Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.10.2021 o 18:32 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 18:32 - 18:34 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ďakujem všetkým za faktické poznámky. Pani poslankyňa Drábiková, ja som nechcel hodnotiť kvalitu vzdelávania, lebo to by sme si mali urobiť inú tému, ale predovšetkým som chcel poukázať na to, že tú úpravu zníženie tej latky robíte kvôli tomu, len aby ste tam mohli obsadiť svojich ľudí.
Pán poslanec Susko, správne si povedal, že koľkokrát sa v programovom vyhlásení nachádza slovo transparentnosť. 91-krát a zdá sa, že toto slovo táto koalícia tak vyprázdnila, že už pod slovom transparentnosť nikto nebude brať vážne transparentnosť ako takú, lebo to už s transparentnosťou nemá nič spoločné.
Pani kolegyňa Majorová Garstková, krágľovanie je výraz, ktorý som použil, lebo sa mi zdá byť adekvátny. Avšak by ste nič nepovedali obsahovo, aby ste vyslovili alebo presvedčili ma o tom, čo ste povedali, že zrazu ste až po schválení programového vyhlásenia vlády zistili, že sú tam neni odborníci. Ale tento pojem v podstate prestane mať význam, viete prečo. Pretože už ďalšia vláda nebude krágľovať, lebo podľa tohto zákona, ktorý schválite, bude len normálne vymieňať bez udania dôvodu. Už to nebude žiadne krágľovanie. A toto vy robíte.
No, pán poslanec Richter, súhlasím. To čo oni prijímajú, znamená, že odborníci nebudú mať záujem, ktorí si budujú kariéru ísť do takéhoto zamestnania. Budú tam ľudia, ktorí sú ochotní servilne urobiť hocičo čo im povie táto koalícia. Pretože keby chceli urobiť niečo čo naozaj chcú urobiť a je to v súlade s tým aj svedomím, aj so zákonom, no tak jednoducho pôjdu preč. Čiže vy znemožňujete odborníkom, aby tam išli a dávate tam svojich ľudí, nič iné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.10.2021 18:18 - 18:24 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Ctená snemovňa, aj keď sme tu v zastúpení veľmi malom, ale myslím si že verejnosť to sleduje a urobí si z toho záver. Na úvod mi dovoľte povedať úplne jasne poslanecký klub strany SMER - sociálna demokracia tento zákon nepodporí a nemôže ho podporiť, pretože to je obyčajné krágľovanie, celoplošné krágľovanie ľudí v štátnej správe. A to čo sa snažíte teraz vniesť do štátnej správy je úplne v rozpore s tým, čo ste pred voľbami hovorili občanom. Darmo budete pani kolegyňa Majorová Garstková hovoriť o tom, že sú tam neschopní a neviem ešte akí zamestnanci a treba sa s nim vysporiadať. A pán Kyselica zrejme to vysvetlí ako navrhovateľ, ako to myslel s tým krágľovaním, alebo presnejšie by ste to nazvali čistky. Vy ste to nevedeli pani poslankyňa keď ste hlasovali za svoje programové vyhlásenie vlády? Ale vy ste zrejme ani nevedeli čo je v programovom vyhlásení vlády mnohí, lebo ste až potom zistili čo ste odsúhlasili. Ba dokonca, aby ste hneď ešte ani programové vyhlásenie nebolo schválené, tak tu bolo schvaľovanie napríklad člena Súdnej rady kde ste v programovom vyhlásení hovorili o tom, že tam nebudú sudcovia, ale samozrejme že ste si zvolili prvú, ktorá tam išla a bola sudkyňa. Mohol by som pokračovať ďalej.
Ak Rada pre štátnu službu konštatuje, že sa tu princíp stability narušuje, tak ja to nazvem tak ako sa to má nazvať. To čo prinášate vy toto je princíp nestability. A aby som povedal destability. Pretože vy plošne idete krágľovať ľudí bez udania dôvodu. Čo je toto, prosím vás, aký je to odkaz pre štátnu službu bezdôvodne odvolať hocikoho koho si len zmyslíte. A pritom ste hovorili o profesionalite, hovorili ste o tom, že ba dokonca váš líder pre voľbami, že nemusia sa báť žiadni úradníci, že nikto nebude plošne odvolávaný. A čo urobíte teraz? Idete ich plošne odvolávať. Zrejme slovíčko plošne je pre vás a predovšetkým pre OĽANO úplne asi najtypickejšie slovo pretože robili ste plošné testovanie, teraz idete plošne krágľovať štátnu správu a som zvedavý a čo ešte ďalej. Viete hovoriť teraz a do svedomia vám vstupovať je asi zbytočné, lebo vy ste už rozhodnutí a tí, čo ste tu odstali tak zrejme len možno zo zvedavosti, lebo drvivá väčšina od vás odišla a dnes už je kdesi inde. Ich nezaujíma čo sa tu bude rozprávať, ale musí to tu zaznieť, že to čo robíte je krágľovanie, nič iné. A hovoríte o tom, že to nebudú vaši ľudia? No kto to teda bude, prosím vás. Hovoríte o tom, že to nebude spolitizovanie a čo to bude iné ako spolitizovanie. Ale vám to nestačí. Ba dokonca prídete ešte s prílepkom a súhlasím s pánom Saloňom, som zvedavý ako sa s tým vysporiada pani prezidenta, o Policajnom zbore. A teraz mi dovoľte a budem sa snažiť to citovať správne, keď odchádzal generál Lučanský zo svojej pozície čo povedal, nechcem sa podieľať na spolitizovaní Policajného zboru. A veľmi predvídavo to povedal, pretože to čo v súčasnosti robíte je spolitizovanie Policajného zboru. Pretože bez akéhokoľvek problému, bez udania dôvodu odvoláte všetkých funkcionárov bez akýchkoľvek problémov na všetkých úrovniach. Aké je tu stabilita.
Dámy a páni, znižovanie latky na kvalifikačné predpoklady je samozrejme, a potvrdzujem to čo povedali moji predrečníci, nič iné len že neviete nájsť ľudí. Tak ste schopní obsadiť aj tie najvyššie pozície ľuďmi ktorí nemajú ani II. stupeň vysokoškolského vzdelania. Dobre, nahrádzate to piatimi rokmi skúseností alebo že tam bude mať nejakú prax. Ale v akom odbore? No to si netrúfam ani povedať, pretože už tie príklady, ktoré tu boli spomenuté pri obsadzovaní personálnom obsadzovaní jednotlivých štátnych úradov, od Pamiatkového úradu a môžme pokračovať až po nemocnice, hovoria samé za seba.
Čiže, dámy a páni, ak ste hovorili o tom, že nebudete spolitizovávať štátnu správu a že ju idete odpolitizovať nebola to pravda, oklamali ste voličov, práve opak je pravdou, idete. Ak ste hovorili o tom, že ľudia sa nemusia ničoho báť, tak rovnako ste ich oklamali, pretože idete ich plošne krágľovať. Ak ste hovorili o tom, že Policajný zbor nebude spolitizovaný a že práve im rozviažete ruky, práve naopak, slová generála Lučanského, keď odchádzal zo svojej funkcie, sa dnes napĺňajú týmto čo ste tu predložili pán kolega Kyselica. Ide o spolitizovanie aj Policajného zboru.
Dámy a páni, za takýto návrh zahlasovať náš poslanecký klub nemôže a ak si ho odsúhlasíte a v budúcnosti dôjde k zmene vlády, tak verte že sa každá rozumná vláda bude musieť vrátiť k tomuto zákonu späť, lebo iná cesta nie je. Vy tu nebudete večne. Už ste oklamali dosť voličov a tým čo teraz tu predkladáte len tie klamstvá potvrdzujete. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:40 - 17:42 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pán poslanec Kazda, som rád, že ste sa venovali aj mne a nepochopil som síce, že v čom moje vystúpenie bolo psychotropné. Skúste mi to potom vysvetliť. Ale poviem vám, odpoviem na to, čo ste sa pýtali. Ja som vyslovil hypotézu, že to bolo asi zinscenované. Ale myslím si, že to zinscenované nebolo. Bola to len neschopnosť, neznalosť a nekompetentnosť pána ministra, že si nevedel pripraviť ani svoje vystúpenie. A preto z tohto pohľadu sa aj obávam, že ak nie je schopný si vytvoriť a pripraviť vystúpenie, potom ako chce bojovať proti zvyšovaniu cien energie.
No a teraz vám vysvetlím tú Galekovú, keďže ste to nie celkom pochopili. Viete, počas vládnutia Ivety Radičovej bol ministrom hospodárstva pán Miškov. To bol nominant SaS. A expert pre energetiku bol pán Galek, aby ste vedeli. A pani Galeková bola šéfka tej Asociácie fotovoltariky, za ktorej pôsobenia sa zvýšila výkon o 60 %. A teraz predseda Sulík z tejto istej strany príde a kritizuje, že v podstate tu vznikol kontakt. Tak ak tomu nerozumiete, som presvedčený, že ostatní občania tomu veľmi dobre rozumejú. Keď manželka jeho, najväčšieho experta pre energetiku a ministra, ktorý je z SaS také niečo dovolil. A dneska príde pán Sulík a to kritizuje. Mali ste to vtedy zastaviť. Nemali sa zvýšiť výkony o 60 %. Podľa vašej rétoriky by omnoho menej peňazí sa doplácali cez TPS-ky a potom by pán Sulík mohol oprávnene povedať, urobili sme všetko preto, aby sme to zastavili. Ale oni to práve naopak podporovali. A teraz môžem vysloviť hypotézu pre kšefty pána Galeka. Asi tak. Lebo to je presne vaša rétorika. Nakradli ste.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 17:12 - 17:14 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým za faktické poznámky a krátko k pánovi Pročkovi, zrejme nepočúval, pretože ja som nehovoril o ekonomike, ale hovoril som, že nevenujem sa energetike. Ale pravdepodobne on má napísané len jedno vystúpenie, lebo doteraz som počul iba rovnaké, plus, mínus rovnaké vystúpenie, ktoré má vždy, keď vystúpi.
Janko Podmanický, ja s tebou súhlasím a možno sme sa neporozumeli, ja som chcel len povedať to, že nie celkom som súhlasil s tým, keď si povedal, že pán Sulík mal konštruktívne vystúpenie, lebo myslím si, že nemal a naviac ak si pozrieme to uznesenie, tak Národná rada sa bude zaoberať tým, čo vláda má predložiť 15.10. a tu potom môže prísť a povedať a obhajovať to, čo vlastne urobil, veď o tom bude Národná rada potom rokovať. Preto je tam ten termín do 15.10., aby to predložil. Ja si myslím, že pán minister jednoducho nezvládol to svoje vystúpenie, pretože zrejme mu išlo o niečo úplne iné, lebo nevie, čo má urobiť a čo idú urobiť, lebo keby to vedel, tak veľmi rýchlo by urobil konštatáciu, ktorú spomenul kolega Valocký. Prvé čo mal povedať, postaviť sa, vážené dámy a páni, tak ako som tu, milí občania Slovenskej republiky, nepôjde energia či už plyn alebo elektrická energia ani o cent hore a urobím všetky možné kroky, aby sa to tak stalo a do 15.10. vám predložím kompletne všetky kroky aj s termínami. Zatlieskali by sme a očakávaní do 15.10. by sme boli pripravení na diskusiu v Národnej rade. Ale toto sa bohužiaľ neudialo, pretože nemá, nemá čo urobiť.
No a pán kolega Nemec, to už sa ani nedá tento, to už viac ti nenapadne akože niekto trčí niekomu zo zadku? To ja ti mám hovoriť, že ty trčíš Matovičovi zo zadku, lebo už sa nedostane nikdy do parlamentu a preto, preto ho podporuje ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 16:49 - 16:59 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pán podpredseda, ctená snemovňa., vážené panie poslankyne, páni poslanci, ja sa nevenujem rovnako energetike ale predsa je potrebné zaujať stanovisko k tomu čo sa udialo. Celé to vyzerá tak a skúste ma opraviť vo faktickej poznámke, že prišiel sem pán podpredseda a minister hospodárstva, ktorý bol absolútne neprepravený a vôbec nevedel, že nemá 20 minút, on si myslel, že tu môže rečniť. Vy ste samozrejme tak isto nevedeli, že on len 20 minút môže rečniť a preto ste tu ani neboli, aby ste mu mohli predĺžiť, že môže rozprávať aj dlhšie. To hádam nemyslíte vážne? Však mnohí od vás, ktorí sú tu a ktorí sedia vo vláde ako pán Budaj tu boli voľakedy keď sa robil robila zmena rokovacieho poriadku a kričali ste, že keď prídete do vlády tento náhubkový zákon o rokovacom poriadku zmeníte. Doteraz ste to neurobili. Prečo ste, prečo ste pánovi Sulíkovi nepovedali keď on nevie alebo jeho ľudia v kancelárii, že má iba 20 minút a prečo ste keď ste o tom vedeli, že chcete, aby rozprával dlhšie, aby ste tu mohli byť. Lebo vy ste si povedali, však nech sa opozícia vyrozpráva, my aj tak viete, nás vôbec nezaujímajú.
Dámy a páni, toto celé pripadá mi len tak, že to bolo zinscenované, aby mohol pán minister ujsť, lebo ja nebudem súhlasiť a nesúhlasím s tým a pri všetkej úcte kolegovi Podmanickému to musím povedať, on povedal vo svojej faktickej poznámke, že pán Sulík hovoril vecne. No nehovoril vecne a čudujem sa pretože si bol predstaviteľom tiež tej vlády, ktorú si, ktorú si podporoval pretože on celý čas v podstate napádal len stranu SMER - sociálna demokracia. Ak vedel, že má 20 minút mal prísť dámy a páni, nesúhlasím stým čo hovorí opozícia, máme tu pripravené takéto a takéto opatrenia. Všetky ich vymenujem a potom ostal mi čas tak vám niečo ešte pripomeniem. Ale ako to celé prebehlo? Prebehlo to tak, že on najskôr ponapádal všetko to čo bolo predtým, všetko čo sa len dalo ale nespomenul všetko, ja sa k tomu vrátim pretože to mu nevyhovovalo. No a potom keď už mu skončil čas povedal no a teraz by som rád povedal, že čo sme vlastne podnikli. Tak ste sa mali zmobilizovať povedať, požiadali sme o prestávku prísť sem, odhlasovať a môže pán Sulík rozprávať ďalej. Lebo ste mohli priznať áno nevyužil dostatočne svoj čas a my mu chceme ho predĺžiť. Dámy a páni, ten príbeh, ktorý sa snažil naznačiť pán Sulík, že všetko čo sa tu udialo v súvislosti s nárastom cien je zodpovednosťou bývalej vlády nie je úplný, a ja doplním on už čiastočne bol doplnený ale ja ho doplním úplne. Viete kto bol predsedom Asociácie fotovoltarických alternatív alternatívnych elektrární v čase 2010 a 2012? Manželka pána štátneho tajomníka Galeka, viete koľko stúpol výkon počas ich vládnutia kde aj pán Sulík pôsobil za tieto dva roky? O 60 percent oproti tomu čo bolo predtým.
Toto ale zámerne pán Sulík nespomenul lebo toto mu nehrá do karát, lebo dokonca pán Galek bol ešte predtým aktívny v tých fotovolatirických článkoch tak keď teda odsudzuješ, že tie TPS boli takéto vysoké lebo všetci sme sa a Slovenská republika sa prihlásila k zelenej energii obnoviteľnej energii tak mali možnosť urobiť množstvo opatrení. Minimálne to, že pán súčasný štátny tajomník mal zamedziť, aby keď je to také nehospodárne, aby o tých 60 percent nestúpil výkon kým sa nenastavia iné pravidlá keď to bolo tak katastrofálne zle nastavené. Ale to pán Sulík nechcel povedať lebo mu to nevyhovuje v tej jeho, v tej jeho rozprávke, ktorú sa snažil 20 minút tu rozprávať namiesto toho, aby hovoril o to čo teda chce urobiť lebo my chceme, aby povedal nielen nám poslancom ale prostredníctvom rokovania tejto Národnej rady, ktorú si môžu pozrieť ľudia ale aj sprostredkovane cez média ľudia, a by vedeli čo sa ide v skutočnosti diať. Ale ja mám tu jeden konštruktívny návrh a myslím si, že každý kto si prečítal ten návrh uznesenia ho pochopí. Pán minister ak teda nezvládol úplne to svoje vystúpenie a rovnako vy, že ste neboli prítomní, aby ste mu to umožnili, aby mohol hovoriť dlhšie a rozprávať možno konečne o tom čo chce urobiť my mu v tom uznesení dávame priestor. A vy mu ho dajte rovnako tým, že to uznesenie schválite. A to je tým keď si ho prečítate je tam napísané, že do 15. októbra pán minister môže predložiť Národnej rade všetky opatrenia, je to tam v tom uznesení. Nech príde a do 15. októbra keď všetko má pripravené nech nám to predloží a nech to predloží aj obyvateľom Slovenskej republiky, ktorých sa to týka. To je veľmi jednoduché.
Čiže nie je pravda, že mu nedávame priestor a to nebol ani cieľ, že tuto budeme teraz rozprávať a on sa vyrozpráva, my nie my chceme, aby do 15. 10. dal na papieri, aby to bolo ako sa hovorí "co je psáno to je dáno" pretože väčšinou tie všelijaké rečičky, ktoré sa tu vedú bohužiaľ sme si zvykli zo strany vládnej koalície, že ministri nedodržiavajú a že ich menia zo dňa na deň. Ale takto keď ich dá na papier do 15. októbra no tak tam už budú jasné termíny a budeme vedieť a hlavne obyvatelia Slovenskej republiky, ktorých sa to týka budeme vedieť kedy, čo vláda ide urobiť. A nie len tak, že sa tu voľne povie v rozprave Národnej rady, preto sme to dali do toho uznesenia. Takže nemusíte mať žiadnu obavu, že pán minister nemá priestor nato, aby povedal to čo chce povedať a hlavne čo chce vládna koalícia urobiť v tejto veci, pretože dnes už vidíme, že je tu bojovníkov proti navyšovaniu cien energií, v koalícii narastá geometrickým radom dokonca už aj pán predseda Kollár zrazu začal bojovať z večera na ráno aký on je veľký bojovník, ale pravda je taká, že keby sme neboli predložili tento návrh na zvolanie mimoriadnej schôdzi o cenách energií tak je tu ticho nič sa nedeje. A preto sme to urobili. A vy máte možnosť to urobiť tiež tým, že za toto uznesenie zahlasujete a váš minister bude môcť do 15. 10. predložiť nielen nám čo by vám malo nato záležať, pretože minister a vláda zodpovedá Národnej rade Slovenskej republiky a ak zlyháva vláda tak ju musí parlament nejakým spôsobom tlačiť a jednoducho žiadať od nej, aby pripravila veci skôr ako keď už bude neskoro a ľudia budú čeliť významnému nárastu cien a tým sa bude znižovať ich kúpyschopnosť ale samozrejme aj životná úroveň.
Takže toľko k tomu čo sme pre vás pripravili a nemusíte mať obavy, že to tak nie je. No a ešte zopár takých poznámok, ktoré som si tu poznačil. Pán minister povedal, že privatizácia bola katastrofa a že on s tým nemá nič spoločné. Nuž ak teda symbolom privatizácie bol pán Dzurinda predovšetkým pán Mikloš, tak potom ak chcel vyjadriť nesúhlas k tejto katastrofe, ktoré, od ktorej dáva dneska ruky preč, tak si nemusel vymenovať ako poradcu pána Mikloša lebo tým vlastne si poprel to čo povedal, pretože keď pána Mikloša si dal za poradcu tak súhlasí s tým čo všetko urobil. To je prosto, to je také salto mortale, ktoré si ani neuvedomil pán minister. Prosto toto jednoducho nevysvetlí. No a pavilón v Dubaji, toto je typické. No vlastne budem citovať: "No mešká to, to sa stáva." To je všetko. Takto jednoducho dnes funguje koalícia, stačí len, že poviem mešká to, no to sa stáva. Nestihli sme, neurobili sme, to sa stáva. Takže vážené panie poslankyne, páni poslanci, pán minister a vláda a vy ako vládna koalícia máte priestor nato, aby ste dali odkaz ľuďom, že naozaj za nimi stojíte a chcete bojovať proti nárastu cien energií, zahlasujte za toto uznesenie. Vláda po spracovaní pánom ministrom schváli dokument, ktorý príde do národnej rady do 15. októbra a všetci sa dozvedia presné kroky aj termíny, nielen tak do vetra čo sa tu povie ale bude to čierne na bielom a to si myslím, že je pre ľudí dôležité. A nie tieto nekonštruktívne diskusie a odvolávania sa len nato, že lebo Fico alebo predchádzajúca vláda. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 18:47 - 18:51 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj kolegovi Habánikovi za vystúpenie.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, je dobré, že sme otvorili túto tému a je potrebné aj možno povedať slová kritiky, ale malo by prevážiť predovšetkým to pozitívne. A preto chcem poďakovať aj pani poslankyni Pleštinskej, exposlankyni Európskeho parlamentu, že opäť zopakovala udelenie Sacharovovej ceny Alexandrovi Dubčekovi. A chcel by som tým aj povedať, že napriek možno pesimistickému tónu môjho kolegu pána Dušana Jarjabka, ktorý hovoril, že v pluráli, to znamená v množnom čísle, že prečo sa samo ničíme, že chcem povedať, že zatiaľ to bol len jeden hlas. Čiže jednotné číslo by som použil, pretože za koalíciu zaznelo aj pozitívne, ale uvidíme po hlasovaní. Pán Dostál je proste taký a ľudia si urobia obraz.
Avšak vráťme sa k tomu pozitívnemu, a ja chcem byť aj objektívny a snažím sa vždy o to, aby som nezabudol. V tomto prípade nechcem zabudnúť na náš zastupiteľský úrad vo Viedni spoločne s kultúrnym inštitútom vo Viedni a s magistrátom, alebo môžeme povedať primátorom Viedni, ktorí boli spolu organizátori toho stretnutia, čo im slúži ku cti a len je to prejavom toho, že Alexander Dubček za hranicami je považovaný a že aj primátor Viedne pristúpil k tejto oslave a zúčastnil sa toho aj bývalý prezident Rakúskej republiky pán Fischer ako pán rektor Univerzity trenčianskej Alexandra Dubčeka spomenul.
Ja chcem poďakovať aj Trenčianskemu samosprávnemu kraju a neberte to v zlom, lebo mám taký pocit, že Trenčiansky samosprávny kraj tak trošku zasuploval štát, lebo myslíme si, že naozaj Alexander Dubček si zaslúži, aby bol vyhlásený Rok Alexandra Dubčeka. A preto všetky aktivity, ktoré robí Trenčiansky samosprávny kraj, sú naozaj ocenenia hodné, aj to, čo robí samotná univerzita, pretože viem, že v pondelok bude ďalšie podujatie, ktoré organizuje Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka. Ale, samozrejme, ďakujem aj všetkým ostatným, o ktorých možno nevieme, o Matici som už povedal, ktorí usporiadali nejaké podujatie k Alexandrovi Dubčekovi a sa k nám to nedostalo. Ale rozhodne zatiaľ som nič vo verejno-právnej televízii RTVS a rozhlase nič nepočul o tomto Roku Alexandra Dubčeka a dúfam, že verejno-právna televízia a rozhlas nezabudnú na túto osobnosť. Ja som naozaj zvedavý, akým spôsobom si sté výročie pripomenú.
No a posledná vec. Ak na viedenskej, na viedenskom magistráte mohla byť takáto pripomienka Alexandra Dubčeka, tak určite by to bolo na mieste, aby to bolo aj na bratislavskej pôde, aby pán primátor Bratislavy, možno pán primátor Košíc si uctil túto veľkú osobnosť slovenského národa. A možno aj taká prosba na všetkých starostov a primátorov, ktorí veľakrát zasadajú a hľadajú osobnosti alebo pomenovanie pre ulice, ktoré vznikajú nové. Skúste myslieť aj na Alexandra Dubčeka a namiesto tých takých jednoduchých, ktoré sa používajú pri pomenovaní ulíc, či už podľa kvetov alebo vtákov, aby jednu z ulíc pomenovali, ktoré vznikajú teraz aj po osobnosti Alexandra Dubčeka práve pri 100. výročí jeho narodenia. Pevne verím, že aj toto bude pekný odkaz pre budúce generácie, že slovenský národ si dokáže ctiť svoje osobnosti.
A ešte raz vás chcem poprosiť o podporu tohto uznesenia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.9.2021 18:34 - 18:36 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec Kotleba, ja som citoval, že Alexander Dubček v tom čase vyjadril podporu disidentovi. Nehovoril som a nehodnotil som Václava Havla, ako ste to sa snažili vy, lebo to nie je ani cieľom, aby som hodnotil Václava Havla, to už by sme si mohli zvolať samostatnú schôdzu, avšak mohli ste možno aspoň jedným slovom spomenúť, že, že odkaz Slovenského národného povstania tak, ako som vás predtým pri tom bode požiadal a že je významným pre Slovensko a pre slovenskú históriu. To by som určite od vás očakával, ak teda sa s tým stotožňujete, lebo ste hovorili o tom, že môžeme mať na SNP rôzny názor.
Pán Dostál, to vaše vystúpenie to je pomaly oxymoron. Na jednej strane veľká osobnosť Alexander Dubček a na druhej strane ste ho zniesli úplne pod čiernu zem. Vy ako SZM-ák, ktorý ste hrdo chodili a ste rečnili a básničky ste prednášali, tak dnes hovoríte o komunistickom režime, ktorý dal vám tam vzdelanie a tak ďalej. Môžeme sa o komunistickom režime, ktorý tu nikdy nebol, ale bol tu socializmus, môžeme sa baviť aj na samostatnej schôdzi. Ale tak, ako ste to vy povedali o Alexandrovi Dubčekovi to vôbec, ale vôbec nie je pravda. Čiže, z tohto pohľadu chápem, že Alexander Dubček pre vás nie je úplne osobnosť, tak ako ste sa snažili to naznačiť, ale snažili ste sa ho len a len dehonestovať, ale to už nech posúdia občania a tí, ktorí budú túto schôdzu sledovať, ja už ďalej sa nechcem k tomu vyjadrovať. Len vás chcem poprosiť ešte raz o podporu tohto uznesenia. Ak niekto má niečo, čo by mohol doplniť do tohto uznesenia, mal možnosť sa... (Ukončenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.9.2021 18:27 - 18:31 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Dámy a páni, využívam túto príležitosť, aby som aj na pôde Národnej rady Slovenskej republiky, aj pre verejnosť, ktorá bude sledovať zo záznamu toto rokovanie vymenoval zopár uznaní v osobnosti Alexandra Dubčeka, ktoré možno mnohým unikli pozornosti, ale je to potrebné spomenúť. Ja som už spomenul uznanie vtedajším pápežom Jánom Pavlom II., ktorý mal mimoriadny vzťah k Slovensku a navštívil ho niekoľkokrát, bolo to trikrát. Avšak tých ocenení bolo viac Alexandrovi Dubčekovi a ešte v období, ktoré nebolo také úplne isté. A začnem napríklad čestnými doktorátmi. Alexander Dubček získal čestný doktorát v roku 1988 na Univerzite degli Studi di Bologna. Rovnako získal čestný doktorát v roku 1990 na Univerzite v Madride. Rovnako v roku 1990 získal čestný doktorát na Americkej Univerzite vo Washingtone. V roku 1990 to bola rovnako ďalšia Univerzita Libre de Bruxelles v Belgicku. V roku 1991 to bolo Univerzita of Dublin Trinity College Dublin vo Veľkej Británii, presnejšie v Anglicku. V roku 1991 to bola aj slovenská najstaršia Univerzita Komenského. Ďalšie ocenenia, ktoré získal boli v roku 1989 Sacharovova cena za slobodné myslenia, v roku 1990 to bola Výročná cena za ľudské práva, Medzinárodná skupina pre ľudské práva vo Washingtone, v roku 1991 to bola Cena pre ľudské práva, Svetový židovský kongres, Austrálsky inštitút pre židovské záležitosti, Austrália, v roku 1991 to bola Medzinárodná cena Alfonsa Comína v Barcelone, v roku 1990 to bola cena Paula Harrisa v Bombe, v roku 1991 to bola medaila Milana Rastislava Štefánika, I. triedy za významnú činnosť v domácom i zahraničnom odboji, ktorú mu udelil Ústredný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. V roku 1995 to bol prezident Michal Kováč, ktorý mu prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam. A v roku 2000 to bol Pribinov kríž I. triedy in memoriam za vytrvalý zápas za humanizmus a demokratizáciu života, ktorý mu udelil vtedajší prezident Rudolf Šuster. Dalo by sa hovoriť ešte dlhšie o osobnosti Alexandra Dubčeka, ale pokladal som si za potrebné pripomenúť aj tieto ocenenia, ktoré Alexander Dubček získal ešte počas svojho života, ale aj bohužiaľ po tragickej smrti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.9.2021 18:17 - 18:25 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ctená snemovňa, dovoľte mi, aby som za kolegov predkladateľov predniesol vyhlásenie Národnej rady Slovenskej republiky k stému výročiu narodenia Alexandra Dubčeka.
Národná rada Slovenskej republiky
1. vyjadruje úctu osobnosti Alexandra Dubčeka, ktorý sa narodil 27. novembra 1921 v Uhrovci, teda pred sto rokmi,
2. oceňuje snahu tohto demokraticky zmýšľajúceho politika v šesťdesiatych rokoch minulého storočia o demokratizáciu spoločnosti,
3. Národná rada Slovenskej republiky si váži odkaz humanizmu, sociálnej rovnosti a spravodlivosti v pôsobení Alexandra Dubčeka,
4. Národná rada Slovenskej republiky odsudzuje dlhoročný útlak, perzekúcie a prinútenie žiť v domácom exile tejto osobnosti našich dejín,
5. Národná rada Slovenskej republiky vníma uznanie Alexanderovi Dubčekovi od osobností ako pápež Ján Pavol II. v roku 1988, zahraničných univerzít: čestné doktoráty Bolonskej univerzity, jeho kontakty s tzv. západnou tlačou, ktorej sprostredkúval skutočné a pravdivé informácie o režime, ktorý sa ho snažil umlčiavať,
6. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva inštitúcie pôsobiace v Slovenskej republike, aby si v roku stého výročia narodenia Alexandra Dubčeka vhodným spôsobom pripomenuli jeho pôsobenie, činnosť i odkaz, ktorým sa zaradil k významným postavám politického diania na našom území.
Slovenská republika si váži princípy demokracie, ktoré tvoria základ fungovania nášho štátu. Je preto dôležité si pripomenúť osobnosti, ktoré pozitívnym spôsobom v minulosti prispeli k demokratizácii našej spoločnosti a hoci ich konanie bolo v čase ich pôsobenia potlačené, dnes sa môžeme hrdo hlásiť k ich odkazu. Politik Alexander Dubček stál v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na čele obrodného procesu, ktorý smeroval k demokratickému socializmu, avšak predstavitelia socialistického bloku až hrubou silou zastavili a oddialili tento proces o viac ako 20 rokov. Keby však nebolo pôsobenia Alexandra Dubčeka, ktorého si celý svet spojil s významným dianím v rámci Pražskej jari, tak by nebolo počuť o snahe obyvateľov bývalého Československa po zmene vo fungovaní vtedajšieho štátu. Mnohé osobnosti zo svetovej politiky, ako aj zahraničné univerzity aj po rokoch priznali veľký diel zásluh tomuto rodákovi z Uhrovca, ktorý bol normalizačným procesom dočasne umlčaný. Avšak v novembri v roku 1989 sa aj vďaka jeho návratu do politického diania podarilo budovať naše demokratické zriadenie. Pripomeňme napríklad podporu disidentovi Václavovi Havlovi, s ktorým sa stretol po jeho prepustení z väzenia na jar v roku 1989. Alebo pridanie sa k protestnému zhromaždeniu proti odsúdeniu tzv. bratislavskej päťky 14. novembra v roku 1989. Alexander Dubček pôsobil v rokoch 1989-92 ako predseda Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky, stále teda na čele parlamentnej demokracie, ktorej nástupcom je i súčasná Národná rada Slovenskej republiky.
Je preto žiadúce, aby naše politické, spoločenské i kultúrne inštitúcie využili sté výročie narodenia Alexandra Dubčeka na pripomínanie si významu tejto osobnosti, ktorej presah do rôznych úrovní našej spoločnosti môže prispieť k zvyšovaniu národnej hrdosti, spätosti s odkazom našich predkov a rovnako aj pri formovaní moderného, emancipovaného národa.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, myslím si, že osobnosť Alexandra Dubčeka, ktorá presahuje hranice nielen Slovenska, bývalého Československa, ale aj Európy, si zaslúži, aby sme si ho pripomenuli uznesením minimálne v Národnej rade Slovenskej republiky. A myslím si, že osobnosť Alexandra Dubčeka by si zaslúžila, aby vláda Slovenskej republiky bola na začiatku vyhlásila rok Alexandra Dubčeka, čo bohužiaľ, musíme skonštatovať, že tak neurobila. Preto slúži ku cti Matici slovenskej, ktorá vyhlásila rok Alexandra Dubčeka a rovnako si ho uctila aj tým, že si spomenula na jeho návštevy a podporu Matice slovenskej aj počas bývalého socializmu, kedy boli snahy Maticu slovenskú rovnako osekať, tým, že do aleje, nádvoria Matice slovenskej postavila bustu Alexandrovi Dubčekovi. A preto prichádzame s týmto uznesením a chceme aj zároveň ešte inštitúcie, slovenské kultúrne inštitúcie, samosprávu, ale aj štátne inštitúcie, všade tam kde je to možné, aby využili ten priestor do konca roka a uctili si osobnosť Alexandra Dubčeka. Najznámejšieho Slováka na svete aj po rokoch, pretože, ak ste niekde v zahraničí a vyslovíte toto meno, tak toto meno všade s úctou poznajú. A preto si myslím, že by sme my ako parlamentári, poslanci Národnej rady, si mali aj túto veľkú osobnosť takýmto, minimálne takýmto spôsobom uctiť v Národnej rade. A preto vás chcem požiadať o podporu tohto uznesenia. Ďakujem.
===== s úctou poznajú. A preto si myslím, že by sme my ako parlamentári, poslanci Národnej rady, si mali aj túto veľkú osobnosť takýmto, minimálne takýmto spôsobom uctiť v Národnej rade. A preto vás chcem požiadať o podporu tohto uznesenia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.9.2021 18:17 - 18:25 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ctená snemovňa, dovoľte mi, aby som za kolegov predkladateľov predniesol vyhlásenie Národnej rady Slovenskej republiky k stému výročiu narodenia Alexandra Dubčeka.
Národná rada Slovenskej republiky
1. vyjadruje úctu osobnosti Alexandra Dubčeka, ktorý sa narodil 27. novembra 1921 v Uhrovci, teda pred sto rokmi,
2. oceňuje snahu tohto demokraticky zmýšľajúceho politika v šesťdesiatych rokoch minulého storočia o demokratizáciu spoločnosti,
3. Národná rada Slovenskej republiky si váži odkaz humanizmu, sociálnej rovnosti a spravodlivosti v pôsobení Alexandra Dubčeka,
4. Národná rada Slovenskej republiky odsudzuje dlhoročný útlak, perzekúcie a prinútenie žiť v domácom exile tejto osobnosti našich dejín,
5. Národná rada Slovenskej republiky vníma uznanie Alexanderovi Dubčekovi od osobností ako pápež Ján Pavol II. v roku 1988, zahraničných univerzít: čestné doktoráty Bolonskej univerzity, jeho kontakty s tzv. západnou tlačou, ktorej sprostredkúval skutočné a pravdivé informácie o režime, ktorý sa ho snažil umlčiavať,
6. Národná rada Slovenskej republiky vyzýva inštitúcie pôsobiace v Slovenskej republike, aby si v roku stého výročia narodenia Alexandra Dubčeka vhodným spôsobom pripomenuli jeho pôsobenie, činnosť i odkaz, ktorým sa zaradil k významným postavám politického diania na našom území.
Slovenská republika si váži princípy demokracie, ktoré tvoria základ fungovania nášho štátu. Je preto dôležité si pripomenúť osobnosti, ktoré pozitívnym spôsobom v minulosti prispeli k demokratizácii našej spoločnosti a hoci ich konanie bolo v čase ich pôsobenia potlačené, dnes sa môžeme hrdo hlásiť k ich odkazu. Politik Alexander Dubček stál v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na čele obrodného procesu, ktorý smeroval k demokratickému socializmu, avšak predstavitelia socialistického bloku až hrubou silou zastavili a oddialili tento proces o viac ako 20 rokov. Keby však nebolo pôsobenia Alexandra Dubčeka, ktorého si celý svet spojil s významným dianím v rámci Pražskej jari, tak by nebolo počuť o snahe obyvateľov bývalého Československa po zmene vo fungovaní vtedajšieho štátu. Mnohé osobnosti zo svetovej politiky, ako aj zahraničné univerzity aj po rokoch priznali veľký diel zásluh tomuto rodákovi z Uhrovca, ktorý bol normalizačným procesom dočasne umlčaný. Avšak v novembri v roku 1989 sa aj vďaka jeho návratu do politického diania podarilo budovať naše demokratické zriadenie. Pripomeňme napríklad podporu disidentovi Václavovi Havlovi, s ktorým sa stretol po jeho prepustení z väzenia na jar v roku 1989. Alebo pridanie sa k protestnému zhromaždeniu proti odsúdeniu tzv. bratislavskej päťky 14. novembra v roku 1989. Alexander Dubček pôsobil v rokoch 1989-92 ako predseda Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky, stále teda na čele parlamentnej demokracie, ktorej nástupcom je i súčasná Národná rada Slovenskej republiky.
Je preto žiadúce, aby naše politické, spoločenské i kultúrne inštitúcie využili sté výročie narodenia Alexandra Dubčeka na pripomínanie si významu tejto osobnosti, ktorej presah do rôznych úrovní našej spoločnosti môže prispieť k zvyšovaniu národnej hrdosti, spätosti s odkazom našich predkov a rovnako aj pri formovaní moderného, emancipovaného národa.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, myslím si, že osobnosť Alexandra Dubčeka, ktorá presahuje hranice nielen Slovenska, bývalého Československa, ale aj Európy, si zaslúži, aby sme si ho pripomenuli uznesením minimálne v Národnej rade Slovenskej republiky. A myslím si, že osobnosť Alexandra Dubčeka by si zaslúžila, aby vláda Slovenskej republiky bola na začiatku vyhlásila rok Alexandra Dubčeka, čo bohužiaľ, musíme skonštatovať, že tak neurobila. Preto slúži ku cti Matici slovenskej, ktorá vyhlásila rok Alexandra Dubčeka a rovnako si ho uctila aj tým, že si spomenula na jeho návštevy a podporu Matice slovenskej aj počas bývalého socializmu, kedy boli snahy Maticu slovenskú rovnako osekať, tým, že do aleje, nádvoria Matice slovenskej postavila bustu Alexandrovi Dubčekovi. A preto prichádzame s týmto uznesením a chceme aj zároveň ešte inštitúcie, slovenské kultúrne inštitúcie, samosprávu, ale aj štátne inštitúcie, všade tam kde je to možné, aby využili ten priestor do konca roka a uctili si osobnosť Alexandra Dubčeka. Najznámejšieho Slováka na svete aj po rokoch, pretože, ak ste niekde v zahraničí a vyslovíte toto meno, tak toto meno všade s úctou poznajú. A preto si myslím, že by sme my ako parlamentári, poslanci Národnej rady, si mali aj túto veľkú osobnosť takýmto, minimálne takýmto spôsobom uctiť v Národnej rade. A preto vás chcem požiadať o podporu tohto uznesenia. Ďakujem.
===== s úctou poznajú. A preto si myslím, že by sme my ako parlamentári, poslanci Národnej rady, si mali aj túto veľkú osobnosť takýmto, minimálne takýmto spôsobom uctiť v Národnej rade. A preto vás chcem požiadať o podporu tohto uznesenia. Ďakujem.
Skryt prepis