12. schôdza

16.4.2024 - 14.5.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

25.4.2024 o 11:55 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 11:55

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Na vaše vystúpenie je jedna faktická poznámka.
Pán poslanec Kvorka.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.4.2024 o 11:55 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:59

Ján Kvorka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Hlina, no, ja som ani nečakal dajakosik iné vystúpenie od vás, pretože z jednej strany chápem, že na ktorej pozícii sa nachádzate, a v podstate ten taneček povinný je potrebný tuná odviesť. Z tohto pohľadu áno. Ale na druhej strane som si tú faktickú preto zobral, pretože ja som zostal až zmrazený z toho, že čo ja všetko mám a ja o tom neviem, hej? Že v Žiari nad Hronom na jednej strane Hrona mám tam voľajakési zeme, pozemky, na ktorých ja neviem hospodáriť alebo neviem kde ako. Tak o tom by som sa vedel s vami pobaviť, pretože podľa vášho vyjadrenia ja viem rozoznať aj jalovicu od kravy veľmi dobre, a myslím si, že v prvom rade je potrebné hovoriť o tom, čo včera sa rozhodlo na zasadnutí vlády, pretože to je o pomoci. Viete, vy ste tuná rozprávali pomaly dvadsať minút, ale ja som nepočul jedno konštruktívne slovo od vás, že dobre, poďme, tak jedine v tom duchu, že možno predložíme voľajakýsi pozmeňovák, kde ešte, samozrejme, musíte sa poradiť, či to spravíte, alebo nespravíte a tak ďalej a tak ďalej.
Čiže ono treba niekedy aj zvážiť slová, pretože to, čo chceme urobiť my, to, čo chce, to, čo navrhla vláda na včerajšom tom zasadnutí, ktoré vám tak vadí, tak to nejde proti poľnohospodárom, proti farmárom, proti poľnohospodárskym družstvám, ale to ide na pomoc. Ide na pomoc. A privítal by som debatu, že prečo sme sa dostali do takejto situácie, pretože môj názor je, že to nie je len o terajšom zložení, ale tu treba sa pozrieť aj na to, čo tu bolo pred nami a čo tí tuná navystrájali a čo sme my po nich zdedili a čo my musíme teraz naprávať, a preto sme v tej... (Prerušenie rokovania časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.4.2024 o 11:59 hod.

Ján Kvorka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 11:59

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Prerušujem rokovanie o tomto bode programu.
Vyhlasujem obedňajšiu prestávku. Budeme pokračovať v tomto bode programu po interpeláciách.

(Prerušenie rokovania o 12.02 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 14.00 hodine.)
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.4.2024 o 11:59 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
12. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní
 

Vstup predsedajúceho 13:55

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade so zákonom o rokovacom poriadku nasleduje

hodina otázok,

ktorú týmto otváram.
Poslanci písomne položili otázky do včera do dvanástej hodiny. Vyžrebovaných bolo 106 otázok na predsedu vlády, 113 otázok na členov vlády a 62 na generálneho prokurátora. Overovatelia schôdze vyžrebovali ich poradie.
Upozorňujem, že na otázky poslancov, ktorí nie sú prítomní v rokovacej sále, sa neodpovedá.
Prosím predsedu vlády pána Roberta Fica, aby oznámil, kto z členov vlády bude odpovedať na otázky za neprítomných členov vlády.
Nech sa páči, pán premiér.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.4.2024 o 13:55 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:55

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Môžem poprosiť, kolegovia? Už to ide, ďakujem pekne, ďakujem. (Rečník reaguje na spustenie mikrofónu.)
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážená Národná rada, vážení členovia vlády, dovoľte mi, aby som podľa § 131 ods. 7 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomní sú títo členovia vlády: podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva, zastupuje ju ministerka zdravotníctva pani Zuzana Dolinková. Prítomný nie je minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, zastupuje ho ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, to isté platí aj v prípade ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera.
A potom sú neprítomní tí členovia vlády, ktorým neboli položené otázky. Je to podpredseda vlády a minister obrany, podpredseda vlády a minister životného prostredia, podpredseda vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku, minister pôdohospodárstva, minister vnútra, minister financií, minister dopravy, minister cestovného ruchu a športu a minister spravodlivosti.
Pán podpredseda, som pripravený v stanovenom limite odpovedať na otázky, ktoré postavili členovia parlamentu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

25.4.2024 o 13:55 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

 
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 13:55

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi upozorniť, že poslanec, ktorý položil otázku, sa môže prihlásiť s doplňujúcou otázkou v rozsahu dvoch minút iba počas vystúpenia predsedu vlády, členov vlády a generálneho prokurátora na hlasovacom zariadení, a to zvolením možnosti – podať doplňujúcu otázku.
Prosím, pán predseda vlády, aby ste v limite pätnástich minút odpovedali na otázky adresované aj predsedovi vlády s tým, že odpoveď na položenú otázku môže trvať najviac päť minút.
Prvá otázka je od pani poslankyne Zuzany Plevíkovej v tomto znení:
„Vážený pán predseda vlády, aký prístup zvolí slovenská vláda k prijatému migračnému paktu vzhľadom na vyjadrenia poľskej, ako aj maďarskej vlády, v ktorých deklarovali, že tento pakt nebudú rešpektovať?“
Nech sa páči, pán premiér.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.4.2024 o 13:55 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:55

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku.
Migračný pakt je súbor legislatívnych iniciatív, ktoré prebehli cez orgány Európskej únie, a ja môžem s takou mierou spokojnosti povedať, že sme boli úplne od samého začiatku rozhodnutí, ako sa k tomuto paktu postavíme, pretože nám nevyhovuje a nie je dobrý.
Dnes sme jediná krajina, ktorá vo všetkých štádiách prijímania týchto dokumentov argumentovala rôznymi postojmi, a naši zástupcovia vo všetkých orgánoch Európskej únie, kde sa o tomto dokumente rokovali, sa buď zdržiavali hlasovania, alebo hlasovali proti.
Je pravda, že tento dokument alebo tieto legislatívne iniciatívy prinášajú myšlienku určitej miery solidarity medzi členskými štátmi Európskej únie, ale my odmietame myšlienku povinnej solidarity, pretože podstata celého problému spočíva v tom, že buď prijmeme povinne stanovený počet migrantov, ktorý je určený pre Slovensko, v tomto prípade sa blížime k číslu 300 do jedného roka, alebo za každého takéhoto migranta zaplatíme – nazvime to – pokutu 20-tisíc eur, čo teda vychádza približne do šiestich miliónov eur.
Celý proces ešte bude mať dohru na národnoštátnej úrovni a, samozrejme, máte právo sa rozhodnúť v parlamente, ako uznáte za vhodné, ale ja budem viesť určite kolegov poslancov za stranu, ktorej som predsedom, aby sme tieto legislatívne iniciatívy na vnútroštátnej úrovni nepodporovali a ani nerealizovali.
Dámy a páni, buď sme suverénne štáty, alebo nie sme. Buď sa krajina môže sama rozhodnúť, čo urobí, pokiaľ ide o migráciu, alebo potom to je len diktát, ktorý spôsobuje čím ďalej, tým viac škôd na imidži Európskej únie ako, ako takej.
Ak sa dnes pozrieme na to, ako je vnímaná Európska únia, všetci oceňujú význam tejto inštitúcie. Mnohí však zdôrazňujú, že problém Európskej únie nie je vo forme a v tom, ako existuje, ale v líderstve, teda v ľuďoch, ktorí dnes určujú politiku Európskej únie. A práve tento pakt, ktorý stanovuje, že buď prijmete nelegálnych migrantov, o ktorých dohromady nič neviete, alebo za nich zaplatíte pokutu 20-tisíc, je jeden z krokov, ktorý zhoršuje imidž Európskej únie v očiach verejnosti, a to nielen teda slovenskej verejnosti, ale aj v zahraničí.
Situácia sa výrazne mení a dovoľte mi, aby som možno iba jedným takým skokom od tejto témy odskočil, čo sa vlastne dnes deje v Európskej únii. A mali sme o tom zaujímavú diskusiu v rámci Európskej rady, kde sa opäť hovorilo o masívnej podpore pre Ukrajinu, pokiaľ ide o zbrane. Viete, že Ukrajina potrebuje predovšetkým systémy protivzdušnej ochrany, potrebuje veľa peňazí. Je to nielen rozhodnutie Európskej únie o 40 mld., je to aj rozhodnutie Spojených štátov o 60 mld. To sú suverénne rozhodnutia Spojených štátov, ktoré my komentovať nebudeme.
Ale zaujímavé je, že kým Európska únia podporuje vojnu na Ukrajine, tak robili prieskum, ktorý ukázal, čo si želajú občania Európskej únie. Občania Európskej únie si principiálne želajú mier. Doručenie mieru. A teraz je to obrovský konflikt, že na jednej strane doručujeme na Ukrajinu zbrane, peniaze, zbrane, peniaze a sankcie, a pritom ľudia Európskej únie majú na to iný názor. To sa týka aj paktu ohľadne migrácie.
Kritika spočíva aj v tom, že kým na iné témy Európska únia venuje obrovské zdroje a obrovskú energiu, tak to, čo považujeme za dôležité, vynechávame. Ako príklad by som uviedol už spomínaných 40 mld. eur, ktoré Európska únia schválila na nasledujúce štyri roky pre Ukrajinu, a pritom na migráciu išli iba dve miliardy. Toto bolo predmetom kritiky, že toto sú hlavné témy, ktoré dnes máme, a rovnako je veľká kritika aj kvôli tomu, že nevenujeme dostatok pozornosti krajinám, kde migrácia vzniká. Tam musíme ísť. Tam musíme pomáhať. Jednoducho musíme sa chrániť.
Názor vlády Slovenskej republiky, ktorej som predsedom, poznáte. Ja som tento názor už prezentoval aj v minulosti, keď som vetoval pokus o zavedenie povinných kvót pre migrantov. V tomto prípade sa nikto nemôže čudovať, nikto sa nemôže na nás hnevať, ak budeme pokračovať v politike odmietania tohto migračného paktu, pretože je to pakt, ktorý popiera suverenitu jednotlivých členských štátov Európskej únie.
Je to pakt, ktorý podľa mňa nič nevyrieši ohľadne migrácie a spôsobuje len a len zhoršenie postavenia Európskej únie ako inštitúcie v očiach občanov.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

25.4.2024 o 13:55 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

 
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 13:55

Ľuboš Blaha
 

Vstup predsedajúceho

25.4.2024 o 13:55 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 14:10

Ľuboš Blaha

Vystúpenie v rozprave 14:14

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Nie. Mám veľkú zbierku kariet, ale žiadna nefunguje. Ďakujem. (Rečník reaguje na spustenie mikrofónu.)
Ďakujem za otázku. Považujem za veľmi správne, vážený pán poslanec, že vláda rozhodla a vymenovala splnomocnenca vlády, ktorý sa má zaoberať manažmentom covidu, a dnes tu aj pán poslanec je s nami. Ja veľmi pozorne sledujem jeho výstupy a, pochopiteľne, čakáme na prvý komplexnejší výstup, ktorý určite bude prezentovať na rokovaní vlády Slovenskej republiky.
V tomto okamihu mi dovoľte, aby som vás oboznámil so závermi, pokiaľ ide o kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu, pretože išlo o kontrolu, ktorá sa realizovala v oblasti zdravotníctva za roky 2022 a 2023. A nech za všetko hovorí táto časť správy, ktorá je pomerne krátka, ale ktorá je absolútne výstižná. Prosím, toto nehovorí predseda SMER-u ani predseda vlády, toto hovorí Najvyšší kontrolný úrad.
Poukázali sme na riziko nehospodárneho vynakladania veľkého objemu verejných prostriedkov na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré Slovensko v skutočnosti nepotrebuje. Proces dojednávania zmluvných podmienok vedený Európskou komisiou bol podrobený kritike viacerých inštitúcií, ako napríklad Európskeho dvora audítorov alebo európskym ombudsmanom z dôvodu nízkej transparentnosti.
NKÚ uviedol, že aj keď Slovensko v roku 2022 reálne nepotrebovalo nakúpiť ani jednu jedinú dávku vakcíny, v skutočnosti mu bolo dodaných ďalších 5,8 mil. dávok, na obstaranie ktorých bolo vynaložených 151 mil. eur.
Ešte raz. Tú vetu prečítam. Aj keď Slovensko v roku 2022 reálne nepotrebovalo nakúpiť ani jednu jedinú dávku vakcíny, v skutočnosti mu bolo dodaných ďalších takmer 6 mil. dávok, na obstaranie ktorých bolo vynaložených 151 mil. eur.
Úrad taktiež poukázal na to, že ku koncu roka sa na skladoch na Slovensku nachádzalo viac, ako 6,1 mil. dávok vakcín, hovoríme o konci roku 2023. V auguste 2023, dámy a páni, pokračuje správa NKÚ, malo dôjsť k expirácii 3,8 mil. uskladnených dávok vakcín na Slovensku. Výrobca však dobu expirácie predĺžil do jari 2024. Navyše do konca prvého polroka 2023 Slovensko darovalo spolu vyše 5,3 mil. dávok vakcín.
Významnou zmenou v tejto téme je, že Slovensko pristúpila k dodatku zmluvy s firmou Pfizer, ktorý bol opäť vyjednaný Európskou komisiou. Podstatou dodatku je rozloženie množstva vakcín na dlhšie obdobie do roku 2026, ako aj možnosť neodobrať časť dohodnutého objemu. Podmienkou však je, že za neodobraté dávky musí Slovensko zaplatiť približne polovicu ich ceny. Vzhľadom k závažnosti tejto témy, NKÚ pripravil kontrolu, v ktorej sa problematike nákupu, skladovania a likvidácie vakcín zameria v prvej polovici roku 2024 a podrobnejšie.
Ja si myslím, že by veľmi mali spozornieť orgány činné v trestnom konaní a pozrieť sa, čo sa to vlastne dialo. Toto bola bohapusté vyhadzovanie peňazí. Na tomto niekto strašne zarobil, ale že strašne zarobil. A nieže minuli peniaze, a ešte nechali 20-tisíc ľudí zomrieť.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

25.4.2024 o 14:14 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

 
Poslať e-mailom