15. schôdza

11.6.2024 - 28.6.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2024 o 9:56 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 9:41

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, k tomuto procesnému, k tej procesnej záležitosti, lebo pokúsim sa oddeliť ten obsah od tej procesnej, od tej procesnej záležitosti, že či vôbec ešte to má zmysel hovoriť, čo už aj kolegovia predo mnou hovorili, či už si tak na to nemáme proste len tak zvyknúť, hej, že tak to proste bude.
Ja som to tu už neraz povedal, prípadne to zopakujem, však opakovanie je matka múdrosti, že anglickú kráľovnú, prísne vzaté, utiahne jeden kôň v tom koči, ale ťahá ju, ja neviem, myslím štyri alebo šesťzáprah, hej, že proste je to určitý, určitá štábna kultúra, je to určitá statusová vec, je to určitá taká formalizácia toho, že ako sa veci vyvíjali, a proste v niečom to zmysel má, aj keď ho niekto bude ťažko hľadať. Má zmysel, aby tu predstavoval svoj zákon svoj ministe... jeho minister, to má tiež zmysel, má zmysel rozloženie týchto pultíkov, hej, že kde sedí kto, ale môžme to aj slobodne všetci ignorovať a môžme naozaj z toho urobiť také holubárske zasadnutie v Dolnom Čremošnom, hej, že každý si bude robiť svoje a na konci si to zahlasujeme, takže malo by to, malo by to byť, hej. Aj taký obraz, taký vizuálny obraz toho celého, že ako tie zákony vznikajú, ako sa predkladajú, aká vážnosť sa tomu dáva, hej? Ale ak na to rezignujeme, v poriadku, žiaľ, sem-tam možno zakričím, že sa mi to nepáči, tak nech mi je odpustené, lebo sa mi to nepáči, hej? Proste malo, malo by to mať štábnu kultúru.
Toto, že sem ide v tom skrátenom, kolegovia to veľmi dobre povedali, desiatky rokov to také bolo, hej, a asi, viete, a ono je to zase, na druhej strane sa dá na to pozrieť aj tak, že desiatky rokov to bolo tak, a potom prišli tí, čo to naozaj vedia, hej, a v tomto prípade minister Takáč, konečne to vysporiadal a jak ten Alexander, lebo to bol jak ten uzol, ten gordický, hej, že údajne to bolo tak, nikto ho nevedel rozviazať, všetci nad tým mudrovali, neviem čo, a prišiel Alexander a Alexander ho rozťal, hej, a tiež mal dva konce. Tak áno, tu sme sa dočkali Alexandra v podobe ministra Takáča, ktorý vlastne toto všetko vyriešil, desiatky rokov vlečúci sa problém, nuž si to pýta možno aj potlesk.
Ale tú poznámku som si neodpustil, kolegovia ma doplnili, zákon je zákon a zákon hovorí jasne, hej, kedy môžte to v skrátenom predložiť. Samozrejme, tie dôvody naplnené neboli. Otázka možno stojí, že a prečo to robia vlastne? Hej, že prečo to robia. Robia to kvôli tej vizuálnej stránke tej politiky. Viete, ísť do... a výjazdové zasadnutie do Rimavskej Soboty a nepriniesť nič, sa môže javiť ako slabé, hej, čiže muselo sa niečo zadeklarovať, hej, že boli sme v Rimavskej a pomohli sme všetkým všade a vyriešili sme desiatky rokov sa vlečúci problém a ide v skrátenom do parlamentu. To znie tak, viete, tak akčne, tak, že by človek uveril, hej, viete, keď niekde tam ste, tak vám to sa javí, ako teda to, čo chcete počuť od politika, takže áno, oni si robia svoju robotu v tomto, že naozaj poskytujú obraz silného vládnutia, len problém je, že to aj naozaj obchádza ten zákon. Potom načo sme ho robili, ten zákon?
Tak to všetko sem váľajte v skrátenom a bude pokoj, hej. Váľajte to sem, dnes sa dohodnite, zajtra to sem pošlite, poobede to prejde výbormi a večer to je schválené. Potom sa budeme pozerať, že čo sme vlastne schválili. Viete, že zase tá doba vygenerovala nejaký procesný postup, lebo ten procesný postup nás chráni aj pred chybami, ktoré sa stanú, niekedy zámerne, hej, aby niekto využil, a niekedy aj nezámerne sa stanú, a odvtedy je tam tá doba, kde vlastne môžete toto riešiť, čiže nebolo to zle vyriešené. Ale ak to idete poprieť, nech sa páči.
Ja ešte skončím teda takú, takým malým, preto som aj vystúpil vlastne (povedané so smiechom), pohľadom u nás na výbore, na našom poľno-eko výbore, my súťažíme, my súťažíme o Fekišovce 2. A ja som tam na tom výbore sedel, kde sa vlastne predkladalo to, že ten návrh ide v skrátenom, a tuná pán spravodajca uviedol ten bod pred rozpravou, že treba to prijať, lebo neviem nájsť ten papier, z toho, čo ste to čítali, ale že, pán spravodajca, ale že treba ten zákon prijať, lebo poľnohospodárstvu škodia, hrozia vážne hospodárske škody. Ja na tom výbore tak trpím, ale som sa vtedy, som si dovolil sa prihlásiť, že teda ja som si nevedomý veľa vecí, však ja som tu blázon, podľa ministra, ničomu nerozumiem, na všetko som si zvykol, a ja som sa tak trošku prihlásil, že teda, že či by som nemohol vedieť, že ako teda a aké hrozia tie poľnohospodárske, explicitne tak bolo povedané, tie škody. Na to som zase dostal koberec, hej, že teda, že čo, čo sa to vlastne pýtam (povedané so smiechom), že čo nerozumiem, však je zrejmé, že hrozia, a samosprávy a neviem čo, no bolo po diskusii. Takže takto nejako my si na tom výbore žijeme, a takto nejako sa aj, viete, tým poslancom predstavujú, že za čo majú zahlasovať.
Prepáčte mi, že teda obťažujem a zdržujem, mňa to určitým spôsobom uráža. Hej, tak aspoň čítajte teda, že chcete, aby to vyzeralo dobre, hej, chcete byť silní v Rimavskej Sobote a chcete zapôsobiť, možno to tak asi nemôžete explicitne povedať, tak to nejako inak zaobaľte, ale aspoň neklamte na tom výbore, že teda robíte to preto, lebo poľnohospodárstvu hrozia značné hospodárske škody.
Poľnohospodárstvu neškodia, nehrozia žiadne hospodárske škody, či to tu bude prijaté teraz vo štvrtok, alebo v septembri. Dokonca si myslím, že nič sa nestane, keď, či toto bude prijaté teraz vo štvrtok alebo v septembri (povedané so smiechom), nič také sa nestane, a možno sa nám podarí, zbežne som si to pozrel. Sú tam také háčiky, ktoré môžu byť využiteľné a ktoré môžu byť aj zneužiteľné, lebo my tu pristupujeme k zákonu, ako s ním vybabrať, nie ako ho dodržať, hej, tak možno by to za určitú pozornosť stálo, že urobiť to dobre, a to by ten, tie, tie dva mesiace necelé mohli na to stačiť.
Takže to som si dovolil povedať, vážení kolegovia, áno, prikláňam sa k mojim predrečníkom na... telo zákona sa javí dobre, treba to urobiť dobre, ale to procesne, že to ideme robiť v skrátenom, nedáva absolútne žiaden zmysel, leda tak na to, aby sme my legitimizovali to, že táto vláda je vo švungu a robí a stará sa o blaho občana a, a všetko je tak, ako volič očakáva.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

25.6.2024 o 9:41 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:45

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán poslanec.
Na vystúpenie pána poslanca tri faktické.
Prvý, poslanec Grendel.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.6.2024 o 9:45 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Hlina, položili ste si rečnícku otázku, či má zmysel na ten proces stále upozorňovať. Ja si myslím, že nielenže to má zmysel, ale že je to naša povinnosť. A okrem iného aj preto, lebo v minulom volebnom období nebolo prísnejších kritikov skráteného legislatívneho konania, ako boli vtedajší opoziční poslanci, najmä súčasný minister spravodlivosti, spravodlivosti, pardon, pán vtedajší poslanec Boris Susko, ktorý naozaj mimoriadne prísnym metrom meral každé jedno skrátené legislatívne konanie. Takže ten argument súčasnej vládnej koalície, že veď aj vy ste to takto robili, neplatí. Človek by očakával po tom ako, akým prísnym metrom merali vtedajšie skrátené legislatívne konania, že to budú robiť inak, že po jesenných voľbách nastúpili profesionáli, ktorí si ctia legislatívny proces a používajú skrátené legislatívne konanie len vtedy, keď sú na to splnené zákonné dôvody.
Čiže myslím si, že je mimoriadne užitočné na to upozorňovať, navyše táto vládna koalícia nemusí riešiť pandémiu, nemusí riešiť utečeneckú krízu, čiže množstvo tých okolností, ktorým bola vystavovaná vtedajšia vláda, dnes tu vôbec nie je. Takže áno, je to naša povinnosť. A treba robiť, lebo tí profesionáli zjavne ešte neprišli.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2024 o 9:56 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:56

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Pán poslanec Lackovič.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.6.2024 o 9:56 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Marek Lackovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec, spomínali ste, akým spôsobom sa toto prerokúvalo na poľno-eko výbore. No, že sa to tam prerokúvalo, tak považujem, že, že ste ešte jeden z tých šťastlivcov, že sa vám to na výbor aspoň dostalo, lebo napríklad na takom regionálnom rozvoji, s ktorým, si myslím, že to tak trošku súvisí okrajovo, tak zatiaľ sme nechyrovali, tak ako sme nechyrovali v apríli, keď išlo samosprávam ten balík veľkých peňazí z DPPO, z právnických osôb, čiže považujem za veľmi nešťastné, keď sa nám na výbory, v tomto prípade pre regionálny rozvoj a verejnú správu, nedostávajú veci, ktoré absolútne bytostne s tými výbormi súvisia. Neviem, možno tu sa budem mýliť a rád sa budem mýliť, lebo veľmi rád by som sa o tom pobavil aj hlbšie, intenzívnejšie, ale, bohužiaľ, niektoré takéto veci, ktoré bytostne s výbormi súvisia, sa tam častokrát aj nedostávajú. Čiže môžete byť ešte šťastlivec, že sa to u vás aspoň dostalo.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2024 o 9:56 hod.

MBA

Marek Lackovič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:56

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Pán poslanec Pročko.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.6.2024 o 9:56 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Aj ja som toho názoru, že treba občanom hovoriť, čo tu robia. Treba im povedať, že skrátené legislatívne konania nie sú preto, že tu hrozia nejaké hospodárske škody alebo straty na životoch, ale je to čistá diktatúra smerohlasu a SNS. Je to čistá vládna, čistý vládny valec, ktorý tu valcuje demokraciu, spravodlivosť celý čas, a treba to ľuďom hovoriť, že, milí občania Slovenska, oni si to urobia tak, ako chcú. Ich arogancia a ich správanie je niečo, čo nemá obnovu v dejinách Slovenska. Sú arogantní, povedia si, že my si budeme rozdeľovať, kto bude moderovať v televízii. Viete, vás nazývajú hanlivými slovami, ale nielen vás. Im keď dôjdu argumenty, tak začnú nadávať, začnú hovoriť o tom, že by sme si mali brať lieky.
Krásny príklad je pán minister Takáč, ktorý, ktorý je absolútny majster sveta v tomto. To je človek, ktorý namiesto diskusie vás urazí, toto sú oni. A viete, pre... robia to preto a dovoľujú si a majú tú aroganciu v sebe preto, lebo naozaj ich hlasovacie automaty, lebo poslanci koalície nie sú nič iné ako hlasovacie automaty, im to schvália, akýkoľvek zákon.
A treba občanom Slovenska hovoriť, milí občania Slovenska... (Kýchnutie v sále.) Pravda je, na zdravie! Pravda je, na zdravie!
Milí občania Slovenska, idú vám brať demokraciu, idú vám brať slobodu. To, čo sme získali v 1989, títo postkomunistickí posluhovači, ktorí sa len prezliekli z komunistov za demokratov, vám idú brať slobodu. A robia to takto, skrátené a rýchle!
Je to hanba.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2024 o 9:56 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:56

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Pán poslanec Hlina, s reakciou.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.6.2024 o 9:56 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegom za faktické poznámky.
Možno ešte doplním, sa mi to tu javí vhodnejšie ako tam za tým pultom, že na tom samotnom fekišovskom výbore teda okrem toho, že odznelo toto tvrdenie, tak odzneli aj iné veci, ktoré možno budú zaujímať iných ľudí. A mám pocit, že to treba povedať, lebo tých možností ja veľa nemám, resp. nemám žiadne, lebo tuná pán minister pôjde radšej do diskusie so Sisou Sklovskou ako so mnou, aby jej potom mohol hovoriť, že tomu nerozumie. Ale na tom výbore odznelo aj to, že – a teraz počúvajte dobre –, že cena za vysúťaženú, vysúťaženú... (povedané so smiechom, rečník gestom zdvihnutých rúk naznačuje úvodzovky) priamo zadanú ťažbu na... v kalamite v Horehroní je aj preto taká, lebo súčasťou je stráženie. Takže ak je cena o cirka o polovicu vyššia, ako je bežne, tak je to preto, že strážia. Čiže môžeme touto dedukciou uvážiť, že štátne lesy, naše štátne lesy, lebo to je štátny podnik, strážia meter kubický hmoty cirka za 15 eur. Kto vie, vie, kto nevie, nech si to prípadne pozrie, že ako je to absurdne, ale toto naozaj minister povedal.
Minister na tom výbore aj povedal, že tí, ktorí ťažia v tej kalamite, si nemôžu subdodávkovať, môžu maximálne subdodávkovať 10 %. A viete, zase je to čisté klamstvo. To nie je pravda, lebo oni môžu absolútne všetko subdodávkovať. Nemôžu len subdodávkovať podľa nariadenia Rady EÚ firmami, ktoré by boli z Ruska.
Ale viete, na tom fekišovskom výbore na tom poľno-ekovýbore to úplne stačí, nikto sa nič nepýta, všetkým je všetko jasné, však povedal to minister. Ono je to už pomaly na takú malú tenkú, nieže knihu, ale takú brožúrku, hej, ktorou, ktorou by sa dalo nazvať, že čo my si tam všetko na tom poľno-ekovýbore povieme, ako, ako klamú niektorí ľudia.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2024 o 9:56 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:56

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Pán poslanec Hajko.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

25.6.2024 o 9:56 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom