19. schôdza

10.9.2024 - 3.10.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 16:45 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:15

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja mám vždycky pocit, keď sa ozve pán Danko, že naozaj mňa sa spytuje, čo beriem, ale to jeho prejav. Ja neviem, či si nejaký semaforový liek, alebo čo berie. Takže, pán Danko, ďakujem veľmi pekne za otázku, čo beriem. Ja beriem lásku k vlasti a vy beriete národné, tamto oného sukového kamaráta. Dobre. Takže to bolo k Dankovi toľko, lebo sa ma spýtal, čo beriem, odpovedal som mu.
Igor, tvoje vystúpenie absolútne rozvírilo hladinu cukru v krvi pána Kamenického, ktorý zbledol. A mne sa strašne páčilo, keď Ľupták hovoril o tom, že somárik tlieska a začal tlieskať pán Kamenický. Ale Andro neupozornil na somárika, že teda Ľupták je od nich a Ľupták môže somárikom nadávať, ale my nemôžeme. Takže Andro podľa mňa berie tiež nejaký zvláštny liek.
Ty si povedal, že naša vláda naozaj rozdala ľuďom, rozdala ľuďom. A ja keď som počul a keď počúvam, ako ti ľudia hovoria, že ty, keď rozdávali sme ľuďom, tak to je strašná katastrofa. Ale ja chcem poprosiť aj mojich kolegov z koalície, poslancov, prosím vás, správajte sa, ako sme sa správali my, naozaj sme nekradli a mohli sme tým ľuďom rozdávať. Ale keď zase začínate predražovať všetko, keď zase začínate kšeftovať, či už na to ministerstve športu, či už na iných vašich vládnych kšeftoch, tak o tom to je. A hlavná vec, a čo mňa tešilo, že naozaj my keď sme prišli, tak v tej pokladnici bolo 1,5 mld. A my keď sme odchádzali, bolo tam 9 mld. Tak, Kamenický, netrepte sprostosti, že ako sme my hospodárili a nekývajte si hlavou, tam si utrite z čela tie vaše sprostosti. Čo si dovoľujete takto kývať, vy zlodej! (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 16:15 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:15

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Andrej, netykáme si, ale teraz ti budem trošku tykať, ber to tak osobnejšie. Ešte aj som to povedal aj v tom vystúpení, mne sa zdá, že sa ti motá jazyk. A potom, potom ako nechápem. Vadí ti rokovacej sále horalka, vadí ti tik tak. Zmeníš k tomu rokovací poriadok, lebo teda, aby tu nemohli byť ani horalky, ani tik taky. Potom ti vadí nálepka, potom ti vadí tričko s nejakým nápisom. Ale piť alkohol ti nevadí, keď niekto sedí a vedie Národnú radu? (Reakcia z pléna.) To bola taká poznámka mimo faktickej.
A čo sa týka faktickej, k pánovi Ľuptákovi, neviem či, tu je, ale tak asi nie je, asi nemal na to odvahu si to vypočuť. Toto bol nádherný príklad toho jeho vystúpenia, ako myslí volič SMER-u, HLAS-u, Republiky, SNS a čo si vlastne, v čom vy ich vlastne pestujete, aby takto jednoducho mysleli. Lebo on tu povedal, že to, čo tu Matovič hovoril, kedy on vymenoval, ako strašne pomohol vlastne všetkým a rodinám a ako rozdávali, ale potom jedným dychom povedal, koľko napožičiaval a práve preto my sme teraz zadlžení a treba to splácať. No to je také to, naozaj také jednoducho myslenie jednobunkovca, ktorý nepočúva. Lebo to, čo som hovoril ja, bolo, že my sme napriek všetkým krízam a výdavkom, ktoré sme museli sanovať v tej kríze, platiť áno, aj testy a očkovania a všetko možné, platiť kurzarbeity, aby ľudia neprišli o prácu, popritom sme dramaticky pomáhali najmä rodinám s deťmi, dôchodcom. Jednoducho, áno, nekradli sme, tak tie peniaze nám zostávali. Ale zároveň sme požičali peniaze na trhu na budúce splátky vašich dlhov a nechali sme vám tie peniaze v štátnej pokladnici. Čiže my sme tú republiku zadlžili dramaticky menej ako zadlžujete teraz vy a hlavne tie peniaze keď sme mali pri správe štátu, sme ich používali na pomoc ľuďom. Vy ich používate na pomoc samým sebe, svojim vlastným peňaženkám a svojim vlastným ľuďom. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 16:15 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:30

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
...mysleli. Lebo on tu povedal, že to, čo tu Matovič hovoril, kedy on vymenoval ako strašne pomohol vlastne všetkým a rodinám a ako rozdávali, ale potom jedným dychom povedal, koľko napožičiaval a práve preto my sme teraz zadlžení a treba to splácať. No to je také to, naozaj také jednoducho myslenie jednobunkovca, ktorý nepočúva. Lebo to, čo som hovoril ja, bolo, že my sme napriek všetkým krízam a výdavkom, ktoré sme museli sanovať v tej kríze, platiť áno, aj testy a očkovania a všetko možné, platiť kurzarbeity, aby ľudia neprišli o prácu, popritom sme dramaticky pomáhali najmä rodinám s deťmi, dôchodcom. Jednoducho, áno, nekradli sme, tak tie peniaze nám zostávali. Ale zároveň sme požičali peniaze na trhu na budúce splátky vašich dlhov a nechali sme vám tie peniaze v štátnej pokladnici. Čiže my sme tú republiku zadlžili dramaticky menej ako zadlžujete teraz vy a hlavne tie peniaze keď sme mali pri správe štátu, sme ich používali na pomoc ľuďom. Vy ich používate na pomoc samým sebe, svojim vlastným peňaženkám a svojim vlastným ľuďom. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 16:30 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:30

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážený pán minister, ctené kolegyne, kolegovia, no, koalícia práve urobila bezprecedentný krok, zabránila diskusii o 2,7 mld. eur, ale majme, a všetci to majme na pamäti, sú to peniaze občanom, ktoré im štát ide zobrať zákonným násilím. Zbytočne tu pán minister hovorí, že je pripravený na diskusiu, keď čas rozpravy bol zásadne obmedzený. Ale myslím si, že najväčším problémom ani nie je to, že koalícia zabránila diskutovať nám poslancom, ale najväčší problém je to, že koalícia takto ukazuje absolútnu ignoranciu. Koalícia ukázala, že si neváži, neváži peniaze občanov a ani svojich voličov si neváži. To takto to je. Koalícia nechce a nie je schopná obhajovať svoje riešenia, nechce a nevie obhájiť, prečo chce každému občanovi vytiahnuť z vrecka približne 500 eur ročne. No a pán minister nechce a nevie odpovedať na otázku, prečo chcú vyrobiť ďalšiu miliardu nových výdavkov, alebo ešte inak to poviem, koalícia ide vybrať miliardu bez toho, aby to malo nejaký dosah na zníženie deficitu verejných financií. Z toho 2,7-miliardového balíka sa maximálne 1,7 mld., možno len 1,6 mld. prejaví v nejakom znížení deficitu. Ostatné sú podľa slov ďalšie výdavky. No a aj týmto ide koalícia úplne zbytočne deštruovať ekonomiku. Samozrejme, ekonomika takto postihnutá potom spôsobí ďalšie problémy verejných financií, ktoré zasa bude minister financií musieť riešiť. Som presvedčený, že bez vytvárania nových výdavkov, tých, o ktorých nevieme, aké budú, resp. povedzme dnes RRZ povedala, že asi 360 mil. sa dá považovať za skutočne nové výdavky, zvyšok nie. No proste keby toto nebolo, tak sa dá z toho návrhu škrtnúť asi tá najškodlivejšia časť, ktorá je, a to je transakčná daň. Cca 650 mil. chce koalícia z nej vybrať. Reálne to asi bude o niečo menej, lebo transakčná daň bude náklad, ktorá zníži potom korporátnu daň, ale toto keby si koalícia uvedomila, nevytvárala nové výdavky v čase, keď mala škrtať a nie vytvárať, tak proste mohlo byť to najškodlivejšie z toho balíčka odstránené a už by sme sa tu bavili fakt o niečom úplne inom.
No, máme ako strana SaS, celá strana iba 50 minút na vyjadrenie sa k zákonom, ktoré budú ľudí stáť 2,7 mld. eur. No a ja teda rozmýšľam, že ako v skratke predstaviť, akú pohromu pripravil premiér Fico a Ladislav Kamenický. Ako to predstaviť, aby si to vedel obyčajný človek nejak akože uchytiť a predstaviť, lebo viete, tých 2,7 mld. to je taký pojem, nikto z nás si nevie predstaviť, aká je to hodnota, koľko vlastne peňazí to je. No a najlepšie si myslím, že tento balíček, ktorý sa, bohužiaľ, nijak nedá nazvať ozdravný, tento balíček ožobračujúci, zdražovací a najlepšie to teda vystihne diaľničná známka. Namiesto 60 eur budeme platiť od budúceho roka 90 eur. To je o čistých 50 % viacej. A otázka znie, čo za to občan dostane? No nič. Nič za to nedostane, pretože od posledného zdraženia nepribudol ani jeden jediný kilometer diaľnic, ani jeden jediný. No a toto je, toto je princíp celého tohto vládneho balíčka. Občania aj firmy budú platiť viac, ale služby štátu sa nijak nezlepšia. Nič viac nedostanú.
Ďalší príklad, DPH sa zvýši z 20 % na 23 %, o tri percentuálne body. Čo dostane občan navyše? No nič nedostane. Dostane ten istý produkt, len musí štátu na daniach zaplatiť o 15% viac. Tie tri percentuálne body je 15-percentné zvýšenie dane z príjmu. Nič človek nemá navyše, iba zaplatí štátu viacej. No a áno, znižujú sa nejaké sadzby, veď áno, ale môže minister o tých znížených sadzbách hovoriť, koľko chce. Tá realita je tá, že ľuďom za rok sa vyberie z vreciek o jednu miliardu viac. Toto je tá realita. Viete, človek nejde kupovať len slovenské mlieko, zeler s listami alebo bez listov, inak majú rôznu dépeháčku, výsledok je ten, že človek chodí, nákupný košík obsahuje aj potraviny, aj lieky, áno, ale aj oblečenie, topánky, čokoľvek iné, akýkoľvek spotrebný materiál, všetky služby, a výsledok je ten, že bežný občan každý jeden zaplatí výrazne viacej, dokopy o jednu miliardu ročne. Toto je tá krutá realita.
Ďalší príklad, transakčná daň. Firma ide zaplatiť svojmu dodávateľovi 10-tisícovú faktúru za dodaný materiál alebo služby, čo to je proste, to také, to je normálna faktúra, čo dva kotle elektrické alebo jeden, jedno tepelné čerpadlo a v momente, keď stlačí úhradu účtovníčka, 40 eur ďalších nákladov, transakčná daň. Štyridsať euro. To sú náklady, ktoré napríklad poľský konkurent tej slovenskej firmy nemá. No ale teraz účtovníčka ešte nejde domov, pretože tú transakciu spravila za päť minút alebo ešte skôr, no a ide platiť ďalšiu faktúru, ďalších 10-tisíc, ďalších 40 euro nákladov. Čo za to má tá firma navyše, nič nemá navyše. Akurát má horšiu konkurenčnú pozíciu, pretože tá poľská firma takýto náklad nemá. Ja sa už len rečnícky spýtam hlavne kolegov z vládnej koalície, ktorí tu vlastne sedia traja, štyria? Štyria. Čo bude viac obchodov, v obchode bude viacej poľských produktov, alebo slovenských? Viacej slovenských potravín, alebo poľských? Pretože oni si medzi sebou konkurujú. A jednoducho sme teraz znížili konkurencieschopnosť slovenských firiem, veľkých, malých, všetkých.
No, sedí tu aj, myslím, že minimálne jeden kolega z SNS, ja nerozumiem ďalšej veci ohľadne transakčnej dane, to tak potichu, to sa ani nehovorí, ale vlastne koalícia tou transakčnou daňou núti firmy aj živnostníkov používať bezhotovostné formy platenia. Dokonca pod hrozbou pokuty, ja neviem, či to taký pán Ľupták vie. No a akože kde sú vaše predvolebné sľuby o ochrane hotovosti? Kde sú, ja neviem, po roku vládnutia, aj fakt aj ten najmenší živnostník bude musieť používať alebo umožniť použiť bezhotovostné formy platenia. Normálne keď to neurobí, dostane pokutu. Pokutu dostane. Ako ste s tým okej? Ja sa len pýtam, či váš náhodou vaši koaliční partneri nevyviedli bez rebríka na povalu. Viete vôbec, že túto pikošku obsahuje tento balíček? Fakt sa na to pozrite. Čo na to hovoria vaši voliči? Volili vás, aby ste chránili hotovosť, nie aby ste prostredníctvom pokút presadzovali bezhotovostné platenie. Kde je vaša integrita, kolegovia?
No a poďme k veci. Jednoducho premiér Fico, minister Kamenický, ale aj Andrej Danko sa stali symbolom zdražovania na Slovensku. Sľubovali ste, páni, ľuďom silný štát, áno, len ste tým ľuďom nepovedali, že cez poplatky a dane vykradnete ich vrecká. Toto je realita. Ja si dovolím pár citátov, niektoré uvediem aj kedy presne boli, aby sa dali overiť. Tak 12. 11. 2023, pán predsedajúci, alebo pán predseda Andrej Danko povedal: „Určite nebudem podporovať žiadne zdvihnutie dani pre ľudí a pre podnikateľský stav." Tak, prosím, len, občania, porovnajme si s tým, čo tu dneska máme, čo riešime, či sa to kryje so slovami Andreja Danka, ktoré padli len pár mesiacov alebo teda povedzme desať mesiacov dozadu. 26. 1. 2022, Tomáš Taraba: „DPH je najamorálnejšia daň, ktorá nemá nič spoločné so sociálnou politikou." Dnes tu počúvam, že aj cez dépeháčku sa ide zvýšiť sociálny status občanov. Neviem, asi tým, že teda o miliardu viacej ročne zaplatia. To sa neviem, ako im zvýši ten ich sociálny status. 29. 4. 2021, Erik Tomáš: „Vyššia DPH znamená obrovské zdražovanie v obchodoch a najviac by na to doplatili tí najslabší." Ako takto inak mal pravdu ten Erik Tomáš. Na záver si poviem ešte jeden výrok Roberta Fica: „My sme hovorili jasne, že o cene diaľničných nálepiek budeme diskutovať vtedy, keď bude postavená na Slovensku diaľničná sieť. Nie je to férové." Ako sa tieto vyjadrenia kryjú s tým, že od januára nás bude diaľničná nálepka stáť 90 euro? Páni, kde je tá integrita vyjadrení, kde je?
No, takto vyzerá populizmus a klamanie voličov. Vláda ľuďom sľubovala lacnejší život. Bohužiaľ, doručila im drahší život. Akurát, že sebe k tomu drahšiemu životu pridala aj 50-percentné zvýšenie platov. To sa potom ten ťažší a drahší život ľahšie znáša. A ešte ani tú diaľničnú nálepku v tom zadnom sedadle limuzíny nemusia platiť. Vláda konsoliduje takmer výlučne na príjmovej strane. Teda zvyšovaním daní a poplatkov, tak ako som uvádzal pár príkladov. No ale realita je tá, že daňové a odvodové zaťaženie Slovenska od roku 2006 doteraz rástlo najrýchlejšie zo všetkých porovnateľných krajín, čo dlhodobo znižovalo našu konkurencieschopnosť. A teraz vzrastie ešte viac a zásadne a úplne to zabije konkurencieschopnosť našej ekonomiky. Už teraz sú odhady rastu hrubého domáceho produktu pre budúci rok iba 2 %, za čerpania plánu obnovu. Ak nie, my môžme stagnovať, my môžme dokonca klesať. A to sa ešte nebavme o tom, aké problémy má nemecká ekonomika a ako tá naša obrovská previazanosť na nemeckú ekonomiku môže vplývať. Toto fakt nás môže čakať veľmi komplikovaná situácia. Ja verím, že ľudia konečne pochopia, akých máme vo vláde populistov a klamárov. Ako jedno bolo hovorené pred voľbami a aké sú reálne kroky po voľbách. No ale naspäť zasa k realite.
Máme tu balík, ale ten balík nijak nerieši skutočné problémy slovenských verejných financií. Tým nie je nedostatok príjmov. Príjmy rástli, rástli normálne v dvojciferných hodnotách a namiesto ďalšieho zaťaženia pre ľudí, pre podnikateľov tu mal normálne, to mal vystupovať minister a ďakovať za to, že tu rástli príjmy. Rástli, aj firmy viacej odvádzali, aj ľudia viacej odvádzali. Skutočný problém verejných financií sú silne raketovo rastúce výdavky. Tie, bohužiaľ, rástli ešte výrazne, výrazne viac než tie príjmy. Ale to je problém vlády, problém tuná aj tejto snemovne, že sa teda zákony prijímajú, ktoré tieto výdavky ďalšie spôsobujú. No, čiže a tieto výdavky, ten skutočný problém vláda rieši, že nerieši, alebo ak teda chcem byť férový, tak 124 mil. šetrenia na platoch verejných zamestnancov. Všetko ostatné je na príjmovej stránke, všetko ostatné je na ľuďoch.
No, problémom sú aj výrazné daňové úniky. Už to tu bolo spomínané. Ja ešte k tomu už len dodám, že vláda riešila zmenu trestných kódexov, okrem iného je tam po novom, že daňový únik do 20-tisíc euro už nie je trestným činom. Aj toto je obrovský problém. Vidíme to, skutočne v tomto má ten Igor Matovič pravdu, že klesá, klesá efektívna daňová sadzba, že klesá výber, efektivita výberu daní. To skutočne, to má pravdu. No a, bohužiaľ, ani jeden z týchto dvoch zásadných problémov, to znamená výrazne rastúce výdavky a teda veľké daňové úniky, nebol, tento balík ich nerieši. Ja v tom balíku nevidím žiadne ozdravné opatrenie. Pričom skutočne len na tom úniku na DPH sa dá, sa dá ušetriť stovky miliónov ročne. My keby sme mali aspoň, aspoň priemer povedzme najlepších desiatich krajín EÚ, to sú skutočne o stovky miliónov výberu navyše. Ale tam je hlavne ešte, ešte to, že ľudia, tí poctiví, ktorí tú daň platia, tak vlastne tá daň sa dostane tam, kam sa má dostať štátu, ale zároveň, a to je tiež kľúčové, ak štát vyberie o 500 mil. viacej, podvodníci majú o 500 mil. menej. A tí potom robia ďalšiu kopu ďalších vecí, ktoré škoda štátu. Toto je to. Zároveň ak by proste štát vyberal peniaze, oslabuje to podsvetie oslabuje, oslabuje všetkých tých podvodníkov. Nič z toho nerieši aktuálny balík.
No, pár čísel. Verejné výdavky v tomto roku dosiahnu 40 mld. eur, čo je o 182 % viac ako v roku 2006. Alebo o 25 mld. viac, teda o 69 % viac ako v roku 2015. Jednoducho veľkosť štátu za posledné obdobie, ale tam si musí spytovať každá posledná vláda svedomie, proste neskutočne rastie. Okej, boli krízy, hej, ´10, ´12 alebo teraz ´20, ´22, výdavky v krízach rastú, to by sa pochopiť dalo, na to je štát, aby v krízach pomáhal. Ale ten problém je, že to majú byť jednorazové, nie štrukturálne výdavky a po tej kríze by mali klesnúť. A ten problém je z ďaleka nie len slovenský, ale áno, slovenský, že po krízach tie výdavky neklesali a neklesajú. Toto je, toto je skutočný problém, že z jednorazových krízových výdavkov sa stali výdavky trvalé. A trvalé do tej miery, že ich nevieme ustáť ako Slovensko. V tom on si pán, pán minister skutočne uvedomuje, že potrebujeme, potrebujeme šetriť. On to síce zvádza na predchádzajúcu vládu, ono každá doterajšia vláda pridala to svoje dlhové polienko. Každá jedna, každá jedna. Ale pán minister už nehovorí, že tohto roku vyrobí cca 8,5 mld. nového dlhu, asi 6 % hrubého domáceho produktu. A budúci rok po všetkom tomto, čo tu si koalícia, obávam sa, že príjme, bude v ďalšom roku asi, asi 6 mld. deficitu. To je normálne že 8,5 a 6 je 14,5 mld. nových dlhov, nových dlhov. Proste minister financií presne vie, prečo hľadá riešenia na šetrenie, na tom tá zhoda skutočne je. (Reakcia predkladateľa.) No, takže toto, toto je ten problém. Áno, každá vláda pridala to svoje polienko, ale vláda za tento rok proste vyrobila obrovské množstvo nového deficitu, ktorý sa preklopí do nového dlhu. No.
Takže každopádne vláda rezignovala na akékoľvek, akékoľvek šetrenie a celú tu ozdravnú kúru naordinovala ľuďom a ešte aby toho nebolo málo, tak si naordinovala miliardu nových výdavkov a na šupu hneď v jednom balíčku proste zaviazala ľudí, aby zaplatili ešte aj tú dodatočnú miliardu ďalších výdavkov.
Ďakujem pekne za pozornosť. Ja skončím, aby aj ďalší moji kolegovia mali, mali čas. Takže ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.9.2024 o 16:30 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:45

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
.. že vláda riešila zmenu trestných kódexov. Okrem iného je tam po novom, že daňový únik do 20-tisíc euro už nie je trestným činom. Aj toto je obrovský problém. Vidíme to, skutočne v tomto má ten Igor Matovič pravdu, že klesá, klesá efektívna daňová sadzba, že klesá výber, efektivita výberu daní. To skutočne, to má pravdu. No a, bohužiaľ, ani jeden z týchto dvoch zásadných problémov, to znamená výrazne rastúce výdavky a teda veľké daňové úniky, nebol, tento balík ich nerieši. Ja v tom balíku nevidím žiadne ozdravné opatrenie. Pričom skutočne len na tom úniku na DPH sa dá, sa dá ušetriť stovky miliónov ročne. My keby sme mali aspoň, aspoň priemer povedzme najlepších desiatich krajín EÚ, to sú skutočne o stovky miliónov výberu navyše. Ale tam je hlavne ešte, ešte to, že ľudia, tí poctiví, ktorí tú daň platia, tak vlastne tá daň sa dostane tam, kam sa má dostať štátu, ale zároveň, a to je tiež kľúčové, ak štát vyberie o 500 mil. viacej, podvodníci majú o 500 mil. menej. A tí potom robia ďalšiu kopu ďalších vecí, ktoré škoda štátu. Toto je to. Zároveň ak by proste štát vyberal peniaze, oslabuje to podsvetie oslabuje, oslabuje všetkých tých podvodníkov. Nič z toho nerieši aktuálny balík.
No, pár čísel. Verejné výdavky v tomto roku dosiahnu 40 mld. eur, čo je o 182 % viac ako v roku 2006. Alebo o 25 mld. viac, teda o 69 % viac ako v roku 2015. Jednoducho veľkosť štátu za posledné obdobie, ale tam si musí spytovať každá posledná vláda svedomie, proste neskutočne rastie. Okej, boli krízy, hej, ´10, ´12 alebo teraz ´20, ´22, výdavky v krízach rastú, to by sa pochopiť dalo, na to je štát, aby v krízach pomáhal. Ale ten problém je, že to majú byť jednorazové, nie štrukturálne výdavky a po tej kríze by mali klesnúť. A ten problém je z ďaleka nie len slovenský, ale áno, slovenský, že po krízach tie výdavky neklesali a neklesajú. Toto je, toto je skutočný problém, že z jednorazových krízových výdavkov sa stali výdavky trvalé. A trvalé do tej miery, že ich nevieme ustáť ako Slovensko. V tom on si pán, pán minister skutočne uvedomuje, že potrebujeme, potrebujeme šetriť. On to síce zvádza na predchádzajúcu vládu, ono každá doterajšia vláda pridala to svoje dlhové polienko. Každá jedna, každá jedna. Ale pán minister už nehovorí, že tohto roku vyrobí cca 8,5 mld. nového dlhu, asi 6 % hrubého domáceho produktu. A budúci rok po všetkom tomto, čo tu si koalícia, obávam sa, že príjme, bude v ďalšom roku asi, asi 6 mld. deficitu. To je normálne že 8,5 a 6 je 14,5 mld. nových dlhov, nových dlhov. Proste minister financií presne vie, prečo hľadá riešenia na šetrenie, na tom tá zhoda skutočne je. (Reakcia predkladateľa.) No, takže toto, toto je ten problém. Áno, každá vláda pridala to svoje polienko, ale vláda za tento rok proste vyrobila obrovské množstvo nového deficitu, ktorý sa preklopí do nového dlhu. No.
Takže každopádne vláda rezignovala na akékoľvek, akékoľvek šetrenie a celú tu ozdravnú kúru naordinovala ľuďom a ešte aby toho nebolo málo, tak si naordinovala miliardu nových výdavkov a na šupu hneď v jednom balíčku proste zaviazala ľudí, aby zaplatili ešte aj tú dodatočnú miliardu ďalších výdavkov.
Ďakujem pekne za pozornosť. Ja skončím, aby aj ďalší moji kolegovia mali, mali čas. Takže ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.9.2024 o 16:45 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:45

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mám dve poznámky k tomuto vystúpeniu. Prvá sa týka toho skrátenia rozpravy na dvanásť hodín, ktoré tu teda stále kritizujeme. Chcem, aby to tu zaznelo, lebo som tu v tej minulej faktickej opomenul odpovedať, že nielen to, ale tým, že vlastne tento návrh zákona je predložený v skrátenom legislatívnom konaní, tak bola vlastne vyblokovaná aj, vyblokované aj štandardné pripomienkové konanie. To znamená, že organizácie, experti, ľudia, čo by mali k tomuto návrhu čo povedať, tak vlastne nedostali slovo. Čiže de facto bola zrušená nielen, bola zrušená expertná, odborná, parlamentná aj laická diskusia k návrhu zákona, ktorý každej rodine na Slovensku ukradne priemerne tisíc eur ročne. To je taká obrovská drzosť, že za takéto niečo by podľa môjho hlbokého presvedčenia nemala v budúcnosti nasledovať len morálna, ale aj trestnoprávna zodpovednosť za takéto niečo.
A po druhé, čo sa týka tej diaľničnej nálepky, tam je to úplne celé zle, pretože už tých 60 eur dnes je veľmi veľa. Keď si zoberiete ľubovoľný štát Európskej únie a porovnáte cestnú sieť, priemernú mzdu v kontexte s cenou diaľničnej nálepky, tak je to v žalostné v neprospech Slovenska. A pritom si dovolím odhadnúť, že štát ani nevyberie tie peniaze, koľko si naplánoval, lebo iks vodičov už také peniaze jednoducho odmietne zaplatiť. A už teraz ľutujem obyvateľov napríklad v Stupave, kde teda je bývam, ale aj v Malackách a v ďalších obciach naokolo, ktoré si budú ľudia, ktorí si nekúpia diaľničnú nálepku, vyberať ako alternatívne trasy. Už dnes sa tam nedá dostať na hlavnú cestu. Ja si neviem predstaviť, ako to bude vyzerať v budúcnosti a ja som presvedčený, že toto sa nebude týkať, len západu alebo teda Bratislavy, ale aj všetkých miest a všetkých obcí, kde bude možné zvoliť takto alternatívnu trasu. Je to ťažký zločin toto.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 16:45 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:45

Daniel Karas
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo.
Vážené poslankyne, vážení poslanci, veľa sa tu hovorí o konsolidácii za posledné týždne. Je tu veľa vzruchov a máme tu však aj veľa kritikov, ktorí hlavne kritizujú túto konsolidáciu. Hlavne pochádzajú, akoby som tak pravdu mal povedať, si musíme naliať červeného vína, že pochádzajú zo strany opozície, ktorá, nevravím, že celá opozícia a ktorí sú tu, lebo sú tu aj noví poslanci a nové strany, sú hlavne zodpovední za túto konsolidáciu, ktorú nám dneska spôsobili a my ju musíme naprávať po nich.
Robia sa tu svätí a vlastne súčasná vláda alebo, alebo predchádzajúca vláda nechce zobrať na seba tú zodpovednosť a povedať si áno, môžeme za túto silnú konsolidáciu, ktorú teraz robíme, aj my. Neviem potom, kto tu zadlžil, keď už sa tu robia tak svätí, atómovo Slovensko za tri roky tak, že sa to nepodarilo ani jednej vláde za počas celej kariéry alebo počas celej histórie Slovenskej republiky. Takzvaných 24 mld. za tri roky vrástol dlh Slovenskej republiky počas tejto vlády Igora Matoviča, Hegera, Sulíka, Ódora v rokoch 2020 a 2023. Páni, ste absolútni rekordéri. Neviem, čo k tomu dodať, verím, že aj ľudia to tak chápu a to vysvedčenie na konci volebného obdobia v rámci konsolidácie vám vystavia.
Musím však dodať, že dneska konsolidujeme vo výške zhruba 2,7 mld. nie kvôli tomu, že chceme, ale proste musíme, lebo sme boli na druhej strane aj z toho donútení a boli sme z toho donútení, že v rokoch 2020 – 2023 sa rozvrátili tak verejné financie, že nám to proste prischlo a musíme poupratovať po predchádzajúcej vláde, doslova poupratovať ten bordel, ktorý spravili vo verejných financiách.
Padli tu aj také slová, že ideme zobrať ľuďom peniaze z ich peňaženiek. Čo na to povedať? Neviem, či my chceme brať ľuďom peniaze z ich peňaženiek, ani by sme ich nebrali, skôr by som povedal, že zodpovedné, zodpovednosť by mala viesť predchádzajúca vláda a to len za to, že nehospodárne nakladala s verejnými financiami a prischlo nám, aby sme konsolidovali. Takže sú veľkou spoluúčasťou, až by som povedal stopercentnou, že nie my, ale predchádzajúca vláda im teraz v rámci konsolidačného balíka vyťahuje peniaze z peňaženiek.
Zbytočné šafárenie, rozhadzovanie verejných financií v podaní predchádzajúcej vlády vo výške 3,7 mld. Podotýkam 3,7 mld. Takéto, by som povedal, atómové bomby, ktoré tu vybuchovali počas ich vlády v rokoch 2020 – 2023, dostali Slovensko vo verejných financiách na posledné miesto v Európskej únii. To netvrdí ani strana SMER, ani strana HLAS, netvrdí to ani strana SNS, to tvrdí dneska Európska únia a tvrdila to v rokoch 2024. Poďme si preto troška pripomenúť nakladanie toho balíka rozvrátených financií, ktoré nám tu predchádzajúca vláda, a bolo to veľakrát, zanechala, bolo to veľakrát spomenuté, ale musím to spomenúť.
Ideme na to, v rýchlosti. Celoplošné testovanie, lotéria, očkovacích bonus 780 mil., expirované vakcíny 100 mil., nedodané vakcíny 30 mil., testovacie MOM-ky 110 mil., legislatívna smršť Národnej rady Národnej rade Slovenskej republiky za posledný rok 1,6 mld., zrušený bankový odvod 390 mil. a plus ďalšie pandemické pomoci 10, 15, mil. a neviem čo, Expo v Dubaji 630-tisíc. Celkovo 3,7 mld. euro zhruba tento balíček, ktorý bol nehospodárny a takpovediac nerozumný a nerozumne sa s ním nakladalo v rámci slovenských občanov a ich verejných financií.
Keď si to zoberieme, že minuli ste nehospodárne 3,7 mld. euro a dneska konsolidujeme za 2,7 mld. euro, tak kebyže ich neminiete, tak dneska sme tých 2,7 mld. dneska nemuseli vôbec konsolidovať a ešte by Slovákom zostala jedna miliarda. Je to smutné takpovediac. Preto dneska musíme po vás upratať, narobiť poriadok vo verejných financiách, myslím si, že sme na dobrej ceste. Budeme takisto konsolidovať aj budúci rok a aj posledný rok tohto volebného obdobia. Povedzme si to na rovinu, že konsolidovať musíme a ak by bola pri vláde aj opozícia, tak by taktiež musela konsolidovať a myslím si, že aj v takomto rozsahu alebo možnože ešte aj vo väčšom.
Ďalšia vec, ktorú by som povedal, že na túto konsolidáciu sa určite poskladáme všetci. Nebudú to len pracujúci ľudia, ale poskladajú sa na ňu aj právnické osoby, poskladajú sa o ňu firmy, poskladajú sa o ňu bankári, poskladajú sa aj telekomunikačné spoločnosti a plus ďalšie a ďalšie. To je zhruba v skratke, čo by som chcel k tomu dodať. Akože moji kolegovia takisto budú vystupovať. Ak by som ešte mohol spomenúť, boli tu spomenuté dakedy, neviem teraz, nie v tomto v tejto diskusii, ale v predchádzajúcich diskusiách, že špajza bola prázdna. Tak my v roku 2019 sme odovzdávali nasledujúcej vláde, vláde Igora Matoviča, Hegera, Sulíka a potom neskôr pána Ódora špajzu životaschopnú tak, aby Slovensko z nej mohlo žiť. V rokoch 2024 sme dostali špajzu, ktorá vlastne zmizla. Čiže sme ju nedostali. A dokonca zmizol aj ten dom s tou špajzou.
Ďakujem.
Skryt prepis

26.9.2024 o 16:45 hod.

Mgr.

Daniel Karas

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:45

Štefan Kišš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. To bolo prvé vystúpenie, pán poslanec, ktoré som od vás počul v tomto pléne. Celkom slabé. Mám, a bolo, bolo, samozrejme, plné toho, toho vášho naratívu, len vyplakávania a sťažnosti, že za všetky tieto problémy môže niekto iný, len nie vy. Ale však budem o tom rozprávať o chvíľku v rozprave, ale dve otázky mám na vás. Ste povedali takú vetu, že neviete o tom, že či to budú platiť ľudia, alebo že či im to zoberiete z peňaženiek, tak sa chcem spýtať, že ste si nevšimli, že z peňaženiek ľudí vyberiete na zvýšené DPH o 3 percentuálne body a že sa to prenesie do zvýšenej inflácie na budúci rok o 1,2 %, ktorej výsledkom podľa oficiálnej makro prognózy ministerstva financií bude, že reálne platy budúci rok nebudú rásť a v dôsledku všetkých týchto opatrení sa z pomalý ekonomický rast? Takže moja otázka, či si uvedomujete, že toto, toto nastane a čo na to hovoríte?
A druhá vec. Ja viem, že sa vám páči ten naratív, kde ste ten nám napočítali tých 3,7 mld., ale potom ešte existuje taká vec, že sú jednorazové a štrukturálne výdavky. Takže aj keď, aj keď vláda minula nejaké peniaze, tak väčšinu z tých vecí, čo spomínate, a neboli lacné, ale sú takzvané jednorazové výdavky, od MOM-iek cez, v princípe väčšina, väčšina pandemických opatrení a tých vecí, ktoré ste menovali. To nemá nič spoločné s tohtoročným deficitom. Ani dokonca ani so zadlženosťou, respektíve tam to má veľmi marginálny vplyv, pretože to bol jednorazový výdavok.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 16:45 hod.

Ing. MSc.

Štefan Kišš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:00

Štefan Kišš
Skontrolovaný text
... výdavky, od MOM-iek, cez, v princípe väčšina, väčšina pandemických opatrení a tých vecí, ktoré ste menovali. To nemá nič spoločné z tohtoročným deficitom, ani dokonca so zadlženosťou, resp. tam to má veľmi marginálny vplyv, pretože to bol jednorazový výdavok.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.9.2024 o 17:00 hod.

Ing. MSc.

Štefan Kišš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:00

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Poslankyňa Plevíková.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.9.2024 o 17:00 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video