52. schôdza

26.5.2026 - 12.6.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

29.5.2026 o 13:15 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 13:15

Alojz Hlina
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
O piatku sedí i, keď bol tu taký trošku chabý pokus toho, ako keby, že vysvetliť od predchádzajúceho predkladateľa. Nuž, ale my musíme vedieť, že či si ideme na to zvyknúť alebo nie. Ja to teda, ak dovolíte, budem namietať stále. Teraz sa už medzitým vystriedal, už je tu pán minister zdravotníctva. Ja nepredpokladám a koniec koncov ani neočakávam, že mi pán minister zdravotníctva bude vedieť odpovedať na zmenu § 35 priestupkového zákona. Ale ja sa naozaj večne chcem na ňu pýtať a je dosť zásadná z pohľadu poľnohospodárov. Takže neviem presne, že ako ideme alebo nejdeme. Ani úprimne, aby som zase ja tu nebol za nejakého netvora necitlivého, že pán minister mal laparoskopický zákrok, mám pocit, pred 10 dňami, ale včera už vedel mať tlačovku, že ako bráni policajtov a dneska dával nejaké video z Dúbravky, tak neviem presne, že čo teda sa dá, čo sa nedá zvládnuť. Ja som po laparoskopickom zákroku po troch dňoch bol tu. Dobre. Nevravím, že to je benchmark alebo tak, ale hovorím, aby to nebolo pochopené zle. Možno by stálo za to, že by pán minister si presunul tie body, že keď teda ešte sa necíti, tak presunie o týždeň neskôr, však aj o týždeň budeme ešte rozprávať. Možno a on sa ma pýtal, korektne sa ma pýtal, potrebuje vybaviť súrny telefón, hej. Čiže to je OK. Pán Šaško je tu, vlastne len plní manpower, plní len to, že tu niekto je a len to je, čo ma na tom mrzí, lebo my naozaj popierame zmysel toho parlamentu. Koniec koncov Jarjabek, pán Jarjabek to včera povedal, že to už stráca význam. Naozaj to stráca význam. Ono by úplne najlepšie pre nich bolo podľa ich predstáv: pošlite nám to mailom aj s doporučením, ako hlasovať. My vám to pošleme, ale nezabudnite podstatnú výplatu. Ja viem, že takto by bola úplne ideálna predstava fungovania parlamentu. Nuž, ale verím, že ešte tu sem-tam nejaký hlas v púšti zaznie, ktorý sa bude voči tomu brániť. Takže keďže nemám možnosť konfrontovať pána ministra, lebo on je predkladateľom zmeny priestupkového zákona, že čo bolo dôvodom, čo bolo popudom a prečo vlastne, čo sa tým sledovalo, sa hovorí, že cui bono, cui prodest, že prečo vlastne ste to tam dali. Nuž sa spýtam. A poľnohospodári, dávajte veľký pozor, adresujem to aj vám, adresujem to aj komore, všetkým profesijným zväzom. Mám takú malú obavu, že sa zase vám ide trošku priťažiť na ten chrbátik. Už máte na tých chrbtoch naložené dosť, hej, musíte živiť všelijaké fafokany, somariny, gavnerov, hej, tak ešte vám idú teraz, by som povedal, že oslabiť možnosť vašej ochrany. Že z čoho vyplýva tá moja úvaha, poviem vám z toho, že sa mení § 35 priestupkového zákona, ktorý hovorí o priestupkoch na úseku pôdohospodárstva. Vy ste neverili, že ten paragraf teraz má nejaké ustanovenia a hovorí o tom, čo všetko sú priestupky na úseku pôdohospodárstva, má nejaké tri ustanovenia. Po novele, po tejto novele, ktorú predkladá Karpatská sociálna demokracia, bude mať už iba jedno ustanovenie. Celý § 35 bude vyčesaný, učesaný a bude mať iba jeden jeden odsek a ten odsek bude iba v tom, že vlastne problém bude, priestupok na úseku pôdohospodárstva bude iba v tom, keď znečistíte pôdu nevhodným skladovaním olejov, pohonných látok, pesticídov, prípadne iných škodlivých látok. To bolo aj doteraz a to bude odteraz, ale iba odteraz a bude iba to. A čo vypadne? Vypadne napríklad to, že neoprávnene vyrobíte, doveziete alebo uvediete do obehu niečo, čo môže byť nevhodným chemickým alebo biologickým prípravkom. Niekto povie nepodstatné. Ja neviem. Ja si myslím, že my, čo tomu trošku rozumieme, na niečo to tam bolo, nejakú úlohu to tam malo. To už vypadne. Ale pozor, ešte nie, čujte, to vám poviem. Neoprávnene vykoná zmenu kultúry pozemku, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Toto tam doteraz bolo a bolo to priestupok. Odteraz to už vypadne. Čiže keď vy vykonáte neoprávnené zmenu kultúry. Alebo neoprávnene odnímete poľnohospodársku pôdu poľnohospodárskej výrobe. Aj to tam bolo doteraz, odteraz to už tam nebude. Či, keď neoprávnene odnímete tú pôdu poľnohospodárskej výrobe, bol to priestupok, odteraz to už nebude. A najzaujímavejšie posledné, lebo to je zložitá veta, doteraz bolo priestupkom aj to, že keď neoprávnene vykonáva činnosť poškodzujúcu poľnohospodársku výrobu na takejto pôde. Aj to bolo doteraz. Odteraz to tam už… Čo by to prísne vzaté mohlo znamenať v praxi? A prečo na to upozorňujem poľnohospodárov? Budem rád, keď ma niekto vyvedie z omylu a povie, že nie je pravda, nie je pravda. Neviem, ja mám obavu. Pravda, viete, že som neštudoval právo na Oxforde ani nikde inde. Ale mám pocit, že nejaké základné penzum, právne minimum mám, takže si dovolím vyjadriť obavu, či mi neprestáva, či neznižujeme ochranu poľnohospodárov a ich poľnohospodárskej výroby. Lebo ak doteraz to bolo v priestupkovom zákone a odteraz to nebude, či to nemôže byť problém? Poviem to na príklade. Nič proti mladým ľuďom, však mám dve krásne dcéry. Títo mladí vedia byť zbojníci niekedy. Viete, povedia si, že poďme si spraviť nejaký festival do nejakého kukuričného poľa, spravia festival v kukuričnom poli. To pole bude niekoho. Prísne vzaté, doteraz to bol priestupok. Lebo ste neoprávnene poškodzovali tú plodinu, tú poľnohospodársku výrobu na takejto pôde. Doteraz to bolo, bolo to možné riešiť. A čo je, akože by som povedal, že najdôležitejšie na tom. Tu teraz áno, keď to vypadne, možno niekto použije ustanovenie, a môže alebo nemôže, neoprávnené užívanie cudzej veci alebo či to nebude zložitejšie. Doteraz to bolo jasne v priestupkovom zákone stanovené, že to nemôžete robiť, lebo neoprávnene vykonávate činnosť poškodzujúcu poľnohospodársku výrobu. Čiže keď tancujete v kukuričnom poli, nemáte na to súhlas, neoprávnene vykonávate činnosť, ktorá poškodzuje tú poľnohospodársku výrobu. Bol to priestupok. Mohli ste volať policajtov. Tí ľudia dostali pokutu. Ale pozor, teraz nastupuje najzaujímavejšia časť, lebo sa spôsobuje aj škoda činnosťou, ktorá nie je oprávnená. Viete, kedy vy si môžete uplatňovať škodu? Vtedy, ak ste ju spôsobili porušením právnej povinnosti. Pričom poškodený musí preukazovať aj príčinnú súvislosť. Ale ak ste ju spôsobili porušením právnej povinnosti. Čiže ak doteraz v priestupkovom zákone bolo, že sa to nemôže, explicitne to tam bolo napísané a nikde inde to už nie je, ani v trestnom, nikde inde. Tak teraz, keď už to tam nebude, ergo, nie je to právna povinnosť. Bude sa musieť ten poľnohospodár domáhať možno cez niečo iné toho, lebo teraz to už nemá prístup k tomu. Ergo, nebude si môcť uplatňovať ani tú škodu, lebo vlastne škodu môžete si uplatňovať vtedy, keď ste porušili niečo, čo bolo v predpise, v nejakom zákone. Teraz to tam už nebude. Asi moc zložité, uvedomujem si. Poľnohospodári, prosím vás, pýtajte sa ministrov vlády, Karpatskej sociálnej demokracie, všetkých tých PPČ-károv, fafokáncov, neviem koho, že či to je, či to je naozaj v poriadku, či to nemôže byť problém v aplikačnej praxi? Či vám niekto pojazdí štvorkolkou pole? Budete mať problém sa domôcť nejakého nároku, lebo už to už by to prísne vzaté nemal byť priestupok. Lebo to ustanovenie vypadlo. A budete mať problém sa domôcť škody, lebo ten človek vlastne neporušil povinnosť, ktorá bola upravená zákonom. Ak niekto povie, že odvolajte sa na ústavu, možno sa môžete odvolať na ústavu, len ja neviem, ktorý poľnohospodár, ktorému niekto zjazdí kukuričné pole, si zaplatí ústavného právnika, aby mu podal nejakú ústavnú sťažnosť, že má právo na to, aby mu niekto nerobil, ja neviem, galibu v kukuričnom poli. Neviem, či to tí ľudia, ktorí tam…, a prečo to tam vlastne dali. Ja asi tuším, prečo to tam dali. Dali to tam preto, že keď proste potrebovali ochrániť záujmy developerov a neviem koho, ktorí odňali nejakú pôdu, hej, z nejakého pôvodného fondu oprávnene, neoprávnene. Doteraz to bol priestupok. Ich z priestupku hlava nebolí. 165 € to nevadí, hej? Ale dávalo to príčinnú súvislosť, že bolo porušené ustanovenie a tým pádom môžeme mať škodu. Tým, že to teraz stade odíde. Nebude to ani priestupok, ani vlastne ten, ktorému tá škoda bola spôsobená takým spôsobom, si ju nebude môcť nárokovať, tú škodu. Dobre? Hovorím to ako poľnohospodár, že ma to zaujíma. Chcem vedieť a myslím, že rozprávam menej poľnohospodárov. Chráni nás niekto voči takémuto konaniu? Neoslabuje sa prijatím takejto novely priestupkového zákona ochrana poľnohospodárov? Skutočne je schopný minister Šutaj Eštok sa tu postaviť, buchnúť tuná po tom pulte a povedať: „Hlina tára, ako vždy, klame, všetko som počul. Nič sa nedeje.“ Povie to alebo nepovie to? Chcem to naozaj počuť. Toto je už druhé čítanie. V utorok to prejde. A je to vážna vec. Ja si dovolím tvrdiť, že to je vážna vec. Poľnohospodári, dávam to do vašej pozornosti. Ďakujem pekne. Ďakujem, pán poslanec, na vaše…
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.5.2026 o 13:15 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:25

Peter Žiga
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Vystúpenie. Tri faktické poznámky, pán poslanec Šípoš. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

29.5.2026 o 13:25 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:25

Michal Šipoš
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán poslanec Hlina. Ja sa pridávam k tomu, že tiež si myslím, že toto, čo robia vládni predstavitelia z tohto parlamentu a tu posielajú ministrov predstavovať zákony, ktorým absolútne nerozumejú, nevedia odpovedať na otázky, lebo oni si povedali, že piatoček poobede, veď čo, už je voľno. A ešte si odhlasujú, aby sa v piatok nehlasovalo. Pre záznam a pre občanov Slovenskej republiky hovorím a hlavne to hovorím voličom SMER-u, HLAS-u, SNS. Je piatok 29. 5. Pracovný deň 13:26. Ľudia musia byť v robote, keď si chcú zarobiť peniaze na to, aby mali pre svoje deti, rodiny, na život, na chod domácnosti, na hypotéku. Viete, koľko tu sedí v tomto pléne o takomto čase poslancov vládnej koalície? 00 za SMER, nula za SMS. A keby tu nemusel byť jeden poslanec za HLAS, ktorý je spravodajca, tak by tu bolo, že nula poslancov za HLAS. Tak potom o čom sa tu bavíme? Vážení vládni predstavitelia, o akej kultúre, o akej etike vy tu idete rozprávať, o akej slušnosti? Tu si človek donesie sako s nejakou nášivkou a vyhadzujete ho von. Tu na si človek nemôže ukázať poslanec Národnej rady, ktorý bol zvolený zástupcami, nemôže ukázať graf, nemôže ukázať číslo, ale vy absolútne ignorujete parlament, Národnú radu Slovenskej republiky. Toto je absolútna hanba, čo tu robíte a všetky tie vaše zletné reči o tom, ako vy si ctíte inštitúciu Národnej rady, ako vy si ctíte demokraciu, sociálni demokrati. Je to na hanbu, na hanbu. Pamätaj, že ja kap.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2026 o 13:25 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:27

Peter Žiga
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly

29.5.2026 o 13:27 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:27

Július Jakab
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Normálne, ako začal aj teraz Michal Šipoš rozprávať, tak zrazu prišli. Dvaja sa niekde vygúľali. Tak to je proste, viete, my tu predkladáme zákon alebo teda vláda predkladá zákon. Ja chápem, že pán minister Šaško to proste musí tu znášať a nie je tu ani predseda strany HLAS. Však dobre, má zdravotné problémy, ale toto nie je zákon, ktorý, ktorý proste je len taký obyčajný. Viete, máte pocit, že to je jeden z takých radových zákonov. Nie. Vy zase idete ľuďom brať peniaze. Vy zase idete ľuďom brať peniaze. Ja sa ani nečudujem, že vy sa schovávate kade-tade po parlamente alebo tu ani nie ste. Však, lebo to je taká hanba už. To je už taká hanba. Že ja neviem ešte, kto ide podporovať súčasnú vládu. Po tom všetkom, čo urobila týmto ľuďom. Pozrite si znenie toho zákona. To je. Ja sa chcem aj opýtať, že či pán minister Šaško potom nech môže sa pokojne ako aj vyjadriť za pult do rozpravy, či je stotožnený s tým, že neustále len delíte ľudí. Vy, čo ste urobili na tom ministerstve zdravotníctva s tými miliardami? Kde sú? Dvojnásobne zvýšené výdavky do zdravotníctva oproti minulosti, oproti predchádzajúcej vláde. Kde sú tie peniaze? Však ale porozprávame sa o tom. Takže hanba tejto vláde aj s vašou účasťou. Pán poslanec Krúpa. Tie peniaze. Však, ale porozprávame sa o tom. Takže hanba tejto vláde aj s vašou účasťou. Pán poslanec Krúpa.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2026 o 13:27 hod.

Ing.

Július Jakab

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:29

Peter Žiga
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Ďakujem
Skryt prepis

29.5.2026 o 13:29 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:29

Peter Žiga
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Ďakujem, Alojz, za
Skryt prepis

29.5.2026 o 13:29 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:29

Juraj Krúpa
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Alois, za tvoje vystúpenie. Áno, my sme tu mali tú debatu, že či tu e-shop je alebo nie. Tvoje vystúpenie. Áno, my už sme tu mali tú debatu, že či tu ešte je alebo nie je. Áno, už vieme, máme tú informáciu, že bol operovaný, že teda dnes je ospravedlnený. Ale to ho neospravedlňuje zo všetkých tých iných rokovaní, na ktorých sa nezúčastnil a on sa nezúčastnil na žiadnom rokovaní branno-bezpečnostného výboru, kde má on chodiť predkladať zákony a o nich diskutovať, na žiadnom, ani na jednom za 2,5 roka. To je normálne, že to je rekord podľa mňa slovenský asi od vzniku samostatnosti Slovenskej republiky. Že by minister vnútra od začiatku volebného obdobia do už, pomaly, koľko to už sú dve tretiny tohto volebného obdobia máme za sebou a on ešte nebol na výbore. Ja som si pôvodne myslel, že za tým bude taká tá určitá arogancia, taká tá nabubrenosť, ktorou sa on snaží tak prezentovať, že on teda je nad vecou, ale ja som pochopil potom neskôr, keď on tu sedí v pléne a vedie sa tu nejaká debata, že on je tu vlastne len taký ten nosič tých zákonov. On to len príde tuto odovzdať. On očakáva, že koalícia za to zahlasuje, že nebude o tom substantívna debata a jednoducho to prejde bez toho, aby sme išli do hĺbky. A viete prečo? Pretože on nevie, čo predkladá. Seriózne, vážne, on to nemá naštudované. On nejde do detailov tých zákonov. Jemu len povedia, tu máš dôvodovú správu, tá má pol strany, tam je toto a toto napísané a toto a toto povedz a to stačí. A potom presne, keď príde napríklad Alojz Hlina a vytiahne takúto vecičku, tak to nemáme s kým debatovať. A to už trvá odvtedy, odkedy je ministrom. Ja si myslím, že už dávno ministrom nemal byť. Ďalší
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2026 o 13:29 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

13:31

Peter Žiga
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Pardon, s reakciou pán poslanec Brisudová. Naozaj
Skryt prepis

29.5.2026 o 13:31 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:31

Alojz Hlina
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Toto celé je vlastne v zmysle nového rokovacieho poriadku. Oni si nahádzali vládne zákony na piatok. Môže hovoriť, čo chce pán Tomáš. Erik Tomáš to vysvetľoval, že mali výjazdové zasadnutie, začali sme schôdzu poslaneckými návrhmi. Vládne návrhy nahádzali na piatok. Dali tú službu konajúcich ministrov, ktorí majú teda krásnu výhovorku, že pán minister. Ja som mu to už zaprial a aj zaprial mu to aj druhýkrát. Nech sa mu to rýchlo zahojí. Ale čo som sledoval, lebo môj prvý vnem bol, že som ho včera videl na nejakej tlačovke, tak z toho som ja usudzoval, že by tu dnes mohol byť. Viete, keď zvládol, a možno nezvládne sedieť, ako sa snažil obhajovať pán Tomáš, že by nezvládol, ale možno by to chcelo to uviesť a pán Erik Tomáš to mohol uviesť, že: prepáčte, zastupujem pána ministra, má nejakého... To je tá kultúra, nie? Však sme tu furt, tu hovoríme o nejakej kultúre. Nie, tu nejde o kultúru. Tu ide o systém. A čakáte od nás, že to dovolíme. Proste platný návrh a pôjdu v piatok. Sála bude vybrakovaná, budú tu službu konajúci poslanci za príplatok, hej, ktorí dostanú za piatkový príplatok, že tu budú kričať, keby chcel niekto urobiť všeobecný súhlas. Z každého klubu koaličný jeden, hej? A to bude odsýpať, hej? Lebo ten piatok je predsa len piatok. Takže, ak toto má byť stratégia fungovania parlamentu, tak mi dovoľte s tým mať trochu rozpor. Budem s tým mať trochu rozpor, budem na to upozorňovať, aj keď sa to možno niekomu bude zdať otravné, trápne, detinské a neviem aké všetky prívlastky. Ďakujem. Ďalší v rozprave vystúpi pán poslanec.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2026 o 13:31 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom