Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.8.2010 o 11:41 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2010 18:25 - 18:27 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem za faktické pripomienky. Pán Matovič, nikdy nerozprávam nikomu, že je karikatúra týmto spôsobom, zvlášť nie vtedy, keď som s tým človekom v pracovnom vzťahu, rešpektujem ho, lebo je to jediný dôvod, aby on rešpektoval mňa. To je obyčajná ľudská slušnosť. Niekedy, možno, tie emócie do politiky patria, ale pokiaľ sú komplexne dramaticky prevyšujúcou súčasťou vystúpení urážky, maximalizácia vecí a demonštrovanie neznalosti vecí, potom to kričí a je problém. Ja vám chcem povedať k pánovi Harabinovi tisíc vecí, s ktorými máme s pánom Harabinom rozdielny názor, všetci máme pocit a vieme, že stav súdnictva na Slovensku dobrý nie je, je ale rovnako zrejmé, že na riešenie je minimálne tisíc názorov a v mnohých z nich máme zásadné politické pohľady na veci. To znamená, že logicky, ak okrem korektnej diskusie ochoty počúvať sa a predviesť, naozaj, objektívnu a úprimnú snahu nájsť dobré riešenie, nič iné nepomôže. Jednostranný politický tlak, ktorý sa tu demonštruje, je tragédiou Slovenska, pretože už dosiahnuté štandardy, ktoré na Slovensku v politickom systéme sú, týmto spôsobom narušujete. Dramaticky zhoršujete politický systém a pripravujete prostredie pre revanš. To nikdy nepatrí a nemôže patriť k zlepšovaniu prostredia. Prostredie je dialóg, korektný dialóg, diskusia, vecné argumenty a súťaž v tom, kto lepšie a kvalitnejšie posúdi problém a navrhne riešenia. To je jediná zmysluplná cesta. Zatváranie úst komukoľvek a jednostranné urážky bez akýchkoľvek vecných argumentov, takouto cestou k zlepšeniu s absolútnou istotou nie je.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2010 17:59 - 18:17 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis

Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, situácia, ktorá tu vznikla, ma donútila, že je potrebné čosi povedať, pretože, naozaj, tieto udalosti, ktoré sa tu dejú, začínajú mať taký, naozaj, prvý historický rozmer.
Predovšetkým, vážené kolegyne, kolegovia, pokiaľ si pamätám, od Francúzskej revolúcie znejú po Európe, Voltairove slová, že: "Hlboko nesúhlasím s vaším názorom, ale urobím všetko pre to, aby ste ho mohli povedať." A to je esencia demokracie, vážení páni a vážené dámy, ktorí tu sedíme. (Potlesk.) To je esencia demokracie. Vy ste sem prišli s vlastne nulovou schopnosťou tlmiť emócie, slovník, vystupovať, označovať svojich politických protivníkov, máte tendenciu používať slová, ktoré sú minimálne nezodpovedné a deje sa to tu naďalej. Je symptomatické, že, pokiaľ si dobre pamätám, Lévi-Strauss, ktorý hodnotil a pokúšal sa urobiť elementárne znaky čo je to civilizácia. Civilizácia, jeden zo základných znakov civilizácie je, že riešenie sporov v tej spoločnosti sa deje nie násilnou formou a druhý základný rozmer tohto civilizačného znaku je, že musí byť udelené slovo pri riešení akéhokoľvek sporu aj druhej strane. Toto je potrebné pripomínať v slovenskom parlamente? A toto chcú ignorovať ľudia, ktorí niečo idú rozprávať o demokracii? (Potlesk.)
Vážené kolegyne, kolegovia, je to naozaj bezprecedentné, pán Matovič, hovoríte o predsedovi Najvyššieho súdu úplne bezostyšne, ako to dokážete na stránkach vašich novín, ktoré zneužívate permanentne na prezentovanie svojich vlastných politických názorov a nerešpektujete elementárnu zásadu, aspoň trošku zdržanlivosti v tom smere, že rešpektujem zásadu akejsi rovnosti a zásadu elementárneho politického džentlmenstva. Na to zabúdate, ale hovoríte o tom, že je karikatúra, ale ten pán predseda Najvyššieho súdu, o ktorom ste hovorili, že je karikatúra, tu chcel predniesť stanovisko Súdnej rady, drvivej väčšiny Súdnej rady a drvivej väčšiny členov pléna Najvyššieho súdu. Aj to sú karikatúry? Nie ste náhodou karikatúrou vy, pán Markovič?
Vážené kolegyne, kolegovia, ak si tak námatkovo spomínam, čo by som tu ešte mal povedať, elementárnou ďalšou zásadou demokracie je, že potrebujeme vytvoriť inštitúcie spoločenskej kontroly, ktoré majú prevyšovať jednotlivé volebné obdobia. Je to nevyhnutná súčasť stability demokracie, preto máme volené rôzne orgány samosprávy, či už televízne rady, iné dozorné rady, ktoré sa volia častokrát tak, že jeden, niektoré sú na dva, štyri až šesť rokov práve s týmto cieľom, aby takáto jednostranná politizácia problému, jednostranné videnie jednej časti, častokrát veľmi neskúsenej, politického spektra, nemohlo zásadným spôsobom ovplyvňovať politický život v celej krajine. A zdržanlivosť a rešpekt k takýmto inštitúciám je opäť esenciálnou súčasťou demokracie, ktorá tu je. Koho kde napadlo v SMER-e, aby sme rušili, a aby sme vylučovali z takýchto samosprávnych orgánov, ktoré majú robiť presah vo volebnom období počas našej vlády štvorročnej. Nedotkli sme sa absolútne ničoho, rešpektovali sme všade tam tie orgány a ich predstaviteľov, keď sme mali tzv. kvalifikovanú väčšinu na odvolanie a napriek tomu, že sme tisíckrát boli presvedčení, že politicky zlyhali a nemajú tam čo robiť, ale rešpektujme, že boli právoplatne zvolení a súčasťou demokracie je rešpekt jeho funkcie počas celého obdobia, pokiaľ nenastanú okolnosti, ktoré zásadným spôsobom spochybňujú výkon funkcie.
Ak s tým chcete útočiť, pán Markovič, alebo vy, vážená pani ministerka, lebo váš diel viny je, bohužiaľ, v tomto smere a nerád to hovorím, obrovský, ak ste chceli útočiť na pána Harabina a chceli ste naznačovať jeho nespôsobilosť, jeho protiprávne kroky a tak ďalej, máte na to štandardné spôsoby, aby ste navrhli odvolanie predsedu Najvyššieho súdu, ale nerobiť to týmto spôsobom, či s tým politickým tlakom, kde nerešpektujete ani časové následnosti, ktoré tam sú, pretože chcete rušiť už existujúcich členov rady a chcete zásadným spôsobom vstupovať do niečoho bez akejkoľvek politickej diskusie, pričom zabúdate, že ide o základné pravidlá, ktoré určujú štandardy vzťahu medzi súdnou mocou, výkonnou mocou a zákonodarnou mocou.
Prebiehajúci konflikt je toho typickým príkladom, kde útoky na Súdnu radu bez toho, aby tam bola vecná a korektná diskusia, je tu jednostranný mediálny tlak a jednostranný politický tlak. Nie sú účastníci, ani necítime korektnú diskusiu v tom zmysle, aby sme, naozaj, posúdili, či je záujmom tohto štátu, aby ktorýkoľvek minister financií, ktorý dôjde, mohol kedykoľvek prísť politicky nepriamo vydierať ministra, a tá atmosféra tomu nasvedčuje, čo tu je teraz, predsedu Súdnej rady a idú mu robiť finančné kontroly bez akéhokoľvek plánu, bez akejkoľvek zmysluplnej a demonštrovanej okolnosti, ktorá by takýto postup mala posvätiť. Nič také tu nie je a vy sa ani netvárite, to je tá najväčšia tragédia, že sa už ani len nepokúšate tváriť, že toto je čisto politický návrh, ktorého jedinou úlohou je odstrániť právoplatne zvoleného a legitímne zvoleného predsedu Najvyššieho súdu. Už sa ani nepotrebujete tváriť, kto sa chce o tom presvedčiť, stačí si pozrieť vaše programové vyhlásenie. Veď, keď si pozriete dve tretiny vášho programového vyhlásenia, pani ministerka, v oblasti súdnictva, spočíva v tom, čo chcete robiť všetko so Súdnou radou a nepriamo s Harabinom. V podstate nič iné zmysluplné som tam ja, bohužiaľ, nenašiel, ale veľmi rád budem počas štyroch rokov pokračovať v tom, a ak by som náhodou tie pozitívne momenty zistil, veľmi rád ich, pani ministerka, ocením.
A teraz, vážené kolegyne, kolegovia, mi dovoľte, keďže umlčaný pán predseda Najvyššieho súdu tu hovoriť nemôže, tak využijem svoje právo poslanca, a predsa len by som to stanovisko tých karikatúr z toho Najvyššieho súdu pléna, rovnako karikatúr zo Súdnej rady, ktorých ste tam, mimochodom, volili vaši predchádzajúci politickí, teda, priatelia, ktorí boli v tom období politickými držiteľmi moci, ktorých tam dostali. Tak mi dovoľte, aby som prečítal toto stanovisko týchto karikatúr, ako hovorí pán kolega Markovič.
Ide o mimoriadne závažný návrh, ktorý v prípade schválenia naruší rovnováhu medzi tromi základnými zložkami v štáte, teda medzi mocou výkonnou, súdnou a zákonodarnou. Pokúsim sa držať faktov. Ešte malá poznámka. Tlmočím, teda, stanovisko Súdnej rady, na ktorej kreovaní sa v súčasnosti podieľajú štyri zložky. Hlava štátu, traja zástupcovia, ktorých nominoval, Národná rada - traja zástupcovia, ktorých tam nominoval, niektorí z nich dostali dokonca v Národnej rade ústavnú väčšinu ako napr. JUDr. Hula a traja zástupcovia nominovaní vládou. Chcem pripomenúť, že každá vláda, doposiaľ, rešpektovala demokratické rozhodnutie predchádzajúceho kabinetu a 8 členov z celkovo 18 si volia v demokraticky priamych, rovných a tajných voľbách 1450 sudcov Slovenskej republiky. (Potlesk.) Toto je zloženie Súdnej rady a o týchto stanovisku chcem tu hovoriť. Ak vy ich nepotrebujete počuť, toto stanovisko, je mi vás úprimne ľúto, ale o politickej kultúre tu nerozprávajte! Nerozprávajte tu o politickej kultúre! Je to tvrdý, nezmyselný, politický diktát.
Všeobecne k návrhu zákona. Súdna rada konštatuje, že nesúhlasí s predmetom návrhu, teda s predmetom návrhu tohto zákona. Dôvody sú tie, že predložený návrh zákona je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, konkrétne s čl. 141a ods. 6, čl. 141a ods. 1 písm. a), čl. 141 ods. 2, čl. 30 ods. 4. Splnomocnenie ústavodarcu na zákonodarcu v týchto článkoch je len na úpravu podrobností zákonom o spôsobe ustanovenia členov Súdnej rady Slovenskej republiky, podrobnosti o jej pôsobnosti, podrobnosti o jej organizácii a vzťahoch Súdnej rady Slovenskej republiky k orgánom správy súdnictva a k orgánom sudcovskej samosprávy. Ústavné zakotvenie oprávnenia všetkých sudcov byť volený za člena Súdnej rady a voliť ktoréhokoľvek sudcu za člena Súdnej rady je neprípustné odňať zákonom pre rozpor čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, viď. rozhodnutie pléna Ústavného súdu č. 15/1998.
K jednotlivým bodom, mi dovoľte, aby som prešiel k bodu 1, to sú v návrhu zákona § 3 ods. 5. Úprava inkompatibility v žiadnom prípade nie je úpravou podrobností v zmysle splnomocňovacieho ustanovenia čl. 141a ods. 6 Ústavy Slovenskej republiky a odníma ústavné oprávnenie každého sudcu byť volený za člena Súdnej rady a voliť ktoréhokoľvek sudcu za člena Súdnej rady. Stret záujmov u predsedu súdu nie je daný pri súčasnom výkone podrobností predstaviteľa správy súdu a podrobnosti ústavného orgánu, ktorý nie je orgánom sudcovskej samosprávy.
Dovoľte mi ďalej uviesť niektoré poznámky k bodom 2 až 4. Súdna rada Slovenskej republiky rovnako ako ďalšie dva ústavné kolektívne orgány, teda Národná rada Slovenskej republiky, tak ako to je v čl. 84 ods. 2 a vláda Slovenskej republiky ako je to v čl. 118 ods. 2 uplatňuje svoju právomoc, teda rozhoduje formou uznesenia, ako to uvádza čl. 141a ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky. Túto formu rozhodovania predkladateľ mylne stotožňuje s uzneseniami akou formou, teda rozhodovania v zmysle predpisov o konaní pred súdmi inými štátnymi orgánmi, alebo orgánmi verejnej správy, kde rozhodnutie musí obsahovať výrok, odôvodnenie a poučenie o opravnom prostriedku. Pri neexistencii právnej povinnosti vlády Slovenskej republiky a Národnej rady Slovenskej republiky zdôvodňovať každé rozhodnutie, vládny návrh nerešpektuje rovnosť troch mocí v právnom štáte. Obsahovo je vylúčené odôvodnenie rozhodnutia vyplývajúce z výsledkov tajného hlasovania a kolektívneho orgánu, ako to vyplýva z judikatúry Ústavného súdu Slovenskej republiky.
K bodu 5. Doterajšia zmätočná úprava obsiahnutá v § 6 a § 7 zákona č. 185/2002 Z. z. o Súdnej rade Slovenskej republiky sa neodstraňuje, práve naopak, rozširuje sa a prehlbuje. Je alogické a nesystémové upraviť najskôr hlasovanie a až potom k hlasovaniu predchádzajúce zasadnutie rokovaní, teda Súdnej rady Slovenskej republiky. V podstate nevidíme dôvod prečo by malo byť zasadnutie Súdnej rady Slovenskej republiky verejné. Condície sine qua non - výkon verejnej súdnej moci Súdnou radou Slovenskej republiky musí byť v súlade s čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky bez ohľadu na to, ako je tento zákon vnímaný zo strany verejnosti.
K bodu 6 stanoviska Súdnej rady a pléna Najvyššieho súdu. Nesúhlasíme s navrhovanou úpravou, rovnako ako s úpravami navrhnutými v predchádzajúcich bodoch sa neodstraňuje nesúlad zákona o Súdnej rade Slovenskej republiky s ústavným splnomocnením uvedeným v čl. 141a ods. 6. Práve naopak. Predkladaný návrh zákona tento nesúlad ešte rozširuje a prehlbuje. V súvislosti s navrhovanou právnou úpravou je potrebné poukázať na judikatúru Ústavného súdu Slovenskej republiky, hlavne na jeho nález č. 3 Ústavný súd 58/08-29, v ktorom v rámci odôvodnenia sa uvádza: "Ak teda funkčné obdobie predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu predstavovalo päť rokov, potom v právnom a demokratickom štáte by malo byť považované za samozrejmé, čl. 2 ods. 2 Ústavy, že táto ústavná dĺžka funkčného obdobia bude rešpektovaná všetkými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej moci, teda aj Národnou radou Slovenskej republiky, teda mocou zákonodarnou. V záujme zachovania stability nezávislosti súdnej moci od moci inej. Takýto prístup k volenej verejnej funkcii sa totiž nemôže obísť bez rovnakých podmienok, a to i v tom smere, že sa tieto podmienky nemôžu pri nezmenenej ústavnej úprave meniť len zmenou politického prostredia v moci zákonodarnej či výkonnej. Opak by viedol jednak k neprípustnému politickému zasahovaniu nekompetentných subjektov do nezávislej súdnej moci, a tým ale aj princípov právneho štátu čl. 1 ústavy. Podobne aj nález Ústavného súdu Českej republiky SP značka PL plus 18/06 z 11. júla 2006.
Funkčné obdobie členov Súdnej rady Slovenskej republiky je podľa Ústavy Slovenskej republiky, teda opäť pripomínam čl. 141 a, ods. 3 päť rokov. To znamená, že Ústava Slovenskej republiky zaručuje členom Súdnej rady ich nerušený výkon funkcie po dobu päť rokov bez toho, aby mohli byť pred uplynutím funkčného obdobia odvolaní. Z ústavnej úpravy vyplýva, že k zániku alebo strate členstva v Súdnej rade Slovenskej republiky môže dôjsť predovšetkým uplynutím päťročného funkčného obdobia, či preukázaním straty alebo neexistencie jedným z troch predpokladov uvedených v čl. 141a, ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, teda možnosti byť alebo stať sa členom Súdnej rady. To znamená, po prvé. Preukázaním neexistencie vysokoškolského vzdelania, preukázaním neexistencie pätnástich rokov odbornej praxe. Alebo 3. bod stratou bezúhonnosti. Za bezúhonného člena Súdnej rady Slovenskej republiky sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, a to aj v prípade, ak mu bolo odsúdenie za úmyselný trestný čin zahladené, alebo ak by sa naň hľadelo, ako keby nebol za takýto trestný čin odsúdený. Bezúhonnosť sa preukazuje odpisom registra trestov nie starším ako tri mesiace. Len takýto môže byť Ústavou Slovenskej republiky predvídaný a aprobovaný dôvod straty zániku členstva v Súdnej rade Slovenskej republiky ešte pred uplynutím funčného obdobia, toho ktorého člena Súdnej rady Slovenskej republiky.
Ústavná úprava členstva v Súdnej rade Slovenskej republiky implikuje v sebe aj právo člena Súdnej rady na nerušený výkon jeho funkcie po vopred ustanovené funkčné obdobie. Preto zmena status quo je možná len zmenou Ústavy Slovenskej republiky ústavným zákonom. To je ale iba formálna stránka ústavnosti, zmena materiálnej ústavnosti či vecnej úpravy a plynule nežiaduca, ba až nebezpečná. Môže totiž vzniknúť precedens, že hocikedy, keď bude dostatočná politická dohoda, môže sa zmeniť hocičo čo je ústavou upravené, vrátane postavenia, skrátenia či ukončenia mandátu ktoréhokoľvek ústavného orgánu. Takýto postup nemôže byť ničím iným, len začiatkom konca podstaty a princípov demokratického a právneho štátu, ktorým je podľa čl. 1 ods. 1 aj Slovenská republika.
K bodom 7 a 9. Ak úprava navrhnutá pod bodom 7 a 8 je svojou podstatou retroaktívna, tak potom bod 9 prechodné ustanovenia retroaktívne účinky ešte potvrdzuje a zvýrazňuje. Ústavný súd Slovenskej republiky pritom už vo viacerých rozhodnutiach vyslovil, že v našom ústavnom poriadku sa uplatňuje zásada lex retro non agit. To znamená, zákon nemá spätnú účinnosť, keď konštatoval, že k definujúcim znakom právneho štátu patrí aj zákaz retroaktivity právnych noriem, ktorý je významnou súčasťou záruk ochrany práv občanov a rovnako aj zárukou právnej istoty. Ak by niekto chcel pozrieť, ako to vyzerá podrobnejšie, prosím, rozhodnutie Ústavného súdu č. 16/1995. Navrhovaným postupom zákonodarcu by došlo k zásahu do ústavou garantovaného práva členov Súdnej rady na päťročné funkčné obdobie, ktorí v čase vzniku tejto funkcie spĺňali všetky v ústave a v zákone zakotvené podmienky, skrátením, teda ústavou garantovaného funkčného obdobia.
Vážené kolegyne, kolegovia, toto sú odborné argumenty, ktoré predkladá plénum Ústavného súdu a rovnako Súdna rada. Rovnako si ešte dovolím pripomenúť ústami pána predsedu Najvyššieho súdu pána Harabina, že Slovenská republika zakomponovala pri predvstupových rokovaniach do Európskej únie do svojej legislatívy v roku 2001 viaceré základné prvky na podporu nezávislosti súdnictva. Stalo sa tak na základe odporúčaní expertnej skupiny Európskej únie v období predvstupových rokovaní s cieľom odstrániť vtedajšiu extrémnu závislosť súdnictva na výkonnej moci.
Vláda Slovenskej republiky sa predmetným návrhom zákona pokúša vrátiť postavenie Súdnej rady pred toto obdobie. Takýto návrh je v rozpore s Európskou chartou o zákone pre sudcov a s dôvodovou správou Európskej charty o zákone pre sudcov.
Vážené kolegyne, kolegovia, toto je stanovisko pána predsedu Harabina. Pýtam sa ho ešte, či dostatočným spôsobom som jeho stanovisko prezentoval. Takže, vážené kolegyne, kolegovia, neviem, na záver malý apel. Ak sa chceme ešte tváriť, že sme demokrati, a že to myslíme s tými tvrdenými hodnotami trošku vážne, tak v takom prípade už, prosím, do budúcnosti neoznačujme stanoviská členov pléna Najvyššieho súdu, ani členov Súdnej rady a ani predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorého postavenie v systéme slovenského súdnictva je druhé najvyššie po predsedovi Ústavného súdu. Spochybňujeme tým celý systém súdnictva zvlášť vtedy, keď preukázateľne pán predseda Najvyššieho súdu disponuje väčšinovou podporou sudcovského stavu.
Za takýchto okolností potom politizovať veci a zvrátiť existujúci stav takýmito aktivitami znamená zásadný zásah do ústavných pomerov Slovenskej republiky. Uvedomme si, prosím, zodpovednosť za takéto činy a vráťme sa čím skôr na zmysluplnú cestu rozumného správania krajiny. Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.8.2010 15:10 - 15:12 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, no reagovať na toto, čo ste predviedli, a to ako predseda hospodárskeho výboru, kde obvykle býva dobrou vlastnosťou, že tí ľudia ako prvoplánovo nezmyselne neideologizujú, ale riešia praktické problémy fungovania, napríklad ekonomiky. Toto, naozaj ma to prekvapilo a vyrazilo mi to trošku dych, pán poslanec. Poviem vám takto. Jedinú vlastnosť, ktorú vám nebudem vyčítať, je zbabelosť. Vy skutočne nie ste zbabelý. Na toto, čo ste tu natárali, na to treba naozaj obrovskú odvahu.
Rozprávať o Grécku ako o vláde, ktorú zničili socialisti, kde síce chvíľu vládli po období vojenskej diktatúry, kde po ôsmich zničujúcich rokoch pravicovej vlády prišli zhodou okolností socialisti k moci a tí socialisti dneska robia opatrenia, o ktorých hovorí aj Európska únia v celku, že sú akceptovateľné, a že v konečnom dôsledku by mohli byť receptom pre vyvedenie krajiny z krízy.
Pán poslanec, ten dlh, ktorý tam vznikol, vznikol z celkom iných dôvodov, a vy to podľa môjho názoru musíte veľmi dobre vedieť. Začalo to v tom 80-tom roku thatcherizmom, reaganizmom, nadmernou akumuláciou kapitálu vo svetovom prostredí, vyťahovanie peňazí z národných štátov s tým, že to Grécko samozrejme pravdepodobne urobilo a niekoľko rozhodnutí, ktoré spôsobili túto obrovskú krízu, ale kde sú tie ratingové agentúry, o ktorých to tu neustále rozprávate, ktoré sú garantom toho, že vedia presne zhodnotiť stav, a že sa teda ten vývoj bude uberať serióznym smerom.
Nedávno som bol vo verejnej diskusii s vaším rovnakým odborníkom, pravdepodobne ako vy, s pánom Janišom v televízii. Tvrdil dokonca, že aj tá Európa ako vyzerá hrozne, pretože tí socialisti, ktorí ju ovládajú, ju zaviedli do obrovského marazmu. A to v situácii, keď si ani nepamätám, kedy socialisti vládli v Európskom parlamente, a keď je šéfom, hlavným komisárom, človek, ktorý je... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.8.2010 10:16 - 10:16 hod.

Miroslav Číž
Dobre som zmačkol, pán predseda. Chcem vás v rámci procedurálneho návrhu len požiadať, aby ste pri riadení debaty upozorňovali pánov poslancov, pokiaľ nehovoria na predrečníka, ale hovoria na iných, ktorí hovoria vo faktickej poznámke, že dochádza k porušeniu rokovacieho poriadku. Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.8.2010 10:13 - 10:15 hod.

Miroslav Číž
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.8.2010 10:05 - 10:06 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Dostál, viem, že nie ste právnik a nechcem tento fakt zneužívať, ale pravdepodobne nebude vhodné do budúcnosti vyhlasovať to, že pokiaľ je váš koaličný názor zhodný a všetkých štyroch klubov, že to stojí nad zákonom. Toto je demokratický právny štát a zákony, samozrejme, majú formálny a vecný obsah a obidva sú rovnocenné a nesplnenie formálnych náležitostí je rovnako dôvodom na to, aby sa o veci nerokovalo, ako keď sú nejaké vecné pochybenia o tomto, v právnickom svete prakticky nie je možné viesť diskusiu.
Čo bolo v minulosti alebo nebolo, treba sa na to pozrieť, ale v každom prípade teraz je zistenie, že postup vlády je v rozpore s nálezom Ústavného súdu a pochybnosti, ktoré sme predtým povedali bez ohľadu na tento nález, tak dnes je ešte potvrdené aj týmto nálezom a ďalšími stanoviskami. A je úplne zrejmé, pokiaľ dôjdeme na pochybenie zákona, tak treba to pochybenie odstrániť. A tam o tom nie je možná ani diskusia, ani nič, pretože inak potom rezignujeme na právne riešenia.
Pán poslanec Dostál, chcem vám povedať, že poslanecký klub si nezvykne na to, že keď vyhlásite niečo za vôľu štyroch klubov, že to má automaticky právo byť nad zákonom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.8.2010 9:35 - 9:37 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, no opäť váš veľmi zaujímavý prínos k ústavnému právu, celému sféru imunít, komplexnosť prístupu. Predpokladám, že imunity ovládate, že majú k dispozícii tak súdna moc, tak diplomati, diplomatická moc a samozrejme aj poslanci. Kontexty všetkých týchto imunít sú nepochybne určené na to, aby sa o nich diskutovalo, ale váš postoj k tomuto celému, čo ste navyprávali ukazuje, že ten bezbrehý populizmus vás po voľbách neopúšťa.
Nechcem sa ale vyjadrovať, nepochybne imunita vyžaduje diskusiu, len problém je, že pre opozičných poslancov je nesmierne dôležité, aby pokiaľ nebude existovať imunita, aby mali stopercentnú istotu, že nebude zneužitá výkonná moc na ich pôsobenie, a že sa nestane to, čo napríklad v Českej republike, že úplne náhodou bol prezident Havel zvolený za prezidenta jedným hlasom poslanca, ktorý bol zhodou okolností zadržaný predtým políciou. Takže toto sú tie obavy. O nich treba diskutovať, treba hovoriť o zárukách toho, že výkonná moc nebude zneužitá.
Pán Lipšic, vy osobne pre mňa, pre mňa ako taký, ako minister, ste takým rizikom. Vaša bezbrehá túžba predvádzať sa a do toho dať ešte tú schopnosť, ktorú máte, máte k dispozícii politicky ovládať celý policajný aparát represívny, toto pre mňa osobne vytvára hrozbu. A toto vaše vystúpenie ma v tomto utvrdilo, že nejde tu o jeden korektný a objektívny proces, ktorým je posúdenie postavenia poslanca po dvadsiatich rokoch demokracie u nás, vzťahu výkonnej zákonodarnej moci a možnosti zneužívania tohto štátneho aparátu. A toto vaše vystúpenie, ešte raz pán minister, len opäť zbytočne spochybňuje tento predložený návrh zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.8.2010 17:56 - 17:57 hod.

Miroslav Číž
Ďakujem. Vážený pán Beblavý, ja vcelku mám porozumenie pre to, čo ste povedali, a počúval som vás pozorne a chcel by som vás poprosiť, či by ste rovnako takto nevystúpili ešte, aby ste nám rovnako takto vyložili právne inštitúty a etiku toho problému vo vzťahu k obidvom zákonom trestným, aj k zákonu o novele ústavy. Budem vás veľmi pozorne rovnako počúvať ako teraz. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.8.2010 12:05 - 12:07 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, ja si vás za vaše doterajšie profesionálne pôsobenie vážim a považujem vás za korektného človeka, ale vaše vystúpenie ma sklamalo. Vy ste kritizovali svojich predchodcov predrečníkov, pána Kaliňáka a neviem koho, no tiež som nejaký veľký intelektuálny náboj vo vašom vystúpení nepočul, ale hlavne chýba mi logika vystúpenia ministra kultúry pri prerokovaní programového vyhlásenia vlády.
No tak prvoplánové heslá, bilbordové, novej pravice o gréckych cestách a podobne pravdepodobne sem nepatria. Chceli sme počuť niečo o štandardoch, ktoré mienite uplatňovať. O nejakom systéme hodnôt, ktoré chcete uplatňovať, ktoré favorizujete, hierarchizovať ich a podobne.
Je nedôstojné, pán minister, ak budete hovoriť o Ficovi, premiérovi, týmto spôsobom. Tu už v tomto parlamente - vy ste na to reagovali - sa pomaly spochybňuje pracovitosť Roberta Fica. Veď to je nehorázne! Ten človek 20 rokov pracuje 16 hodín denne, je workoholik a tu spochybňovať a vyprávať tieto veci, to znamená, že to s korektnou diskusiou a s korektnou analýzou, ale hlavne v žiadnom prípade nositeľom takýchto nezmyselných tendencií vôbec nefavorizuje. Je to tragické.
Otázka znižovania počtu zamestnancov a podobne. Asi vám neušlo, že okrem toho, že v štáte naozaj musíme uvažovať racionálne o znižovaní prípadných nákladov aj na pracovníkov, viete, že vznikajú neustále nové a nové povinnosti z členstva v Európskej únii, z fondov a podobne, kde nutnosť zriadiť nové pracovné miesta výrazne skresľuje tieto štatistiky, minimálne analytický pohľad vám ukáže na to, že to, čo ste hovorili, neobstojí.
Otázka etiky a korupcie. Môžme o tom hovoriť do budúcnosti, pán minister. Pred našou vládou bola vláda predchádzajúca a o tom, čo sa dialo za tej vlády a ktorí nastúpili znovu do tej vlády, o tom naozaj bude treba v tomto parlamente... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 11:41 - 11:43 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis

Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, ja by som len chcel k tomu, čo si povedal povedať ešte niekoľko slov.
Naozaj, mám na mysli teda predovšetkým fakt, že pre tlačovú agentúru prakticky nemajú byť žiadne prostriedky a rovnako je tu zásadný atak na možnosť Slovenskej televízie ako verejnoprávnej inštitúcie tým, že bude výrazne, teda vlastne zrušený, zrušený zdroj jej financovania s tým, že teda náhradný bude zo štátneho rozpočtu, ktorý sami vieme, v akom je stave, vzhľadom aj na krízu, no ale, čo iné čakať od drahých vážených kolegov, ktorí principiálne potrebujú sprivatizovať verejný priestor, aby náhodou tá väčšina spoločnosti, ktorá zásadne neprofituje na tomto neoliberalistickom spôsobe myslenia, ktorými predchnutý to programové vyhlásenie, aby nebolo možné poskytovať spoločnosti nezávislé informácie a aby aspoň teda ten nositeľ tých informácií bol aspoň čiastočne kontrolovaný vo verejnom priestore, v danom prípade v parlamente.
Veď aj tu, pokiaľ sa obávate akejkoľvek politickej kontaminácie, veď ukážte nám, ako má byť spravovaná verejnoprávna nezávislá inštitúcia. Máte na to pravdepodobne, ako počúvam, zásadné vyhlásenia kolegov a dosť agresívne, tak ako dosť sily, dosť aj etických predpokladov. My to budeme iba kontrolovať a budeme monitorovať ten stav.
Stačí si pozrieť, je asi 6 publikácii za posledné dva roky, ktoré kritizujú priestor v neoliberálnom prostredí, mediálny, šesť ich je. Ani jeden nehovorí o tom, že ide o korektné a seriózne prostredie, ani jeden sa neteší z toho, že občan dostáva objektívne a korektné informácie. Naopak, ide o verejný priestor vytesnený a zahltený hlúposťami a principiálne odtláčajúcimi skutočne dôležité a vecné informácie. (Potlesk.)

Skryt prepis