Ďakujem pekne, vážený pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, nezvyknem reagovať na výzvy, ale v tejto chvíli som si povedal, že niečo je treba predsa len povedať.
Pán podpredseda Fico, ja som vždy rozmýšľal nad tým, že keď už sa budeme takto rozprávať, tak vám pripomeniem niektoré veci, ktoré asi je treba tuná povedať.
Dnes nás opäť školíte z demokracie. Ja by som sa chcel spýtať, či po tom, čo som sa dozvedel dva nálezy Ústavného súdu, ktoré hovorili o tom, a teraz vás nebude znehodnocovať ako právnika, ale predsa len hovorili o tom, nielen aký ste právnik, ale aj aký je váš vzťah k právu, k právnemu štátu. A pri všetkej úcte môžeme hovoriť, komu patrí Ústavný súd, ale ten Ústavný súd sme nikdy nepovažovali z pohľadu politiky za svoj. Tento Ústavný súd vyriekol dva vážne ortiele a dve vážne obvinenia vo vzťahu k vám, akým spôsobom vnímate právny štát.
Ja som sa nestihol diviť, keď som vás počul v niektorom z rozhlasových vystúpení, kde ste boli s redaktormi Slovenského rozhlasu, a tam ste povedali: "Sú to iba formálno-právne problémy vo vzťahu k nálezu Ústavného súdu." Ak Ústavný súd vyriekne, že niečo, čo ste vehementne presadzovali, na základe čoho vznikli škody, a budeme sa s tým musieť vysporiadať, vy ako právnik považujete za ústavnoprávne problémy, formálno-právne problémy, tak sa pýtam naozaj, aké je vaše vnímanie sveta, aké je vaše vnímanie toho, čo sa má nazvať právnym štátom a čo by sme predovšetkým tu v parlamente mali presadzovať.
Ja som sa vždy bál posunúť vás niekam, kam ste sa vy posunuli vtedy, keď v tejto Národnej rade sa vyhadzovali ľudia z parlamentu, keď sa ľudia posielali do jedného výboru, pretože to vtedy valcovala moc. Dnes nám tu váš kolega doniesol akýsi valec, vy ste tu vtedy sedeli, vtedy ste prehlásili, že, neviem to presne citovať, lebo vtedy som v parlamente nesedel, ale boli ste pri tom, keď sa takéto veci diali vo vzťahu k demokracii, valcovanie demokracie, a neurobili ste nič pre to, aby sa demokracia zachraňovala. Ja som sa vždy bál, aby som vás niekam ideologicky posunul, ale my sme tu naozaj už mali obdobie a niektorí, čo sme skôr narodení, aj sme tu dlhšie v parlamente, si pamätáme na to obdobie, nielen to za Mečiara, ale aj to, čo tu bolo do roku 1989, keď sa ideológia povyšovala nad právo. A boli ste niekoľkokrát pri tom, keď ste mohli chrániť demokraciu a chrániť právo a ste tak neurobili, pán kolega. A ja som rád, že to obdobie je za nami a dúfam, že už nikdy nebude. Ale, preboha, vy, ktorý ste tu sedeli, keď sa vyhadzovali ľudia z parlamentu, keď moc valcovala demokraciu, ste sa nepostavili ako demokrat za to, tak vy nás, poprosím slušne, neškoľte o demokracii.
V päťdesiatych rokoch sme zažívali alebo počúvali sme to od tých, ktorí to prežili, čo bol verejný záujem. Vy ste verejný záujem, ktorý Ústavný súd dvakrát označil ako za protiústavný, povýšili nad právo. Dneska to budeme musieť naprávať.
Pán poslanec Fico, veľmi korektne a pokorne a pokojne vás prosím, aby ste si tieto veci uvedomili, a keď aj pôjdete niekedy do rozhlasu a budete ľudí školiť o tom, že verejný záujem je postavený nad právo a nad ústavu, aby ste tak nerobili, lebo deformujete, deformujete dušu slovenského národa, ktorá potrebuje byť zreformovaná vo vzťahu k právu a pravde.
Nebudem sa baviť o vás ako o ekonómovi. Dnes sme v situácii, keď toto vládnutie je veľmi ťažké. Naozaj veľmi ťažké preto, lebo dostať republiku do 8-percentného deficitu za štyri roky, to sa Grékom podarilo naozaj iba za nejakých 15 až 20 rokov. A vy ste to dokázali. Ak si niekto myslí, že my sme tí, ktorí máme radi reformy, ktoré musia znášať ľudia, no nemáme. Ale keby sa pokračovalo vo vašom vládnutí, tak sme tam, kde Grécko, a možno ešte inde. Tak toto ako ekonóm si, prosím vás, uvedomte, že toto je pravda.
O histórii sa nebavím a o vás ako o historikovi, pretože mávate občas dobré vzťahy s predstaviteľmi cirkví, ale naozaj Svätopluk bol ten, ktorý vyhnal Metodových žiakov. Ja sa vám priznám k jednej veci, že ja som tú sochu ešte nevidel, ani som sa k tomu dodnes nevyjadroval, ale prosím vás, skúsme sa vo vzťahu k histórii dohodnúť, že to necháme na historikov.
A k tomu právnemu štátu sa ešte vrátim. Skúste niekedy povedať, čo je pre vás právny štát, keď to, že Ústavný súd dvakrát povie, že ste konali v rozpore s ústavou a potom prídete do médií a vysvetľujete, ako to bolo správne, tak to sa mi zdá už trošku silná káva pre všetkých, ktorí chcú, aby Slovensko vo vzťahu ku korupcii, vymáhateľnosti práva, k dodržiavaniu práva išlo trošku dopredu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)