Vážený pán predsedajúci, páni kolegovia, dovoľte, aby som predložil pozmeňujúci a doplňujúci návrh skupiny poslancov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení...
Vážený pán predsedajúci, páni kolegovia, dovoľte, aby som predložil pozmeňujúci a doplňujúci návrh skupiny poslancov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 214.
V súlade s týmito ustanoveniami a ustanoveniami zákona o rokovacom poriadku predkladám tento poslanecký návrh, ktorý má, samozrejme, doplniť vládny návrh zákona a ktorý si myslím, že zohľadňuje práve to, čo sme mali zaviesť do zákona, alebo resp. do legislatívy Slovenskej republiky ešte v minulom období, alebo resp. začať s tým v minulom období, kde, samozrejme, predpokladám, že pre určitú zaťaženosť ministerstva hospodárstva sa celkom k tomu nedalo pristúpiť. No a ide tu hlavne o to, aby sa všetky smernice, ktoré príslušné úrady Európskej únie chcú do zákona zaviesť, alebo resp. požadujú, aby sme ich do zákona zaviedli tak, aby sa tieto mohli, alebo u nás do nášho zákona dostali. Samozrejme, že tá celá príprava bola dosť zložitá a zahŕňa potrebu, prirodzenú potrebu reagovať na niektoré veci, ktoré nie celkom boli postihnuté v tomto pôvodnom zákone.
Myslím si, že táto príloha, ktorú, pardon, tento pozmeňujúci návrh a doplňujúci návrh, ktorý skupina poslancov predkladá, určite pomôže len vylepšiť samotný zákon, vládny návrh novely zákona a ide predovšetkým o to, aby sme nezabudli aj na to, že musíme zohľadniť celú legislatívu alebo upraviť legislatívu v oblasti výroby alebo využívania biokvapalín aj v oblasti biopalív.
Samozrejme, že tých bodov, ktorých v tomto pozmeňujúcom návrhu je niekoľko, všetky prešli, prirodzene, legislatívnou kontrolou na legislatívnom odbore Národnej rady Slovenskej republiky aj na príslušných ministerstvách. A ide hlavne o to, aby sa zjednodušil život poľnohospodárom, to je jeden moment, okrem zavedenia tých smerníc, ktoré požaduje Európska únia, a zároveň aby sa aj zjednodušil celý ten proces a všetci tí dodávatelia, ktorí v tom reťazci pracujú, nemuseli podstupovať tortúru tých neskutočne veľkého množstva potvrdení a osvedčení o pôvode a tak ďalej, lebo Slovenská republika vôbec ani zďaleka nemá ten problém, ktorý bežne možno majú v niektorých krajinách, že musia dokazovať, že sa to nerobilo, ja neviem, v dažďových pralesoch s detskou prácou a tak ďalej. Prirodzene, že ide tu hlavne o kritériá udržateľnosti.
V praxi ide povinnosť výrobcov biopalív preukázať, že biopalivá vyrobili z poľnohospodárskych surovín, ktoré boli vypestované udržateľným spôsobom, a že tak prispejú k redukcii emisií oxidu uhličitého. Smernica by mala byť transponovaná, ako som spomenul, do 10. decembra minulého roku. Ak by sme to neurobili, existuje tu určité riziko, že celý ten reťazec by nás mohol nejakým spôsobom napadnúť na Súdnom dvore Európskeho spoločenstva, kde by teda Slovenská republika bola obžalovaná, alebo teda napadnutá, a myslím si, že o to nejde nikomu. Treba si uvedomiť, že Slovensko je čistým exportérom palív, biopalív, čo, samozrejme, pre slovenských poľnohospodárov vytvára veľmi zaujímavé odbytové možnosti produkcie, predovšetkým myslím tým repku olejnú a kukuricu.
Kvôli tomu, že smernica nebola transponovaná na prelome roka ,hrozilo, že slovenskí výrobcovia biopalív nebudú schopní spracovávať slovenské poľnohospodárske produkty alebo dodávať biopalivá svojim obchodným partnerom. Štátna správa, myslím tým ministerstvo životného prostredia, pristúpila k tomu, že interným prípisom poverila Slovenský hydrometeorologický ústav, ten mal totižto najväčší prehľad o tom, že čo kde je, cez svoje mapy, aby de facto postupovala tak, aby bola smernica transponovaná a vydávala osvedčenie o udržateľnosti. Tento stav pretrváva dodnes, ale to nebude to, čo by sme potrebovali. Predložený vládny návrh transponujte túto smernicu, má za cieľ dosiahnuť, aby sa doterajšia zaužívaná prax zlegalizovala.
Predložený návrh má jednu smolu alebo skrytú chybu, že nepostupuje dôsledne pri riešení problémov tých, ktoré už vyplynú z neskorej transpozície. Na niektorých miestach nereflektuje reálnu prax výroby. Veď všetci vieme, že ten poľnohospodár alebo ten dodávateľ, ktorý dodáva tie vstupné suroviny, predsa keď ich raz dodá z nejakého poľa, tak pri každej dodávke nemusí znovu robiť celú tú tortúru tých osvedčení a príloh. Zavádza určité administratívne povinnosti, ktoré, samozrejme, môžme nazvať až absurdnými.
Pozmeňujúci návrh odstraňuje najmä nasledovné problémy. Podľa vládneho návrhu je príloha potrebná o pôvode biopalív alebo biokvapalín, ktorá je sprievodným dokladom každej jednotlivej zásielky biopalív. Ešte raz, každej jednotlivej. Vyhlásenie pestovateľa alebo dodávateľa biomasy o splnení podmienok určených na výrobu základnej suroviny pre výrobu biopaliva alebo biokvapaliny. Uvedené je extrémne administratívne zaťažujúce, a to z toho dôvodu, že môže ísť až o viac ako desaťtisíc prehlásení pestovateľa za rok pri veľkokapacitných výrobách biopaliva. To je naozaj. Na to treba ďalších ľudí a zvyšuje to zbytočne náklady.
Pozmeňovací návrh, ktorý teda skupina poslancov predkladá, viac-menej ukladá povinnosť archivovať tieto prehlásenia u výrobcu biopalív a neprikladať ho k jednotlivým zásielkam, aby boli k dispozícii na účely kontroly odborne spôsobilou osobou. V tomto vládnom aj pozmeňujúcom návrhu je dostatočne definovaná, špecifikovaná odborne spôsobilá osoba. Toto riešenie spĺňa, samozrejme, účel sledovanou smernicou a nezvyšuje zbytočne administratívne zaťaženie. Zase to hovorím, je to jednoduchšie pre tých ľudí. Vládny návrh ukladá povinnosti subjektom v celom výrobnom reťazci. No za nesprávnosť poskytovaných údajov sankcionuje len niektoré časti výrobného reťazca. Čiže len niekto, nie sú všetci zodpovední rovnako, resp. nie sú všetci sankcionovaní rovnako. Ide o to, že sú tam v podstate štyri také základné subjekty, ktoré sú sankcionované, tí ostatní v princípe môžu unikať.
Pozmeňujúci návrh má za cieľ zaviesť zodpovednosť za správnosť uvádzaných údajov v priebehu životného cyklu biopaliva na každého účastníka. Každého jedného z toho životného cyklu biopaliva, biokvapaliny. Za účelom zabezpečenia kontinuity a zabezpečenia plnenia povinností vyplývajúcich z tohto zákona sa v rámci prechodných ustanovení zavádza predpoklad, že všetky suroviny, ktoré pochádzajú z Európskej únie, a všetky biopalivá a biokvapaliny, ktoré už existujú ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona sa považujú za spĺňajúce kritériá trvalej udržateľnosti. Keď niekto doteraz niečo vyrobil alebo má suroviny, alebo už je tá časť toho jeho výrobku primiešaná do existujúcich pohonných hmôt, alebo boli na to vydané osvedčenia, uvažujme, že to už by sme nemohli nijakým spôsobom napadnúť, lebo by to bolo prakticky retroaktívne. Samozrejme, ide o to, že to sa týka len palív, ktoré boli uvedené na trh v roku 2011 až do nadobudnutia účinnosti tohto zákona. Treba si uvedomiť, že tieto všetky biopalivá vlastne spĺňajú kritériá trvalej udržateľnosti, lebo už boli vyrobené spôsobom, ktorý predpokladá aj teda vládny návrh zákona.
Pod gesciou Slovenského hydrometeorologického ústavu, resp. ministerstva životného prostredia, bolo vydaných vyše dvetisíc, počujete dobre, dvetisíc čiastkových potvrdení o pôvode biopalív ako súčasť sprievodnej dokumentácie dodávky motorových palív s obsahom biozložiek pri ich preprave na území Európskej únie. Ich fyzická zámena vrátane nových bilaterálnych rokovaní so štátnymi inštitúciami okolitých krajín, ako i s odberateľmi v členských krajinách EÚ o uznaní nových potvrdení sa javí ako veľmi zložitá, a preto je potrebné ponechať povinnosti v gescii Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. V princípe bez tohto pozmeňovacieho návrhu nie je možné dosiahnuť pôvodný cieľ vládneho návrhu, ktorý, tak ako bol predložený pánom ministrom Miškovom.
Ďakujem.
Skryt prepis