Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.2.2011 o 14:48 hod.

Ing.

Peter Kažimír

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.5.2011 18:08 - 18:10 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, bolo teda zaujímavé počúvať dva príspevky mojich kolegov a je vidieť aj počuť, že to, čo povedal kolega Burian, je nepríjemné pre niektorých kolegov, lebo dvanásť je naozaj viac ako desať. A súhlasím, že to občania nemajú jednoduché, keď ich mätieme s reálnymi a nominálnymi hodnotami, aby sme sa vyhli pravde ako takej, čo je určite pravda, že zajtra zaplatíme za peniaze viac, ako ich zaplatíme dnes, tak a proste na taký alebo onaký dlh si budeme musieť požičať.
Ale ja sa pripájam aj k návrhu kolegu Buriana v tom, aby tento materiál bol vrátený a dopracovaný, a to z jediného dôvodu, pretože podľa mňa je politicky nekorektný a je nekorektný politicky preto, že pochádza z dielne podpredsedu SDKÚ a podpredsedu vlády, ktorý nám desať mesiacov hovorí, tvrdí verejne o tom, že za krízu, dlh, deficit, za všetko môže Ficova vláda, ale v tomto dokumente, ak si ho pozorne čítate, sa podľa mňa celkom správne uvádza, ekonomicky sa zdôvodňuje, že došlo k výpadku zahraničného dopytu, že tu vznikla v externom prostredí kríza, ktorá sa dostala ku nám, že to bola nejaká fiškálna reakcia vlády, že sa nejako motivovala ekonomika, že to malo nejaký dopad na zamestnanosť. Čiže vcelku tu mám rozpor, zásadný rozpor medzi tým, čo sa tu hovorí celé mesiace, a tým, čo je v texte.
Takže, pán minister, neviem, kde sú vaši propagandisti z rezortu financií, akosi sa nedostali asi do kontaktu s týmto materiálom, odporučil by som ich zapojiť do tejto práce, lebo potom buď ide nekorektný materiál do Bruselu, alebo nekorektne hovoríme o pravde našej ekonomiky tu doma.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2011 11:14 - 11:15 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, v čase vrcholiacej krízy samospráva bola schopná pomôcť štátu a obyvateľom tejto krajiny, keď sa štát rozhodol ako jedno z protikrízových opatrení znížiť dane de facto, zvýšiť nezdaniteľnú časť príjmu, čo, samozrejme, zásadným spôsobom zasiahlo podielové dane, tak samospráva s tým súhlasila napriek tomu, že si musela sama utiahnuť opasky. Následne štát, keď sa kríza ešte viac prehĺbila, pomohla nesystémovým transferom zo štátneho rozpočtu, za našej vlády 100 mil. eur, za vašej vlády vo výške desiatok miliónov, tuším 40 mil. eur.
To, čo sa vám podarilo zaviesť koncom minulého roku do legislatívy, ja vnímam ako nesystémový krok. Nie je to žiadne riešenie daňovej spravodlivosti. Je to len a len spôsob hľadania peňazí, od ktorého podľa mojich informácií sami chcete ustúpiť, lebo je tu diskrétny prísľub rezortu financií, že dôjde k náprave bez straty tváre pri nejakej novele a koncom roku, čo, samozrejme, bude naďalej stáť samosprávy peniaze, pretože ide aj o čas. Samospráva je v ťažkej situácii. Potrebuje si aktivizovať svoj majetok. Potrebuje ho predávať. A, samozrejme, ten výnos je znížený o odvod do štátneho rozpočtu formou dane.
Vnímam to ako naozaj nesystémový prístup, ktorý zaťažuje jednak samosprávy, ony potom produkujú väčší deficit, na čo sa sťažuje samotný štát. Toto nie je prístup. Prístup je sadnúť si za stôl so ZMOS-om a hovoriť o celkovom systéme podielových daní, fiškálnej decentralizácii a aj o rozpočtovej zodpovednosti samosprávy ako takej. Ale spôsob, ktorý ste zvolili na jeseň, je tlačenie samosprávy k múru bez nejakého konkrétneho východiska... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2011 15:30 - 15:32 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja podčiarkujem a podpisujem všetko to, čo povedal Braňo Ondruš vo svojom príhovore. A chcem len pripomenúť pánovi ministrovi, že keď začala tá debata, ten nekonečný kolotoč ohľadom zmien v Zákonníku práce, že som ho verejne upozornil, že otvára Pandorinu skrinku a že pri takomto rokovaní sociálni partneri aj naľavo, aj napravo maximalizujú svoje požiadavky a výsledok je potom taký presný, ako máme dnes na stole, a spokojná s ním je len vláda a zrejme pán minister.
Chcem vás ešte upozorniť na niekoľko faktov. Minister Mikloš nás veľmi rád po voľbách bil po hlave tzv. indexom globálnej konkurencieschopnosti, môžete si ho pozrieť na stránkach Inštitútu finančnej politiky. Ale tam je jeden indikátor, ktorý sa volá "pružnosť zamestnávania", a v tomto indikátore, čudujme sa svete, Slovensko poskočilo o 23 miest, to je indikátor za rok 2010, ktorý vyhodnocuje situáciu roku 2009. Čiže vyzerá to tak, že sociálnym demokratom sa podarilo zlepšiť pružnosť zamestnávania v porovnaní s inými krajinami vo svete. A potom naozaj nechápem, prečo sa stále držíte tej svojej mantry, ako chcete riešiť nezamestnanosť práve a len a len zmenou Zákonníka práce.
A popritom sa deje to, že vládu ste v šiestom mesiaci alebo v siedmom mesiaci minulého roku prebrali pri harmonizovanej miere nezamestnanosti, sme boli piati najhorší v Európe po Španielsku, Lotyšsku, Litve, Estónsku, dnes sme tretí najhorší v Európe po Španielsku a Írsku - aj to je výsledok vašej práce a výsledok hospodárskej politiky a tejto vlády a hlavne pribrzďovania domácej spotreby ako hybnej sily a rastu ekonomického.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.5.2011 13:08 - 13:08 hod.

Peter Kažimír
Ďakujem. Pán predseda, žiadam vás o to, aby ste dali hlasovať o opätovnom zaradení nasledovného bodu, ide o návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Fica, Jána Počiatka a Petra Kažimíra na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (tlač 356). Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.4.2011 15:31 - 15:32 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Niekoľko viet. Už ste počuli a určite viete, že nárast čistého zisku bankového sektora v roku 2010 oproti roku 2009 je skoro 105 %. Chcem vás len informovať o tom, o čom ste sa asi možno aj mohli dočítať v médiách. A to je tzv. repatriácia dividend. Tri banky vám spomeniem. Tatra banka zaplatí svojej matke tento rok 75 mil. eur, Všeobecná úverová banka to má v sume 60 mil. eur, Slovenská sporiteľňa to má 54 mil. alebo 56 mil. eur. Zhodou okolností je to suma okolo 180 mil. eur, taká suma, ktorú navrhujeme vybrať v tomto odvode. No ale tieto dividendy skončia v Miláne a vo Viedni. A v prípade Viedne a rakúskych bánk keďže pravicový vicekancelár a minister financií Josef Pröll zaviedol od tohto roka takýto istý typ dane, tak časť týchto dividend skončí v rakúskom štátnom rozpočte. Aj to je jeden z argumentov, ktorý chceme uviesť na podporu tohto zákona. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.4.2011 14:46 - 14:58 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. S radosťou sa vyjadrím k rozprave. No čo dodať? Ja tiež niečo priložím ku kolegom v odpovedi na rozcítenú spoveď dobrého hospodára Igora Matoviča, lebo počuli sme veľa čísel. Veľa detí a vnukov aj starých materí sa spomenulo. Ale naozaj tá ekonomická teória, ktorú predložil pán Matovič, bola zaujímavá. Ale ja by som aj z hľadiska precítenia podstaty ekonomických cyklov protikrízových stimulácií ekonomiky ap., odporučil, pán Matovič, ešte niečo dopíliť, možno navštíviť nejaký kurz katolíckej univerzity v Trnave, možno aj v miestnom nárečí. A bolo by to určite lepšie. Ja už som vám raz odporúčal pozrieť si jeden film. Ja už ten titul nebudem spomínať, aby sme sa obaja necítili trápne. Ale teraz mám pre vás iný titul knižky: Lesk a bieda kurtizán. Je to veľmi dobrá kniha. A na to, ako Obyčajní ľudia hopsajú medzi koalíciou a opozíciou v tých svojich názoroch, myslím, tento titul je celkovo priliehavý. Lesk a bieda kurtizán sa to volá. (Potlesk.) Alebo je ešte iná moja obľúbená knižka: Opice z police. Rád to čítam deťom. A najbližšie keď pán Matovič donesiem nejakú plyšovú opicu domov, ja už viem, ako ju pomenujem. (Smiech a potlesk v sále.)
Daň z pridanej hodnoty je veľmi efektívny druh dane. Naozaj príjem z nej má štát skoro ihneď. Naozaj sa ľahko vyberá aj oveľa ľahšie kontroluje jej výber ako pri daniach priamych. Všade vo svete platí, že daň z pridanej hodnoty je pre štáty takým v podstate zariadením rýchleho stravovania, DPH je de facto taký fiškálny fast food alebo, ak to chcete po slovensky, ak sa štát potrebuje rýchlo a dobre nažrať, tak zvýši DPH. No ale všetci vieme, že z takého stravovania občas bolí brucho. A ja vám o niekoľkých príkladoch takéhoto bolenia brucha chcem povedať.
Hospodársky rast. Vo vlastnom programovom vyhlásení máte napísané zlatým písmom, že najprirodzenejším spôsobom konsolidácie znižovania deficitu a zadlženia je zdravý ekonomický rast a rast zamestnanosti. No tak sa pozrime na čísla, čo sa udialo za posledné 3 štvrťroky. Rast HDP vo štvrtom kvartáli minulého roku klesol na 3,5 %, odhadovaný rast na rok 2011 sú len 3 %. Čiže je tu odhad na základe údajov Eurostatu, dochádza k poklesu HDP zo 4,1 % v minulom roku na 3 % v roku tomto, kde sa vlastne plne má prejaviť negatívny dopad úsporného balíka vlády najmä na konečnú spotrebu domácností. Pokles rastu HDP v roku 2011 v porovnaní s rokom 2010 je podľa Eurostatu v Európskej únii, v EÚ 27, len o 0,1 %. V eurozóne je to 0,2 %, ale na Slovensku, tu, pozor, sa predpokladá pokles rastu až o 1,1 %. Počas prvého kvartálu 2010, to sme boli pri kormidle ešte my, boli sme na 1. mieste v raste HDP v EÚ 27, chvalabohu. Počas druhého kvartálu 2010 bolo Slovensko na 3. mieste v EÚ 27 a na 2. mieste v eurozóne, štvrtého kvartálu 2010 sme už boli na 8. mieste v HDP, v EÚ 27. A v tomto roku sa prognózuje ďalší rast. Prečo sa tak deje? No máme problém s domácou spotrebou. A to je základný problém, o ktorom vie určite aj minister financií Mikloš. A veľmi dobre vieme, že síce máme rast, chvalabohu, rast po vyvrcholení krízy, ale ten je založený na zahraničnom dopyte. A to ešte tu máme signály poklesu v posledných dňoch, posledné analýzy, pokles ekonomického sentimentu. To znamená, aj tam už dochádza k nižšiemu počtu zákaziek. Ale to čo, čo gniavi náš ekonomický rast, a tým pádom obmedzuje aj naštartovanie zamestnanosti, ktorý naozaj všetci potrebujeme, bez ohľadu na to, aké politické farby na sebe nesieme, to je brzdené domácou spotrebou. A domáca spotreba je gniavená, bohužiaľ, zvyšovaním cien.
Tak poďme na nejaké čísla. Nemôžete mi jednu vec vyčítať, keď sme tu debatovali o zvyšovaní DPH na jeseň alebo v decembri, to bolo vlastne v druhom čítaní, jasne sme vás upozorňovali na to, že sú signály z oficiálnych inštitúcií, ako je napr. FAO, špecializovaná agentúra OSN, ktorá vlastne potvrdzovala to, že svetové indexy cien potravín sa dostávajú na predkrízové úrovne, to znamená úrovne roku 2008, keď vlastne vznikol aj taký nový fenomén, ktorý sa nazval agflácia. Tieto signály tu už boli jednoznačne po odznení vrcholu krízy koncom minulého roka. A je úplne jasné, že nárast DPH a ďalšie opatrenia, o ktorých by sme mohli hovoriť, pridajú k tomu efektu, čo sa aj jednoznačne stalo.
Čísla. Aj napriek výraznému rastu cien v januári tohto roku vo februári došlo k ich ešte výraznejšiemu rastu. A tak Slovensko zaznamenalo najrýchlejší rast cien od februára roku 2009. To znamená, ceny vo februári tohto roku rástli najrýchlejšie za posledné dva roky. Medziročná inflácia vo februári 2011 opäť zaznamenala nárast z 3 % v januári na 3,3 % vo februári tohto roku. Medziročný rast cien je spôsobený najmä vyššími cenami potravín, ktoré vzrástli z januárových 6,1 na 6,6 %, vyššími cenami na bývanie, vodu, elektrinu, plyn, ktoré vzrástli z januárových 3,7 na 4,1 % vo februári, a vyššími cenami dopravy, ktoré vzrástli z januárových 4,0 na 5,5 % vo februári. Nielen my, ale aj bankoví analytici sa domnievajú, že toto navyšovanie cien bude pokračovať, a to z jednoduchého dôvodu, pretože navyšovanie cien hlavne v oblasti energií a v prípade poľnohospodárskych komodít, naozaj aj zrušenie červenej nafty a nárast cien nafty v korunovom vyjadrení o 10 korún na jeden liter nafty oproti minulému roku, tento efekt sa prenesie do cien potravín až v druhom polroku tohto roku.
Čoho sme sa teda dožili, je, a to je naozaj veľmi podstatný fakt, na ktorý vás chcem upozorniť, medzimesačná inflácia medzi decembrom 2010 a januárom 2011. Je to v podstate fotografia, pretože všetci vieme, že od 1. 1. 2011 boli zavedené a do účinnosti vstúpili zákony, inak povedané, váš konsolidačný balíček vrátane zvýšenia DPH. Takže v januári sme dosiahli najvyššiu medzimesačnú infláciu v celej Európe, a to 2,1 %, priemer Európskej únie bol záporný, bol mínus 0,4 %, priemer eurozóny bol mínus 0,7 %. Čiže tu naozaj neplatia výhovorky na to, že to zdražovanie bolo minimálne v čase tej fotografie, medzi decembrom a januárom, spôsobené nárastom svetových cien, pretože raketovo museli, samozrejme, rásť ceny aj v iných krajinách. Pritom najvyššie, opakujem, rástli na Slovensku. Podobne je to s cenami týkajúcimi sa bývania, teda vody, elektriny, plynu a iných palív. Tam máme zase absolútny prím európsky, sme prví v Európe. Medzimesačná inflácia v porovnaní januára a decembra v potravinách znamená pre nás druhé miesto. Tam by sme sa mohli teda týmto spôsobom snáď tešiť, ale to je teda naozaj taký smiech cez slzy.
Takže ak sa vrátime k celkovým ekonomickým fundamentom, tak vidno, že naozaj máme problémy s ekonomickým rastom a máme problém s nezamestnanosťou. Nemusím vám pripomínať to, čo určite nebudete radi počuť, že máme harmonizovanú nezamestnanosť 14,5 %, najvyššiu nezamestnanosť v tejto krajine od januára roku 2005. A toto je fakt, nad ktorým sa musí určite každý pozastaviť, lebo to je nielen o osudoch tých ľudí, to je aj o stave verejných financií, pretože tí ľudia štát niečo stoja namiesto toho, aby tí ľudia v pracovnom procese štátu niečo zaplatili. A my sme nikdy nemali spor v tom, že sa deficit má znižovať a že sa majú sústreďovať sily na znižovanie dlhu, ale mali sme spor v tom, akým spôsobom to urobiť. A viete veľmi dobre, že po tomto zákone nasleduje zákon o mimoriadnom solidárnom odvode z pasív bánk. A to by mal byť spôsob, akým by malo byť nahradené zvýšenie DPH, pretože je pravdou, že zníženie o 1 % nespôsobí zázrak, ale bude to efekt niečoho ako vypustenie pary z hrnca, keď ten nárast, ktorý hrozí kvôli efektom svetového zvyšovania cien, tu bude pokračovať, by ten tlak mohol zmierniť.
Ja, samozrejme, som realista. Mne je úplne jasné, asi ako sa k tomuto návrhu postavíte, aj keď hneď za mnou pôjde kolega Počiatek, ktorý sa bude u vás uchádzať o podporu zákona na zavedenie takzvanej bankovej dane, ktorou by sa dal v plnej alebo aspoň čiastočnej miere saturovať výpadok DPH a zníženia DPH z 20 na 19 %. Čiže som realistom.
Ale chcem vás úplne v závere upozorniť na jednu vec. Rozpočet na tento rok sa nejako vyvíja. A my máme ako krajina isté záväzky, pevné záväzky vo veľmi vážnej dobe. A musíme znížiť deficit do roku 2013 pod 3 %. My ako opozícia máme prístup k takým informáciám, už len podľa ktorých to bude naozaj veľmi zložité, pretože ministrovi financií na roky 2012 a 2013 chýbajú peniaze. A ja budem teraz veľmi nedobrým vedcom, ale myslím si, že sa tu na jeseň tohto roku stretneme pri veľmi búrlivej diskusii o tom, ako sa možno aj vy prekvapene dozviete to, že tu bude plánovaný ďalší nárast daní. A obávam sa, aby sme neskončili opäť pri tom fiškálnom fast foode, to znamená zvyšovaní DPH. Takže aj toho sa môžeme dožiť na jeseň, obzvlášť ak budete chcieť dostať slovo, ktoré Slovenská republika dala, to znamená deficit znížiť do roku 2013. Toto je jedna zo šancí, aby ste to možno nemuseli robiť. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.4.2011 10:41 - 10:42 hod.

Peter Kažimír
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2011 15:46 - 15:48 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Janiš, privatizácia je v podstate normálny ekonomický jav. Je to, je to výsledok istého typu ekonomickej politiky, ale, bohužiaľ, v krajine ako, v krajine ako Slovensko sa z privatizácie stalo neslušné slovo. A to, že to neslušným slovom je a to, že sa mu snažíte vy vyhýbať a nazývate ho vstup strategického investora, je zapríčinené tým, že ste sami boli pri veľkom výpredaji štátneho majetku po roku 2000. A keď tu niekto rád pracuje a pripomína a pracuje tu s pamäťou, tak treba, treba opäť pripomenúť, že tu boli podpísané utajené privatizačné zmluvy, nevýhodné dodatky, že sa tu vyprodukovala 7-miliardová babrácka kurzová strata pri predaji SPP, že sa privatizovalo s právnymi vadami, v prípade Transpetrolu alebo pri Slovenských elektrárňach. Je už jasné, aký je doplatok štátu? Alebo či privatizér vracia niečo z ceny? Lebo tak sa sprivatizovali elektrárne, že päť rokov nebolo jasné, kto komu má doplatiť. Alebo vám pripomeniem stámiliónové odmeny privatizačných poradcov. Vy hovoríte, základná mantra vaša je, že štát je zlý vlastník. Ale naozaj, zlým, dôkazom toho, že niekto je zlý vlastník, je to, keď sa zbaví vlastného majetku za každú cenu, v každom okamihu. A naozaj aj študenti na ekonomickej škole vedia, že sa nachádzame v takom, v takej časti ekonomického cyklu, keď sa zle predáva a dobre sa nakupuje. To platí v malom a to platí aj, aj vo veľkom. Ak chcete niečo pripomenúť, váš kolega, cukrár Prokopovič, minister dopravy, utajený, utajený dodatok Slovenským aerolíniám. Výsledok? Arbitráž, ktorá, chvalabohu, pre Slovensko dopadla pozitívne. Z SPP ste mali klenotník... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2011 11:05 - 11:10 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Dámy a páni, dobrý deň vám všetkým prajem. Ja vás naozaj dlho nebudem zdržovať, lebo nie je to nejaká moja prirodzená téma, o ktorej budem teraz hovoriť, ale mám aj na ňu názor. Dovolím si mať názor.
A ja sa stále pokladám, aj keď tu už sedím medzi vami nejaký siedmy, ôsmy mesiac, za Benjamina (pozn.: vyslovené po anglicky), za Benjamína parlamentnej politiky a po tom, čo tu zažívam a pozorujem, Bohu prisahám, že možno som tu aj naposledy... (Smiech v sále.) Lebo viem si... (Smiech v sále a potlesk.) ... naozaj predstaviť aj okolnosti a spoločnosť a prostredie, v ktorom by som sa cítil lepšie. Ale to už je môj problém, ktorý si ja nejako vysporiadam v najbližšom období, ale tým vás naozaj nebudem zaťažovať.
Tajná a verejná voľba, ja som zástanca tajnej voľby a ja som bol dosť šokovaný tým, keď som prvýkrát išiel do tej miestnosti vzadu, do toho kumbálku, ako tá tajná voľba prebieha, lebo to je podľa mňa šaškáreň a mali by sa to ľudia aj dozvedieť a oni sa to koniec koncom dozvedeli, zaslúžili ste sa o tom aj vy, predstavitelia strany SaS. Pretože to je spôsob, ktorým sa naozaj dá znemožniť tento, tento inštitút.
Dovolím si povedať, že občania v parlamentných voľbách majú určite tajnejšiu voľbu ako poslanci v parlamente. Čiže ja by som sa na našom mieste skôr zaoberal tým, aby tá tajná voľba bola naozaj skutočná, aby poslanci vstupovali do volebnej miestnosti možno po jednom, keď to inak nejde, aj keď sme všetci dospelí, ale asi to inak nejde, aby ten lístok vhadzovali možno v nezalepenej a, nedajbože, aj v zalepenej obálke, aby vám do toho skrutátori nepozerali. To je podľa mňa problém, ktorý tu je, a všetci veľmi dobre vieme, že tu je, len sa tvárime teda, že radšej ten systém zmeníme ako celý.
Ja si naozaj myslím, že v personálnych veciach by sa malo voliť tajne, a vnímam to ako svoje právo, ako právo poslanca, ktorý svoj mandát má naozaj vykonávať slobodne.
A ja vám poviem ale iný príbeh na tému voľby verejné, ktorý som zažil na vlastnej koži, tuším v decembri 2009, pred niečo vyše rokom, keď sa volil, volil sa guvernér Národnej banky, a ja som tu v ten deň s ním prežil ako štátny tajomník ministerstva financií. Bol som, absolvoval som s ním híring na rozpočtovom výbore. A tá situácia bola veľmi pikantná, pretože k docentovi pristupovali ľudia členovia terajšej koalície, ktorí ho niektorí poznali desiatky rokov, či už mu tykali, alebo vykali, tak sa mu vyznávali z toho, aký je to kvalitný kandidát, aký je skúsený, čo má všetko za sebou, no ale keďže sa blížia voľby a niekto z vedenia strany im zakázal podporiť koaličného kandidáta, vtedajšieho koaličného kandidáta, tak zaňho hlas nebudú môcť dať. Niektorí z tých hrdinov a farizejov občas sedávajú aj tam hore na tom hanbálku, ale s tým nech sa oni vysporiadajú, to vie aj ten človek, ktorý bol volený, aj tí, ktorí takéto vyznania produkovali. No a ten guvernér bol nakoniec zvolený iba hlasmi väčšiny, väčšiny koaličnej, dostal len tieto hlasy a v podstate ostatní ste sa teraz koaličníci zdržali.
Aj toto je výsledok verejnej voľby, verejnej voľby pod tlakom, pod tlakom straníckych centrál s odôvodnením, napríklad jedno z odôvodnení týchto ľudí, prečo nevolili, bolo to: Viete, vieš, blížia sa voľby, budú sa zostavovať kandidátske listiny, nie je čas na hrdinstvo.
Toto je tiež realita, dámy a páni, a toto proste hrozí, ak to zlomíte cez koleno a zlomíte to len z jedného a jedného dôvodu, ktorý tu bol stokrát spomenutý.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.2.2011 14:48 - 15:05 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, dámy a páni, máme pred sebou novelu zákona o bankách. My nemáme v zásade problémy s obsahom návrhu tejto novely, hlavne v tej časti, ktorá sa týka transpozície európskych smerníc, resp. toho, čo vyplynulo z debát s centrálnou bankou z hľadiska posilnenia ich regulačných funkcií v oblasti dohľadu. Dokonca to, čo som si teraz vypočul od pána poslanca Beblavého, sú tiež nápady, o ktorých budeme môcť hovoriť, že by sme ich podporili.
Ja sa chcem pozastaviť ale pri jednej veci. Je tam jeden pozmeňujúci návrh, ktorý bol prijatý na našom rozpočtovom výbore. Je to taký nenápadný pozmeňujúci návrh pána poslanca Štefanca, na základe ktorého sa ruší zavedenie takzvaného základného bankového produktu. No a to už je téma, ku ktorej si dovolím sa s radosťou vyjadriť. Bola okolo toho aj celkom vzrušujúca debata aj na našom samotnom výbore. Pán minister, ja nepochybujem o tom, že vy v zásade máte problémy s väčšou časťou legislatívy, ktorá bola prijatá v minulom období. A nechápem však úplne, prečo ministerstvo financií nenaberie dosť odvahy na to, aby takýto paragraf v zákone zrušilo samo, ale musí to podhodiť svojmu poslancovi, poslancovi Štefancovi, aby to relatívne pokútnym spôsobom presadil na výbore a potom následne sa toto ticho schválilo v pléne. Padlo na tom rokovaní výboru veľa vzrušujúcich slov. Padli tam slová o tom, že základný bankový produkt je hlúposť, že sa tým proste nebudete zaoberať, že o ten produkt, ktorý v podstate do praxe sa zaviedol niekedy na jeseň, prejavilo záujem iba päť ľudí. To znamená, rušíte ho bez náhrady.
Ja vám chcem pripomenúť, čo bolo dôvodom zavedenia tohto produktu. Toto, čo vám ukazujem, dámy a páni, je sadzobník jednej z komerčných bánk, takýchto sto strán husto popísaných, ktoré vlastne banky menia každý mesiac. A priznajme si, každý z nás je klientom bánk. A neviem, koľkí z nás niekedy čítali sadzobník bánk. Všetci vieme, že bojujeme celé roky s tým, že banky zvyšujú poplatky, že poplatky v bankách sú jedným zo základných príjmov týchto spoločností. A všetci vieme aj o tom, že je tu zásadná informačná asymetria medzi bankou a jej klientom. Vieme veľmi dobre, aká je finančná gramotnosť v našej spoločnosti. Vieme, že banky sú v zásade v presile v tejto téme. O tom niet žiadnych pochýb. Naším zámerom bolo zaviesť transparentnosť, dať možnosť klientovi tú snahu, aby si mohol veľmi jednoducho porovnať ceny jednotlivých balíkov, lebo balíky, to je relatívna novinka posledných rokov. Banky od jednotlivých produktov prešli k balíkom produktov. To máte to isté ako u telekomunikačných operátorov. Tiež sa v tom nikto nevyzná, všetci len platíme za tieto služby. Bola tu snaha takúto vec zaviesť. Nedoniesli sme túto iniciatívu z Ukrajiny, ale preniesli sme ju z belgickej legislatívy. A tu snáď uznáte, že je to krajina, ktorá ma dosť kultivovanú legislatívu aj v tejto oblasti aj históriu bankovníctva ako takého. Problém pri zavedení tejto iniciatívy bol ten, že banky s tým hlasne a zásadne nesúhlasili, pretože poplatkovú politiku považujú za tabu. Akýkoľvek regulačný zásah do tej oblasti považujú za narušenie trhových princípov, lebo podľa nich trhová konkurencia na bankovom trhu je dostatočná. Nebudem s tým súhlasiť, pretože konkurencia nie je o počte subjektov, ale o rozdelení trhu. A my vieme veľmi dobre, že tu máme dva-tri mamuty bankové, ktoré majú rozdelené tento trh a diktujú politiku v tejto oblasti. Pán spravodajca z vlastnej skúsenosti určite bude vedieť o tom veľa a veľmi veľa hovoriť. Banky odmietli spolupracovať napriek našej výzve, pretože sme boli rozhodnutí, že ten produkt zavedieme. Ale, samozrejme, na technike, na tom, ako by ten balík mal vyzerať, aké typy produktov by mal obsahovať, sme sa chceli dohodnúť s komerčnými bankami. Ale veľmi, veľmi hrdo odmietli túto spoluprácu. Tak je pravdou, že následne ju pripravili úradníci na ministerstve financií, ktorí tam, mimochodom, sedia aj dnes.
Keď ste nastúpili, pán minister, do kresla ministra, k tomuto produktu ste sa vyjadrili, že ho necháte žiť s tým, ako sa osvedčí. No v mojom preklade to bol signál na to, aby banky urobili všetko pre to, aby sa neosvedčil. Výsledok bol taký, že základný bankový produkt nacenený komerčnými bankami mal rozptyl od 2,50 do 8 eur. Čiže ten istý produkt si naše komerčné banky ohodnotili v cene 2,50 až 8 eur. Paradoxom je, že najvyššiu cenu si stanovili najväčšie banky, z hľadiska nejakej logiky tam, kde máte najviac klientov, máte najnižšie jednotkové náklady, tam by to malo byť najlacnejšie, nie, tam boli tie ceny najvyššie. Tým pádom, samozrejme, odplašili touto cenovou politikou od tohto produktu ľudí. A ľudia si tento produkt nevybrali. Ja si dovolím povedať veľmi sebavedomé vyhlásenie. Pán minister, keby sme boli dneska vo vláde, banky by si toto nedovolili, nedovolili by si to, pretože vedeli by, čo by nasledovalo. Nasledovala by ďalšia úprava vyhlášky ministerstva financií, pokus o dohodu s bankovým sektorom, aby tam boli, povedzme, iné služby. Ak ani to by nepomohlo, tak by nasledovalo možno nacenenie tohto balíka. Do toho padli zaujímavé informácie zo včerajška. Čistý zisk bankového sektora už nie je 49 % oproti roku 2009, tak ako to bolo ešte v septembri minulého roku. Ale posledné informácie hovoria o tom, že čistý zisk bankového sektora sa zdvojnásobil, na 514 mil. eur oproti 250 mil. v roku 2009. Čiže nárast je o vyše 100 %. Na tom sa podľa údajov z jesene takisto podieľal nárast výnosov, nárast výnosov z poplatkov o vyše 10 %, nárast úrokových výnosov, ktoré riešil aj pán poslanec Beblavý, o vyše 6 %. Čiže z tohto pohľadu je to naozaj sektor, zase sa vraciam k tej kacírskej aj bankovej dani, ktorú vy zásadne odmietate, ktorý z nášho presvedčenia nepotrebuje, aby ste sa k nemu správali tak láskavo, ako sa k nemu správate, lebo toto je ďalší a ďalší ústupok.
Ďalšia informácia. Slovenská sporiteľňa upravuje ceny smerom nahor. To znamená, naša najväčšia banka zdvíha ceny svojich poplatkov o 15 %. Podľa vyjadrenia dôvodom je eliminácia dôsledkov krízy a znížených príjmov v dôsledku zavedenia eura, dnes, keď vychádzajú najavo informácie, že zisk bankového sektora je na úrovni roku 2008, čo bol akože báječný rok. Čiže bankový sektor je z pohľadu tvorby zisku vonku z krízy a on z dôvodov teda eliminovania následkov krízy zvyšuje ďalšie poplatky. Do toho je ďalšia informácia. Ďalšia komerčná banka, ČSOB, zdvíha ceny svojich balíkov („pohoda“ z 2,19 na 4 eurá, „extra pohoda“ zo 6,61 na 8 eur). Je to informácia zo včerajška, naozaj báječná pohoda, opis situácie, ktorá je momentálne na trhu.
Pán minister, ja vám vyčítavam jednu vec. Je tu nástroj, o ktorom môžete pochybovať, môžete hovoriť o tom, že sa neujal, ale neurobili ste žiadny pokus, aby ste napr. zmenili tú vyhlášku ministerstva financií a zmenili štruktúru toho balíka. Nestálo by to banky nič. Majú na to nastavené informačné systémy, vynaložili nejaké náklady. Tak by sa zmenila tá štruktúra, bol by tu pokus o to, aby banky medzi sebou trhovo súperili práve v cene tohto balíka, ktorý by bol všetkým klientom, tým základným bežným klientom, jasný. Odmietli ste túto cestu. Aj na to máte právo, ale dnes ak chcete tento nástroj zrušiť, tak prečo neprichádzate s inou iniciatívou? Prečo sa od júla roku 2010 ministerstvo financií nepokúsilo o žiadny krok v oblasti ochrany spotrebiteľa na finančnom trhu? Prečo v programovom vyhlásení vašej vlády nie je ani zmienka, ani slovo o ochrane spotrebiteľov na finančnom trhu? Na toto by som rád dostal odpovede. Na výbore som dostal odpoveď, že niečo tento rok bude a mal to byť koncept, ktorým vlastne presuniete celú agendu na centrálnu banku. Uvidíme, s čím prídete. A k tomuto konceptu sa určite tiež budeme baviť. Ja sa dokonca domnievam, že pozmeňujúci návrh pána poslanca Beblavého, ktorý je v prospech presne týchto tém, bol možno vyvolaný práve kritickou debatou na výbore, ale nechcem špekulovať. Ale mohlo by to mať aj také dôvody. A v tomto prípade je to veľmi flexibilný prístup.
Chcem vám rozpovedať ešte jeden príbeh, príbeh z júna minulého roku. Bolo to asi týždeň pred voľbami, keď v denníku v SME tri dni vychádzali otváracie príspevky na prvej strane s témou toho, že banky neodporúčajú nakupovať štátne dlhopisy Slovenska. Je to veľmi vážna téma. Pán minister vie, že je to veľmi vážna téma aj dnes. Aj vtedy takou bola vzhľadom na situáciu na finančných trhoch. Banky nemali odporúčať nakupovať dlhopisy preto, lebo Slovensko je ekonomicky na kolenách, má rozvrátené financie, je proste v koncoch, tento článok napísal Ľuboš Jančík zo SME. Tri dni ho písal, tri dni s ním otváral tieto noviny, bolo asi 6 dní do volieb. Na našu otázku riaditeľom bánk, ktorí sa mali s týmto stotožniť, riaditelia bánk povedali, že je to nezmysel. Chceli to dementovať. Aj to dementovali, len tá oprava vyšla až po voľbách. Inak to asi rýchlejšie nešlo. Tie články boli písané na základe analýzy, ktorú napísal šéfanalytik UniCredit Bank pán Ján Tóth, aj keď jeho generálny riaditeľ sa dištancoval od tejto analýzy. Komentár k tomuto článku napísal Rado Baťo. A teraz sa pozrime, kde sú títo aktéri tohto príbehu. Rado Baťo je hlavný trubač pani premiérky, Ľuboš Jančík je na ministerstve dopravy a rieši zrejme reštrukturalizáciu železníc. A Ján Tóth je šéf Inštitútu finančnej politiky. To je taká zhoda náhod. Namiesto Jána Tótha do UniCredit Bank prišiel pán Zlacký. Pán Zlacký bol šéfom Inštitútu finančnej politiky vymenovaný na prelome rokov 2005 a 2006. Keď sme prišli na ministerstvo, tak to bol vlastne váš šéf inštitútu, ktorého sme naozaj po niekoľkých mesiacoch odvolali, ale nie z politických dôvodov, väčšinou sme nikoho z politických dôvodov nikdy neodvolali, aj ste si ich tam všetkých našli. Odvolali sme ho preto, lebo pod jeho vedením sa rozpadal tento inštitút. A vy nemáte problém si sadnúť teraz vedľa tohto pána na HNClub a nechať si od neho radiť napr. o tom, že by sme mali predať aj zvyšný podiel akcií SPP alebo zvyšný podiel elektrární.
Pán Dereník, ďalší analytik UniCredit Bank, podriadený pána Zlackého, má tiež zaujímavé postoje. Keď hotovostný deficit minulého roku, roku 2010, skončil o 100 mil. lepšie, ako bol upravený rozpočet na rok 2010, ktorý bol, mimochodom, schválený začiatkom decembra, čiže po 20 dňoch, ako ste si ho tu schválili, dopadol o 100 mil. lepšie, čiže to bol úspech tejto vlády, tak, samozrejme, pán Dereník napísal, lebo stále to komentoval ako výrazné vylepšenie, ja vám zacitujem: „K lepšiemu hospodáreniu štátu v minulom roku neprispel vývoj ekonomiky, ale najmä nižšie výdavky.“ To je lož. „V porovnaní s upravenými očakávaniami vláda minula dokonca o 1 mld. eur menej, nižšie daňové príjmy však z tejto úspory usekli 90 %.“ To je asi z 2. januára tohto roku z Hospodárskych novín. To je opäť lož. Pán Dereník zabudol na to, že v tej jednej miliarde boli napr. nevyčerpané eurofondy. To je lož na lož. Vrstvil lži, lazane lží. Prečo? No hovorím tým o tom, že robíte ústupky sektoru a že máte z toho benefity, lebo ste schopní proste týchto ľudí presvedčiť, aby hlásali propagandu, vládnu propagandu prezlečenú, samozrejme, za nezávislú analytiku. V UniCredit Bank minulý týždeň vypracovali zrejme z vlastnej iniciatívy analýzu, Slovensko bude lídrom v šetrení, ide o takú analýzu, stĺpčeky, porovnanie, vlastne ide o rozdiel v nominálnych deficitoch v rokoch 2010 a 2011, Slovensko je na tom najlepšie, lebo znižuje deficit o 2,9 %, čiže Slovensko je lídrom v šetrení, i keď vieme, že tá konsolidácia je urobená hlavne a hlavne formou zvyšovania príjmov a tých daní a poplatkov. To sú témy, kvôli ktorým sme sa tu šticovali celú jeseň. Nie je problém napísať v UniCredite, že, pán minister, Slovensko bude lídrom v šetrení. Pritom viete veľmi dobre, že sme hlasno hovorili o tom, že úplne uvedomele presúvate isté príjmy z minulého roku do roku, aby ste si uľahčili situáciu, a že presúvate výdavky z tohto roku do minulého roku, aby ste to spláchli a dali to na nás, čo sa aj realizovalo. A tak sa to proste stalo.
Prečo o tomto všetkom hovorím? Hovorím o tom aj preto, lebo vaše sľuby voličom o nezvyšovaní daní a poplatkov a o tom všetkom, ako to bude, aké tu bude nebo na zemi, skončili v koši, ale sľuby, ktoré ste dali, možno potichu, bankám, obchodným reťazcom, tak tie plníte do bodky a s neskrývaným nadšením. A tu máte aj na tejto schôdzi opäť obchodné reťazce.
Pán Konštiak pokiaľ nepoľuje v Namíbii, sa vyjadruje k cenám a bojuje za nízke ceny potravín. Pán Konštiak podľa včerajšieho zase vyjadrenia nedovolí pekárom, aby zvýšili ceny pečiva a chleba. To je absurdné divadlo, Ionesco by závidel tomuto ako absurdnému divadlu. Lenže pán Konštiak a jeho kamaráti tu majú zákon o obchodných reťazcoch. A minulú schôdzu tu mali zákon o tom, že im posuniete platnosť registračných pokladníc. Takže toto sú typy obchodov, ktorými tu niekedy z tribúny a niekedy veľmi potichu si plníte svoje sľuby.
A, pán minister, vám sa dostalo naozaj veľkej cti. The Economist v takom článku z minulého tiež týždňa v komentári uvádza, že za tými euroskeptickými postojmi, ktoré veľmi často produkuje pani premiérka v Bruseli, vlastne ste vy, pretože ste trhovo orientovaný minister. Tak ja hovorím, áno, ste trhovo orientovaný minister a my všetci ostatní klienti bánk si môžeme trhnúť. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis