Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.8.2010 o 15:01 hod.

Ing.

Peter Kažimír

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.8.2010 18:15 - 18:16 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som v prvom rade chcel poďakovať vládnej koalícii za to, že sa rozhodla zachovať, citujem: smiešne vianočné dôchodky. A v ďalšom by som chcel vysloviť presvedčenie, že určite viete o tom, že peniaze odložené z privatizácie SPP a z ďalších privatizácií sa minuli na doplnenie deficitu, ktorý produkuje druhý pilier a minul sa o necelý rok skôr, takže klasickým zdrojom, momentálne, už môže byť, naozaj, iba privatizácia alebo predaj štátnych dlhopisov, to znamená požičanie si v zahraničí, a tým pádom zvyšovanie zadĺženosti.
Obávam sa, že objem z privatizácie, ktorý ste si naplánovali, nebude stačiť na mnoho rokov, takže chcem povedať to, čo si, naozaj, myslím, že všetci, všetci v tejto miestnosti si zatvárame oči pred tým, že parametrické nastavenie nášho penzijného systému je strednodobo neudržateľné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.8.2010 15:27 - 15:29 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis

Pán poslanec, projekt UNITAS, resp. zjednotenie výberu daní a odvodov, je skvelá vec a ja vám, naozaj, budem držať palce, ale úplne to myslím vážne, aby ste to stihli v tom termíne, ktorý je teraz naplánovaný do roku 2013. A opakujem, ja som to tu pred chvíľou hovoril, tak prosím, keby ste počúvali rozpravu, ide o reformu inštitúcií. Toto, proste, nie je len reforma, zmena zákonov, ako to bolo v prípade daňovej reformy. 
Na daňovej správe pracuje 6 tisíc ľudí, na colnici 4 tisíc, v Sociálnej poisťovni ďalších 6 tisíc. Potom tu máte zdravotné poisťovne, máte tu informatické systémy. Potom je tu obsahová stránka. Je to fakt veľmi, veľmi komplikované. Musím priznať, že aj my sme si mysleli, že stihneme, že sa stihneme pochváliť s reálnymi výsledkami, lenže objektívne tie inštitúcie sú tu v stave 15, 18 rokov, v akom sú po vašom aj našom vládnutí, to je objektívna vec. Tam treba urobiť zásadné zmeny a začať treba pri informatizácii. To znamená, tie systémy sa musia digitalizovať, inak nikdy nevypudíte daňové úniky, nevypudíte tú obštrukciu administratívnu a pod. Takže, držím vám palec, ale skúste hovoriť o veciach, ktorým detailne rozumiete. Ja držím palce hlavne ministrovi Mihálovi, aby sa mu to podarilo, lebo teraz bude na jeho strane čo robiť na rezorte práce. Ďakujem. 

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.8.2010 15:20 - 15:22 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem aj za kritiku, aj za pochvalu od niektorých kolegov. Pán Štefanec, viete, rozhodnúť sa a zrealizovať výber, spoločný výber dane a odvodov, a budete mať možnosť dotiahnuť, hej, po tých posledných rokoch, ktoré urobilo ministerstvo financií, sa obávam, že budete mať problém s termínmi. Proste, takýto projekt nestačí len naňho prijať uznesenie, ako prijala vaša vláda, to znamená, vy ste prijali uznesenia a, proste, odvtedy sa šesť rokov na toto uznesenie odvolávate. Jedno z praktických opatrení, ktoré vtedajšie ministerstvo financií urobilo, bolo to, že zbabralo tender na výber a informačného systému a namiesto toho nakúpilo železo, počítače asi za 600 mil. korún. To bola celá objektívna príprava tohto projektu, ktorý sme zdedili.
Pán Mikuš, pán Štefanec, vy ste obaja sedeli v rozpočtovom výbore. Ja, naozaj, sa veľmi čudujem o čom hovoríte, pretože veľmi dobre viete, celá legislatíva prechádzala cez vás. Všetky tie debaty a, naozaj, ste často aj hlasovali za tie opatrenia, zníženie nezdaniteľnej časti. Proste, tieto peniaze neprišli, nikdy už neprišli do rozpočtu. Ak sme mali vyplniť tú výdavkovú obálku, tak sme museli, proste, niekomu zobrať.
DPH. Takže zrušte! Ľudo Kaník, zruš ju! Navrhni to! Zrušte ju! To je, ak vám, proste, nevyhovuje a je tak škodlivá. Namiesto toho ste predviedli veľmi dojímavý súboj vnútri koalície o zníženú sadzbu DPH. Žiadny problém, takže ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.8.2010 15:12 - 15:12 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis

.... až vtedy, keď mu vyhandlovali viac peňazí. Táto vláda je od začiatku, pán predsedajúci, zaskočená tým, že dostala možnosť vládnuť. Preto namiesto pevných základov sľubuje, a to už je k programovému vyhláseniu vlády, namiesto pevných základov sľubuje, a aj stavia vzdušné zámky, nebo na zemi. Pokrytecky nadávate na bývalú vládu, ale mnohé z toho, čo sme aj napriek vašim protestom schválili, si nechávate. Za zníženú DPH z vtedajšej opozície nik nehlasoval a teraz sa jej nechcete dotknúť. Pokrytcami ste boli vtedy alebo teraz, alebo aj vtedy, aj teraz? Už celé mesiace trúbite nezmysly o rozvrátených verejných financiách, o spálenej zemi, ktorú po nás idete starostlivo obrábať, ale keby to bola pravda, ako je možné, že Slovensko len nedávno predalo zahraničným investorom štátne dlhopisy s najnižšou rizikovou prirážkou v histórii? Ako je možné, že svetové ratingové agentúry ani slovíčkom nespochybnili náš rating? Každému je jasné, že práve dnes sú finančné trhy a ratingové agentúry najprísnejšími arbitrami stavu verejných financií a dennodenne to dokazujú aj v iných krajinách Európy.
Pán podpredseda vlády Ivan Mikloš tvrdí, že v čase vrcholiacej krízy sme sedeli so založenými rukami a len cynicky sme míňali peniaze daňových poplatníkov. Pán Mikloš tu asi dlho nebol, možno sa zdržal na školení v Estónsku, ale čo je pravdou, že na prelome rokov 2009 - 2010, keď sa priamo pred našimi očami zo dňa na deň doslova začal prepadať ekonomický rast, tak sme rázne reagovali. My sme sa totiž rozhodli stimulovať ekonomiku. V čase, keď nám takmer úplne vypadol zahraničný dopyt, sme sa snažili udržať a zvýšiť dopyt domáci cez verejnú spotrebu, cez verejné investície. Podporili sme aj spotrebu domácností, zvýšili sme disponibilné príjmy ľudí, o 20% sme zvýšili nezdaniteľnú časť príjmov, de facto sme znížili dane, zaviedli sme zamestnaneckú prémiu, zasiahli sme na trhu práce. Tieto opatrenia sa dotkli zachovania a znovuvytvorenia asi 200-tisíc pracovných miest. V tomto duchu sme prijali niekoľko desiatok opatrení, za mnohé z nich ste hlasovali aj vy. A tieto opatrenia stáli peniaze. Len v roku 2009 to bolo 750 mil. eur, trištvrte miliardy eur a my sme tieto peniaze, o tieto peniaze sme my nenavýšili výdavky. My sme len zrealizovali výdavkovú obálku roku 2009, neznížili sme deficit, to je proste pravda, ale na to, aby sme tie peniaze mohli nájsť, na to sme museli znížiť vládnu spotrebu, alebo, po slovensky povedané, na to sme museli šetriť. Tu sedia bývalí ministri, opýtajte sa ministra Rašiho, Jahnátka, Kaliňáka, Bašku, ako škrípali zubami, keď sme im vykastrovali ich kapitoly, pretože sme museli zohnať peniaze na tieto stimulačné opatrenia. A toto všetko aj donieslo svoje ovocie. Tým ovocím je ekonomický rast, pretože dnes sa môžte tešiť aj vy, nová vláda, a teší sa z neho celé Slovensko, samozrejme, aj my. Naozaj, z najvyššieho ekonomického rastu v eurozóne a jedného z najvyšších rastov v celej Európskej únii a bez ekonomického rastu ani vy nebudete môcť vytvárať nové pracovné miesta, čo si, dúfam, dúfam želáte.
Ešte toľko spomínaná správa Medzinárodného menového fondu. Strana druhá, vľavo hore. Reakcia vlády, deficit v roku 2009, bola primeraná. Takže v duchu ekonomickej teórie, v duchu reálnej praxe, ktorú uskutočňovali všetky krajiny sveta posledné dva roky, ktoré boli postihnuté krízou, snáď s výnimkou Estónska, ale o tom prípade sme hovorili už včera, v tomto duchu je kritika vaša, konkrétne kritika Ivana Mikloša, ale aj jeho recepty na to ako čeliť ekonomickému kolapsu, je nekompetentná.
Obviňujete nás z prehlbovania rozpočtovej diery, ale ja si naozaj nepamätám ani jeden váš legislatívny návrh, ktorý by chcel napomôcť k zníženiu deficitu. Naopak, chceli ste znížiť sadzbu rovnej dane na 16%. Teda znížiť celkové príjmy štátu. Chceli ste populisticky predĺžiť poberanie dávky v nezamestnanosti, teda zvýšiť výdavky. Tieto a mnohé ďalšie vaše návrhy smerovali vždy k navýšeniu deficitu. Pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok ste ani v najmenšom, ani v najmenšom nespochybňovali výšku rozpočtovaných príjmov a pritom veľmi dobre viete, viete, že dnešná prognóza vyššieho deficitu vychádza práve z dramatického poklesu tohtoročných príjmov. Z prepadu výberu daní, o ktorom ste vy, ani my, ani odborná verejnosť, ani nesnívali. Bolo by zrejme dobré zanalyzovať, či v tomto prípade prudkého prepadu príjmov ide o jednorazovú chybu, spôsobenú ekonomickou krízou, alebo naopak chyba bola systémová, čiže náš daňový systém je, naozaj, len do dobrého počasia. Chcete konsolidovať, potom smerovať k vyrovnanému rozpočtu, ale zároveň nezvyšovať daňovú kvótu a dokonca znižovať mieru prerozdeľovania. Ani v náznakoch nespomínate, ako chcete dosiahnuť tieto ciele. Ktoré druhy výdavkov by mali klesnúť, ktoré príjmy by mali stúpnuť? Verbálne označujete za hlavný zdroj konsolidácie tvorbu pracovných miest a ekonomický rast, ale to je ilúzia, to je zbožné želanie. Ako chcete tento dôveryhodný plán, závislý od božej vôle, predať investorom pri najbližšej emisii štátnych dlhopisov? Okrem toho, znižovanie miery prerozdeľovania nie je nič iné, len návrat starej ideologickej mantry minimálneho štátu, ktorá je v absolútnom protiklade s ekonomickou realitou, aj v protiklade s vaším záväzkom, zvyšovať kvalitu verejných služieb. Zásahy štátu sú nevyhnutné, neviditeľná ruka trhu je v čase krízy naozaj neviditeľná a najmä osamotená. Sama je bezradná. 
A čo mi vo vašom programe chýba? Zmienka o ochrane práv spotrebiteľov na finančnom trhu, napríklad. Zdalo by sa, že banky a poisťovne budú môcť pokojne spávať, lebo ich mecenáši, na ktorých sa tak tešili, nechcú pokračovať v ochrane práv ich klientov, ale podpredseda vlády Ivan Mikloš ma na rokovaní rozpočtového výboru ubezpečoval, že aj keď sa táto dôležitá téma nedostala medzi priority vašej vlády, je ochota naše postupy analyzovať a prípadne na ne aj nadviazať, že uvidíme. Chcem len zdôrazniť, že cieľavedomé zvyšovanie finančnej gramotnosti a vytrvalé posilňovanie práv klientov bánk, poisťovní, sa pozitívne dotýkajú absolútnej väčšiny nášho obyvateľstva, a že vaše kroky v tejto oblasti budeme pozorne sledovať.
Vo vašom programe som nenašiel ani slovo o prístupe vlády k štátnej cenovej politike. Pritom panuje zhoda ekonómov aj doma, aj v zahraničí, že návrat ekonomickej konjunktúry, ktorý si všetci tak želáme, bude sprevádzaný prudkým nárastom cien komodít, teda zvyšovaním cien tovarov a služieb, nárastom inflácie. Ale problematika rastu cien nikdy nebola súčasťou vášho náboženstva. Detailné poznanie procesov cenotvorby, potláčania prejavov dominantného postavenia na trhu a neodôvodnené zdražovania neboli nikdy v centre vašej pozornosti.
Priznám sa, že v programovom vyhlásení vlády ma aj jedna vec potešila. Hlásite sa k spoločnému výberu daní a odvodov. Je to náročný nadrezortný projekt, ktorý vám zanechávame detailne rozpracovaný. Nerozumiem, nerozumiem ale vášmu rozhodnutiu rozprášiť mozgové centrum tohto projektu na ministerstve financií a decentralizovať rozhodovacie procesy na podriadené rezortné zložky. Je to chyba, za ktorú zaplatíte zdržaním celého projektu. Neposudzujte projekty iba podľa toho, kto s nimi začal. A ľudí podľa toho, s kým spolupracovali. Ale takéto osobné animozity u vás nepochopiteľne víťazia inde. Jedným z prvých vládnych materiálov, ktorý je v pripomienkovom konaní, je materiál, ktorý sa zaoberá tým, ako vystrnadiť z rokovaní vlády šéfa Sociálnej poisťovne, generálneho prokurátora, predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a dokonca aj guvernéra centrálnej banky. Je až neuveriteľné, čo táto transparentná vláda môže tajiť pred tak významnými pozíciami v tomto štáte, ktoré by mali charakterom svojej práce transparentnosti len a len pomáhať. A keď sme už pri transparentnosti, tak ešte jeden citát z prerokovaného dokumentu: "Vláda Slovenskej republiky zachová rovnú daň z príjmov a nebude zvyšovať jej sadzbu. Prípadné zvýšenia sadzby dane z príjmov môže byť spojené iba so zrušením či znížením niektorých odvodov." Aký je preklad tejto formulácie? Veľmi jednoduchý. Zvýšime daň z príjmu a budeme si to schovávať za zrušenie niektorých odvodov.
Vážení prítomní, dnes posudzujeme dokument, z ktorého sa na nás valí verbálna transparentnosť, no fakticky sme svedkami nerozhodností a neúprimností. Táto vláda je v mnohých ohľadoch programovým aj personálnym experimentom. Kompromisy, ktoré vznik programového vyhlásenia vlády sprevádzali, ju kompromitujú. Preto budem hlasovať proti. Ďakujem. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.8.2010 15:01 - 15:12 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, pani premiérka, členovia vlády, vážení hostia, dámy a páni. Pozorne som si prečítal programové vyhlásenie novej vlády. A aj keď od volieb neuplynuli ešte ani dva mesiace, musím povedať jednu dôležitú vec. Z toho, čo ste sľúbili pred voľbami ste bez výhrad splnili iba jediné, a to je to, že ste nešli do vlády so SMEROM. Nad tým sa dá iba pousmiať, pravda, keby zostalo len pri tom. Lenže vládu tvorí rozčesnutá SDKÚ - DS a hovorí sa nie o ich ministroch, ale o jeho a jej ľuďoch. Sloboda a Solidarita mala pred voľbami viac bilboardov ako členov a podľa toho aj obsadzuje posty, podľa kamarátstiev a aj cez internet. MOST spolu s HÍD-om sa tvária ako slovensko-maďarská strana, ale na rokovania o zložení novej koalície nepozvali jediného Slováka. KDH sa uspokojilo s postom ministra dopravy pre svojho predsedu...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.8.2010 11:24 - 11:25 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán podpredseda vlády, povedali ste, že v oblasti zjednotenia výberu a daní a odvodov sa od roku 2005 neurobilo takmer nič. Nehovoríte pravdu, ale ospravedlňuje vás to, že ste v exekutíve nový. Existuje projekt Unitas, ktorý je rozpracovaný do detailov a určite ste o tom aj sám informovaný. Je rozpracovaný a rozdelený do desiatky ďalších podprojektov. Vy totiž nemôžete zjednotiť výber daní a odvodov, pokiaľ nemáte reformované inštitúcie. My vám zanecháme zákony, ktoré prešli v minulom parlamente, ktoré vlastne založia možnosť vytvorenia nových finančných úradov a, naozaj, nemôžete ani zjednotiť výber daní a odvodov, pokiaľ vaše tety zo sociálnej poisťovne prerátavajú dôchodky na kalkulačke, pretože sa informačný systém doteraz ešte len buduje. Takže, skôr by som upriamil vašu pozornosť na to, čo robí váš kolega, podpredseda vlády Mikloš, ktorý pred pár dňami rozpustil tím, ktorý sa tejto problematike venoval a decentralizuje právomoci. Takže to vás môže parádne zdržať v tomto projekte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.8.2010 14:10 - 14:12 hod.

Peter Kažimír Zobrazit prepis
Pán podpredseda vlády, mali ste geniálnu demagogickú reč ako vždy. Ja by som vám chcel pripomenúť pár faktov. Hovoríte o tom, že náš deficit v tomto roku bude podobný ako v Grécku a bude vyšší ako v Maďarsku. Chcem vám len pripomenúť, že Maďarsko je de facto v nútenej správe a Grécko je odovzdané do rúk ekonomického protektorátu a znižuje deficit z 13 % na 8 % pod tlakom týchto okolností. Priemerný deficit v Európskej únii tento rok bude vyše 7 %, čo by nemal byť ani za týchto podmienok a pri tej katastrofe, ktorú tu opisujete, nemal by byť problém pre vás toto číslo dosiahnuť.
Vybrali ste si ďalšiu mantru. Tentoraz je to Estónsko. Opustili ste zrejme Írsko, ktoré tento rok dosiahne 19-percentný deficit. To už nie je dobrý príklad. V prípade Estónska nezabúdajme, že úporne bojovali o to, aby vstúpili do eurozóny, čo aj dosiahli, a museli mať deficit pod 3 %. A bolo by veľmi dobré počuť aj z vašich úst, čo všetko Estónci museli urobiť, aby tento deficit dosiahli, aké krvavé opatrenia na strane platov, daní sa tam udiali.
Ak hovoríme o kostlivcoch, tak ja vám pripomeniem jedného kostlivca z roku 2006. To ani nie je kostlivec, to je zakopaná veľryba. A to bolo vtedy 19 mld. korún, takmer 600 mil. eur, prevzatého dlhu Železníc do štátneho dlhu. To znamená výsledok vášho hospodárenia v slovenských Železniciach.
Takisto vám pripomínam, že za našej vlády dosiahlo Slovensko historicky najnižší deficit v dejinách samostatného Slovenska a najnižšiu mieru zadlženia.
Hovoríte, že sme ignorovali starnutie populácie. No ak sme ho ignorovali my, tak ho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis