Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, vidím, že koalícia využíva všetky možnosti, na ktoré má právo, a svojimi vystúpeniami, kde používa mimoriadne ťažké a tvrdé slová, sa snaží odviesť pozornosť od toho hlavného problému, ktorý je, a to je hodnotenie činnosti podpredsedu vlády a ministra dopravy pána Figeľa. Preto, ak dovolíte, ja by som sa vrátil k tejto činnosti, ale dotknem sa aj pána Sulíka, k jeho odbornej časti, ktorá sa týka nie "pípípí", pán poslanec, ale "pépépé" projektov.
Keď som sa pripravoval na túto schôdzu a hodnotil som činnosť pána ministra, tak som si myslel, že to bude pomerne ľahká úloha, pretože, pán minister, za toho polroka, keď zhodnotím, čo všetko ste dosiahli, tak som mal príspevok skoro za minútu hotový, pretože je pravdou, že ste zrušili dva takmer hotové PPP projekty. Podpísali ste jednu zákazku pre stavebné práce, pokiaľ sa nemýlim, v hodnote takmer 1 miliardy slovenských korún priamym zadaním. Čiže žiadna súťaž. A darmo sa vy vyhovárate dozadu, že tak to bolo pripravené. Spomeňte si na vašu rétoriku o transparentnosti a čo ja viem čo, aké ešte vzletné slová, a nakoniec podpíšete bez mihnutia brvou priame zadanie a ešte hovoríte o nejakých autorských právach, čo je raritou, aby na stavebné práce boli autorské práva. Čiže je to jasné priame zadanie.
No a ešte jeden výsledok máte ten, že ste povedali, že financovať diaľnice budete zo štátneho rozpočtu a z európskych fondov, za čo tiež asi Nobelova cena nebude.
Problém, ktorý som mal, bol v tom, že meníte názory, pán minister. To, čo platí dnes, neplatí zajtra, čo platilo včera, neplatí dnes. Vždy, keď som si pripravil stanovisko na niektorý váš čin, na niektorý váš akt, tak na druhý deň som ho musel hodiť do koša, pretože ste jednoducho zmenili názor a začali ste tvrdiť niečo úplne iné.
Podľa mňa tento, dovolím si povedať, chaos, ktorý v riadení výstavby diaľnic - pretože máme pol roka po voľbách - tu nastáva a menia sa koncepcie, menia sa pravidlá, je spôsobené aj tým, čo som už hovoril, že KDH nemalo ako snáď jediná politická strana, nemalo vypracovaný svoj volebný program v oblasti dopravy. Nebol. Bola len dopravná infraštruktúra. No ale tá predsa musí vyplývať z koncepcie dopravy ako takej. A to, že to nie je spravené, z toho vyplýva tá živelnosť, ktorá dneska je, a to menenie názorov a po pol roku sa dostaneme pol roka dozadu, že budeme financovať diaľnicu zo štátneho rozpočtu a európskych fondov.
To, že nie je koncepcia a že sa menia názory, podľa môjho názoru vyplýva aj z toho, že aj ten personálny manažment, ktorý, pán minister, máte, tak ak som si všimol, tak je zložený z politikov z tretieho sektora a z novinárov. Ale to nie sú ľudia, ktorí majú vzdelanie z oblasti dopravných stavieb alebo dopravy ako takej. Už som spomínal aj príklad, keď generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest je aktívny a súčasný pracovník Katedry elektroniky a mechatroniky. Má uvedených 80 výstupov publikačných prác. Ani jedna, ani jedna sa netýka dopravných stavieb alebo dopravy, čiže je odborníkom na mechatroniku. Jediné plus, ktoré má, je to, že je bývalým predsedom KDH v Žiline. To je jeho jediná kvalifikácia, ktorú na tento post má. Takže si myslím, že tým, že ste sa obklopili ľuďmi, ktorí nemajú príslušné vzdelanie, tak tie vaše vyjadrenia, koncepcie sú také, aké sú.
Pokiaľ ide o tretí balík, tam, pán minister, nesmiete sa hnevať, ale ja som si naozaj preštudoval vaše vyjadrenia za dva-tri mesiace dozadu a vy ste veľmi tvrdo až agresívne, až tvrdohlavo, sa mi zdá, ste presadzovali tento PPP balík. Dokonca ste sa pochválili tým, že ste dosiahli zľavu, že ste usporili a že už je to dobré a že to treba spustiť. Prežili ste prvú koaličnú radu, prežili ste druhú koaličnú radu, neprežili ste tretiu. Tam ste zmenili cez noc alebo poobede názor a zrazu teraz tvrdíte, že to bol podvod.
A dokonca predsedkyňa vlády, predsedníčka vlády povedala, že sa ušetrili 3 mld. eur. Pán minister, už viac vás zosmiešniť nemohla. Pretože to, čo vy ste presadzovali, zrazu sa povie, že sa ušetria 3 mld. eur. A vy ste povedali, že ste dosiahli nejakú úsporu, a dokonca sa ani nebránite, a pritom je to hlúposť. Vy a ja vieme, že úspora 3 mld. eur je čistá hlúposť. Je to demagógia, pretože sa neporovnáva to, čo sa porovnávať musí, a to sú stavebné práce, práce na údržbu a prevádzku a cena peňazí. A keď sa toto všetko postaví, by som povedal, vedľa seba, tak ste mali pravdu vy. Mali ste pravdu vy a nie predsedníčka vlády. Ale k PPP projektom sa ešte dostanem.
Pán Sulík, odišiel, pardon, vy ste tam, nám tu povedal peknú definíciu na PPP projekty, ona je pravdivá, ale, pán predseda, škoda, že ste ju nedočítali do konca. Pretože PPP projekty, to nie je len jeden model, ale tam je to, že ten, kto spoplatňuje a vychádza z výnosov alebo z tržieb, a mu to nevychádza, to je naozaj prípad Slovenska, pretože nie je taká kúpna sila, nie je taký počet vozidiel a podnikateľský sektor nemôže platiť vyššie mýto, tak v tom je tá spoluúčasť štátu, verejného sektora, že doplatí ten rozdiel.
A na to chcem poukázať, že tento model, ktorý bol vybratý, pán Janiš, teraz tebe na osvieženie pamäti, veď to bolo za druhej Dzurindovej vlády, keď sa tento model vybral. Podľa mňa je to zlý model, s tým súhlasím, ale tento model sa vybral a nebola iná šanca, už ho potom len dokončiť v rámci toho poradcu, ktorý tam bol, a v rámci tzv. pilotného projektu, ktorý sa na to nastavil. Ale model bol vybraný tam. Ale sú aj iné modely, ktoré podľa môjho názoru by bolo treba ešte alebo upraviť tento PPP model s tým, že naozaj by sa to spoplatnenie, pretože peniaze zo spoplatnenia idú niekde inde, vrátiť tieto peniaze zo spoplatnenia do tohto modelu.
A to, čo bolo ešte veľmi dôležité, veď teraz sa hovorí v programovom vyhlásení, pán minister to spomínal, že chce spojiť Národnú diaľničnú spoločnosť so Slovenskou správou ciest, ktorú ste vy rozdelili, a vtedy sa hovorilo o transparentnosti, o čistote tokov peňazí, rozdelili ste Slovenskú správu ciest na Národnú diaľničnú spoločnosti a Slovenskú správu ciest a dneska to chcete dať naspäť. Ale keby ste to boli dotiahli a Národná diaľničná spoločnosť by sa stala súčasťou konzorcia s tým, že prostriedky, ktoré ona vyberá z mýtneho, by použila na prevádzku a údržbu, potom by naozaj nebolo treba, aby štát preplácal komerčné úvery. Tam by sa dosiahla tá veľká úspora a PPP projekt by kľudne mohol existovať. Pretože PPP projekty treba našiť na miestne pomery a to sa nestalo. Čiže dá sa PPP projekt upraviť, mohol byť podstatne lacnejší.
Ak si ešte zanalyzujeme tie tri súčasti, ktoré tam sú, tak po prvé sú tam stavebné práce. U stavebných prác je jedno, pán minister, že či sa to stavia cez PPP, alebo sa to stavia povedzme so štátnou zárukou, lebo ceny stavebných prác vyplývajú znova z jednotlivých firiem, a ak chcete mať presnú cenu, treba si zobrať cenu päť rokov dozadu, prirátať k nej mieru inflácie a máte na 100 % čistú cenu, ktorú viete uregulovať a čo sa vám aj trošičku podarilo stiahnuť.
Pokiaľ ide o prevádzku a údržbu, veď Národná diaľničná spoločnosť roky, dlhé roky vykonáva prevádzku a údržbu diaľnic, čiže my máme presne analyzované skutočné náklady a tieto náklady bolo treba takisto dať do PPP projektov. Nesmú byť vyššie, nie je dôvod, a aj tú druhú časť celého toho projektu máte ustráženú.
A potom je tu teraz otázka ceny peňazí a tam, keď je súčasťou Európska investičná banka, ktorá je nad Národnou bankou, tak to treba, trebalo to postaviť na marži Európskej investičnej banky a nechať to po tých 30 rokov otvorené s tým, že ako bude tiecť LIBOR, alebo PRIBOR alebo BRIBOR bratislavský, na základe toho každý rok by sa upresňovala úroková miera. A tam vám potom vyjde, že ten PPP projekt je o pár percent drahší ako klasická štátna zákazka. Preto si myslím, že nie je celkom správne zrušiť ad hoc PPP projekty a začať stavať diaľnicu zo štátnych peňazí.
Ďalší problém je to, že ste povedali, že sa budú stavať diaľnice zo štátnych peňazí, týždeň po tom, ako sme schválili zákon o štátnom rozpočte. A tam tie peniaze nemáte nadefinované, v zákone o štátnom rozpočte, čiže sa bude musieť meniť zákon o štátnom rozpočte.
Hovoríte, že európske peniaze, a ste si povedali, že najdrahšie projekty budú z európskych peňazí. Ale vy to určite musíte poznať, že práve tunelové stavby sú tie stavby, kde je ekonomická efektívnosť ako nevyhnutná podmienka na financovanie z európskych peňazí, práve tunelové stavby nevychádzajú, pretože sú extrémne drahé na výstavbu a extrémne drahé na prevádzku. A nie som si istý, dokonca si myslím, pretože sa o to už pokúšame takmer ôsmy rok, či zabezpečíte financovanie z európskych fondov na tento tunel, pretože ekonomická efektívnosť jednoducho nevychádza a je dosť možné, že vám povedia, tak ako to už raz povedali v minulosti, že nie. To znamená, európske fondy nepôjdu a štátne peniaze v rozpočte nemáte, zhruba tých 17-18 mld. slovenských korún, ktoré musia, musia byť.
Takisto si myslím, že je veľmi nekoncepčné to, čo ste naznačovali a povedali, že nahradíte ten úsek medzi Žilinou a Ružomberkom pokračovaním úseku R1. Pretože ak si obe zoberete dopravné analýzy, dopravné prieskumy, tak ten, kto sa z Bratislavy potrebuje dostať do Vysokých Tatier alebo do Košíc, to je len 12 % vozidiel, ktoré to vedia obísť cez Banskú Bystricu a Ružomberok. Viac nie, 88 % sú vozidlá, ktoré sa pohybujú medzi Trnavou a Ružomberkom. Čiže - a tie tam vždy ostanú. Pretože ak 12 % akurát odľahčíme, tak to je nárast za dva-tri roky a máte tú dopravu naspäť.
Musím ale povedať, že aj programové vyhlásenie vlády, kde máte napísané, že nadštandardná komunikácia, už som povedal, že taká komunikácia neexistuje. Preto sa pýtam, kto vám to programové vyhlásenie vlády vlastne písal? Bude do konca roka 2014. No, pán minister, nebude, dnes je už jasné, že nebude. Čiže po pol roku je jasné, že nesplníte programové vyhlásenie vlády v tej časti, ktorá sa týka diaľnic a rýchlostných komunikácií. Pretože úsek tunel Višňové nebude, bude najskôr niekedy v roku 2016, 2017. A takisto úsek popod Donovaly, Banská Bystrica - Ružomberok nebude, pretože ešte nemáte ani len územné rozhodnutie. Chystáte územnú plánovaciu dokumentáciu, kde sú dokonca rozpory. Čiže stavebné povolenie, tender, čiže začnete najskôr za dva roky plus tri a pol roka k tomu, tak ste opäť niekedy v roku 2016. Čiže nesplníte programové vyhlásenie vlády, ktoré sa týka výstavby diaľnic a rýchlostných komunikácií.
Takisto si, pán minister, myslím, že nie je správne to, čo ste spravili včera a čím sa tak trošku chválite, že budete kumulovať prostriedky z európskych fondov na diaľnice. Veď zoberiete aj školstvu, zoberiete prostriedky na vzdelávanie, vedu, výskum. A keď si pozriete štátny rozpočet, tak skokom, skokom ste znížili výdavky na vedu a výskum a dostali ste nás z pomeru 0,32 % HDP na 0,28. Sme klesli na posledné miesto, nás predbehli Rumuni aj Bulhari. Sme na 27. mieste. A jedinou záchranou a argumentom bolo to, a tak je to napísané v zákone o štátnom rozpočte, že doplníte tieto prostriedky z európskych fondov. A teraz idete zobrať prostriedky na vzdelávanie, vedu a výskum a dáte ich na výstavbu diaľnic, pritom stále tvrdím, že výstavba diaľnic sú jediné, jediné možné projekty v rámci tých, ktoré chcete financovať zo štátneho rozpočtu, kde sa dajú použiť aj prostriedky z verejno-súkromného partnerstva.
To zrušíte, to zamietnete a idete na tie najvzácnejšie prostriedky, ktoré sú, a to sú prostriedky štátneho rozpočtu, ktoré by prioritne mali ísť na vzdelávanie, vedu, výskum, aplikovaný výskum atď.
Čiže ani tento krok nepovažujem za správny, je to chybný krok, pretože nie je možné, aby ste na úkor rozvoja slovenského vzdelávania si takto zjednodušili, musím povedať, financovanie diaľnic a ciest.
Preto vzhľadom na to, že sme sa dostali šesť mesiacov dozadu, vy, pán minister, sľubujete, že niekedy v marci predložíte koncepciu, ktorá mala byť predložená v auguste, kde by ste presne povedali, čo idete robiť z akých peňazí, to obdobie toho pol roka ja osobne považujem za chaotické, nekoncepčné, menenie názorov, veľa neodborných výrazov, snaha sa previesť do minulosti, ale to vám, pán minister, nepomôže, ak nebudete mať výsledky konkrétne, tak tie diaľnice nebudú.
Ďakujem pekne.