Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, naozaj nechcem vás zabávať ani zdržiavať, ale vystúpim radšej v rozprave, aby na mňa mohli prípadne kolegovia zo SMER-u mať faktické poznámky, aby mi to potom nevyčítali. Len naozaj k niekoľkým myšlienkam, ktoré tu odzneli v rozprave, a k tomu, čo je vlastne napísané v tomto zákone.
Chcem povedať a prízvukovať, čo povedal vo faktickej poznámke aj pán poslanec Markovič. Táto novela zákona nepovoľuje zisk zdravotným poisťovniam. Ešte raz pomaly, dávajte na mňa pozor, prosím, kolegovia, táto novela zákona nepovoľuje zisk zdravotným poisťovniam. (Reakcia z pléna.) Naopak, prináša obmedzenia pre jeho tvorbu tak, ako to sľubovalo programové vyhlásenie vlády. Totižto dosahovať zisk zdravotných poisťovní umožnilo rozhodnutie Ústavného súdu.
Pán poslanec Ondruš, kývte rukou, ale, bohužiaľ, je to tak a Ústavný súd rozhodoval o podaní skupiny poslancov vzhľadom na to, že predchádzajúca Národná rada schválila vládny návrh zákona, ktorý zakázal zisk zdravotným poisťovniam a ktorý bol protiústavný, rozhodol o tom Ústavný súd.
V roku 2008 za predchádzajúcej vlády táto Národná rada, teda koaličná väčšina, schválila novelu zákona o dani z príjmov, na základe ktorej zo zisku nie je potrebné platiť dane, to znamená, že ani zo zisku zdravotných poisťovní nie je potrebné platiť dane. Ak dneska neschválime túto novelu, zdravotné poisťovne budú môcť dosahovať zisk bez akéhokoľvek obmedzenia. Naopak, táto novela prináša tri obmedzenia na dosiahnutie zisku: po prvé zo zisku musí zdravotná poisťovňa zaplatiť dane, po druhé do výšky 20 % z plateného základného imania musí tvoriť rezervný fond a musí si odložiť finančné prostriedky do tzv. technických rezerv pre všetkých pacientov, ktorí čakajú na odkladnú zdravotnú starostlivosť na tzv. čakacích listinách. Čiže musí mať pripravené peniaze pre všetkých pacientov, ktorí v danom kalendárnom roku nedostali túto zdravotnú starostlivosť z technických dôvodov, povedzmeže kapacitne nestíha oddelenie odoperovať toľko kĺbov alebo toľko šošoviek, ale finančné prostriedky na nich, ktorí čakali na zdravotnú starostlivosť v tomto roku, musia byť odložené zo zisku daného roku na ďalší rok, kedy túto zdravotnú starostlivosť budú čerpať.
Dámy a páni, dámy a páni, o tomto je novela tohto zákona, o tom dnes rokujeme. Iste vidíte zo záujmu strany SMER, že si urobili pri vystúpení pána poslanca Ondruša povinné rečnícke cvičenie o amorálnosti zisku a potom hneď odišli, pretože veľmi dobre vedia, že ten paškvil, ktorý tu schválila koalícia SMER, HZDS, SNS v predchádzajúcom funkčnom období, ktorý vyhlásil Ústavný súd za protiústavný, je neobhájiteľná, teda naozaj použili rečnícke cvičenie, aby si splnili svoju domácu úlohu a následne odišli.
Dával som pozor v rozprave aj na vystúpenia niektorých rečníkov zo strany SMER, napríklad pána poslanca Podmanického, ktorý opakovane povedal, že zisk v zdravotníctve je hlboko nemorálny. Mrzí ma, že pán poslanec Podmanický necíti túto hlbokú nemorálnosť zisku, aj keď hlasuje v prvom čítaní o zákone o lieku. Pretože zákon o lieku je práve o tom a zákon o rozsahu je práve o tom, aby farmaceutické firmy mali z verejného zdravotného poistenia nižší zisk, je o tom, aby lekárne mali z verejného zdravotného poistenia nižší zisk. Tam mu to už nevadilo! Tak ako je to s tou nemorálnosťou zisku? V pondelok je nemorálny, utorok je morálny, v stredu, keď ide o mňa, je veľmi morálny, v štvrtok fuj! Toto je strana SMER. Mimikri, kamufláž, tu je ich záujem o zisk zdravotných poisťovní, tu ich vidíte, ani jeden poslanec tu nesedí.
Ale ešte krátko zareagujem na to, čo hovoril pán poslanec Ondruš, týkajúce sa toho, že umožňujem vstúpiť novým zdravotným poisťovniam na trh aj tým, že budú môcť minúť na prevádzku viac ako 3,5 % z verejného zdravotného poistenia, ktoré majú vo svojom rozpočte. Pán poslanec Ondruš si nedočítal celkom tento zákon, pretože chcem znovu podčiarknuť, že objem finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia, ktoré môžu využiť zdravotné poisťovne na svoju prevádzku, bude v súčte všetkých zdravotných poisťovní 3,5 % naďalej. Ani o jedno euro sa z verejného zdravotného poistenia neminie viac na prevádzku zdravotných poisťovní. Faktom ale je, že zdravotná poisťovňa, ktorá príde medzi zdravotné poisťovne na trh zdravotného poistenia a má menej poistencov, potrebuje viac finančných prostriedkov na zabezpečenie svojej prevádzky, ako povedzme veľká Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá ani nedočerpáva 3,5 %, minie 2,5 - 3,0 %.
Áno, v zmysle programového vyhlásenia vlády uľahčujeme podmienky na vstup nových zdravotných poisťovní. A viete prečo? Odpovedal by som pánovi poslancovi Ondrušovi, ale možno je to zaujímavé tu povedať. Viete prečo? Pretože situácia, keď jedna zdravotná poisťovňa, ktorej 100-percentným akcionárom je štát, ovláda viac ako 60 % verejného zdravotného poistenia, je zlá.
Dnes tu počujeme, ako plačú niektorí poslanci, že Všeobecná zdravotná poisťovňa im odzmluvnila v ich okresnom meste také oddelenie alebo onaké oddelenie. Odzmluvnenie tohto oddelenia znamená jeho zánik. Keby mala Všeobecná zdravotná poisťovňa na trhu 30 %, zánik by to neznamenalo. Lenže Všeobecná zdravotná poisťovňa sa za predchádzajúcej vlády po vytlačení súkromných zdravotných poisťovní, po zlúčení so Spoločnou zdravotnou poisťovňou stala hegemónom v zdravotnom poistení a rozhoduje o živote a smrti jednotlivých poskytovateľov.
A keď sa to pánovi poslancovi Ondrušovi a kolegom zo strany SMER páči, ja ich názor neberiem, viem, že oni chcú rozhodovať pevnou rukou o tom, ktorá nemocnica bude žiť a ktorá nebude žiť, o tom, že Fakultnej nemocnici v Košiciach zvýšia zmluvy o 30 % a Geriatrickému centru sv. Lukáša znížia zmluvy o 30 %. A keď sa na to opýtate vtedajšej generálnej riaditeľky pani Zvolenskej v roku 2008, konali sme poslanecký prieskum, odpoveď bolo, lebo obchodné tajomstvo. Keď sa to pánovi poslancovi Ondrušovi a strane SMER páči, ja ich názor neberiem, mne sa to nepáči a verím, že tých, ktorým sa to nepáči, je tu minimálne 79 v tejto Národnej rade Slovenskej republiky.
Dámy a páni, ďakujem vám, že ste ma vypočuli, hovoril som osem minút, sľúbil som päť minúť, veľmi sa ospravedlňujem, ale ešte to stále nebolo také zlé ako pán poslanec Kolesík.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)