Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.7.2011 o 9:39 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2011 11:03 - 11:05 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým, ktorí reagovali na mňa faktickou poznámkou a myslím, že to, čo povedala pani poslankyňa Sabolová na záver, by som chcel podčiarknuť a hneď aj poviem, kde vidím priestor, o ktorom sme diskutovali aj na výbore pre zdravotníctvo, aby naozaj ten zisk bol čo najmenší a aby sa čo najviac vrátilo do zdravotnej starostlivosti. A je to predovšetkým v časti povinnej tvorby technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti. Čím viac diagnóz a výkonov budeme vedieť dať do zoznamu týchto výkonov, na ktoré sa čaká, tým viac rezerv si bude musieť tvoriť zdravotná poisťovňa. Viem, že ministerstvo pracuje na takomto koncepte a tých diagnóz a výkonov stále pribúda. Myslím si, že toto je tá správna cesta, nie držať peniaze niekde na účte, ale vracať ich do zdravotnej starostlivosti prostredníctvom toho, aby ľudia čakali kratšie na odkladnú zdravotnú starostlivosť.
Chcem poďakovať za vystúpenie a faktickú poznámku aj pánovi poslancovi Kalistovi. A naozaj to vystihol presne a ja to znovu zopakujem. Kto hlasuje proti tejto novele, hlasuje za zisk zdravotných poisťovní bez obmedzenia. Kto hlasuje proti tejto novele, hlasuje za vyšší zisk pre istú finančnú skupinu, ktorá vlastní jednu zdravotnú poisťovňu a proti ktorej tak vehementne bojuje už niekoľko dní a niekoľko rokov strana SMER.
Ale po tom, ako zaujala strana SMER stanovisko k zákonu o rozsahu a zákonu o lieku, je mi úplne jasné, že rétoricky síce proti zisku bojujú, ale prakticky svojimi hlasovaniami podporujú vyšší zisk farmaceutických firiem, lekární, distribučných spoločností, a keď budú hlasovať proti tomuto zákonu, aj zdravotných poisťovní, aj tej, ktorá patrí tej zlej finančnej skupine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.7.2011 10:49 - 10:57 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, naozaj nechcem vás zabávať ani zdržiavať, ale vystúpim radšej v rozprave, aby na mňa mohli prípadne kolegovia zo SMER-u mať faktické poznámky, aby mi to potom nevyčítali. Len naozaj k niekoľkým myšlienkam, ktoré tu odzneli v rozprave, a k tomu, čo je vlastne napísané v tomto zákone.
Chcem povedať a prízvukovať, čo povedal vo faktickej poznámke aj pán poslanec Markovič. Táto novela zákona nepovoľuje zisk zdravotným poisťovniam. Ešte raz pomaly, dávajte na mňa pozor, prosím, kolegovia, táto novela zákona nepovoľuje zisk zdravotným poisťovniam. (Reakcia z pléna.) Naopak, prináša obmedzenia pre jeho tvorbu tak, ako to sľubovalo programové vyhlásenie vlády. Totižto dosahovať zisk zdravotných poisťovní umožnilo rozhodnutie Ústavného súdu.
Pán poslanec Ondruš, kývte rukou, ale, bohužiaľ, je to tak a Ústavný súd rozhodoval o podaní skupiny poslancov vzhľadom na to, že predchádzajúca Národná rada schválila vládny návrh zákona, ktorý zakázal zisk zdravotným poisťovniam a ktorý bol protiústavný, rozhodol o tom Ústavný súd.
V roku 2008 za predchádzajúcej vlády táto Národná rada, teda koaličná väčšina, schválila novelu zákona o dani z príjmov, na základe ktorej zo zisku nie je potrebné platiť dane, to znamená, že ani zo zisku zdravotných poisťovní nie je potrebné platiť dane. Ak dneska neschválime túto novelu, zdravotné poisťovne budú môcť dosahovať zisk bez akéhokoľvek obmedzenia. Naopak, táto novela prináša tri obmedzenia na dosiahnutie zisku: po prvé zo zisku musí zdravotná poisťovňa zaplatiť dane, po druhé do výšky 20 % z plateného základného imania musí tvoriť rezervný fond a musí si odložiť finančné prostriedky do tzv. technických rezerv pre všetkých pacientov, ktorí čakajú na odkladnú zdravotnú starostlivosť na tzv. čakacích listinách. Čiže musí mať pripravené peniaze pre všetkých pacientov, ktorí v danom kalendárnom roku nedostali túto zdravotnú starostlivosť z technických dôvodov, povedzmeže kapacitne nestíha oddelenie odoperovať toľko kĺbov alebo toľko šošoviek, ale finančné prostriedky na nich, ktorí čakali na zdravotnú starostlivosť v tomto roku, musia byť odložené zo zisku daného roku na ďalší rok, kedy túto zdravotnú starostlivosť budú čerpať.
Dámy a páni, dámy a páni, o tomto je novela tohto zákona, o tom dnes rokujeme. Iste vidíte zo záujmu strany SMER, že si urobili pri vystúpení pána poslanca Ondruša povinné rečnícke cvičenie o amorálnosti zisku a potom hneď odišli, pretože veľmi dobre vedia, že ten paškvil, ktorý tu schválila koalícia SMER, HZDS, SNS v predchádzajúcom funkčnom období, ktorý vyhlásil Ústavný súd za protiústavný, je neobhájiteľná, teda naozaj použili rečnícke cvičenie, aby si splnili svoju domácu úlohu a následne odišli.
Dával som pozor v rozprave aj na vystúpenia niektorých rečníkov zo strany SMER, napríklad pána poslanca Podmanického, ktorý opakovane povedal, že zisk v zdravotníctve je hlboko nemorálny. Mrzí ma, že pán poslanec Podmanický necíti túto hlbokú nemorálnosť zisku, aj keď hlasuje v prvom čítaní o zákone o lieku. Pretože zákon o lieku je práve o tom a zákon o rozsahu je práve o tom, aby farmaceutické firmy mali z verejného zdravotného poistenia nižší zisk, je o tom, aby lekárne mali z verejného zdravotného poistenia nižší zisk. Tam mu to už nevadilo! Tak ako je to s tou nemorálnosťou zisku? V pondelok je nemorálny, utorok je morálny, v stredu, keď ide o mňa, je veľmi morálny, v štvrtok fuj! Toto je strana SMER. Mimikri, kamufláž, tu je ich záujem o zisk zdravotných poisťovní, tu ich vidíte, ani jeden poslanec tu nesedí.
Ale ešte krátko zareagujem na to, čo hovoril pán poslanec Ondruš, týkajúce sa toho, že umožňujem vstúpiť novým zdravotným poisťovniam na trh aj tým, že budú môcť minúť na prevádzku viac ako 3,5 % z verejného zdravotného poistenia, ktoré majú vo svojom rozpočte. Pán poslanec Ondruš si nedočítal celkom tento zákon, pretože chcem znovu podčiarknuť, že objem finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia, ktoré môžu využiť zdravotné poisťovne na svoju prevádzku, bude v súčte všetkých zdravotných poisťovní 3,5 % naďalej. Ani o jedno euro sa z verejného zdravotného poistenia neminie viac na prevádzku zdravotných poisťovní. Faktom ale je, že zdravotná poisťovňa, ktorá príde medzi zdravotné poisťovne na trh zdravotného poistenia a má menej poistencov, potrebuje viac finančných prostriedkov na zabezpečenie svojej prevádzky, ako povedzme veľká Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá ani nedočerpáva 3,5 %, minie 2,5 - 3,0 %.
Áno, v zmysle programového vyhlásenia vlády uľahčujeme podmienky na vstup nových zdravotných poisťovní. A viete prečo? Odpovedal by som pánovi poslancovi Ondrušovi, ale možno je to zaujímavé tu povedať. Viete prečo? Pretože situácia, keď jedna zdravotná poisťovňa, ktorej 100-percentným akcionárom je štát, ovláda viac ako 60 % verejného zdravotného poistenia, je zlá.
Dnes tu počujeme, ako plačú niektorí poslanci, že Všeobecná zdravotná poisťovňa im odzmluvnila v ich okresnom meste také oddelenie alebo onaké oddelenie. Odzmluvnenie tohto oddelenia znamená jeho zánik. Keby mala Všeobecná zdravotná poisťovňa na trhu 30 %, zánik by to neznamenalo. Lenže Všeobecná zdravotná poisťovňa sa za predchádzajúcej vlády po vytlačení súkromných zdravotných poisťovní, po zlúčení so Spoločnou zdravotnou poisťovňou stala hegemónom v zdravotnom poistení a rozhoduje o živote a smrti jednotlivých poskytovateľov.
A keď sa to pánovi poslancovi Ondrušovi a kolegom zo strany SMER páči, ja ich názor neberiem, viem, že oni chcú rozhodovať pevnou rukou o tom, ktorá nemocnica bude žiť a ktorá nebude žiť, o tom, že Fakultnej nemocnici v Košiciach zvýšia zmluvy o 30 % a Geriatrickému centru sv. Lukáša znížia zmluvy o 30 %. A keď sa na to opýtate vtedajšej generálnej riaditeľky pani Zvolenskej v roku 2008, konali sme poslanecký prieskum, odpoveď bolo, lebo obchodné tajomstvo. Keď sa to pánovi poslancovi Ondrušovi a strane SMER páči, ja ich názor neberiem, mne sa to nepáči a verím, že tých, ktorým sa to nepáči, je tu minimálne 79 v tejto Národnej rade Slovenskej republiky.
Dámy a páni, ďakujem vám, že ste ma vypočuli, hovoril som osem minút, sľúbil som päť minúť, veľmi sa ospravedlňujem, ale ešte to stále nebolo také zlé ako pán poslanec Kolesík.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2011 9:39 - 10:04 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa budem držať toho, čo väčšinou používajú vaši kolegovia z poslaneckého klubu strany SMER, teda nie som síce logopéd, ale neurochirurg, ale zdalo sa mi, že máte takú drobulinkú rečovú chybičku, naozaj nebadateľnú, ale cítil som ju trošku, a keď som dobre počítal spolu s pánom poslancom Jurčíkom, urobili ste aj tri slovné prešmyčky v čítaní podania na Ústavný súd. Keďže ste povedali, že podanie na Ústavný súd úzko, preto ho musíte prečítať, aj keď nesúvisí s predloženou novelou zákona, úzko súvisí s vaším pozmeňovacím návrhom, uvažujem o tom, či nepožiadam Národnú radu, aby ste to ešte raz prečítali pred hlasovaním, lebo naozaj nerozumel som úplne presne a myslím, že by to malo byť to odôvodnené prečítané spolu s pozmeňovacím návrhom.
Toľko na odľahčenie situácie. Tieto nástroje radšej nechám strane SMER na zdržiavanie Národnej rady Slovenskej republiky.
Ja chcem využiť túto faktickú poznámku skôr na informovanie pána predkladateľa pozmeňovacieho návrhu, že sa budem pýtať predkladateľa návrhu zákona pána ministra, či pozmeňovací návrh nejde nad rámec novely zákona, lebo podľa môjho názoru ide, o tom dneska nerokujeme.
A na záver, keďže ešte mám trošku času, tak to využijem, veď neponáhľame sa. Chcel som vám povedať ešte toľko, že včera, keď vystúpil predseda vášho poslaneckého klubu pán Paška a hovoril o tom, že poslanci, mnohí z poslancov v tejto snemovni sú ako papagáje, hlboko som s ním nesúhlasil, ale dneska doobedu som to začal pomaličky prehodnocovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

7.7.2011 11:46 - 11:45 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Pán predseda, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady prideľuje predložený návrh zákona na prerokovanie: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu a Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo. Ďalej, aby za gestorský výbor určila hlasovaním Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 26. augusta a gestorský výbor do 31. augusta 2011.
Skryt prepis
 

7.7.2011 11:45 - 11:45 hod.

Viliam Novotný
Pán predseda, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku prerokuje predložený návrh zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

7.7.2011 11:45 - 11:45 hod.

Viliam Novotný
Pán poslanec Ondruš podal procedurálny návrh, nepokračovať v rokovaní o vládnom návrhu zákona.
Prosím, dajte o tom hlasovať.
Skryt prepis
 

7.7.2011 11:45 - 11:45 hod.

Viliam Novotný
Ďakujem pekne, pán predseda.
Najprv budeme hlasovať o procedurálnych návrhoch, ktoré boli podané v rozprave. Pani poslankyňa Gabániová a pán poslanec Lazár podali procedurálny návrh vrátiť predkladaný návrh zákona predkladateľovi na dopracovanie.
Prosím, dajte hlasovať o tomto procedurálnom návrhu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 7.7.2011 11:14 - 11:18 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 438 z 19. mája 2011 po prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 346) v prvom čítaní rozhodla, že podľa § 73 ods. 3 písm. c) zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku Národnej rady prerokuje uvedený materiál v druhom čítaní a prideľuje návrh podľa § 74 ods. 1 citovaného zákona na prerokovanie: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady pre sociálne veci, Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo.
Gestorský výbor nedostal žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený
Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanovisko: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky prerokoval vládny návrh zákona dňa 15. júna a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet prerokoval vládny návrh zákona 14. júna a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Výbor Národnej rady pre sociálne veci prerokoval predmetný vládny návrh zákona 16. júna a odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport prerokoval predmetný vládny návrh zákona 16. júna a odporučil Národnej rade zákon schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo prerokoval predmetný vládny návrh zákona dňa 16. júna a odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
V časti IV spoločnej správy máte uvedené pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ako vyplynuli z rokovaní výborov, aj s odporúčaním gestorského výboru. Je ich celkovo 59.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom IV tejto správy a v stanovisku gestorského výboru odporúča Národnej rade návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, schváliť s odporúčanými pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Gestorský výbor ďalej poveril spoločného spravodajcu výborov Viliama Novotného predniesť v súlade s príslušnými ustanoveniami rokovacieho poriadku spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Predmetná spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 581 o zdravotných poisťovniach, bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, teda gestorským výborom, číslo 75 z 28. júna 2011.
Vážený pán predseda, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2011 11:07 - 11:09 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán poslanec, chcem vám poďakovať za vaše vystúpenie, aj za myslím veľmi racionálne, pokojné zhodnotenie jednotlivých ustanovení zákona o rozsahu. Som o tom presvedčený, že v podobnom tóne by sme mali o tomto zákone diskutovať aj na výbore pre zdravotníctvo, ktorého ste členom, a verím, že sa nám podarí možno aj niektoré ustanovenia, ktoré sú ešte sporné, upraviť dobrými pozmeňujúcimi návrhmi tak, aby zákon naozaj slúžil tomu, na čo slúžiť má, aby boli lieky lacnejšie, aby sme z verejných zdrojov platili za tieto lieky menej, aby pacienti menej doplácali za lieky v lekárni a aby boli, napriek tomu alebo aj vďaka tomu, liečení najkvalitnejšími molekulami, ktoré sú momentálne dostupné.
Myslím, že veľmi dobre ste v úvodnej časti popísali aj reálny problém slovenského zdravotníctva. Veľa hovoríme o tom, že potrebujeme viacej peňazí do zdravotníctva. Ja ako lekár hovorím áno, potrebujeme viacej peňazí do zdravotníctva. A mnohokrát to nie je ani o absolútnom objeme týchto peňazí, ako o efektivite využitia týchto zdrojov. A treba povedať, a toto číslo ste nespomenuli, tak ho spomeniem ja, že efektivita využitia zdrojov v slovenskom zdravotníctve je len niečo nad 50 percent. To znamená, že z každého eura, ktoré dáme do slovenského zdravotníctva naozaj na zlepšovanie zdravotného stavu pacientov, využijeme možno 50, možno 55 centov, 45 centov sa nám niekde stráca. Napríklad aj v neprimerane vysokých ziskoch farmaceutických firiem alebo lekární. A preto sú tieto zákony, podľa mňa, veľmi dobrým krokom smerom k tomu, aby sme efektívnejšie využili tieto zdroje vo verejnom zdravotnom poistení.
Skryt prepis
 

7.7.2011 10:06 - 10:06 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša, a predsa sme sa dočkali. Tak toto bolo skutočné sponzorované vystúpenie. Gratulujem, pán bývalý minister Raši. Naozaj, farmaceutické firmy a asociácia dodávateľov liekov by sa zaradovala, keby počula, ako krásne citujete ich argumenty. Naozaj, čakali sme, čakali sme, kto vystúpi so sponzorovaným vystúpením. Som veľmi prekvapený, že to bol práve politik strany SMER a práve vy, pán poslanec Raši.
Viete, často hovoríte o tom, že chcete, aby išlo viac peňazí do nemocníc, že chcete lepšie platy pre sestry, zrazu ste za to začali veľmi intenzívne bojovať, chcete lepšie platy pre lekárov, chcete modernejšie prístroje a keď súčasná vláda hľadá spôsoby, ako urobiť lieky lacnejšími, aby sa verejné zdroje šetrili a mohli využiť v týchto nemocniciach na skrátenie čakania na výkony, na lepšie platy pre lekárov a sestry, na lepšie platby za zdravotnú starostlivosť, tak vy stojíte na strane drahších liekov, na strane väčších ziskov pre farmafirmy. Musím povedať, že diskusia v Národnej rade, ktorá tu plynie druhým dňom a minulý týždeň pol dňa plynula, je naozaj, naozaj pre mňa prekvapivá. Strana SMER zmenila svoju pozíciu.
Viete, v predchádzajúcom období pán minister Valentovič veľmi prostoducho bojoval proti zisku zdravotných poisťovní, ale aspoň bojoval proti zisku. Ale vy ste za zisk. Za zisk lekární proti nižším doplatkom pre pacientov, za zisk farmaceutických firiem a najlepšie z verejného zdravotného poistenia a ešte najlepšie by bolo, keby sme platili viac za poistencov štátu a tieto peniaze plynuli do vrecák farmaceutických firiem na vyššie zisky. Gratulujem, pán poslanec Ra... (Vystúpenie prerušené časomerom.)
Skryt prepis