... kedy sa kreovala Európska únia a, samozrejme, ten vzťah Spojených štátov amerických napriek výraznému spojenectvu vojnovému, povojnovému bol taký a je dodnes mierne skeptický voči Európskej únii, keď sa Henry Kissinger spýtal, tak mi dajte, spýtal, že "komu treba zavolať do Európy, dajte mi nejaké telefónne číslo". Samozrejme, narážal na vtedy absolútnu absenciu politického leadershipu alebo silnej osobnosti, vedúcej osobnosti. No, ja to budem parafrázovať. Pani premiérka, keby dneska niekto mal volať na Slovensko, tak komu má volať? No ja viem, komu nemá volať. Vám určite nie, pretože vaša miera kompetencie je absolútne nulová. Možno Dzurindovi, možno Miklošovi... (potlesk) ... neviem, ale vy to určite nebudete.
Viete, pani premiérka, opäť si pomôžem historickým citátom Abrahama Lincolna, lebo vy klamete ľudí. Hovorím, vaše postoje sú tak nekonzistentné a plné emócií a Abraham Lincoln povedal: "Všetkých ľudí, všetkých ľudí možno klamať na určitý čas. Niektorých ľudí možno klamať po celý čas. Ale nedá sa klamať všetkých ľudí po celý čas." A to je vaša chyba, pani premiérka. (Potlesk.)
Dámy a páni, mohol by som ešte veľmi dlho hovoriť o argumentoch, ktoré tu 12 hodín odznievali, ale pravdou je, že to, čo je najdesivejšie na strate ilúzií osobnosti Ivety Radičovej, je korupčná podstata jej vlády a s tým logicky súvisiace aj podozrenie o jej korupčnej podstate. Tak ako to už tu zaznelo, bez ohľadu na úprimné pohľady do očí, jednoducho fakty sú neúprosné a fakty hovoria veľmi jasnou rečou.
Je to, dámy a páni, otvorená legitimizácia klientelizmu, nebudem sa vracať ku kauze daňového úradu, je to politická nesvojprávnosť, z čoho vyplývajú ďalšie podozrenia. Jednoducho je tu podozrenie z vydierania. A ak si zoberieme do úvahy chronológiu postojov a zmeny postojov a na základe týchto poznaní nie je možné vylúčiť, nie je možné vylúčiť ani pravdepodobné osobné finančné záujmy. Jednoducho je to tak.
Nebudem už hovoriť o morálke, ale je pravdou, že osoba pani premiérky by bola veľmi dobrou prípadovou štúdiou či už pre študentov psychológie, ale najmä logiky, a nejdem sa tu vracať do tých postojov, ako je raz klientelizmus prenájom Ščurkovi, potom to nie je klientelizmus, pretože tá schéma je absolútne logická.
Nuž a kto videl, ako sa vyjadruje pani premiérka ku kauze, o ktorej sa tu hovorilo, a to je kauza daňového riaditeľstva v hierarchii od začiatku, kedy to v apríli začalo až do septembra, tak možno by z medicínskeho hľadiska sa mohol aj spýtať, že či by sme sa tam nemohli začať zaoberať aj iným prístupom. Jednoducho, tak ako som povedal, by sme mali zobrať do úvahy, je to, preto mi dovoľte na záver, aby som zhrnul, čo sme sa vlastne dozvedeli z úst pani premiérky.
Dozvedeli sme sa, že schránkové firmy, a to sú posolstvá, ktoré permanentne v priebehu mesiacov, kedy sa táto kauza riešila, zaznievali z úst pani premiérky. Dozvedeli sme sa, že schránkové firmy pokojne môžu uzatvárať zmluvy štátu, samozrejme, pokiaľ sú z Cypru, veď Cyprus je členom Európskej únie. Dozvedeli sme sa, že predaj daňového úradu Ščurkovi je klientelizmom a zároveň že nie je klientelizmom. Dozvedeli sme sa, a to citujem pani premiérku: "Ja som sa poučila, ja som sa vyjadrila v minulosti, keď bol Mikloš preč, a bolo zle. Už takú chybu neurobím." Toto je výrok ináč pani premiérky Slovenskej republiky. Takže to sú všetko jej stanoviská.
A ešte jedna veta, ktorá pravdepodobne bola jediná pravdivá, keď povedala: "Absurdita, ktorej som svedkom, je neuveriteľná." A toto sú slová pani premiérky Radičovej z tlačovky, keď hovorila o daňovom riaditeľstve a o prenájme budovy.
Viete, historický precedens, ak pani premiérka ustojí, čo pravdepodobne ustojí svoje odvolávanie, bude v tom, že parlament vyšle veľmi nepríjemný signál ľuďom na Slovensku, ktorí si jednoducho budú môcť povedať, všetko je obhájiteľné. Je obhájiteľný stranícky klientelizmus, je obhájiteľná korupcia, je jednoducho obhájiteľné, ak máte správnu podporu, akékoľvek konanie. A jednoducho to je pre nás neprijateľné, a preto žiadame, aby Národná rada vyslovila pani premiérke nedôveru.
Už dnes je jasné a hovoria o tom politológovia a hovoria o tom odborníci, zaznievalo tu, že pani premiérka Radičová sa určite do učebníc dejepisu zapíše ako objektívne najslabší premiér Slovenskej republiky. Otázka je, či potom neskôr v tých učebniciach dejepisu bude aj informácia, ak sa nepodarí schváliť euroval, že kvôli neschopnosti premiéra Slovensko bolo krajinou, ktoré rozbilo eurozónu, ktoré rozbilo európsku jednotu a ktoré rozbilo aj potenciálnu európsku budúcnosť aj ľudí na Slovensku. (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Sulík, Richard, predseda NR SR
Prepáčte mi, pán poslanec. Poprosil by som kolegov, keby mohli venovať rečníkovi pozornosť.
Nech sa páči, pokračujte.
Paška, Pavol, poslanec NR SR
A to je, bohužiaľ, tá najsmutnejšia správa pre ľudí na Slovensku.
Dámy a páni, chcem vás v mene navrhovateľov požiadať, aby ste hlasovali za návrh poslankýň a poslancov strany SMER - sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany a aby Národná rada prijala uznesenie, ktorým vysloví nedôveru premiérke vlády Slovenskej republiky Ivete Radičovej.
Ďakujem. (Potlesk.)