Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.11.2011 o 13:12 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

7.12.2011 15:41 - 15:41 hod.

Pavol Paška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, pán spravodajca, dámy a páni, dovoľte, keďže rozprava k návrhu zákona o štátnom rozpočte speje k svojmu záveru, aby som za poslanecký klub SMER – sociálna demokracia zaujal stanovisko.
Treba si uvedomiť, že rokovanie tohto roku o rozpočte sa nesie vo zvláštnom duchu nielen preto, že používame veľmi zvláštny spôsob, že vlastne rokujeme o pozmeňováku k pôvodnému návrhu zákona, čo trošku vytvára predsa len procedurálne problémy z hľadiska možnosti buď dávať návrhy na presuny, ktoré majú neutrálny charakter, alebo dopĺňať a meniť celú štruktúru rozpočtu. Ten druhý dôvod tej zvláštnosti rokovania je celkový kontext nielen tu na Slovensku, ale aj v Európe a na celom svete a očakávania, čo prinesie summit a čo prinesie piatok. Aj preto dovoľte, aby som v mene poslaneckého klubu veľmi otvorene hovoril o tom, čo už naznačil podpredseda strany Marek Maďarič vo faktickej poznámke, že jednoducho strane SMER – sociálna demokracia záleží na tom, aby Slovensko išlo do zmien, ktoré bezpochyby Európsku úniu a eurozónu očakávajú, ako dôstojný a dôveryhodný partner. Pravdepodobne by východisková pozícia či pre pani premiérku, ktorá dosluhuje, alebo pre pána ministra financií, ktorý dosluhuje, nebola celkom optimálna, ak by odchádzali na rokovanie s partnermi bez schváleného zákona o štátnom rozpočte a bez schváleného ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Je to veľmi zrozumiteľný postoj. A chcem ho za poslanecký klub strany SMER – sociálna demokracia potvrdiť.
Čo my ale vadí. Táto diskusia jednoznačne potvrdila, že rozpočet je postavený na predikcii, ktorá pravdepodobne nezodpovedá a nebude zodpovedať realite, a ktokoľvek bude po voľbách v marci vládnuť, bude pravdepodobne musieť robiť vážne korekcie. Pre mňa najväčším problémom nielen na Slovensku v dnešných dňoch je, že absolútne nehovoríme o ideových a ideologických východiskách zmien, ktoré očakávajú Európsku úniu a eurozónu. A mám na mysli nielen riešenie tak zásadného problému, ako sú deficity a dlhy, ale aj riešenie tak zásadného problému, čo s úrovňou sociálnych vzťahov a čo s fungovaním čohosi, čo sa dlhé roky nazýva solidarita. Pravdepodobne ešte stále žijeme v zajatí bánk, veľkého kapitálu. V piatok som sledoval úplne náhodou na nemeckom kanáli diskusiu Bundestagu, kde jeden nemecký poslanec sa pýtal, dokedy veľké korporácie, banky, ktoré nemôžu padnúť, poznáte too big to fail, budú ešte ovplyvňovať rozhodnutia politikov, ktorí nesú primárnu zodpovednosť za kvalitu života ľudí. A ja som presvedčený, že ak eurozóna a Európska únia nájde cestu, ako upokojiť to, čo sa nazýva diktát trhu, že sa bude musieť na úrovni politických lídrov vrátiť k riešeniu tohto problému, a to aj preto, že paradoxne tie trhové neoliberálne riešenia ožobračujú tých, ktorým vraj mali priniesť benefity. A je to stredná vrstva.
Viete, na záver, dnes každý hovorí o tom, že problémom zadlženia je míňanie, že je to sociálna rozšafnosť. A to je slovník pravice a neoliberálov, že jednoducho sociálni demokrati a socialisti v Európe pomíňali strašne veľa peňazí na to, čo sa nazýva sociálny štát. Nuž, dámy a páni, v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, keď sa začali kreovať tieto modely, bol hrubý produkt krajín, teraz nehovorím o Slovensku, štyrikrát nižší a objem peňazí, ktoré boli vynakladané na to, čo nazývame sociálny štát, bol ďaleko vyšší. Problém ale nie je v pomere výdavkov k produktu. Problém je ten, že na rozdiel od šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, keď existovala aj obrátená solidarita, dnes jednoducho je čoraz menej tých bohatých ochotných podieľať sa na tejto solidarite. Jednoducho povedané, bohatí bohatnú, dámy a páni z pravice, v týchto vašich modeloch a chudobní chudobnejú. A stačí čítať, pán minister, Economist, je to váš obľúbený časopis, z ktorého veľmi často citujete, a zistíme, že pravdepodobne nie je až tak celkom bludom myšlienka toho, čo nazývame aj my, SMER – sociálna demokracia, ako nástroj budúcnosti, myšlienku rastu, recovery, a že to, čo vy ste si osvojili ako jediný účelný nástroj austerity, škrtať, škrtať, škrtať, to je cesta do pekla.
Takže, dámy a páni, ten rozpočet je zlý. Nedáva ľuďom na Slovensku žiadnu nádej. Ale strana SMER – sociálna demokracia bude veľmi rada, ak sa ho podarí prijať, nie vo vašom záujme pokračovania vo vašich neoliberálnych pokusoch na ľuďoch, ale v záujme toho, aby Slovensko bolo dôstojným partnerom v Európskej únii. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.11.2011 17:14 - 17:16 hod.

Pavol Paška Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Dámy a páni, dovoľte, aby som v mene poslaneckého klubu SMER - sociálna demokracia vyslovil nesúhlas s návrhom na prerokovanie tohto návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Za uplynulých šestnásť mesiacov je to prvý návrh zákona, ktorý si jednak vyžaduje ústavnú väčšinu, pretože je to ústavný zákon, a jednak je vysoká pravdepodobnosť, že ju získa. A získa ju aj preto, lebo došlo k dohode naprieč celým politickým spektrom a navrhovatelia, poslanci z jednotlivých parlamentných klubov pracovali veľmi dlho na konečnom znení tohto ústavného ústavného zákona. Aj v kontexte súvislostí a vývoja na finančných trhoch, ako aj v súvislosti s vývojom v eurozóne, ale aj Európskej únii a so snahou hľadať nové riešenia a východiská ako von z krízy a z recesie, sme presvedčení v SMER-e - sociálna demokracia, že tento zákon by bolo vhodné prerokovať štandardným spôsobom. Zákon sa neľahko rodil. Po prvýkrát, upozorňujem ešte raz, dochádza k ústavnej zhode na niečom, čo Slovenská republika bezpochyby životne potrebuje. My nemáme problém s obsahom zákona. Podporíme ho, ale nesúhlasíme so skráteným legislatívnym konaním.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.11.2011 16:59 - 16:59 hod.

Pavol Paška
Ďakujem pekne. Pán kolega Poliačik, no nielen Národná rada, ale aj Slováci si už užili tých vašich dlhodobých riešení. Ja navrhujem: Zostaňme len my pekne na Slovensku pri tých krátkodobých, ale účinných, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku žiť kľudný život bez týchto vašich geniálnych riešení. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.11.2011 16:53 - 16:55 hod.

Pavol Paška Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Len niekoľko informácií. Strana SMER – sociálna demokracia sa pripojila k iniciatíve, ktorá prešla cez všetky poslanecké kluby, ale dovoľte, aby som aj tento priestor využil na to, aby som sa vrátil k tomu, čo sme tvrdili aj minulý rok, keď návrh pána bývalého predsedu Národnej rady Slovenskej republiky do parlamentu prišiel, a to, že sme ho považovali za zlý, za návrh, ktorý prinesie v budúcnosti ešte oveľa viac komplikácií, ako tomu bolo v pôvodnom znení zákona. Život ukázal, že sme mali pravdu. Ja sám som viedol niekoľkokrát aj s pánom predsedom Sulíkom dialóg. A my sme navrhovali, aby sme postupovali tak, ako sa to dialo počas vlády Roberta Fica, aby boli zamrazené platy na úrovni roku 2007, tak ako sme na to reagovali v roku 2008 okamžite po tom, ako sa objavili prvé príznaky hospodárskej krízy. Napriek tomu ste prijali komplikovaný návrh zákona, o ktorom sme už vtedy hovorili, že nepovedie k úsporám, ale že povedie k nárastu nákladov na prácu, alebo na odmeňovanie ústavných činiteľov. Preto chcem za klub strany SMER – sociálna demokracia vysloviť nádej, že po voľbách v marci 2012 sa k tejto problematike Národná rada vráti a prijme opäť normálny, normálny zákon, ktorý prešiel veľmi zložitou genézou vývoja od roku 1993, tak, aby na jednej strane vyjadroval predstavu občanov Slovenskej republiky o odmeňovaní ústavných činiteľov a na druhej strane korešpondoval s reálnymi ekonomickými a sociálnymi podmienkami života. To, čo ste prijali na návrh pána Sulíka, bol nezmysel, tak ako sme na to upozorňovali, a dnes žneme vďaku za to, čo ste urobili. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.11.2011 13:12 - 13:13 hod.

Pavol Paška Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, žiadam, aby bol z programu schôdze vypustený bod 28, je to vládny návrh zákona v prvom čítaní, v skrátenom konaní, ak na to dostaneme súhlas, o stavebnom sporení (tlač 592). Svoj návrh odôvodňujem tým, že tento návrh nespĺňa podmienky zákona o rokovacom poriadku, ako aj uznesenia ústavnoprávneho výboru, ktoré prijal ÚPV pod vedením pána Procházku z dôvodu, že ideme rokovať v tej istej veci pred uplynutím šesťmesačnej lehoty. Zároveň žiadam, aby zaujal stanovisko ústavnoprávny výbor a pán predseda Procházka. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.10.2011 16:59 - 16:59 hod.

Pavol Paška
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Chcel by som požiadať o krátke grémium, aby sme tak prešli niektoré tie veci, nech tu zbytočne neprevládajú emócie, a poďme sa pobaviť, ako ďalej. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.10.2011 22:13 - 22:14 hod.

Pavol Paška
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 11.10.2011 22:13 - 22:14 hod.

Pavol Paška
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Chcem len požiadať o odklad grémia na 30 minút. To znamená, aby sme sa stretli, je 22. 13, o tri štvrte na jedenásť. Ak je to možné?
Skryt prepis
 

Vystúpenie 11.10.2011 21:34 - 21:34 hod.

Pavol Paška
Ďakujem, pán predseda. Chcel som len požiadať presne o prestávku na poradu klubov pred hlasovaním. Takže je to čas dostačujúci, ktorý ste stanovili. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 5:58 - 6:22 hod.

Pavol Paška Zobrazit prepis
... kedy sa kreovala Európska únia a, samozrejme, ten vzťah Spojených štátov amerických napriek výraznému spojenectvu vojnovému, povojnovému bol taký a je dodnes mierne skeptický voči Európskej únii, keď sa Henry Kissinger spýtal, tak mi dajte, spýtal, že "komu treba zavolať do Európy, dajte mi nejaké telefónne číslo". Samozrejme, narážal na vtedy absolútnu absenciu politického leadershipu alebo silnej osobnosti, vedúcej osobnosti. No, ja to budem parafrázovať. Pani premiérka, keby dneska niekto mal volať na Slovensko, tak komu má volať? No ja viem, komu nemá volať. Vám určite nie, pretože vaša miera kompetencie je absolútne nulová. Možno Dzurindovi, možno Miklošovi... (potlesk) ... neviem, ale vy to určite nebudete.
Viete, pani premiérka, opäť si pomôžem historickým citátom Abrahama Lincolna, lebo vy klamete ľudí. Hovorím, vaše postoje sú tak nekonzistentné a plné emócií a Abraham Lincoln povedal: "Všetkých ľudí, všetkých ľudí možno klamať na určitý čas. Niektorých ľudí možno klamať po celý čas. Ale nedá sa klamať všetkých ľudí po celý čas." A to je vaša chyba, pani premiérka. (Potlesk.)
Dámy a páni, mohol by som ešte veľmi dlho hovoriť o argumentoch, ktoré tu 12 hodín odznievali, ale pravdou je, že to, čo je najdesivejšie na strate ilúzií osobnosti Ivety Radičovej, je korupčná podstata jej vlády a s tým logicky súvisiace aj podozrenie o jej korupčnej podstate. Tak ako to už tu zaznelo, bez ohľadu na úprimné pohľady do očí, jednoducho fakty sú neúprosné a fakty hovoria veľmi jasnou rečou.
Je to, dámy a páni, otvorená legitimizácia klientelizmu, nebudem sa vracať ku kauze daňového úradu, je to politická nesvojprávnosť, z čoho vyplývajú ďalšie podozrenia. Jednoducho je tu podozrenie z vydierania. A ak si zoberieme do úvahy chronológiu postojov a zmeny postojov a na základe týchto poznaní nie je možné vylúčiť, nie je možné vylúčiť ani pravdepodobné osobné finančné záujmy. Jednoducho je to tak.
Nebudem už hovoriť o morálke, ale je pravdou, že osoba pani premiérky by bola veľmi dobrou prípadovou štúdiou či už pre študentov psychológie, ale najmä logiky, a nejdem sa tu vracať do tých postojov, ako je raz klientelizmus prenájom Ščurkovi, potom to nie je klientelizmus, pretože tá schéma je absolútne logická.
Nuž a kto videl, ako sa vyjadruje pani premiérka ku kauze, o ktorej sa tu hovorilo, a to je kauza daňového riaditeľstva v hierarchii od začiatku, kedy to v apríli začalo až do septembra, tak možno by z medicínskeho hľadiska sa mohol aj spýtať, že či by sme sa tam nemohli začať zaoberať aj iným prístupom. Jednoducho, tak ako som povedal, by sme mali zobrať do úvahy, je to, preto mi dovoľte na záver, aby som zhrnul, čo sme sa vlastne dozvedeli z úst pani premiérky.
Dozvedeli sme sa, že schránkové firmy, a to sú posolstvá, ktoré permanentne v priebehu mesiacov, kedy sa táto kauza riešila, zaznievali z úst pani premiérky. Dozvedeli sme sa, že schránkové firmy pokojne môžu uzatvárať zmluvy štátu, samozrejme, pokiaľ sú z Cypru, veď Cyprus je členom Európskej únie. Dozvedeli sme sa, že predaj daňového úradu Ščurkovi je klientelizmom a zároveň že nie je klientelizmom. Dozvedeli sme sa, a to citujem pani premiérku: "Ja som sa poučila, ja som sa vyjadrila v minulosti, keď bol Mikloš preč, a bolo zle. Už takú chybu neurobím." Toto je výrok ináč pani premiérky Slovenskej republiky. Takže to sú všetko jej stanoviská.
A ešte jedna veta, ktorá pravdepodobne bola jediná pravdivá, keď povedala: "Absurdita, ktorej som svedkom, je neuveriteľná." A toto sú slová pani premiérky Radičovej z tlačovky, keď hovorila o daňovom riaditeľstve a o prenájme budovy.
Viete, historický precedens, ak pani premiérka ustojí, čo pravdepodobne ustojí svoje odvolávanie, bude v tom, že parlament vyšle veľmi nepríjemný signál ľuďom na Slovensku, ktorí si jednoducho budú môcť povedať, všetko je obhájiteľné. Je obhájiteľný stranícky klientelizmus, je obhájiteľná korupcia, je jednoducho obhájiteľné, ak máte správnu podporu, akékoľvek konanie. A jednoducho to je pre nás neprijateľné, a preto žiadame, aby Národná rada vyslovila pani premiérke nedôveru.
Už dnes je jasné a hovoria o tom politológovia a hovoria o tom odborníci, zaznievalo tu, že pani premiérka Radičová sa určite do učebníc dejepisu zapíše ako objektívne najslabší premiér Slovenskej republiky. Otázka je, či potom neskôr v tých učebniciach dejepisu bude aj informácia, ak sa nepodarí schváliť euroval, že kvôli neschopnosti premiéra Slovensko bolo krajinou, ktoré rozbilo eurozónu, ktoré rozbilo európsku jednotu a ktoré rozbilo aj potenciálnu európsku budúcnosť aj ľudí na Slovensku. (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Sulík, Richard, predseda NR SR
Prepáčte mi, pán poslanec. Poprosil by som kolegov, keby mohli venovať rečníkovi pozornosť.
Nech sa páči, pokračujte.

Paška, Pavol, poslanec NR SR
A to je, bohužiaľ, tá najsmutnejšia správa pre ľudí na Slovensku.
Dámy a páni, chcem vás v mene navrhovateľov požiadať, aby ste hlasovali za návrh poslankýň a poslancov strany SMER - sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany a aby Národná rada prijala uznesenie, ktorým vysloví nedôveru premiérke vlády Slovenskej republiky Ivete Radičovej.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis