Ďakujem. Vážené dámy, pani poslankyne, páni, páni poslanci, pán minister, pán predseda, tento zákon ovplyvňuje financovanie toho, čo v najväčšej miere môže ovplyvniť budúcnosť tejto krajiny. Základné školy, stredné školy, školské zariadenia, to sú presne tie miesta, kde sa odohráva takpovediac súboj o podstatu a formu budúcej generácie na Slovensku, súboj o to, či naďalej na Slovensku deti síce budú vedieť čítať, ale nebudú rozumieť tomu, čo...
Ďakujem. Vážené dámy, pani poslankyne, páni, páni poslanci, pán minister, pán predseda, tento zákon ovplyvňuje financovanie toho, čo v najväčšej miere môže ovplyvniť budúcnosť tejto krajiny. Základné školy, stredné školy, školské zariadenia, to sú presne tie miesta, kde sa odohráva takpovediac súboj o podstatu a formu budúcej generácie na Slovensku, súboj o to, či naďalej na Slovensku deti síce budú vedieť čítať, ale nebudú rozumieť tomu, čo čítajú, súboj o to, či budú síce vedieť ovládať počítač, ale nebudú vedieť triediť a vyhodnocovať informácie, ktoré v ňom nájdu, a súboj o to, či na Slovensku chceme deti iba naučiť základné penzum informácií alebo im venovať dostatok času aj v mimoškolských aktivitách a celkovo prispievať k ich osobnostnému rozvoju.
Čo sa týka financovania mimoškolskej činnosti, od roku 2006 na Slovensku fungoval relatívne dobrý systém. Peniaze, ktoré od štátu boli prerozdeľované prostredníctvom samospráv na financovanie mimoškolských aktivít, išli tam, kde bolo treba, hlavne do centier voľného času a do školských zariadení. A toto v podstate fungovalo až niekedy do roku 2009, kedy niektorí vynaliezaví členovia samospráv, starostovia obcí a ľudia, ktorí pod nimi pracovali, zistili, že sa ten systém dá zneužiť. A začali napočítavať takpovediac virtuálne deti vo svojich krúžkoch. A dá sa povedať, že peniaze tiekli často tam, kde žiadne dieťa žiadny krúžok nenavštevovalo, kde iba šikovný úradník šikovne pozmenil pár číslic. Tak sa nám stalo, že na Slovensku podľa papiera navštevovalo krúžky mimoškolskej činnosti okolo 300 000 detí. Ale v momente, keď nastúpila táto vláda a zmenila metodiku, tak ten počet bol znížený takmer o 97 000 detí.
Minister Mikolaj v tej dobe miesto toho, aby sa pozrel na príčinu tohto problému, vylial dieťatko aj s vodou, dokonca, by sa dalo povedať, ešte aj vaničku zahodil. A spravil to miesto toho, aby sa venoval metodike nápočtu detí a hľadal odstránenie podvodov tam, tak on proste v máji 2009 prišiel s nariadením vlády, ktoré úplne zrušilo financovanie centier voľného času a zaviedlo financovanie rozpočtov samospráv, ktoré sa odvíjalo iba od počtu detí, ktoré v týchto samosprávach žijú. Tým prakticky spôsobil to, že keby sme nechali toto nariadenie vlády, teda keby ho vláda nechala v platnosti, tak od 1. januára väčšina centier voľného času dostane menej ako 85 % financií, ktoré dostávali doteraz. Podľa všetkého pedagogickí pracovníci, ktorí v nich pracujú, by prišli o prácu, a deti, ktoré ich navštevujú, by nemali kam chodiť od budúceho roka venovať sa aktivitám mimo školy. Výsledok by bol ten, že síce by boli kvázi spravodlivo prerozdelené peniaze na mimoškolské aktivity po celom Slovensku do každej aj tej najmenšej dedinky, ale v praxi by zhruba 21 mil. eur odišlo do dláždenia chodníkov, do toho, aby lampy svietili, ale určite by nešli do činnosti detí.
Rokovania so ZMOS-om k tomuto bodu boli veľmi dlhé a namáhavé. A, bohužiaľ, predstavitelia ZMOS-u sa ukázali ako predstavitelia lobistickej skupiny, ktorá si tesne pred voľbami vylobovala až nemiestne výhodné pozície. A ani po zmene podmienok toho, čo označili za problém, neboli ochotní ustúpiť. Trvali na tom, že je lepšie, aby peniažky išli starostom a primátorom do ich rozpočtov. Avšak oni sa rozhodnú, či ich na činnosť detí alebo nedajú, a vždycky je lepšie toto, ako zabezpečiť finančne niečo, čo už na Slovensku funguje. A to je relatívne stabilná sieť centier voľného času.
Táto vláda a jej zástupcovia v parlamente, resp. títo poslanci a ich vyslanci vo vláde museli porovnať dve veci. Tá jedna je záujem detí a tá druhá je pravidlo prerozdeľovania peňazí pre samosprávy. A ja som veľmi rád, že vo finále sme sa viacej postavili na stranu detí. Som veľmi rád, že nakoniec to bude tak, že minimálne na ďalšie 2 roky, kým sa nenájde nejaký lepší systém financovania mimoškolskej činnosti centra voľného času, môžu ostať.
Podávam zároveň pozmeňujúci návrh, ktorý okrem toho, že ruší pojem „štátna škola“ v legislatíve a nahrádza ho pojmom „verejná škola“, takisto plní programové vyhlásenie vlády v tom, že približuje podmienky pre fungovanie obecných, súkromných a cirkevných škôl na Slovensku. Takže teraz, ak dovolíte, ho prečítam, je trošku dlhší, ale o to užitočnejší.
Po prvé. Slová „štátna škola“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte návrhu zákona nahrádzajú slovami „verejná škola“ v príslušnom tvare.
Po druhé. Slová „štátna materská škola“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte návrhu zákona nahrádzajú slovami „verejná materská škola“ v príslušnom tvare.
Po tretie. Slová „štátne školské zariadenie“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte návrhu zákona nahrádzajú slovami „verejné školské zariadenie“ v príslušnom tvare.
Po štvrté. Slová „štátna základná škola“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte návrhu zákona nahrádzajú slovami „verejná základná škola“ v príslušnom tvare.
Po piate. V článku I sa za 1. bod vkladá 2. bod, ktorý znie: „V § 2 ods. 1 písm. a) sa slová „Ministerstva školstva“ nahrádzajú slovami „Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu“.“ Ďalšie body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie. Je to úprava v nadväznosti na zmenu názvu ministerstva v zákone č. 37/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov.
Po šieste. V článku I sa za 4. bod vkladá nový 5. bod, ktorý znie: „V § 3 ods. 2 písm. f) sa slová „Ministerstvom školstva“ nahrádzajú slovami „Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu“.“ Ďalšie body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie. Je to tiež úprava v nadväznosti na zmenu názvu ministerstva v zákone č. 37/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov.
Po siedme. Článok I sa dopĺňa bodmi 35 až 38, ktoré znejú:
Bod 35: „Za § 9b sa vkladá § 9c, ktorý vrátane nadpisu „§9c“ znie: „Na účely rozdeľovania výnosu dane obciam v roku 2011 použije ministerstvo okrem údajov, ktoré poskytli školy a školské zariadenia a obce, podľa § 7 ods. 12 aj údaje o počte detí v centrách voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti podľa stavu k 15. septembru 2010 na účely tvorby koncepčných materiálov a analytických materiálov ministerstva.“.“
Bod 36: „Slová „štátna škola“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte návrhu zákona nahrádzajú slovami „verejná škola“ v príslušnom tvare.“
Bod 37: „Slová „štátna materská škola“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte zákona nahrádzajú slovami „verejná materská škola“ v príslušnom tvare.“
Bod 38: „Slová „štátne školské zariadenie“ vo všetkých tvaroch sa v celom texte zákona nahrádzajú slovami „verejné školské zariadenie“ v príslušnom tvare.“
Odôvodnenie k bodom 1 až 4 a 7. Navrhuje sa, aby sa školy, v ktorých sa žiaci pripravujú na povolanie, vrátane škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, vyšších územných celkov a krajských školských úradov, a materské školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti krajských školských úradov označovali ako verejné školy, verejné základné školy, verejné materské školy a verejné školské zariadenia. Dôvodom na túto úpravu je práve to, že zriaďovateľmi týchto škôl a školských zariadení nie sú len orgány miestnej štátnej správy, teda štát, ale aj orgány územnej samosprávy. Z uvedeného dôvodu je vhodnejšie používať na označovanie týchto škôl a školských zariadení termín „verejná škola“ alebo „verejné školské zariadenie“. Súčasne sa navrhuje, aby ministerstvo mohlo poskytnúť na účely rozdeľovania výnosu dane obciam na kalendárny rok 2011 aj údaje o počte detí v centrách voľného času a školských strediskách záujmovej činnosti podľa stavu k 15. septembru 2010, ktoré zisťovalo na účely tvorby koncepčných materiálov a analytických materiálov ministerstva.
Po ôsme. Za článok I sa vkladajú nové články II a III, ktoré znejú:
Článok II: „Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 564/2004 Z. z., zákona č. 5/2005 Z. z., zákona č. 475/2005 Z. z., zákona č. 279/2006 Z. z., zákona č. 689/2006 Z. z., zákona č. 245/2008 Z. z., zákona č. 462/2008 Z. z. a zákona č. 179/2009 Z. z., zákona č. 184/2009 Z. z. a zákona č. 214/2009 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
„Bod 1: „V § 6 ods. 12 písmená c) až g) znejú: „c) poskytuje každoročne zriaďovateľom podľa písmena b) finančné prostriedky na kalendárny rok 1. podľa počtu žiakov základných umeleckých škôl, poslucháčov jazykových škôl a detí materských škôl a školských zariadení podľa stavu k 15. septembru predchádzajúceho kalendárneho roka; v školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie podľa počtu evidovaných detí za uplynulý školský rok, v špeciálnych výchovných zariadeniach, v materských školách pri zdravotníckom zariadení a v školských kluboch detí pri zdravotníckom zariadení podľa skutočného priemerného denného počtu detí za uplynulý školský rok; v zariadeniach školského stravovania podľa počtu všetkých žiakov školy alebo podľa počtu skutočných stravníkov, alebo podľa počtu vydaných hlavných jedál a doplnkových jedál, 2. podľa výšky dotácie na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia na príslušný kalendárny rok; v zariadeniach školského stravovania podľa výšky dotácie na žiaka školy alebo na skutočného stravníka, alebo na jedno hlavné jedlo a doplnkové jedlo, d) určí všeobecne záväzným nariadením výšku dotácie na prevádzku a mzdy na príslušný kalendárny rok 1. na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia, 2.v zariadeniach školského stravovania na žiaka školy alebo na skutočného stravníka, alebo na jedno hlavné jedlo a doplnkové jedlo, e) oznámi zriaďovateľom podľa písmena b) výšku dotácie na kalendárny rok najneskôr do 31. januára príslušného kalendárneho roka; v roku 2011 do 30. apríla, f) poskytuje každoročne zriaďovateľom podľa písmena b) finančné prostriedky na kalendárny rok mesačne jednou dvanástinou, g) v období rokov 2011 až 2013 poskytne na žiaka cirkevnej základnej umeleckej školy, žiaka súkromnej základnej umeleckej školy, poslucháča cirkevnej jazykovej školy, poslucháča súkromnej jazykovej školy, dieťa cirkevnej materskej školy, dieťa súkromnej materskej školy, dieťa cirkevného školského zariadenia a dieťa súkromného školského zariadenia dotáciu najmenej vo výške 88 % zo sumy určenej na mzdy a prevádzku na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce; v cirkevných zariadeniach školského stravovania a v súkromných zariadeniach školského stravovania dotáciu najmenej vo výške 88 % zo sumy určenej na mzdy a prevádzku podľa písm. d) 2. bodu na stravovanie žiaka školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obce“.“ Poznámka pod čiarou k odkazu 30e sa vypúšťa.“
„Bod 2: „V § 9 ods. 12 písmeno c) znie: „c) poskytuje každoročne zriaďovateľom podľa písmena b) finančné prostriedky na kalendárny rok 1. podľa počtu žiakov základných umeleckých škôl, poslucháčov jazykových škôl a školských zariadení podľa stavu k 15. septembru predchádzajúceho kalendárneho roka; v školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie podľa počtu evidovaných detí za uplynulý školský rok, v školách v prírode podľa počtu detí za uplynulý školský rok, v špeciálnych výchovných zariadeniach podľa skutočného priemerného denného počtu detí za uplynulý školský rok a v zariadeniach školského stravovania podľa počtu všetkých žiakov školy alebo skutočných stravníkov, alebo vydaných hlavných jedál a doplnkových jedál, 2. podľa výšky dotácie na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy a dieťa školského zariadenia na príslušný kalendárny rok; v zariadeniach školského stravovania podľa výšky dotácie na žiaka školy alebo na skutočného stravníka, alebo na jedno hlavné jedlo a doplnkové jedlo“.“.“
“Bod 3: „V § 9 ods. 12 písm. d) sa na konci čiarka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „v zariadeniach školského stravovania na žiaka školy alebo na skutočného stravníka, alebo na jedno hlavné jedlo a doplnkové jedlo“.“.“
“Bod 4: „V § 9 ods. 12 písmená e) až g) znejú: „e) oznámi zriaďovateľom podľa písmena b) výšku dotácie na kalendárny rok najneskôr do 31. januára príslušného kalendárneho roka; v roku 2011 do 30. apríla, f) poskytuje každoročne zriaďovateľom podľa písmena b) finančné prostriedky na kalendárny rok mesačne jednou dvanástinou, g) v období rokov 2011 až 2013 poskytne na žiaka cirkevnej základnej umeleckej školy, žiaka súkromnej základnej umeleckej školy, poslucháča cirkevnej jazykovej školy, poslucháča súkromnej jazykovej školy, dieťa cirkevného školského zariadenia a dieťa súkromného školského zariadenia dotáciu najmenej vo výške 88 % zo sumy určenej na mzdy a prevádzku na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy a dieťa školského zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja; v cirkevných zariadeniach školského stravovania a v súkromných zariadeniach školského stravovania dotáciu najmenej vo výške 88 % zo sumy určenej na mzdy a prevádzku podľa písmena d) na stravovanie žiaka školy v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja“.“.“.“
Článok III: „Zákon č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a o doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 171/2005 Z. z. a zákona č. 479/2009 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
“Bod 1: „V § 4 ods. 4 sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak § 7a neustanovuje inak“.“.“
“Bod 2: „Za § 7 sa vkladá § 7a, ktorý znie: „Štatistický úrad Slovenskej republiky poskytne ministerstvu, daňovým úradom, prostredníctvom Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky, republikovým združeniam obcí a vyšším územným celkom údaje potrebné na rozdeľovanie a poukazovanie výnosu dane podľa § 2 a 3 na rok 2011 do 10. januára 2011 v štruktúre určenej ministerstvom.“.“.“
Doterajší článok II sa označuje ako článok IV.
V nadväznosti na vloženie nového článku do návrhu zákona sa v názve návrhu zákona doplnia slová „a o zmene a doplnení niektorých zákonov“.
Odôvodnenie. V súvislosti s požiadavkami obcí, samosprávnych krajov a neštátnych zriaďovateľov základných umeleckých škôl, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení a v súvislosti s novelami nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 276/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov, a nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 168/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu z dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov, sa upravujú pravidlá financovania základných umeleckých škôl, jazykových škôl, materských škôl, špeciálnych materských škôl a školských zariadení.
Skončil som. Ďakujem.
Skryt prepis