Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.12.2010 o 10:29 hod.

Szilárd Somogyi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.12.2010 14:59 - 15:00 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. V mene poslaneckého klubu SaS by som chcel reagovať na spochybnenie legitímnosti angažovania sa pána Sulíka v téme diaľnice. Na rozdiel od predchádzajúcej formácie terajšia vládna koalícia nie je koalíciou jednej osoby, takže každý člen vládnej koalície má to právo predniesť svoje názory. Prinajmenšom, ak je predsedom jednej z koaličných strán. Ja by som bol rád, keby každá koalícia tejto krajiny mala aspoň jedného Sulíka, ktorý vie jednoducho a stručne objasniť diktát zdravého rozumu. Opakujem, zdravého rozumu. Pán Sulík nebol veštcom, aby povedal, koľko budú stáť jednotlivé úkony počas 30 rokov. Vo svojom prejave spomínal len neznáme fakty, opakujem, neznáme fakty, to je najmä 300-miliónovej ročnej splátky a 9-percentný ročný úrok. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.12.2010 17:11 - 17:11 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada Slovenskej republiky v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky prideľuje predložený poslanecký návrh zákona na prerokovanie výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Ďalej, aby za gestorský výbor určila hlasovaním Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj s tým, že určené výbory poslanecký návrh zákona prerokujú v termíne do 27. januára 2011 a v gestorskom výbore do 31. januára 2011.
Skryt prepis
 

15.12.2010 16:55 - 16:55 hod.

Szilárd Somogyi
Ďakujem, pán predsedajúci. Prosím vás, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla v súlade s § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený poslanecký návrh zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.12.2010 11:06 - 11:07 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Kolega Brocka na začiatku svojho príhovoru vyzdvihol to, že v poslednej dobe na Slovensku sa petíciám darí a chcem využiť túto možnosť, aby som potvrdil predsavzatosť alebo vôľu našich občanov, že občianska spoločnosť v našom ponímaní sa zakladá na tom, že ľudia si dajú najavo svoj názor aj počas volebného obdobia. Jedna z týchto možností alebo forma je aj využitie petičného práva a som rád, zrejme aj s pánom kolegom, že tých petícií pribúda. Takou istou formou bola aj naša iniciatíva strany Sloboda a Solidarita, referenda, kde naším úvodným mottom bolo to, že všetka moc pochádza od občana. Síce to znie ako otrepaná stará fráza, ale veríme tomu, že fakt všetka moc pochádza od občana v medzivolebnom období tieto legálne formy je treba využiť, keď občania, naši voliči chcú dať najavo svoje myšlienky, svoje názory a svoje návrhy. Toľko som chcel. Ďakujem vám za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.12.2010 10:55 - 11:00 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. A najmä ďakujem pánovi Petrákovi a gratulujem mu, že už šieste volebné obdobie vykonáva funkciu starostu, ak sa nemýlim v Hurbanovej Vsi. Tak isto aj pánovi Jasaňovi, a najmä to, že okrem toho jedného bodu možno aj ho "vydierateľnosti" možnej z politického hľadiska si veľmi vážim to, že vaše pripomienky boli ako čisto vecné a vychádzali najmä v prípade pána Petráka a zrejme aj vás z vašich skúseností. Ja som si zaznamenal tie jednotlivé pripomienky, nerád by som tu zaťažoval ostatných kolegov, ktorí možno sa až tak nezaujímajú o túto tému, aby som reagoval na všetky, bolo ich asi jedenásť, ale asi to najdôležitejšie, že pri tvorbe tohto návrhu sme vychádzali z niektorých, môžem povedať tak ideových princípov, z ktorých jedna je tá, že veríme samosprávam. Veríme samosprávam aj v tom duchu, že skúsenosť počas uplynulých 20 rokov ukázala, že politická paleta na republikovej úrovni sa nerovná politickej palete na miestnej úrovni. Aj keď sú z politického hľadiska na míle vzdialení niektorí poslanci, čo sa týka farby straníckeho trika, na samosprávach tieto rozdelenia alebo tieto frakcie nefungujú a vždy je v prevahe záujem obce. To, samozrejme, môže byť otázne, že ten záujem či je opodstatnený, alebo menej opodstatnený, ale v tom asi sa dohodneme aj s kolegami z opozície, že na miestnych úrovniach tieto klasické delenia na politické strany nefungujú. Čiže, tam až takú veľkú obavu z politickej vydierateľnosti vedúcich týchto samospráv alebo primátorov či starostov nevidím, ale samozrejme, sme ochotní, ak je možné, nejaké brzdy aj z tohto hľadiska zabudovať do tohto návrhu. Samospráva tak isto môže aj pri menších obciach, pri tých najmenších do 500 obyvateľov až znížiť na 0-násobok toho koeficientu, takže, samozrejme, ani časovo, ani kvantitatívne nie je to obmedzené, že kde sa ten koeficient ustáli, ktorým sa ohodnotí práca starostu. Ak sme pri tých najnižších a najmenších obciach, čo sa týka počtu obyvateľstva, prax ukazuje to, že títo starostovia nespoliehajú sa len na výkon tejto funkcie, čiže ich jediným zdrojom nie je, nie je ich jediným zdrojom tento plat, ktorým sa ohodnotí ich práca. Ukazujú to aj vzory zo zahraničia, najmä zo západnej Európy, kde tieto najmenšie obce majú starostov, ktorí vykonávajú túto funkciu ako skôr nehonorovanú alebo čestnú, ale, samozrejme, z pracovnej stránky veľmi reálnu. Čiže, tu by som veľkú obavu po nezvolení tohto starostu a ich, z hľadiska ich vrátenia sa do pracovnej praxe, by som nevidel, nakoľko aj počas výkonu tejto funkcie predpokladane a vo veľkej miere alebo skôr v drvivej väčšine prípadov túto prax aj priebežne môžu vykonávať.
Čo sa týka pripomienky, ktorá odznela aj pri predchádzajúcom návrhu, a to prípravy alebo predkladania, spôsobu predkladania tohto návrhu do snemovne. Preto sme využili časové prednosti poslaneckého návrhu, aby sme mohli využiť tú jedinečnosť, ktorú nám poskytoval tento rok, že sa konali voľby do jednotlivých samospráv, a tým pádom kandidáti na tieto úrady primátorov či starostov sa mohli vyjadrovať ešte pred voľbami pred svojimi voličmi, že ako sa budú stavať k týmto novým koeficientom alebo k týmto čiastočne zmeneným podmienkam. Takže, toľko môžem aj za svojich kolegov sľúbiť, že tieto pripomienky zapracujeme do tohto návrhu.
Samozrejme, budeme radi, ak to prednesiete aj v konkrétnej podobe, vo forme pozmeňujúceho návrhu, ktorého, samozrejme, predpokladom je to, aby sa tento návrh dostal do druhého čítania, ku ktorému vás žiadam aj z hľadiska praktického alebo praktickej zaujatosti aj kolegov z opozície. Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.) Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.12.2010 10:33 - 10:38 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem znova, pán predsedajúci. Vážená Národná rada, vážení kolegovia, kolegyne, tento zákon, ako aj z názvu vyplýva, stanovuje podmienky na určenie platov niektorých verejnoprávnych činiteľov. Tieto platy, ktoré sa poskytujú z verejných financií pre volených funkcionárov a štátnych zamestnancov reguluje zásadne štát, a to prostredníctvom normotvorby Národnej rady. Vzhľadom na ekonomickú situáciu Slovenskej republiky, reakciu na aktuálny vývoj spoločnosti pripomínam, že platové pomery boli nastavené v roku 1994, t. j. pred 16 rokmi. Je v súčasnosti potrebné pristúpiť k úprave pravidiel formou novely zákona o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Nesmieme pritom zabúdať, že verejnými funkcionármi okrem štátnych zamestnancov sú aj starostovia obcí a primátori miest. S ohľadom neustále sa zadlžovanie samospráv je potrebné preniesť zodpovednosť za hospodárenie aj na starostov a primátorov miest a obcí. V súčasnosti dochádza k znižovaniu nákladov na chod štátnej správy paušálne o 10 %, preto je potrebné nezabúdať na úpravu rozpočtov miest a obcí, kde jednu z kapitol tvorí plat a odmeny starostov. Súčasná úprava má zamedziť neprimeranému zadlžovaniu samospráv aj cez systém znižovania platov a veľkých odmien, ktoré si schvaľovali starostovia a primátori cez zastupiteľstvá.
Naša úprava konkrétne reaguje na tabuľku, ktorej koeficienty slúžili na výpočet základnej mzdy starostu či primátora. My navrhujeme tieto koeficienty paušálne znížiť o 10 %. Ďalej navrhujeme ponechať minimálnu výšku platu podľa § 3 a § 4 a zároveň horný strop ponechať na obecné zastupiteľstvo, ktoré samo bude rozhodovať či obec, prípade mesto hospodári s dostatočným prebytkom na zvyšovanie platov starostov a primátorov. Zostáva teda možnosť oceniť prácu starostu a primátora na základe nečakaných udalostí za výborné hospodárenie, či prínos komunite práve zvýšením základného platu do výšky podľa vlastného uváženia samosprávy. Pripomíname, že právomoc zastupiteľstva na zvyšovanie, prípadne znižovanie platu starostu, nie je časovo obmedzená počas volebného obdobia. Jediný strop, ktorý sme si určili, je najnižšia možná miera podľa § 3 a 4. Novelou reagujeme tiež na poskytovanie odmien, ktoré sa nikde nezverejňovali, na rozdiel od platov primátorov a starostov.
Navrhujeme úplne vypustiť inštitút odmien, pričom presúvame možnosť navýšenia platu primátorov, prípadne starostov, na ich zastupiteľstvá. Pripomíname, že platy starostov a primátorov sa sa budú naďalej transparentne zverejňovať. Za ďalší veľmi dôležitý bod považujeme nastavenie podmienok na vyplácanie odstupného. Starostom a primátorom bude patriť odstupné vo výške trojnásobku priemerného mesačného platu. Zohľadňovali sme pri tom aj úpravu odstupného poslancov. Odstupné vo výške päťnásobku priemerného mesačného platu je nadhodnotené. Považujeme za neopodstatnenú námietku ich spätného uplatnenia v súkromnej sfére, keďže samotný Zákonník práce poskytuje takýmto osobám ochranu v prípade ukončenia ich funkcie a ich spätného zamestnania sa. Navrhovaná právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná. A chcel by som pripomenúť to očakávanie, že v prípade potvrdenia tohoto návrhu, bude mať pozitívny vplyv na verejné financie. V prípravnom konaní samotného nášho návrhu už prebiehalo už niekoľko konzultácií aj medzi poslaneckými kolegami, resp. partnermi z jednotlivých samospráv. Sme si vedomí niektorých zlepšených návrhov alebo možnosti zlepšenia niektorých pasáží alebo častí tohoto návrhu, ktoré zrejme v druhom čítaní, ak ho podporíte, sa budeme snažiť zapracovať. Ďakujem vám za vašu pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15.12.2010 10:29 - 10:32 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis

Ja si myslím, že potlesk zaslúži obsah toho návrhu a nie kolegovia. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady pána Štefana Kužmu a Martina Pada na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov. Je to tlač 183. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom poslaneckom návrhu zákona. Uvedený poslanecký návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady Slovenskej republiky v stanovenej lehote, čím boli splnené podmienky určené § 72 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku, t. j. doručenie návrhu najmenej 15 dní pred schôdzou Národnej rady, na ktorej sa uskutoční jeho prvé čítanie. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky posúdil uvedený návrh podľa § 70 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku a podľa legislatívnych pravidiel a zaradil ho v súlade s § 72 ods. 2 rokovacieho poriadku na rokovanie dnešnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Konštatujem, že uvedený poslanecký návrh zákona spĺňa po formálno-právnej stránke všetky náležitosti uvedené v § 67 a § 68 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Zo znenia poslaneckého návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje všetky požadované informácie. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený poslanecký návrh zákona prerokovať v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 12. novembra 2010 č. 170 a podľa § 71 rokovacieho poriadku navrhujem, aby poslanecký návrh zákona prerokovali nasledovné výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby určené výbory predmetný poslanecký návrh zákona prerokovali v termíne do 27. januára 2011 a v gestorskom výbore do 31. januára 2011.
Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu. (Silný potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2010 10:25 - 10:26 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem. A najmä tebe chcem ďakovať, kolega, za tento historický exkurz, ktorý si aspoň v úvodnej časti svojho prejavu nám pripravil, aj pre tých, ktorí sa stavajú skôr, by som povedal, laicky k téme či už katastra alebo reštitúcie, aby veľmi dobre a zreteľne a plasticky vedeli pochopiť, čo a prečo sa deje a čo a ako by malo sa diať podľa tvojho ponímania, a že si objasnil také základné fakty, ktoré možnože dneska sa nám zdajú byť veľmi smiešne, že vlastnícke právo je nad užívacie alebo že užívanie je len s povolením majiteľa. A vrátil si ten pôvodný, pozitívny obsah slova reštituent, lebo fakt v niektorých etapách nášho aj porevolučného vývoja to niekedy prekĺzlo do negatívneho alebo pejoratívneho. Takže ja túto časť tejto rozpravy kľudne si viem predstaviť ako časť alebo jednu stranu v hociktorej učebnici vlastivedy alebo aj dejepisu. Takže ďakujem ti za tento prínos.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2010 16:01 - 16:01 hod.

Szilárd Somogyi
Ďakujem. Počkám, kým si sadne pán Maďarič.
Pán Maďarič, ja by som vás len chcel poprosiť o objasnenie jedného pojmu, s ktorým som sa stretol teraz prvýkrát, a to s asimiláciou slovenských občanov alebo občanov slovenskej národnosti na južnom Slovensku, či o tom máte nejaké exaktné fakty, lebo s tým sa stretávam prvýkrát.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.12.2010 11:32 - 11:32 hod.

Szilárd Somogyi
Ďakujem. Ja len na obranu denníka Új Szó, jediného denníka v maďarčine, by som chcel povedať, že ja každý deň odoberám a čítam tento denník, ale ani raz som sa nestretol od samosprávnych volieb s tým, že by tento denník strašil s národnosťou novozvoleného primátora mesta Komárno. Ďakujem.
Skryt prepis