Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.2.2011 o 10:58 hod.

Szilárd Somogyi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2011 9:47 - 9:49 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Jahnátek, pán exminister Jahnátek, to, čo vy vytýkate tomu kroku alebo tejto legislatívnej zmene, že zavádza určitú komplikovanosť alebo nepružnosť do budúcnosti, že povyšuje dotačnú politiku na úroveň zákona a nie na vyhlášku, práve vychádza z toho, že napriek tomu, že to určite bude ako komplikovanejší spôsob alebo prácnejší, ale upozornil by som vás na ďalšiu časť tohto návrhu, ktorá hovorí o tom, že zároveň zavádza povinnosť zverejňovať zoznam žiadostí o poskytnuté dotácie, zoznam poskytnutých dotácií, ktoré boli odmietnuté, ich dôvod odmietnutia, čiže to, aby každá zmena, ktorá sa týka dotačnej politiky, ktorá si myslím, že je jednou najcitlivejšou stránkou verejnej správy a veľmi to zaujíma aj laickú obec, nielen tých ľudí, ktorí ako s tým sa dostanú do kontaktu bezprostredne. Ja si práve preto ako chválim túto iniciatívu ministerstva, že nechce túto politiku robiť len medzi múrmi ministerstva spôsobom vyhlášok, ale práve všetky zmeny prinesie sem do parlamentu, aby sa takto transparentne konala každá zmena.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.2.2011 16:46 - 16:50 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ako gestorský výbor k návrhu poslancov Národnej rady Štefana Kužmu a Martina Pada na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov, to je tlač 183, podáva Národnej rade Slovenskej republiky v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 262 z 15. decembra 2010 pridelila uvedený poslanecký návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona predelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému poslaneckému návrhu zákona podľa § 75 ods. 2 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov.
Výbory Národnej rady, ktorým bol návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská.
Ústavnoprávny výbor s návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť s pripomienkami.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj s návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pripomienkami.
Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť s návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pripomienkami.
Z uznesení výborov Národnej rady vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré máte uvedené v spoločnej správe pod bodom III, a preto ich nebudem čítať. Gestorský výbor odporúča o návrhoch výborov Národnej rady, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: spoločne o bodoch 1, 2, 3, 4 a 5 s odporúčaním gestorského výboru schváliť ich.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade Slovenskej republiky poslanecký návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Štefana Kužmu a Martina Pada na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov bola schválená v druhom čítaní uznesením gestorského výboru č. 58 z 1. februára 2011.
Výbor ma určil za spoločného spravodajcu výborov a súčasne ma poveril predniesť spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky a navrhnúť Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, ktoré vyplynuli z rozpravy, a hlasovať o predmetnom návrhu zákona ihneď po ukončení rozpravy k nemu, zároveň po skončení druhého čítania pristúpiť k tretiemu čítaniu ihneď podľa § 84 ods. 2 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2011 14:41 - 14:42 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ešte pred tým, čo by som reagoval aj na ostatnú časť vystúpenia pána Matoviča, len akosi znova by som citoval tú vetu, že: "Zavolajte pánovi Slotovi, lebo možno, že bez jeho hlasu neprejde koaličný návrh." Tak, len aby sme nezabudli na túto vetu.
Ako, ako si čítam mená tých kolegov, ktorí podpísali sa pod tento pozmeňujúci návrh a vidím tuná na jednom papieri meno pána Matoviča a pána Kaliňáka, tak viem len ako pokračovať ten myšlienkový sled o tých, o krvi, že asi z cudzieho krv netečie, v tomto prípade, takže aj tieto dve mená sa vedeli stretnúť na tomto spoločnom návrhu.
Prekvapuje ma, že pán Matovič si vyhradzuje to právo, aby si spochybnil prípadný ako vzťah alebo statočnosť, alebo občianske cítenie len na základe toho, že niekto je inej národnosti. Keď spomínal tie atribúty, ktoré by mali charakterizovať tento postoj, veľmi správne poznamenal to, že koniec-koncov sa jedná o to, že kto, kde platí dane a či vôbec tie dane platí. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2011 14:10 - 14:12 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega Viskupič, som trocha prekvapený, že ste prekvapený, že ste prekvapený z toho, ako ste to vy nazvali, že sa približujeme k nejakej kríze. Vy ste avizovali pozmeňujúci návrh, ktorý už aj máme pred sebou a mohli by ste mi povedať, že čo bol ten moment, ktorý zmenil váš postoj k pôvodne navrhnutému, navrhnutej verzii, len nakoľko v prvom čítaní ste za hlasovali alebo podporili ste túto variantu. Čo bol ten moment, ktorý zmenil váš postoj? Tá druhá otázka je tá, čo teraz dnes ako každý rečník si spomeniem, že je to akási odveta alebo reakcia za zákon Maďarskej republiky alebo maďarského parlamentu, že či vás nenapadlo, alebo prečo vás nenapadlo, že to podrobné skrotenie, alebo kritiku tohto zákona, by ste mali iniciovať možnože aj inými spôsobmi, či už nejakými hospodárskymi sankciami, ale nie s tým, že zaťahujeme do toho občanov našej republiky. Ďakujem vám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2011 10:48 - 10:49 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. A najmä ďakujem pani poslankyni za tento fundovaný prístup. Zrejme ako prvýkrát sme počuli teraz ako v pléne to, že sa niekto pokúšal o oddelenie týchto dvoch problémov, že adresátom našich úvah alebo našich rečí tu v pléne je zvyčajne Maďarská republika, alebo maďarský parlament a málo sa zaoberáme s občanmi, ktorí sú zase ako prostriedkom na to, aby sme naše reakcie alebo reakcie Slovenskej republiky nejakým spôsobom vyjadrili alebo komunikovali.
A ďakujem vám aj za pomenovanie Matovič a spol. Ja si myslím, že ako toto je dobrý výraz, keď si prečítame, kto všetko sa nachádza pod predkladateľmi alebo medzi tými kolegami, ktorí s týmto návrhom súhlasili. Ďakujem vám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 18:57 - 18:58 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ešte pred tou poznámkou, že ako v čom vidíte danajskosť tohto daru? A či to vidíte ako za dar, že sa vrátia pôvodné občianske práva občanom, ale celkovo si myslím, že, pán Rafaj, plačete na nesprávnom hrobe. Z tých zhruba tridsaťpäť minút vášho prejavu ste venovali tých istých tridsaťpäť minút kritike maďarského parlamentu a zákona Maďarskej republiky. Mali by ste sa otočiť zhruba, keď ste boli vonku ako pri rečníckom pulte zhruba o 120 stupňov doľava smerom k rohu rokovacej sály a váš prednes povedať smerom k nášmu južnému susedovi. Nakoľko ani medzi poslaneckými radami tu, ani na balkóne som nevidel žiadneho zástupcu Maďarskej republiky. Pozmeňujúci návrh, ktorého som aj ja predkladateľom, nie je odpoveďou na zákon maďarského parlamentu, ale rieši veľmi tvrdý dopad zákona predchádzajúcej koalície. Dopad, ktorý ohrozuje občianske práva našich občanov. Občanov Slovenskej republiky. Prosím vás, prečo ste nevenovali ani vetu tomu, aký by bol dopad vášho zákona na našich občanov, resp. tomu, že či si myslíte a či vidíte dôvod na to, aby občania Slovenskej republiky požiadali o pas inej republiky. Ak áno, čo by sa malo urobiť, aby tie dôvody pominuli. A ak si nemyslíte, že takéto dôvody existujú, prečo ste nám nemohli ušetriť túto pol hodinku? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 11:01 - 11:02 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pred zhruba tromi mesiacmi som si dovolil spochybniť, či strane SMER prislúcha aj skratka SD, skratka sociálnej demokracie. Tie pochybnosti naďalej mám, musím však poukázať na nový element sociálnej demokracie na Slovensku, a to v pôsobení Obyčajných ľudí. Nepoznám momentálne iné zoskupenie v parlamente Slovenska, ktorý by obsahovo takto sa stotožnil s ľavičiarskymi princípmi. Veď si spomeňme, kritika zo strany hovorcu Obyčajných ľudí na adresu strany SMER sa vždy týkala prostriedkov a metód strany SMER a nie princípu sociálnej demokracie. Podotýkam, že pod ľavičiarstvom Obyčajných ľudí ani prinajmenšom nechápem komunizmus, veď vieme, že komunizmus a ľavičiarstvo nie sú totožné, ba sú v dnešom ponímaní veľmi vzdialené a som rád, že máme v radoch nášho poslaneckého klubu aj spontánneho ľavičiara, spontánnych ľavičiarov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 13:58 - 13:59 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Fakt len dve krátke faktické poznámky. Asi pán predseda Čaplovič vo svojej rozprave obhajoval terajší stav s tým, že Parlamentná knižnica je asi chápaná alebo je súčasťou či už národnej, alebo skôr občianskej identity, je to skôr ako symbolická záležitosť, ako praktická či efektívna. Musím však povedať, že Parlamentná knižnica nie je verejnou ustanovizňou, takže slúži to najmä na účely parlamentných poslancov parlamentu, toto je prvá.
A druhá, dvakrát ste spomenuli ako príklad knižnicu parlamentu vo Washingtone. Washingtonská knižnica archivuje len parlamentné tlače, len dokumenty, ktoré vznikajú pri parlamentnej práci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 10:58 - 10:59 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pani kolegyňa, predviedli ste konkrétny príklad toho, ako sa osvoja, alebo začnú literárne diela mať vlastný život bez ohľadu na to, čo s tým spisovateľ povedať chcel. Spomenúť Aldousa Huxleyho či Georga Orwella v týchto, v tomto kontexte, ako ste to nazvali vy ako zástupkyňa strany, ktorá presadzuje etatistické riešenia oproti slobode jedinca, tak by som vám pripomenul z ďalšieho románu Georga Orwella "Zvieracia farma" tú príznačnú vetu, že "sú rovní a sú ešte rovnejší". Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2011 16:55 - 16:55 hod.

Szilárd Somogyi
Ďakujem, pán predseda. Pán kolega Faič, máte dojem, či myslíte si, že Maďari na Slovensku majú dôvod na to, aby hromadne požiadali o občianstvo? Ďakujem. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis