Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

2.2.2011 o 18:22 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 3.2.2011 17:09 - 17:09 hod.

Peter Žiga
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Konštatujem, že v rozprave nevystúpil žiaden poslanec a nebol predložený žiaden návrh.
Prosím, pán predsedajúci, aby ste dali hlasovať o tom, že Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla v súlade s § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený návrh zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2011 11:10 - 11:12 hod.

Peter Žiga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda Sulík, ja by som vám chcel vysvetliť, lebo ja som Košičan a trošku situáciu v Košickej teplárni ovládam a aj vám vysvetlím, ako vznikli 90-tisícové odmeny. Vy, politicky ovládate Košickú tepláreň a vy ste nominovali zástupcov po pánovi Lazarovi ako predstaviteľov tejto spoločnosti.
Prvé, čo urobili títo ľudia, si dvojnásobne zvýšili platy a z toho súvisiace náležitosti. To znamená, keď má niekto 2 000 tis. EUR plat, dostáva podľa toho aj odmeny. Keď si niekto týchto 2 000 EUR zvýši na 5 000, od toho vznikajú odmeny aj nárok na odstupné.
V energetike je to tak, že v tomto stave pracuje nejaký okruh ľudí, ktorý na základe kolektívnej zmluvy majú aj nejaké náležitosti pri odchode z tejto práce. Kolektívna zmluva sa týka ľudí, ktorí pracujú v teplárenstve, v energetike a týka sa to samozrejme aj manažmentu. Závisí od korektnosti manažmentu, či si uplatní nárok na odstupné, čo si napríklad pán Lazar neuplatnil, ale všetci vaši nominanti si ho uplatnili. A tak vzniklo pánovi Podhorskému, pánovi Zichovi nárok za 20 dní alebo za 80 dní nárok na 90-tisícové odstupné, čo je nehorázne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.2.2011 18:22 - 18:25 hod.

Peter Žiga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu ma uznesením č. 89 určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Ľubomíra Jahnátka a Pavla Pavlisa na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 493/2009 Z. z. o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktoré sú uvedené v tlači 223. Podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona bol doručený poslancom v zákonom ustanovenej 15-dňovej lehote pred schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky, na ktorej sa uskutočňuje jeho prvé čítanie.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v § 67 a v § 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ako aj náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o cieli predloženého návrhu zákona, o súlade s Ústavou Slovenskej republiky a ostatnými všeobecne záväznými právnymi prepismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a o tom, že bude mať vplyv na verejné financie, nemá vplyv na životné prostredie, na zamestnanosť a na podnikateľské prostredie.
Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení návrhu.
Návrh zákona obsahuje doložku zlučiteľnosti s právom Európskej únie. Podľa tejto doložky je problematika návrhu zákona upravená v práve Európskej únie a nie je obsiahnutá v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zo 17. januára 2011 č. 224 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: ústavnoprávny výbor, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Za gestorský výboru navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní vo výboroch do 16. marca 2011 a v gestorskom výbore do 18. marca 2011.
Pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

14.12.2010 18:02 - 18:02 hod.

Peter Žiga Zobrazit prepis
... výrobe elektrickej energie z týchto zdrojov už nebude investovanie, ktoré by vôbec mohlo byť založené na nejakých ekonomických základoch, pretože investícia do takejto výroby sa vôbec neoplatí a nebude vôbec návratná. Preto hovorím o nejakom extréme z jedného konca na úplne druhý koniec.
Osobne si myslím, že každá krajina by si mala stanoviť taký správny energetický mix. Slovenská republika má nastavený energetický mix výroby elektrickej energie, čo sa týka výrobných zdrojov, na jednu tretinu z vody, jednu tretinu z jadra a jednu tretinu z tepla a takých 5 – 6 % je z obnoviteľných zdrojov.
Ja možno podobne ako niekoľkí kolegovia tuná, možnože aj pán spravodajca Přidal, sme zástancami výroby elektrickej energie z jadra. Možnože by sme mohli ešte viac investovať do tejto oblasti. Napriek tomu si myslím, že obnoviteľné zdroje sú na jednej strane reputáciou krajiny, na druhej strane sú naším záväzkom voči Európskej únii. A preto požiadavka 20-20-20, o ktorej hovoril aj môj predrečník pán poslanec Jahnátek, ako aj záväzok Slovenska vyrábať 14 % energií z obnoviteľných zdrojov do roku 2020, je záväzkom, ktorý je nespochybniteľným a nie je ani veľmi ambicióznym, pretože iné krajiny, škandinávske, už v súčasnosti vyrábajú viac ako 40 % z obnoviteľných zdrojov, dokonca u Švédov je to až 51 %.
Aj na základe toho si myslím, že už predchádzajúca vláda prijala dostatočne razantné riešenia, ktorými obmedzujú podnikanie v energetike, v oblasti výroby elektrickej energie z fotovoltiky a z vetra. Preto si myslím, že celý tento legislatívny proces v súvislosti s vaším návrhom je zbytočný, pretože vláda a kompetentné orgány majú dostatočné páky na to, aby celý proces zastavili ešte v počiatočnom štádiu.
Obmedzenie obdobia, kedy bude ešte výkup elektrickej energie, teda do obdobia 30. 6., v prípade zapojenia elektrárne do siete, nie je dobré riešenie, ktoré zmarí mnohé investície na Slovensku, ktoré sú rozpracované, ktoré prešli klasickým schvaľovacím procesom, či cez územné rozhodnutie, či cez stavebné konanie alebo aj vydanie osvedčenia príslušnými rezortnými inštitúciami. Aj na základe toho si myslím, že toto opatrenie je retroaktívne. A na základe toho podávam procedurálny návrh podľa § 73 ods. 3 písm. a) zákona o rokovacom poriadku, aby bol tento návrh novely zákona vrátený navrhovateľovi na dopracovanie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.12.2010 18:02 - 18:02 hod.

Peter Žiga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, chcel by som sa aj ja v rámci rozpravy vyjadriť k návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. od predkladateľa pána poslanca Jurčíka. Musím v prvom rade konštatovať, že ten zákon, odkedy sme ho prvýkrát videli, po dnešnú dobu prešiel výraznou zmenou. A zamýšľam sa nad tým, či by ste ešte mali tu, pán navrhovateľ, sedieť vy alebo by tu mal sedieť ako navrhovateľ pán poslanec Janiš, pretože na poslednom hospodárskom výbore navrhol pozmeňujúci návrh, ktorý výrazne, a musím to povedať a pripustiť, kvalitatívne posunul tento návrh zákona. Ale napriek tomu mám výhrady k niektorým ustanoveniam tejto novely zákona, pretože musím konštatovať, že v rámci tohto zákona ideme od jedného extrému do druhého extrému.
Keď Európska únia a Európska komisia stanovila alebo nastavila nejaké pravidlá, nejaké výkupné ceny a nejaké fungovanie obnoviteľných zdrojov pred niekoľkými rokmi, asi pred piatimi rokmi, v zásade celá Európska únia, a preto sme svedkami toho boomu fotovoltiky či už v Španielsku, Nemecku, Čechách a ostatných okolitých krajinách, tak súhlasím, že ten boom bol preto, lebo tie výkupné ceny fotovoltaiky možno boli vyššie a podnikateľský zámer v tejto oblasti bol s kratšou dobou návratnosti, ako je to zvykom v energetike. No ale druhá strana extrému je, že od júla v zásade podnikanie vo fotovoltike a podnikanie vo vetre, resp. pri... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.12.2010 17:55 - 18:02 hod.

Peter Žiga
Ďakujem pekne. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.11.2010 10:44 - 10:55 hod.

Peter Žiga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, dobrý deň všetkým. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, s veľkým záujmom som si prečítal písomnú podobu návrhu novely zákona č. 309 od kolegu poslanca Jurčíka a počúval som vás pozorne aj, pán poslanec, teraz, keď ste zdôvodňovali váš návrh zákona, a musím povedať, že som bol veľmi prekvapený.
Ja som veľmi neskúmal, čo ste robili v civilnom živote pred tým, ako ste prišli do Národnej rade, ale veľa to s energetickou spoločné nemalo, čomu zodpovedá aj kvalita návrhu novely tohto zákona.
Čudujem sa, pretože takto postavený a pripravený návrh zákona ste mohli aspoň konzultovať s pánom ministrom hospodárstva, ktorý je nominovaný za vašu stranu, a možno ani s ním nie, pretože on tiež nie je veľký odborník na energetiku, ale na ministerstve hospodárstva je dosť odborníkov na energetiku a tí by vám poradili, v čom je problém v rámci tohto zákona.
Celý návrh novely zákona, ktorá je predkladaná Národnej rade, má niekoľko problémov, právnych a legislatívnych nedostatkov a zároveň logických nezrovnalostí. V prvom rade je treba konštatovať, že novela zákona je protiústavná, pretože je retroaktívna a prechodné ustanovenia neriešia a nezabezpečujú plynulý prechod z dosiaľ platného a účinného režimu právnej úpravy do nového režimu.
V druhom rade touto novelou nelikvidujete len segment fotovoltaiky v rámci obnoviteľných zdrojov energií, ale aj segment vody a segment vetra, a tým ohrozujete záväzky Slovenskej republiky, ktoré máme voči Európskej komisii v rámci prijatého programu 20/20/20, ktorý nás zaväzuje vyrábať do roku 2020 v rámci Slovenskej republiky 14 % energií z obnoviteľných zdrojov.
V treťom rade porušujete významné strategické dokumenty, mám na mysli Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky do roku 2030, ktorá bola vypracovaná stovkou odborníkov a najväčších slovenských a zahraničných kapacít v oblasti energetiky a bola prijatá predchádzajúcou vládou na základe všeobecného konsenzu celého politického spektra.
Návrh novely je vlastne likvidačný pre podnikateľské prostredie v oblasti obnoviteľných zdrojov. Návrh nie je v súlade s právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike, ani dôvodová správa neobsahuje pravdivé skutočnosti.
Poďme sa pozrieť na jednotlivé ustanovenia predkladanej novely zákona.
Na Slovensku je už od 1. 5. 2010 obmedzená výstavba zdrojov novelou zákona o energetike, ktorá znie, citujem, v § 11 Výstavba energetického zariadenia: "Stavať elektroenergetické zariadenie, plynárenské zariadenie, potrubie na prepravu pohonných látok alebo na prepravu ropy a zariadenie na rozvoz skvapalneného plynového uhľovodíka možno iba na základe osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. To neplatí, ak ide o výstavbu energetického zariadenia na výrobu elektriny zo slnečnej energie umiestneného na budove s celkovým inštalovaným výkonom do 100 kW. Osvedčenie je dokladom pre územné konanie a stavebné konanie a dokladom k žiadosti o pripojenie zariadenia na výrobu elektriny k prenosovej sústave alebo k distribučnej sústave. Osvedčenie na výstavbu distribučnej sústavy alebo distribučnej siete je dokladom pre vydanie povolenia na podnikanie v energetike."
Z uvedeného, koniec citátu. Z uvedeného je zrejmé, že od 1. 5. tohto roku ani distribučné spoločnosti, ani stavebné úrady nevydávajú súhlasy na stavby nad rámec obmedzenia 100 kW na budove. Presne toto duplicitne navrhuje a obsahuje aj návrh vašej novely, avšak so snahou retroaktívne znemožniť stavby s výkonom nad 100 kW, ktoré sú schválené ako so strany distribučných spoločností a dokonca aj stavebných úradov na stavby pozemných fotovoltaických elektrární s výkonom do 1 MW.
Pre vysvetlenie musím uviesť, že samotná výstavba vyžaduje dlhodobú prípravu vzhľadom na nedostupnosť technologických fotovoltaických technológií v celej Európe. V praxi to znamená, že investori a stavebníci vlastniaci právoplatné stavebné povolenie na dva roky si objednávajú panely, môžu si ich objednať na jar budúceho roka, ale schválenie predloženého návrhu so zrušením podpory fotovoltaiky nad 100 kW už od 1. 4. 2011 by malo katastrofálny dopad nielen pre investorov, ktorí stavby dlhodobo plánujú, ale aj pre Slovenskú republiku, ktorej by mohli hroziť rôzne súdne spory a medzinárodné arbitráže.
Pre porovnanie treba uviesť, že napríklad v Čechách je schválená kapacita, čo sa týka fotovoltaických elektrární, asi 1 600 MW, z čoho, samozrejme, má ČEZ obavy s rozkolísaním distribučnej siete. Na Slovensku po novele z 1. 5. je vydané stavebné povolenie cca na 300 až 400 MW, čo je zásadný rozdiel, a tri distribučné spoločnosti ZSE, SSE, VSE bez akýchkoľvek problémov technicky zvládnu distribúciu rádovo 150 MW na jednu distribučku.
Dovolím si upozorniť aj na výnos ÚRSO, ktorý v prechodných ustanoveniach jasne definuje obdobie platnosti výkupnej ceny. Citujem: "Výnos Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 28. júla 2008, ktorým sa ustanovuje regulácia cien v elektroenergetike podľa ustanovení účinných od 30. júna 2010, sa prvýkrát postupuje pri predkladaní návrhu ceny a schvaľovaní alebo určovaní ceny na rok 2011, podľa ktorého postupuje od 30. 6. 2010."
V nasledovnom si dovolím rozobrať dôvodovú správu a aj vaše uvedenie zákona k návrhu novely. Citujem z predkladanej dôvodovej správy: "V súčasnosti výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie je podporovaná prostredníctvom zákona č. 309, keďže od času schválenia tohto došlo k výraznému zníženiu nákladov na technológie, čo v spojitosti so stanovenými podmienkami vyvolalo nadmerný záujem investorov o výstavbu do týchto zariadení, je potrebné na túto skutočnosť reagovať, upraviť zákonný rámec podnikania v tomto sektore."
Ceny fotovoltaických panelov sa určujú na jeden watt. Všetci zainteresovaní vedia, že cena panelov v roku 2009 sa pohybovala na úrovni 1,30 eur na jednu jednotku a v tomto roku od marca vystúpila cena, hovorím o monokryštalickej technológii, asi na úroveň 1,60. A nielen to, ale pre enormný záujem a nie, ako vy hovoríte, že v Španielsku už nie je záujem, ale pre enormný záujem v celej Európe sú do konca roka tieto panely vypredané a to má za následok to, že investori si záväzne objednávajú panely na jar budúceho roka. Každopádne argument, ktorý dávate v dôvodovej správe, že od času schválenia tohto zákona došlo k výraznému zníženiu nákladov na technológie, je nezmysel.
Ďalej v dôvodovej správe hovoríte: "Výroba elektriny zo slnečnej energie vykazuje veľké fluktuácie, a preto nie je možné považovať túto výrobu za stabilnú. Na zabezpečenie spoľahlivej dodávky elektriny sú potrebné záložné zdroje. Neregulovaná výstavba týchto nestabilných zdrojov pri súčasnom stave žiadostí môže spôsobiť vážne riziká v zabezpečení spoľahlivosti a bezpečnosti elektrizačnej sústavy. Zároveň uvedené zdroje z dôvodu vysokých výkupných cien majú negatívny vplyv na koncovú cenu elektriny. Z toho dôvodu je potrebné pristúpiť k úprave podpory zdrojov na využitie slnečnej energie."
Súhlasím, fotovoltaická energia je nestabilná, ale Slovensko na rozdiel od Českej republiky je legislatívne pripravené a jednotlivé distribučné spoločnosti schvaľovali len 0,99 MW-ové zdroje po dôslednej štúdii pripojiteľnosti.
Pre ilustráciu uvediem, že v Čechách neboli tak pripravení a schválili aj zdroje o výkonoch 12, 16 alebo 30 MW, čo, samozrejme, sú výkony, ktoré vážne ohrozujú stabilitu siete.
Treba povedať, že fotovoltaika alebo tento zákon, alebo táto novela, návrh novely zákona sa netýka len fotovoltaických elektrární, ale týka sa aj vetra a veľkej vody a tam už výrazným spôsobom obmedzujete možnosti výstavby aj týchto zariadení, nielen fotovoltaiky.
Ďalej v dôvodovej správe hovoríte: "Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má v zmysle platného zákona obmedzené možnosti flexibilne reagovať na dynamické zníženie cien technológií, a preto sa vytvára povinnosť reagovať na túto zmenu."
ÚSRO, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, môže v súlade so zákonom znížiť výkupné ceny na rok 2012, čím legálne zamedzí snahe stavať ďalšie fotovoltaické elektrárne.
Nie je však možné, aby v transparentnom podnikateľskom prostredí sa legislatíva menila tak, že po získaní právoplatného stavebného povolenia na základe súhlasu príslušnej distribučnej sústavy a platného výnosu ÚRSO sa novelou zmení zákon, ktorý príslušné projekty zlikviduje.
Nie je transparentné, ak projekty, ktorým ÚRSO garantuje výkupnú cenu na rok 2011, novelou zákona budú v tomto období vyradené z podporovaných. Konkrétne návrh novely navrhuje účinnosť od 1. 4. 2011, dokedy sa s istotou väčšina projektov, ktoré majú všetky povolenia, nestihne skolaudovať, čo je nutná podmienka podpisu zmluvy o výkupnej cene.
Záverom chcem povedať, že na základe toho, že štát, teda ministerstvo hospodárstva, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ako aj distribučné spoločnosti majú dostatok argumentov a nástrojov na to, aby regulovali a vydávali povolenia pre vznik nových energetických zdrojov, nie je potrebné pokračovať a novelizovať zákon č. 309, a preto navrhujem, aby v rámci ďalšej diskusie bol zastavený schvaľovací proces tejto novely a novela bola stiahnutá z ďalšieho rokovania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.9.2010 12:07 - 12:07 hod.

Peter Žiga
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Prosím členov výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva, výbor bude zasadať o 12.30 hodine pod západnou terasou na mínus 2. poschodí v miestnosti č. mínus 213. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.8.2010 12:07 - 12:07 hod.

Peter Žiga
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Chcem len pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva, že prerušený výbor bude rokovať dnes o 12.30 hod. v miestnosti č. S 213 pod Západnou terasou. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.8.2010 12:01 - 12:01 hod.

Peter Žiga

Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja len chcem pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, že som zvolal písomne výbor dnes na 12.30 hodinu v rokovacej miestnosti č. 34. Ďakujem pekne.

Skryt prepis