Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy a páni, dovoľte na úvod jednu otázku. Ako vy rozumiete tomu, na čo sú tu teraz členovia vlády? Ako, postrehli ste zmysel ich prítomnosti teraz počas rokovania o odvolávaní predsedu vlády? Veď on ich tu, on im prikázal, on im nariadil, aby tu boli, ale oni nepochopili, že on nepotrebuje, aby boli jeho uši. Veď na to mu stačí jeho asistentka, alebo si to môže pozrieť zo záznamu, o čom tu my rozprávame. Ja som rozumel, že oni sú tu na to, aby boli jeho ústa. Nie? Lebo keď sú ticho, tak to po slovensky znamená, kto mlčí, ten svedčí, že by sme už nemuseli ďalej rozprávať a argumentovať. Ale oni tu sedia, veď sú už tri, štyri hodiny a okrem toho, čo má byť premiérom, ktorý už tiež vie utekať z parlamentu, tak oni slovo nepreriekli. (Reakcia jedného z členov vlády: Nie je na čo reagovať.) No, tak aj toto je reakcia. Tak toto je reakcia, áno, nech sa páči.
Dámy a páni, scenár kradnutia a SMER-u alebo zarábania SMER-om je všeobecne známy a už ste ho popísali aj niektorí predrečníci. To už nie je také kradnutie ako, že v Národnej banke Slovenska sú štósy peňazí, alebo na Úrade vlády sú z eurofondov štósy eur. Tento systém už dávno nefunguje. Teda to funguje dneska oveľa, oveľa sofistikovanejšie. A samozrejme už takí, ako boli v SNS a HZDS, ktorí to robili tak viditeľnejšie, dneska to musí byť také, že vlastne to ani nie je kradnutie. A pozrite sa, ako to oni robili aj za prvej vlády, ako to robia aj teraz. Najprv sem prídu s návrhom na zmenu legislatívy a potom všetko, čo prebehne, je v súlade so zákonom. Takže aká etika, aká morálka, aké kradnutie? A ja pripomeniem len niekoľko príkladov. Jeden tu vysvetľoval a pripomenul pán poslanec Hlina včera, keď spomínal jedného ministra životného prostredia, ktorý tu prišiel s návrhom zákona, ktorý tu táto mlčiaca väčšina bez problémov schválila, a potom jeho kamaráti alebo firmy jeho kamarátov zarábali. Zarábali na štáte.
Jeden veľmi evidentný príklad tohto štýlu zarábania na štáte, alebo teda, ako sa vo veľkom zarábajú veľké peniaze, bolo známe megakasíno. Megakasíno. Ten pán minister už tu nie je, ale pamätáte si, ako v prvej Ficovej vláde najprv prišiel minister financií, minister Počiatek so zmenou zákona o daniach z príjmov a príslušnými ďalšími zákonmi. Vládnuca väčšina, vtedy ešte aj so SNS a HZDS to schválili a biznis mohol začať. Našťastie, slovenská verejnosť alebo občania Bratislavy sa vzbúrili, protestovali a jednoducho pod tlakom verejnosti a, samozrejme, prišli aj parlamentné voľby, vláda sa zmenila, biznis nedokonali. Nasledujúca vláda legislatívu zmenila. To znamená, vrátila aj kompetencie samospráve, aby oni o tom rozhodovali, či dovolia, aby na ich území boli takéto projekty. No ale zasa prišli k moci a pokračujú v tom, čo nedokončili. Zasa zmenili legislatívu, alebo teda už nie ani legislatívu, ale už na vláde rozhodujú o tom, že ten biznis bude pokračovať. Samozrejme, ešte to nedobehlo, čiže to megakasíno, možno sa tá kauza bude volať inak, ale určite príde aj ku kasínu.
No a tretí príklad, to je to, čo preberáme dnes, to je kauza emisií. To je kauza emisií. Zasa, najprv zmenili zákon, aby mohli zarábať, aby proste mohli miliardy tiecť. O tom už podrobnejšie hovorili aj tí, čo predkladali návrh uznesenia a zdôvodňovali, prečo je táto schôdza.
Dámy a páni, toto nie je nová schéma, že niekto chce zarábať na štáte. Proste s tým sa stretávame, niektorí častejšie, niektorí menej častejšie, ale aj v našej slovenskej realite napríklad eurofondy sú, by som povedal, nevyčerpateľným zdrojom takých príkladov. Ale teraz pri tej kauze emisie: predsa normálne je, že vláda urobí všetko pre to, aby takémuto konaniu, že niekto chce zarobiť veľké peniaze na štáte, to znamená okradnúť občanov, že aby tomu vláda zabránila. Ja si myslím, že to je jej povinnosť. A naša povinnosť, povinnosť opozície je, že ak nemôžeme iné, tak držať palce vláde, aby sa jej darilo, aby bola v tom úspešná, a keď nás budú informovať o tých úspechoch, že sú úspešní, tak im aj zatlieskame, nie? Len oni ani informovať nechceli o tejto kauze. Samozrejme je to zlé, keď je vláda neschopná, keď vláda nevie zabrániť napríklad takémuto obohacovaniu sa na úkor ostatných, keď vláda nevie, nie je schopná spravovať verejné záležitosti tak, že by bola úspešná v boji s nezamestnanosťou, v boji s kriminalitou a chrániť svojich občanov. Jednoducho taká vláda je neschopná, alebo iným slovom nekompetentná a obyčajne v demokracii občania potom takú vládu majú možnosť vymeniť.
Dnes je ale situácia iná. Toto nie je príklad nekompetentnej vlády. Toto nie je príklad neschopnej vlády. Toto je príklad, povedal by som, vlády schopnej všetkého. Toto je príklad, keď vláda požehnala nevýhodný biznis pre štát a veľmi výhodný biznis pre bandu zlodejov. Štyridsaťsedem miliónov eur, to nie je tá suma, ktorú, o ktorú prišiel štát, a že zarobili tie, tí prostredníci, tí sprostredkovatelia, ktorí boli pri tom. Jednoducho, keby sa nevzdali tej možnosti alebo kompetencie na priamo predávať emisie, tak Slovenská republika mohla na tom zarobiť podstatne viacej, ako pri tomto kšefte poslali zo Švajčiarska na účet Štátnej pokladnice. Niekoľkonásobne viacej.
Fico, keď zistil, že verejnosť, opozícia to prehliadla alebo prekukla a pomenovali to, že to je naozaj kauza desaťročia, alebo kolegovia hovoria aj, aj vyššie číslo, tak on sa postavil na stranu rozhorčenej verejnosti. Odvolal toho nešťastníka ministra Chrbeta. Jedného, druhého, ako vyzeralo to, akože on predsa je tiež rozhorčený, že sa taká vec deje. Tak sme čakali, že urobí to, čo ten nešťastník. Keď ten Chrbet zbadal, že to je škandál ako Brno, že naozaj, že to SNS alebo on nerozchodí, že to hrozí kriminálom pre toho Chrbeta, tak jednoducho tento minister navrhol vláde Roberta Fica, aby to zastavili, aby tú zmluvu jednoducho vo vláde zrušili. No a čo sa vo vláde stalo? Zrušila vláda Roberta Fica nevýhodný, nevýhodnú zmluvu? Ani náhodou. Oni zlikvidovali bieleho koňa. Oni zlikvidovali bieleho koňa a biznis dokonali. Dokonca išli pri tom zahladzovaní stôp tak ďaleko, alebo boli tak dôslední, že oni zrušili ministerstvo životného prostredia, cez ktoré tento biznis prebehol. Prosím vás, veď to bolo také dôsledné mazanie stôp! Veď to naozaj, to robia tak mafiáni, akože zahrabú hlboko pod zem, aby sa nenašli žiadne dôkazy. Oni zrušili ministerstvo životného prostredia. To bol, keď sa to stalo, keď toto zákonom robili, tak si možno ešte pamätáte, ako sme ich vysmievali, že nech povedia jednu krajinu v Európskej únii, ktorá toto urobí, keď agenda životného prostredia sa stáva jednou z najdôležitejších agend spoločného európskeho priestoru. Ale páni proste sa nezastavili. Nie. Show must go on. Biznis must go on, ako hovorí klasik. Všetkého schopní.
Dámy a páni, naozaj, dnes to nie je vláda neschopná. V prípade tejto kauzy to je príklad, že táto vláda je všetkého schopná. A teraz sa pýtam, že čo je horšie pre krajinu, keď má neschopnú vládu, alebo všetkého schopnú? Ja si myslím, že správna odpoveď je tá druhá, že pre Slovensko je to zlé, že je tu vláda, ktorá je schopná takýchto vecí. Proste to je dostatočný dôvod na odvolanie vlády, už to, keď je vláda nekompetentná, ale keď je vláda všetkého schopná, tak to je, to je ešte väčší dôvod na to, aby oni skončili, aby Fico odišiel aj sám.
Dámy a páni, najväčšou diskvalifikáciou verejného funkcionára je, keď je v konflikte záujmov. Keď je v konflikte záujmov, keď zneužíva verejnú funkciu na obohatenie seba alebo svojich blízkych. Je tu pán minister Jahnátek, napríklad. Pán minister, čo vám najviac ľudia vyčítajú? Ako nie to, že ste nejaké odborné rozhodnutie urobili, ktoré mohlo byť, aj vyzerať, aj inak. Ale to, keď zbadali, že sa darí vašim najbližším. Proste to je najväčšia kompromitácia verejného činiteľa, keď zbadajú, že Janukovyč je prezident, ale najviac bohatne jeho syn. Proste toto je, toto je dôvod na to, aby ten človek zmizol zo scény, lebo to je v rozpore s tým, s tou najčistejšou predstavou verejnosti o verejnom činiteľovi, že verejný činiteľ má vykonávať verejnú službu ako službu občanom. Veď zákon o ochrane verejného záujmu to vyslovene zakazuje. Zakazuje to verejnému funkcionárovi, uprednostňovať osobný záujem pred verejným. Alebo nesmie využívať svoju funkciu na získavanie výhod vo svoj prospech či jemu blízkych osôb. A čo po tom, keď verejný funkcionár kryje, keď chce ututlať kriminálnu činnosť? Veď prípad emisií, kauza emisií, to je o tom. A ja si preto myslím, že Robert Fico za to musí niesť politickú zodpovednosť. Už iní hovorili, že koľko za tie peniaze by mohli prispieť tým dôchodcom, ktorí majú nízke dôchodky, alebo ako mohli zlepšiť situáciu tých zdravotných sestier.
Dámy a páni, toto je kauza Ficovej vlády. Toto je kauza SMER-u, ktorí využili predaj emisií cez garážovú firmu. A ja si myslím, že Robert Fico by preto mal odstúpiť i sám. Dôvodov je na to viac a jedným z nich je určite táto emisná kauza.
Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)