Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.10.2014 o 16:34 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2014 16:34 - 16:35 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne. Tento návrh je iniciatívny návrh ministerstva. Čiže nie je to žiadne odporúčanie ani Európskej komisie, ani Európskej rady, čiže je to vlastná iniciatíva tejto vlády, je to iniciatíva pána ministra. A keďže si myslím, že je to nefér, aby v situácii, keď SMER má všetko dnes, všetky inštitúcie, ešte dokonca aj tie kontrolné, ktoré zo zákona by mali patriť opozícii, že to nie je fér, aby sme zabetónovali smerákov vo svojich funkciách aj po voľbách v roku 2016. A teda ten verejný prísľub, že to treba zmeniť, som dal a som rád, že keď som odchádzal od rečníckeho pultu, že aj kolegovia zo SaS ako súhlasia s týmto mojím prísľubom. Čiže teraz to tak preopakujem, že je to prísľub opozičných poslancov, že naozaj po voľbách toto zmeníme, lebo nepochybujem o tom, že poslanci za SMER tento iniciatívny návrh ministra schvália.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2014 16:28 - 16:32 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán minister, ja som vám pri tom predchádzajúcom bode ob, teda nevyčítal, že to vy ste ten, vy ste sa pričinili k tomu, že vás treba alebo možno zapísať do Guinessovej knihy rekordov. Ja som to adresoval skôr poslancom SMER-u, že oni sa o to pričinili, že by vás určite zapísali do Guinessovej knihy rekordov, lebo ani jeden z nich nevystúpil a teda a vy ste to stihli za dvanásť minút. Ale dobre, nemusíme sa už k tomu vracať. Je to minulosť. Ja som rád, že môžeme teraz diskutovať a je to tak dobre. Dokonca sú tu veci, pri ktorých vás ani nekritizujem, alebo teda vás aj pochválim. Ale keďže som si to vyčerpal v predchádzajúcom bode, teraz sme pri bode, pri ktorom vás budem kritizovať, ale nie dlho, sľubujem. Preto lebo to je návrh, ktorý nie je taký rozsiahly a v podstate sa to dá povedať veľmi stručne.
Tento návrh zákona v tom tzv. sociálnom balíčku, aj keď je o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti sa zamestnanosti alebo vysokej nezamestnanosti týka minimálne. Nijako k vyššej zamestnanosti na Slovensku tento návrh neprispeje. Aj keď dôvodová správa, a vy ste to povedali aj vo svojom úvodnom slove, že cieľom tejto novely je modernizovať, zvýšiť efektivitu práce úradov práce. No, pozrite, ten zámer je potrebný. Súhlasím s vami, pretože efektivita úradov práce pri poskytovaní služieb zamestnanosti je veľmi nízka. Vidíte, ako rastú agentúry po Slovensku, už prekročili číslo tisíc a naozaj teda pôsobia skôr ako úrady práce a oni v mnohom aj teda suplujú činnosť úradov práce. Čiže je potrebné urobiť zásadné zmeny v poskytovaní služieb zamestnanosti.
Tento váš návrh, aj keď to má za cieľ, tak to nijako nerieši. Nemodernizujete služby zamestnanosti, ani nezvyšujete ich efektivitu. Jedinou zmenou, ktorú táto novela prináša, je zrušenie právnej subjektivity úradov práce a ich premena na preddavkové organizácie zapojené na rozpočet ústredia práce, čo inými slovami znamená, že riaditeľov úradov práce bude menovať a odvolávať generálny riaditeľ ústredia práce. Pán minister, celá táto novelizácia má za cieľ zabetónovať vo svojich funkciách súčasných riaditeľov úradov práce. Ak to prejde, pán minister, my to po voľbách zmeníme. Dávam vám verejný prísľub.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2014 14:41 - 14:43 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán kolega Jasaň, to, že si to musíte overiť v praxi, niektoré veci, že až, keď zistíte, že to je tak dobré, alebo že to treba zmeniť a vy to zmeníte, že na to nepotrebujete opozíciu. Pozrite, no na môj vkus vám to trvá strašne dlho, kým to vy zistíte, že to nie je dobré. Obyčajne, teda ešte pánboh zaplať, že vám to príde pred voľbami, komunálnymi. Napríklad ten jeden plat. No veď dva a pol roka ako ste skúmali, či verejnosť toto vníma pozitívne alebo negatívne? Však to je od prvej chvíle, keď sa to ľudia dozvedeli a riešime to tu vlastne aj pri iných bodoch programu. Keď spomínal kolega, že je tu desaťtisíc ľudí, ktorí sú poberateľmi výsluhového dôchodku, ktorý je oveľa vyšší, ako priemerný starobný dôchodok, a tí ľudia ďalej pracujú. No veď vy sa tomu, ja sa tomu nedivím. Veď to je ako ebola. Veď to sa tak šíri v tejto krajine, akože odškodní sa na úkor štátu. Však keď to robia tí najvyšší, keď to robia tí, čo sú pri moci, ja sa nedivím, že vy idete zmrazovať platy ústavným činiteľom. Však teda, veď vy to ani nezbadáte pri tých troch, štyroch platoch. Prosím vás, veď ako, čo to je? Nie? Veď keby sme aj zrušili plat poslancom Národnej rady, veď vy ste za vodou. Nie? Pán Jasaň, čiže trvá vám to veľmi dlho. A to, že kedy chcem rokovať o odvolávaní pána ministra? No pozrite. Od deväť do dvanásť a od štrnásť do devätnástej hodiny každý deň. Tak to od nás aj verejnosť čaká, lebo tak to máme v rokovacom poriadku a to je dosť času, aby sme si našli priestor aj na rokovanie o takejto veci. A, no to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2014 14:27 - 14:40 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, dámy a páni, kým v predchádzajúcom bode, ktorý predkladá minister Richter, sa plénum venovalo problému, ktorý z väčšej časti je dôsledkom toho, ako SMER sa postavil k pracovnoprávnej legislatíve, k Zákonníku práce, niektorí kolegovia to nazvali, že pokúša sa riešiť problém, ktorý sám spôsobil a dá sa s týmto tvrdením súhlasiť.
Teraz ideme rokovať o bodoch, o programe, alebo teda o tom tzv. sociálnom balíčku piatich návrhoch zákonov, ktoré štyri z nich chcú riešiť problém vysokej nezamestnanosti. Za toto nenesie pán minister zodpovednosť, to je dlhodobý problém. Teda to, že je taká veľká a teda nenesie len on. Je istý podiel, samozrejme, aj na ňom, ale netrúfam si to teraz tak zosobňovať, len to už sú teraz návrhy, ku ktorým, by som povedal, pristupuje pán minister tak, že už využíva aj podnety z opozície. To znamená, že to, čo tu celé mesiace a celý čas opoziční poslanci vo svojich návrhoch navrhujú a bolo to zamietané, tak teraz to nachádzame vo vládnych predlohách, a to je dobré. Ale keďže, aby som nič nevynechal, tak pôjdem pekne po poriadku, lebo o týchto návrhoch sme vlastne už mali rokovať na predchádzajúcej schôdzi. Hovorím, preto mali, lebo sme v podstate nerokovali.
To, čo tu bolo minulý mesiac v súvislosti s týmito návrhmi zákonov, tak neviem, či sa dá nazvať, že rokovanie o návrhoch zákonov, keď pán minister využil chvíľkovú neprítomnosť opozície, nebolo to ani 15 minút a kým sme sa stihli vrátiť z tlačovej konferencie, ktorá bola v týchto priestoroch, tak zrazu bolo po všetkých návrhoch zákonov, teda bolo, akože ste ich stihli formálne vybaviť a pritom nevystúpil jeden z poslancov SMER-u v rozprave. A pritom veď mohli ste pána ministra aspoň pochváliť, lebo ja som sa to chystal urobiť, konkrétne pri tomto návrhu zákona a nemohol som to urobiť. To, čo ste vy urobili, tak ste, alebo ako ste, pri čom ste asistovali a teda aj pán minister, tak to je na zápis do Guinnessovej knihy rekordov, lebo za 12 minút stihnúť päť zákonov, naozaj, aj rozpravu k nim, aj predniesť návrhy, odôvodniť, aj spravodajské správy, no to sa tak ľahko niekomu nepodarí prekonať to, čo urobil minulý mesiac pán minister. A vy ste mu pri tom, poslanci SMER-u, asistovali. Určite to bolo možno z vášho pohľadu účelné, že ste takto sa vyhli diskusii, ale naozaj, no veď, teraz je mi už ťažko chváliť pána ministra, pretože dnes je to zase v úplne inej polohe.
To bolo vtedy v situácii, keď predseda parlamentu chcel opozičným poslancom zatvoriť ústa, aby sme o niektorých veciach nediskutovali. Veď dobre, tak keď ste nechceli diskutovať o veciach, ktoré vás hnevajú, dráždia tých kandidátov na primátorov a starostov a chceli sa tomu vyhnúť, tak ste mohli diskutovať o týchto veciach, ako je napríklad možné, ako vy navrhujete znižovať vysokú nezamestnanosť na Slovensku, a to sa vám, to sa vám teda, nieže nepodarilo, teda ani jedno, ani druhé, ani tá diskusia o tom, ako to chcete robiť, ako ju chcete znižovať a potom aj ten fakt, že sa vám nedarí znižovať nezamestnanosť na Slovensku. A aj keď to tak na prvý pohľad môže zo štatistík vyzerať, tak to tak nie je, lebo tie štatistiky o nezamestnanosti, to je, to je hotové kamuflovanie štatistík. Takým spôsobom ju môžete aj na nulu, keď budete takto pokračovať, znižovať, že budete vyraďovať z evidencie tých, ktorí tam podľa vás nepatria, tak ako to teda ste urobili zmenou metodiky výpočtu nezamestnanosti na Slovensku a potom vám môžu vychádzať čísla o nižšej nezamestnanosti.
A ak chcete, aby som to potvrdil aj tými číslami, tak len uvediem a budem porovnávať údaje júl tohto roka a júl roku 2011, to znamená údaje za tri roky dozadu. Ak by ste nezmenili metodiku výpočtu, tak nezamestnanosť v júli 2011 bola 13,15 % a tento rok v júli, o tri roky, pri tej istej metodike by bola 13,3; 13,3 je viac ako 13,15. No to, že je to menej, že vykazujete menej, tak to je preto, že napríklad v júli ste vyradili, alebo teda úrady práce podľa zmenenej metodiky vyradili 16 698 evidovaných nezamestnaných ľudí, ktorí vykonávajú menšie obecné služby a dobrovoľnícku prácu. Pritom tí ľudia nemajú žiadnu skutočnú prekážku nastúpiť do práce. A takouto fintou napríklad je nezamestnanosť nižšia a pritom tí ľudia nemajú prácu, sú nezamestnaní. Ja si myslím, že títo patria do evidencie úradov práce.
No, a teda to je fakt a to treba povedať, že v boji s nezamestnanosťou sa vám nedarí. Nedarí a možno to je dôvod, prečo už v tejto chvíli sú vám dobré aj návrhy z opozície. Lebo to, čo je obsahom tohto návrhu, o čom teraz rokujeme, tak to je ten princíp medzitrhu práce, ktorý sa opozícia pokúšala vám navrhnúť a posunúť už niekoľko razy. A vy, poslanci SMER-u, ste za ten návrh vtedy nehlasovali. Teda ten princíp medzitrhu práce, že dlhodobo nezamestnaným ľuďom, ktorí sú bez práce, dlhodobo nezamestnaní, aby sme zvýšili atraktívnosť prijatia zamestnania aj za minimálnu mzdu, tak aby nestratili dovtedy dávku v hmotnej núdzi, ktorú dostávali, lebo rozdiel medzi, v mnohých prípadoch medzi dávkou v hmotnej núdzi a príjmom zo zamestnania z tej minimálnej mzdy bol mnoho razy minimálny, alebo to bolo skoro to isté.
Čiže týmto spôsobom, týmto spôsobom ja sa, ja teda verím, že to pre mnohých zrazu bude atraktívne ísť do práce aj za minimálnu mzdu. Čiže dostávať rok alebo šesť mesiacov, či 126 alebo teda po tých šiestich mesiacoch 63, keď zaokrúhľujeme na eurá, tak je to, je to zmena k lepšiemu. Ak niekto bude kritizovať, že to neznamená trvalé pracovné miesta, že keď sa vyčerpajú tie prostriedky, tak sa tí ľudia vrátia späť do tej situácie, v akej sú teraz, beriem, ale jednoducho dnes sme v situácii, že treba využiť všetky rozumné návrhy a možnosti, ktoré vedú k tomu, že ľudia sa, najmä tí, ktorí žijú viac zo sociálneho systému, aby sa viac usilovali aj vlastným pričinením alebo mali väčší záujem dostať sa na trh práce.
Pozrite, čiže toto oceňujem a možno by som chcel apelovať viac na kolegov zo SMER-u, že by sa mali viac inšpirovať tými návrhmi opozície, ako prehadzovať ich, že nebudú alebo na ďalšiu schôdzu, to škodíte sami sebe. Možnože, ak teda to, ich študujete a potom budú v tých vládnych predlohách, tak prosím, no. Korektné by bolo, keby ste to aspoň priznali, lebo bude to aj v tom ďalšom návrhu. Aj to odpustenie odvodov pri brigádnickej práci študentov, že jednoducho 200 eur príjem, nebudú povinní platiť poistné odvody, to tiež je nápad z opozície. Veď tu kolegyňa sedí alebo jeden kolega nesedí, no proste to sú návrhy, ktoré sa vám určite hodia, aj mnohým tým, ktorých sa to konkrétne týka a v podstate vás to, vás to nič nestojí, len dobrú vôľu. Inšpirovať sa našimi návrhmi, prihrejem si svoju polievočku. Aj ten jeden plat stačí. Ja sa teším, že budeme tu o tom rokovať a že teda musel premiér zasiahnuť, aby ste zmenili názor, a že aj tí, čo boli zásadne proti, dneska sú toho protagonisti, no. Ja vám budem navrhovať aj vylepšenia isté, lebo no, veď ten čas beží naozaj veľmi rýchlo a každý deň je mnoho razy dňom nevyužitej príležitosti. Čiže my nie sme opoziční poslanci tí, čo chcú škodiť, čo chcú, ako si myslí pán predseda parlamentu, že zdržovať alebo odvádzať pozornosť, alebo hádzať polená pod nohy. Vôbec nie. Však toto sú tie návrhy, ktorými podávame pomocnú ruku, ako nezamestnanosť na Slovensku môže byť menšia.
Bolo by slušnejšie, keby ste minimálne prejavili nieže vďačnosť, ale keby ste sa správali ku nám tak, by som povedal, prirodzene, to, čo je slušné. A súvisí to s pánom ministrom Richterom. Ak nám pán predseda parlamentu odkazuje, že o vyslovovaní nedôvery budeme, ministrovi Richterovi, diskutovať v noci, no ja mu odkazujem, pán predseda parlamentu, o tomto diskutovať v noci ja nebudem. A urobím všetko preto, aby sme to robili v normálnych, by som povedal, podmienkach. A ak vy prejavíte dobrú vôľu, tak to môže byť v rámci toho času, ktorý ste vyčlenili na rokovanie októbrovej schôdze. A keď tá dobrá vôľa nebude, no tak to bude v novembri a bude to v čase, že sa vám to nebude hodiť, lebo bude pred komunálnymi voľbami opäť. (Potlesk.)
Čiže nie je to vyhrážanie sa, ale ja vám ponúkam naozaj návrh, že keď sa vy budete správať voči nám, k opozícii korektne, veď vy nie ste naši ani nadriadení, od predsedu počnúc aj vy, ostatní kolegovia. My sme rovnocenní partneri, len vy máte teraz tú nevýhodu, že musíte, nevýhodu, možno sa to dá povedať, však niekto by povedal, výhodu, že spravovať túto krajinu, ale to je zodpovednosť a my vám pritom nechceme škodiť, my vám chceme pomáhať, lebo naozaj, veď ja predpokladám, že nikto z tejto krajiny, kto tu sedí v tomto pléne, že nechce odtiaľto zdúchnuť, ako tí, čo nakradli, no. Ale ako nenúťte opozíciu do správania, ktoré, ktoré tu jednoducho by nemuselo byť pri troške dobrej vôle.
Ak som odbočil, a že som hovoril aj na tému, o ktorej budeme inokedy diskutovať, teda odvolávanie ministra Richtera, tak hovorím to len preto, lebo som to považoval za dôležité odkázať nášmu predsedovi, tomu, čo organizuje náš program. A jednoducho opozíciu je možné, ak bude konštruktívne pristupovať k práci parlamentu, využiť aj vo svoj prospech. Toto som považoval za dôležité povedať pri tomto bode.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2014 10:48 - 10:50 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Jurinová, ja chcem reagovať iba na tú jednu vec z vášho vystúpenia, keď ste reagovali na tému zlúčenia rozpravy o dvoch bodoch. No ja som nezmenil názor. Naozaj takýto postup, že je tu návrh ministra Richtera o úplne inej veci a zároveň je tu spoločná rozprava o návrhu poslanca Mihála takisto o úplne inej veci. Vy to považujete, že to je v poriadku. Tie dva návrhy majú len to spoločné, že jeden i druhý je novela Zákonníka práce. Ale veď to keby ste takto postupovali, tak ste mohli zlúčiť rozpravu aj s naším návrhom. Ja s kolegom Přidalom na tejto schôdzi tiež navrhujeme novelu Zákonníka práce. Ako no, ako by to vyzeralo? Veď to je samostatný bod a ja sa budem aj s kolegom Přidalom vás usilovať presvedčiť, že to, čo navrhujeme do Zákonníka práce, je správne, ale zároveň, aby ste diskutovali pri nedeli o agentúrnom zamestnávaní, veď to je schizofrénia.
Čiže ja trvám na tom, že to je, keď to chcem slušne povedať, tak je to mimoriadne neobvyklé a dúfam, že nebudeme takto aj v budúcnosti postupovať. Ak teda by som aspoň trošku chcel pochopiť tú spoločnú rozpravu, tak ak kolega Mihál chcel, aby minister Richter počúval niečo o tom, čo oni navrhli v zákonníku, tak prosím, ak chceli toho ministra dotiahnuť do sály, ale to sa mi zdá byť ako dosť málo. Hovoriť, proste ja som pochválil poslanca Mihála, keď hovoril k návrhu Richtera. Ale to, čo hovoril o jeho Zákonníku práce, to som dokonca kritizoval. Čiže chápete, ako si ja musím stúpať na jazyk pri jednej rozprave?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2014 10:21 - 10:23 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Jozef, vrátil si do rozpravy zase kus schizofrénie. Tak je tu minister Richter a nerozumiem tomu, načo otvárať témy v opozícii a teda, ale prosím. Spomenul si, že obsahom toho vášho poslaneckého návrhu Zákonníka práce je tá nedeľa a spomenul si náš návrh, teda návrh mňa a kolegu Alojza Přidala. No o tom bude samostatná diskusia, ale keď si to už spomenul, že vy navrhujete zvýhodniť nedeľnú prácu tým osobitným príplatkom 25 %, pán kolega, ja som nie za 25 %, ja som za 100 % zvýšenia príplatku za nedeľnú prácu. Ale ten postup, logicky, musí byť iný. Najprv musíme pomôcť ľuďom, ktorí chcú byť v nedeľu pri svojich rodinách a nemôžu si pomôcť. Keby bol ten príplatok 100 %, tak ten náš, by som povedal, úspech, že presadíme, alebo pomôžeme tým rodinám, alebo tým mamičkám, ktoré chcú byť pri svojich deťoch a manželoch, jednoducho by bol neuskutočniteľný.
Čiže ja navrhujem tento postup, že najprv pomôžme tým, ktorí v nedeľu chcú byť pri svojich rodinách a nechcú prísť o prácu a potom môžeme pomôcť tým, ktorí v nedeľu musia byť v práci, lebo je to nevyhnutné pre chod spoločnosti a tým môžeme pomôcť aj tým príplatkom, ktorý spomínaš naozaj, ktorý vypadol zo Zákonníka práce a môže byť nie 25 %. Päťdesiat, 100 %. Proste naozaj, môžeme im takto pomôcť, lebo je to, je to istá aj obeta ostatným, ktorí môžu tráviť čas iným spôsobom, ako byť v práci. Čiže ten postup my považujeme za správny, ale úplne opačný. Najprv presadiť napríklad obmedzenie nedeľnej práce pre tých, ktorí nemusia pracovať a potom pomôžme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2014 9:47 - 9:49 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ja budem tak voľne pokračovať v tom, čo hovorila moja kolegyňa Monika Gibalová. Pán poslanec Mihál, chcem ti poďakovať za toto tvoje vynikajúce vystúpenie, lebo takto treba diskutovať o tom, čo teda v tejto chvíli navrhuje vláda a demaskovať, by som povedal, tie problémy tak, ako sú. Problémom dnes na Slovensku sú personálne agentúry dočasného zamestnávania, tak to vidí ministerstvo, ale zabudlo na to, že ono ich vlastne stvorilo. Ono ich stvorilo svojím Zákonníkom práce. Čiže aby sme nemýlili aj verejnosť, aj ostatných ľudí, je potrebné o tomto hovoriť, že vrátiť sa k zmene Zákonníka práce a vlastne riešiť príčiny a potom sa možno menej času budeme venovať riešeniu tých negatívnych dôsledkov. Takže ešte raz, pán kolega, ja ti chcem poďakovať za toto tvoje vystúpenie a ak som sa ťa včera svojím vystúpením (povedané so smiechom) dotkol, tak sa verejne ospravedlňujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2014 18:17 - 18:19 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pardon (rečník si odkašľal). Ja zopakujem, ako nemá to žiadnu logiku spojenie dvoch zásadne odlišných tém, ktoré sa ako nijako neprelínajú. Keby v návrhu poslanca Mihála a pani poslankyne Kiššovej bol iný spôsob riešenia problému agentúrneho zamestnávania, ako to navrhuje minister Richter, tak rozumiem tomu, ale ani slovo nepadlo o agentúrnom zamestnávaní pri druhom návrhu. Ja som skôr čakal, že budeme kritizovať, ja nie, ale že niekto bude kritizovať spôsob, akým navrhuje upraviť teda agentúrne zamestnávanie minister Richter, že to niekomu možno skomplikuje situáciu, možnože niektorí tí predstavitelia agentúr, nieže niektorí, no, že nebudú nadšení niektorými úpravami, ale, prosím, je to vec názoru. Ja dokonca v mnohých ohľadoch s ministrom Richterom v tejto veci súhlasím. Ale nerozumiem teraz ako, ako miešať témy, ktoré nijako s návrhom ministra Richtera nesúvisia, aby o tom bola spoločná rozprava. Veď to je schizofrenický stav a každý, kto v tejto rozprave vystúpi, tak sa v tej situácii ocitne. Musí najprv povedať, ja idem diskutovať o návrhu ministra Richtera, alebo musí povedať, ja idem diskutovať o návrhu poslanca alebo bývalého ministra Mihála, lebo, lebo tie návrhy spolu proste nijako nesúvisia.
Keď budeme hovoriť o zmrazovaní platov, tak je jedno, či to navrhujú SMER, veď to je to isté, čo navrhuje opozícia, nie? Veď v tom je to spoločné, že sú tie návrhy akoby o tom istom. No to má aj svoju logiku, ale tu tú logiku som nenašiel. A hovorím, ospravedlňujem sa, že som za ten návrh hlasoval z nepozornosti, ja som myslel, že je to kolega z opozície a že mu vyjdem v ústrety.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.10.2014 18:12 - 18:15 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, dámy a páni, ja som sa vám prišiel ospravedlniť. Toto sa ešte nestalo. Naozaj, ja si nepamätám takýto cirkus. A teraz minister Richter je v tom úplne nevinne. Predstavte si, že je zlúčená rozprava k dvom veciam, ktoré spolu nijako nesúvisia. Je to síce Zákonník práce, ja som čakal, že teda budeme diskutovať len čo navrhuje minister Richter vo vládnom návrhu, ale on hovoril o voze a môj predrečník hovoril o koze, naozaj.
Čo je zaujímavé na tom, že, že to navrhol teda sám opozičný poslanec, aby bola zlúčená rozprava. Teoreticky to ide, nakoniec, veď my sme to neraz robili, ale robí sa to vtedy, keď to nejak spolu súvisí. Napríklad aj na tejto schôdzi sú návrhy o zmrazovaní platov ústavných činiteľov v zákone o platových pomeroch ústavných činiteľov, o tej istej veci a tam to má logiku. Alebo napríklad niekedy sme, keď sme rokovali o zrušení imunity poslancov, bol vládny návrh, opozičný, tak sa zlúči rozprava o tej istej veci a všetci rozprávame o tom istom. Ale teraz proste, o čom máme rozprávať? O voze alebo o koze? No, veď proste, toto, toto nie je, ako nie je to minimálne, keď budem hovoriť takým korektným slovníkom, to nie je štandardný postup.
Ja som sa chcel akoby naviesť na poslancov SMER-u, že ako to mohli schváliť, takúto hlúposť. A ja som si išiel pozrieť hlasovanie a predstavte si, že aj ja som za to hlasoval (vyslovené s pobavením). Aj moji kolegovia z klubu za to hlasovali, 133 poslancov hlasovalo za tento návrh.
Ja za seba viem, že som dôveroval kolegovi Mihálovi, že navrhol zmysluplnú vec, a preto som za to hlasoval. Ale podľa môjho názoru buď ste si chceli vy zo SMER-u chceli urobiť srandu z opozičného poslanca, alebo teda aj ostatní nedávali, ako ja, pozor pri hlasovaní. A preto to je všetko, čo som chcel v tejto chvíli povedať, naozaj len k procedúre, že neznevažujme teda túto inštitúciu.
Minister Richter prichádza so zaujímavým návrhom a vecne sme mohli o tom diskutovať. Ak chcel kolega Mihál akoby predbehnúť, že on má väčšiu novelu, že hovorí o všetkom a o mnohých veciach, užitočných, veď to sme mohli, keď by na to prišla rada, a prosím. Ale teraz? No proste ja sa tej diskusie ako nemôžem zúčastniť z logických dôvodov, lebo jedno, druhé spolu nijako nesúvisí. Čo majú spoločné, že ide o Zákonník práce, ale to je málo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.9.2014 9:02 - 9:02 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážení kolegovia poslanci, kde mám začať? Ale nebudem hovoriť dlho, lebo som včera komentoval rozpravu tých, ktorí sa zapojili k tomuto bodu programu, tak budem veľmi stručný.
Na začiatok by som rád zareagoval na to, čo sa udialo v súvislosti aj s rokovaním o tomto návrhu. Na Úrade vlády Robert Fico oznámil verejnosti, že pokiaľ poslanec Národnej rady bude zastávať aj inú funkciu platenú z verejných zdrojov, bude brať len jeden plat poslanca. Toto je obsahom návrhu, ktorý predkladám s kolegami z KDH. Čiže Robert Fico to včera na tlačovke oznámil. Čo mňa vyrušuje, je, že vedľa neho stál primátor Košíc Raši. A ten seba označil včera za jedného z hlavných iniciátorov tohto návrhu. Hlavný iniciátor tohto návrhu, keď sme o tomto istom návrhu hlasovali v decembri minulý rok, tak bol proti návrhu, a keď sme o tom návrhu hlasovali vo februári, tak tiež nebol za návrh ako ostatní poslanci, väčšina sa zdržala hlasovania.
Dámy a páni, tým, ktorí podporujú náš návrh, ďakujem. Boli to pán poslanec Vašečka, pán Kvasnička, pán Přidal. Oni zhodou okolností sú aj predkladatelia tohto návrhu.
Pán poslanec Bublavý si zrejme svoje vystúpenie, teda odmietavé vystúpenie k tomuto návrhu pripravoval skôr a nepostrehol, že v strane SMER došlo k zásadnej zmene postoja k tomuto princípu „jeden plat z verejných zdrojov stačí“. Keď to povedal predseda vlády, predseda strany SMER, predpokladám teda, že si osvoja v krátkom čase aj ostatní poslanci strany SMER tento návrh.
Chcem len zdôrazniť pre pána poslanca Bublavého aj Petráka, že náš návrh, tento, o ktorom sme teraz alebo včera rokovali, nie je o zákaze viacerých mandátov. To je iný návrh. To je ten ústavný návrh, o ktorom sme rokovali predtým. Ten má takú ambíciu. Náš návrh nebude brániť vykonávať popri poslancovaní aj funkciu napríklad starostu, pánu poslancovi Bublavému. Ak ho zvolia, áno, bude to tak, ale nebude môcť poberať ďalší plat okrem poslaneckého.
Apropo, padali tu také výrazy ako nálepky na tento návrh, že je populistický, farizejský. No ak si náš návrh osvojil Robert Fico, my predkladatelia znesieme tú nálepku, že sa môže niekomu zdať tento návrh populistický. Tak, dobre, prosím, je populistický. Ale farizejský je skôr návrh strany SMER, lebo v strane SMER teda aj predseda vlády, aj Raši vedľa neho navrhujú to isté, ale nie pre seba, ale pre tých, ktorí prídu prípadne po nich. To znamená, popri tom návrhu, ktorý my predkladáme, aby platil teraz, aby sa týkal aj vás, tak vy tu navrhujete, aby to bolo až po voľbách roku 2016. A to je farizejské, to je pokrytecké. A vy budete tak ďalej, obrazne povedané, vyciciavať tento štát.
No a posledná moja podstatná poznámka. Pán poslanec Bublavý hovoril o neporiadku v Európskej únii. No, áno, máte pravdu, ide to z Bruselu. No s tým my predkladatelia teraz nič neurobíme, ale vy teraz máte na to väčší vplyv. Môžete sa stretnúť s eurokomisárom Šefčovičom. Obráťte s tým na neho a my máme ambíciu urobiť poriadok na Slovensku a keď sa nám to podarí, potom môžeme ísť aj ďalej.
Dámy a páni, ďakujem všetkým tým, ktorí podporia tento návrh zákona do druhého čítania. Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis