Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

7.11.2012 o 11:22 hod.

Ing.

Daniel Duchoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2012 16:41 - 16:42 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. Boli sme svedkami pomerne emotívneho vystúpenia, ale emócie treba vedieť niekedy aj tlmiť. Tam ste porovnávali tie obdobia rokov 2004, 2005. Ale podľa mňa na to, aby sme mohli celkovo vyhodnotiť trendy, ako výber dane teda stúpal, tak by bolo dobré porovnať aj nasledujúce roky, pretože porovnať dva roky je asi dosť málo, pretože podľa mňa ten nárast výberu daní už nebol aj v nasledujúcich rokoch taký masívny, ako bol z tých rokov 2004, 2005. To je prvá poznámka.
Čo sa týka toho výpadku na budúci rok, áno, je tu odhadovaný nejaký výpadok na úrovni dnes 250 mil. eur. Treba však povedať, že obrovský výpadok je už aj v tohtoročnom rozpočte, takisto mi dáte za pravdu, ktorý tvorila opozícia. To znamená, že už ani ten rozpočet, ktorý tu dnes máme v tomto roku, tak nie je relevantný. A vidíme, že jeho výpadok, čo sa týka výberu daní, je obrovský. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2012 15:43 - 15:44 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Áno, ďakujem. Rovnako by som nadviazal na svojho predrečníka a poukázal by som na tú skutočnosť, že tu konštatujeme, že sú mnohomiliardové úniky na či už daniach z pridanej hodnoty a ďalších. A konečne táto vláda prichádza s mnohými legislatívnymi opatreniami, aby postupne zamedzovala týmto únikom. A vy toto podrobujete kritike. A domnievam sa, že práve aj zákon o obmedzení nakladania s finančnou hotovosťou významnou mierou prispeje k tomu, aby sa eliminovali takéto riziká, pretože veľmi dobre vieme, že mnohé podnikateľské subjekty si fiktívne riešili vzájomné platby cez pokladničné bloky alebo si dotovali pokladňu vo svojej spoločnosti a podobne. Takže ja vítam, že sa postupnými krokmi cestou legislatívnych zmien zamedzuje možnosti v ďalších pokračovaniach v daňových únikoch. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2012 18:22 - 18:23 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec, mne sa nie celkom páčilo, že do akej roviny ste to vy postavili. Jednoducho ako keby my sme teraz, ako keby ten hazard tu neexistoval a my ho tu ideme nejakým spôsobom zavádzať alebo ešte viac, propagovať a liberalizovať, ale to tak nie je. Pretože tie úpravy, ktoré sú navrhované v rámci novely zákona, naopak, sprísňujú niektoré podmienky a očakáva sa, že pokles hracích automatov v konečnom dôsledku poklesne.
A čo sa týka tej poznámky, ktorú tu mal minister vo vzťahu k prostitúcii, myslím si, že nikto si určite nebude robiť posmech z týchto osôb, pretože naozaj sú obeťou, ale zcela správne poukázala na farizejstvo mnohých ľudí, ktorí jednoducho sa tvária ako keby táto činnosť tu nebola, možno naozaj tam skláňajú hlavu, keď prechádzajú pri tom Slovnafte. A to, že tá prostitúcia tu je, je asi taký istý fakt, ako to, že aj ten hazard tu existuje a bude naďalej existovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 28.11.2012 9:09 - 9:10 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som vám odôvodnil návrh výboru pre financie a rozpočet na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 120 o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov v druhom a treťom čítaní.
Návrh je podaný v súvislosti so súčasným stavom verejných financií a ekonomickou situáciou Slovenskej republiky, pričom navrhuje v roku 2013 neuplatniť zvýšenie platu podľa § 2 zákona č. 120 o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov v znení neskorších predpisov, ale navrhuje ponechať platy na úrovni 2011. Predmetný návrh sa v pôvodnom predloženom znení týkal ústavných činiteľov okrem sudcov, sudcov Ústavného súdu a prokurátorov. Chcem vás však informovať, že na rokovaní výborov bola aj táto oblasť implementovaná do návrhu zákona formou pozmeňujúcich návrhov. Taktiež boli na výboroch posúdené a zapracované pripomienky vlády k tomuto návrhu zákona, ktorý je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, platnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Ako už bolo skonštatované, predmetný návrh zákona bude mať pozitívny dopad na štátny rozpočet, pretože sa navrhuje ponechať platy v rovnakej výške ako v roku 2011 a 2012, čo predstavuje úsporu vo vzťahu k predpokladanej výške výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2013. Účinnosť návrhu zákona je navrhovaná na 1. január 2013, vzhľadom na skutočnosť, že návrh zákona aj so svojimi finančnými dopadmi je naviazaný na návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2013.
Týmto si vás dovoľujem požiadať o podporu predloženého návrhu, ktorý máte uvedený ako tlač 323.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

27.11.2012 17:28 - 17:44 hod.

Daniel Duchoň
Ďakujem. Ja chcem oznámiť rovnako zasadnutie finančného výboru zajtra o 8.40 hod. v miestnosti 31. Ďakujem.
Skryt prepis
 

27.11.2012 14:24 - 14:26 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som vám odôvodnil návrh výboru pre financie a rozpočet na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 120 o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov v znení neskorších predpisov, uvedeného ako tlač 323... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte chvíľku. Páni poslanci, poprosím vás o pokoj v rokovacej sále, aby sme mohli, aby predkladateľ mohol uviesť návrh zákona. Kto si potrebuje niečo vybaviť, nech sa páči. Poprosím vás, páni poslanci, o pokoj.
Nech sa páči, pán predseda.

Duchoň Daniel, poslanec NR SR
Áno, ďakujem.
Návrh je podávaný v súvislosti so súčasným stavom verejných financií a ekonomickou situáciou Slovenskej republiky, pričom navrhuje v roku 2013 neuplatniť zvýšenie platu podľa § 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 120 o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ale navrhuje ponechať platy na úrovni roku 2011.
Predmetný návrh sa v predloženom znení týka ústavných činiteľov okrem sudcov, sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky a prokurátorov. Je však záujem túto oblasť implementovať do návrhu zákona formou pozmeňujúceho zákona v druhom čítaní.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republiky viazaná.
Predložený návrh zákona nebude mať dopad na verejné financie, rozpočty obcí a vyšších územných celkov a tiež nemá negatívny vplyv na životné prostredie, na zamestnanosť, podnikateľské prostredie a informatizáciu spoločnosti.
Predmetný návrh zákona bude mať pozitívny dopad na štátny rozpočet, pretože sa navrhuje ponechať platy v rovnakej výške ako v roku 2011 a 2012, čo predstavuje úsporu vo vzťahu k predpokladanej výške výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2013.
Účinnosť návrhu zákona je navrhovaná na 1. január 2013 a vzhľadom na skutočnosť, že návrh zákona aj svojimi finančnými dopadmi je naviazaný na návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2013.
Týmto si vás dovoľujem požiadať o podporu predloženého návrhu na vydanie zákona, ktorý máte uvedený ako tlač 323.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.11.2012 11:22 - 11:22 hod.

Daniel Duchoň
Ďakujem, takisto by som chcel oznámiť členom finančného výboru, že zasadnutie finančného výboru sa bude konať o 12.15 hod. v miestnosti č. 31. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2012 18:13 - 18:14 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. Áno, ja si uvedomujem, že daňová optimalizácia môže mať, samozrejme, tento legálny rozmer, ale ja som sa chcel skôr zamerať vo vystúpení práve na tej nelegálny rozmer, keď vieme, že cez rôzne poradenské služby právneho charakteru alebo marketingového sa vyťahujú, alebo sa znižujú základy dane a vyťahujú sa proste financie zo spoločnosti. Takže ako tam som mieril, nie na to, čo ste poukazovali vy. Čo sa týka toho Švédska, ktoré ste, pán Štefanec, spomínali, áno, idú znižovať sadzbu dane, o tom nepochybujem, alebo to nerozporujem, ale Švédsko má zároveň aj 30-percentnú daň z dividend, takže stále ako ten pomer k tomu zníženiu a vôbec toho celkového daňového zaťaženia je, je asi iný. A ešte ste tam, áno, čo sa týka toho znižovania, alebo šetrenia vládnych výdavkov, ja som čerpal z verejne dostupných informácií, dokonca tam bol citovaný pán minister financií, takže ako tým chcem iba povedať, že naozaj to šetrenie tam preukázateľne je.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

23.10.2012 17:53 - 17:53 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, vo svojom vystúpení by som rád upriamil pozornosť na niekoľko skutočností, o ktorých sa tu veľa diskutuje a ktoré tu podľa môjho názoru boli opozíciou veľakrát neobjektívne a skreslene prezentované. Po prvé, keď hovoríme o konsolidácii verejných financií, tak dnes neexsituje jednoznačný záver, ktoré konsolidácie sú úspešnejšie, či tie, ktoré kladú väčší dôraz na príjmovú stránku rozpočtu, alebo tie, ktoré na výdavkovú. Dokonca nedávna štúdia Medzinárodného menového fondu poukazuje na skutočnosť, že teda menej škodlivé sú tie, ktoré kladú väčší dôraz práve na tú príjmovú stránku. Ďalej je tu aj štúdia, ktorú vypracoval americký ekonóm Thomas Hungerford ešte pre prezidenta Regana, kde sa konštatuje, že zvyšovanie daní nemá zásadný význam na ekonomický rast, a dokonca najväčší rast v Spojených štátoch bol zaznamenaný v päťdesiatych rokoch, kedy, kedy boli, kedy bolo daňové zaťaženie najvyššie.
To znamená, to čo sa tu veľakrát opakuje, že jednoducho zvýšenie dane, daňového zaťaženia, tak ako sa navrhuje v tejto novele zákona, zásadným spôsobom zabrzdí hospodársky rast, tak nie je to, nie je to podložené argumentáciami a faktami. Ďalej sa tu viackrát konštatuje, respektíve vo viacerých politických vyhláseniach opozície sa hovorí o tom, že táto vláda nevie šetriť. S týmto názorom nesúhlasím, pretože aj čerpanie štátneho rozpočtu za prvých deväť mesiacov poukazovalo na pokles výdavkov o 527,92 mil. eur oproti plánovanému rozpočtu, čo sa týka teda výdavkov. To znamená, je tu preukázateľná miera šetrenia. Ďalších 120 mil. eur má štát ušetriť v štátnom rozpočte už schváleným viazaním výdavkov v jednotlivých rozpočtových kapitolách. V tejto súvislosti si ale treba uvedomiť to, čo sme viackrát deklarovali, že jednoducho ďalší veľký priestor na plošné znižovanie výdavkov, či už hlavne teda mám na mysli mzdových a osobných, tu už nie, ten sa vyčerpal už predchádzajúcou vládou. Samozrejme, vláda sa zameriava aj na kresanie výdavkov, čoho dôkazom je aj už predstavený projekt efektívnej, spoľahlivej a otvorenej štátnej správy, ktorý má ambiciózny cieľ do budúcna zásadným spôsobom znížiť výdavky štátneho rozpočtu, ale tu treba zdôrazniť, že jednoducho takto ambiciózny projekt vyžaduje, samozrejme, väčší čas a jeho efekt sa prejaví až o niekoľko rokov.
To znamená, nie je to opatrenie, ktoré by sa dalo zaviesť zo dňa na deň. S tým, že tu treba zdôrazniť, že podstatnou mierou sa zníži počet či už rozpočtových, respektíve príspevkových organizácií, čo je absolútne zásadná zmena oproti súčasnému stavu. Navrhovaná novela zákona o dani z príjmov, ktorá zvyšuje sadzbu dane pre právnické osoby z 19 na 23 percent a zavádza daňovú sadzbu 25 percent pre osoby zarábajúce nad 3 300 eur za mesiac, je štandardným nástrojom sociálnodemokratickej politiky, ktorý zohľadňuje princíp solidarity bohatších voči chudobným. Progresívna daň zároveň zamedzuje vzniku obrovských rozdielov v príjmoch superbohatých a ostatných skupín obyvateľstva. V Spojených štátoch napríklad od roku 1979 stúpli príjmy superbohatých o 390 percent a zvyšným deväťdesiatim percentám obyvateľstva iba o 5 percent. V roku 1980 zarobil šéf amerického koncernu 42-krát viac ako bežný zamestnanec, v roku 2011 to už bolo 343-krát viac. Tu chcem teda poukázať na to, že aj k čomu môže smerovať rovná daň. Jednoducho, tie príjmy, alebo tie nožnice tých superbohatých a tých ostatných ľudí sa dramaticky zvyšujú, a preto, aj z tohto dôvodu je naozaj solidárny princíp ten, aby sa práve tie bohaté skupiny obyvateľstva podieľali väčšou mierou na financovaní verejných statkov, ktoré práve tí superbohatí čerpajú rovnako, takisto ako aj tí menej zarábajúci.
Potom tu veľakrát zaznievali obavy z toho teda, že zvýšením sadzby dane pre právnické osoby sa odradia potencionálni zahraniční investori. Tak ako sme tu už aj, už vo faktických poznámkach konštatovali, jednoducho s každým potencionálnym veľkým investorom sa rokuje individuálne a takpovediac sa mu podmienky šijú na mieru, to znamená, hovoríme tu o investičných stimuloch, hovoríme tu o znížení, alebo odpustení daňového zaťaženia a podobne. Každý veľký investor predtým, než sa rozhodne sem investovať, tak zvažuje spektrum niekoľkých kritérií na základe, ktorých sa rozhoduje, či bude investovať v danej krajine, alebo nie. Tak ako som už predtým povedal, nehovorím, že daňové zaťaženie nevplýva na toto rozhodnutie, určite vplýva, ale nie je na prvom mieste. Bola takisto robená štúdia Svetového ekonomického fóra, kde sa konštatuje, že v prípade Slovenska sú dane až na 6. mieste, sú tu iné faktory, ktoré vplývajú na rozhodovanie investorov, či vstúpia na Slovensko, alebo nie. Je to byrokracia, je to politická stabilita, je to infraštruktúra, je to lacná pracovná sila a podobne. To znamená, netreba tu teraz viesť tú debatu v tej miere, že zvýšením sadzby dane pre právnické osoby sem už nepríde žiaden investor, toto určite je zavádzajúce a myslím si, že to absolútne nie je objektívne.
Zároveň podľa štúdie Doing Business Report, ktorú realizovala Svetová banka, bolo Slovensko v roku 2012 lepšou voľbou ako Maďarsko a Česká republika v oblasti Is your business. To znamená zase, bolo, ale verím tomu, že bude aj nesledujúce roky. Uvidíme, uvidíme, ako, treba sa oprieť potom naozaj o fakty, a nie teraz tu iba niečo sucho konštatovať. To znamená, naozaj ten balík tých kritérií, ktoré rozhodujú o tom, či sem príde investícia, alebo nie, je ďaleko širší a myslím si, že čo sa týka tejto politickej stability a ďalších kritérií, vie táto vláda ponúknuť ďaleko väčšiu výhodu ako napríklad, keď tu vláda pravica, kde sa o politickej stabilite ako o zásadnom a rozhodujúcom kritériu nedalo absolútne hovoriť. Takisto aj sa tu poukazovalo na jednoduchosť daňového systému, kde sa predpokladalo, že zavedenie rovnej dane zásadným spôsobom zníži jednoduchosť daňového systému, ale zase sa tu opieram o konštatovanie Svetovej banky, kde sa hovorí, ktorá hodnotila jednoduchosť daňového systému v krajinách OECD, a my sme niekde na 130. mieste, plus-mínus, to znamená, že neviem, ako sa prejavilo zavedenie rovnej dane z hľadiska tohto parametra, keďže stále sme na tých spodných priečkach.
Rovnako aj investície, o ktorých sme tu už bavili, od roku 2008 majú stagnujúcu úroveň, to znamená, nedochádza tu k nejakému nárastu investícií, priamych zahraničných investícií. Je fakt, že po roku 2004 ten nárast tam bol, bol pomerne významný, ale podľa mňa to súvisí aj s tým, že vtedy sa privatizovali strategické podniky, to znamená, že tam bol, samozrejme, ten masívny nárast, pretože keď niekto sprivatizuje SPP, alebo elektrárne, tak sa to prejaví aj vo výške samotnej zahraničnej investície. Ale hovorím, od toho roku 2008 je tá úroveň niekde, plus-mínus, rovnaká, takže ak tu hovoríme o, podľa vás, teda podľa opozície o zásadnej komparatívnej výhode ako jednotnej sadzbe dane, tak tuto nevidím, že by sa to nejakou významnou mierou prejavovalo.
Čo sa týka toho prepúšťania, to som už aj spomínal vo faktickej poznámke, že naozaj, dnes je, dnes pretrváva kríza, a samozrejme, všetky podniky majú veľmi ťažkú pozíciu z pohľadu umiestňovania svojich výrobkov a služieb v zahraničí a toto je to kritérium a toto je ten rozhodujúci faktor, keď sa tie podniky rozhodujú, či ešte si tých zamestnancov nechajú, alebo nenechajú. Takisto sme sa aj veľakrát dočítali v novinách, že už tento rok najmä strojárske podniky znižovali plánované investície do svojho rozvoja, kde tie investície klesali až na desatinovú úroveň, ale zase ich argument bol ten, že jednoducho nevedia, či budúci rok budú svoje výrobky schopné umiestniť v zahraničí. Vôbec tam nehovorili, nebolo tam žiadne konštatovanie o zvyšovaní sadzieb daní, respektíve o Zákonníku práce a podobne.
Ďalšiu zásadnú vec, ktorú vnímam a o ktorej sme sa tu, alebo ste tu viackrát spomínali, je optimalizácia daňového základu a presun spoločností, či už do daňových rajov, alebo do okolitých krajín. Tu treba zdôrazniť jeden moment, že jednoducho, my tu konštatujeme, že spoločnosti budú optimalizovať svoje daňové základy, ale pozeráme sa na to ako na fakt, ktorý jednoducho nastane a ktorý ako keby sme akceptovali. Ale myslím si, že za optimalizáciou daňového základu sa veľakrát skrýva krátenie dane, čo je trestný čin, a toto je oblasť, ktorej by sme sa mali primárne venovať, a som naozaj rád, že môžem konštatovať, že práve táto vláda začala boj proti daňovým únikom, myslím si, že brať veľmi vážne, čoho dôkazom je aj novela zákona o dani z pridanej hodnoty, kde sa napríklad zavádza povinnosť zloženia kaucie, respektíve štvrťroční platcovia prechádzajú na mesačných platcov a vedie sa databáza podozrivých firiem, ktoré nerobia takmer žiadne obraty a podobne. To znamená, či už cestou novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ale aj novelou Trestného zákona, respektíve obchodného zákona, už začína táto vláda obmedzovať ten priestor na daňové úniky a výraznou mierou sa touto otázkou vôbec začala zaoberať. To znamená, tam je, naozaj veľké ťažisko treba brať na túto oblasť, pretože to číslo, ktoré všeobecne aj v médiách sa objavuje z hľadiska daňových únikov, najmä teda na dani z pridanej hodnoty, kde je to rozpätie od 1 mld. až po 2. Je to naozaj veľmi veľké číslo, o ktoré treba bojovať a ktorým sa treba zaoberať.
Na záver by som iba uviedol konštatovanie, že čo sa týka tých sadzieb daní, my sa nedoťahujeme na krajiny typu Švédsko, respektíve Nemecko, lebo tam sú tie sadzby ešte ďaleko vyššie, ako sú tie, ktoré sa navrhujú v rámci novely zákona o dani z príjmov. Čo sa týka dane z príjmu fyzických osôb, tak priemer v Európskej únii je dnes na úrovni 38,1 %, priemer v eurozóne dokonca 43,2 %, priemer dane z príjmu právnických osôb v Európskej únii je 23,5 a v eurozóne 26,1. To znamená, aj po zvýšení sadzieb daní budeme hlboko pod týmto priemerom. Z mojej strany asi všetko.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2012 14:37 - 14:38 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. V zásade tri veci, alebo tri okruhy, ku ktorým by som rád nejakým spôsobom vyjadril. Prvý je ten, že ste tam tvrdili, že teda týmto zákonom pripravujeme ľudí o prácu. S týmto by som nesúhlasil, pretože stále sa domnievam, že ten najzákladnejší a najpodstatnejší faktor, či spoločnosť prepustí zamestnancov, alebo nie, je ten, že či je daná spoločnosť schopná v dnešnom stave alebo v dnešnej globálnej kríze umiestniť svoje výrobky a svoje služby na európskych, respektíve svetových trhoch. Toto je absolútne najpodstatnejší a najkľúčovejší moment z hľadiska toho, či sa spoločnosť rozhoduje udržať svoju zamestnanosť a pokračovať vo výrobe.
Ďalšia vec, toľkokrát diskutované investičné stimuly, respektíve zahraniční investori. Podľa štúdie Global Competitiveness Report 2012 - 2013, ktoré realizovalo svetové ekonomické fórum spolu s podnikateľskou alianciou, sú dane na Slovensku až šiestym najpálčivejším problémom Slovenska. Predtým je ix, mnoho kritérií, medzi ktoré patrí korupcia, byrokracia, infraštruktúra a tak ďalej. To znamená, ja nehovorím, že dane nemajú svoju váhu. Isteže majú, ale netreba to teraz stavať do polohy, že zvýši sa daň o 4 % a jednoducho sem nepríde žiadny investor. V tejto polohe to podľa mňa určite nie je. A posledná poznámka. Veľakrát ste, alebo viackrát ste použili termín atentát na hospodársky rast. Ja si myslím, že jediný atentát, ktorý ste aj úspešne vykonali, bolo vaše pôsobenie na finančnej správe a v tejto súvislosti ten rozvrat, ktorý ste tam spôsobili.
Ďakujem.
Skryt prepis