Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.2.2015 o 10:36 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 9:34 - 9:36 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, ja budem ešte oveľa stručnejší.
Ja by som chcel len podčiarknuť dôležitosť tohto návrhu kolegu Viskupiča a v súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie na budúci rok. A toto je práve taký čas, ktorý aj v krajinách, ktoré majú oveľa väčšie skúsenosti s predsedaním Európskej únii, keď to takto zjednoduším, tak sa im v parlamentoch venuje oveľa väčšia pozornosť a sám som bol svedkom alebo teda bol som oboznámený s tým na rôznych stretnutiach s kolegami zo zahraničných parlamentov z Európskej únie, kde sa ma pýtali, že či pri našom výbore napríklad pôsobí nejaká pracovná skupina pre prípravu predsedníctva a podobne, tak som dosť so znepokojením sledoval, ako málo pozornosti naša Národná rada venuje tomuto veľmi zásadnému problému, ktorý na dlhé roky, by som povedal, bude kreovať obraz Slovenska v očiach medzinárodnej verejnosti, a myslím si, že aj tá bezprostredná skúsenosť europoslancov by nám veľmi mohla pomôcť pri tom, aby to predsedníctvo bolo čo najkvalitnejšie, takže aj z tohto dôvodu rád podporím tento návrh.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 10:58 - 10:59 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, veľmi stručne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Figeľ Ján, podpredseda NR SR
Dámy a páni, (zaznievanie gongu) dve minútky ešte.

Huba Mikuláš, poslanec NR SR
Chcem sa poďakovať kolegovi Mičovskému za priaznivú reakciu a aj za to, že zvýraznil niektoré veci, ktorých som sa ja dotkol len stručne, vrátane toho, že by sme naozaj očakávali kvalifikovanú reakciu, nie teraz jednominútovú nejakú kritiku opozície na, v záverečnom slove pána ministra, ale naozaj systémové a konkrétne odpovede na tie zásadné pripomienky, ktoré odzneli tu a ktoré odznievajú aj v stanoviskách kompetentných inštitúcií a subjektov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2015 10:39 - 10:56 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, pán spravodajca, dámy a páni, ako geograf, environmentalista, krajinný ekológ, ochranár a turista sa už viac ako pol storočia potulujem krížom-krážom slovenskou krajinou a často rozmýšľam, čo ju najviac charakterizuje, aký prívlastok by ju najlepšie vystihol? Česi majú svoju stovežatú Prahu, Fínsko je krajina tisícich jazier a Slovensko by sa mohlo nazývať krajinou desiatok tisíc čiernych skládok. Zároveň som zistil, že sme najkresťanskejší národ na svete. Ako som na to prišiel? Jednoducho. Kým iní majú stromčeky ozdobené iba na Vianoce, my ich máme ozdobené všetkým možným niekoľkokrát do roka po každom stúpnutí a následnom klesnutí hladiny našich tokov a potokov. Ak sa nás cudzinec opýta, v čom v rámci Európy vynikáme, môžeme sa hrdo pochváliť, že sme na špici krajín, ktoré nerecyklujú svoj odpad, ale primitívne ho hádžu v lepšom prípade na skládky, v horšom do lesa a do potoka. Ak sa bude pýtať ďalej, ako je možné, dokonca v krajine, ktorá sa pýši členstvom v elitných kluboch, ako je Európska únia či OECD, ako je to teda celé možné, naskytá sa jediná odpoveď, lebo nám to nevadí.
A pod tým nám, myslím obyvateľov tejto krajiny od ústavných činiteľov až po posledného bezdomovca, môžu neveriacky krútiť hlavou, to naozaj nikoho nezaujíma, že odpady sú na jednej strane obťažujúce a znižujúce kvalitu života a na druhej sú vzácnou druhotnou surovinou, na ktorej sa dá zarobiť, rozumným využitím ktorej sa dajú šetriť zdroje, suroviny, energia, peniaze? Aj u nás by kdekto chcel s odpadmi vybabrať a ešte k tomu zarobiť, dokonca v zberných surovinách neraz skončia aj veci, ktoré odpadom vôbec nie sú, ale každý pritom pozerá len na svoj prospech, bez ohľadu na to, že je to v neprospech nás všetkých. Môžu sa prekvapení cudzinci ďalej pýtať: "A čo na to Európska únia a jej smernice, ktoré sú pre Slovensko záväzné?" Odpoveď: "Naučili sme sa ich plnenie vykazovať na papieri a v skutočnosti ich obchádzať."
Ale predsa ešte raz, prečo vlastne štát, obce a podnikatelia nechápu odpad dôsledne ako vzácnu druhotnú surovinu? Lebo je to sféra, v ktorej sa nedá tak ľahko kradnúť a zbohatnúť, ako v niektorých iných a lukratívna je zrejme len časť odpadov? A prečo nedokážeme na Slovensku ľudí motivovať, aby komunálny odpad dôsledne separovali, aby nekončil, ako už bolo povedané, v lese či v potoku, ale tam, kde má, keď by to bolo výhodné nielen pre prostredie, v ktorom ľudia žijú, ale aj pre ich vlastné peňaženky? Asi preto, lebo v tomto štáte málokomu ide o skutočne viacnásobne výhodné a dlhodobé riešenia, ale len o fiktívne a krátkodobo "výhodné riešenia". "Prečo sa nepoučíte z pokročilejšieho alebo pokročilejšieho zahraničia? Prečo s ním viac nespolupracujete?" - môže sa ďalej vyzvedať zvedavý cudzinec. Ale áno, spolupracujeme so zahraničím, a to tak, že odtiaľ dovážame ďalší odpad. Asi máme pocit, že toho svojho máme málo.
Ale naozaj nikomu na Slovensku nevadí, že je to tak? Áno, bolo tu pár bláznov, ktorým to nielenže vadilo, ale ktorí obetovali roky života a kvantum energie tomu, aby bolo Slovensko čistejšie a zdravšie. Postupne však celkom logicky rezignovali, lebo pochopili, že hlavou múr ignorantstva, nedvižnosti a nevraživosti neprebijú. Je to tragédia, ale je to tak. Ale veď vláda, a nielen táto, už roky sľubuje riešenie. Lenže k tomu, čo navrhlo príslušné ministerstvo a vláda, opakovane prišli tisícky kritických pripomienok, čiže množstvu postihnutých zrejme ministersko-vládne riešenia nevyhovujú.
Zároveň predkladateľ nového zákona o odpadoch priznáva, že na väčšinu Slovenska nebude mať nový zákon žiadny vplyv. Ako som na to prišiel? Jednoducho. Mnoho ľudí v tejto sále tvrdí, že vraj väčšina Slovenska patrí do niektorej kategórie chránených území. Predkladateľ však konštatuje, že zákon nebude mať žiadny vplyv na chránené územia. Ak na túto dvojicu tvrdení aplikujeme inštitút formálnej logiky, dospejeme k záveru, že zákon na väčšinu Slovenska nebude mať žiadny vplyv. Ale veď z dôvodovej správy k predloženému návrhu vyplýva, že zákon by mal dramaticky zmeniť situáciu na Slovensku, a to celoplošne a Slovensko by vďaka nemu v krátkom čase malo prestať byť smetiskom Európy. Inými slovami, zákon v prípade svojho prijatia, aspoň dúfam, sľubuje okrem iného nasledovné:
1. vysporiada sa skutočne dôsledne s čiernymi skládkami.
2. zabezpečí, aby sa komunálny odpad dôsledne triedil.
3. bude garantovať, že vytriedený odpad sa neocitne opäť niekde na spoločnej skládke, či v spaľovni.
4. zabezpečí, aby sme v dohľadnom čase, teda aby v dohľadnom čase komunálny odpad definitívne nekončil na skládkach a aby sa so skládkovaním postupne úplne prestalo, ako je tomu v niektorých západoeurópskych krajinách.
5. zabráni dovozu odpadu zo zahraničia.
6. vytvorí legislatívne predpoklady toho, aby sa dôsledne dodržiavala hierarchia v hospodárení s odpadmi.
7. bude sa snažiť zohľadniť a zapracovať všetky zmysluplné pripomienky z externého prostredia.
Teraz malá poznámka k tomu, čo som povedal. Aby bolo jasné, svojimi kritickými až ironickými poznámkami som nechcel a priori znevážiť proces prípravy tohto zákona, ktorý bol náročnejší a v mnohom aj kvalitnejší v porovnaní s prípravou niektorých iných zákonov z tejto rezortnej dielne, však, pán minister? Išlo mi len o to, aby nový zákon skutočne priniesol sľubovanú zmenu k lepšiemu, a to zásadnú zmenu k lepšiemu, lebo tá je v prípade Slovenska absolútne nevyhnutná. Viaceré skutočnosti ma však napĺňajú obavami, že to až také jednoduché a ružové nebude, a to nielen preto, lebo vyčistiť tento Augiášov chliev by bolo náročné aj pre antického hrdinu, nieto ešte pre pána ministra Žigu.
Takže z mojej strany len pár celkom vecných pripomienok, poznámok a otázok. Hneď v § 6 ods. 1 a 2 sa dozvedáme, že obec môže uprednostniť energetické zhodnocovanie pred materiálovým, ak sa to ukáže byť výhodnejšie. A má dokonca možnosť uchádzať sa o podporu štátu. Nie je to však ľahko zneužiteľná výnimka? Chce sa vraj zabrániť tomu, aby nevyšlo úsilie pri triedení odpadu nazmar. Naozaj sa to dosiahne? Ja som nástroje, ktoré by to skutočne garantovali v návrhu zákona, nenašiel.
Autorizácia spracovateľov. Sú tam zabudované poistky a aby nebolo možné uprednostňovať blízke osoby? Aká je filozofia a metodika výpočtu tzv. obvyklých nákladov, s ktorými sa operuje v zákone? Na rozdiel od vlastníka a nájomcu pozemku, ktorý tak musí urobiť, každý iný má len právo oznámiť čiernu skládku. Teda môže, alebo musí? A doteraz nemohol? A čo bude ďalej? Bude niekto z kompetentných úradníkov konečne sankcionovaný za to, že o čiernej skládke vie, ale nekoná?
Zavádza sa povinnosť odoberať z obce všetok triedený odpad. Dosiaľ takáto povinnosť nebola? Máme to chápať ako priznanie predkladateľa, šéfa príslušného rezortu, že doteraz sme nechali občanov v potu tváre separovať odpad, ktorý potom skončil aj tak na jednej spoločnej hŕbe? Čo zákon zmení v súvislosti s povestnými PET fľašami, téglikmi, mikroténovými vreckami a podobnými plastovými obalmi, ktoré čím ďalej, tým viac zamorujú našu krajinu? Nezdá sa mi, že by v tejto sfére zákon sľuboval skutočne zásadnú zmenu. O tom sme pred chvíľou hovorili.
Už som spomínal, že predkladateľ nepredpokladá vplyv zákona na chránené územia. Rád by som vedel, ako je to myslené. Čo sa vlastne zmení v prípade stavebného odpadu? Prečo sa preferuje využívanie stavebného odpadu len ako materiálu pri výstavbe komunikácií? Nemala by platiť skôr zásada, že sa má podľa možnosti opäť využiť pri akejkoľvek výstavbe, vrátane bytovej? Napríklad tehly, drevené konštrukcie, kovové prvky a podobne. Zákon sa určite nezaobíde bez množstva vykonávacích predpisov. Otázka je, prečo nie sú predložené spolu s návrhom zákona?
Ako to bude s presunom a následným využitím prostriedkov z recyklačného fondu do environmentálneho fondu? Zákon by mal podľa mňa obsahovať striktné usmernenie, aby sa tieto zvyšné prostriedky, ktoré sa v recyklačnom fonde ocitli, logicky za účelom recyklácie odpadov, na tento účel aj použili, hoci aj v rámci envirofondu, do ktorého sa majú presunúť.
Ako sa naložilo s množstvom pripomienok z medzirezortného pripomienkového konania? O tom sme sa tiež zatiaľ veľa nedozvedeli, lebo okrem toho, že tých pripomienok bolo obrovské množstvo, neboli hocijaké a ich autorom nebol hocikto. Podľa združení reprezentujúcich približne 80 % trhu v oblasti zberu a recyklácie odpadov na Slovensku návrh zákona nerešpektuje súčasné podnikateľské subjekty pôsobiace v odpadovom hospodárstve, nepodporuje a nerozvíja možnosti zberu, recyklácie a nakladania s odpadmi, naopak, smeruje k útlmu odpadového hospodárstva, čím zvyšuje závislosť Slovenskej republiky od zahraničných kapacít trhu s odpadmi a porušuje zásady sebestačnosti a blízkosti podľa smernice č. 2008/98 ES o odpade. To citujem zo stanoviska týchto subjektov a ak by som mal byť konkrétnejší, vo svojom stanovisku uvádzajú ďalej aj toto, citujem: "Navrhovaný zákon o odpadoch nepriamo smeruje k monopolizácii odpadového hospodárstva zahraničnými výrobcami a dovozcami, k znižovaniu investícií do odpadového hospodárstva, separovaného zberu a recyklačných zariadení v Slovenskej republike, k ohrozeniu zamestnanosti. Taktiež nekontroluje finančné toky, znižuje efektívnosť recyklácie a nakladania s odpadmi. Zvyšuje ceny za odpady a nezabezpečuje rozvoj zhodnocovania odpadov v Slovenskej republike. Predkladaný návrh zákona je vo svojej podstate privatizáciou existujúceho slovenského odpadového hospodárstva vybranou skupinou organizácií zodpovednosti výrobcov, je protiprávny a zrejme aj protiústavný", a tak ďalej, a tak ďalej.
Preskočím, sú to určite veľmi vážne obvinenia zo strany veľmi reprezentatívnej skupiny subjektov, takže očakávam veľmi konkrétne odpovede pána ministra na otázky a zdrvujúcu kritiku návrhu, s ktorou podobne, ako moji predrečníci páni poslanci Muránsky a Simon, prichádzajú. Ja sa nechcem hrať na arbitra, skôr som v zhode s kolegom Mičovským v tom, že tento zákon sa dá vylepšiť v druhom čítaní a nie som pevne rozhodnutý hlasovať proti nemu, to by som si netrúfal. Ja si osobne myslím, že až prax ukáže, ako to teda celé dopadne, je to trošku taký, taký veľký experiment, ale ešte si dovolím pár poznámok.
Tiež by ma zaujímalo, ako je to v skutočnosti s často spomínaným stanoviskom Európskej komisie? Je to s ním totiž trochu ako s povestnou Chartou 77. Každý o nej hovoril, ale nikto ju nečítal. Môžeme poznať autentické znenie tohto stanoviska, ak nie, tak prečo? Zlé jazyky tvrdia, že do Bruselu išla na posúdenie len časť zákona. Iní zase upozorňujú na to, že pripomienky Bruselu neboli také nevinné, ako tvrdí ministerstvo. Aká je teda pravda?
Ešte pár slov k mimovládkam, ktoré sa zúčastnili na medzirezortnom pripomienkovom konaní. Za všetky spomeňme aspoň dubnickú environmentálnu skupinu, ktorá je priekopníkom vo sfére separovaného odpadu na Slovensku. Tejto sa na zákone nepáči napríklad dlhý interval, ktorý si ministerstvo naordinovalo pri predkladaní vyhodnotenia priebežného plnenia cieľov programu, predchádzania vzniku odpadu a navrhujú ho skrátiť zo šiestich na dva roky. Takisto považujú za nedostatočné, aby ministerstvo predkladalo vláde na schválenie vyhodnotenie programu odpadového hospodárstva, skrátene POH Slovenskej republiky, iba raz za päť rokov a navrhujú, aby sa táto lehota taktiež skrátila na dva roky. Takisto požadujú, aby aj v obci bola uložená povinnosť každé dva roky spracovať a predložiť okresnému úradu, ako aj obecnému, resp. mestskému zastupiteľstvu, vyhodnotenie plnenia POH obce. Chcú tiež, aby materiálové zloženie odpadu bolo zrejmé bežnému občanovi. Navrhujú tiež väčšiu slobodu občana pri určovaní intervalu odvozu ním vyprodukovaného komunálneho odpadu, chcú upraviť povinnosť obce pri nakladaní s objemným odpadom. A napokon chcú docieliť stav, aby obec z poplatkov za uloženie odpadu nedotovala ich zneškodňovanie, lebo takéto počínanie obcí je v príkrom rozpore s celoeurópsky uznávanou hierarchiou a cieľmi odpadového hospodárstva, ako aj so zmyslom existencie zákona o poplatkoch za uloženie odpadov. Čiže toľko k niektorým požiadavkám a návrhom mimovládok.
Záverom len toľko, že z vyššie uvedených dôvodov sa pripájam ku kolegom Muránskemu a Simonovi s návrhom, aby sa zákon predsa len vrátil predkladateľovi na dopracovanie, čo by mu, okrem iného, umožnilo ešte raz sa zamyslieť nad zmysluplnými pripomienkami a návrhmi z medzirezortného pripomienkového konania a tiež dôsledne pripraviť a prediskutovať všetky potrebné podzákonné normy, vykonávacie vyhlášky, metodické príručky a podobne, aby bol zákon skutočne vykonateľný a nespôsobil hneď od začiatku priveľký chaos.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 10:36 - 10:37 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Súhlasím v plnom rozsahu s predrečníkom, že zálohovať a následne vykupovať by sa mali aj plastové obaly podobne, ako je tomu pri časti sklených či iných obalov. Ak naozaj chceme, aby tento zväčša mimoriadne rezistentný a obťažujúci odpad z obalov prestal zamorovať naše okolie, musíme zaviesť účinné mechanizmy na to, aby sa tieto obaly, pokiaľ možno, vôbec odpadom nestali a keď sa už odpadom stanú, aby bolo výhodné ich na príslušnom mieste odovzdať. Určitá forma zálohovania PET fliaš je potrebná bez ohľadu na to, či pôjde o vratné obaly na viacero použití, alebo či sa po vrátení budú recyklovať. Bez toho našu krajinu odpadu z týchto obalov, ktorý začína nadobúdať skutočne hrozivé rozmery, nezbavíme.
Ako tu už bolo povedané, Slovenská republika vrátane predkladateľa tohto návrhu zákona sa hlási k medzinárodne uznávanej hierarchii nakladania s komunálnym odpadom, v rámci ktorej je top prioritou prevencia samotného vzniku odpadov. Aj návrh zákona sa k tejto hierarchii verbálne hlási, ale nemám z neho istotu, že všetky kroky a opatrenia, ktoré navrhuje a prináša, sa touto filozofiou aj skutočne riadia a vytvárajú predpoklady pre to, aby sa radikálne znížilo množstvo produktov, ktoré sa stávajú odpadom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 10:12 - 10:13 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nechcem spochybňovať prístup, ktorý tu prezentoval pán kolega Simon. Je dobré, že sa snažil pozrieť na túto problematiku z pohľadu radového občana, len s jedným jeho tvrdením by som si dovolil polemizovať, a to s tým, že ukladanie komunálneho odpadu na skládku je o 50 % lacnejšie, ako jeho triedenie. Na prvý pohľad to tak môže vyzerať, ale keď sa pozrieme na vec komplexnejšie cez celý životný cyklus odpadov, keď zarátame všetky externality a zohľadníme medzinárodne záväznú hierarchiu v narábaní s odpadom, potom prídeme na to, že to triedenie je predsa len lacnejšie a celospoločensky žiaducejšie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 9:42 - 9:44 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ak nepočítame informáciu pána spravodajcu, tak dosiaľ tu odzneli dve vystúpenia. Najskôr pán minister Žiga v úlohe predkladateľa nám tu návrh zákona predstavil, ako niečo div nieže dokonalé a vzápätí ho pán poslanec Muránsky podrobil zdrvujúcej kritike. Ak by sme na túto situáciu mali aplikovať potup, ktorý sa s obľubou používa vo vede a filozofii a je zhmotnený do troch slov - téza, antitéza, syntéza - potom tu odznela téza i antitéza a nás zaujíma, aká bude syntéza. Môže to dopadnúť tak, že predkladateľ s podporou 83-člennej väčšiny sa bude tváriť, že tu žiadna antitéza neodznela. Ale môže to dopadnúť aj tak, že si predsa len osvojí aspoň časť z toho, čo tu povedal kolega Muránsky z toho, čo tu v rozprave zrejme ešte povedia ďalší, z toho, čo tvrdí väčšina podnikateľských subjektov pôsobiacich v oblasti recyklácie odpadov v súčasnosti, i z toho, čo navrhujú mimovládky. Má na to, aby sa definitívne rozhodol ešte nejaký ten mesiac do druhého čítania, v rámci ktorého môže buď iniciovať žiaduce zmeny prostredníctvom poslancov SMER-u, alebo akceptovať pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, s ktorými príde opozícia. Som presvedčený, že ide o tak dôležitý zákon, že by sme v jeho prípade nemali zostať iba pri téze, ale mali by sme sa snažiť dospieť k optimálnej syntéze. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2015 10:55 - 10:56 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcel by som podporiť predrečníka v jeho požiadavke, aby sme si vyjasnili, ako je to myslené so zodpovednosťou štátu voči tým, ktorí sú postihnutí povodňami. Očakával som, že sa bude viacej venovať lesom v tejto súvislosti, ale keďže tak urobil len okrajovo, tak si dovolím doplniť a upozorniť na to, že štát skutočne ohrozuje ľudí povodňami aj tým, ako neraz hospodári, alebo "hospodári" v štátnych lesoch. A iste, lesy nepatria len štátu, máme tu aj neštátnych vlastníkov, ale teraz hovoríme o zodpovednosti štátu, tak sa venujem len štátnym lesom. A keďže je evidentné, že medzi týmto spôsobom hospodárenia a povodňami je príčinný vzťah, mali by sme si ujasniť, ako chce štát odškodňovať ľudí postihnutých povodňami z tohto dôvodu. Je to, samozrejme, len jeden príklad za mnohé, tých nesprávnych spôsobov hospodárenia v krajine je viac, ale práve tie lesy sú asi rozhodujúce z tohto pohľadu, a preto som im venoval túto faktickú poznámku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2015 10:18 - 10:38 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážený pán minister, vážená pani spravodajkyňa, vážené kolegyne, kolegovia, určite sa nemusíme navzájom presviedčať o tom, že povodne predstavujú na Slovensku reálny problém a globálna zmena klímy, ktorej sme svedkami, tento problém bude s najväčšou pravdepodobnosťou len ďalej zväčšovať a prehlbovať. Preto je aj namieste skutočnosť, že súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky je aj zákon o ochrane pred povodňami. Chyby a nedostatky v protipovodňovej ochrane sú zasa logickým a legitímnym dôvodom na to, aby sme ten existujúci a v súčasnosti platný zákon novelizovali.
Ďalším dôvodom na jeho novelizáciu, ako tu už spomenul aj pán minister v úvodnej reči, je potreba dôslednej transpozície príslušných európskych smerníc, najmä smerníc Európskeho parlamentu a Rady 2007/60/ES z 23. októbra 2007 o hodnotení a manažmente povodňových rizík.
A napokon dôvod, ktorý pre mňa nie je až taký dôležitý, ale pre predkladateľa o to dôležitejší, je ten, že úloha predložiť túto novelu je zapísaná v pláne Legislatívnych úloh vlády na rok 2014. A to sú zrejme hlavné argumenty za predloženie tejto novely.
No a teraz, v čom je problém, aspoň v čom ho vidím ja, a prečo napriek vyššie povedanému navrhujem vrátiť tento návrh zákona predkladateľovi na dopracovanie. Tých dôvodov by sa našlo viac, ale v tejto chvíli sa zameriam iba na jeden, zásadný, takpovediac metaproblém, ktorý sa, žiaľ, v tejto Národnej rade vyskytuje častejšie. A tým metaproblémom je pre mňa to, že týmto zákonom sa snažíme riešiť B, namiesto toho, aby sme najskôr dôsledne vyriešili A. Inými slovami, návrh zákona prináša pomerne konkrétne nástroje na realizáciu niečoho, čo nemáme odborne adekvátne vydiskutované a ako-tak konsenzuálne prijaté v rovine odbornej a koncepčnej.
Pán minister tu v nedávnej minulosti viackrát spomínal, že to, na čo poukazujeme, a čo som teraz uviedol, uspokojivo a komplexne rieši Stratégia protipovodňovej ochrany Slovenska do roku 2020, ktorá je vraj verejne ľahko dostupná dokonca na viacerých webových stránkach spravovaných rezortom životného prostredia. Ale skutočnosť je iná a potvrdili mi to aj mnohí iní ľudia, ktorí túto stratégiu na internete neúspešne hľadali a našli nanajvýš málo hovoriacu powerpointovú prezentáciu.
V priebehu niekoľkých desaťročí, plus-mínus celú druhú polovicu 20. storočia, sme tu hlava-nehlava aplikovali čosi ako betonársky prístup, ale problém povodní sme napriek vynaloženiu obrovských prostriedkov a obetovaniu mnohých prírodných a iných hodnôt uspokojivo nevyriešili.
V záujme objektivity musím povedať, že aj spomenutý prístup bol v niečom úspešný a časť územia Slovenska, vrátane niektorých dôležitých sídiel a objektov, uchránil pred ničivými následkami povodní známymi z čias, keď slovenské toky neboli vôbec alebo takmer vôbec regulované. Zároveň tiež chcem povedať, že nespochybňujem ani potrebu investovať do údržby a rekonštrukcie už jestvujúcich protipovodňových zariadení. Avšak na druhej strane chcem jednoznačne povedať, že je to cesta z hľadiska budúcnosti neperspektívna, ktorá často so sebou prináša, a v prípade, že v nej budeme pokračovať, aj bude prinášať viac škody ako úžitku. Takže to, čo je z mojej strany naďalej sporné, o čom je treba diskutovať a čo je treba zásadne zmeniť, to je celková filozofia, dlhodobá koncepcia a konkrétne zámery protipovodňovej alebo tzv. protipovodňovej ochrany. Čiže všetky tie plánované Slatinky, Tiché Potoky a podobne.
V prílohe zákona, konkrétne v tabuľke zhody, sa síce sľubuje splnenie požiadavky nepripustiť také protipovodňové opatrenia, ktoré by zvýšili riziko povodní na iných úsekoch daného toku, ale pri pokračovaní pretrvávajúceho chápania protipovodňovej ochrany u nás je to prakticky nesplniteľný záväzok, lebo riziko povodní na jednom mieste toku sa s obľubou rieši tak, že sa presunie na iný úsek toku. Spomeniem aspoň zvyšovanie hrádzí, betónovanie korýt, redukciu výmery prirodzených inundačných území, odpájanie ramenných sústav od hlavných tokov a podobne.
Na druhej strane tu máme, nahlas či potichu, súčasnou mocou odmietané alternatívy voči doterajším prístupom. Za všetky spomeniem prístup založený na integrovanom manažmente celých povodí, ktorý sa trochu nesprávne stotožňuje len s budovaním prehrádzok na horských tokoch, hoci na ne mala byť vyčlenená len menšia časť peňazí určených na realizáciu celého projektu. Tento prístup si, ako vieme, osvojila predchádzajúca vláda a v záujme jeho realizácie zriadila dokonca post splnomocnenca vlády pre túto problematiku. Napriek všetkej kontroverznosti, ktorú si uvedomujem a ktorá sa prejavila najmä v realizačnej rovine tohto projektu, si ho dodnes väčšina starostov tých obcí, kde sa stihol či už úplne, alebo čiastočne realizovať, pochvaľuje. Bez ohľadu na všetky nedostatky išlo, aspoň na slovenské pomery, o čosi ako revolučnú antitézu voči predchádzajúcim desaťročiam rýdzo technokratických prístupov. Navyše išlo o prístup, ktorý je oveľa bližší bruselským predstavám o zelenej infraštruktúre v porovnaní s vývojovo prekonanou a Bruselom neodporúčanou tzv. sivou alebo, zjednodušene, betónovou infraštruktúrou.
To, že predkladatelia neprikladajú adekvátnu váhu integrovanému manažmentu povodí a reakcií na zmenu klímy, dokazuje aj fakt, že medzi príčinami vzniku povodní sa práve tieto dve vôbec nespomínajú, o čom svedčí tabuľka zhody na strane 1 až 2. V tej istej tabuľke zhody na stranách 14 a 23 sa tiež konštatuje, citujem: "Ministerstvo zabezpečuje zapracovanie výsledkov konzultácií s verejnosťou a pripomienok k návrhom plánov manažmentu povodňového rizika."
Na strane 17 sa spomína aktívna účasť verejnosti. O práci ministerstva, a zvlášť jeho sekcie vôd, s verejnosťou si myslím svoje a trvám na tom, že sa musí podstatne zlepšiť, resp. od základu zmeniť, lebo v súčasnej podobe môže slúžiť nanajvýš len ako odstrašujúci príklad.
Ako jeden z dôkazov na podporu svojho tvrdenia si dovolím odcitovať z listu verejnej ochrankyni práv. Dňa 8. januára 2015 podali zástupcovia a zástupkyne zainteresovanej verejnosti podnet na preskúmanie zákonnosti konania Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky voči občanom Slovenskej republiky, osobitne ohľadom účasti verejnosti na rozhodovacom procese prístupu občanov k spravodlivosti a informáciám o životnom prostredí. Uvádza sa v ňom celý rad veľmi znepokojujúcich informácií vychádzajúcich z konkrétnych skúseností a dokumentujúcich skutočnosť, že ministerstvo, a najmä jeho sekcia vôd, sa snaží, ako sa len dá, vyhnúť diskusii s verejnosťou, utajovať dokumenty, ku ktorým sa má verejnosť vyjadriť, poskytovať doslova šibeničné termíny 4 až 5 dní na prerokovanie a spripomienkovanie rozsiahlych a zásadných rozvojových dokumentov, situovať termíny prerokovania do obdobia medzi vianočnými a novoročnými sviatkami, premenúvať strategické dokumenty v snahe vyhnúť sa povinnému posúdeniu ich vplyvu na životné prostredie procedúrou SEA, ignorovať hromadné pripomienky predložené v zákonnej lehote a predpísaným spôsobom a podobne.
Iný okruh problémov namietaný zástupcami a zástupkyňami zainteresovanej verejnosti je subjektivizmus a netransparentnosť napríklad pri prideľovaní profilov na výstavbu tzv. malých vodných elektrární.
Ako sa uvádza v spomínanej sťažnosti, citujem:
"Tento postup ministerstva naznačuje porušenie viacerých európskych právnych dokumentov (príkladom Rámcová smernica o vode, Aarhuský dohovor a ďalšie predpisy, resp. dohovory o zabezpečení účinného, včasného a primeraného informovania verejnosti), ako aj čl. 46 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá každému občanovi priznáva právo na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu. Princíp otvoreného vládnutia a participácie verejnosti je obsiahnutý vo viacerých koncepčných materiáloch Slovenskej republiky. Postup pripomienkovania a účasti verejnosti na tvorbe legislatívnych aj nelegislatívnych materiálov garantujú legislatívne pravidlá. Minulý rok vláda Slovenskej republiky schválila pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík, na tvorbe ktorého sa podieľalo a má sa nimi riadiť aj ministerstvo životného prostredia. Postup sekcie vôd ministerstva preto vzbudzuje podozrenie, že konkrétni úradníci berú povinnosť verejného prerokovania a konzultácií iba ako obťažujúcu "povinnú jazdu", pričom systematicky zhoršujú prístup verejnosti k pripomienkovaniu, vytvárajú časový stres, znemožňujú prístup k materiálom na pripomienkovanie.
Navyše, podľa skúseností mimovládnych organizácií z predchádzajúcich mesiacov "nejde o jednorazový omyl či zlyhanie sekcie vôd na ministerstve životného prostredia pri prerokovávaní jedného materiálu".
Ako príklady nekomunikácie so zainteresovanou verejnosťou zo strany ministerstva sa tu uvádzajú proces posudzovania vplyvov strategických dokumentov na životné prostredie SEA, ktorý je významným krokom pred ich schvaľovaním:
"V procese SEA by sa mali zvážiť varianty riešenia, zhodnotiť prínosy, negatíva a navrhnúť opatrenia na minimalizáciu dopadov na životné prostredie. Oznámenie je prvým a najdôležitejším krokom pri posudzovaní, pretože na základe doručených pripomienok sa stanoví, čo sa bude ďalej hodnotiť. Aj preto by malo dať ministerstvo dostatočný čas všetkým na získanie informácií, konzultácií aj pripomienkovanie oznámenia. Samozrejmosťou by malo byť zverejnenie posudzovaných dokumentov spolu so začatím ich hodnotenia. Vlastné hodnotené dokumenty zverejňuje ministerstvo často iba dodatočne a na iných miestach, a nie na enviroportáli, ako by to štandardne malo byť. Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu nebola dokonca zverejnená vôbec. Ide o zásadné dokumenty, ktoré ovplyvnia vodné hospodárstvo na dlhé obdobie a sú podkladom aj pre čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
V októbri 2013 predstavil minister životného prostredia Program protipovodňovej ochrany Slovenskej republiky do roku 2020. Program (niekedy označovaný aj ako Stratégia), vraj obsahuje zoznam takmer 600 plánovaných opatrení na ochranu pred povodňami, pričom stavať sa majú hrádze, poldre, vodné nádrže, čerpacie stanice, majú sa upravovať vodné toky a podobne. Tento dokument však nebol spracovaný v súčinnosti so samosprávami, odborníkmi či verejnosťou, neprešiel pripomienkovaním ani procesom posúdenia vplyvov na životné prostredie, nebol de facto nikým schválený a dokonca nie je ani verejne prístupný, a to ani na základe žiadosti o sprístupnenie informácií. Informácie a materiály sú prístupné iba vo forme powerpointovej prezentácie", ako som už spomínal. "Vlastná stratégia, ani zoznam opatrení nie je sprístupnený, a to ani na základe opakovaných žiadostí o informácie, ani interpelácie poslanca Národnej rady."
Pritom minister životného prostredia opakovane tvrdil, že verejne prístupný je. Tieto skutočnosti si môžte overiť aj na webovej stránke Národnej rady.
"V priebehu roka 2014 žiadalo niekoľko združení sprístupnenie informácií ohľadom vodného plánovania, žiadali sme sprístupnenie podkladov pre spracovanie tzv. vodného plánu Slovenskej republiky (na ktoré máme právo podľa Rámcovej smernice o vode). Odpovede zo sekcie vôd boli väčšinou v takomto duchu, citujem: "Údaje a informácie sú verejne dostupné na webovom sídle ministerstva životného prostredia. Sekcia vôd ministerstva niekoľko rokov nesprístupňuje informácie o tom, kto a na základe akých pravidiel rozhoduje o tzv. pridelení profilov na stavbu malých vodných elektrární na Slovensku."
Na vysvetlenie: Tieto profily sú miesta, kde dovoľuje strategický materiál Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov Slovenskej republiky do roku 2030 umiestňovať malé vodné elektrárne.
"Na výber zhotoviteľov a prevádzkovateľov týchto stavieb však nikdy nebola urobená seriózna súťaž, nikdy neboli zverejnené pravidlá toho, ako a kto rozhoduje, ktorej súkromnej firme bude udelený súhlas na umiestnenie malej vodnej elektrárne a ktorej nie.
Máme odôvodnené podozrenie z klientelizmu a korupcie, pretože ministerstvo odmieta sprístupniť informácie o procese a kritériách rozhodovania aj dnes. Rovnako nie je dostupné rozhodnutie o vzniku tohto poradného orgánu," teda poradného orgánu, ktorý o tomto celom, keď nie rozhoduje, tak má tam významné slovo, "zápisnice či informácie o kompetenciách. O nezákonnosti nesprístupnenia informácií o činnosti tejto komisie rozhodla už aj rozkladová komisia, ale sekcia vôd ich opäť nesprístupnila a poučila nás, že jej rozhodnutie môžeme dať opäť preskúmať rozkladovej komisii."
Úplne na záver, ja som teda necitoval ani zďaleka celý tento list verejnej ochrankyni práv, iba vybrané časti, takže už len záverečné konštatovanie, citujem:
"Z týchto dôvodov by sme vás chceli požiadať o prešetrenie postupu Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, a najmä jeho sekcie vôd, pri informovaní verejnosti pri prerokovaní strategických materiálov so zainteresovanou verejnosťou pri sprístupňovaní relevantných informácií a pri komunikácií s verejnosťou vo všeobecnosti."
Toľko teda k spomínanej sťažnosti, ktorá plasticky dokumentuje predstavu ministerstva o zabezpečovaní aktívnej účasti verejnosti. Možno sa vám zdalo, že som hovoril príliš dlho k tejto časti, ktorá sa nakoniec v tej novele zákona spomína pomerne okrajovo, ale je to veľmi podstatná vec, pretože my v tom zákone sľubujeme Bruselu, čo všetko urobíme v spolupráci s verejnosťou, ale dlhodobá skúsenosť je práve opačná. A dokonca ten trend sa zhoršuje. Takže aby sme sa zase nedostali do toho, že tu schválime niečo, čo síce bude krásne na papieri, ale v praxi to nebude vôbec fungovať.
No a napokon to, čo je podľa niektorých ekonómov až na prvom mieste, a to je finančná stránka realizácie nových povinností a úloh, ktoré so sebou prináša návrh tohto zákona. Všetky tie prognostické modely, mapy povodňového ohrozenia i povodňového rizika a napokon i plány manažmentu povodňového rizika musí predsa niekto vypracovať a priebežne aktualizovať, a to si žiada dodatočné zdroje. Čuduj sa svete, práve vo chvíli, keď vláda schválila tento návrh zákona, sme my tu v Národnej rade schválili budúcoročný rozpočet, a to aj rozpočet odborných príspevkových organizácií ministerstva, ktoré by mali toto všetko zabezpečovať. A ten rozpočet nielenže nie je vyšší, ako bol v roku 2014, ale je výrazne nižší. Tak kto si to tu z nás opäť robí bláznov, vážení?!
No, to, čo som povedal, boli naozaj len stručne hlavné dôvody, pre ktoré navrhujem vrátiť tento návrh zákona predkladateľovi na dopracovanie, čím by sa zároveň vytvoril dostatok priestoru na odstránenie vyššie uvedených deficitov.
Zároveň konštatujem, že po zohľadnení týchto mojich požiadaviek si viem predstaviť, že takýto návrh zákona v budúcnosti podporím, pretože naozaj prináša mnohé pozitívne opatrenia a v zásade je žiaduce ho, v prípade, že sa zmení tá celková filozofia k riešeniu protipovodňovej ochrany a k spolupráci s verejnosťou, tak naozaj bude žiaduce tento zákon prijať.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2015 13:24 - 13:25 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. To, čo je predmetom tohto doplňujúceho a pozmeňujúceho návrhu, je príkladom toho, ako sa dá s pomerne malými finančnými prostriedkami reálne pomôcť skupine zdravotne postihnutých občanov. A často sme kritizovaní a neraz, priznajme si, aj oprávnene, že tu prijímame právne normy, ktoré prinášajú ľuďom viac škody ako úžitku. Aj preto by sme mali využiť, podporiť každú možnosť opačného konania, dokázať opak a pomôcť hoci aj relatívne malému segmentu spoločnosti, a nie a priori takéto návrhy odmietať len preto, že pochádzajú z opozičných lavíc, alebo sa netýkajú väčšiny potenciálnych voličov. Osobne veľmi rád tento návrh podporím a vyzývam k tomu aj vás ostatných.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.1.2015 13:11 - 13:11 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tiež sa pripájam k blahoželaniam.
Vážené dámy, vážení páni, nepochybujem o tom, že všetci pozorne sledujete to, čo sa v súčasnosti odohráva na Ukrajine, a chcem oceniť všetky pozitívne iniciatívy na pomoc ľuďom žijúcim na území nášho ťažko skúšaného východného suseda vrátane dnešného postoja sociálneho výboru, o ktorom som bol informovaný.
Ale na druhej strane nás všetkých chcem vyzvať, aby sme v tejto veci urobili ešte podstatne viac, a to ako jednotlivci, i spoločne. Jedna z možností je poskytnúť napríklad časť zariadenia v Častej - Papierničke pre postihnuté ukrajinské deti. Bol by som rád, keby sa v tejto veci čo najskôr stretlo poslanecké grémium a naprieč politickým spektrom sme dohodli konkrétne kroky, ako pomôcť ťažko skúšaným susedom a blížnym.
Ďakujem. Nie je to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis