Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

25.11.2014 o 13:24 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 4.12.2014 19:21 - 19:22 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady. Vážený predkladateľ, kolegyne, kolegovia, v tejto miestnosti veľakrát sme hovorili o tom, že existuje nejaký zásadný a základný problém a ten problém má meno nezamestnanosť. Obracali sme tento problém z mnohých strán, ale myslím, že vždy sme sa zhodli na tom, že to je problém najväčší. Chcem povedať iba úplne stručne, ale úplne jasne, že toto, čo predložil práve pán poslanec Kadúc, sa mi zdá ako najlepší spôsob riešenia tohto problému, aký som kedy za dva roky v tejto sieni zákonnosti počul. A ak ma voľačo mrzí, tak len toľko možno, že som sa k nemu v nejakej chvíli nepridal, pretože to považujem za excelentné, potrebné a akékoľvek výhrady voči tomuto návrhu považujem za neúprimné, pretože ak sme uvážili, že problém zamestnanosti mladých ľudí je najväčší, tak tento prístup riešenia je úplne najlepší.
Ďakujem pekne, všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2014 16:56 - 17:03 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, vážení hostia, dovolím si povedať veľmi konkrétne postrehy k tomuto návrhu, ktorý predkladáme v takej trojici, ktorá si myslím, že je celkom charakteristická práve pre tú krajinu.
Nechcem tu v žiadnom prípade nejak povyšovať, ale je to zaujímavé, že vlastne predkladatelia ako keby mali podelené sektory vzťahu k jednotlivým častiam. Pán poslanec Huba, známy svojím prístupom z hľadiska ochranných zámerov, pán kolega Fecko, človek, ktorý sa venuje tej poľnohospodárskej časti, a ja si dovolím tak trocha prezentovať tú 41-percentnú lesnú časť slovenskej krajiny. Práve to, že predkladáme tento zákon spoločne, ako keby to bol symbol toho, že my ho (hluk v sále), pozeráme sa nie na tento zákon, ale na túto krajinu ako na spoločné dielo... (Prerušenie vystúpenie predsedajúcou.)

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci – prepáčte, pán poslanec – ukľudnite sa a, prosím vás, nechajte dorozprávať kolegu. Prosím kľud v miestnosti. Páni poslanci!

Mičovský, Ján, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Takže v tomto vidím istý symbol, ktorý v žiadnom prípade nechcem nijak nadraďovať, ale je v ňom skrytá práve tá hodnota, ktorá je hneď v prvom bode nášho návrhu, kde sa hovorí o krajine ako o celku. To znamená, nie pán Fecko ako poľnohospodársky predstaviteľ, pán Huba ako ochranár a Mičovský ako lesník, ale práve tá syntéza krajiny ako takej. A ja práve si dovolím v tejto chvíli hneď aj zareagovať na tú poznámku, že prečo nadraďovať ochranu prírody tak, aby nebola možné pretromfovanie, nejaké prebitie inými záujmami. Ide nám práve o to, aby sa krajina posudzovala komplexne. A pripomeniem len skúsenosť, veľmi známu notoricky od našich severských susedov, kde pokiaľ sa robí nie nejaká významná stavba železníc alebo továreň, ale obyčajná bytovka, tak príroda v podobe stromov, ktoré sú tam zastúpené, má vždy takú prednosť, že tí, beťári, fínski stavbári dokážu obísť tie stromy tak, aby boli zachované.
Takže hľadá sa tu spôsob, ktorý bude jednoznačne sledovať to, aby sme krajinu vo všetkých jej podobách chránili a nepovažovali ju za niečo, čo musí ustúpiť práve priemyslu, technike alebo líniovým stavbám.
A poviem ešte jeden príklad, ktorý mne osobne je veľmi blízky práve v tom bode č. 1, kde hovoríme o hodnote krajiny ako takej, charakteristický vzhľad hodný zachovania. Možno mnohí poznáte úsek, ktorý je v okolí Sihly, voľakedy tam bola snaha urobiť také kroky, ktoré by viedli k zalesneniu tých známych vodnatých častí, ktoré vznikli v stredoveku, a naozaj nebolo ďaleko od toho, aby sa táto časť na pomedzi Horehronia, Novohradu, Utekáčskej doliny a (hluk v sále) ... potoka zalesnili. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci, prosím o kľud v miestnosti, páni poslanci.

Mičovský, Ján, poslanec NR SR
Nebola by to škoda, keby táto krajina bola podľahla tlaku a zámer, v tomto prípade lesníkov, by bol zvíťazil a charakteristický vzhľad tejto krajiny, lazníckej, zaujímavej, vytvorenej v podstate človekom v stredoveku, by sa stratil? Každý, kto poznáte túto časť v okolí Sihly, určite mi dáte za pravdu, že ak by sme takýto vzhľad krajiny nepovažovali za hodný ochrany, tak by sa stratilo niečo nenávratne dôležité, ktoré by nám v budúcnosti mohlo chýbať. To je teda prvá časť, na ktorú by som chcel upozorniť z hľadiska hodnoty, ktorú vkladáme do tohto zákona. A ak sa stane, ako bola pripomienka pána poslanca Lebockého, že tu bude budúci rok predložený zákon a my do istej miery ako keby sme zbytočne predbiehali udalosti, nuž, verím, že týchto pár minút, ktoré venujeme tomuto návrhu zákona, len pomôže aj vláde, aby vedela správne uchopiť tento problém, pretože si myslím, že charakteristický vzhľad krajiny je niečo, čo je hodné povýšiť na ochranu, ktorá je zakotvená v zákone o ochrane prírody.
Druhá vec, ktorú chcem spomenúť a ktorú považujem za dôležitú z pohľadu tohto zámeru, sú ekosystémové služby, ktoré vyslovene uvádzame v tomto zákone. Sú to služby, ktoré spočívajú práve v súvislosti s aktivitami lesníkov, ktorí poskytujú ekosystémové služby v rozsahu, ktorý v žiadnom prípade nie je ešte docenený. Už sme tu neraz hovorili o komplexnej hodnote lesa a ja som presvedčený, že práve komplexná hodnota lesa je ten moment, ktorý je hodný stotožnenia sa s ekosystémovými službami, a ako takými bude veľmi dobre, pokiaľ tieto ekosystémové služby, ktoré vyslovene uvádzame v návrhu zákona, nebudú len púhym znením niektorých slovíčok, ale sa stanú vyjadrením tých hodnôt, ktoré potrebujeme my všetci. To znamená služby, ktoré poskytuje krajina. V tomto prípade mám na mysli možno hlavne lesnú krajinu, ale týka sa to každého druhu. A to sú služby, ktoré sú vyjadrené jej schopnosťou produkovať nielen ten pohľad krásy, ale aj práve produkty, ktoré sú spojené s duševnou harmóniou, s telesným zdravím, s produkciou pitnej vody, s produkciou dýchateľného vzduchu, s produkciou neodviatej pôdy. To sú ekosystémové služby, ktoré nám treba nielen vyjadrovať v zákone, ale jednoznačne chrániť a dať im aj hodnotu ekonomickú. Myslím si, a každý, kto sa s týmto problémom už v minulosti stretol, že to nie je žiadne predbiehanie akýchsi udalostí, ale skôr naháňanie toho, čo tu už dávno malo byť, pozrieť sa na krajinu ako na krajinu, ktorá nám poskytuje ekosystémové služby. A mne sa práve tento bod veľmi pozdáva na to, aby som vám ho zdôraznil, ako čosi, čo je vhodné zamyslenia a schválenia.
Toľko asi z mojej strany. Som veľmi rád, že sa pozriete aj vďaka tomuto nášmu návrhu na krajinu ako na komplex hodný ochrany, a nebude si každý z nich vytŕhať tú časť, ktoré sa mu zdá pre jeho zameranie špeciálne dôležitá. Pretože krajinu deliť nemôžeme, vnímame ju v celku. A tak je postavený aj náš návrh zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2014 15:31 - 15:33 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Martin, povedal si v istej fáze na úvod, že ťa mrazí pri pohľade na schodok, a ja tento tvoj pocit do značnej miery zdieľam. Z tých veľkých čísel skúsim rýchlo zísť k tomu malému číslu. Predstavme si náš štát ako rodinu, ktorá má ročný príjem 10-tisíc eur a minie 11 700. No na konci roku bude mať zjavne problém, pretože bude v dlžobe a bude stáť pred otázkou, ako tú dlžobu splácať. To sa mi zdá dlhodobo neudržateľné a my napriek tomu tento stav, aj keď uznávam, že toho roku je to o niečo lepšie, dlhodobo udržiavame. A ja by som v tejto súvislosti chcel od pána ministra prostredníctvom aj tejto faktickej otázky, keby si mu pripomenul to, čo vlastne akcentovalo v tvojom vystúpení, ako si predstavuje on nielen ako minister financií, ale tak ľudsky, že vlastne čo urobíme s tými 42,6 mld., ktoré tlačíme pred sebou a ktoré tu už viackrát z rôznych strán sa skloňovali. Ja k tomu pridám iba to, že každých 9 sekúnd nám tu nabehne tisíc eur dlhu. Ja viem, že to nedá sa urobiť v jednom ročnom rozpočte, ale my potrebujeme poznať odpoveď na otázku, kde v budúcnosti s touto obrovskou záťažou dlhu dôjdeme a ako si vlastne predstavujeme, kto to za nás zaplatí. To je tá základná otázka, ktorá mne z rozpočtu štátu menom Slovenská republika na rok 2015 vyvstáva.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2014 14:43 - 14:45 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Ďakujem aj pánovi poslancovi Kadúcovi. Upozornil si na istý administratívny formalizmus a povedal si kopu závažných súvislostí, ktoré ako keby tvorcom rozpočtu unikali, a ja dodám k tomu pocit, že okrem administratívneho formalizmu je tu aj také finančné figliarstvo pána ministra a jeho ministerstva a budem dokumentovať za toto na príklade § 6, ktorý tradične pojednáva o mimoriadnych odvodoch do štátneho rozpočtu. V minulosti tam býval aj úzus, že tento štátny náš rozpočet vždy podporí v rámci tohto paragrafu, iná možnosť by neostávala, aj Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, a to odvodom 300-tisíc eur. Neraz som to tu kritizoval, že je to neuveriteľné, nesociálne necítenie vlády a možno aj osobne pána ministra, ktorý by mal poznať trocha východ Slovenska, že v podstate posledného reálneho zamestnávateľa v tomto bohom i ľuďmi zabudnutom kraji sa dokážeme pozrieť na to tak, že od tohto zamestnávateľa budeme pýtať mimoriadny odvod do štátneho rozpočtu vo výške 300-tisíc eur. Zrejme si neudržateľnosť takéhoto pohľadu osvojili aj na ministerstve a v tomto roku je už tu potešiteľná správa, teda že pre rok 2015 takýto mimoriadny odvod tu nemáme, ale to figliarstvo je založené na tom, že pán minister neprichádza o nič vo svojom rozpočte, lebo odvod do štátneho rozpočtu zvýšil Lesom Slovenskej republiky z 5 mil. na 5 mil. 300.
Nuž, môžem opäť len skonštatovať, že je to nepochopenie úlohy a roly štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, ktorý stále zrejme na ministerstve považujú za banku, do ktorej sa dá siahnuť v prípade, že nám treba sanovať nejakú časť štátneho rozpočtu. Chcem len zdôrazniť s plnou vážnosťou, že lesy potrebuje tak každý pracovník ministerstva, ako každý občan Slovenska a namiesto ako na banku by bolo potrebné začať sa pozerať konečne na tento... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.11.2014 13:31 - 13:47 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán minister, vážený pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, vážená verejnosť, mám za úlohu byť stručný a pokúsim sa aj takým byť, teda niekoľko len dôležitých poznámok k celému procesu tvorby tohto, verím, že finálneho znenia zákona a na záver toho jeden pozmeňujúci, myslím, že pekný a akceptovateľný pozmeňujúci návrh.
Tá búrka, ktorá bola okolo zákona o vode, to nebola búrka v pohári vody, ale bola to skutočne búrka, ktorá bola spôsobená pôvodným znením vládneho návrhu. Myslím, že ani samotní tvorcovia tohto návrhu nepredpokladali, že tá búrka okolo vody môže byť až taká veľká a ja chcem hneď v úvode poďakovať, že som rád, že vlastne vláda s takýmto návrhom prišla, pretože de facto vďaka tomu sa otvorila téma, ktorá je bytostne dôležitá pre absolútne všetkých, o tom zrejme nikto nepochybuje.
Je paradoxom, že toto sa podarilo urobiť zlým návrhom vládneho zákona, lebo ten návrh naozaj nebol v poriadku. Je to zrejme vecou, o ktorej nemá význam, aby sme tu dlho rozprávali, pretože to je pohľad na istý problém s tým, že každý ten problém číta inakšie. Vláda vo svojom názore, ktorý bol vyjadrený a zhmotnený práve v konkrétnom § 17a, je presvedčená zrejme aj dodnes a asi na tom už história nič nezmení, ale už to neni ani možno ani tak dôležité, o tom je presvedčená, že oni sa vlastne snažili týmto návrhom zákona zabrániť výpredaju zdrojov pitnej vody Slovenska do zahraničia. Opozícia a nielen opozícia, ktorá si plnila svoju úlohu, myslím si, veľmi dôsledne v tejto chvíli a treba poďakovať aj jej, ale aj veľká časť verejnosti bola presvedčená o pravom opaku, že táto novela zákona o vode mala umožniť výpredaj zdrojov podzemných a povrchových pitných vôd a vôd Slovenska do zahraničia.
Keď si to človek prečítal s porozumením, pôvodný návrh jednoducho nemohol dospieť k inému názoru, je to samozrejme vec individuálna, ale sa s ňou plne stotožňujem, že bol v tom vládnom podaní v podstate podaný návod, ako postupovať na to, ako vodu možno vypredať a to je vec, ktorú môžme v tejto chvíli možno uzavrieť, že sa v tomto, sme sa neporozumeli, ale napriek tomu tu vznikol, vďaka tomuto neporozumeniu, predsi len možno ten prvok, ktorý má byť typický pre rokovanie v parlamente, ktoré má právo byť aj búrlivé, ale má byť konštruktívne, že vláda predsi len zistila, že ten návrh až taký istý nie je z hľadiska toho čítania, lebo veľká časť mimo vlády, verejnosti a poslancov to čítala naopak.
A preto sa stalo niečo, čo mňa osobne potešilo. Ja sa k tomu hlásim opätovne aj teraz, aj keď si nechcem z toho robiť žiadnu zásluhu, že som bol prvý a jediný poslanec, ktorý ešte v rozprave k pôvodnému návrhu zákona o vode povedal asi nasledovné: "Nuž keď sa nevieme dohodnúť a keď nás vláda nevie presvedčiť a myslí to úprimne, nech, že urobí úpravu v ústave." Udialo sa to, že niekoľko dní po tomto mojom výroku pán minister aj s pánom premiérom takúto úpravu oznámil a ja považujem aj tento moment za dobrý. Aj keď samozrejme vzbudil veľké diskusie, ale napokon, už som povedal, diskusie k tomuto patria.
Je fakt, že bolo ministerstvo a vláda aj v tomto nedôsledná, pretože ústava sa predsi len nemení každý deň a oni sa dopustili istého, no fušerstvo, to je taký nepekný názov, ale proste istej nepresnosti, ktorá bola zásadná, pretože išlo o pár riadkov a tá nepresnosť spočívala v tom, že čítanie návrhu zmeny ústavy ústavným zákonom bolo nejednoznačné. Na výbore sme sa s pánom ministrom nezhodli, tvrdil, že je to úplne bezproblémové. Urobili sme to, čo možno mala urobiť vláda a obrátili sme sa v zmysle pravidiel, legislatívnych, pre tvorbu zákonov na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra so svojou pochybnosťou a tento ústav, ktorý je kompetentný pre takéto konanie, našu pochybnosť v plnom rozsahu potvrdil.
Zase musím povedať, že slúži ku cti vláde, aj pána ministra osobne v tomto prípade, nebýva to zvykom, často sa sporíme donekonečna, každý vidí ten problém úplne inakšie, že prejavili istú, nazvime to veľkorysosť, pochopenie alebo ochotu ustúpiť a naše znenie, ktoré na výbore nebolo akceptované, napokon pri rokovaní tu, pri presadzovaní ústavy, ku ktorému by bolo treba, potrebné aj získať hlasy opozičných poslancov, bolo aj v tomto ohľade úspešné, čo teda považujem za správne a už nechávam bokom malú poznámočku, že pri tom rokovaní sme dostali na stôl vodu, ktorá bola minerálna, čo je všetko fajn, ale bola zo Slovinska, Radenská s tromi srdiečkami, čo som považoval za istý symbol toho, že niekedy máme vznešené slová, ale mizerné skutky. Ale to je ozaj len detail, ktorý nejakým spôsobom nemôže meniť vážnosť toho, že tento zákon, ku ktorému, verím, že koncovka bude, tak ako to aj pán spravodajca povedal, že teda bude odhlasovaná spoločná správa so všetkými pozmeňujúcimi návrhmi, bude zásadne iná, ako bol ten pôvodný návrh a v tomto je jednoducho úspech a víťazstvo opozície, že tú vec, ktorá na počiatku vypadala ako nepriestrelná, prestrelila a 17a je úplne iná.
To, že to bolo spojené s debatou aj v našich opozičných radoch pomerne vášnivo a búrlivo, to, že sme sa niektorí, ktorí sa napokon rozhodli podporiť ústavu, dostali kdesi, ja síce nie som na Facebooku, ale ma o tom informovali, že som hneď na druhý deň po odsúhlasení bol zaradený kdesi medzi vlastizradcov, ktorý sa pridal ku SMER-u a bol ochotný takúto vec odsúhlasiť. To už je zase vec, ktorá padá na konto svedomia každého z nás a v tom oceňujem aj klub obyčajných, ktorí naozaj, v tomto ohľade nevstupujem do svedomia iných klubov, vyniká slobodou každého z nás a každý z nás sa tak aj rozhodol a ja prehlasujem aj dnes, aj z tohto miesta, aj po odstupe času, že som rád, že tento proces mal takýto priebeh a som rád, že sa voda dostala do ústavy a som rád, že ústavná zmena, aj keď s istými chybami krásy, lebo predsi hovoriť o spotrebiteľských obaloch v ústave nie je priamo vznešené, ale v tomto prípade to bolo potrebné a správne a preto tá koncovka je celkom fain.
Takže stručne asi k tomu. Ešte poznámka možno zásadná a dôležitá z pohľadu práve jednej veci a to opäť sa chcem prikloniť na stranu, v tomto prípade vládneho pohľadu. Vznikla tu polemika o tom, či predsi len sa nedá aj toto znenie ústavnej zmeny zneužiť, tobôž keď sme nepoznali ešte vývoj vodného zákona, ktorý, o ktorom dnes rokujeme. A to zneužitie malo vyplynúť práve z toho, že výnimka, ktorú aj ústava povoľuje, je výnimka pre vývoz vody na humanitárne účely a v prípade nejakých udalostí, ktoré, momentálne mi ten výraz vypadol, sa týkajú proste na vtedy, keď ide o núdzový stav, núdzový stav, a humanitárne účely.
No nepochybne už to tu veľakrát zaznelo, tu v sieni zákonnosti, že zákon, ktorý sa nedá zneužiť, neexistuje a ani zrejme žiadna časť ústavy nie je tak pevná na veci, že by sa nedala zneužiť, ale myslím si, že v tomto ohľade obviňovať vládu z toho, že ide pod rúškom možnosti poskytnúť humanitárnu pomoc a pomoc v núdzových stavoch nejakým obchodom, z ktorých, oni si to zaslúžili sami doterajšou prácou, že mnohokrát to, čo sa dalo zneužiť, sa aj zneužilo a preto sa nesmú hnevať na naše podozrenia, žeby v tomto prípade konali v duchu takýchto nepekných postupov a zneužili aj humanitárnu pomoc. Nuž určite môžu, nepochybujem, že dá sa zneužiť. Len si neviem predstaviť už potom, aká by reakcia mala byť verejnosti v takomto prípade, pretože oceňujem reakciu verejnosti na konto cétečiek a oceňujem, že takéto reakcie budú spoločensky opodstatnene pribúdať. No ak by sme chceli vypredávať vodu na kšefty niekoho pod rúškom humanitárnej pomoci, bola by to zvrátenosť, ktorej, verím, že sa nedopustí ani táto, ani žiadna budúca vláda a myslím si, že je veľmi správne, že v prípade ozajstnej humanitárnej pomoci má vláda odblokované ruky k tomu, aby efektívne mohla takúto pomoc poskytnúť. Napokon to, čo teraz je napísané v 17a, tak ako teda spoločná správa to pozná, jasne stanovuje zásadné kroky, ktoré hovoria o tom, akým spôsobom takáto humanitárna pomoc a pomoc v núdzi môže byť poskytnutá. Ja to znenie považujem za úplne dostatočné a v tomto prípade by som povedal, že je dobré, že takéto znenie je prijaté. Na konto, chcel som síce poprosiť kolegu od IT, že by mi pomohol, namontujeme? To bude, ja s tým nezdržím, poprosím, to chcem len urobiť jeden krok, ktorý považujem a myslím, že sa aj spracem aj toho limitu, ktorý som sľúbil, lebo je tu záujem byť operatívny a v tomto prípade sa s tým stotožňujem do istej miery.
V týchto chvíľach vo Zvolene prebieha veľmi zaujímavá akcia, na ktorej som veľmi chcel byť a ostal som tu kvôli tomu, lebo som veľmi chcel byť a potrebujem, považujem za potrebné byť tu pri rokovaní o tomto zákone. Tá akcia sa týka 240. výročia narodenia najvýznamnejšieho slovenského lesníka Jozefa Dekreta Matejovie a keďže na tej akcii nie som, chcem využiť túto chvíľu, aby som teda takto na diaľku účastníkov konferencie, seminára, ktorý robí Slovenská lesnícka komora, pozdravil.
Stačí, keď dačo stisnem? (Reakcia z pléna.) Áno, nič viacej nebude.
Dovolím si jediný zachovaný obraz Jozefa Dekreta Matejovie, tak ako je zaznamenaný v análoch, takto vám ponúknuť na pripomenutie toho a tá súvislosť je tu zrejmá, že ak máme dnes možnosť sa sporiť o veľkých zásobách vody a tie veľké zásoby vody sú tu, ale ten jej zdravý kolobeh vďaka lesom, tak môžeme povedať, že je to zásluha istých krízových momentov, ktoré v histórii Slovenska boli, keď vplyvom banskej činnosti v 18. storočí sme takmer prišli o lesy a dnes, keby sa tak stalo, že by neboli takíto ľudia ako Jozef Dekret Matejovie, by sme nemali, o čom rokovať, lebo zrejme by sme boli nie tí, ktorí sa bavia o vývoze vody v prípade humanitárnej pomoci pre nejaké okolité alebo aj vzdialenejšie štáty, ale boli by sme tí, ktorí potrebujú takúto pomoc. Takže to, že sa tak nedeje, to je zásluha lesníckeho stavu a v prípade takýchto pánov, aké 240. výročie narodenia dneska Zvolenčania si na peknej akcii pripomínajú a ja ich týmto stadiaľto aj pozdravujem a som rád, že to môžem takto prepojiť.
A keďže som povedal, že budem stručný, tak som sa dostal v podstate k záveru, v ktorom som povedal, že prednesiem jeden pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh sa týka textu, o ktorom sme sa snažili, hoci neúspešne, baviť s predkladateľmi, aby sa dostal aj do ústavy. Je to text, ktorý jednoznačne vychádza z európskej smernice o vode, to znamená, nie je to nejaký výmysel slovenských opozičných politikov, ale je to akceptovanie veľkej a zaslúženej a prirodzenej úcte, ktorá patrí vodstvu a jej ochrane z hľadiska pohľadu Európy a ja si dovolím ten pozmeňovák prečítať tak, aby som, ja ho prečítam, ale keďže je to taká vložka a aby to bolo kontinuálne, tak najprv poviem, ako to vlastne znie.
Po prijatí nášho pozmeňováku bude úvodná, vstupná časť zákona o vode, o ktorom teraz rokujeme, znieť nasledovne. Čítam pôvodný text a poviem, čo je v ňom nové. Voda, ako životne dôležitá zložka životného prostredia je nenahraditeľná surovina a prírodné bohatstvo, vkladáme, "základná hodnota pre každého a spoločné dedičstvo nás všetkých", je pôvodný text, ktorá má strategický význam pre bezpečnosť štátu a ktorej nedostatok môže spôsobiť ohrozenie života a zdravia obyvateľstva, alebo ohroziť plnenie základných funkcií štátu a opäť naša vložka pozmeňovákom: "a zároveň je majetkom vo vlastníctve Slovenskej republiky a nie bežne obchodovateľnou komoditou". To je teda uvedenie tej kontinuity, ako je pozmeňovák chápaný a teraz som povinný ho prečítať komplet.
Takže je to pozmeňujúci návrh poslancov Mičovského, Fecka a Hubu a vlastne pri ňom sa zúčastnili ďalší aktívni poslanci, trocha sme zabudli na kolegu Hraška, takže v tejto chvíli ho tak aspoň symbolicky pre záznam dodávam. Je to pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, takzvaný vodný zákon, v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1051.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
V Čl. I bode 1 v § 1 ods. 1 sa za slovo "bohatstvo" vkladá čiarka a nasledujú slová "základná hodnota pre každého a spoločné dedičstvo všetkých" a na konci sa pripájajú tieto slová: "a zároveň je majetkom vo vlastníctve Slovenskej republiky a nie bežne obchodovateľnou komoditou".
Poznámka pod čiarou k odkazu 1ab znie:
"1ab) Čl. 4 Ústavy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.".
Odôvodnenie som už povedal v prechádzajúcom vstupe.
Teda mám za to, že keďže sme sa zhodli, a to oceňujem, že po dlhých a po kostrbatých diskusiách, keď sa zdalo, že naozaj si neporozumieme, dokázali sme, a to teda treba oceniť všetkých poslancov, ktorí do toho aktívne vstúpili, dokázali sme sa zjednotiť na tom, že takýto spôsob ochrany vôd je potrebný a je to spôsob, ktorý, podľa niektorých nie je ideálny, ale ja osobne sa s ním stotožňujem a všetky riziká, ktoré by vyplynuli z tohto prijatia, považujem v tejto chvíli len za hypotetické. Tak z toho pohľadu si dovolím teda poďakovať všetkým, ktorí sa takým spôsobom prejavili, že to bolo možné napokon tento zákona prijať a možno by to mohol byť istý motív správania sa poslancov pri aj ďalších zákonoch, keď je dôležité sa navzájom počúvať a možno pochybnosti, ktoré sú oprávnené, riešiť nie obviňovaním z toho, že ich predkladajú nejakí podivní poloblázni, alebo anarchisti, alebo neštandardné strany, to sú urážlivé tvrdenia, ktoré často zaznievajú na naše konto. Ja sa voči nim aj na tomto mieste ohradzujem, necítim sa ani polobláznom, ani anarchistom, ani nejakým neštandardným človekom. Ak si pán premiér Fico toto myslí, tak to by mal hovoriť tak niekde v kruhoch kuloárnych, ale nehovoriť to verejne, pretože mu to nerobí žiadnu česť a z toho pohľadu teda sa domnievam, že toto je odpoveď, ako pristúpiť k zákonom, ktoré majú slúžiť ľuďom a verím, že tento zákon túto šancu má a ešte raz všetkým za to ďakujem.
Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2014 11:44 - 11:46 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Vážený pán poslanec Mihál, ja málokedy reagujem na vaše vystúpenia, to však neznamená, že ich nemám rád, naopak, oceňujem ich konštruktívnosť a zrozumiteľnosť a myslím si, že naozaj patríte k tým poslancom, ktorí si vykonávajú, najmä v tej téme, kde ste doma, svoju poslaneckú prácu príkladne. Chcem zareagovať na tú časť vášho vystúpenia, kde ste navrhli akcentovať ľudskú spolupatričnosť pri možnosti podieľať sa na rôznych osudoch, ktoré život prináša svojim, našim kolegom tým, že sa vieme, alebo že by sme sa mohli vzdať časti dovolenky v ich prospech. Veľmi sa mi to páči. Ste mi pripomenuli jedno z učení, aj keď ja ho nevyznávam, ale trocha ho poznám, budhizmu, ktoré hovorí o tom, že veľkosť človeka môžeme merať najmä tým, čoho sa dokážeme zrieknuť. A vy vlastne svojím návrhom v oblasti, kde sa to veľmi nepredpokladá, ukazujete veľmi peknú možnosť a ja verím, že realizovateľnú, ako môžu ľudia prejaviť svoju ľudskosť a spolupatričnosť a to je presne to, čo potrebujeme, samozrejme, nielen v tejto oblasti, kde je to teda viac-menej ako očakávané, ale vôbec v našich životoch a preto si myslím, že tento návrh neprijať a prípadne ho, tak ako aj môj predrečník hovoril, nejakým spôsobom ešte neupraviť, by bolo niečo, čo sami svojim svedomiam by sme asi vysvetľovali ťažko. Takže veľmi pekne ďakujem. Milo ma to prekvapilo a považujem to za veľmi, veľmi dobrý návrh, ktorý útočí, v tom dobrom slova zmysle, na to najlepšie, čo v nás v každom je a čo občas treba prebudiť. A vy ste to teraz aj týmto návrhom urobili. Fajn, vďaka.
Skryt prepis
 

25.11.2014 13:24 - 13:25 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, dovoľte mi opraviť svoj návrh a doplniť ho. Navrhujem, aby sme hlasovaním rozhodli o tom, že bod 108, pod ktorým je tlač 1296 zaradená, jedná sa o návrh zákona o zodpovednosti štátnych funkcionárov pri výkone štátnej moci, bol zaradený za bod číslo 7 aktuálneho programu rokovania 44. schôdze Národnej rady.
Odôvodňujem to tak, že tento návrh rieši vysoko aktuálnu problematiku, ktorá rieši zodpovednosť funkcionárov. A myslím si, že prijatím tohto návrhu v čo najrýchlejšom čase dôjde, alebo teda aspoň k jeho prerokovaniu, dôjde k tomu, že zareagujeme na aktuálnu spoločenskú situáciu, pretože ak to necháme na 102. mieste, opäť hrozí nebezpečenstvo, že tento návrh zákona nestihneme prerokovať a to si myslím, že v kontexte doby by bolo nezodpovedné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.11.2014 13:15 - 13:15 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, pod poradovým číslom 102 máme ako tlač 1296 zaradený návrh zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátnymi funkcionármi pri výkone svojich funkcií. Chcem navrhnúť, aby sme hlasovaním rozhodli o tom, že tento vysoko aktuálny návrh zákona zaradíme na rokovanie hneď na začiatku 44. schôdze Národnej rady.

Laššáková Jana, podpredsedníčka NR SR
Ale za ktorý bod?

Mičovský, Ján, poslanec NR SR
No hneď na začiatku, najneskoršie zajtra. Aby to bolo teda dnes alebo zajtra.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 18:35 - 18:36 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda. Vážený pán kolega Viskupič, citoval si zaujímavý výrok Karla Čapka, pomerne dlhý. Mňa v tejto súvislosti napadol jeden tiež na túto tému, ale oveľa kratší. Je to notoricky známy výrok prvého československého prezidenta: "Nebáť sa a nekradnúť." Mne sa vidí, že v týchto troch slovách sa koncentruje niekoľko desiatok hodín, ktoré sme tu strávili pri tomto mimoriadnom rokovaní.
A mne sa s týmto vysoko nadčasovým heslom spájajú tie mená, o ktorých si myslím, že toto rokovanie bolo aj na úplne prirodzenú oslavu týchto ľudí. A sú to mená, ako je Alan Suchánek, Magdaléna Kovačičová, Oto Žarnay, Vanda Tuchyňová, Zuzana Pechočiaková a Ľubica Lapinová.
Verím, že Slovensko po tomto rokovaní aj v tom prípade, ak vláde nebude vyjadrená nedôvera, bude iné, ako bolo pred týmto rokovaním. A v tom vidím pokrok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 14:50 - 14:52 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec Číž, spomenuli ste vo svojom vystúpení politickú etiku. Priznám sa, že z vašich úst mi to znelo dosť nepresvedčivo, a donútili ste ma spomenúť si na jeden dosť smútočný okamih, ktorý bol z môjho pohľadu pôsobenia tu v sieni zákonnosti jeden z najsmutnejších.
Bolo to vlani, bolo to vlani pred letnou prestávkou, keď sme prvýkrát predložili zákon o ochrane, podpore a prípadnom odmeňovaní ľudí, ktorí bojujú s korupciou, teda s tým, čo je leitmotívom tejto mimoriadnej schôdze. Viete, ten smútok je spojený s tým, že vy ste boli jeden z tých poslancov SMER-u, ktorí veľmi razantne odmietli takýto návrh, a to odmietnutie neni dôvodom toho smútku, ale tá argumentácia z vašej strany, tá, verte, aj roky po tom, ak mi to bude dopriate, po odchode z parlamentu, bude pre mňa nezabudnuteľná. Vy ste tým razantným spôsobom sebe vlastným povedali, že takýto zákon je pre túto krajinu nepotrebný, že ho odmietate, lebo je to zákon pre udavačov. To sú slová, ktoré, možno využite túto chvíľu, však niektoré veci ste už zázračne popriznávali, že nie všetko je tak, ako chce, a možno by to bolo politicky celkom chytré, keby ste sa pridali k vášmu pánovi podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra, ktorý uznal, že to nie je zákon pre udavačov, samozrejme, až vo chvíli, keď ste ho dali z vládnej dielne. Ale, viete, aj keby ste urobili tento krok, keby ste v duchu tej etiky, ktorú ste tu spomenuli, povedali, že mýliť sa je ľudské, mýlim sa ja, mýlite sa vy, pre mňa by to už bolo neskoro.
Naozaj, smútok spojený s vaším prehlásením je pre mňa veľmi žalostným zážitkom, a preto vaša zmienka o politickej etike je pre mňa viac ako nedôveryhodná.
Ďakujem.
Skryt prepis