Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

5.2.2015 o 10:48 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.2.2015 11:08 - 11:09 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda. Vážený pán predseda, chcem oznámiť, že po dohode všetkých predkladateľov sťahujeme svoj návrh (smiech v sále) o hospodárení nezávislých poslancov (tlač 1349) pod poradovým číslom 41.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
1349. A?

Mičovský, Ján, poslanec NR SR
Poradové číslo 41.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Čiže tlač 1349. (Ruch v sále.) Chcel by som poprosiť, kolegyne poslankyne a poslanci, ak máte záujem ešte niečo stiahnuť, skúsme to spraviť možno už teraz, aby sme o tom nemuseli ani rokovať, pretože rokujeme o tom a tesne pred hlasovaním to stále, neustále prerušovať, si nemyslím, že je ten správny spôsob. (Potlesk.)
Takže poprosím naozaj do budúcna, kto ešte nechce na tejto schôdzi prerokovať niečo, čo je na programe, kľudne nám to oznámte a veľmi radi to z rokovania na vašu žiadosť stiahneme. Ale poprosím, keby sa to nemuselo od budúcich schôdzí už opakovať v takomto veľkom meradle.
Pán poslanec Brocka, nech sa páči ešte raz, ešte niečo idete stiahnuť?
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2015 9:25 - 9:35 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Dobre. Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, vážení občania, no, chcem predovšetkým úprimne poďakovať za túto dvojdňovú diskusiu. Veď napokon je správne, že sa hovorí a myslím, že sa hovorilo k veci. Niektoré momenty nás mohli sklamať, niektoré poznámky prekvapiť.
Možno mňa najviac prekvapuje to, že napriek tomu, že to tu zaznelo viackrát, že som sa nedozvedel v tých ozvenách, ktoré prichádzali v takých kritických vlnách na náš návrh, ako je to vlastne s našou ústavou. Veľmi jasne som viackrát zdôraznil, že tento zákon vychádza rýdzo z Ústavy Slovenskej republiky, že si ju ctí a že ju veľmi presne prečítal. Očakával som, že na túto časť môjho veľmi zdôrazňovaného vystúpenia zareagujete a vlastne vysvetlite mi, v čom sa mýlim, keď som povedal slová ústavy, ktoré predsi platia pre nás všetkých. A ja ich musím zopakovať aj v tejto záverečnej reči, pretože verím, že tu nikto sa nenájde z vás, kto by spochybnil tieto slová, a ak áno, tak potom vlastne stojíme pred obrovským omylom, že sme 25 rokov postupovali podľa ústavy, ktorú sme napísali nesprávne alebo, naopak, správne, a nectili sme si jej slová.
Ešte raz teda. Čl. 2 Ústavy Slovenskej republiky, v odseku 1 sa hovorí: "Štátna moc pochádza od občanov, ktorú vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo."
Čo sa hovorí v čl. 73 v odseku 2: "Poslanci sú zástupcovia občanov." (Reakcia z pléna.) Dobre. "Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní žiadnymi príkazmi."
Myslím si, že návrh, ktorý sme predložili, je návrh, ktorý naozaj dôsledne ctí tieto slová, ktoré som citoval. A práve preto súhlasím, že som sa určite mohol aj s mojimi kolegami pomýliť pri ich interpretácii a ich vsadení do tej podstaty, tej esencie tohto návrhu zákona, ale tak som potom očakával, že sa dozviem, v čom som tak nesprávne, v čom sme tak nesprávne prečítali Ústavu Slovenskej republiky, ktorá zabudla spomínať politické strany. Tým, samozrejme, to som povedal aj včera, nezdôrazňujem, že politické strany by mali byť niečo, čo odporuje v ústave, ale v každom prípade sa mi zdá, že tento moment je kľúčový a jeho zodpovedanie v našej rozprave som očakával. Verím, že nič ešte nekončí a možno bude naozaj dobré, keď túto chvíľu budeme považovať za otvorenie dôležitej diskusie k tomuto návrhu, ktorý môže mať ešte veľa zmien, ale stále si myslím, že nemôžme ho považovať za návrh, ktorý odzneje a zanikne, pohltí ho história.
To, že sa nepáči ani naľavo, ani napravo, tomu rozumiem celkom dobre. Tomu sa dá porozumieť, pretože naozaj do značnej miery mení niečo, čo sme považovali za úzus nikdy sa nemeniaci. No myslím však, ale že sme už oveľa lepšie vystihli potrebu cítenia občanov, ktorí možno nie vždy úplne presne, ale myslím si, že dostatočne jasne nám naznačujú, že v niečom sa tá naša straníckosť, tá historicky vzniknutá straníckosť, ktorú nepopieram, odchýlila možno od tých antických čias, ktoré sa tu spomínali ako dávny to príklad nutnosti. Tie strany nie vždy vystihli tie potreby a zareagujem na tú časť, keď sa tu spomínalo a ja to s úctou kvitujem, že strany tu zabojovali v časoch, keď sme tu neboli, o dôležité momenty v historickom zápase Slovenska o lepšiu budúcnosť. Ale ja sa zároveň spytujem, áno, boli tu strany, ktoré zabojovali, a aj z tohto miesta ja im ďakujem ako človek, ktorý to vtedy vnímal ako radový občan, netušiac, že niekedy budem mať takúto časť o tom hovoriť spoza tohto pultu. Ale kto to bol, že spôsobil tie zaujímavé únosy, špinavosti, možnože vraždy na štátnu objednávku? Za tým nebola slepá stranícka disciplína?! Za tým neboli podpísané reverzy, že bude mlčať?! Boli za tým, to hovorím o tých stranách, ktoré tu už dnes nie sú, ktoré sa zaviazali svojou straníckou disciplínou k tomu, že boli schopné odmlčať aj možno veci, ktoré nepatria vôbec do nášho sveta, a keď áno, tak za hranicu zákonnosti.
A toto je treba v tejto súvislosti vidieť. Ak hovorím o stranách, ktoré zabojovali, a možno tú disciplínu využili naozaj k tomu, aby disciplinovane konali dobro v prospech občana, boli tu strany, ktoré disciplinovane ničili záujem občana. A to by sme si v tejto súvislosti, keď sa tu hovorí o neomylnej a neopraviteľnej funkcii, role politických strán, mali tiež spomenúť. Nie ako absolútnu pravdu, ale ako súčasť tejto pravdy.
Ale, viete, možno ani to, že sme celkom dobre trafili do objednávky a pocitov občana, ktorého tu zastupujeme, poviem to trocha kacírsky, neni možno to najdôležitejšie. To najdôležitejšie je podľa nás to, že takáto potreba tu evidentne existuje nielen kvôli pocitu občana, ale kvôli tomu, že mnohé prvky pri riadení tohto štátu na základe partokratických princípov zjavne neslúžia občanovi. Obrovská korupcia neni požehnávaná nezávislými osobnostiam, nezávislými jednotlivcami. Nevravím, že nemajú svoje maslo na hlave jednotlivci, ale ja si myslím, že hlavný diel korupčnej biedy našej doby je spôsobený práve tou straníckou disciplínou, keď všetci obyčajne dobre vedia, aká je pravda, ale ústa sú disciplínou mnohokrát zaviazané. A to často cítime v našom parlamente, že vieme iba povedať biele a čierne a nech je to akokoľvek, keď som na strane čiernych, tak všetko musí byť tak a vždy sa snažíme aj zjavné pravdy poprieť.
Koľko sme tu mali momentov, že sa tu naozaj prejavila veľkorysosť a že sme si uznali navzájom, že tí kolegovia majú pravdu a že to, čo im vytýkame, tak oni uznajú zase na druhej stane, že to naozaj v niečom pochybili? Táto veľkorysosť mi tu chýba a ja vidím jej príčiny práve v tom, že stranícka spätosť so svojím klubom, so svojou stranou je tak veľká, že nie sme schopní prekročiť vlastný tieň a pomenovať veci pravým menom.
Nehovorím to, pán Hrušovský, aj na vás sa pozerám ako na človeka, ktorý naozaj je tu istý symbol zákonnosti a ústavnosti a tradície parlamentarizmu na Slovensku s tým, že je to niečo, čo by bolo absolútne pravdivé. Len tieto momenty tu sú a tá vaša kritika voči nášmu návrhu sa mi zdá, aj keď oprávnená z pohľadu toho, že kritika je vždy oprávnená, prečo nehovoríte svoj názor, ale ako keby ste nechceli vidieť aj tie momenty, ktoré sme v našom návrhu predložili. Veď my sme nepovedali, že tu budú iba nezávislí, my sme v našom návrhu, a opakujem to, ponúkli možnosť občanovi, aby si vybral. Keď je presvedčený o tom, že má jeho strana tu čo robiť, náš návrh to nepopiera vôbec.
Ale už techniky toho návrhu by som možno v tejto chvíli ani nechcel zdôrazniť a už nechcem vlastne zdôrazňovať nič, len poďakovať, že sme túto diskusiu otvorili a že to, že ste celkom nezodpovedali to, čo sme ponúkli, a že ste sa na nás pustili ako na ľudí, ktorí sú skoro anarchisti, čo teda považujem za strašne nespravodlivé, tak možnože aj vy si premyslíte a možno si to poviete, že tento náš návrh možno nie je tak vzdialený od potreby tejto krajiny a že je na čom stavať, aby sme niektoré momenty zmenili, zvlášť keď to tu nie raz zaznelo, že nezávislosť, to nie je nejaká novinka. Je to stále boj slov o pravdu.
A skončím s tým, čo sa mi celkom včera páčilo, aj keď to bolo opäť kritické, že by sme my takíto pozberanci neobstáli pri tých Termopylách, keby bolo treba zabojovať, tak ako zákony kázali nám. Nuž, naozaj sa to nevie, to súhlasím, to nevie nikto z nás, keď bude tá chvíľa, keď už nestačí hovoriť, ale treba v kritickej chvíli svojho života zvládnuť niektoré momenty. Takže ťažko povedať, koľkí z týchto tu bojovníkov za politickú moc by pri tých Termopylách položili životy, tak ako zákony kázali im.
Ale ja si myslím, že náš návrh, ktorý sleduje záujem občana, smeruje k tomu, aby tu sedelo 150 ľudí, ktorí raz, keď príde k Termopylám, budú vedieť, čo im zákon ukladá.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 18:40 - 18:43 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis

161.
Ďakujem za slovo. V jednom máš, Lojzo, pravdu. Ako by to bolo v Termopylách po boji, to naozaj nevieme, pretože tu sa bojuje slovami, a tam sa bojovalo mečmi. Je dosť možné, že mnohí by sme napriek vznešeným slovám, zlyhali. Možnože z Obyčajných, možnože z iných. To je pravda, to by sa ukázalo potom, pretože reči sú reči, a vedieť v kritickej chvíli zaujať stanovisko, to je niečo celkom iné, a to sa žiadnou rétorikou dokázať dopredu nedá.
Ale to, čo sme tu urobili, ani to neni veľké a vznešené, ale jednu vec si sám spomenul. Ten boj s korupciou alebo proti korupcii. Vieš, čo mi ostane z tvojich vystúpení, ktoré mám rád ako mnohí z nás, na toto konto v pamäti? Keď konečne SMER uznal po rokoch, že nepredkladáme zákon o podpore udavačov, ale o podpore statočných ľudí, ktorí majú odvahu prehovoriť tam, kde ostatní mlčia, že ty si bol z tých, ktorý opäť vrátil loptičku na tú stranu, ktorú aj vtedy veľmi jasne poprel dokonca aj podpredseda vlády Kaliňák, a povedal si, že sa jedná o udavačov. Napríklad to je vec, ktorú, keď by sme si chceli vytýkať to, čo sme tu urobili, tak to je to, čo si ty neurobil.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 18:09 - 18:35 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis

155.
Ďakujem vám za slovo, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady. Kolegyne, kolegovia, vážení občania, už možno sa teraz nevyvinie tá diskusia tak zaujímavo a by som povedal tak živo a temperamentne, ako to bolo pred jej prerušením ešte pri doobedňajšej časti nášho zasadnutia, ale napriek tomu verím, že zmysluplne sa dá pokračovať, a ja som rád, že tá diskusia mala parametre, aké mala, a rovnako som rád, že v nej môžeme v tejto chvíli pokračovať. Dovolil som si teda požiadať o vstup kvôli tomu, že istú rekapituláciu v tejto fáze rokovania o tomto zákone považujem za účelnú.
Napojím sa na pána poslanca Hrušovského, ktorý vystúpil so zaujímavým príspevkom v rozprave doobeda, a naozaj chcem oceniť aj z takého pohľadu človeka, ktorý vnímal pána Hrušovského ako ústavného činiteľa v časoch, keď som nemohol ani len náznakom tušiť, že raz budem mať česť s ním diskutovať na takéto závažné, doslova ústavne témy. Tým nechcem naznačiť, že v tejto chvíli sa cítim byť partnerom pre túto diskusiu pánovi poslancovi Hrušovskému takým, ktorý by mohol byť partnerom z hľadiska jeho skúseností, čo len trocha sa vyrovnávajúci. Ale to ani nie je možno ani možné, ani potrebné, aby som sa snažil o takúto pozíciu, skôr chcem uistiť, aj keď v tejto chvíli neprítomného pána poslanca Hrušovského, že veľmi rád, a verím, že je to možné, sa pokúsim o vyrovnanie sa s ním v snahe úprimne vychádzať z presvedčenia tak jeho, ako aj môjho – a dokonca pán poslanec Hrušovský je aj tu, nechcel som naznačiť, že by ste tu teda povinne mali byť, ale ďakujem –, že teda naše úmysly sú vyslovene poctivé a na základe ústavných a od ústavy odvodených zákonov chceme si vykonávať svoj mandát tak dobre, ako je len možné, a že sme sa práve na tomto zákone tak trocha zasekli a zistili sme, že možno sme začali otvárať aj témy, ktoré ani neboli v úmysle predkladateľov, aby sme sa k nim dostali, tak to možno len oceniť, pretože práve pán poslanec Hrušovský naznačil, a myslím si, že celkom presne, že tu existuje kríza, kríza istých vzťahov, kríza nazerania občanov na našu prácu aj spätná väzba, ktorú im našou prácou dávame, a preto si myslím, že ak kolega Kadúc nazval jeho vystúpenie jednak štátnickým a jednak, ja sa k tomu pripájam, ako veľmi vhodne rozširujúcim túto zaujímavú diskusiu, tak je to teda tak.
No musím sa dotknúť aj druhého pána poslanca, ktorý vystúpil, a to pána poslanca Lojza Hlinu. Veľmi budem voliť slová, pretože je tu naozaj politický boj, ktorý v sieni zákonnosti, akokoľvek je to zaujímavý priestor, prebieha niekedy nekompromisne, a je naozaj na nás, aké zbrane si v tomto boji zvolíme. Ja nepochybujem, pán Alojz Hlina, že si sa určite rozhodol pre použitie zbraní, ktoré považuješ za správne a ktoré ti možno prinesú aj úspech z hľadiska presadzovania cieľov, s ktorým si určite sem prišiel, a aj keby som neviem ako videl dopredu, nemám takú sklenenú guľu, neviem odhadnúť výsledok tvojho snaženia, ale to vari ani nie je potrebné. Proste zvolil si zbrane, ktoré mi tak, som tak rozmýšľal, prirovnanie, natiahol si luk s takými veľmi, veľmi ostrými šípmi, na tú špičku si dal také silné kurare, nejaké tie jedy, ale zaujímavé, že si ich vypálil strašne nepresne. Vieš, keď strelec strieľa s takým silne napätým lukom a tie šípy sú jedovaté a zároveň idú vedľa, tak to proste svedčí o istej takej napätosti alebo o istých úmysloch. Nechcem to domýšľať, ale ver mi, Lojzo, hovoril som, že sa ti nechcem revanšovať tými slovami, ktoré si použil na konto klubu Obyčajných. Myslím si, že v nás rezonovali a že ich hodnotíme ako krajne nezaslúžené, ale holt, politický boj, zvolil si si túto cestu a tak to vidíš. Len vieš, predsi len si chlap, ako hovoríš, otvorený, priamy, z Oravy, tam rastú takí a ja som presvedčený, nech si to takto tuná vypálime ešte dneska večer, a hoc aj zajtra budem pokračovať, sadu šípov, že nemôžeš byť celkom s použitými zbraňami spokojný.
Teraz nehovorím o tom, že máš výhrady voči zákonu, o tom sa budeme baviť o chvíľočku. Teraz hovorím o nástrojoch, o tých zbraniach, ktoré si použil. Ja ťa stále vnímam ako človeka, nepôjdem teraz do tej histórie nášho zoznámenia, dávno predtým, ako sme sa tu stretli, resp. aspoň že sme o sebe vedeli, ale som presvedčený, že takéto zbrane napriek všetkému tvojmu potenciálu, ktorý používaš, ti nemôžu byť blízke. Proste to sú zbrane, ktoré si použil, ktoré sa nestotožňujú s priamym chlapom z Oravy. Neverím, že toto priami oravskí chlapi použijú, a dovolím si použiť len prípad Martina Fecka, lebo hovoriť, ja viem, o bratrancoch, to tam sa nedostaneme na veľmi zhodnú platformu, ale, Martin, odpusti, ty si sa síce k tomu vyjadril a, ale ja to poviem tak od srdca, Lojzo, ako to vidím.
Je tu každý z nás iný a určite môžeme hodnotenia si odpustiť, pretože nikto neni ani anjel, ani čert, čosi medzi tým sme každý z toho, ale vieš, práve pána poslanca Fecka, človeka, ktorý evidentne, a verím, že to uznáva ľavá, pravá, aj prostredná strana tohto pléna, možno hodnotiť ako statočného chlapa, ktorý denne vkladá svoje vedomosti odborné, ale aj svoje cítenie, svoju lásku k tejto krajine do práce. Ja som presvedčený, že práve poslanec Fecko je jedným z príkladov toho, ako sa možno, možno niekedy veľmi temperamentne, možno niekedy nie celkom presne, ale poctivo postaviť k role poslanca. Ak ty si pána Martina Fecka nazval človekom, ktorý je akousi podržtaškou, a človekom, ktorý tu proste vytvára nejaké krovie zlým bratrancom, Lojzo, veľmi jedovate namierený luk a strašne vedľa. Ak necítiš túto zlú trefu, tak potom si nie správny chlapec z Oravy. Ale ja myslím, že ju cítiš, a týmto to vybavím.
Nebudem ja to riešiť do detailov, ale musím sa predsi ešte len dostať k tomu zlému Matovičovi, ktorý sa tu teda spomína ako ten uzurpátor, ktorý tu tú trinástku nejakým spôsobom má za akýchsi svojich – podržtašky –, či ako si to povedal. A možno vytýkať tomu Matovičovi naozaj veľa vecí a viem, že s radosťou sa to robí. Ja som stále aj po troch rokoch rád, že som v tomto klube, a stále si myslím, že som v tom správnom klube. A vieš prečo? A viete prečo? Pretože tá základná pozícia, ten základný postulát, s ktorým Matovič otvoril stranu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, s tým, že nahrádza zákonný nedostatok, ktorý neumožňuje občanom, ktorí nie sú stotožnení so žiadnou politickou stranou, vstúpiť ako nezávislým do parlamentu, poslanec Matovič naplnil. On ju naplnil do tej miery, že moja skúsenosť dnes po troch rokoch mi umožní povedať úplne v súlade s tým, že, že nie som jeho podržtaška, a veľmi rád sa vyjadrujem veľmi otvorene aj na klube, že je to človek, ktorý ani raz nespochybnil to, čo bolo vlastne tou - ja si to dovolím nazvať - Matovičovou vetou: "Keďže to zákony neumožňujú, vymyslel som spôsob, ktorý to umožní." Ja si myslím, že už len tento fakt vstúpi do histórie a Matovič s ním, že takéto niečo vymyslel. Proste prekonal ten nedostatok.
Nikdy, ja to hovorím za týchto tu a myslím, že aj za tých, čo tu nie sú, nikdy v našom klube sa nestalo, že by sme si povedali, no dobre, toto bola póza pre verejnosť a, chlapci, a teraz, aby bolo jasné, kto tu drží kasu a kto tu drží tromfy, teraz budete rozprávať, resp. sa snažiť urobiť tak, ako si to ja predstavujem. To, že sme trinástka nezávislých a že sme od seba často veľmi vzdialení, ale prirodzene vzdialených, to je presne to, čo sme chceli dosiahnuť. To, že sa aj pri vážnych zákonoch rozchádzame, a čo radi z toho robíte chybu, že je to niečo, čo je ako keby nedostatok, to je práveže prednosť, to je tá prirodzenosť, pretože preto sme tu, zástupcovia občanov. Takže na konto toho entreé, ktoré vo vzťahu k pánovi poslancovi Feckovi, za seba nebudem hovoriť, ale predsi len, vieš, že rád používaš to, že tu niekto si očakáva, že "kľučka mi bude hovoriť, pán poslanec," ty to tak rád zdôrazňuješ. Neviem, možno sú tu ľudia, ktorí očakávajú, že teda s mandátom dostali aj špeciálne nejakú cnostnú vznešenosť, ktorá vyžaduje to, aby sa ľudia okolo nich klaňali. Ja verím, že ty taký nie si, ale ja ti poviem úprimne, ani moji kolegovia, ani ja taký nie som. Možnože niektoré veci som nepostrehol. Ja si myslím, však je toto verejný prejav, za tie tri roky vždy, vždy keď idem okolo niekoho, neočakávam od kľučky nič. Či sú to skladoví robotníci, či chyžná, či sú to poslanci zo SMER-u alebo z opozície, nemám problém, prvý vždy každého pozdravím. Takže to beriem tak ako, je to trocha navyše, chápem, ale predsi som len chcel zareagovať, že to, čo si povedal, nebol prejav politického boja, kde teda máš legitímne právo, a bol to prejav čohosi, čo sa s tým chlapcom z Oravy v mojich očiach, Alojz, nespája. Ale ja som tiež určite aj urobil chyby, možnože niekedy si to priznáme, možnože skôr nie alebo neskôr. Nie je to podstatné, pretože podstatný je zákon.
Poďme si urobiť krátku rekapituláciu, že čo to teda za strašné doniesli Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dnes na rokovanie pléna Národnej rady Slovenskej republiky.
Veľmi krátka rekapitulácia. Zákon, ktorý má umožniť, aby sa občania vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky mohli rozhodnúť v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, lebo je tu jednoducho čosi zlé. Čosi, čo sme nepostrehli, alebo čosi, čo ja vysvetľujem veľmi potom chybne, a môžeme si to v diskusii, ale veď na to sme tu, vyrozprávať. Ja dokonca mám podozrenie, keď som si ešte raz cez obedňajšiu prestávku zobral do ruky Ústavu Slovenskej republiky, či naozaj sa aj ja nemýlim nejako viac, ako sa patrí na človeka, ktorý má byť predsi pripravený pri tomto pulte, že kde sa tu vlastne hovorí o politických stranách, ktoré majú byť nástrojom presadzovania moci občanov, riadenia tejto krajiny. Možno som neprešiel každé písmenko ani cez ten obed, ale naozaj sa mi potvrdilo to, s čím som tu vystúpil doobedu. Tento najzávažnejší dokument právny ani na jednom mieste nerozpráva o tom, že by politické strany mali byť predstaviteľky moci občanov. Naopak, potvrdzujem to, čo som povedal, a sú to nesmierne vážne veci a ja ich budem hovoriť s nesmiernym dôrazom na to, že si myslím, že treba, aby sme si toto raz ujasnili, že buď čítam zle ústavu, a potom sa musím ospravedlniť za zlú interpretáciu, alebo potom my zle čítame náš návrh, ktorý stále podľa mňa vychádza veľmi presne z Ústavy Slovenskej republiky.
V článku 2 sa hovorí veľmi presne a treba to so cťou pocitovať: "Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú buď prostredníctvom svojich volených zástupcov, alebo priamo." Nikde sa nehovorí, že ju vykonávajú prostredníctvom politických strán. Tým nechcem povedať, že politické strany sú protiústavné, len zdôrazňujem, že ak tento najvyšší zákon čosi hovorí, tak všetko musí byť jemu podriadené, odvodené alebo nesmie protirečiť ústavnému zákonu.
Tá druhá časť, ktorá je možno ešte dôležitejšia pre podstatu diskusie, ktorú tu vedieme, je článok 73 ods. 2: "Poslanci sú zástupcovia občanov." Nikto iný. Poslanci, 150 poslancov, zastupujú občanov Slovenskej republiky. A ten odsek má pokračovanie: "Mandát vykonávajú osobne podľa svojho presvedčenia, podľa svojho svedomia a nie sú pri tom viazaní žiadnymi príkazmi." Ešte stále som pochyboval, že predsi či nečítam Ústavu Slovenskej republiky nesprávne, ale že či tam niekde ďalej, naozaj som to úprimne, toto neni nejaká herecká póza, chcel som sa pozrieť, lebo či to pri vláde, alebo pri práci Národnej rady sa nespomína, že stranícky mechanizmus predsi má to isté opodstatnenie, že ústava s tým priamo počítala.
Pán poslanec Hrušovský, ja budem o tom hovoriť, že opäť, ako som s istou úctou a úplne úprimnou povedal, že ste ten, koho vnímam ako človeka, ktorý predstavuje kus histórie slovenského parlamentarizmu a tvorby slovenskej ústavy, že či sa tu na niečo nezabudlo, keď sme doschytali takú obrovskú, tvrdú kritiku, ako keby sme vymysleli nejaký divný novotvar, ktorý si vymýšľame, lebo sme divní Obyčajní, a ja stále čítam, že sme si nevymysleli žiadny novotvar, že sme vlastne len dôsledne prečítali Ústavu Slovenskej republiky. Pretože keď som si prelistoval ďalšie a ďalšie články, tak všade nachádzam slovo poslanec. Naozaj nikde nie je politická strana, hnutie alebo zoskupenie, či si pozriem 75 - poslanec skladá sľub, alebo 77 - funkcia poslanca je nezlučiteľná, alebo ďalej, ako bol poslanec vymenovaný, poslanca nemožno stíhať, poslanca nemožno vziať do väzby, ak bol poslanec pristihnutý, poslanec môže odoprieť, poslanec môže interpelovať, poslanec môže sa vzdať svojho mandátu. Proste chcem len tým zdôrazniť nie to, že by som teraz sa tváril ako odborník na ústavné právo, ale že cítim tú časť diskusie, ktorá nám dala nálepku, že chceme spotvoriť ústavný systém našej krajiny, za veľmi nespravodlivú a nepresnú.
Ja si myslím, že práve návrh, kde umožňujeme občanom, nie aby sme zrušili doterajší spôsob hlasovania a vytvárania parlamentu, ale umožniť občanom to – a to je tá podstata –, aby sa mohli rozhodnúť nielen pre stranu, nikto strany nezrušil naším návrhom, ale aby sa mohol rozhodnúť pre poslanca, ktorého by sem rád dosadil.
Čo je na tom zlé, že mu dávame, občanovi Slovenskej republiky v súlade s Ústavou Slovenskej republiky možnosť, že si chce zvoliť poslancov, a nie strany? Že to budú zároveň aj strany, to je z toho odvodené. Keď sa rozhodne občan, že bude na kandidátke KDH voliť piatich poslancov, na kandidátke SMER-u troch a kandidátke nezávislých dvoch, alebo tých nezávislých dotiaľ do toho ešte nedám, aby som to nekomplikoval, alebo SaS-ka dvoch, tak sa rozhodne, jednoducho vznikne tu úplne legitímna zostava stopäťdesiatky, ktorá bude pozostávať z predstaviteľov strán a hnutí, ale tak, že občan rozhodol o konkrétnych osobách, ktoré si predstavuje, aby z týchto strán a hnutí sa do parlamentu dostali. Pretože to práve dnes zaznelo. Doterajší spôsob umožní to, že poznáme lídra a prvých pár mien, ale vzápätí sa ako za jadrom kométy dostane ten chvost, tá prachová časť, ktorá, to jadro dotiahne osoby, ktoré ľuďom nič nehovoria. Prečo by sme nemali mať ambíciu, že aj keď sme predstavitelia občanov – a občania sú rôzni a je veľmi správne, že aj my sme tu rôzni –, ale z hľadiska hlavnej úlohy parlamentu pripravovať kvalitné právne normy by určite bolo správne potvrdiť ambíciu, že nám je potrebné mať kvalitných, čo najkvalitnejších poslancov. Táto ambícia je v súlade s potrebou občanov. A práve kto je kvalitný a kto nekvalitný, prečo by sme to mali určovať my na našich kandidátkach, keď občan má možnosť sa rozhodnúť, že sa za politické strany a zoskupenia, hnutia, rozhodne sám. Nič sa nestane, keď si povie občan, nie, ja neprijímam takúto ponuku, ja si nechcem vyberať a o tom náš návrh hovorí z rôznych táborov politických, ja jednoducho chcem, aby tu bol SMER vo väčšine, a všetky svoje hlasy, všetkých svojich 10 preferenčných krúžkov dám poslancom, teda kandidátom na poslancov zo strany SMER alebo z KDH. A nič sa nemení. Jednoducho v tomto duchu je možné vyvinúť aj politickú kampaň a zdôrazniť, že takto sa dá celkom bez toho, aby sme čosi odstraňovali, obohatiť volebný systém alebo prístup k voľbám do Národnej rady o moment – a to opakujem –, ktorý je naprosto v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ktorá nepozná žiadne strany, žiadne hnutia, ale pozná výkon mandátu poslanca, osobný, zodpovedný, bez rešpektovania, bez potreby rešpektovať nejaké príkazy, ale rešpektovať svedomie a vlastnú zodpovednosť.
Alebo sa stala pred 25 rokmi chyba? Ak áno, tak potom sme dospeli dnes k veľmi zvláštnemu poznaniu, že Ústava Slovenskej republiky je napísaná nesprávne. Že jej autori zabudli na to, že chceme, aby rozhodovali v tomto štáte politické strany. No keď zabudli, tak potom je potrebné, aby sme si možnože zobrali radu od Ústavného súdu alebo minimálne od ústavnoprávneho výboru, nech nám povie, čo robiť v tejto situácii, pretože zjavne som cítil, a zrejme pri tom aj ostaneme, že náš návrh sa chápe ako nejaký divný výstrel divných ľudí, a opoziční aj vládni poslanci sú presvedčení, že to, čo doteraz funguje, funguje správne, a že útok na politické strany, no útok, snaha znížiť ich váhu pri rozhodovaniach občana, žiadny útok, je mimoústavná. Ja som presvedčený, že práve dôsledné prečítanie ústavy, to, čo v nej je, a to, čo v nej nie je, aj to treba čítať, politické strany tam nie sú, umožní povedať, že náš návrh určite nie je dokonalý, možno preferenčných krúžkov treba nie 10, ale 20, ale možno iba 5, veľa vecí sa dá ešte prediskutovať v tejto časti, ale by som veľmi prosil, kolegyne, kolegovia, a obraciam sa aj na verejnosť, že toto je návrh, ktorý si nevymyslela trinástka, aby zaujala, aby nazlostila, aby bola odlišná, ale preto, aby sme, občania, rešpektovali vaše právo, aby 150 poslancov konalo podľa ústavy.
Ak ma presvedčíte, že tento návrh je protiústavný, ja sa ospravedlním, pretože ústavu mám, tak ako som už neraz povedal z tohto miesta, v patričnej úcte. Ale zatiaľ sa domnievam, že hovoriť o našom návrhu ako o demontáži ústavnosti tejto krajiny, je trocha prisilné. To proste sme tu ľudia, ktorí majú krátku politickú históriu, pri všetkej úcte k tvorcom ústavy a k napĺňaniu základných postulátov práce parlamentu, veľmi rád sa dám poučiť, ale neprijímam argumentáciu, že deštruujeme ústavný systém alebo dokonca že sme sa prejavili ako teraz v pravej podobe ako ľudia, ktorí chcú čosi zásadné zmeniť. My len napĺňame to, čo vymyslel ten Matovič a čo to fungovalo len vďaka jeho výmyslu.
Viete čo, keď tí Obyčajní sú tak nežiadaní a nechcené dieťa, máte v rukách našu likvidáciu veľmi elegantnú a jednoduchú. Naprosto jednoduchú. Kľudne to môžem povedať z tohto miesta, že ak sa prijme takýto spôsob tvorby parlamentu, kde teda je zakomponovaná aj kandidátka nezávislých, určite do najbližších volieb nepôjdu Obyčajní ako hnutie, ale každý z nás, kto sa bude chcieť zúčastniť politického zápasu, pôjde na kandidátke nezávislých ľudí. Takže pozrime sa, k akému premosteniu môžeme dôjsť, ak sú Obyčajní chybným prvkom na politickej scéne Slovenska, akýmsi dokonca nielen chybným, ale so zlými úmyslami pôsobiacim, tak vlastne parlament má v rukách náš zánik. Stačí len schváliť návrh, ktorým sami seba ničíme, pretože, opakujem do tretice, toto bolo len vynútené tým, aby sa práva občanov dostali do parlamentu, aj ľudí, ktorí sa nestotožnili so žiadnym politickým programom, mohli v zmysle Ústavy Slovenskej republiky naplniť.
Takže je tu dôležitá otázka. Zlá ústava, zlí poslanci, zlí čitatelia alebo zlí pisatelia? Na konto tých nezávislých, ktorí vyvolali, zdá sa, aj u vás, pán Hrušovský, tú otázku, a napokon aj naši kolegovia povedali, že to neni jednoduché, že teda keď to bude stopäťdesiatka nezávislých, čo sa tu udeje, no nikdy sa to nestane, pretože to je iba hypotetická záležitosť, ale dobre. Uvažujeme pri tomto návrhu s tým, dalo by sa to oklieštiť, nechceme to okliešťovať, že teda tá stopäťdesiatka sa nikdy nezhodne. Nie sme my vzorom, určite aj náš klub, toho najefektívnejšieho konania a možnože rokujeme na tých našich výboroch, kluboch dosť dlho a sme veľmi, veľmi rozdielni, tak ako sme rozdielni všetci zástupcovia ľudu, ako sú rozdielni občania, ktorých zastupujeme. Verte tomu, že zatiaľ po troch rokoch sme sa vždy napriek obrovskej rozdielnosti, použijem príklad Štefana Kuffu, neraz mu s humorom hovorím, že my dvaja musíme so svojimi rozdielmi zomrieť, že sa určite nikdy nezhodneme, ale sa ctíme, jednoducho to funguje, aj ten, podľa mnohých podivný Štefan Kuffa reprezentuje časť spoločnosti, ktorá ho sem poslala, a je to v poriadku. A presne tak aj tí ostatní. Myslíte si, že keď sa my trinásti vieme dohodnúť, že by ten parlament aj v prípade hypotetickej stopäťdesiatky sa nikdy nedohodol? No určite by to nebolo 150 ľudí, ktorý by každý kričal: "Ja, ja, ja, ja též!"
Určite by sa logicky vytvorili rôzne blízke zoskupenia, ktoré by sa možno blížili ad hoc, ale boli by to nádherné zoskupenia, ktoré by neboli viazané tým, že sa tu hovorí o disciplíne, poslušnosti, a ako som aj zareagoval, a ja som zareagoval, som používal, ste tu, kolegovia z KDH, v bohatom zastúpení, že som si použil ten príklad, ale kľudne by sa to dalo aj z iných, že nie raz to prejavujete aj tým, však sme tu kolegovia, že nemáš zlý návrh, dobre to celkom myslíš, ale my sme sa dohodli na klube, že to nepodporíme. To je protiústavné. Ústava hovorí o tom, že žiadny diktát, že dobre, že kýva, že to, ak sa dobrovoľne rozhodol, ja tvrdím len toľko, že to má prednosť slobodné rozhodovanie pred tým, ako má... (Reakcia z pléna.)
Tým nezávislým by som si dovolil povedať ešte toľko, že teda počet hlasov, ktorý bol tiež predmetom kritiky, že nám treba 10-tisíc na to, aby človek získal oprávnenie byť zapísaný na kandidátku nezávislých, bolo povedané, že je nízky, môže sa zvýšiť, určite sa dá veľa vecí vytknúť, vylepšiť a stornovať z tohto návrhu, len, prosím, neuprite mu jedno, že tento návrh reaguje na reálnu a veľmi živú objednávku doby. Ak sa voči nej postavíme tak, že my predsi vieme, že strany tu vždy boli a budú a že túto krízu musíme prečkať len tým, že ju prečkáme a že sa jej nepostavíme v tvár tak, aby sme reagovali nie na všetky hlasy, ale na tie, ktoré sú hodné zreteľa, tak neurobíme dobre. Myslím si, že tento návrh je hodný prerokovania, a ďakujem za to, že sa to deje spôsobom, ktorý podľa mňa, mňa to aj teda milo prekvapilo, vytvoril pre tento návrh väčší priestor, ako sa to často stáva s našimi predkladanými návrhmi, že sa prečítajú, zaniknú, aj keď viem predvídať osud tohto návrhu, myslím si, že to, že sa to už otvorilo, je dobré, a napokon preto sme tu.
Pre túto chvíľu ďakujem.

Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 5.2.2015 17:35 - 17:38 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis

125.
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážení členovia vlády Slovenskej republiky, kolegyne, kolegovia, vážení občania, moja interpelácia je adresovaná pánovi ministrovi školstva Draxlerovi a myslím si, že je takou nádejnou interpeláciou, kde verím, že dostanem pozitívnu odpoveď.
Týka sa to toho, že pán minister po svojom predchodcovi, dnešnom predsedovi Národnej rady pánovi Pellegrinim zdedil celkom zaujímavý rozpracovaný projekt, ktorý sa týka nasledovného. Dohodli sa tri strany rokovacie, nie politické, a to predseda Dozornej rady štátneho podniku Lesov Slovenskej republiky, pán riaditeľ Čiernohronskej lesnej železnice Aleš Bílek, človek, ktorému slovenská história lesnícka vďačí za to, že naozaj urobil za posledných 20 rokov veľa užitočných krokov pre zachovanie tejto technickej pamiatky a pre jej trvalú prevádzku, a vtedajší pán minister školstva Pellegrini dohodli sa na tom, že pre tento rok spustia zaujímavý program, že umožnia všetkým žiakom Slovenskej republiky, teda zo škôl, najmä zo základných, návštevu lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline a inšpirovali ho k tomu aj myšlienka, že keďže teda železnice vlakov Slovenskej republiky sú už bezplatné pre žiakov, bola by škoda nevyužiť tento fakt na to, aby sa žiaci so všetkých kútov Slovenska dostali do Chvatimechu, kde začína lesná železnica prevádzkyschopná, a že im umožnia presadnúť na tejto malej zastávke, ale známej na lesný vláčik, ktorý ich dovezie až do lesníckeho skanzenu, do kultového miesta Slovenského lesníctva, ktoré umožňuje spoznať hodnoty lesa a význam lesníkovej práce preň. A mňa teší teda, že bolo to napokon z podnetu pána vtedajšieho ministra Pellegriniho, ktorý navrhol, že teda keď už veľké vlaky sú bezplatne pre žiakov, že urobí všetko preto, aby boli bezplatné alebo s podporou ministerstva umožnené aj práve špeciálne vláčiky lesnej železnice, ktoré dovezú žiakov od Chvatimechu až do skanzenu.
Ja považujem tento nápad za výborný, pretože naozaj táto iniciatíva ma milo prekvapila, keď som sa o nej dozvedel, a vlastne moja otázka na pána ministra Draxlera, ktorú, samozrejme, predložím aj písomnou formou, znie:
"Vážený pán minister, jednak oceňujem rozhodnutie, ktoré ste zdedili na vašom ministerstve od svojho predchodcu, a zároveň vás prosím o odpoveď, či teda tie preukazy, ktoré hodláte vydať a podporiť pre tento rok, a verím, že aj pre roky budúce, sa skutočne od sezóny, ktorá začína 1. mája, uplatnia v systéme vzdelávania žiakov Slovenskej republiky vo vzťahu k prírodným hodnotám."
Ďakujem pekne, toľko.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 12:07 - 12:09 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis

118.
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda. Ďakujem aj váženému poslancovi Hrušovskému za jeho vystúpenie, mne sa naozaj páčilo a vidím v tom taký nádherný stret vlastne hlasov z jednej strany ľudí, ktorí majú 20-22-ročné skúsenosti, z druhej strany ľudí, ktorí možno tie skúsenosti nemajú skadiaľ také mať, ale majú rozhodne dobrý úmysel. A viete, tu by som zareagoval na to, čo ste povedali ohľadom tej stopäťdesiatky nezávislých poslancov.
Náš návrh apriórne nezavádza možnosť, aby tu muselo byť 150 poslancov. Dáva len takúto možnosť, my dávame možnosť, aby stranícky princíp bol zachovaný, ale spôsobom, ktorý umožní ľuďom naplniť ústavu, o ktorej ste, pán poslanec Hrušovský, hovorili. Tá ústava totižto nikde nehovorí o tom, že majú politické strany vstupovať jednotne do boja a ako jeden muž sa potom presadzovať v parlamente. Ona hovorí v tom čl. 73 ods. 2 len o štyroch atribútoch: osobne, podľa svedomia, podľa presvedčenia a bez príkazu. To sú slová Ústavy Slovenskej republiky, ktorú, vy ste kedysi možno bol jeden z jej spolutvorcov. A my vyslovene veľmi dôsledne vychádzame z tohto princípu, my vlastne občanom umožňujeme, aby si uvedomili, že nie stranícke zoskupenia, ale ľudia, ktorí poslúchajú, tak ako ste krásne povedali, svoje svedomie, sú nezávislí.
Viete, čo sa mi stalo vo vašom klube? Nie veľakrát, ja možno nepatrím k tým, ktorí by až tak veľa chodili a presviedčali kolegov o svojich názoroch, ale prišlo mi z vášho klubu, keď mi povedali vaši členovia, vieš čo, dobre si to navrhol, naozaj, páči sa mi to, len sme sa dohodli, nemôžem, nemôžem ťa podporiť. Toto je výsledok vašej straníckej disciplíny! Disciplíny, ktorá je síce v zásade správna, ale v tomto zmysle je proti ústave.
Pán Hrušovský, napriek vašim vyše 20-ročným skúsenostiam, povedali ste niečo proti... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 11:54 - 11:55 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Vo faktickej poznámke zareagujem, pán poslanec Mikloško, len fakticky, a to len na jeden fakt, ktorý si povedal, a to je to, že sa ti nepáči, že volič pri podpisovaní kandidátky nezávislých kandidátov má možnosť prideliť svoj hlas len jednému. Ja súhlasím, to sa nepáči ani mne, toto nie je ani predmetom nášho návrhu a fakt, že to dneska tak je, za tento fakt neďakujeme nikomu inému, len volebnému zákonu alebo systému volebných zákonov, aké tu platia a aké tu schválil SMER. Takže zhodneme sa, toto naozaj nie je v poriadku, aby ja som mohol podpísať kandidátsku listinu, aby mohol kandidovať do volieb komunálnych v tomto prípade, lebo tam to tak je, len jednému.
Zdá sa mi to nesprávne, takže súhlasím, ale toto neni podstata nášho návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

5.2.2015 10:48 - 10:59 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo, vážený pán podpredseda Národnej rady. Vážené kolegyne, kolegovia, vážená verejnosť, dovolím si začať Ústavou Slovenskej republiky.
Máme v nej čl. 73 ods. 2. Hovorí sa tu: "Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne, podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi." Je fakt, že mnohé múdre vety, keď sa opakujú, tak stratia svoju ostrosť a možno niekedy nevnímame ani podstatu tých slov. Kolega Škripek voľakedy hovorieval, že obsah niektorých slov sa vyprázdňuje, a ja dodám, že obsah niektorých viet nám začína unikať vďaka tomu, že sú príliš presné, pravdivé a často počuté, ale ja sa chcem odraziť práve pri predložení tohto nášho spoločného návrhu v mene klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností práve od týchto dôležitých slov.
Mandát vykonávajú nezávisle podľa svojho svedomia a nie sú viazaní príkazmi. To znamená, že Ústava Slovenskej republiky, keď si ju prečítate, nikde nehovorí o tom, že sem vstupujú do siene zákonnosti politické zoskupenia, ktoré sú uzavretými celkami, ktoré sa musia zhodnúť na všetkých svojich cieľoch a spoločne, jednotne na základe príkazov vstupujú do politického boja. O tom nikde ústava nehovorí. A práve to je dôležité, táto základná filozofia z pohľadu návrhu, ktorý predkladáme. Všetci sme voličmi. Určite väčšina z nás si vždy prejde kandidátku pred každými parlamentnými voľbami veľmi presne alebo viac-menej presne, a keď ju prechádzame, nepristavujeme sa pri tom, že by sme pri politickej strane, ktorú máme práve nalistovanú, si hneď listovali politický program. Väčšinou si čítame mená a mnoho tých mien pre nás predstavuje buď pozitívny signál, povieme si, tak toho by som rád v parlamente videl, v Národnej rade Slovenskej republiky alebo, naopak, o niektorých si myslíme, že by tam nemali byť. Je to pochopiteľné, prirodzené, je tam niekoľko sto, prípadne tisícka mien a tie milióny voličov si čítajú práve tie mená, a nie politické programy. O politických programoch ústava nehovorí, ale hovorí o svedomí poslanca, o jeho nezávislosti, o jeho zodpovednosti a o jeho povinnosti napĺňať vôľu tých, ktorí ho sem poslali.
Prečo zdôrazňujem v úvode práve pri predkladaní tohto zákona tento moment? No z jednoduchého dôvodu. Myslím si, že nevyjadrujeme vôbec len presvedčenie nášho klubu alebo presvedčenie mnohých z vás, ale dovolím si pri tomto predložení sa oprieť o milióny slovenských voličov. Som hlboko presvedčený so svojimi kolegyňami a kolegami, že takto oni vnímajú svoju potrebu vyberať do siene zákonnosti svojich zástupcov. Naozaj pre nich nie je dôležité, čo si Obyčajní napísali v bode lesníctvo alebo iná z politických strán. Ja som presvedčený, že boli by veľmi radi, keby sa mohli rozhodnúť dostať do týchto lavíc ľudí, o ktorých sú oni presvedčení, že budú napĺňať mandát tak, ako by si to predstavovali. A to je podstata návrhu, ktorý tu chcem zdôrazniť. Čo navrhujeme? Jednu zásadnú, realizovateľnú a potrebnú vec. Aby volič pri parlamentných voľbách sa nemusel rozhodovať len z politických zoskupení a strán, túto možnosť mu neberieme, len ju rozširujeme. Chceme, aby sa mohol rozhodnúť, aby si vybral z rôznych politických zoskupení osobnosti, osoby, kandidátov, ktorých by chcel posunúť do lavíc Národnej rady Slovenskej republiky. Nazvali sme to pracovne absolútny krúžok. Technický postup je jednoduchý. Každý volič bude mať k dispozícii desať preferenčných hlasov, ich preferenčných krúžkov, ktoré bude môcť rozdeliť medzi rôznych, keď bude chcieť, až desať politických zoskupení. Ak sa mi páči Erika Jurinová z Obyčajných, tak si ju tam zakrúžkujem. Ak sa mi bude páčiť kolega Martinák zo SMER-u alebo budem tam chcieť dostať lesníkov, tak si zakrúžkujem lesníkov. Budem sa rozhodovať z rôznych skupín politických strán takýmto spôsobom. Ak si myslím, že pán Šebej je človek, ktorý by mal sedieť v parlamente, ale sa mi veľmi nepozdáva zoskupenie, ale jednoducho on sa mi pozdáva, tak mu jednoducho ten krúžok dám. Viete ako, nechcem, prepáčte, asi to neni je férové, že menujem konkrétnych ľudí, sa ospravedlňujem, podstata je jasná. Volič sa rozhodne pre poslanca, tak ako to hovorí ústava, a môže týmto spôsobom rozdeliť svojich desať krúžkov do rôznych politických zoskupení. Samozrejme, nemusí, ak je presvedčený, že strana SMER je tá, ktorú chce mať, a chce jej udržať ich 40 %, tak tých desať krúžkov dá všetkých do strany SMER a je to vybavené. Proste, táto možnosť sa v žiadnom prípade neodoberá voličovi, aby si zvolil iba tú svoju stranu, a len mu akurát dáme väčšie právo rozhodnúť o poradí, pretože bude už dávať tej jednej strane, keď o ostatné nemá záujem, až desať preferenčných hlasov. Výsledkom tohto veľmi jednoduchého postupu je aj jednoduchý výsledok, jednoduchý záver. Do parlamentu, do stopäťdesiatky sa dostanú tí poslanci zo všetkých kandidujúcich politických strán, ktorí získali pri parlamentných voľbách najväčší počet preferenčných hlasov. Od tých, čo sú schopní osloviť svojimi osobnosťami státisíce voličov, až po tých, ktorí niekde na 150. mieste možno budú mať len 15-tisíc krúžkov. Je to nespravodlivé? Nie je to v záujme naplnenia ústavy? Práve toto je ten postup, ktorý umožní nám čl. 73 ods. 2 naplniť práve v tom zmysle, ako to tvorcovia ústavy predpokladali. Oni nepredpokladali, že budú tam posúvať politické strany. Predpokladali, a veľmi správne, že posúvajú do siene zákonnosti, do 150 lavíc nezávislých ľudí, ktorí zastupujú svojich voličov a konajú v duchu svojho svedomia a osobnej zodpovednosti.
Ani princíp straníckosti tu nie je v žiadnom prípade napadnutý. Samozrejme, že všetko ostáva, ale zdôrazňuje sa to, čo tvorcovia ústavy mali na mysli, a preto náš návrh považujeme nie za nerealizovateľný, nevhodný, ale za návrh, ktorý v duchu Ústavy Slovenskej republiky dáva voličovi to právo, ktoré ústava a jej tvorcovia predpokladali. To je prvá zásadná vec pri predložení tohto návrhu zákona.
Tá druhá, rovnako dôležitá, ale predsi len v určitej hierarchii by som jej prisúdil druhé miesto napriek tomu, že pre naše zoskupenie je to veľmi blízke, náš návrh zákona umožňuje rozšíriť kandidátku politických strán o jednu dôležitú ešte kandidátku, a to o kandidátku nezávislých osobností. Jednoducho nebude povinnosť každého občana, pokiaľ sa chce svojou prácou a myslí si, že by mal teda tú svoju prácu zavŕšiť aj takýmto spôsobom, že sa chce dostať do Národnej rady Slovenskej republiky, stotožniť sa s niektorým programom politickej strany. Môže sa rozhodnúť pre vstup do parlamentu, pre pokus o takýto vstup na kandidátke nezávislých kandidátov a v takomto prípade je jeho povinnosťou nazbierať 10-tisíc podporných hlasov na základe toho, že tieto hlasy budú overené, a tak ako uvažujeme v detailoch, ktoré teraz nepopisujeme, zapísané do kandidátskej listiny, budú mať možnosť dostať sa bez problémov na túto listinu a uvidí sa, či tých 10-tisíc hlasov, ktoré získali pre svoj záujem, pre svoju ambíciu, bude dostatočných na to, aby sa naozaj pri voľbách pomocou 10 preferenčných krúžkov aj do Národnej rady dostali.
Náš návrh zákona rieši tam veľmi podrobne nielen túto základnú filozofiu, ktorú som si dovolil popísať podrobnejšie, ale rieši aj otázku financovania tak politických strán, ako aj nezávislých kandidátov, ktoré sa zjednocujú, a zároveň všetkým nezávislým, pretože tam vzniká otázka ich kontrolovateľnosti, popisuje presný postup, ako sú povinní viesť účtovníctvo, ako zodpovedajú za svoje narábanie s finančnými prostriedkami, akými sankciami prípadne sú vystavení, pokiaľ by s týmito prostriedkami narábali nezodpovedne. Takže pri uvedení tohto zákona som si dovolil povedať tie zásadné body.
Opakujem, dávame týmto návrhom voličovi možnosť rozhodnúť sa pre to, aby mohol v duchu ústavy poslať do Národnej rady Slovenskej republiky 150 poslancov, ktorí sú ich, zástupcovia občanov, ktorí nie sú a priori zástupcovia politických strán, ktorí konajú slobodne, nezávisle a podľa svojho presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi. Toto hovorí ústava a toto náš návrh veľmi efektívne zapracúva, resp. navrhuje zapracovať do právneho poriadku Slovenskej republiky.
Ďakujem, skočil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 10:47 - 10:47 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Ďakujem aj kolegyni a kolegom, ktorí sa vyjadrili, a chcem to zhrnúť do možno takého motta, ktoré by sme mohli vyslať občanom, nielen my predkladatelia alebo tí, čo sa ozvali k tomuto návrhu, ale celá stopäťdesiatka.
Vážení občania, my týmto návrhom zákona vám chceme povedať, že s pokorou sme prijali vaše rozhodnutie, že ste nás na chvíľočku sem posadili, a sme si vedomí, že ak máme splniť to, čo od nás očakávate, takže tomu musíme venovať nie svoj pracovný čas, ale celú časť života, ktorú tu máme stráviť, s maximálnym nasadením, a to logicky vylučuje, aby sme sa mohli zodpovedne venovať ešte aj niečomu inému. Uisťujeme vás, že tento odkaz chceme nielen vyslať týmto návrhom zákona, ale svojou prácou aj naplniť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 10:35 - 10:41 hod.

Ján Mičovský Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo, vážený pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, chcem zaujať stručné stanovisko k tomuto návrhu z tohto pohľadu.
Často sa pri tomto návrhu, ktorý sa neocitol v sieni zákonnosti prvýkrát, hovorí o tom, že je to ako keby taký politický boj časti poslancov voči tej časti poslancov, ktorá vykonáva dva mandáty súčasne, teda starostovský aj poslanecký. Myslím si, že je to ozaj hlboké nepochopenie, toto nemôže byť podstata návrhu, a keby bola, tak uznávam, že by bola ladená z istých pohnútok, ktoré by rozhodne neboli vysoké, skôr nízke.
Chcem zareagovať dvomi postrehmi, ktoré považujem za podstatné v tejto téme. Ten prvý je fakt, že nikto z nás, ako tu sedíme, alebo tí, čo tu sedeli pred nami, aj tí, čo budú sedieť za nami, nikto z tej stopäťdesiatky nemá takú kapacitu psychických a fyzických síl, aby dokázal všetky povinnosti Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré mu vyplývajú už len zo samotného faktu, že Národná rada zasadá nepretržite, zvládnuť tak, aby mohol s čistým svedomím povedať, že je v obraze ku každému bodu práce tohto parlamentu. Nie je to možné a zrejme to neni ani cieľom, a preto mnohokrát delíme svoj čas medzi rôzne povinnosti tak, aby sme boli na tepe práce parlamentu aspoň v tých bodoch, v tých témach, ktoré považujeme pre seba za dôležité alebo najmä ktoré považujeme za dôležité pre ľudí, ktorých tu zastupujeme. Preto z toho samotného faktu, ak vzniká stopäťdesiatka, ktorá pochádza, tak ako to bolo v minulých voľbách, zo 4 592-tisíc voličov, to znamená, je to oveľa menej ako 1 promile, je to tisícina z promile. Ak vznikne situácia, že každý z nás, ako sa tu ocitáme, má tú obrovskú česť, možnosť, alebo teda je to výsledok mnohých až náhod životných, veď ľudia by mohli túžiť tu sedieť a urobiť pre to všetko a nedokážu sa sem prebojovať z rôznych dôvodov. A možno by tu mali sedieť, ale proste nestane sa to, pretože život je veľký režisér a dokáže zahatiť aj dobré ciele.
Nuž ak tu teda sedíme, tak naozaj sme neprišli do zamestnania, do práce, na pracovisko, kde sa štiká a prichádza, odchádza, ale prišli sme vykonávať poslanie. Ja viem, že je to trocha také lyrické, ale je to v podstate absolútna pravda, a preto tento samotný fakt, ak ho dáme do súladu s tým, čo pani predkladateľka povedala za náš klub, tak bez toho, aby sme tu hovorili o nejakých útokoch na konkrétnych kolegov, musíme sa vari zhodnúť na tom, že takéto poslanie sa nedá vykonávať inakšie, len s pokorou a so snahou v tej dobe, keď sme poverení touto, týmto poslaním, venovať sa mu naplno. Nie je v ľudských silách sa tváriť, že dokážeme sedieť aj na iných stoličkách, a dokonca ja to trocha rozšírim, napriek tomu, že viem, že to už tu rezonovalo, tiež nie celkom súhlasne, to neni otázka len ďalšieho mandátu, o čom hovorí tento zákon, to je podľa mňa aj otázka akýchkoľvek iných činností, ktoré sme vykonávali dovtedy, kým sme sem prišli, a teraz z rôznych dôvodov, aby sme nestratili kontakt, aby sme mali zabezpečenú budúcnosť, aj keď zase stadiaľto odídeme, sa držíme tých pôvodných svojich životných zamestnaní, nie poslaní, aj keď verím, že pre mnohých z nás sú aj tie zamestnania, ktoré predchádzali poslaniu poslanca, poslaním.
Takže ak je to tak, a ja si myslím, že je to tak, o tom sme polemizovali, boli tu rôzne pohľady, rôzne profesie, ktoré majú isté výnimky, podnikatelia nie, advokáti áno, profesori áno, dokonca by som našiel nepochopenie aj v rámci svojho klubu, že je to teda taká téma, úprimne hovorím, aj keď mne je možno o niečo ľahšie povedať v mojom veku, že to tak by malo byť, lebo je rozdiel, či tu stojí štyridsiatnik alebo šesťdesiatnik, nedá sa, nikto z nás nemá tú schopnosť, aby dokázal sedieť zodpovedne na stoličke starostovskej, primátorskej a poslaneckej, keď teda o tom je táto téma. To bola prvá poznámka.
Druhá poznámka sa týka takej istej férovosti súťaže. Naozaj by sme si mali uznať, že je to neférové, ak tento stav chceme ďalej zachovať a nechceme ho na základe nášho zákona, ako ho predkladáme, zmeniť, keď do volieb do parlamentu vstupujú ľudia, ktorí vykonávajú v tom čase mandát starostov a poslancov. Je úplne logické, že dostávajú výhodu oproti ostatným kandidátom. Toto si treba uvedomiť, pretože my ako voliči celkom logicky uvažujeme, správne, pretože máme záujem, aby naša obec - naše mesto - išla dopredu, že si povieme, že to tak funguje, aj keď možno nikto to oficiálne nepriznal, lebo aj o tom bola neraz debata, že ak už niekto je v tom parlamente, tak nám bude asi lepším starostom, resp. lepším primátorom, lebo dokáže cestičku na úrad, k ministrovi, k štátnemu tajomníkovi a k rôznym iným vysokým funkcionárom si otvoriť oveľa ľahšie, pretože poslanec keď sa ohlási u pána ministra, tak skoro na 100 % dostáva vždy termín, v ktorý môže prísť. Zoberte si, aká je to obrovská výhoda oproti starostom, ktorí takúto výhodu nemajú. Takže keďže poslanec, keďže volič uvažuje logicky a správne pre svoje mesto, nuž tak takémuto kandidátovi, ktorý má túto výhodu, posúva v takomto prípade svoj hlas pri voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky úplne logicky, a to sa mi zdá, ak teda je to súťaž, lebo je to súťaž politických predstaviteľov, strán, zoskupení a jednotlivcov, že vytvárame niečo, čo a priori nie je fair play. A fair play platí nielen v športe.
Ďakujem pekne, toľko.
Skryt prepis