Ďakujem veľmi pekne za slovo. Príjemný, dobrý deň. Trošku možno kontinuitne, nebudú mnohí vedieť, o čom hovoríme, preto, lebo medzi vystúpením pána predkladateľa, pána poslanca Osuského, a vlastne rozpravou uplynul nejaký čas, nejaké obdobie, čiže nadväzujem v podstate na to, čo povedal pán poslanec Osuský. Dopredu chcem povedať, že je to človek, ktorého si nesmierne vážim. Samozrejme, ideologicky sme každý na inej strane dlhodobo, a preto aj môj príspevok k jeho návrhu zákona bude taký, aký je.
Ale hovorím ešte raz, toto je o politike, toto je o istých životných filozofiách, o istých názoroch, ktoré sme celoživotne získali, takže, prosím vás pekne, berte to takto a pána poslanca prosím, aby to tiež bral takto.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážený pán predkladateľ, ešte raz, bolo by iste zaujímavé dozvedieť sa, kde sa rodil návrh zákona, ktorý predkladáte. V každom prípade musím, žiaľ, konštatovať, že tento návrh zákona určite nesleduje zachovanie slovenského národného a kultúrneho povedomia. Naopak, je dôsledkom a zdá sa, že aj cieľom je zásadné oslabenie kľúčovej, signifikantnej definície národa, v tomto prípade aj podľa Preambuly Ústavy Slovenskej republiky, štátotvorného národa slovenského.
Národ je skupina ľudí s určitými spoločnými znakmi. Medzi tieto sa najčastejšie zaraďujú spoločná kultúra, jazyk, história, genetika a vedomie príslušnosti k takto vymedzenej skupine. Tieto znaky tvoria... (Reakcia spravodajkyne.)
Pani poslankyňa Vášáryová, buďte taká láskavá, nekomentujte, seďte, poviete, čo budete chcieť povedať, keď budete mať slovo. Nevyrušujte stále, nevyrušujte stále tuná z tohto miesta a nezneužívajte to miesto.
Predložený návrh zákona zásadným spôsobom zasahuje do platnej úpravy používania štátneho jazyka a iných jazykov na území Slovenskej republiky. Navrhuje vypustenie kľúčových ustanovení zákona o štátnom jazyku, napríklad celého § 5 a viacerých ustanovení § 8, ktoré upravujú používanie štátneho jazyka vo vymedzených oblastiach verejného styku, § 9, ktorý upravuje dohľad nad dodržiavaním povinností vyplývajúcich zo zákona o štátnom jazyku, § 9a o sankciách, ustanovenie § 11 o kodifikovanej podobe štátneho jazyka, viacerých odsekov v § 8 a podobne.
Je zreteľné, že pán predkladateľ týmto sleduje oslabenie postavenia slovenského jazyka ako štátneho jazyka Slovenskej republiky.
V rozpore s čl. 6 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky navrhujete vypustiť ustanovenie o prednosti štátneho jazyka pred ostatnými jazykmi používanými na území Slovenskej republiky (§ 1 ods. 2 návrhu zákona). Uvedomujete si, pán poslanec, že prednosť štátneho jazyka je daná jeho ústavným postavením, ktoré je premietnuté v úvodnom paragrafe platného zákona o štátnom jazyku? Takéto ustanovenie nie je možné zo zákona vypustiť, pretože zakotvuje základné pravidlo uplatňujúce sa pri používaní jazykov v Slovenskej republike.
Dokonca na viacerých miestach úplne odstraňujete povinné používanie štátneho jazyka v základných oblastiach verejného života. Napríklad v mediálnej oblasti vrátane verejnoprávneho vysielateľa, v oznamoch a iných písomných informáciách určených pre verejnosť. A nežiaducim spôsobom chcete zasiahnuť aj do oblasti výkonu verejnej správy tak, že navrhujete zrušiť povinnosť informovať občanov v štátnom jazyku prostredníctvom obecného rozhlasu a v rozpore so zákonom o obecnom riadení navrhujete vedenie obecných kroník v inom jazyku bez používania štátneho jazyka. Ako sa v tom budú orientovať občania, ktorí jazyk príslušnej národnostnej menšiny neovládajú?
Čo je však naozaj nebezpečné, je fakt, že sa pokúšate nastoliť zásadnú zmenu v používaní názvov obcí a iných geografických objektov z územia Slovenskej republiky, pri ktorých v rozpore s doterajšou právnou úpravou a v rozpore so zákonom o obecnom zriadení navrhujete odstránenie povinného používania štátneho jazyka a takéto inojazyčné názvy navrhujete zaviesť aj do mapových diel.
Takáto zmena by predstavovala nežiaduci zásah do územnej integrity Slovenskej republiky, keďže označovaním geografických objektov v inom ako slovenskom jazyku sa prestáva signalizovať ich príslušnosť k územiu Slovenskej republiky. No a je to azda príprava na nové usporiadanie územia Slovenska?
Čo tým asi sledujete, pán poslanec? Uvedomujete si vôbec, aké dôsledky by malo prijatie vami predloženého zákona? Objasnil vám to jeho spracovateľ, ktorý vám vlastne tieto veci objasňoval v písomnej forme, tak ako ste ich predložili? Lebo myslím si, že na tomto pracovala, pán poslanec, skupina ľudí, a nielen vy. Skupina ľudí, ktorí vám odporučili vystúpiť s takýmto návrhom zákona, ktorý je, nehnevajte sa, podľa môjho návrhu absolútne, absolútne neprijateľný. Absolútne neprijateľný preto, lebo jednoducho zavádza tuná veci, ktoré by v konečnom dôsledku išli až k rozpadu Slovenskej republiky. Veď toto, neviem, či si uvedomujete.
V oblasti národnostného školstva sa prejavuje snaha o prehĺbenie izolácie škôl s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny, zaradených do sústavy škôl a školských zariadení v Slovenskej republiky tým, že celú školskú dokumentáciu, pedagogickú a ďalšiu dokumentáciu, v týchto školách navrhujete viesť výlučne v menšinovom jazyku. Slovenský jazyk by sa teda podľa predloženého návrhu uplatnil len ako vedľajší jazyk v obmedzenom okruhu písomností, ktoré by určila vyhláška ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.
Dámy a páni, ak predkladateľ navrhuje zrušiť povinnosť sprístupňovať všetky zverejňované informácie aj v štátnom jazyku, znamenalo by to, že by sa do právneho systému Slovenskej republiky zaviedol diskriminačný prístup vo vzťahu k väčšej časti obyvateľstva, pretože sa takýmto spôsobom znemožní občanom Slovenskej republiky, ktorých materinský jazyk je slovenčina a ktorí neovládajú jazyk príslušnej národnostnej menšiny, prístup k informáciám určeným verejnosti.
Prijatím predloženého návrhu zákona by ďalšia existencia zákona o štátnom jazyku stratila opodstatnenie a slovenský jazyk by už nemohol v potrebnom rozsahu plniť úlohu štátneho jazyka Slovenskej republiky tak, ako to predkladá jeho ústavou garantované postavenie.
Poslanecký návrh je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, podľa môjho názoru, s ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Je to veľmi zlý a škodlivý zákon, keby bol prijatý, nedôstojný, vôbec aby sa týmto zákonom Národná rada zaoberala. A sú to naozaj tvrdé slová, ktoré myslím vážne. Je to nedôstojný návrh zákona tejto Národnej rady.
Dámy a páni, ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)