Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

3.7.2014 o 14:10 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 10.7.2014 14:48 - 14:57 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Pán poslanec, vaším problémom je to, že vy si proste vymýšľate. To je proste fascinujúce. Ešte sa k tomu vrátim. Dobre?
Poďme k Hedvige Malinovej. Dobre? Tlačová konferencia k Hedvige Malinovej bola po tom, čo opozičné strany zvolali tlačovú konferenciu a požadovali od nás, aby sme zaujali stanovisko. Na to si vy už nechcete pamätať. Ale tak to presne bolo. Dokonca ju mal osobitne pán Bugár, osobitne ju mal aj pán Nagy, vtedy tí, ktorí všetci zadefinovali, čo sa presne stalo. Po ukončení vyšetrovania... (Reakcia z pléna.) Prosím? No po troch týždňoch to bolo. No zdá sa vám to krátko? Mne pán Bugár vtedy aj spolu s niektorými členmi KDH nadávali, že čo chcem viac ako 10 dní vyšetrovať. A už po štrnástich dňoch nás obviňovali, že to vyšetrujeme dlho. Vy máte proste problém schizofrénie. Vy vlastne si nepamätáte, čo ste hovorili predtým. Vy hovoríte len to, čo si myslíte, že čo by sa mohlo dnes stať.
Takže ja sa vrátim k tej Hedvige Malinovej, keď ste to otvorili. Vy ste nás vyzvali, aby bola tlačová konferencia. My sme ju preto urobili a na základe informácie, ktorú podal vyšetrovateľ, sme citovali iba jeho stanovisko po skončení vyšetrovania toho prípadu. Od tej doby je ten prípad uzatvorený a nikto ho nikdy neotvoril. Je vám to jasné? Odvtedy je to právoplatné. Tak ako sme povedali stanovisko po skončení vyšetrovania, tak to dodnes platí.
Lenže si to vy mýlite a nerozlišujete, že sú dve veci na Slovensku, ktoré sa venujú niektorým prípadom trestného práva, polícia, Policajný zbor Slovenskej republiky a ministerstvo vnútra a Generálna prokuratúra. To ste asi nevedeli, volá sa to Generálna prokuratúra a je to orgán určený na dohľad nad zákonnosťou. Tento orgán sa rozhodol na jeseň roku 2006 začať trestné stíhanie pre krivú výpoveď, nie pre spochybnenie prípadu Hedviga Malinová. Tam je to nepochybné, že to sa nestalo, že to nie je pravda. On len skúma, či to, že nevypovedala pravdu, nespôsobilo porušenie trestného zákona v oblasti krivej výpovede. To rieši Generálna prokurátora bez ministerstva vnútra a bez Policajného zboru. Ani jeden policajt, ani ja, ani pán minister Lipšic, ani opäť ja, keď som sa vrátil do funkcie, sme vtedy nevedeli, čo sa v tom spise deje a akým spôsobom postupuje Generálna prokurátora. Rieši to 7 rokov. Je to vec, s ktorou my nič nemáme. Máme nezávislú prokuratúru. Viete, že to tak je. Tým pádom nehovorte o tejto veci smerom ku mne. Totiž len sa snažíte brániť spôsobom, ktorý ale nie je pravdivý.
Uzavretie trestného spisu vo veci, že sa trestný skutok nestal, nikto nikdy doteraz nespochybnil, pričom od roku 2006 je uzavretý. To, že ho často používa pán poslanec Bugár alebo ktokoľvek na politické súboje, že sa snažia prezentovať pomaličky pani Malinovú ako obeť nejakého konania, nejakých orgánov, je iné, ale, ešte raz, z 281 policajtov, ktorí to vyšetrovali, bola polka ľudí, ktorí boli práve takí, a mohli by ste ich možno nájsť v národnosti, že teda nemajú práve slovenskú národnosť. Mnohí práve šéfovia kriminálky nám potvrdzovali: „Preboha, my sme tak dotknutí, keďže sme hrdí občania maďarskej menšiny, že my sme chceli konať proti tej občianke.“ Proste sú naozaj z toho znechutení.
Ale ten prípad. Nikdy ma nežalovala pani Malinová. Nikdy nechcela konfrontovať svoje slová s mojimi pred súdom, žiadna sťažnosť smerom ku nám neprišla. Prečo, pán Zajac? Totiž ministerstvo vnútra nepochybilo v tejto veci.
Rieši sa, či nie je dlho tých 7 rokov. Áno, myslím si, že je to veľmi dlho. Myslím si, že prípad či samotný útok, či samotné porušenie pravidiel, teda, myslím, krivá výpoveď, to nie je prípad, ktorý sa môže vyšetrovať 7 rokov. S tým súhlasí aj generálny prokurátor, ktorý je dnes, sedem rokov je proste veľa, ale o skutku samotnom, že sa to nestalo dneska, nikto nespochybňuje, tá vec je uzavretá už 8 rokov, ja si myslím, že každoročne sú stovky prípadov, keď niekto podá trestné oznámenie len tak. Aj sám tomu možno neverí, že to bol trestný čin. A je tisíc tých zamietnutí. Poviem to jednoducho. Podľa mňa potom by sme museli všetkých tých, ktorí takéto trestné oznámenia podávajú, súdiť. S tým je ten hlavný problém, takže aby sme si toto vydiskutovali.
A druhá vec, čo ste povedali, čo súviselo s tými množiacimi sa prípadmi. Bol trojnásobný počet takých útokov za vašej vlády, za tej prvej úplne, myslím. Pán poslanec od roku 2004 vyklesali násilné trestné činy, predovšetkým lúpežné prepadnutia o viac ako 60 %. A zase ste to postavili ako axiómu. Vy ste počuli, že narastajú počty týchto útokov. Minulý rok sme mali 67 vrážd. Porovnateľné krajiny toho majú cez 100, 200, 300. Čiže snažíte sa tu navodiť atmosféru.
Ja neviem, či ste členom výboru pre obranu a bezpečnosť. Ja mám pocit, že ním nie ste. Ste členom výboru pre obranu a bezpečnosť, pán poslanec? (Reakcia z pléna.) Dobre, takže asi nie ste. Čiže pravidelne prednášame správy o stave bezpečnostnej situácie na výbore pre obranu a bezpečnosť. (Reakcia z pléna.) Výborne. A ja vám odpovedám, že pravidelne takéto správy prednášame. Pravidelne robíme opatrenia.
Aj v prípade Sačurova, ktorého sme zahrnuli do programu v rámci prevencie pred kriminalitou, sme zvýšili počet finančných prostriedkov, ktoré investujeme do kamerových systémov, aby tá situácia v Sačurove bola pod väčším dohľadom. Neviem, pán starosta nevelí policajtom. Čiže ani vám nevie povedať, či je nasadených viacej policajtov, pretože ich nerozpisuje do služieb. Ak má svoju vlastnú mestskú políciu, potom môže potvrdiť, koľko policajtov nasadil. Ale až bude nasadzovať on policajtov, potom môže povedať, koľko to je v tých hodinách. Čo ja viem, zvýšený výkon tam bol a je. Ale vy zvýšeným výkonom policajtov v žiadnom štáte na svete, pán poslanec, nezabránite, keď má niekto zlú vôľu, je sadista alebo je agresívny typ človeka, aby niekomu ublížil. Tomu proste neviete v niektorých prípadoch zabrániť. Viete zabrániť tým prípadom, ako my hovoríme, príležitosť robí zlodeja, kde má pocit, že teraz to možno urobiť. A preto prítomnosť polície alebo prítomnosť kamerových systémov dokáže ho odradiť. Ukázalo sa, že práve tým, že sme zásadne zvýšili príspevky aj do prevencie kriminality, to zásadne prispelo k poklesu trestnej činnosti, ktorú voláme denná trestná činnosť, ktorá ľudí otravuje najviac.
Pán poslanec, neviem, či vás zaujíma ešte moja odpoveď, lebo sa bavíte. (Reakcia z pléna.) Čiže môžem hovoriť. Hej? Čiže chcem vám len povedať, že napríklad v roku 2000 bolo bežné, že na Slovensku ukradli za rok 6 600 až 7 000 áut. V posledných rokoch vrátane toho, keď bol môj predchodca pán Lipšic, sú tie čísla okolo 1 400, 1 500 áut ročne. Nie je to zásadný posun k lepšiemu za tie roky?
Preto dovoľte, aby som za všetkých policajtov, ktorí svoju prácu robia poctivo, si trochu vyprosil to, že sa situácia zhoršuje. Rieši sa každého z nás možno o to citlivejšie.
Som rád, že reagujeme na také prípady, lebo pred 10 rokmi v roku 2004 by ste si to ani nevšimli, lebo takisto vtedy, keď bolo KDH pri vláde, si aj nevšimli mnoho prípadov, ktoré skončili tragicky, smrťou. A potom bolo za to veľa kritiky a boli postihovaní za to policajti, ktorí za to zhodou okolností nemohli.
Čiže vráťme sa k tomu a hodnoťme všetku situáciu naozaj objektívne, lebo vy ste tú otázku tak položili a keď ste povedali, že si vyprosujete, aby som vás označil za advokáta, tak ste ju položili, že čo mám pre to všetko urobiť, aby Helbich dostal tú ochranu. On ju dostal. (Reakcia z pléna.) On ju dostal, určite, pán poslanec. A budeme to ešte podrobne študovať, ale v každom prípade vidím zásadný rozdiel medzi tým a možno aj prípadom, ktorý vy ste vymenovali. Vidím zásadný rozdiel medzi tým, keď niekto napadne tehotnú mamičku, čo mi príde ako jeden z najbrutálnejších činov, a vôbec trestnú sadzbu nevymysleli, ktorá by ukľudnila naše vnútorné pohnutie z takéhoto činu, a riešením si sporov medzi sebou obchodného charakteru, keď niekto druhému dĺži peniaze, kde sú nejaké dôvody, pre ktoré tento útok vznikne a prečo je vyprovokovaný. To, že nikto nesmie násilím oplácať nejaký spor, je jasné. Preto sú stíhaní a budú odsúdení. Boli tam svedkovia, každý z nich to videl. Verím, že tým, že spôsobili ublíženie na zdraví, dostanú spravodlivý trest. Tak to má byť. Keď som proste telefonoval aj s našimi kolegami z východného Slovenska, pýtal som sa, ako je možné, keď traja útočníci útočili na toho človeka, ktorý následne zraneniam podľahol, môžu byť stíhaní len za ublíženie na zdraví s následkom smrti. To sú veci, kde trestná sadzba je minimálna. A u človeka, ktorý je mladistvý, to je v podstate tá istá úroveň, ako keď máte tri dávky marihuany.
Čiže to sú veci, nad ktorými sa treba zamyslieť.
A, áno, v Sačurove aj v mnohých ďalších obciach sme robili práve zvýšený dohľad práve cez prevenciu kriminality, kde sme riešili práve tri veci, situačnú prevenciu kriminality, ktorá sa týka aj Sačurova, samozrejme, sociálnu, výchovnú, ktorá najmä práve v tom regióne východného Slovenska mala asi najväčšiu podporu od nás. A, pochopiteľne, to isté platí aj pre viktimačnú, aby sme dokázali pracovať s obeťami a dokázali sme sa dostať ku tým latentným trestným činom, ku ktorým práve mnohokrát práve v týchto osadách dochádza. Ďakujem pekne, pán poslanec, všetko dobré.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 10.7.2014 14:39 - 14:45 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, v našich predpisoch aj v zásade v rokovacom poriadku Národnej rady sa hovorí o kvalifikovanej otázke. Toto je veľmi nekvalifikovaná otázka. Ťažko sa na to odpovedá. A je pravda, že vy ste to tak mali vo zvyku, urobiť hneď obžalobcov a hneď sudcov a hneď aj vyniesť rozsudok. Toto je trošku komplikovanejší prípad, v ktorom ide o obchodné alebo finančné spory medzi dvoma ľuďmi, do ktorých je polícia vťahovaná, do určitej miery. A, samozrejme, my sme neradi nástrojom na to, aby niekto riešil svoje obchodné spory.
V prípade pána Helbicha sa odohrali tri skutočnosti. V prvých dvoch, kde sa jedná o prečin krádeže, a v druhom prípade ide o súbeh aj s porušovaním domovej slobody, prípadoch sa tieto prípady šetria. A takáto informácia, o ktorej vy hovoríte, zo strany pána Helbicha nie je v zápisnici zachytená, že by vedel, kto tieto dva predchádzajúce trestné činy vykonal. Polícia ich šetrí. Bližšie informácie k tomu podať nemôžem. A v tom šetrí.
Čo sa týka tretej skutočnosti, kde stíhame trestný skutok výtržníctva, tá situácia sa podľa výpovedí oboch strán odohrala nie tak úplne jednoducho. Čo si predstavujete pod brutálnym útokom, pán poslanec? Podľa našich informácií a informácií svedkov, ktorí boli na mieste, sa tá situácia odohrala medzi dvoma mužmi a ďalšou skupinou ľudí, teraz neviem, či boli dvaja alebo traja, to by som vás klamal, pretože na tejto strane, ktorú ukazujem, je pán Helbich, na tej druhej strane sú tí druhí ľudia. Mal auto, ktoré patrilo tejto skupine ľudí. A on im ho nechcel vydať. Preto vyšli pred dom, jeden mal pištoľ a druhý mal slzotvorný plyn. Druhá skupina na nich zaútočila a spôsobila mu poranenia a stal sa teda z pána Helbicha poškodený. Títo ľudia sú trestne stíhaní za výtržníctvo, tak ako zákon káže. Keďže nechcel ani na výzvu polície odovzdať zbraň, boli použité chvaty a hmaty sebaobrany na to, aby vlastne bol odzbrojený. To isté platí aj v prípade druhého muža, tí, ktorí boli na druhej strane a sú dneska obvinení, tí odpor nekládli a podrobili sa pokynom Policajného zboru. To sú informácie, ktoré som v tejto chvíli dostal.
Takýchto sporov a problematických vecí, kde z nedorozumení dvoch rodín, dvoch kolegov, dvoch akýchkoľvek skupín, ktoré sa poznajú, sú obrovské množstvá. To, čo považujem za brutálny útok, je útok, dajme tomu, troch neplnoletých chlapcov, ktorí zaútočili na predavačku v obchode. To je brutálny útok. Tá je naozaj bezbranná, naozaj sa nemôže brániť a snažíme sa poskytovať všetku súčinnosť, ktorú môžeme. Viete, že pred niekoľkými dňami zomrel muž po takomto brutálnom útoku, ale to je úplne iný prípad.
V tomto prípade si nedovolím byť sudcom hneď. Tam sa nasadila inšpekcia, nasadili sa všetci, pretože preverujeme každé slovo, čo pán Helbich povedal. Ale naposledy pán Helbich povedal, že mu bude zajtra vykonaná domová prehliadka, predpokladám, že by ste to mali vedieť, keďže takýmto spôsobom robíte advokáta človeku, ktorý už dnes povedal, že mu bude vykonaná domová prehliadka, a že polícia nájde u neho drogy, že takto to chceme narafičiť. Tieto typy slovných hračiek nemám rád, pretože žiadny z tých účastníkov nemá históriu veľmi svetlú a veľmi bielu. A veľký problém je, keď máme my riešiť nástrojmi trestného práva spory o tom, kto dal komu peniaze, kto komu dĺži peniaze, kto, kedy a komu zobral auto. Na to polícia proste nie je. Akonáhle je použitá hrubá sila, našou nevyhnutnou povinnosťou je ochrániť takého človeka. Bolo oznámené, že polícia urobí doprovod do nemocnice a tak ďalej, to je tá ochrana, o ktorú v tej chvíli aj požiadal v dni toho skutku, ale keď polícia prišla na miesto, aby mal ten doprovod, odišli, dozvedeli sa už tuším iba od dcéry alebo nejakej dámy, ktorá tam bola, že pán Helbich už odišiel. Tak ho išli teda čakať do nemocnice.
Aj som sa pýtal pána redaktora SME, či hovoril aj s druhou stranou, pretože vo všetkých výpovediach môžete nájsť niekedy 80 %, niekedy 90 %, niekedy 100 % pravdy, ale musíte mať aj istotu, že máte aj druhú stranu, aby ste vedeli aspoň trošku si urobiť záver, že, áno, bolo to tak, jednoznačne všetky tie informácie sú potvrdené.
Momentálne taký rozpor medzi týmito informáciami a tie fakty o tom, že, dajme tomu, to auto, o ktoré išlo, naozaj nebolo tohto pána a bolo niekoho iného, sa naozaj potvrdzujú. Čiže dajte čas chvíľku, aby sme to podrobne vyšetrili.
A nie je to taký ten úplne jednoduchý prípad, ktorý tak jasne ste zadefinovali a kde ste odsúdili ľudí, ktorí v tom vystúpili. Teraz nemyslím tých útočníkov, tí budú odsúdení, pretože to je preukázané. O tom problém nie je. Ide o to, že nám veľmi záleží na tom, že chceme zistiť, či náhodou nejaké informácie aj k tej jednej skupine neprúdili z prostredia Policajného zboru, kde vykonáme takisto veľmi tvrdé opatrenia, kde sme nariadili aj niekoľko opatrení smerom k detektoru lži a k ďalším preverovaniam týchto informácií.
Čiže často sa stáva, že sa niekto oháňa aj vaším menom, pán poslanec, že proste „ja sa poznám s pánom poslancom Zajacom a ja všetko vybavím“ a tak ďalej. Pritom vy takého človeka ani nepoznáte a potom vás z toho obvinia. No je to veľký problém. Čiže my sa musíme držať faktov, ktoré sú relevantné a na ktoré môžeme naozaj reagovať.
A vidím zásadný rozdiel medzi týmto prípadom a prípadom, ktorý sa odohral v Odoríne, neďaleko Michaloviec, kde vlastne došlo naozaj k brutálnemu útoku, kde 17-ročný človek človeka, ktorý ležal na zemi, tĺkol drevenou palicou, na následky čoho zomrel. A je pre mňa neakceptovateľné, aby bol trestne stíhaný zo podľa trestného skutku zabitia, ale ak niekto bezbranne leží na zemi a uderí ho takýmto nástrojom, je to evidentne trestný čin vraždy. A verím, že v tomto smere dôjde ku prekvalifikácii tohto trestného činu. Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.7.2014 16:07 - 16:10 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ja na to hneď zareagujem, aby sme nestrácali čas nejakou byrokraciou... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
I tak musíte, upozorňujem, pán minister, i tak musí potom váš úrad...

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
To je v poriadku, to nám nerobí problém, ale aspoň keď je tá výzva taká jednoduchá, tak jednoducho na to odpovieme.
Pán poslanec, pozrite sa, ten zákon, ktorý príde do parlamentu, a ja si myslím, že som to už preukázal viackrát, či to bol zákon o verejnom obstarávaní, alebo to bol volebný zákon, ten zákon môže byť kľudne fúziou vášho návrhu. Ja sa priznám úprimne, s vaším návrhom zákona som nebol konfrontovaný doteraz. Bol som konfrontovaný s návrhom, o ktorých ste hovorili, ďalších dvoch kolegov poslancov, a s vaším, váš návrh som nevidel. Čiže kľudne sa môže veľmi jednoducho stať, ja som natoľko otvorený a tiež nemám potrebu si robiť akékoľvek legislatívne pomníčky tých zákonov, čo sa podieľam na nich, v mojich rukách je naozaj dosť. Čiže v tomto prípade to kľudne môže byť fúzia tých návrhov, ktoré môžu, vzíde vždy ku konkrétnemu článku to najúspešnejšie riešenie, ktoré bude, a to bude prijaté. Čiže medzi prvým a druhým čítaním bude dostatočný priestor na to, aby sme mnohé veci zakomponovali, a nikdy som sa tomu nebránil a môže to byť kľudne výsledkom. Neviem, či zdieľam ten istý entuziazmus ako vy, že to podporí celá snemovňa. Bolo by to skvelé, ale v každom prípade môže to byť veľmi dobrý krok dopredu.
Tie veci, ktoré sa týkali podnikateľov a zamestnávateľov, to je hlavne o nejakej vnútornej kultúre, mnohé veľké firmy to nastavené na Slovensku dneska už majú, čiže by to nemalo byť nič nové. Ale naozaj niekedy strácajú ilúzie mnohí občania v tom, že táto korupcia alebo tento problém, tento škandál nebol odsúdený jednoducho preto, lebo skutočne trestným činom nebol. Jednoducho viete, mnoho prípadov, my používame na Slovensku mnoho oxymoronov, keď hovoríme predražený tender. Nemôže byť predražený tender. Môže byť predražený nákup. Ak je raz tender, znamená, že je nejaká súťaž, je nejaký výber, ale najbližšie som počul nejaké spochybnenie elektronickej aukcie. Bola aukcia, päť uchádzačov, ale to číslo sa nám aj tak nezdalo dostatočne nízke. No tak, už sa niekedy nedá ísť ďalej. Ale sú veci, ktoré sa odohrajú zákonne, lebo zákon tiež nevie byť univerzálny, je všetko v poriadku, ale spôsob, akým to bolo vykonané, proste vyvoláva podozrenie, že to nie je fér, že to nie v spoločenskom záujme, že to nie je to, čo presne chceme. A práve na to má myslieť ten zákon, že na takéto veci upozornenie, že proste sa deje niečo, kde sme išli proste na hranu, je dôležité na to myslieť. A nie za každým takýmto konaním môže byť úspora, nie za každým takýmto správnym konaním môžu byť zachránené nejaké peniaze a môže prísť odmena, ale môže byť na základe toho prípadu, na ktorý sa upozorní aj touto cestou, upravená možno legislatíva do lepšieho pomeru.
Čiže ten zákon, berte to tak, ja tú ruku ponúkam, môže byť kľudne fúziou viacerých nápadov a môže to byť naozaj nielen doplnkom alebo pozmeňovacími návrhmi, ale nejakým prienikom tých návrhov, ktoré pripravia naši kolegovia, moji kolegovia a ako ministerstvo vnútra ako také, s návrhmi, ktoré vy ste predložili alebo s ďalšími pozmeňovacími návrhmi, ktoré prídu medzi prvým a druhým čítaním, predpokladám, teda že na jeseň tohto roku sa o tom môžeme baviť aj v tomto pléne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

3.7.2014 15:05 - 15:07 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca Národnej rady, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády a v znení príslušných ustanovení rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešných interpelácií neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomný bude podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, zastupujem ja, rovnako tak neprítomný podpredseda vlády, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, zastupuje ho podpredseda vlády Peter Kažmír, neprítomný bude minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek, zastupuje pán minister životného prostredia Peter Žiga, neprítomný bude minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek, zastupuje minister spravodlivosti Tomáš Borec a neprítomný bude minister obrany Martin Glváč, zastupuje minister životného prostredia Peter Žiga.
Skončil som, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

3.7.2014 15:05 - 15:06 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Celý problém, pán poslanec, je, že váš návrh zákona Ota Žarnaya nechráni. To je dôvod, pre ktorý my sme ten zákon zmenili, aby práve aj takíto ľudia sa dokázali dostať pod ochranu tohto zákona, pretože to, čo oznamoval pán Žarnay, nebola korupcia, ale plytvanie a nehospodárne nakladanie s majetkom. To je celý problém. A preto sme sa my rozhodli, že pojmeme komplexnejšie, aby chránil všetkých tých, ktorí upozorňujú na ľubovoľnú protispoločenskú činnosť, a ten zákon, ktorý tu bol predložený, ten práve tieto prípady, o ktorých vy hovoríte, nechránil, preto som rád, že budeme mať k dispozícii komplexnejší návrh, ktorý je, samozrejme, otvorený tomu, aby ďalšie zmeny a vylepšenia mohol dostať aj tu v snemovni, tak nakoniec sa snažíme vždy tie zákony pripravovať.
Veľmi pekne ďakujem za spoluprácu aj za to, že ten zákon bude kvalitný a účinný v budúcnosti aj s vašou pomocou, pán poslanec.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

3.7.2014 14:58 - 15:03 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, vážená pani predsedajúca. Skúsim z hlavy. Vážený pán poslanec, táto problematika bola od začiatku v programovom vyhlásení vlády ako jedna z najpodstatnejších a ja som pred dvoma rokmi dal vyhlásenie, ktoré rovnako platí aj dnes, je rovnako pravdivé a rovnako sa na tejto taktike nič nezmenilo. Povedal som, že je, samozrejme, jednoduché vyhlasovať všetky boje... (Ruch v sále.)
Nedá mi to, ale ešte chcem privítať pána poslanca Jurzycu, ktorého som dva roky nevidel, takže srdečne vás pozdravujem, pán poslanec, dlho sme sa nestretli. Vitajte, želám všetko dobré.
Ale popri inom som povedal, že najväčšou šancou na zvíťazenie nad korupciou, nikdy sa asi nedá urobiť úplne, ale zásadné je, že budeme zásadným spôsobom zmenšovať priestor, v ktorom sa odohráva. Preto sme zvolili priority, s ktorými sme postupne prichádzali do parlamentu. Ako prvé bol zákon o verejnom obstarávaní. Viete, že sme mali okolo neho polročnú diskusiu, viete, že jeho implementácia bola komplikovaná a ťažká, ale dnes vieme, že to obstarávanie ide transparentnejšie, jednoduchšie, že, pamätám si, že po vláde Ivety Radičovej bolo vyhlásené, že sa zásadným spôsobom zvýšil počet účastníkov súťaže na číslo 2,7; čo bolo v tom čase dvojnásobok oproti predchádzajúcemu stavu. A my môžme rovnako konštatovať, že napríklad na ministerstve vnútra po použití nového zákona sme zvýšili toto číslo na 5,1; čo sú dobré výsledky. Čiže viacej súťažiteľov v praxi znamená nižšie ceny, lepšiu súťaž.
Následne sme povedali, že po tom, čo dokončíme tento zákon, začneme sa venovať ďalšej veľmi ťažkej a komplikovanej téme, akým je financovanie politických strán, kontrola financovania politických strán, volebnú kampaň, kontrola volebných kampaní, boj proti volebnej korupcii, teda nové volebné pravidlá, nové volebné zákony. Bol som veľmi rád, kedy po ďalšom pol roku veľmi širokých diskusií, veľmi vášnivých diskusií sme prijali zákon, ktorý v tom hlavnom pozmeňovacom návrhu mal podporu prakticky celej snemovne, čiže opätovne veľmi konsenzuálne prijatý zákon. A takisto som pred dvoma rokmi povedal, že najprv sa povenujeme verejnému obstarávaniu, voľbám, potom financovaniu politických strán a v ďalšom kroku ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, to je správny názov zákona, ktorý predkladáme. Ten dôvod, prečo ten názov je trochu inakší, je predovšetkým v tom, že pokiaľ návrhy, ktoré boli v parlamente predložené doteraz a pochádzali z dielne ministerstva vnútra, boli o ochrane oznamovateľov korupcie.
Lenže korupcia, ktorú vy tu používate ako tému, častokrát je veľmi všeobecná. Pre mnohých poslancov je korupcia vlastne všetko, ale v skutočnosti podľa Trestného zákona, čo je ten hlavný problém, a prečo majú ľudia niekedy pocit, že sa nestíha dostatočne to, čo by sa trestne stíhať malo, a nie sú odsúdení tí páchatelia, je preto, lebo vy označujete za korupciu, čo korupciou proste nie je. Ale je to iný protispoločenský jav, ktorý nemusí byť vždy prekročením samotného Trestného zákona v podobe korupcie, ale sú tam potom ďalšie skutkové podstaty, ktoré môžu byť naplnené. Podvod, sprenevera a mnohé ďalšie trestné činy, ale aj veci, ktoré nie sú vždy porušením Trestného zákona, ale sú len už len porušením etiky, toho, čo chceme, porušením transparentnosti a mnohých ďalších vecí.
A preto vlastne chceme všetkých oznamovateľov, nielen korupcie, ale aj ďalších trestných činov, ktoré sú presne vymenované a presne popísané a ktoré naozaj v šírke zasahujú vlastne všetky možnosti tých, ktorí proste bojujú. Ja si nepamätám presne, čo tu pán poslanec v Lesoch oznamoval, ale tiež neviem, či to náhodou nebola korupcia, ale skôr vynakladanie prostriedkov neefektívnym spôsobom alebo, jednoducho povedané, plytvanie. To sú veci, ktoré potom stoja mnohých ľudí miesto, ktoré mnohí ľudia vlastne sú ohrození na tých svojich právach, ktoré im garantoval Zákonník práce. Práve preto tento zákon vlastne je teraz vo finálnej verzii, ide do medzirezortného pripomienkového konania počas leta, predpokladám, že vláda by mala sa týmto zákonom zaoberať ku koncu augusta tak, aby sme stihli buď septembrovú, alebo októbrovú schôdzu parlamentu, čo je vlastne komplexná odpoveď na vašu otázku, pán poslanec.
Nech sa páči, ak máte nejakú otázku doplňujúcu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.7.2014 14:10 - 14:23 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Nie, myslím si, že všetky tieto otázky naznačujú predovšetkým to, že konsolidácia, ktorú sme úspešne podstúpili v posledných dvoch rokoch, a naozaj zásadný súboj s daňovými únikmi, na ktoré sa tu chystalo mnoho vlád pred nami, donieslo svoje ovocie, a slovenský štátny rozpočet, čo predovšetkým asi ťažko ocenia niektorí opoziční poslanci, ale podľa môjho názoru to rozhodne ocenia investori, ktorí poskytujú Slovensku najnižšie pôžičky, z čoho vyplývajú veľmi nízke hypotéky. Iste viete, že sme opäť prelomili rekord v bankách v počte mladých, ktorí si zobrali hypotekárne úvery, tak toto všetko sa musí prejaviť aj na reálnej životnej úrovni občanov. A práve preto existuje tento nový sociálno-ekonomický balíček.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

3.7.2014 14:08 - 14:18 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, vážený pán poslanec, úvodom chcem zdôrazniť, že sa nejedná len o diskutovaných 15 opatrení, ale ide o záväzky komplexného a systémového charakteru, ktoré sú zasadené do širšieho politického rámca, a takto treba navrhované opatrenia aj vnímať.
Svedčí to o tom, že vláda pristupuje veľmi zodpovedne k naplneniu silného mandátu z parlamentných volieb. Počas uplynulých dvoch rokov sme ukázali, že vieme byť dobrým hospodárom. Podarilo sa znížiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu a Slovensko bolo vyradené z trestnej lavice, z tzv. procedúry nadmerného deficitu. Zlepšil sa výber daní a vláda prijala opatrenia na boj proti daňovým únikom a podvodom, ktoré prinášajú zásadný úspech. Badať aj postupný pokles nezamestnanosti, navyše medzinárodné organizácie našej krajine v tomto a nasledujúcom roku predpovedajú jeden z najvyšších hospodárskych rastov spomedzi krajín Európskej únie.
Dobré hospodárske výsledky nás oprávňujú správať sa sociálnodemokraticky viac ako inokedy. Uvedomujeme si, že nemôžeme nikdy merať výsledky svojho vládnutia len hrubými makroekonomickými ukazovateľmi, ale vždy až reálnymi životnými podmienkami ľudí s nižšími a strednými príjmami.
Do konca volebného obdobia v marci 2016 sa budeme správať tak, aby sme po prvé ucelenou hospodárskou politikou podporili hospodársky rast nad 3 % hrubého domáceho produktu, čo bude pozitívne vplývať na vytváranie nových pracovných miest. Viete, že už od 2,5 % sa tá dynamika tvorby nových pracovných miest v zásadne zvyšuje.
Podporíme ďalší rast reálnych miest s osobitnou pozornosťou na nízkopríjmové skupiny. Tu svoju úlohu zohral aj zákon o kolektívnom vyjednávaní, ktorý bol predmetom veľkej kritiky, ale dnes môžme konštatovať nárast reálnych miezd, najmä vo výrobnej sfére.
Po tretie. Vyváženou environmentálnou politikou nenarušíme konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva. O dva-tri mesiace nás čaká v Európskej únii vážna diskusia o klimaticko-energetickom balíčku Únie do roku 2030. Musíme presadiť svoje predstavy. Slovensko nemôže podporiť záväzný ukazovateľ podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe elektrickej energie, na druhej strane sme pripravení hovoriť o redukcii emisií skleníkových plynov, ale nie o 40 %. Musíme nájsť číslo, ktoré bude zodpovedať európskej realite.
Po štvrté. Našou nemenej dôležitou úlohou je znížiť nezamestnanosť na úroveň priemeru krajín eurozóny, to je záväzok, ktorý sme si dali približne pred rokom, a verím, že sa nám ho podarí splniť a že to je absolútne reálny cieľ. Zo 14,4 %, ktoré boli na Slovensku v čase, kedy sme preberali vládu, v roku 2012, sme sa dostali v poslednom mesiaci na 12,8 a veríme, že príde ďalší pokles, keď naštartujeme iniciatívu pre mladých ľudí, do ktorej pôjde značné množstvo finančných prostriedkov.
Po piate. Ofenzívnou energetickou a cenovou politikou v energetických podnikoch a spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu budeme ďalej výrazne podporovať cenovú stabilitu energií pre občanov a priemysel. Po konzultáciách s úradom pre reguláciu sieťových odvetví chceme predložiť návrh, aby sme naplnili ambíciu znížiť cenu plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo. Ľudia potrebujú od sociálnodemokratickej vlády ešte viac a konkrétnejšie. Po rokoch úspor a uťahovania opaskov súvisiacich so svetovou hospodárskou krízou vláda pripravila pre občanov pozitívny finančný ekonomický a sociálny balíček.
Od roku 2015 dôjde k percentuálne historicky najvyššiemu rastu minimálnej mzdy. Pre ľudí s najnižším príjmom to bude prakticky znamenať trinásty plat. Pracujúci so strednými a nízkymi príjmami budú platiť nižšie odvody, toto opatrenie sa dotkne približne 800-tisíc zamestnancov. Výsledkom bude, že ľudia na jednej strane budú mať v čistom viac peňazí, na druhej strane zamestnávatelia nebudú mať zvýšené náklady, ktoré sú spojené s rastom minimálnej mzdy.
Od budúceho roka zavedieme minimálny dôchodok a aj teraz prispejeme jednorazovou sumou na zvýšenie vianočného príspevku, ktorý bude vyplatený v decembri 2014. Aby sme motivovali ľudí pracovať, zavádzame dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi, a kto si nájde prácu, bude mať mzdu do určitej výšky, popritom bude mať aj nárok na dávku v hmotnej núdzi počas obdobia, ktoré stanovíme, buď to bude 12, alebo 6 mesiacov.
Tak ako som už uviedol, na roky 2015 až 2016 vláda pripravuje súhrnné zníženie ceny plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo.
Programom, ktorý je typický pre sociálnu demokraciu, pomôcť mladým rodinám s deťmi. Prichádzame s rozširovaním kapacít jaslí a škôlok. Mestá a obce sa budú môcť obrátiť na vládu so žiadosťou o finančné prostriedky na rekonštrukciu alebo na výstavbu nových kapacít pre deti. Pokiaľ ide o ľudí, ktorí chodia do práce vlakom, chceme zvýšiť zľavu pri cestovaní z terajších 35 na 50 % a umožniť ešte väčšiu mieru pružnosti pracovného trhu. Symbolicky - od 17. novembra 2014 - zavedieme bezplatnú vlakovú dopravu pre študentov základných, stredných, vysokých škôl, ako aj pre dôchodcov.
Študentov sa týka aj ďalšie z opatrení, od 1. 1. 2015 budú rozšírené študentské odvodové úľavy pri práci na dohodu a pri dohodách o brigádnickej práci študentov chceme zvýšiť mzdový limit zo 159 eur na 200 eur.
Ďalej - a to je tiež typické sociálnodemokratické rozhodnutie - chceme zvýšiť príspevok asistentom zdravotne postihnutých žiakov na školách. Rátame s vytvorením až 1 000 pracovných miest pre absolventov vysokých škôl.
Ďalej a to je, vláda ďalej plánuje podporiť praktické odborné vzdelávanie, od 1. 1. 2016 budú môcť zamestnávatelia získať daňové zvýhodnenie v prípade, ak poskytnú prax žiakom odborných škôl. Rovnako budeme podporovať aj firmy, ktoré sa rozhodnú investovať do výskumu a vývoja. Aj tu je aj novinka - podpora technologických startupov. Umožníme mladým podnikateľom, ktorí majú dobré nápady, aby ich rozbehli, aj keď im chýba úvodný finančne, úvodné finančné prostriedky na založenie takejto firmy.
Pre podnikateľov - vo firmách do určitého obratu zavedieme opatrenie, ktoré sme vnímali počas našich stretnutí v regiónoch ako veľmi dôležité, a to je možnosť úhrady DPH až po prijatí platby za faktúru. Vyhnú sa tak druhotnej platobnej neschopnosti, ktorá, bohužiaľ, v čase ekonomickej krízy zabila mnoho dobrých malých rozvíjajúcich sa podnikov.
Vážený pán poslanec, uvedený sociálno-ekonomický a finančný balíček je pre nás záväzný a na jeho realizáciu vynaložíme približne štvrť miliardy eur. Prijatie a postupné uvádzanie jednotlivých opatrení do praxe v žiadnom prípade neohrozí naše fiškálne ciele. To znamená, nebude to na úkor vyššieho vyššieho deficitu ani na úkor zvyšovania dlhu. Nikdy by sme si nedovolili prijať niečo, čo by ohrozilo kredit, ktorý Slovensko v Európe za posledné roky získalo.
Záverom by som chcel zdôrazniť, že prezentované opatrenia sú len výberom z veľkého počtu úloh smerujúcich k naplneniu Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky. V zmysle tohto dokumentu sa pripravuje audit každodenných problémov ľudí, na ktoré vláda nie je schopná reagovať svojou legislatívnou činnosťou. Predpokladáme, že dostaneme súbor návrhov na zmenu zákonov, vyhlášok a vládnych nariadení, ktoré komplikujú život občanov. Navrhované legislatívne úpravy by sme chceli zrealizovať už na jeseň na septembrovej alebo októbrovej schôdzi parlamentu.
Legislatíva už začína pracovať napríklad na príprave zákona, aby sa verejným a ústavným činiteľom, ktorí majú viacero funkcií, obmedzil príjem na jeden plat. Prejdeme na mechanizmus zavedený v minulosti, to znamená, že za ďalšiu prácu budú mať nárok iba, v ďalšej práci budú mať nárok iba na minimálnu mzdu alebo zavedieme režim úplne bezplatného vykonávať ďalšie práce. Tá minimálna mzda v minulosti fungovala hlavne preto, lebo pojem minimálna znamená, že nemôžete pracovať zadarmo, ale môžete pracovať teda minimálne za minimálnu mzdu. Tento pomer sa podľa mňa dosť osvedčil, pretože nie je možné obmedzovať prístup k funkciám, to znamená, nemôžete brániť to, aby sa poslanec Národnej rady uchádzal o starostu alebo uchádzal sa o prípadne župana, ale je dôležité, aby si vybral jeden plat, a za ten jeden plat, keď má záujem a toľko času a môže vykonávať kvalitne viacero, viacero funkcií, tak, samozrejme, mal k tomu adekvátny priestor.
Každý, kto chce kandidovať za primátora, starostu alebo poslanca mestského či obecného zastupiteľstva v komunálnych voľbách na konci roku 2014, musí rátať s tým, že príjem z viacerých verejných funkcií bude teda obmedzený. Toto rozhodnutie vláda považuje za správne a vítame, že našlo pochopenie u ľudí, ktorí v súčasnosti kumulované funkcie zastávajú.
Vážená pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 3.7.2014 14:08 - 14:18 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, Slovenská republika prebrala od 1. júla po štvrtýkrát ročné predsedníctvo v najvýznamnejšom stredoeurópskom regionálnom zoskupení známom pod názvom Vyšehradská štvorka.
Význam zoskupenia v poslednom období narastá, a to aj vďaka aktívnemu prístupu poľského a maďarského predsedníctva. Podarilo sa im naplniť rokovania konkrétnym obsahom a jeho realizácia už prináša prvé výsledky. V4 je dnes živou regionálnou štruktúrou štyroch členských krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, ktoré sa hlásia k rovnakým hodnotám. Ich spolupôsobenie vytvára priestor pre posilňovanie koordinačných a konzultačných mechanizmov s cieľom nachádzať spoločné pozície a stanoviská v aktuálnych otázkach zahraničnej, európskej politiky regionálneho rozvoja, hospodárskej a kultúrnej spolupráce.
Chceme pokračovať v dobre rozbehnutých aktivitách maďarského predsedníctva. Jednou z našich priorít preto zostáva zvyšovanie energetickej bezpečnosti. V rámci uvedeného plánu sme spolu s maďarskou stranou realizovali prepojenie plynovodov a rozbehnutý je aj projekt budovania dopravných koridorov, ktoré vytvoria lepšie jadransko-baltické cestné a železničné prepojenie. Na záverečnom summite maďarského predsedníctva za účasti predstaviteľov Európskej komisie sme sa tiež dohodli, že v rámci nastávajúceho programovacieho obdobia pre eurofondy na roky 2014 - 2020 budeme zvýšenú pozornosť venovať podpore výskumu, vedy a inovácií. Slovenská republika preberá rotujúce predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine v čase, keď V4 zažíva azda najproduktívnejšie obdobie vo svojej histórii. Počas ostatných troch rokov bolo iniciovaných niekoľko významných spoločných projektov v energetike, doprave a obrannej spolupráci, ktoré majú pozitívny vplyv na zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva.
Cieľom nášho predsedníctva bude preto zachovať potrebnú kontinuitu a zároveň priniesť niektoré nové prvky do spolupráce štyroch krajín. Priestor vidíme napríklad v oblasti zvyšovania dynamiky hospodárskeho rozvoja a rastu konkurencieschopnosti ekonomík. Tomu zodpovedá aj motto nášho predsedníctva: "Dynamický Vyšehrad pre Európu a svet."
Novou pridanou hodnotou spolupráce v rámci krajín V4 môže byť napríklad digitálna ekonomika, ktorá je podporovaná na európskej úrovni, poskytuje značný potenciál pre hospodársky rast, prílev zahraničných investícii a riešenie nezamestnanosti, najmä u mladých ľudí. Našim partnerom budeme chcieť predostrieť pozitívne skúsenosti Slovenska v boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom, keďže predstavujú problém aj v regionálnom meradle a prejavili oňho záujem aj ďalšie krajiny Európskej únie, podstatne väčšie, ako sme my, a preto sa práve záujmu aj našich kolegov z V4, veľmi sa mu tešíme.
Zameriame sa tiež na efektívne využitie zdrojov kohéznej politiky a štrukturálnych fondov v novom programovom období Európskej únie na projekty spoločného záujmu v energetike, doprave či na modernizáciu regionálnej infraštruktúry. Uvedené projekty predstavujú pre stredoeurópske krajiny jedinečný nástroj na podporu hospodárskeho rozvoja a tvorbu pracovných miest. Dôležitou súčasťou posilňovania konkurencieschopnosti našich ekonomík sú takisto cielené prorastové opatrenia, kde partnerom môžeme okrem iného ponúknuť pozitívny príklad vytvorenia slovenského investičného holdingu ako nového nástroja na podporu investícií. Krajiny V4 by mali zamerať zvýšenú pozornosť aj na rozvoj znalostnej ekonomiky založenej na inováciách, výskume a moderných formách vzdelávania, ako je napríklad systém duálneho vzdelávania.
Budeme klásť zvýšený dôraz na koordináciu pozícii krajín V4 k dôležitým otázkam riešeným na úrovni Európskej rady, akými sú klimaticko-energetický balíček a priemyselná politika. Je nepochybne v záujme všetkých štyroch stredoeurópskych krajín zachovať svoj priemyselný potenciál s dôrazom na také odvetvia, ako napríklad oceliarsky alebo automobilový priemysel. Koncom tohto roka je plánované pozvanie predsedov vlád členských krajín Vyšehradskej štvorky na spoločný summit do Bratislavy. V rámci osvedčenej spolupráce vo formáte V4 +, čo je forma stretnutí s krajinami mimo regiónu Vyšehradskej štvorky, bude pozvaný prezident švajčiarskej konfederácie. Na budúci rok by sme radi nadviazali aj na úspešný formát schôdzky na najvyššej úrovni so strategickými partnermi Vyšehradskej štvorky Francúzskom a Nemeckom, ktorý sa po prvý raz konal v marci 2013 vo Varšave.
Vážená pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 3.7.2014 14:02 - 14:03 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, veľmi pekný deň vám všetkým prajem. Dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády podľa rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomní sú: podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, je práceneschopný, zastupuje ho podpredseda vlády a minister vnútra, teda ja, neprítomný je ďalej minister kultúry Marek Maďarič, má neodkladné pracovné povinnosti, ale nie sú naňho kladené žiadne otázky.
Skončil som.
Skryt prepis