Pán poslanec, vaším problémom je to, že vy si proste vymýšľate. To je proste fascinujúce. Ešte sa k tomu vrátim. Dobre?
Poďme k Hedvige Malinovej. Dobre? Tlačová konferencia k Hedvige Malinovej bola po tom, čo opozičné strany zvolali tlačovú konferenciu a požadovali od nás, aby sme zaujali stanovisko. Na to si vy už nechcete pamätať. Ale tak to presne bolo. Dokonca ju mal osobitne pán Bugár, osobitne ju mal aj pán Nagy, vtedy tí, ktorí...
Pán poslanec, vaším problémom je to, že vy si proste vymýšľate. To je proste fascinujúce. Ešte sa k tomu vrátim. Dobre?
Poďme k Hedvige Malinovej. Dobre? Tlačová konferencia k Hedvige Malinovej bola po tom, čo opozičné strany zvolali tlačovú konferenciu a požadovali od nás, aby sme zaujali stanovisko. Na to si vy už nechcete pamätať. Ale tak to presne bolo. Dokonca ju mal osobitne pán Bugár, osobitne ju mal aj pán Nagy, vtedy tí, ktorí všetci zadefinovali, čo sa presne stalo. Po ukončení vyšetrovania... (Reakcia z pléna.) Prosím? No po troch týždňoch to bolo. No zdá sa vám to krátko? Mne pán Bugár vtedy aj spolu s niektorými členmi KDH nadávali, že čo chcem viac ako 10 dní vyšetrovať. A už po štrnástich dňoch nás obviňovali, že to vyšetrujeme dlho. Vy máte proste problém schizofrénie. Vy vlastne si nepamätáte, čo ste hovorili predtým. Vy hovoríte len to, čo si myslíte, že čo by sa mohlo dnes stať.
Takže ja sa vrátim k tej Hedvige Malinovej, keď ste to otvorili. Vy ste nás vyzvali, aby bola tlačová konferencia. My sme ju preto urobili a na základe informácie, ktorú podal vyšetrovateľ, sme citovali iba jeho stanovisko po skončení vyšetrovania toho prípadu. Od tej doby je ten prípad uzatvorený a nikto ho nikdy neotvoril. Je vám to jasné? Odvtedy je to právoplatné. Tak ako sme povedali stanovisko po skončení vyšetrovania, tak to dodnes platí.
Lenže si to vy mýlite a nerozlišujete, že sú dve veci na Slovensku, ktoré sa venujú niektorým prípadom trestného práva, polícia, Policajný zbor Slovenskej republiky a ministerstvo vnútra a Generálna prokuratúra. To ste asi nevedeli, volá sa to Generálna prokuratúra a je to orgán určený na dohľad nad zákonnosťou. Tento orgán sa rozhodol na jeseň roku 2006 začať trestné stíhanie pre krivú výpoveď, nie pre spochybnenie prípadu Hedviga Malinová. Tam je to nepochybné, že to sa nestalo, že to nie je pravda. On len skúma, či to, že nevypovedala pravdu, nespôsobilo porušenie trestného zákona v oblasti krivej výpovede. To rieši Generálna prokurátora bez ministerstva vnútra a bez Policajného zboru. Ani jeden policajt, ani ja, ani pán minister Lipšic, ani opäť ja, keď som sa vrátil do funkcie, sme vtedy nevedeli, čo sa v tom spise deje a akým spôsobom postupuje Generálna prokurátora. Rieši to 7 rokov. Je to vec, s ktorou my nič nemáme. Máme nezávislú prokuratúru. Viete, že to tak je. Tým pádom nehovorte o tejto veci smerom ku mne. Totiž len sa snažíte brániť spôsobom, ktorý ale nie je pravdivý.
Uzavretie trestného spisu vo veci, že sa trestný skutok nestal, nikto nikdy doteraz nespochybnil, pričom od roku 2006 je uzavretý. To, že ho často používa pán poslanec Bugár alebo ktokoľvek na politické súboje, že sa snažia prezentovať pomaličky pani Malinovú ako obeť nejakého konania, nejakých orgánov, je iné, ale, ešte raz, z 281 policajtov, ktorí to vyšetrovali, bola polka ľudí, ktorí boli práve takí, a mohli by ste ich možno nájsť v národnosti, že teda nemajú práve slovenskú národnosť. Mnohí práve šéfovia kriminálky nám potvrdzovali: „Preboha, my sme tak dotknutí, keďže sme hrdí občania maďarskej menšiny, že my sme chceli konať proti tej občianke.“ Proste sú naozaj z toho znechutení.
Ale ten prípad. Nikdy ma nežalovala pani Malinová. Nikdy nechcela konfrontovať svoje slová s mojimi pred súdom, žiadna sťažnosť smerom ku nám neprišla. Prečo, pán Zajac? Totiž ministerstvo vnútra nepochybilo v tejto veci.
Rieši sa, či nie je dlho tých 7 rokov. Áno, myslím si, že je to veľmi dlho. Myslím si, že prípad či samotný útok, či samotné porušenie pravidiel, teda, myslím, krivá výpoveď, to nie je prípad, ktorý sa môže vyšetrovať 7 rokov. S tým súhlasí aj generálny prokurátor, ktorý je dnes, sedem rokov je proste veľa, ale o skutku samotnom, že sa to nestalo dneska, nikto nespochybňuje, tá vec je uzavretá už 8 rokov, ja si myslím, že každoročne sú stovky prípadov, keď niekto podá trestné oznámenie len tak. Aj sám tomu možno neverí, že to bol trestný čin. A je tisíc tých zamietnutí. Poviem to jednoducho. Podľa mňa potom by sme museli všetkých tých, ktorí takéto trestné oznámenia podávajú, súdiť. S tým je ten hlavný problém, takže aby sme si toto vydiskutovali.
A druhá vec, čo ste povedali, čo súviselo s tými množiacimi sa prípadmi. Bol trojnásobný počet takých útokov za vašej vlády, za tej prvej úplne, myslím. Pán poslanec od roku 2004 vyklesali násilné trestné činy, predovšetkým lúpežné prepadnutia o viac ako 60 %. A zase ste to postavili ako axiómu. Vy ste počuli, že narastajú počty týchto útokov. Minulý rok sme mali 67 vrážd. Porovnateľné krajiny toho majú cez 100, 200, 300. Čiže snažíte sa tu navodiť atmosféru.
Ja neviem, či ste členom výboru pre obranu a bezpečnosť. Ja mám pocit, že ním nie ste. Ste členom výboru pre obranu a bezpečnosť, pán poslanec? (Reakcia z pléna.) Dobre, takže asi nie ste. Čiže pravidelne prednášame správy o stave bezpečnostnej situácie na výbore pre obranu a bezpečnosť. (Reakcia z pléna.) Výborne. A ja vám odpovedám, že pravidelne takéto správy prednášame. Pravidelne robíme opatrenia.
Aj v prípade Sačurova, ktorého sme zahrnuli do programu v rámci prevencie pred kriminalitou, sme zvýšili počet finančných prostriedkov, ktoré investujeme do kamerových systémov, aby tá situácia v Sačurove bola pod väčším dohľadom. Neviem, pán starosta nevelí policajtom. Čiže ani vám nevie povedať, či je nasadených viacej policajtov, pretože ich nerozpisuje do služieb. Ak má svoju vlastnú mestskú políciu, potom môže potvrdiť, koľko policajtov nasadil. Ale až bude nasadzovať on policajtov, potom môže povedať, koľko to je v tých hodinách. Čo ja viem, zvýšený výkon tam bol a je. Ale vy zvýšeným výkonom policajtov v žiadnom štáte na svete, pán poslanec, nezabránite, keď má niekto zlú vôľu, je sadista alebo je agresívny typ človeka, aby niekomu ublížil. Tomu proste neviete v niektorých prípadoch zabrániť. Viete zabrániť tým prípadom, ako my hovoríme, príležitosť robí zlodeja, kde má pocit, že teraz to možno urobiť. A preto prítomnosť polície alebo prítomnosť kamerových systémov dokáže ho odradiť. Ukázalo sa, že práve tým, že sme zásadne zvýšili príspevky aj do prevencie kriminality, to zásadne prispelo k poklesu trestnej činnosti, ktorú voláme denná trestná činnosť, ktorá ľudí otravuje najviac.
Pán poslanec, neviem, či vás zaujíma ešte moja odpoveď, lebo sa bavíte. (Reakcia z pléna.) Čiže môžem hovoriť. Hej? Čiže chcem vám len povedať, že napríklad v roku 2000 bolo bežné, že na Slovensku ukradli za rok 6 600 až 7 000 áut. V posledných rokoch vrátane toho, keď bol môj predchodca pán Lipšic, sú tie čísla okolo 1 400, 1 500 áut ročne. Nie je to zásadný posun k lepšiemu za tie roky?
Preto dovoľte, aby som za všetkých policajtov, ktorí svoju prácu robia poctivo, si trochu vyprosil to, že sa situácia zhoršuje. Rieši sa každého z nás možno o to citlivejšie.
Som rád, že reagujeme na také prípady, lebo pred 10 rokmi v roku 2004 by ste si to ani nevšimli, lebo takisto vtedy, keď bolo KDH pri vláde, si aj nevšimli mnoho prípadov, ktoré skončili tragicky, smrťou. A potom bolo za to veľa kritiky a boli postihovaní za to policajti, ktorí za to zhodou okolností nemohli.
Čiže vráťme sa k tomu a hodnoťme všetku situáciu naozaj objektívne, lebo vy ste tú otázku tak položili a keď ste povedali, že si vyprosujete, aby som vás označil za advokáta, tak ste ju položili, že čo mám pre to všetko urobiť, aby Helbich dostal tú ochranu. On ju dostal. (Reakcia z pléna.) On ju dostal, určite, pán poslanec. A budeme to ešte podrobne študovať, ale v každom prípade vidím zásadný rozdiel medzi tým a možno aj prípadom, ktorý vy ste vymenovali. Vidím zásadný rozdiel medzi tým, keď niekto napadne tehotnú mamičku, čo mi príde ako jeden z najbrutálnejších činov, a vôbec trestnú sadzbu nevymysleli, ktorá by ukľudnila naše vnútorné pohnutie z takéhoto činu, a riešením si sporov medzi sebou obchodného charakteru, keď niekto druhému dĺži peniaze, kde sú nejaké dôvody, pre ktoré tento útok vznikne a prečo je vyprovokovaný. To, že nikto nesmie násilím oplácať nejaký spor, je jasné. Preto sú stíhaní a budú odsúdení. Boli tam svedkovia, každý z nich to videl. Verím, že tým, že spôsobili ublíženie na zdraví, dostanú spravodlivý trest. Tak to má byť. Keď som proste telefonoval aj s našimi kolegami z východného Slovenska, pýtal som sa, ako je možné, keď traja útočníci útočili na toho človeka, ktorý následne zraneniam podľahol, môžu byť stíhaní len za ublíženie na zdraví s následkom smrti. To sú veci, kde trestná sadzba je minimálna. A u človeka, ktorý je mladistvý, to je v podstate tá istá úroveň, ako keď máte tri dávky marihuany.
Čiže to sú veci, nad ktorými sa treba zamyslieť.
A, áno, v Sačurove aj v mnohých ďalších obciach sme robili práve zvýšený dohľad práve cez prevenciu kriminality, kde sme riešili práve tri veci, situačnú prevenciu kriminality, ktorá sa týka aj Sačurova, samozrejme, sociálnu, výchovnú, ktorá najmä práve v tom regióne východného Slovenska mala asi najväčšiu podporu od nás. A, pochopiteľne, to isté platí aj pre viktimačnú, aby sme dokázali pracovať s obeťami a dokázali sme sa dostať ku tým latentným trestným činom, ku ktorým práve mnohokrát práve v týchto osadách dochádza. Ďakujem pekne, pán poslanec, všetko dobré.
Skryt prepis