Ďakujem. Máme tu dva návrhy noviel jedného zákona, ale napriek tomu, že sa nezameriavajú úplne napriamo na to isté, ja si tiež myslím, že to vždy súvisí. Keď hovoríme o Zákonníku práce a keď tu máme dve rozsiahle novely a takéto dva principiálne iné pohľady na tento kľúčový zákon, ktorý veľmi výrazne vždy ovplyvňuje podnikateľské a zamestnávateľské prostredie, tak práve môžme teraz vidieť na tom, ako sa tie dva protikladné pohľady a aké...
Ďakujem. Máme tu dva návrhy noviel jedného zákona, ale napriek tomu, že sa nezameriavajú úplne napriamo na to isté, ja si tiež myslím, že to vždy súvisí. Keď hovoríme o Zákonníku práce a keď tu máme dve rozsiahle novely a takéto dva principiálne iné pohľady na tento kľúčový zákon, ktorý veľmi výrazne vždy ovplyvňuje podnikateľské a zamestnávateľské prostredie, tak práve môžme teraz vidieť na tom, ako sa tie dva protikladné pohľady a aké sú iné.
Máme tu na jednej strane pohľad vlastný ľavici, socialistom, ktorí sa zameriavajú na, keď chcú niečo zlepšiť alebo dosiahnuť v tej najlepšej vôli, na pevnejšiu reguláciu, väčšie obmedzenia, cestou zákazov, príkazov a predpisov dosahovať nejaké ciele, takže vlastný tomuto pohľadu na svet, prichádzajú s väčšou reguláciou pracovných agentúr, zákazmi, príkazmi, obmedzeniami atď., atď., atď., a tak ďalej. To je socialistický pohľad riešenia veci, ktorý podľa mňa nefunguje. Ako môže byť vedený snahou o to, odstrániť problém, nastaviť niečo lepšie, ale cez príkazy a obmedzenia a reguláciu to nikdy nefungovalo, vždy to prinieslo väčšie problémy.
A potom tu máme pohľad liberálno-pravicový, ktorý hovorí o tom, že Zákonník práce je kľúčová norma, ktorá, ako som povedal, výraznou mierou rozhoduje o tom, či máme podnikateľské prostredie dobré alebo zlé, a čím viac rozviažeme ruky zamestnávateľom, čím viac zjednodušíme tento zákon, tým viac zlepšíme podnikateľské prostredie, tým viac pomôžeme tvorbe nových pracovných miest, tým viac vytvoríme situáciu, ktorá bude podporovať tvorbu pracovných miest a dvíhať zamestnanosť a potláčať nezamestnanosť.
Hovorím to preto, lebo je tomu dvanásť rokov, kedy som prišiel so zásadnou novelou, rozsiahlou novelou Zákonníka práce, ktorá bola prelomová, ktorá bola liberalizačná, ktorá narážala, samozrejme, na tvrdú kritiku zo strany ľavice, ale odštartovala raketový, raketové zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku v roku 2002, koncom roku 2002 a v roku 2003 sa naplno začala prejavovať a odštartovala výraznú tvorbu nových pracovných miest a rast zamestnanosti a rekordné tempo poklesu ne-za-mes-tna-nosti. Áno, toto je veľmi dôležité. Na tomto sa vždy budeme zrážať, ale fakty, keďže tú skúsenosť máme, hovoria jednoznačne v prospech toho, že uvoľňovanie rúk a priestoru zamestnávateľom pomáha zamestnancom, pretože zamestnanci nachádzajú viac a lepšiu prácu, lepšie platenú prácu a ich životná úroveň rastie. Touto cestou treba ísť. A preto takéto kroky vždy budem podporovať a aj túto novelu budem podporovať.
A prečo je to veľmi aktuálne dnes? Je to zo dňa na deň aktuálnejšie, pretože podnikateľské prostredie, prostredie pre zamestnávateľov sa sústavne zo dňa na deň, z mesiaca na mesiac zhoršuje. Slovensko sa prepadlo na tretie miesto odzadu v rámci Európskej únie. Za nami je už len, až sa dobre pamätám, Grécko a Bulharsko. Všetci ostatní sú pred nami z hľadiska kvality podnikateľského prostredia. To je proces, ktorý začal od nástupu prvej Ficovej vlády, bol pribrzdený počas krátkeho obdobia Radičovej vlády a zastavený, ale ani nestihol začať naberať opačný trend, nastúpila druhá Ficova vláda a pokračuje tento zhoršujúci sa trend. A výsledky? Výsledky sú nezamestnanosť, ktorá je vysoká a ktorá len v letných mesiacoch vždycky o niečo poklesne, veľmi nepatrný a žiadny nárast zamestnanosti, ktorý je dosahovaný umelými, umelými podpornými opatreniami, ktoré sú veľmi drahé a dočasné, rôzne formy dotovaných pracovných miest, ktoré maskujú a zakrývajú samotnú nezamestnanosť a sú len dočasného charakteru. A preto neprinášajú konečný efekt a naozaj sú veľmi drahé. Keby sme tie peniaze použili inde, tak dosiahneme lepšie efekty a viac pomôžeme našim občanom. A potom ako následok celého tohto procesu zmien tu máme úplne konkrétne negatívne dopady.
Ja som to pri schvaľovaní programu spomínal. Začínajú odchádzať firmy zo Slovenska, ktoré tu prišli z hľadiska jednoduchých, jednoduchých predností, predovšetkým za lacnou pracovnou silou, ale dobrá situácia je vtedy, keď tento efekt odchádza, pretože nechceme byť lacnou montážnou dielňou, ale odchádza, ale je nahradzovaný skvalitňovaním podnikateľského prostredia v iných oblastiach, v daňovej oblasti, v odvodovej oblasti, vo vymožiteľnosti práva, v tom, že nerastú poplatky a byrokracia a že jednoducho všetky tieto iné bariéry padajú. Na Slovensku ale za vlád, Ficových vlád, aj súčasnej, všetky tieto aspekty sa takisto zhoršujú. Takže tie firmy, pre ktoré jediný dôvod tu ešte zotrvávať bola lacná pracovná sila, keďže sa všetko ostatné takisto zhoršuje a, samozrejme, aj cena pracovnej sily rastie, ako reagujú? Odchádzajú. V Krompachoch odišiel Panasonic, 600 alebo 700, neviem teraz presne, či si to pamätám, to číslo pracovných miest, zaniká. A neni nahradzovaný ničím iným. A ja hovorím, že to je len prvá lastovička, aj keď možno nejakého škaredšieho vtáka by som si mohol vymyslieť na toto prirovnanie, ale jednoducho to je vrchol ľadovca. To tento trend bude pokračovať. Odídu ďalšie firmy, pretože naozaj to podnikateľské prostredie sa zhoršuje. A toto je zlé.
A preto by sme potrebovali nastoliť úplne opačný trend. Potrebovali by sme odstrániť problémy, zlepšovať podnikateľské prostredie, ale nič z toho sa tu za vyše dvoch rokov súčasnej vlády nestalo. Naopak, všetky parametre sa zhoršujú a na tejto schôdzi budeme mať ďalšie zákony, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie, daňové zákony, ktoré zvyšujú daňové zaťaženie, a ďalšie, ďalšie a ďalšie. Ja neviem, ako táto vláda, prečo si táto vláda myslí, že týmto spôsobom bude ešte dlho klamať ľudí, že robí niečo v ich prospech, keď výsledok je katastrofálny. Všetko sa obracia proti ľuďom a nie proti nejakým, vyššej strednej triede, proti tým najjednoduchším, najjednoduchším ľuďom v robotníckych profesiách. Keď sa pozriete na štatistiku, tak najviac rastie počet nezamestnaných v skupine ľudí so základným a nižším stredným vzdelaním. Tam rastie počet nezamestnaných. To znamená, tí, ktorých vy sa snažíte oslovovať sociálnymi, krásnymi kvetnatými rečami, doplácajú na túto politiku najviac. Samozrejme, dopláca na ňu stredná trieda, pretože už je úplne zlikvidovaná. A toto kormidlo by bolo treba otočiť, preto také návrhy, ako je zlepšenie podnikateľského prostredia cez nový dobrý Zákonník práce, by boli dobré, ale nemám ilúziu o tom, že by snáď mal šancu na to, aby bol schválený. Len hovorím to preto, aby sme videli, že Zákonník práce je veľmi dôležitá vec, veľmi výrazne ovplyvňuje podnikateľské prostredie. To, čo prináša pán minister Richter, ide cestou ďalšieho zošnurovávania, aj keď, znova poviem, možno aj v dobrom úmysle, aby odstránil niektoré problémy, ale zlými nástrojmi. A to, čo predkladá kolega Mihál, by bolo určite veľkou pomocou pre slovenský podnikateľský a zamestnávateľský sektor.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis