Ďakujem pekne za slovo. Ak dovolíte bez nejakých dlhých úvodných slov. Vzhľadom na to, že predpokladám, že aj podľa počtu prihlásených do rozpravy písomne a následne bude určite ešte množstvo poslancov prihlásených aj ústne, zrejme bude ešte priestor na komentáre.
Ja by som veľmi rád využil status spravodajcu a vystúpil v rozprave ako prvý s tým, že by som uviedol pozmeňujúce návrhy, ktoré vyplynuli v podstate z prerokovania...
Ďakujem pekne za slovo. Ak dovolíte bez nejakých dlhých úvodných slov. Vzhľadom na to, že predpokladám, že aj podľa počtu prihlásených do rozpravy písomne a následne bude určite ešte množstvo poslancov prihlásených aj ústne, zrejme bude ešte priestor na komentáre.
Ja by som veľmi rád využil status spravodajcu a vystúpil v rozprave ako prvý s tým, že by som uviedol pozmeňujúce návrhy, ktoré vyplynuli v podstate z prerokovania tohto zákona či už v samotnom výbore gestorskom alebo následne potom pri prerokovávaní niektorých sporných vecí s predkladateľom, respektíve so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Prednesiem teda pripravený pozmeňujúci návrh, ktorý bol predložený už na 27. schôdzu, keď, ako dobre viete, bol tento zákon stiahnutý, respektíve presunutý.
Dovoľte mi teda, aby som predniesol pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Tibora Lebockého a Antonína Cicoňa k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Prvý pozmeňovací návrh, respektíve poradové číslo 1.
1. V čl. I bode 27 sa v § 17 ods. 3 písm. c) za slovo "súhlasom" vkladajú slová "orgánu štátnej správy lesného hospodárstva a".
Pretože zmena hospodárskeho tvaru lesa je významným zásahom, považujeme za potrebné, aby táto zmena podliehala súhlasu príslušného orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. Viete o čo sa tam jedná. Pôvodne sa nevyžadoval na zmenu hospodárskeho tvaru lesa z vysokého na nízky súhlas štátnej správy lesného hospodárstva. Preto sme tam použili tento inštitút pozmeňujúceho návrhu a navrhli sme nasledovnú zmenu.
2. V čl. I bod 72 znie:
"72. V § 41 sa za ods. 15 vkladajú nové odseky 16 a 17, ktoré znejú:
"(16) Záväzné vyjadrenie podľa odseku 8 dotknuté orgány doručia príslušnému orgánu štátnej správy lesného hospodárstva do 15 dní od doručenia výzvy, ak vyjadrenie v určenej lehote nedoručia, má sa za to, že nemajú pripomienky k správe o hospodárení a požiadavky na vypracovanie pokynov na vyhotovenie programu starostlivosti, za ktorých dodržania program starostlivosti nebude mať významný vplyv na územie európskej sústavy chránených území. Záväzné vyjadrenie podľa odseku 13 dotknuté orgány doručia príslušnému orgánu štátnej správy lesného hospodárstva do 30 dní od doručenia návrhu, ak vyjadrenie v určenej lehote nedoručia, má sa za to, že s návrhom programu starostlivosti súhlasia."."
Je tam potom poznámka pod čiarou s odvolaním sa na 57a), kde sa uvádza § 9 ods. 1 písm. m) a § 103 ods. 7 až 9 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
"(17) Súčasti programu starostlivosti podľa § 40 ods. 3 písm. f) a g) sa účastníkom konania, zúčastneným osobám a tretím osobám, s výnimkou správcu informačného systému lesného hospodárstva (§ 45 ods. 2), môžu poskytovať len so súhlasom vlastníka a obhospodarovateľa lesa.".
Odôvodnenie: Znenie navrhovaného ods. 16 je totožné s vládnym návrhom zákona. Doplnenie ods. 17 nadväzuje na poslanecký návrh a doplnenie § 40 ods. 3, podľa ktorého možno okrem iných súčastí programu starostlivosti o lesy vypracovať ekonomický prieskum a ocenenie lesného majetku. Pretože v tomto prípade ide o citlivé informácie o hodnote majetku, respektíve o predpokladaných výnosoch z majetku, navrhuje sa, aby tieto informácie boli poskytované len so súhlasom vlastníka dotknutých nehnuteľností a obhospodarovateľa lesa. Je neodôvodnené, aby k takýmto citlivým informáciám mali neobmedzený prístup iní vlastníci majetku na lesnom celku, pre ktorý sa program starostlivosti o lesy vyhotovuje, alebo iné zúčastnené osoby, ktoré neboli zadávateľom vypracovania týchto súčastí programu starostlivosti o les alebo teda o lesy.
3. V čl. I bode 87 sa v § 47 ods. 5 v písmene b) slovo "päť" nahrádza slovom "sedem".
Táto zmena sa navrhuje ako zmena termínu automatického zániku platnosti osvedčenia o odbornej spôsobilosti odborného lesného hospodára z piatich na sedem rokov. Po piatich rokoch je možnosť, aby príslušný orgán rozhodol o zániku platnosti osvedčenia, ak z dôvodov hodných zreteľa (napr. úraz alebo nevyhnutné lekárske ošetrenie) sa nemohol držiteľ osvedčenia zúčastniť školenia v lehote piatich rokov od jeho získania alebo posledného preškolenia. K automatickému zániku platnosti osvedčenia (t. j. zániku zo zákona, nie na základe rozhodnutia príslušného orgánu štátnej správy) však z dôvodu straty kontinuity vo vzdelávaní a zabezpečení odbornosti celoživotným vzdelávaním by tak došlo až uplynutím siedmich rokov od vydania osvedčenia alebo posledného absolvovaného školenia.
4. V čl. I sa za bod 111 vkladá nový bod 112, ktorý znie:
"112. V § 60 ods. 1 písm. d) znie:
"d) zmene hospodárskeho tvaru lesa [§ 17 ods. 3 písm. c)].".".
Súčasné znenie písmena d) odkazuje na konanie o drobení lesných pozemkov, ktorý sa podľa vládneho návrhu vypúšťa. Zároveň sa vo väzbe na týmto návrhom uplatnené doplnenie § 17 ods. 3 písm. c) dopĺňa kompetencia okresného úradu, ako príslušného orgánu štátnej správy lesného hospodárstva na udelenie súhlasu so zmenou hospodárskeho tvaru lesa.
5. V čl. V bode 2 a v § 19 ods. 1 písm. d) slovo "päť" sa nahrádza slovom "sedem".
Navrhuje sa zmena termínu automatického zániku platnosti osvedčenia na činnosti s lesným reprodukčným materiálom z piatich na sedem rokov. Po piatich rokoch je možnosť, aby príslušný orgán rozhodol o zániku platnosti osvedčenia, ak z dôvodov hodných zreteľa (napr. úraz alebo nevyhnutné lekárske ošetrenie) sa nemohol držiteľ osvedčenia zúčastniť školenia v lehote piatich rokov od jeho získania alebo posledného preškolenia. To je tá analógia s odborným lesným hospodárom. K automatickému zániku platnosti osvedčenia (t. j. zo zákona, nie na základe rozhodnutia príslušného orgánu štátnej správy) však z dôvodu straty kontinuity vo vzdelávaní a zabezpečení odbornosti celoživotným vzdelávaním by tak došlo až teda uplynutím siedmich rokov od vydania osvedčenia alebo posledného absolvovaného školenia.
Toľko ten pozmeňujúci návrh, ktorý bol už predložený na 27. schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky. Vzhľadom na ten prerušený legislatívny proces od 27. schôdze vznikol dostatočný priestor na posúdenie oprávnenosti istých požiadaviek na vylepšenie vládneho návrhu na zmenu a doplnenie zákona č. 326/2005, preto by som rád aj ďalším pozmeňujúcim návrhom, ktorý je predložený až na 35. schôdzu, teda na túto prebiehajúcu, rád by som využil inštitút pozmeňovacieho alebo možnosti podania pozmeňujúcich návrhov cez podporu podpismi 15 poslancov v druhom čítaní. Predovšetkým s cieľom, aby došlo k precizovaniu oprávnených a odôvodnených súčastí a náležitostí programov starostlivosti o lesy a najmä aby došlo k precizovaniu a alternovaniu financovania tvorby týchto programov, teda programov starostlivosti o lesy. No a, samozrejme, ako spravodajca vzhľadom na to, že bol ten legislatívny proces prerušený, tak je mojou povinnosťou, aby som navrhol aj isté zmeny v účinnosti, respektíve v prechodných ustanoveniach, najmä čo sa týka termínov, lebo je úplne logické, že keď došlo k predĺženiu samotného legislatívneho procesu, tak pôvodné termíny navrhované v pôvodnom návrhu sú už neaktuálne.
Dovoľte mi teda, aby som pristúpil k predneseniu pozmeňujúceho návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Tibora Lebockého k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I sa za bod 69 vkladajú nové body 70 až 73, ktoré znejú:
"70. V § 40 sa za ods. 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
"(3) Súčasťou programu starostlivosti vyhotovenou vyhotovovateľom programu starostlivosti v spolupráci s obhospodarovateľom lesa a dotknutými orgánmi štátnej správy môže byť aj
a) ťažbová mapa,
b) evidenčná časť programu starostlivosti,
c) prieskum a plán lesnej dopravnej siete,
d) prieskum a plán zahrádzania bystrín v lesoch,
e) plán lesníckotechnických meliorácií,
f) ekonomický prieskum, vrátane vyčíslenia dopadov osobitného režimu hospodárenia,
g) ocenenie lesného majetku; podľa požiadaviek môže zahŕňať určenie všeobecnej a spoločenskej hodnoty, vrátane hodnoty efektov mimoprodukčných funkcií lesa."."
Ďalšie odseky 3 až 7 sa označujú ako odseky 4 až 8.
71. Paragraf 40 ods. 5 znie:
"(5) Náklady na vyhotovenie súčastí plánu podľa odseku 2 a podľa odseku 3 ak sa realizujú, hradí vyhotovovateľovi plánu štát [§ 55 ods. 1 písm. c)] prostredníctvom verejného obstarávateľa."
Je tam potom poznámka pod čiarou.
"56) Na ich vypracovanie možno použiť aj prostriedky z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka."
Poznámka pod čiarou k odkazu 56a) znie:
"56a) článok 35, bod. 2, písm. j) Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č.1305/2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a o zrušení nariadenia Rady č.1698/2005"
72. V § 40 ods. 6 sa slová "odseku 4" nahrádzajú slovami "odseku 5".
To je dôsledok vlastne posunutia jednotlivých ustanovení.
73. V § 40 ods. 7 sa slová "odseku 2" nahrádzajú slovami "odsekov 2 a 3".".
Doterajšie body sa prečíslujú.
Dôvodom tejto navrhovanej zmeny je požiadavka, aby náležitosti programu starostlivosti o lesy obsahovali aj súčasti, ktoré v minulosti obsahovali pôvodné lesné hospodárske plány a v súčasnosti sú nevyhnutné na hodnotenie efektívnosti Programu rozvoja vidieka v lesnom hospodárstve, a tiež z dôvodu, aby sa obnovilo zisťovanie stavu lesa v atribútoch, ktoré sú pre trvalo udržateľné a prírode blízke obhospodarovanie lesa nevyhnutné. Navrhované zmeny súvisia najmä s čl. 22 bod 1 písm. a) až e), ako aj s čl. 36 bod 2 písm. j) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Zároveň sa vytvára zákonná možnosť alternatívneho financovania náležitostí programu starostlivosti o lesy z prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ.
Druhý pozmeňovací návrh alebo teda poradové č. 2 v rámci tohto pozmeňujúceho návrhu alebo skupiny týchto pozmeňujúcich návrhov.
2. V čl. I sa za bod 69 vkladá nový bod 70, ktorý znie:
"70. V § 40 sa dopĺňa odsekom 9, ktorý znie:
"(9) Súčasti plánu podľa odseku 3 (má sa na mysli súčasný plán starostlivosti) podľa ods. 3 písm. a) až g) sa môžu prvýkrát zahrnúť do programu starostlivosti vyhotovovanom od 1. 1. 2015.".".
Doterajšie body sa prečíslujú. Ide o stanovenie jednoznačného aplikačného termínu v súvislosti so znením nového odseku § 40 ods. 3, ktorý som predniesol pred chvíľou.
Poradové číslo 3, 4, 5 až 6, ide tam o legislatívno-technické zmeny, zmena vnútorných odkazov v súvislosti s vložením nových bodov. Prečítať to musím. Zdržiavať by som nerád, ale musím to urobiť.
3. V čl. I sa za bod 69 vkladá nový bod 70, ktorý znie:
"70. V § 41 ods. 1 sa slová "§ 40 ods. 1, 2 a 6" nahrádzajú slovami "§ 40 ods. 1, 2 a 7."
Doterajšie body sa prečíslujú.
4. V čl. I sa za bod 70 vkladá nový bod 71, ktorý znie:
"71. V § 41 ods. 6 sa slová "§ 40 ods. 5" nahrádzajú slovami "§ 40 ods. 6".
Doterajšie body sa prečíslujú.
5. V čl. I sa za bod 79 vkladá nový bod 80, ktorý znie:
"80. V § 43 ods. 1 sa slová "§ 40 ods. 5" nahrádzajú slovami "§ 40 ods. 6".
Doterajšie body sa prečíslujú.
6. V čl. I sa za bod 102 vkladá nový bod 103, ktorý znie:
"103. V § 55 odsek 1 písm. c) sa slová "§ 40 ods. 5" nahrádzajú slovami "§ 40 ods. 6".
Doterajšie body sa prečíslujú.
7. V čl. I bod 127 znie:
"127. Za § 68b sa vkladá § 68c, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 68c
Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. júla 2014
(1) Odborné hospodárenie v porastoch, ktoré sú spoločnou vecou, zabezpečia vlastníci alebo správcovia jedným obhospodarovateľom lesa a jedným hospodárom najneskôr od schválenia programu starostlivosti, ktorý nadobudne platnosť po 1. júli 2014.
(2) Právnické osoby podľa § 47 ods. 2 predložia zoznam hospodárov podľa jednotiek priestorového rozdelenia lesa do 31. októbra 2014; na predloženie zoznamu sa primerane použije § 4.
(3) Fyzická osoba, ktorá úspešne absolvovala skúšku na získanie odbornej spôsobilosti hospodára do 30. júna 2014 a nebolo jej osvedčenie o odbornej spôsobilosti vydané alebo odňaté, môže požiadať o vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti podľa § 47 ods. 4 a zápis do registra hospodárov do 30. júna 2015.
(4) Osobitný kvalifikačný predpoklad určených zamestnancov, ktorí nespĺňajú podmienku vzdelania podľa § 57, zaniká najneskôr 1. januára 2019."."
Bod č. 8. V čl. V bod 6 znie:
"6. Za § 32a sa vkladá nový § 32b, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 32b
Prechodné ustanovenie k úprave účinnej od 1. júla 2014.
Ak u osoby, ktorá je držiteľom osvedčenia do 30. júna 2014 došlo k zmene údajov uvedených v osvedčení, je osoba povinná ich oznámiť a požiadať o vydanie nového osvedčenia do 30. júna 2015; vydaním nového osvedčenia zaniká platnosť osvedčenia vydaného podľa predpisov účinných do 30. júna 2014.".".
Bod č. 9. V čl. VI sa slová "1. januára 2014" nahrádzajú slovami "1.júla 2014".
Odôvodnenie k tým bodom 7 - 9: Zmena účinnosti sa navrhuje z dôvodu trvania legislatívneho procesu, ako som už uviedol, a dodržania požiadaviek a lehôt stanovených Ústavou Slovenskej republiky čl. 87 ods. 2 až 4 a čl. 102 ods. 1 písm. o. So zmenou účinnosti súvisia samozrejme aj zmeny termínov prechodných ustanovení.
Dovoľte mi teda na záver, aby som v súvislosti s predloženými pozmeňujúcimi návrhmi vyňal body spoločnej správy č. 5, 6, 7, 9, 16 a 21 na osobitné hlasovanie. No a čo sa týka mnou predložených pozmeňujúcich návrhov, tak navrhujem, aby sme o nich hlasovali spoločne, teda osobitne za prvý súbor a osobitne za druhý súbor.
Ďakujem veľmi pekne. Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis