Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, milé kolegyne, vážení kolegovia, dva týždne sme hovorili pri Váhostave a pri zdravotníctve o jednom konkrétnom oligarchovi, o Jurajovi Širokom, a pritom možno zanikla jedna dôležitá správa, ktorú vám chcem teraz povedať.
V tomto týždni zverejnila svoje hospodárske výsledky finančná skupina Penta. Ak si to pozriete, tak zistíte, že z majetkového portfólia finančnej skupiny Penta najrýchlejšie rastie jeden segment - segment zdravotníctva. Dosahuje už 40 % z majetkového portfólia finančnej skupiny Penta.
Keď ste prišli do vlády, tak jeden z prvých zámerov, ktorý ohlásil premiér Fico, bolo zoštátnenie súkromných poisťovní. Malo to byť vykonané, ak sa nemýlim, k 1. januáru, k januáru 2014. Teraz je skoro máj 2015. Máte väčšinu v parlamente. Nič sa neudialo. Prečo? Pretože tento parlament a vláda nie sú slobodní. Nevykonávajú svoju vôľu, ale vykonávajú vôľu niekoho iného. Nehovorím to so žiadnou radosťou, že dnes krajina funguje ako zlepenec oligarchov, kde si rozdelia aj zdravotníctvo konkrétne finančné skupiny, konkrétni oligarchovia, a nič sa neudeje. Akoby inak bolo možné, že rok aj niečo meškáte a nikdy neurobíte zrejme zoštátnenie súkromných poisťovní, ktoré ste avizovali, ktoré avizoval váš premiér, vedomý si toho, že máte absolútnu väčšinu v parlamente. Čo sa udialo? Čo sa udialo? Neplatí to, čo bolo napísané v spise Gorila, s kým má rokovať pán Haščák, aby riešil zdravotníctvo? A s akou maržou sa má v zdravotníctve podnikať?
Ja som tu spomínal v úvode svojho vystúpenia, aké je farizejské dnes sa obracať na opozíciu, aby schválila ústavný zákon o zákaze zisku, keď ste vašimi rozhodnutiami a za vašej vlády umožnili, aby si oligarchovia v zdravotníctve vyviezli zo zdravotných poisťovní zisk na pätnásť rokov. K tomu sa v rozprave nevyjadril nikto. 450 mil. eur odišlo na Cyprus, nezdanených, ktoré si rozdelili fifty-fifty Penta a Široký. Koľko mohlo byť z toho nemocníc zrekonštruovaných, koľko z toho mohli mať lekári vyššie platy a zdravotné sestry, o koľko menej mohlo odísť do zahraničia lekárov? To boli konkrétne rozhodnutia a konkrétne kroky.
Ja som myslel, že keď vystúpi pán poslanec Raši, lebo tu nebol v úvodnom slove, ale avizoval, že sa k tomu vyjadrí. Kauzu Falck za jeho ministrovania. Čisté štátne výpalníctvo. Licencie ste mohli zobrať Falcku alebo to zrušiť celé a zoštátniť, keď im vypršali licencie. To ste neurobili. Urobili ste niečo iné, keď hovoríte o tom, že lukratívny segment bol sprivatizovaný. Pripúšťam. Ste to mali zmeniť, vypršali im licencie. Nezmenili ste to! Povedali ste Falcku, môžte pokračovať, ale polovica Jurajovi Širokému. To vám naozaj nevadí? Veď ste mohli tie zlé rozhodnutia, ktoré boli urobené, a mnohé boli urobené asi aj zlé, napraviť. Vy ste ich nenapravili, vy ste ich ešte zhoršili. To sú konkrétne rozhodnutia.
Prečo sa pán Raši nevyjadril k Falcku, keď tu rozprával jak z veľkej knihy? To bolo za jeho ministrovania. A opakujem ešte raz. To pripomínalo správanie zločineckých skupín, keď niekomu poviete: Dostaneš licenciu, ale polovicu na drevo sem! Nehovorím to s radosťou, že tak funguje mafia, ale tak funguje organizovaný zločin. A o tom ste boli ticho. A to sú konkrétne prípady a konkrétne rukolapné veci.
Tieto dve schôdze potvrdili jednu veľmi zlú skutočnosť, že kto v tejto krajine reálne vládne. A ja sa obávam, že to nie sú volení zástupcovia tejto krajiny.
Pri Váhostave vládna väčšina čakala na ďalší postup v parlamente, na priamy prenos tlačových konferencií z Úradu vlády. Je to tak. Pán predseda, je to tak. Ja som bol na ústavnoprávnom výbore, ktorý nemal bledomodrý šajn, čo bude riešenie Váhostavu, pretože tlačová konferencia Váhostavu sa odložila, či Váhostavu, aj Váhostavu, aj premiéra na Úrade vlády. Dnes sa udialo to isté. Keď sa musela prerušiť schôdza parlamentu, lebo nebolo zrejmé, čo sa bude diať, aký bude výsledok rozhovorov, nechcem si domýšľať, že kde. Áno, aj o IX. poschodí hotela Hilton ešte niekedy asi bude potrebné povedať o tom viac.
To vám naozaj nevadí? Niektorým, nehovorím, že všetkým, poslancom SMER-u? Že v princípe sa dozvedáte, ako máte hlasovať a rokovať a rozhodovať, z televízie? Takto funguje táto krajina? Ja som presvedčený o tom, lebo nikto nemá monopol ani na cnosť, ani na neresť, žiadna strana, že aj medzi poslancami SMER-u sú ľudia, ktorým to vadí. Ktorým to vadí. A tieto dve schôdze odkryli úplne na dreň situáciu, v akej sa krajina nachádza.
Dva týždne sme v tejto snemovni nehovorili o problémoch ľudí, ale o probléme jedného z oligarchov. A tá tragédia tejto krajiny je v tom, že nehovorím, že iné vlády boli bezchybné, neboli. Keď spomínate vplyv finančných skupín, ja som sa ozval aj verejne. Možno som mohol urobiť viac, ale ozval som sa. Aj keď som bol ministrom spravodlivosti, verejne proti Pente v zdravotníctve, aj na vnútre, keď jeden zo spoločníkov Penty v Trende rozprával o tom, že v spolupráci pri príprave zákonov. Prečo sa aspoň u vás nenájde, keď nie sedem, tak jeden, ktorý povie: "Toto mi vadí," verejne. A ja by som bol rád, keby sa našiel. Lebo v opačnom prípade, v opačnom prípade, a hovorím to, ako si to myslím, úprimne, Slovensko dopadne ako Grécko. Grécko si sprivatizovali oligarchovia, sprivatizovali si verejný sektor, sprivatizovali si médiá. A na tom justíciu, orgány činné v trestnom konaní, nebol nikto stíhaný, ako nie je ani na Slovensku nikto z veľkých rýb stíhaný, lebo sa tam posúvajú ľudia, ktorí sú blízki oligarchom. To je tragédia. A pokiaľ tá tragédia sa na Slovensku nezastaví v priebehu rozumného času, tak Slovensko skrachuje. Slovensko skrachuje.
A nehovorím to s radosťou, myslím to úplne vážne. A ja pevne verím, že aj v SMER-e sú ľudia a sú poslanci, ktorých dnešný systém hnevá. Možno ešte nenašli odvahu to povedať aj verejne, ale ja verím, že mnohí z vás ju nájdu.
Ja si myslím, že na Slovensku vláda oligarchov, vláda zlepenca oligarchov musí skončiť. A som presvedčený, aj keď je piatňajší večer, že tieto dva týždne mali zmysel, maliozmysel o tom hovoriť, lebo bez toho, aby sme o tom hovorili, upozorňovali, ľuďom otvárali oči, sa na Slovensku nič nezmení. A Slovensko tú zmenu už potrebuje veľmi, veľmi urgentne.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)