Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2015 o 18:48 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2015 11:31 - 11:33 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja by som na pána poslanca Kollára nadviazal, to, čo hovoril, už to tu bolo spomínané, ja som to hovoril pri kauze Váhostav, a je to otázka aj na pána guvernéra v zásade, či si je vedomý, že výrazne stúpa v komerčných bankách, zrejme najmä v jednej, ale aj iných, odlievanie úverov na Cyprus. Ja tu mám graf od roku 2012 (rečník ho ukazuje plénu), dám ho aj pánovi guvernérovi k dispozícii, to stúpa lineárne. Tá dynamika poskytovania úverov na Cyprus je, je, má obrovskú dynamiku. To, tie červené čísla, to sú úvery poskytnuté slovenskými bankami nefinančným korporáciám so sídlom na Cypre, to je červená, a tá modrá na Slovensku. Teda toto je dynamika toho rastu alebo poklesu a je enormná, je enormná. Či v tejto veci teda Národná banka hodlá aj niečo podniknúť, lebo sa mi zdá to proste problém a, samozrejme, schránkové firmy a tak ďalej, že to je problém, ktorý trápi ekonomiku, a Národná banka by asi pri tom nemala byť ticho, keď je tá dynamika poskytovania úverov na Cyprus takáto výrazná. Takáto výrazná. Ale to ten, to stúpanie je lineárne, podľa mňa to ohrozuje finančnú stabilitu. Nie som ekonóm, ale tie čísla ma zarazili. A myslím si, že v tomto by Národná banka mala konať pred tým, ako dôjde ku komplikáciám. A teraz nechcem to dávať do polohy politickej, že od roku 2012 po zmene vlády došlo k tomu dramatickému rastu, ale je to veľmi varujúce podľa mojej mienky.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.5.2015 16:40 - 16:59 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, milé kolegyne, vážení kolegovia, o zákaze účasti v schránkových firmách jednak vo verejnom obstarávaní, ale aj pri nakladaní s verejnými financiami hovoríme minimálne od jesene tohto roku, kedy prepukla kauza piešťanského cétečka a ukázalo sa, že veľká časť obchodu v zdravotníctve smeruje do schránkových firiem, konkrétne v rezorte zdravotníctva, ktoré majú sídlo na Belize. Odvtedy neprejde jeden mesiac, aby sa neukázalo, v akých ďalších tendroch alebo v akých ďalších transakciách so štátom sú zapojené ďalšie schránkové firmy. Na ministerstve hospodárstva to bola kauza z Holandských Antíl, pri Váhostave to bol Nový Zéland, pri ministerstve dopravy to boli firmy na Cypre, takmer všetky firmy dostávajúce zákazky, najväčšie zákazky v rezorte dopravy sídlia na jednej adrese, na jednom poschodí na Cypre.
Táto krajina sa drancuje a samozrejme, že sa drancuje spôsobom, aby nebolo formálne vystopovateľné, ku komu tá korisť ide, a kvôli tomu existencia schránkových firiem je pre Slovensko, pre slovenskú ekonomiku, pre ľudí zničujúca, úplne zničujúca. Neexistuje žiaden legitímny argument umožniť schránkovým firmám ďalej takto pôsobiť okrem toho, ak by sme chceli kryť krádeže, len ak by sme chceli kryť krádeže, iná možnosť neexistuje podľa mojej mienky. Ľudia, ktorí, a poslanci, ktorí nehlasujú za prísny protischránkový zákon, tak môžu robiť len s tým, buď s motiváciou, alebo s uzrozumením, že kryjú rozkrádanie tohoto štátu a ten štát krváca. Ja si nie som istý, že táto krajina vydrží ďalšie štyri roky takéhoto drancovania, a to hovorím s plnou vážnosťou. Nie som fatalista a Slovensko nebude na sto rokov neúspešné, ale na dlhé roky áno, ak sa nezastaví dnešné drancovanie krajiny. A je až absurdné, že každý rezort tejto vlády má nejakú svoju destináciu, kde sídlia schránkové firmy, ktorým prihráva obrovské, obrovské zdroje, verejné zdroje v rôznych tendroch.
A tieto schránkové firmy aj spájajú mnohých oligarchov, ktorí stoja za dnešnou vládou. Nie je vôbec náhoda, že proste na jednej adrese, kam smerujú takmer všetky tendre ministerstva dopravy, sú schránkové firmy finančnej skupiny J&T, a na Novom Zélande, kde má schránky Váhostav, má schránky aj polovičný partner Falck zo zdravotníctva, za ktorým zrejme je tiež pán Široký. Práve som si prečítal, že nadácia Zastavme korupciu Miroslava Trnku odovzdala dnes predsedovi vlády petíciu za prijatie prísneho protischránkového zákona a odovzdala mu odkaz 200 ľudí, ktorí napísali predsedovi vlády a tejto vláde aj dôvody, pre ktoré si želajú, aby bol prijatý prísny protischránkový zákon.
Ja veľmi oceňujem, že táto nadácia pôsobí a že ju založil človek, ktorý získal bohatstvo, ak chcete, nie drancovaním štátu a vyciciavaním štátu, ale vlastnou iniciatívou, umom firma ESET dobyla Ameriku. Možno niektorí sáloví ľavicoví intelektuáli aj v tejto snemovni tu radi hovoria, že oni nemajú radi bohatých ľudí. Ja nemám nič voči bohatým ľuďom, ak nadobudli bohatstvo čestným spôsobom. Je to super, je to príbeh, ktorý je inšpiratívny. Čo mám proti bohatým ľuďom, mám voči tým, čo majú schránkové firmy po celom svete a na všetkých offshoroch a drancujú túto krajinu.
Keď minulý rok, koncom roku bola vláda pod veľkým tlakom, lebo aby sme si povedali pravdu, podľa mojej mienky jediné, čoho sa vláda obáva, sú ľudia v uliciach. Vláda sa neobáva ani médií, asi ani opozície, ale ľudí v uliciach. V tom čase boli ľudia v uliciach kvôli kauze piešťanského cétečka a jedna z požiadaviek ľudí v uliciach bola, aby bol prijatý účinný protischránkový zákon, účinný, tvrdý a prísny. Mali sme takpovediac vtedy vládnu väčšinu takmer na lopate, pretože premiér vedel, že musí konať, vedel, že musí konať, aby demonštrácie neprerástli do väčších rozmerov a bol by to už potom vážny problém. Aj vy dobre viete, ako sa vládna väčšina v tom čase obávala práve ľudí v uliciach, obáva sa ich aj dnes, samozrejme, ale v tom čase to bolo úplne aktuálne, pretože ľudia boli v uliciach.
Mne je veľmi ľúto, že sme tú šancu premrhali v decembri, keď sme mali tri týždne času a boli tu pozmeňujúce návrhy – a boli to kvalitné pozmeňujúce návrhy, aby sme prijali účinnú úpravu a mohli sme sedieť tri týždne aj s poslancami vládnej väčšiny, aby sa vytvoril návrh, ktorý bude nepriestrelný, lebo nikto si nemusí robiť nárok, že ten jeho návrh je najgeniálnejší. Nie, boli tu viaceré inšpirácie, viaceré cesty, jednu z nich predstavím aj dnes. A vtedy, žiaľ, SMER urobil taktiku a ja verím, že sme sa z nej poučili všetci aj v opozícii, že oklamal parlament a povedal, len sa všetci ukľudnite, my, samozrejme, že prijmeme účinný zákon, dajte nám čas, urobíme komisiu, budú možno nejaké chlebíčky a v marci prídeme s niečím komplexným. Už vtedy sme upozorňovali, že asi nie je veľmi prezieravé tomuto sľubu SMER-u dôverovať. Vieme, ako SMER svoje sľuby plní, dobre, možnože niektorí kolegovia mali ešte pocit, že treba dať SMER-u ešte jednu šancu, ja to tak v dobrom chcem interpretovať, nechcem interpretovať inak, ale len dobromyseľne. Ale samozrejme, že SMER svoj sľub nedodržal, to bolo jasné od samého začiatku.
Ja si myslím, že pokiaľ niekto v tom čase, vediac o tom, aký je problém so schránkovými firmami v zdravotníctve a na doprave a na hospodárstve, mal pocit, že vládna väčšina, vláda, táto vláda, ktorá to celé zastrešuje, príde s účinným zákonom proti schránkovým firmám, ak niekto myslel, že to naozaj sa stane a úprimne tomu veril, tak neberte to príkro, ale si myslím, že to je názor, ktorý je tak zrelý na vyšetrenie duševného stavu. To sa nemôže stať, ryby si nevypustia vlastný rybník a vláda, ktorá je postavená na tom, že drancuje krajinu cez schránkové firmy po celom svete, predsa nepríde so zákonom, ktorý jej tomu reálne zamedzí, na to netreba mať Nobelovu cenu z matematiky, aby sme to pochopili.
Odvtedy, od toho decembra, došlo k ďalším kauzám, ktoré som už trochu spomenul, a to boli kauzy, ktoré sa týkali ministerstva hospodárstva, ministerstva dopravy, kauza Váhostav. Je až čarovné, ako každý oligarcha za touto vládou má nejakú svoju krajinu, aby bolo zrejmé, že niekto je na Bahamách, niekto je na Cypre, niekto je na Belize, niekto na Novom Zélande, niekto je na Antilách. Je to tragédia tejto krajiny. A tak ako si oligarchovia rozparcelovali vládu, jednotlivých ministrov, tak každý minister tejto vlády má svoje schránkové firmy, kam prihráva kšefty, niekde v nejakej exotickej destinácii.
Nemusíme vymýšľať pri riešení schránkových firiem v princípe nič nového a ja si myslím, že konštrukcia, ktorá tu bola už v decembri a ktorá je vyjadrená aj v tomto návrhu noviel zákonov, je pravdepodobne najpraktickejšia. Ja budem počúvať aj iné návrhy, samozrejme, ale zdá sa mi, že je najpraktickejšia preto, že vychádza z toho, že ak chceme identifikovať toho konečného užívateľa výhod, to nie je nejaký nový inštitút, ktorý tu vznikol. To je známy inštitút, ktorý sa používa a aplikuje v kontexte boja proti praniu špinavých peňazí. Čiže dnes naša finančná polícia, finančné polície krajín Európskej únie a iných krajín, samozrejme, tiež s týmto nástrojom narábajú a vedia potom naďalej odhaľovať ďalšie transakcie finančné, prevody bankové, kde tie peniaze reálne končia, a či tá deklarácia o konečnom užívateľovi výhod je pravdivá alebo nie.
Možno si pamätáte, keď pred rokom aj štvrť približne mala určité pokračovanie kauza vašej prvej vlády, kauza nevýhodného predaja emisných kvót. Vtedy pred rokom bol zverejnený organigram, ktorý dokumentoval, akým spôsobom boli presúvané finančné prostriedky, ktoré prišli spoločnosti, ktorá tento kšeft zorganizovala. Figuroval tam aj jeden oligarcha stojací za SMER-om, jeden z akcionárov zakladajúcich SMER, tento organigram bol doručený našim orgánom činným v trestnom konaní zo švajčiarskej prokuratúry, ktorá ho mala od švajčiarskej finančnej polície, predpokladám, proste práve na základe švajčiarskych bankových zákonov, ktoré umožňujú cez konečného užívateľa výhod identifikovať, kto je ten reálny beneficient, kto je beneficial owner. Preto keď sme vychádzali v decembri z tejto konštrukcie, tak sa nám zdalo byť najlogickejšie, že by to nemala byť banková sféra, ktorá to bude preverovať, ale sféra finančnej polície, lebo ide o inštitút, ktorý sa využíva v praxi dlhé roky v kontexte boja proti praniu špinavých peňazí.
Priznám sa, človek niekedy má pocit, že si vytvorí nejaký názor, čas postupuje a má pocit, že ten názor je správny a ešte čas postupuje a si myslí, že je ešte správnejší, je to psychológia. Ale ja som sa snažil, ak sa to dá, s otvorenou mysľou vnímať aj ďalšie návrhy, ktoré prichádzali, a musím povedať, že v tomto prípade sa mi zdá, že konštrukcia, ktorú sme navrhovali v decembri a ktorá je prejavená aj v tomto návrhu zákona, je najlepšia a najfunkčnejšia, najpraktickejšia.
Tento návrh novely zákona predpokladá, že v každom verejnom obstarávaní pri každom tendri bude musieť preukazovať uchádzač o verejné obstarávanie konečného užívateľa výhod. To znamená cez potvrdenie banky, pretože banky tieto údaje majú a aj ich musia mať. Ak si pamätáte, ten problém s bývalým ministrom Pavlisom bol práve v tom, že ak on tvrdí, že do banky vkladal peniaze na účet firmy, ktorá mu nepatrila, a boli to vlastne peniaze nie jeho, ale inej osoby, tretej osoby, proste nejakých indiánov z Holandských Antíl, tak to musel vtedy deklarovať podľa platných zákonov, podľa vtedy platného zákona o boji proti praniu špinavých peňazí. To neurobil, lebo zjavne išlo asi o jeho prostriedky.
Dnes tá legislatíva je, jednak je harmonizovaná a je dobrá, netreba vymýšľať koleso. Naviac táto úprava by zabezpečila, aby v každom štádiu verejného obstarávania musel uchádzač a uchádzači deklarovať aj zmeny v konečnom užívateľovi výhod a aby ich museli preukazovať počas celej doby trvania zmluvného vzťahu, teda aj po vyhodnotení tendra, po jeho skončení, počas celej doby trvania zmluvného vzťahu, čo je kľúčová vec.
Tento zákon v rámci tejto konštrukcie sa týka nielen verejného obstarávania, ale aj zdravotných poisťovní, čo bol aj náš návrh v decembri, aj keď možnože nie všetci ho čítali, ale taký bol, dal sa veľmi ľahko verifikovať. Ale ideme aj ďalej a chceme ho rozšíriť aj na ďalšie transakcie s majetkom štátu, čiže novelizujeme aj zákonné správy majetku štátu a majetku obcí, vyšších územných celkov, nakladanie s majetkom verejnoprávnych inštitúcií, o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, teda v rámci privatizácie. A samozrejme, že keďže už som spomenul, že ide o inštitút, ktorý sa používa v kontexte boja proti praniu špinavých peňazí, tak aj zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti. Myslím si, že všetci odborníci aj na verejné obstarávanie, aj na pranie špinavých peňazí, teda tí, ktorí stoja na tej dobrej strane barikády, nie na tej zlej strane barikády, sa zhodli v tom, že vládna predloha, ktorá má byť tým systémovým riešením, je nedostatočná, má plno dier a pokrýva veľmi malý rozsah toho, čo pokrývať má. Ak mi predložíte názor skutočne erudovaného odborníka v tejto oblasti, ktorý tvrdí niečo opak, tak potom, potom skorigujem svoje vystúpenie, ale zatiaľ som také nič nepočul.
Tým chcem povedať, že boli ste upozornení, kolegyne a kolegovia, dopredu, že navrhujete aj v decembri a teraz znovu nefunkčný, deravý zákon. Úzko špecifikovaný a nefunkčný. Ja si nerobím ilúziu, že ktorý zákon prejde, či prejde náš zákon, alebo prejde váš návrh, v tomto nepustia počty. Ale nebudete môcť hovoriť, keď ten zákon bude nefunkčný, pretože bude nefunkčný, že ste o tom nevedeli a že ste hlasovali v princípe v dobrej vôli.
Znovu to porovnám na príklade, ktorý sa udial pred piatimi rokmi, keď vtedy premiér a dnešný premiér prišiel do parlamentu pred voľbami s vlastným návrhom zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Vtedy som upozorňoval celé plénum, že návrh bude nefunkčný aj kvôli konkrétnym ustanoveniam, a navrhoval som doplňujúci návrh, aby bol funkčný. Išlo o to, že podľa platného zákona sa do v princípe legálneho príjmu započítavajú neobvyklé obchodné operácie, čo je absurdné. Potom vie každý preukázať, čo chce. Že má 30 miliónov od strýka z Ameriky. Ten zákon prešiel, je účinný päť rokov, ešte ani v jednom prípade nebol aplikovaný. Je to zbytočný, hlúpy, nefunkčný zákon a vy ste vedeli o tom, lebo ste boli upozornení a nielen v takej všeobecnej rovine, ale aj v konkrétnej rovine, že zákon je nefunkčný. Napriek tomu ste ho schválili. To bola akože vlajková loď pána Fica, ešte keď bol v opozícii, ale z tej vlajkovej lodi zostala proste troska. Plávajúce trosky. Nič. Nula, nula, nič.
Pri tomto je to znovu podobné, a preto by som chcel všetkých vyzvať, ak tvrdíme, deklaratórne to tvrdí každý, že chceme bojovať proti schránkovým firmám, podporiť návrh zákona, ktorý bude účinný, ktorý bude reálny a nielen papierový. A pokiaľ ten návrh takto neprejde vo funkčnej podobe, tak si myslím, že nielen nadácia Zastavme korupciu, ale aj občania si urobia svoj názor, vyvodia z toho konzekvencie, z toho svojho názoru, možno už o niekoľko mesiacov.
Ďakujem, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.5.2015 11:05 - 11:06 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predseda, vážený pán minister, dovoľte mi predložiť pozmeňovací návrh, ktorý zosúlaďuje funkčnosť veľkého senátu v rámci Civilného sporového poriadku a Správneho súdneho poriadku.
Chcel by som zároveň ešte pred jeho prečítaním navrhnúť vyňatie na osobitné hlasovanie bodu 22 zo spoločnej správy k tlači 1333, teda k Civilnému sporovému poriadku.
Ten pozmeňovací návrh znie: Vládny návrh zákona Správny súdny poriadok sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 466 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
(3) Právny názor vyjadrený v rozhodnutí veľkého senátu je pre senáty Najvyššieho súdu záväzný. Ak sa senát Najvyššieho súdu pri svojom rozhodovaní chce odchýliť od právneho názoru vyjadreného v rozhodnutí veľkého senátu, postúpi vec na prejednanie a rozhodnutie veľkému senátu.
Doterajšie odseky 3 až 6 sa označujú ako odseky 4 až 7.
2. V § 466 ods. 5 sa slová "podľa odseku 4" nahrádzajú slovami "podľa odseku 5".
Zdôvodnenie: Precizuje sa rovnako ako v Civilnom sporovom poriadku ustanovenie o veľkom senáte a záväznosti právnych názorov vyjadrených v jeho rozhodnutí.
Ďakujem, pán predseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.5.2015 11:13 - 11:14 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predseda, teraz úplne vážne. Pán poslanec Martvoň nedal súhlas so stiahnutím návrhu, kde sú spolupredkladatelia, návrh teda nie je stiahnutý. Vždy, keď sa návrh sťahuje, tak musia súhlasiť na základe vašej výzvy všetci spolunavrhovatelia, teraz sa tak nestalo, čiže návrh nie je vzatý späť. Len si povedzme jasne, pretože v tomto rokovací poriadok je jednoznačný, aj ústava, poslanec ako jednotlivec má právo dávať návrhy zákonov, čiže návrh nie je stiahnutý, budeme hlasovať asi teraz. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec Brixi oznámil, že v rámci oboch predkladateľov má právo stiahnuť.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Nie! Pán predseda, teraz ste to počuli.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Ale opýtam sa pána poslanca Martvoňa, ako si vysvetliť tú...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Však on to povedal, netreba sa ho pýtať. Veď to teraz povedal.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, ja nebudem sa riadiť vašimi hodnoteniami, ja ako predsedajúci...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Sme to všetci počuli. (Reakcie z pléna.) To je moje hodnotenie? (Reakcie z pléna.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Presne tak, presne tak.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Povedal, že on ho nevzal späť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.5.2015 11:02 - 11:03 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán podpredseda, mám návrh, keby sme mohli prerušiť rokovanie do 11.30 hod. Odôvodňujem to tým, že predpokladám, že poslanecký klub SMER-u teraz rokuje, ktorý kandidát je najlepší, lebo však podľa toho sa bude rozhodovať. Preto aj viacerí kolegovia predložili podľa ich názoru lepších kandidátov, pretože to bude kritérium, ktoré bude SMER zvažovať, kto je najlepší, najdôraznejší, kto pôjde najtvrdšie proti korupcii vo verejnej správe. A preto by som navrhol, keďže tá, samozrejme to zvažovanie kvalít kandidátov, odborných a v zásade aj charakterových potrvá asi dlhšie, keby sme do 11.30 hod. mali prestávku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 18:48 - 18:50 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
No, to už považujem za trošku absurdný argument a to už sa mi zdá, že nie je ani vec naivity povedať, že by mal Maroš Žilinka zostať tam, kde je, pretože je príliš dobrý na to, aby bol šéf NKÚ. Len aby som upozornil možno kolegov. NKÚ má kompetenciu vyšetrovať porušovanie zákonov pri hospodárení s verejnými zdrojmi. Prokurátor Žilinka vyšetruje v princípe v trestnoprávnej rovine to isté, porušovanie zákonov v rámci našej ekonomiky. (Reakcie z pléna.)
Neviem už, ako sa to dá zrozumiteľnejšie povedať, a ja som mal doteraz pocit, že pani Crkoňová bola navrhnutá dvomi kolegami skôr z určitej naivity, kde SMER využil ich naivitu, aby mal záložné riešenie. Záložné riešenie preto, keby bol vytvorený verejný tlak na pána Freša, že pána Mitríka musí stiahnuť. Asi verejný tlak už na pána kolegu Freša nepôsobí, ale to je v princípe jeho vec, takže záložné riešenie tiež nebude aktuálne. Ale, ale mal som pocit doteraz, že je to vec, vec naivity.
Terajšia poznámka ku kolegovi, k prokurátorovi Žilinkovi, že je príliš dobrý na to, aby išiel na šéfa NKÚ, nech zostane tam, kde je, už považujem za trošku zlomyseľnú, nie naivnú. Naozaj.
A posledná poznámka je, posledná poznámka sa týka toho, ako sú glorifikovaní poslanci, ktorí dali iný návrh, ako je opozičný. Pred štyrmi rokmi bol navrhnutý SMER-om pán Trnka za generálneho prokurátora. Nikto z poslancov SMER-u nenavrhol iného kandidáta. Mám to chápať tak, že všetci poslanci SMER-u si mysleli – a asi áno –, že pán Trnka je najlepší prokurátor v krajine? Naozaj po všetkých kauzách, ktoré mal, po všetkých zametaní pod koberec?
Gratulujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.5.2015 17:07 - 17:08 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predseda, mám návrh, aby sa dnes, teda ak sa má rokovať po 19.00 hod., rokovalo najneskôr do 21.00 hodiny. Pán predseda, zdôvodňujem to tak, váš výrok o tom, že veď nech si poslanci určujú časy, je absurdný, lebo vy im hovoríte, že môžeme rokovať kratšie, ak budú ostatní ticho. To je v rozpore s vaším verejným prísľubom, že sa nebude rokovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, dám hlasovať o vašom návrhu.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Ale ja ho odôvodňujem, ja ho odôvodňujem. A považujem to ešte viac za farizejské, keď vaši poslanci zo sály odídu, nikto z nich tu nebude, lebo ste hlasovanie dali na 11.00 hodinu. A myslím si, že pokiaľ chcete vy zvyšovať dôveryhodnosť parlamentu, nič nás netlačí. Nie sú skrátené konania, nehorí, nie je problém. Nie je problém. Vám je to téma nepríjemná, preto chcete rokovať v noci, ale porušujete svoj verejný prísľub.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 15:41 - 15:43 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. K pánovi poslancovi Frešovi, ktorý teda už zjavne odišiel - niečo možno dohodnúť (smiech v sále) -, tak chcem povedať, že vypočutie kandidátov a diskusia o zbavení mlčanlivosti na výbore pre financie bola verejná. Boli tam médiá, boli tam poslanci, každý nech si urobí záver sám. Ja do polemiky vstupovať nebudem vo veci, kde som argumentoval.
Druhá vec, k pánovi poslancovi Bublavému. Pán poslanec, pokiaľ by ste vtedy viac možnože veci verejné vnímali alebo pamätali si ich, tak viete, že hneď po mojom nástupe do funkcie ministra vnútra začalo vyšetrovanie kauzy Gorila, v roku 2010. Bolo zrušené a zastavené, viete kým? Dobroslavom Trnkom v roku 2011 vo februári. Spomínali ste fotenie hlasovacích lístkov. Vy ste, pán poslanec, za koho hlasovali za generálneho prokurátora? Za koho ste hlasovali? (Reakcia z pléna.) Za Dobroslava Trnku. Za človeka – a to bol váš kandidát –, ktorý zastavil po štyroch mesiacoch vyšetrovanie kauzy Gorila tým pamätným listom, verejne známym, verejne známym. A preto bolo fotenie tých lístkov, čo bola, áno, dehonestujúca skúsenosť, lebo tuná niekto v tom čase – a obávam sa, že zločinecké skupiny – ovplyvňovali voľbu generálneho prokurátora. A áno, ovplyvnili, podľa mňa nezákonne, šiestich poslancov vládnej koalície. Ale koľko poslancov SMER-u hlasovalo za Trnku? Všetci. Tak na vašom mieste by som tíško sedel, tíško sedel! (Reakcia z pléna.)
Posledná poznámka k pánovi poslancovi Martvoňovi. Pán poslanec, už tu nie je ani pán poslanec Blaha, už tu nie je ani pán poslanec Brixi, už tu nie je ani pán poslanec Kolesík, tak pouvažujte. (Reakcia z pléna a smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2015 15:12 - 15:25 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, milé kolegyne, vážení kolegovia, oceňujem, že sa opozícia v tomto bode zjednotila.
Poviem najskôr na úvod, keby bolo čisto na mne, tak by som navrhol alebo súhlasil s tým, aby nominoval na post šéfa NKÚ svojho kandidáta SMER. O desať mesiacov bude v opozícii SMER, takže bude opozičný predseda NKÚ. To by samo osebe nebolo zlé v zásade. Ale pokiaľ premiér deklaroval dlhé roky, že post patrí súčasnej opozícii, a keď sa zjednotí, tak SMER, SMER to bude akceptovať, tak vychádzam z toho. Opozícia sa pri kauze Váhostavu zjednotila podľa mňa na prekvapenie poslancov SMER-u.
Len jedna poznámka k tomu, čo sa tu deje, je tu pomerne veľa poslancov opozície, nie je tu skoro nikto zo SMER-u. SMER hovorí, že sa bude rozhodovať podľa kvalít kandidátov. Ale v princípe poslanci SMER-u čakajú na, na pokyn, teraz neviem, či príde z úradu vlády, z hotela Hilton alebo z Bonaparte, neviem presne odkiaľ, ale v princípe poslancov SMER-u nezaujímajú kvality kandidátov, ale len proste to, čo príde ako pokyn pred 17.00 hod., ako hlasovať, alebo možno zajtra, lebo rozprava bude zjavne dlhšie. Po kauze Váhostav potreboval Fico alebo mal aspoň snahu opozíciu rozdeliť, tak prišiel návrh na voľbu kandidáta na predsedu NKÚ, s tým, že veď možno sa KDH so SaS-kou nedohodne, budú dvaja kandidáti a premiér znovu povie: "Vidíte, toto chcete ako alternatíva voči mne?"
Našťastie sa opozícia nedala nachytať a áno, opozícia sa zjednotila. Ja som sa pýtal na výbore pre financie, kde boli vypočúvaní kandidáti, alebo pán Mitrík hovorí, že on kandidoval preto, že videl, aká je situácia v parlamente. Ja som povedal, že čo videl, že sa opozícia zjednotila. Tak vtedy začal kandidovať? Nedáva to žiaden zmysel. Ani žiadnu logiku. Vyjadrím sa potom k tomu, že podľa mojej mienky, lebo tuná aj kolegovia hovoria, pán poslanec Frešo, veď pán Žilinka je dobrý kandidát, ale ja si myslím, že ten môj je o pol percentuálneho bodu lepší. (Smiech v sále.) To nie je vec viery, aj keď by som si to myslel, toto nie je otázka viery a mravov, ak by každý z nás nominoval kandidáta, o ktorom si subjektívne myslí, že je o pol percenta lepší, tak máme asi 67 kandidátov. A teraz viem si predstaviť, že keby bol kandidovaný nejaký nehodný kandidát, napr. Štefan Harabin, tak niekto povie opozícii, toto je cez čiaru, nie, musíme dať proste niekoho iného. Ale to nie je ten prípad. To zjavne nie je ten prípad.
Vyjadrím sa ku kolegovi Žilinkovi, lebo sme dva roky spolupracovali na ministerstve vnútra. Je to človek, ktorý je kariérny prokurátor, kariérny prokurátor, pôsobil niekoľko rokov na špeciálnej prokuratúre a pôsobil práve v oblasti, ktorej sa venuje NKÚ. A to sú podozrenia z ekonomickej trestnej činnosti, z netransparentných verejných súťaží, potenciálne podozrenia z korupcie. Ja si myslím, že ak niekto z hľadiska životopisu, aj keď dám nabok konkrétnu osobu, je kvalifikovaný ísť na šéfa NKÚ, tak je to kariérny prokurátor, ktorý má ešte aj skúsenosť s exekutívou, ktorú má NKÚ kontrolovať. Fú, ja si, ťažko by som vedel si predstaviť nejaký lepší životopis. Môžeme si povedať, že no mne sa zdá, že by to mal byť bývalý primátor Spišskej Novej Vsi. No O. K., ale to samo osebe ako kritérium alebo nejaké rozlišovacie kritérium nie je.
Je mi veľmi ľúto, pán poslanec Muňko odišiel z miestnosti a by som vás poprosil, pani predsedajúca, aby ste trošku upozornili vašich poslancov. Už sa to stáva trošku zvykom, tuná čítať rôzne anonymné maily, pán poslanec Muňko dostane anonymný mail, mal dopravnú nehodu, či nech sa k tomu vyjadrí, pritom vie, že sa k tomu dnes nemôže vyjadriť, lebo v pléne vystúpiť nemôže. Keď bolo vypočúvanie na výbore pre financie, pán poslanec Muňko tam nebol. Asi ešte email nedorazil a očakávam, že pán poslanec Muňko sem príde, lebo častokrát tu má vystúpenia také aj moralizujúce, a ospravedlní sa pánovi Žilinkovi za to, čo tu dnes porozprával. Myslím si, že to by mala byť absolútne elementárna vec.
Čiže myslím si, že, že kolega Žilinka, to je moja osobná skúsenosť, je mimoriadne kvalifikovaný kandidát na pozíciu šéfa NKÚ. Hovorím to aj s vedomím toho, že mu možno pri, toto moje tvrdenie pri poslancoch SMER-u poškodí, ale hovorím to s plnou vážnosťou. A je to moja skúsenosť. Samozrejme, že je v celej republike možno niekto, kto, každý by si vedel predstaviť, že ešte o niečo lepší, ale hovorím, je to absolútne kvalifikovaný kandidát. V tejto krajine máme problém s obrovským rozsahom korupcie, máme nefunkčné kontrolné orgány a málo funkčné orgány činné v trestnom konaní. Potrebujeme človeka, ktorý bude dôrazný, ktorý bude odborník, ktorý bude vyznávať heslo "padni komu padni", a ja si myslím, že všetky tieto kritéria spĺňa pán kolega Žilinka.
Vyjadrím sa veľmi stručne aj k ostatným kandidátom, ktorí sú tu dnes presadzovaní, alebo je tvrdené, že sú lepšími kandidátmi, ako je pán Žilinka. Pán Frešo hovoril dokonca podstatne lepšími kandidátmi, pretože pre predsedu NKÚ, ako nám hovorí príklad Francúzska, je kľúčové, aby to bol bývalý primátor. Je to síce také akože kritérium vytrhnuté z ničoho, ale ubezpečujem vás, že vo Francúzsku je taký systém, že každý funkcionár aj každý minister bol predtým starostom, primátorom, oni tak fungujú, najskôr komunálna politika, potom čokoľvek iné. Ale keby sme povedali, že každý náš minister musí byť, musel byť pred tým primátorom alebo starosta, asi by to s naším systémom neladilo. Odporúčam asi trošku doštudovať, doštudovať, pán poslanec Frešo, celkom ako funguje francúzsky systém. Dokonca oni majú ministrov, ktorí sú vo funkciách a sú zároveň primátormi, úplne iný systém, takže váš argument je úplne zlý. Zlý.
Ja som to už spomínal pred chvíľkou, že, že čo ma vyrušilo na rokovaní výboru pre financie, ale aj teraz na pléne, že akonáhle boli spochybňovaní kandidáti ďalší dvaja, pani Crkoňová, pán Mitrík, tak sa ozval veľmi znepokojivý šum zo strany poslancov SMER-u. A preto si myslím, že, že toto je len ďalší kamienok v mozaike, ktorú nie je možné inak vysvetliť, ako že ide o dohodu zo SMER-om. Však o tom myslím, že dnes nepochybuje nikto, kto má proste sedliacky rozum v zásade, že obidvaja kandidáti, aj pani Crkoňová, aj pán Mitrík, sú kandidátmi, ktorí prišli, síce formálne boli podaní poslancami opozície, ale v princípe ich predložili poslanci SMER-u alebo teda vládna väčšina v parlamente.
K pani Crkoňovej, to už mi príde zúfalé zo strany premiéra tvrdiť, že vlastne pani Crkoňová je opozičná kandidátka. Pani Crkoňová bola v politickej funkcii vo vláde Roberta Fica. Zopakujem to pre istotu ešte raz, bola v politickej funkcii vo vláde Roberta Fica. Bola vymenovaná do funkcie vedúcej úradu vládou Roberta Fica, myslím, že pred nejakým rokom a pol, teda v čase, keď už boli známe mnohé korupčné kauzy tejto vlády, kauza PPC, kauza SPP, tých skratiek si dosaďte, koľko chcete, už boli známe. Ona v tom čase akceptovala ponuku ísť do politickej funkcie vo vláde Roberta Fica. Ja ju nekritizujem kvôli tomu ani jej to nezazlievam, je to jej slobodné rozhodnutie, je to úplne v poriadku, ale obávam sa, že s týmto životopisom ísť kontrolovať vládu, ktorej bola súčasťou, je takmer absurdné. Ja ju nepoznám osobne, ja ju nechcem hodnotiť, ale bola v politickej funkcii vedúcej úradu, bola v politickej funkcii vedúcej úradu, poviem to, žiaľ, v skorumpovanej vláde. A teraz chcieť alebo očakávať, že bude kontrolovať svojich bývalých kolegov a pôjde im po krku, no, držím palce tým, ktorí tomu veria. Ale málokto tomu verí.
Málokto tomu verí.
Pán kolega Mitrík bol riaditeľom služby a za našej vlády a sme hovorili na výbore o, o... aj problémoch, ktoré vtedy nastali, a tým, že tu dnes nie je, nebudem, nebudem ich zdôrazňovať, týkalo sa to najmä vyšetrovania alebo zbavovania mlčanlivosti v kauze Gorila. Ale pýtal sa ho, myslím, pán kolega Švejna na rokovaní výboru pre financie, keďže pán Mitrík bol poslancom Národnej rady, že čo by si myslel, ako by sa cítil alebo čo by si myslel o situácii, ak by bol poslancom, ak by sa celá opozícia zjednotila na jednom kandidátovi, že by niekto prišiel a navrhol protikandidáta. Jeden poslanec. Čo by si o tom myslel? Čo to má byť za hra? A pán Mitrík nepovedal nič, nepovedal nič.
A je tu jeden príbeh, možnože menej závažný, ale je tu jeden príbeh, ktorý skončil podobne smutne, spred 20 rokov alebo takmer 20 rokov a to je príbeh Rudolfa Filkusa. Vtedy za Mečiarovej vlády Mečiar tvrdil, že jedno miesto podpredsedu parlamentu je pre opozíciu, ale nikdy tam nechcel nikoho zvoliť. Až potom rok pred voľbami, čiže v roku ’97 to asi bolo približne, pán Filkus vystúpil zo svojej strany, myslím, z DÚ-čky a zrazu ho Mečiar and company zvolil za podpredsedu parlamentu. Akože za opozíciu. On nikdy nebol potom už opozičný kandidát. A ja si myslím, že je to skôr taký tragický a smutný koniec kariéry. Nechať sa nie použiť, ale zneužiť.
Ja nechcem posudzovať verejne motiváciu poslancov, ktorí navrhli iných kandidátov. Ale myslím si, pán poslanec Frešo, a hovorím to úplne s plnou vážnosťou, že u vás to nebolo slobodné rozhodnutie, pretože pán Mitrík prišiel ako kandidát do parlamentu v čase, keď bola zjednotená opozícia. A považujem to za, za tiež trošku smutný príbeh. Zopakujem to ešte raz, som to hovoril aj kolegom, ktorí návrhy predložili aj pánovi poslancovi Kuffovi, aj pánovi poslancovi Kvasničkovi, tak to môžem zopakovať.
Voľba kandidáta na šéfa NKÚ nie je otázka viery a mravov, to znamená, že ak sa nájde dobrý kandidát, dokonca veľmi dobrý kandidát, ktorý na stupnici jedna až desať má deväť bodov, ak si aj subjektívne myslím, že bude mať deväť a pol bodu, tak si myslím, že, že to nie je dôvod naskočiť na hru Roberta Fica so snahou rozbiť opozíciu. Na úplne jasnú hru po kauze Váhostav. Úplne priehľadnú hru. Malé decko ju pozná, tú hru. Opozícia je jednotná, treba ju nejako poštuchnúť a rozbiť. Tak ideme na to. S tou pripomienkou, že keby naozaj išlo o nevhodného kandidáta, tak áno, si to viem predstaviť, ale všetci hovoríte, že pán Žilinka je vhodný kandidát, len ten náš je o trošinku lepší. (Reakcia z pléna.) Samozrejme, lebo bol primátor Spišskej Novej Vsi, to mi je jasné. (Smiech v sále.) A toto považujem za smutné. Rovnako by som ešte povedal druhú vec, že, už som to povedal vo faktickej pripomienke, že, že mali by sme sa snažiť v opozícii sa dohodnúť na postupe. Či voliť, nevoliť, ako voliť, ale, ale nemyslím si, že ak si niekto myslí ako jednotlivec alebo ako strana, že z tohto pre seba vytrieska ešte niečo zaujímavejšie, že v tom bude úspešný. A preto tieto také výstrely osamotené, že my nepôjdeme voliť, lebo..., a my si myslíme, a my vyzveme iných, lebo..., dohodnime, ja som ochotný, jak sa dohodneme, že nepôjdeme voliť, nepôjdeme, pôjdeme, pôjdeme. Hodíme neviem do urny Mickey Mousea, to je jedno, čo sa dohodneme, ale chcem povedať, že vnímam nie ako úplne rozumné ešte aj tieto procesné veci v médiách si odkazovať, že ako by sme mali alebo nemali ísť. Dohodnime sa a potom poďme to urobiť jednotne, lebo chcem povedať, že, že jediná snaha Roberta Fica a väčšiny v SMER-e je rozhádať opozíciu. Tak skúsme, skúsme, treba aj nejaké sebazapretie u každého z nás. Aj u mňa. Ale skúsme na túto úplne priehľadnú hru nenaletieť. Ja by som v tomto chcel všetkých kolegov vyzvať, máme čas možno do zajtra, lebo rozprava dneska neskončí, aby sme to ešte zvážili, aby sme dali reálnu šancu zvoliť dobrého šéfa NKÚ, a ak ho nezvolí, ak bude jeden kandidát spoločný celej opozície, všetkých poslancov, ak ho nezvolí Robert Fico, bude to jeho zodpovednosť, evidentná, jasná a nezmazateľná. Nepomáhajme mu v tom, aby sa tejto zodpovednosti mohol tak ľahko vzdať.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 14:37 - 14:39 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Kto by to bol tušil, že návrh pána premiéra Fica, aby sa opozícia zjednotila, zahŕňa aj stranu TIP, ktorú založil a financuje zo zdravotníctva Pavol Paška? To sme ešte tak, tak perfídne, to som ešte nikdy nepočul, že by toto mal byť akože zjednotený opozičný front, do ktorého patrí aj pán Pavol Paška. To je prvá poznámka.
Druhá poznámka, druhá poznámka sa, sa týka, ja som už na výbore hovoril a budú k tomu aj asi faktické, že akonáhle je kritika kandidátov nie opozičných, ale pani Crkoňovej a pána Mitríka, tak sa veľmi vehementne ozývajú zo zadných lavíc, bolo to aj teraz, poslanci SMER-u. Ak niekto doteraz mal pochybnosť, že ich kandidatúra bola vecou dohody našich kolegov z opozície a SMER-u, takúto pochybnosť som stratil. Stratil som ju na výbore pre financie a stratil som ju aj tu. Dnes budú vehementne obhajovaní naši kolegovia z opozície, ktorí predložili kandidátov, ktorých zvažuje podporiť SMER, a vaše verbálne reakcie sú toho len, len dôkazom.
Posledná poznámka k opozícii je, že premiér Fico sa nás snažil rozdeliť návrhom na voľbu šéfa NKÚ, nepodarilo sa to veľmi, je len pár poslancov, ktorí sa do tejto hry pustili. Ja by som ale vyzval možno aj ďalších kolegov, aby sme, ak sa dohodneme, ako postupovať, či voliť, či nevoliť, či stiahnuť, či nestiahnuť, či roztrhať demonštratívne lístky, alebo nie, sme sa dohodli. Ak niekto má pocit, že z toho pre svoju stranu vytrieska maximum, keď povie niečo iné ako všetci ostatní, tak si myslím, že by mal zvažovať dvakrát.
Ja si myslím, že tuná buď všetci vyhráme, alebo prehráme, to znamená, takéto akcie procesné, alebo že kto čo odporúča ostatným urobiť, urobme, ja sa prispôsobím, hovorím za seba. Ak sa dohodneme, nebudem robiť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis