Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.6.2014 o 12:20 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 10.6.2014 11:42 - 11:43 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Súhlasím s vami, že je to v podstate, nijakým spôsobom nie sme nad týmto úradom. Ale zase, keď tu nejaký minister dá svoju správu, zahraničné veci, školstva, sociálnych vecí, spravodlivosti, a keby parlament taký, ako dnes je, mu ju vrátil na prepracovanie, tak neviem, či by niektorý minister povedal, že nebude to prepracovávať. Tak až tá správa, keď to parlament povedal, tak nebola to len politika, bola to aj určitá vecná manažérska skúsenosť. Čiže tá minulá správa naozaj je, a ja som teda v opozícii, ale ani mne sa veľmi nepáčila. Nebola dobre napísaná. Táto je päťkrát lepšia, by som povedal. Čiže to, že keď my požiadame, aby sa prepracovala, a ona sa už nevráti, tak každého to troška zamrzí.
A rozpočet cez jeden milión nie je málo, 581-tisíc na platy tiež nie je málo. Keď prijme viacej, dajme im nižší plat alebo ako. Čiže to už je určite na vás, pani ombudsmanka.
Čiže ja vám prajem, aby sa vám darilo, aby ste stále boli očami a ušami parlamentu, aby parlament s vami spolupracoval, aby ste neboli politicky korektná.
Skryt prepis
 

10.6.2014 11:24 - 11:40 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážená pani ombudsmanka, vážení kolegovia, vážené kolegyne, som troška v rozpakoch, o čom hovoríte, lebo som počul predchádzajúce vystúpenia, tú vyčerpávajúcu správu pani ombudsmanky, tým prenasledovaním detí alebo nejakým, ľudských právach, deťoch. Tuná bola reč o, za prvé, reedukačných centrách, za druhé, o rómskych deťoch a mládeži.
Ja myslím, že by nebolo zlé raz za rok sa vrátiť aj k deklarácii práv detí, ktorú sme my ratifikovali v ´92., mnohé štáty ich doteraz neratifikovali, a tam sú naozaj deti v celom spektre svojich práv popísané a isteže by bolo dobré sa na to pozrieť teda nielen z titulu reedukačných centier a z titulu detí Rómov.
Ten prejav bol trocha dlhý, by som povedal, teda sme v kríze časovej, štvrtý týždeň, máme ešte 45 zákonov, kto si tú správu prečítal, tak sa; ja som bol jeden z nich, včera o jednej v noci som ju dokončil a trocha som sa nudil behom správy, lebo bola príliš dlhá a príliš ako uvažovala s tým, že nikto tú správu nečítal.
Treba konštatovať, že za týmto úradom aj za prácou pani ombudsmanky je naozaj kus práce. Je to v správe vcelku hodne opísané. Určite je správa lepšia ako minulá, aj keď niekoľko poznámok, takých konštruktívnych, by som, samozrejme, chcel k nej povedať. Ja, to neni vyťahovanie, po revolúcii som bol dva roky podpredseda vlády pre ľudské práva, vtedy bola nadšená doba, keď všetko išlo omnoho lepšie ako, samozrejme, teraz, ale skutočne tá angažovanosť nesúvisela s peniazmi, ale súvisela s angažovanosťou, so snahou niečo vylepšiť a aj s atmosférou celej tej doby, ktorá bola celkom iná.
Ja viem, že som mal právomoc dať vecný dar, knihu, kvety, medailu, niekedy obed vo vládnej vile, výnimočne, ale korunu som na nič nemal, ale teda behal som po celom vtedajšom Česko-Slovensku, možno som aj niečo vybavil.
Myslím si, že táto správa by mala byť prejednávaná vo viacerých výboroch, nielen v ľudskoprávnom a školstve. Zdravotníctvo určite - práva pacientov; spravodlivosti - väzni a tak ďalej; zahraničie - emigranti, azylanti; sociálny výbor určite. Čiže v budúcnosti ju skúsme dať aj do iných výborov, ktoré majú k tomu niečo povedať.
Mrzí ma to už dosť dlhotrvajúce napätie medzi úradom ombudsmanky a parlamentom, prípadne aj vládou. Ombudsmanka by mala byť nadstranícka, a iste aj je, ale politicky nekorektná, to znamená, to, čo nameria, to, čo vidí, by mala povedať a parlament a vláda ju musí takto akceptovať, pretože vlastne to je jej povinnosť takto pracovať.
Pani ombudsmanka to povedala, že jej úrad mal byť uši a oči parlamentu, čo je pekne povedané, básnicky. Len minulý rok, keď sme jej vrátili správu na prepracovanie ako parlament kolektívne, tak skutočne stačilo hodinu na nej popracovať, vyškrkať, prerekonštruovať správu, inú štruktúru spraviť a správu sme mohli kľudne prijať. Ona sa vtedy troška zaťala a povedala, že nie, nebude to robiť, no a odvtedy vzniklo toto napätie. Čiže nebola to celkom úcta voči parlamentu, keď parlament povedal, že prosíme správu prepracovať.
Ja myslím, že z toho pramenia aj ďalšie problémy, keď sme tu nedávno hovorili o Moldave nad Bodvou, aj ďalšie správy, ktoré pani ombudsmanka pripravila a dala sem. Nemusia všetky ísť do pléna, ale aj táto správa je z februára, čiže tri, štyri mesiace niekde ležala, možno keby bola hneď prejednaná, mohlo to byť jaksi akčnejšie. Za minulý rok niektoré veci sú rok staré.
A teraz konkrétne. Ja by som veľmi do budúcnosti hovoril alebo chcel, aby ste pracovali, pani ombudsmanka, s určitou priorizáciou tém. Ročne vybrať tri-štyri a na tie sa sústrediť. Napríklad reedukačné centrá bola dobrá téma, ale to malo byť aj v popredí celého. Ona sa tam asi trikrát spomína, vždy na iných miestach, a médiá si len toto vybrali, že za tri eurá deti jedia, a vlastne tak povrchne o tom vlastne píšu.
Druhá téma sú Rómovia, tak nielen vzdelávanie, ale všetko, čo súvisí s právami Rómov, ale aj povinnosťami. A tretia téma je napríklad rodina, odoberanie detí, to je veľké strašidlo u nás. V inom svete to beží naplno, čo je vážna chyba. No, ďalej, ďalej mi trocha v správe chýba popis spolupráce s inými domácimi inštitúciami, občianskymi združeniami, ktoré pracujú na ľudských právach.
Pred pár dňami som bol na záverečnej rade pre ľudské práva u ministra Lajčáka, kde sa v podstate odklepla pre pripomienkové konanie, ktoré včera začalo, stratégia ľudské práva na Slovensku. Čiže určite s ním by bolo treba viac spolupracovať, aj čo sa týka tej správy, aj čo sa týka budúcnosti.
Veľmi zaujímavý námet dávam, teda trocha si fandím, že tak ako v iných štátoch, ombudsmanka by mohla mať v rozhlase vždy päť minút každý týždeň, kde by jeden prípad podrobnejšie popísala a vysvetlila, v čom je chyba a v čom neni chyba. Ľudia to by počúvali a by to malo veľký pedagogický význam pre Slovensko. Takisto aj trojminútový vstup v televízii, kde by povedala niečo. To by malo byť pravidelne, to by vo verejnoprávnych rozhlasoch a televíziách by nemal byť problém. Len to musí byť, samozrejme, dobre pripravené a úderné. Sú štáty, ktoré to takto robia.
Reedukačné centrá, pár slov k tomu. Ja som náhodou, zhodou okolností dal ministrovi práce, sociálnych vecí teraz v štvrtok otázku na túto tému. Iste je tam veľa problémov, iste, sú to v podstate polepšovne, alebo nechcem povedať, že basy pre deti, s ktorými si už nikto nevie rady. Niektorí rodičia tam dávajú svoje deti, pretože si nevedia s nimi rady, aj keď nie je žiadny právny dôvod na to, aby tam boli. A to, aby reedukačné centrá patrili tiež pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a nie pod školstvo a ako zriaďovateľský orgán je ministerstvo vnútra cez VÚC-ky, sa mi zdá zlé. A že toto aj minister sľúbil v odpovedi, že pri najbližšom rozpočte a v legislatívnom pláne na budúci rok bude o tom uvažovať.
Ja myslím, že aj tie dávky na financovanie stravy súvisia s tým, že školstvo je chudobnejšie ako prác a sociálnych vecí. Napríklad deti v detských domovoch určite majú väčšie dávky, teraz sa mi nechcelo volať rýchlo, aby som to zistil, ale určite väčšie dávky ako je 2,43 až 2,87 deti do 15 rokov, ktoré majú v reedukačných centrách na stravné.
Potom idú jednotlivé body správy, kde sa ovšem nehovorí o priorizácii, ale o nejakej takej štruktúre, by som povedal, ľudskoprávnej. Napríklad osobná sloboda, hovoril som o prípade, ktorý sa sťažoval, alebo právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti hovorí jeden podávateľ, ktorý sa sťažoval, a z konkrétneho jedného prípadu sa potom spraví taký všeobecný blok alebo aspoň odstavec, alebo strana, čiže tento systém, keď sa na základe jedného, pár príkladov robia určité závery, je slabší.
Už napríklad politické práva, už tam je 23 prípadov, najmä právo na informácie, 6 oprávnených a tak ďalej. No, je veľa prípadov, keď sa naozaj, napríklad osobná sloboda. Ja som na blogu popísal také prípady, už som tu hovoril, keď sa človek nevinný dostal na základe udania manželky na trinásť mesiacov do väzenia v Leopoldove a po šiestich rokoch ho zo všetkého oslobodili, ale trvalo to šesť rokov a prakticky celý život si pokazil týmto a vlastne nič sa nezmenilo odvtedy a stále to, stále beží. No, čiže sú nielen týrané ženy, ale sú aj týraní muži.
Ďalší bod je právo na vzdelanie v menšinách, konkrétne v rómskom jazyku a právo na vzdelanie Rómov. Však to pekne zneje, len je to zložitejšie. Už problém dostať rómske deti do školy je už pokrok. Vieme, že platíme, keď mama dáva deti do školy, tak jej za to nejaké drobáky platíme. Aspoň donedávna to tak bolo, aby tam tie deti chodili. Vieme, že niektorí tie peniaze zoberú a potom zase nechodia. Tam je najdôležitejšia rodina, rodina, rodina. Škola je už chudák, keď to dieťa dôjde do rodiny veľmi, by som povedal, už pokazené a, do školy, pardon.
Vieme, že v Nitre je ešte stále katedra rómskeho jazyka, ktorá určite stále produkuje učiteľov v rómskom jazyku, ale obávam sa, že v máloktorých školách naozaj sa môže rómčina ako jazyk, ktorým by hovorili všetci, vyučovať. A fakt, že toto je iný fenomén, že tá segregácia, že tu sú rómske deti a tu sú biele deti, trvá a že mnohí rodičia na tom trvajú, lebo vidia, že tie rómske deti spolu s tými bielymi prinášajú problémy. Ale to je tiež už iný problém. No, veľmi odporúčam pani ombudsmanke a všetkým vám si pozrieť ten film Všetky moje deti o rómskych osadách, kde na túto tému sa veľa hovorí. Je to veľmi dobrý film.
Ďalej sa hovorí o prieťahoch. Tých prieťahov je stále veľmi veľa, 266 podnetov bolo. Zrejme všetky inštitúcie robia prieťahy, sa im to prepečie, nikto im to nevyčíta v podstate, keby nezaplatili faktúru za mobil alebo za, čo ja viem, plyn, elektriku, tak nemôžte robiť prieťahy, keď nezaplatíte, hneď vám klepnú po prstoch a tuná tie prieťahy trvajú niekedy veľmi, veľmi dlho a nič sa tým ľuďom nedeje.
Ďalšou takou témou je právna pomoc bezplatná zaisteným cudzincom. To je tak drobný problém, ale vážny problém, keď človek je zaistený a naraz nemá s kým hovoriť, pretože nie sú tlmočníci a nerozumia si a tak ďalej. Mnohí sa na to môžu sťažovať. Súvisí to aj s kvalitou tlmočníkov, aj s ich počtom, aj s ich financovaním. Nedávno som bol s ministrom spravodlivosti o tom hovoril. Neočakáva sa novela, aby sa umožnilo viacerým tlmočníkom pracovať v tejto oblasti. Čiže tam tá rýchla zmena asi nebude.
Oceňujem konkrétne návrhy na riešenia, tam je celý ich balík, len musím konštatovať, že mnohé z nich sú skutočne nereálne, že sa tam dajú, ale už dopredu vieme, že sa to nedá splniť. Tak ja nechcem ich všetky menovať, ale napríklad, aby pri výsluchu, aby pri zásahu policajných, aby pri vyšetrovaní mali stále kamery a stále to tam sledovali, to je taký nereálny požiadavok, ktorý proste je pekný. Aj keď tu bola Moldava nad Bodvou, sa o tom hovorilo, ale je to v podstate nereálne. To za chvíľu aj v rodine manželia musia mať kamery, keď sa budú rozprávať, aby potom a tak ďalej. To tak, bohužiaľ, nejde.
To, že v reedukačných centrách sa urobil kus práce, že sa to zmapovalo, že z 13 centier v šiestich pracovníci ich navštívili, aj tá metóda práce, došli aj neohlásení, bolo ich tam veľa, o pár dní znova došli, porozprávali sa s deckami, to je metóda dobrá, však treba dodržať aj ľudské práva tých učiteľov aj riaditeľov. Ja myslím, že tam je zrelá situácia na to, aby bola nejaká konferencia v reedukačných centrách, konferencia, kde by sa porozprávalo o tomto, aj tým riaditeľom pomôžme, aj školstvu pomôžme, aj prác a sociálnym veciam pomôžme. Čiže budem aj ja to trocha inicializovať, napríklad zajtra beží konferencia prenatálna medicína, ôsma v poradí, kde sa mnohé veci o dieťati už v tele matky bude rečniť, beží to na Univerzite sv. Alžbety. Čiže o reedukačných centrách by bolo tiež veľmi nutné mať jednu peknú konštruktívnu konferenciu. A, samozrejme, dať reedukačné centrá pod ministerstvo práce, sociálnych vecí. O tom som tu už hovoril.
Ombudsmanka dala aj tri prípady na Ústavný súd. Boli to relatívne drobné veci, napríklad čistenie chodníka, reštitúcia pozemku, a to tretie teraz neviem prečítať, ale tak ešte... (Obrátenie sa na ombudsmanku: Čo to bolo?) Hmotná núdza, áno, áno. Tá núdza, tak dobre, že dáva, aj keď nedostala ešte odpoveď, ale neboli to teda zásadné, gruntovné.
Tak končil by som. Som na štvrtej strane, niečo som si popodčiarkoval, aby som nezabudol, a mnohé som vyhodil. Ja si myslím, že ten úrad je dobrý, že pracuje. Na druhej strane, keď má úrad 19 právnikov, to neni málo. Tie regionálne centrá, obávam sa, že tak ľahko nebudú. A aj keby bol tam jeden človek, tak by to boli skôr také podateľne pre centrálu tuná. Iste by bolo ideálne, keby v každom centre napríklad, najmä v Košiciach, tak jak prezident mal aj v Košiciach úrad, tam niečo by sa dalo urobiť, ale to by možná išlo aj z tohto rozpočtu.
To, že ešte stále nie ste v štátnej budove, to je, samozrejme, zlé. Stále ešte 20 % rozpočtu ide na toto. Rozpočet cez 1 milión, myslím, že tiež neni až taký malý, aj keď 20 % ide len na sídlo, tak je to iste dosť veľa.
Oceňujem to, že 11 tematických výskumov sa urobilo, že..., troška mi vadí také to, ping-pong medzi ministerstvom financií a vami, lebo veľa razy dostanete rozpočet a čo ja viem, keď vás oni požiadajú o úspory 6 744 euro a vy to odmietnete, tak automaticky sa urobí napätie a do budúcnosti ešte tá spolupráca môže byť dosť ťažká, keď dneska v kríze všetci šetria. Čiže isteže by ste potrebovali viacej, ale napríklad európske fondy, nedajú sa požiadať európske fondy na nejaký pekný projekt pre vás? Cez to tečú veľké peniaze a proste, napríklad okolo Rómov alebo aj okolo tých reedukačných centier by určite sa jeden pekný európsky projekt dal urobiť.
Tak napriek mojim poznámkam, ktoré berte, pani ombudsmanka, konštruktívne a pozitívne, tak hodnotím správu jako dobrú a určite budem hlasovať za. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.6.2014 12:20 - 12:22 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Táto novela patrí skutočne k novelám, ktoré sú tu pre ľudí, ktoré im chcú uľahčiť život. Miesto toho, aby ľudí sekírovali a hneď dávali veľké pokuty, tak im tento život uľahčuje. Už si spomínal, pán poslanec, že keď poisťovňa môže upozorniť na končiacu poistku auta, bytu, domu, tak prečo by to nemohli aj okresné úrady takto, aspoň mesiac predtým a dokonca a tie poisťovne ešte dávajú aj mesačnú lehotu, že keď nezaplatíš, ešte mesiac ti platí poistka bytu, domu alebo aj auta nakoniec.
No, to, že okresný úrad, keď stíha a uloží pokutu, tak by mal stihnúť aj to oznámenie, keď sa blíži ten "deadline" pred tou STK-čkou, to je celkom logické a ten argument, že okresné úrady to nestíhajú, je vec len ich negramotnosti, lebo to robí počítač, zistí, prešlo to, dátum je väčší, bum, už to aj pošle a ani netreba obálku podpísať, zalepí sa to, mašina.
No, ešte posledná poznámka je k informačnému systému. Dať zaň, nový informačný systém, 30 miliónov eur, sa mi zdá absurdné. Dnes všetky ministerstvá majú informačné systémy, databázové, expertné, ktoré sú tzv. prázdne, čiže do nich stačí dodať údaje a tuná tie údaje, to je päť údajov o mašine, kedy je technická, aj číslo toho, číslo hentoho. Čiže vlastne robiť nový informačný systém pre to, sa mi zdá absurdné, netreba ho. Stačí nejaký iný upraviť. Iste by bolo dobré mať taký informačný systém, ale za 35 miliónov, dá sa to za desatinu z toho stihnúť len naplnením ešte prázdnych informačných databáz alebo expertných systémov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.6.2014 11:44 - 11:46 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem, ja by som si dovolil tri kritické poznámky, asociácie k tomuto vystúpeniu. Ja si myslím, že treba propagovať a treba mať deti. Samozrejme, sú s nimi problémy, nie malé, ale keď človek ostarne, tak vlastne mu tých radostí na svete neostane veľa a deti môžu byť jedným z nich, to je troška taká svätá poznámka, ale bohužiaľ, pravdivá, alebo našťastie pravdivá.
Druhá poznámka je, nedávno som sa stretol s človekom, veľmi blízkym, ktorý bol na dvoch stretávkach za dva večery, jeden bol v Prahe a druhý bol, druhá stretávka bola tu v Bratislave. A postrehy z jeho, to boli maturitné stretávky, že v Prahe tie decká 30-40 ročné, skromné, rodinne zamerané rozprávali väčšinou o týchto témach a temer všetci mali 2 až 3 deti. Čiže tá trhová ekonomika, ktorú ešte pán Klaus voľakedy hlásal a ktorá sa premenila na "trhni, co můžeš", ako keby tam končila, prestávala a začalo sa to orientovať na normálny život a teda aj na rodinu a deti. Na druhý deň bol tento človek na podobnej, na tej istej stretávke maturitnej tu v Bratislave a tam bol prekvapený, že jeho kamaráti biznis, ekonomika, toto a väčšinou mali žiadne alebo jedno dieťa, možno dve, niektorí, čo som bol prekvapený, lebo u Slovákov to bolo vždy opačne teda. Čiže tam tá ekonomika "trhni, čo môžeš", trhová, vlastne ako keby teraz kvitne a tie prívlastky, ktoré tam Klaus nechcel mať - sociálny, ekologický - nechceme ich tam ani my mať.
No a ešte posledné, že v Nemecku ľudia vymierali a v 70. - 80. rokoch začali vychovávať sexuálnu výchovu, edukatívne a tak šteklivé, dráždivé filmy, ľudia na to stáli v rade, aby mali viac detí a tak ďalej a výsledok bol opačný. Že tieto filmy prerástli... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.6.2014 10:54 - 10:56 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
By som chcel zdôrazniť, že tá rozprávka O troch grošoch, tuším, Dobšinského, už celkom neplatí. My stále o nej hovoríme, hovoríme o tej strednej generácii, ako je, to je tá sendvičová, ktorá sa musí starať o seba, ale aj tých hore, aj tých dole. Dnes, keď starí dlhšie žijú a keď mladí majú veľmi skoro deti, tak skutočne žije spolu aj 4 - 5 generácií. Ja mám doma takú 5 generačnú rodinu, kde najstarší, veľmi čulý má 96 a najmladší, tiež veľmi čulý, má necelý rok. Čiže bolo by ju treba zmeniť na päťgeneračnú rozprávočku, no. Ešte dodám to, že je to téma aj mnohogeneračných rodín a mnohogeneračných aj bytov. Taký americký systém, že máš osemnásť, padaj a staraj sa o seba, nie je dobrý, iste v niečom je pozitívny, že to dieťa má zodpovednosť za seba a že musí si tú kariéru svoju sám vybudovať. Ale zase tie deti potom často hovoria tým svojim rodičom, dali ste ma rýchlo do jasieľ, rýchlo do škôlky, rýchlo ste ma vyhodili z domu, tak teraz, keď budete vy starí, ja vám to vrátim, takisto vás rýchlo dám do domova dôchodcov. A ja mám svoj džob a vy máte svoj džob. Čiže mnohogeneračná solidarita, spolupráca mnohogeneračnej rodiny a mnohogeneračné byty neni fráza, ale je to skutočne cieľ na to, aby táto spoločnosť bola lepšia, aby aj deti naše boli lepšie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.6.2014 10:43 - 10:44 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja uznávam, čo povedal pán minister Mihál, že fakt, že sú tu ľudia, ktorí nie svojou špekuláciou alebo vinou deti nemajú, takže to je iný balík, ktorý tiež určite treba riešiť, možno aj od prípadu k prípadu. Tiež je dôležité na nich nezabudnúť. No len určite sa to nedá porovnať s ľuďmi, ktorí tých detí majú viacej. Dobre si ich vychovali, celý čas platili odvody, teda platili aj na tých, ktorí tie deti nemali a teraz nejakým spôsobom to zohľadniť, že nemajú veľký dôchodok, pretože stále boli doma a starali sa. Proste ide aj o zrovnoprávnenie tých matiek, ktoré celý život presedeli doma, starali sa o deti a nepracovali, nemali kariéru, nemali nič. Mali svoje deti, tie im teraz môžu svoje veci vrátiť, ale ja navštevujem domovy dôchodcov a tam som prekvapený tým, že aj tí drahí, aj tí lacnejší, aj tí štátni, je veľa ľudí, ktorí tam išli preto, že svoj byt predali a dali peniaze deťom, rozdali alebo dokonca vnukom a vzápätí, keď tí vnuci alebo tie deti majú im pridať 50 euro na mesiac, keď už ceny stúpli a štát na to nedáva, tak naraz donesú papier, že nemajú, že sú bezmajetní, hoci mesiac, pár mesiacov predtým získali veľké peniaze. Čiže stačí tam to čestné prehlásenie a nie nejaké majetkové priznanie alebo to. Čiže tam je tiež nespravodlivosť, že mnohí, mnohé deti zabúdajú na svojich rodičov v domovoch dôchodcov a to je vážnou chybou. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.6.2014 10:28 - 10:28 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
No dobre. Ďakujem veľmi pekne. Ja som tiež jeden z predkladateľov tohto zákona a teda dovolím si vystúpiť aj ako predseda Združenia kresťanských seniorov, druhej najväčšej organizácie seniorov celoštátnej na Slovensku po Jednote dôchodcov. No a dovolím si povedať pár poznámok a snáď aj štatistík, ktoré nie sú všeobecne známe, ale sú veľmi zaujímavé a podporujú práve, ako by som povedal, tento návrh. Podčiarkujem, že teda prekonávame krízu, sme v čase, keď ceny sú už dávno kapitalistické, ale naše penzie sú stále ešte socialistické. To ukážem aj na určitých krátkych štatistikách, ktoré mám teda zo Štatistického úradu.
Hneď takým prvým bolo to, že aká je priemerná výška vyplácaných dôchodkov. Tak veľmi stručne. Starobný dneska 399 euro. Budem zaokrúhľovať. Predčasný starobný 395, invalidný do 70% 197, invalidný nad 70% 349, invalidný 269, vrátane čiastočnej invalidity. A takto to ide ďalej, vdovský. Čiže sú to všetko relatívne malé sumy a nejaká štatistika tu nedávno bola povedaná, že 14-tisíc našich seniorov má penziu menšiu ako 200 euro. Čiže to je naozaj, naozaj málo.
Druhou takou štatistikou bol počet vyplácaných dôchodkov v mesiacoch. Tak je nás tu dôchodcov 1,329 miliónov. Čiže to je riadna sila, aj politická. Z toho starobný dostáva temer milión, predčasný starobný 21-tisíc, invalidných 230-tisíc, vdovských 293-tisíc, vdoveckých 39-tisíc a tak to ide pomaly dole. Čiže celkove dostáva 1,623 miliónov ľudí nejaké tieto príspevky, ktoré by sa mohli nazvať dôchodkami. Čiže to je relatívne tiež veľmi veľa na počet obyvateľov. Celkové sumy, toto nie je moc múdre, že to tu hovorím, ale sú skoro 6 miliárd euro, ktoré sa vyplácajú na starobné dôchodky, predčasné starobné, invalidné, vdovské a tak ďalej. Len na starobné sa vypláca v roku 2013 sa vyplatilo 4,4 miliardy korún. Čiže je to veľké, sú to veľké položky a chápem aj štát, že proste nemá na nejaké radikálne zvyšovanie, ale tento zákon práve dáva určitú malú symbolickú možnosť.
Čo sa týka rastu, nie, vzťahu priemernej výšky vyplácaného starobného dôchodku a priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. To je tiež zaujímavá štatistika, ktorá už teda je tu sledovaná od, po novembri. A odpichnem sa od roku 1993, tam tento pomer bol 47 %. O desať rokov bol 47,4, o ďalších desať rokov 2013 bol 47,39 tiež. No, čiže vidíte, že za 21 rokov sa vlastne, je to stále polovica, pomer dôchodku priemerného k priemernej mzde. Čiže to je relatívne málo v porovnaní s inými európskymi krajinami. Stále je to prakticky okolo 47 % iba. Čiže situácia určite v tomto smere nie je u nás dobrá. Aj keď určite v Európskej únii nie sme poslední a je tam ešte viacero štátov, ktorí sú na tom ešte horšie.
Tu je otázkou, ale to je už takým širším podnetom, možnosti zavedenia minimálneho dôchodku. Vtedy by tie najmenšie dôchodky naozaj nejakým spôsobom vypadli, aj keď toto by bolo iste náročné na štátny rozpočet. Ale takýto cieľ by sme mohli mať.
No a ešte poslednou takou štatistikou je vlastne to narastanie priemerného dôchodku, každoročne asi takých o 10, 15 euro, čo je pozitívne. Dneska je to už okolo 400 euro. Vlani bolo 389. Lenže to súvisí s úmrtím dôchodcov, najmä starodôchodcov. Čiže tým, že tí s tými najmenšími penziami umierajú pomaly, bohužiaľ, nie bohužiaľ, ale umierajú a tým pádom ten priemer stúpa. Ale neni to kvôli tomu, že by sa zvyšovali dôchodky, ale kvôli tomu, že tí ľudia s najnižšími dôchodkami umierajú.
Konštatujem, že chudoba v Európe rastie, aj u nás. A najmä sa to týka v prvom rade rodín s malými deťmi a až na druhom mieste sú seniori. To je zaujímavé. Čiže v prvom rade by mali rodiny s malými deťmi byť šetrené a potom seniori. Ale obidvaja sú na tom zle. Seniori celý život pracovali, tvrdo pracovali, vybudovali veľa vecí a teraz vlastne na starobu, posledné roky musia otáčať každý cent pri lieku a pri všetkom. To je také nedôstojné, by som povedal, no. Zas na druhej strane platí medzigeneračná solidarita, čo často zdôrazňujeme. Tento zákon ju vylepšuje. Ale tá medzigeneračná solidarita znamená aj to, tak ako to hovorí zákon o rodine, že sa obojstranne zaväzuje starostlivosť rodičov o deti, keď sú deti malé, ale aj opačne, detí o rodičov, keď sú deti veľké a starší ľudia zostarnú a nevládzu a sú odkázaní vlastne. Toto, najmä tento druhý bod, často starí rodičia hovoria, že deti nemôžu, nemajú a tak ďalej. Na to je veľa aj kontra príkladov. Ale nechcem to tu rozvádzať. Toto je skôr na demonštráciu, že seniori to naozaj dnes nemajú ľahké. Už tu bolo povedané, ešte sa to týka najmä matiek, ktoré mali viacero detí, stále boli doma, stále sa o nich starali, vychovali dobrých ľudí, ktorí pracujú, dávajú odvody. Ony boli zanedbané, majú nízke penzie, pretože málo pracovali, alebo vôbec nepracovali. A pritom ich deti dávajú odvody, platia dane a tak ďalej, že týmto by sme mali najmä, najmä pomôcť. Tu sa teda jedná o dopad na štátny rozpočet asi 15 miliónov eur. Je to tam napísané, keby sa 300-tisíc daňovníkov k tomuto prihlásilo.
Ja som svojho času spomenul aj takú inú možnosť, možno troška flexibilnejšiu. Možno v druhom čítaní, keď dúfam, že to prejde, by sme mohli o tom viac hovoriť v súvislosti s tou dvojpercentnou daňou. Lebo vtedy by sa nemusel rátať dopad zo štátneho rozpočtu, lebo dvojpercentná daň na kultúru, školstvo, cirkvi, šport a tak ďalej sa tak či tak niekde dáva a takto by sa dávala aj rodičom. Čiže vlastne by to bolo len prerozdelenie tých peňazí na dvojpercentnú daň, tak ako to vždycky robíme a na niečo dávame. Dokonca dneska je to už aj trojpercentná daň, ak ten daňovník robí aspoň 40 hodín ročne dobrovoľnícku prácu.
Vážení, končil by som. Pripomínam, že ide o formu pomoci seniorom, že sme všetkým, aj svojim rodičom, dlžníci a teda určite si od nás zaslúžia podstatne viac ako im dávame. A toto je taká malá forma ohodnotenia, pokus o malú kompenzáciu toho, aby videli, že sme na nich nezabudli.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2014 16:24 - 16:26 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja oceňujem tento návrh novely, lebo skutočne je v prospech ľudí a ich problémov. Vieme, že Slovensko je vo zvláštnej situácii, keď asi 400 000 ľudí dostalo svoje družstevné a štátne byty proste za málo peňazí do svojho vlastníctva. Tým vznikla situácia, že až 90 % ľudí na Slovensku býva vo vlastných domoch alebo bytoch a z toho 80 % má tieto vlastníctva bez úveru. Takže sme na druhom mieste v Európe. Na druhej strane každý majiteľ je, je v dileme, či si robí sám údržbu, alebo skupina ľudí, alebo istú správcovskú spoločnosť, ktorá sľubuje, že to bude robiť. Aj jedna, aj druhá cesta má svoje problémy a ťažko povedať, ktorá je lepšia. Určite keď to necháme na správcovskú spoločnosť, tak je tam určitý monopol, netransparentnosť a tí vlastníci často potom ťahajú za kratší koniec a veľmi často sa aj poslancom sťažujú, píšu, hovoria o svojich problémoch a ťažko je tam tie uzly všetky rozmotávať, no.
Oceňujem, že nová táto úprava by urobila poriadok aj do fondov ich používania, aj určitý poriadok do celého tohto systému. Iste v druhom kole by sa ešte dalo všeličo vylepšiť a určite treba o tom viac hovoriť, aby ľudia napísali svoje podnety, aby to bol zákon v prospech ľudí. A aj to je vážne a dobré, že treba zverejňovať neplatičov, ktorí si dlhodobo neplatia a využívali tieto možnosti, tak treba ich zverejňovať a aj postihovať, keď je to naozaj dokázané. A proste je to vážna chyba tých, ktorí neplatia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.6.2014 14:21 - 14:24 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Uvedomil som si to, že fakt táto otázka patrí dvom ministrom, ministra školstva a na vás, no, už z nejakých dôvodov som to dal akurát vám. Takže ja sa teším, že táto téma sa otvorila, že sa o nej vie a že aj ombudsmanka vo svojej prácei ktorú budeme tu ešte v utorok prejednávať, sa tomu venuje, ak keď si myslím, že príliš veľa venuje pozornosti tomuto, lebo na Slovensku je veľa problémov ľudských práv ,a nielen reedukačné centrá.
Nedávno som v takom reedukačnom centre bol a som bol prekvapený aj jeho úrovňou na jednej strane, ale aj tým, že nie sú tam len deti, ktoré sú tam kvôli svojmu chovaniu, prípadne súdnym rozhodnutím, ale deti, s ktorými si rodičia nevedia rady, dať rady a tým pádom ich tam sami ako nanominujú a čakajú, že ich táto, by som povedal, polepšovňa polepší, čo sa aj, dúfam, často stáva.
No, ja teda len doporučujem, aby sa v tom ďalej rokovalo. Najlepšie by bolo, keby všetky, teda voľakedy dojčáky zo zdravotníctva alebo pod ministerstvo práce patrili rôzne iné zariadenia okolo detí a detské domovy patrili pod školstvo. Teraz sa všetko dalo vám, čo je dobré, pod jednou strechou, ale myslím si, že aj tieto reedukačné by som povedal polepšovne, ja ich nechcem nazvať aj väzeniami, lebo niektoré majú naozaj veľmi tvrdé režimy, keby sa tiež presunuli v perspektíve pod jedno ministerstvo, pod jednu egidu. A myslím, že by to patrilo vám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 16:38 - 16:39 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Pán poslanec Číž naozaj nehovoril zle, si myslím, mal by tu častejšie vystupovať a ja som ho na rozdiel snáď od iných celkom dobre stačil sledovať, aj keď hovoril tak jak guľomet. Nepatrí sa k takému nekonfrontačnému štýlu a vystúpeniu hovoriť, štyrikrát o klamstve, lebo teraz ide o nejakú inú vec. Spomínal aj to, že o novelách ústavy, ak keby bolo ešte možné, ja tiež často hovorím o ďalších možnostiach, napr. diskriminácia podľa veku, ktorá v našej ústave nie je zakotvená. Ďalej idú komunálne voľby, zastaviť možnosť na trvalé prihlásenie sa do obce pred komunálnymi voľbami, odvoliť v prospech niekoho a potom sa odhlásiť. To sú ešte tiež diery, ktoré by sme mohli snáď opraviť. No, 25 rokov, ale, samozrejme, nie teraz, niekedy snáď inokedy. Dvadsaťpäť rokov sme tu po Nežnej revolúcii a vidíme, že spoločnosť sa nie a nie zmeniť, keď sa nezmenia ľudské srdcia a ľudské srdcia zmeniť je vec generácií z výchovy, vec dobrej rodiny, dobrej školy, vlastne o tom, o čom tu hovoríme, výchova k prosociálnosti, k stálemu vzdelávaniu. Ak teda toto nezmeníme, tak sa nič nezmení a budeme stále na tom istom mieste. Takže vítam aj tento príspevok a vítam aj to, že, dúfam, zajtra odsúhlasíme túto novelu ústavy.
Ďakujem.
Skryt prepis