Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.6.2014 o 12:02 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 26.6.2014 14:23 - 14:24 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister, keby ste bol povedal, Šarišan zastaví v Ružomberku, mohlo to dávno skončiť. Rýchlik 1504, mám všetky tie trasy tuná, Šarišan, naozaj stál v Ružomberku a jednu minútu to trvalo 18.04, 18,05. Teraz sa zaviedol IC 1502 Šarišan, ktorý už ide až z Humenného, ale v Ružomberku nestojí, stojí v Liptovskom Mikuláši. Štyridsaťosem študentov z Katolíckej univerzity v Ružomberku sú vlastne z Popradu a z Košíc, to je možná tisícka ľudí. Tí keď idú Šarišanom, išli predtým, 10,50 to stálo, 4,12 hod. to trvalo a zastavili im to v Ružomberku. Teraz musia, idú s týmto Šarišanom, čakajú 40 minút v Liptovskom Mikuláši, trvá to 3,51 a stojí to 15.50. Obrátili sa na mňa, čím som im splnil túto ich prosbu. A myslím si, že nič by sa nestalo, keby aj tento Šarišan, ktorý ide z Humenného a naozaj prináša študentov, lebo to je, iba v sobotu a nedeľu chodí, by zastavili aj v Ružomberku. Pri troška dobrej vôli by tá minútka sa v tom harmonograme našla.
Všetko, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2014 10:54 - 10:56 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem konštatovať, že prenasledovanie kresťanov najmä v islamských krajinách je už dlhá história, a ja verím, že naši veľvyslanci cez diplomatické kanály intervenujú príslušné vlády a že aj ministerstvo v tomto smere niečo určite robí, aj keď možno to nie je vidno momentálne.
Ja som tiež podpísal petíciu, medzinárodnú petíciu za oslobodenie tej Sudánky. Mám aj doklad o tom. A som šokovaný teda naozaj, že ju znova zavreli. To je neslýchané. A Slovensko by tentokrát naozaj malo aj veľmi verejne a otvorene povedať, že to sa v civilizovanom svete nerobí. Ináč v súvislosti s "prajdom", v sobotu o tretej bude pred parlamentom zraz aj pochod za rodinu v červených tričkách, takže prídite. Budú mať celkom iné trasy tieto dva pochody, takže každý si bude rozprávať svoje.
A ešte to chcem povedať skrz včerajšok, včerajší rečníci majú naozaj hendikep, pretože pán minister tu nebol. Nemohol on za to. Ja som tam mal 14-minútový prejav v rozprave. V minulosti mi pán minister vždycky písomne na moje podnety odpovedal, dúfam, že to bude aj teraz. Včera tu bol aj pán premiér. V európskom výbore sa dlho debatovalo o dnešnej bruselskej schôdzi, Ukrajina, Albánsko, témy na budúcu, na naše predsedníctvo v Európskej únii, tak to sú tiež témy, ktoré sú zaujímavé, a určite sa k nim ešte aj dneska vrátime.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2014 17:56 - 18:10 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážení kolegovia, kolegyne, dovoľte ako členovi zahraničného výboru povedať pár slov.
V prvom rade poďakovanie pánu ministrovi, lebo naozaj si zaslúži dobrú fľašku za to, že tu reprezentuje zahraničnú politiku a tri ťažké správy, dlhé, ktoré majú mnoho megabajtov v pamäti, a on tuná všetky, o nich porozprával. Zajtra sa zahraničný výbor stretne s pánom ministrom, tak budem mu to tlmočiť, ale zároveň mu aj poviem, že teda mohol tu byť alebo mohol to presunúť, alebo táto debata o zahraničných veciach raz za čas v parlamente má svoj význam a určite mohol tu snáď byť.
No, pár slov k správam, nakoľko idú tri za sebou, takže možná budem trocha skákať z témy na tému. Ukrajina, no, vieme, že sme podpísali politickú asociačnú dohodu a že sa pripravuje obchodná. Ja som si na európskom výbore dneska dovolil zafilozofovať, že, zafilozofovať, že obávam sa, že skôr ako neskončí vojnový konflikt, tak možná s touto dohodou by som počkal, lebo môže prispieť k podstatnej väčšej rozštiepenosti východná Ukrajina – západná Ukrajina. A Ukrajina, ako všetci dobre vieme, je ďaleko od Európskej únie, Únie, ešte stále. Čiže bude sa o tom rozprávať zajtra v Bruseli, ale je to stále horúca veľmi téma. Je to mnohoparametrický problém, kde nielen Ukrajina a Rusko, ale aj Amerika a Európska únia majú svoje radosti, ale aj starosti. A aj viny.
Druhou témou je aj ďalší status kandidátskej krajiny, to je Albánska. Som prekvapený, že už sa hovorí, že sa im tento status udelí. Tak Albánsko je blízko Kosova, je blízko, je prepletené s Kosovom, má svoje problémy. Voľakedy sa hovorilo o Veľkom Albánsku, celkom to asi téma skončená nie je, tak som tiež prekvapený, že náhle sa Európa rozhodla dať štatút kandidátskej krajiny. Hocikedy sa to môže stať prípadne aj s Tureckom, myslím, že tam by Slovensko malo jasne povedať to, čo už dávno hovorí, že proste privilegované pásmo s Tureckom áno, ale plné členstvo nie. A Turecko veľmi dlho už robí, raz za mnoho rokov spraví jednu kapitolu, tak neviem, či z toho niekedy niečo bude. Táto téma v správe je relatívne dosť málo spomenutá.
Dosť vážna téma je naše predsedníctvo v 2016. Aj teraz v Bruseli, zajtra, sa bude hovoriť o tom, že sa vypracuje strategický rámec priorít na nasledujúcich 5 rokov, čo však nie je zlé, len tam by už mali byť aj naše priority, lebo to už sa týka aj nás, nášho predsedníctva, čiže nepamätám tu nejakú veľkú aktivitu, aby sme začali o nich diskutovať na celonárodnej úrovni, čo sa týka priorít Slovenska v roku 2016.
Je taký, volá sa to tuším národný konvent, ale má doteraz skôr taký slávnostný charakter ako pracovný. Už sme sa viackrát stretli, ale k slovu sa tam ťažko bolo dostať. Čiže nejakú celoštátnu diskusiu o témach predsedníctva, tá by nezaškodila, ja by som ju vrele doporučoval, sa to rýchlo blíži. Organizačné veci, prijímame mladých, staráme sa o budovy, ale vlastne o konkrétnych témach, s ktorými Slovensko predstúpi pred Európu, ešte sa veľa nehovorí.
No ďalej. Hovorí sa tam o prekonaní hospodárskej a finančnej krízy, pričom to celé prekonanie stále aj naši ekonomickí ministri vidia len v raste HDP. Minule som čítal taký článok, 10 absurdných bodov, čo zvyšuje rast HDP, kupovanie, kazenie, spotreba, všetko vymieňať rýchlo, rýchlo, HDP rastie, my rastieme, ale je to cyklus dokola, a teda či nielen rast by mal byť tou metódou, ako prekonáme finančnú krízu.
V4, myslím, že to zoskupenie je veľmi dôležité, je tomu tam venované pár riadkov. Je to sila, ktorá v Európe niečo znamenala, keby sme ťahali spolu, nateraz celkom ťaháme, Slovensko je predsedníckou krajinou. Samozrejme, bremeno toho štátneho občianstva dvojitého tam je stále, ale určite chyba bola najprv na maďarskej strane, že bez diskusií s nami prijali nejaké rozhodnutia, na ktoré sme my reagovali príliš rýchlo, a odvtedy sa k tomu nevieme odhodlať, ale mnoho štátov vo svete má dvojité občianstvo, prečo by sme aj my nemohli mať. Stratili sme veľa slovenskej krvi, keď sa Česko-Slovensko rozpojilo, mnoho Slovákov ostalo tam, sa prihlásilo za Čechov, hoci sú Slováci a tak ďalej. To nás až tak nemrzelo, ale vrátiť sa k tomuto by bolo iste dobré a nájsť nejaké pekné, dobré riešenie, mnohé štáty dvojité občianstvo majú.
Poľsko, vzťah s Poľskom je tam odbavený ešte olympiádou, vtedy sme ešte nevedeli, že olympiáda nebude, chvalabohu. No skôr by som povedal, že poďakovať treba Poľsku za to, že teda zistilo, že to je nereálne vzhľadom na financie, na všetko možné, životné prostredie, tak je to troška málo, keď hovoríme o olympiáde, ktorá už nebude.
Rakúsko tam má venované štyri riadky, sme tu vedľa seba susedia 25 rokov a, pravdupovediac, to susedstvo je také "odtál-potál", nejaké veľké spoločné projekty prakticky neexistujú. Zdá sa mi, že v tom hodnotení zahraničných vzťahov príliš veľa sa dáva na dvojstránky, na naše návštevy tam alebo ich tuná. Tak iste je to dôležité, keď náš premiér ide niekde alebo prezident, alebo sem naši, druhí dôjdu, ale zas na druhej strane podstatné je to faux abdos, to nasledovanie, čo je potom, čo sa z toho, čo sa dohodnú, dohodne alebo skutočne vyrieši.
No o Kórei tam temer nič neni, ale nedávno sme mali na zahraničnom výbore nového kórejského veľvyslanca a tak si myslím, že ja som teda bol v Južnej Kórei štyrikrát, v Severnej raz dosť dlho, no a táto krajina je zaujímavá už tým, že tu máme Samsung, Hyundai a tak ďalej, ale my Slováci – a to som aj veľvyslancovi dával trošku za úlohu, teda takú len priateľskú –, že byť mediátorom medzi týmito dvoma krajinami, je to stále ten istý národ, ten istý talentovaný národ, aj keď vývojom sa veľmi vzdialil, ale zas je to tak nutné humanitárne pomôcť tomu severu, prípadne mu odpustiť ešte náš federálny dlh, ktorý aj tak nikdy nedostaneme, že v tomto mediátor, tak ako Slovensko je na Cypre, kde medzi Grékmi a Turkami už dlhé roky veľmi úspešne prakticky jediný mediátor tam je, mohli by sme aj tam niečo takéto urobiť.
O Iraku je tam veľmi málo, miestami tá sa situácia veľmi skomplikovala, ale to nechcem hovoriť, lebo to je predsa len trocha do minulosti.
Rozvoj a pomoc. Tak chýbajú tam percentá, v minulom roku sme kritizovali, že neni tam napísané, koľko percent HDP sa dáva na rozvojovú pomoc. Sme to, niekde sme to sľúbili medzinárodne, bolo to aj v minulosti slabé, dneska už len to percento sme tam nedali, možno by sa do toho mohli zahrnúť nevládne, NGO, nevládne, non government organizácie. Napríklad len taká Univerzita sv. Alžbety má 60 projektov pre Afriku a to je tiež rozvojová pomoc, ale tam sa o tom veľa nehovorí. Členstvo Slovenska v Európskej únii sa dobre hodnotí, len tých 13 % pri tých voľbách je skutočne vec, ktorá je šokujúca, a málo sa analyzovalo, tá situácia, prečo tak je tam, je to tak. Máme v európskych inštitúciách, 700 ľudí pracuje v Európskej komisii, v Európskom parlamente, v tom, v tej tabuľke si to nájdete, na strednom a vyššom manažmente máme 40 ľudí, Slovensko. Ale také Fínsko má 273, Portugalsko dokonca má 330, neviem, či to nesúvisí s predsedom, ktorý je z tejto krajiny, sa mi zdá, Dánsko 192, čiže neni sme tam nejaké veľké hviezdy, ale máme tam relatívne dosť ľudí, ktorí tam proste od nás zo Slovenska pracujú.
Tie príčiny. Ja vidím trošku aj príčinu v tej ideológii, no, v tom, že sa, Európska únia porušuje subsidiaritu, že vchádza do tém, ktoré sú výsostne národné. Iste poznáte Estrelu report, Lunacek report, teraz najnovšie Conchitu a všetko, čo súvisí, mne... tiež sa mi zdá absurdné. No, Rakúsko, krajina kultúrna Mozartova, Beethovenova, naraz nám dá takúto speváka či speváčku a celé, celé Rakúsko sa jej klania, všetci sa s ňou fotia a tak ďalej. A to troška sem asi nepatrí, ale aj eutanázia detí a prílišné zdôrazňuje LGBTI. Mne sa zdá, že aj to Slovensko nahnevalo, a aj preto povedali, že toto neni náš džob. Samozrejme, aj tlačenie peňazí v ECB, život na dlh, život nad pomery a veľké zadlžovanie mnohých štátov, kde Slovensko je relatívne dobré, ale mnohé štáty, samotný Brusel má asi 120-percentné zadlženie, my máme tuším 55, hovoril dneska premiér.
Troška mi tam chýba ešte spomenúť, teda ministerstvo si všimlo november na rozdiel od niektorých iných, ale k 25. výročiu by sa niečo patrilo aj medzinárodne snáď urobiť, to tam chýba.
Azylová a imigračná politika, 40 rokov sme my pokúšali o azyl a úspešne pokúšali nielen štáty okolo, teraz keď dáme 7 ľuďom, desiatim za rok azyl, tak sa mi zdá, že aj to je moc, tak v tomto smere tiež asi, samozrejme, nepúšťať sem nejakých lumpov alebo teroristov, ale troška veľkorysejšie byť v azylovej politike je iste treba.
Posledná vec, ktorá vlastne je, je, ľudské práva, to sa pričlenilo tiež k ministerstvu zahraničia. Iste si myslím, že by bolo lepšie, keby tam bol predseda, podpredseda vlády, ktorý by sa o to staral, len o toto, tak ako to bolo v minulosti. Je obrovská diskusia na tému, teda tej tzv. stratégie, tak nechcem tu otvárať, to v tej správe chýba, lebo už aj v 2013. sa tá stratégia robila. Ale fakt, že ľudské práva sú vážna téma, fakt, že máme tu listinu ľudských práv a slobôd, ktorá sa celá pomerne dá do ústavy, že tu máme najnovšie najnovšiu aktualizáciu ústavy, kde sa hovorí o manželstve a rodine, že by sa to tiež v tej stratégie malo nejakým spôsobom prejaviť. A, samozrejme, neni tu hlavnou témou LGBTI, to som už povedal, ale sú to seniori a ich problémy, zdravotne postihnutí, mládež, rodiny, zdĺhavé vybavovanie na súdoch, výchova k ľudským právam, boj proti rasovej, národnostnej a náboženskej nevraživosti, chorí a tak ďalej a tak ďalej. Toto teda aj v tej pôvodnej správe je veľmi málo a iba všeobecne spomenuté. Tak dneska sme tiež o tom debatovali a zajtra náhodou sa teda bude, iste sa budeme o tom debatovať znova, lebo je rada vlády pre ľudské práva o 15.00 hod., kde by som rád išiel.
Že správa je nevyvážená, má 440 strán príloh, ktoré sú na rôznych úrovniach odbornosti, konkrétnosti a tak ďalej, čiže toto vláda určite nemôže prijať, lebo by sa zaviazala na všetko možné, ale o tom tu už viac nechcem hovoriť. Aj tá príprava bola taká, skôr by som povedal, troška amatérska, bola tam veľká rada vlády, potom tam bola nejaká koordinačná rada, 40 ľudí, potom tam bola koordinačná skupina, kde bolo 8 odborníkov, nechcem hovoriť kto. No potom tam bola nejaká redakčná rada, 3 ľudia, ktorých dokonca sami teraz kritizujú tú samotnú správu. Došlo tam 163 zásadných pripomienok k tejto správe, ktorá už má byť 30. schválená vo vláde, bolo v piatok poobede zvolané rozporové konanie, a tak ďalej, nechcem o tom rozprávať, mám to tu presne napísané, zajtra to ministrovi povieme a uvidíme, jak to všetko dopadne.
Ďakujem pekne za vypočutie a pánovi ministrovi, ešte raz, tú fľašku zajtra vybavím, nebojte sa nič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2014 15:58 - 16:07 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, vážení kolegovia a kolegyne, ja čakám na správu zahraničného výboru, ale aj táto téma sa ma trocha dotýka ako seniora, a teda dovoľte pár slov k nej.
Myslím si, že slovo úžera, úžerníctvo, trpí trocha infláciou v našej republike. Pamätáte sa, že v kampani na prezidentské voľby sa často používalo toto slovo, potom sa s tým našťastie utíchlo. Na druhej strane vítam túto správu, je to prvý krok dopredu. A ja som vďačný ministrovi, že to takto otvoril, aj keď, samozrejme, pokladám to za začiatok, a vidno, že tam veľa záverov v tej správe nie je. A to, že treba licencovať nebankové subjekty, tam v závere trocha spojujúca, ale tu treba zrejme konať, aby sa to naozaj stalo.
Myslím si, že s týmto skutočne začala opozícia, s touto témou. Ja sa pamätám ešte vo februári minulého roku, 2013, Zajac, pán poslanec Hlina, Figeľ aj nejakú tlačovku mali, ale otvorili túto tému, pokúsili sa, aby pri prvej exekúcii sa poplatok znížil z 20 na 10 %. To im neprešlo. Potom spomenuli to, že teda dôchodcom má zostať životné minimum 195 euro, dovtedy sa 40 % z tohto mohlo strhnúť na exekúcie. Takto sa vlastne zachránilo 11-tisíc dôchodcov, ktorým ostalo tých 190 %, 195 euro v dôchodku. Až v lete sa potom k tomu pridali aj vládni poslanci, vlastne až v 2014. sa o tomto začalo tu hovoriť, čo je dobre, ale trocha oneskorene. My naozaj aj v tomto smere navrhnúť nejaké zrýchlené konanie pri boji s takýmito nebankovkami a s ďalšími vecami.
No na druhej strane treba oceniť pani štátnu tajomníčku Jankovskú, ktorá v tomto smere už dlhodobo, neviem, kedy s tým začala, dlhodobo robí. Vydala rôzne materiály aj brožúrku, ktorú naši seniori si veľmi oceňujú. Ja trocha reprezentujem aj seniorov, no určite u nich je to najmä finančná negramotnosť, pretože skočia na udičku rôznym pôžičkám v hotovosti, keď nemajú aj na lieky alebo aj na živobytie, na rôzne záruky dajú pre svojich vnukov, deti, kde potom nevedia platiť. Oni to chudáci platia a tak ďalej a tak ďalej. No, na rôzne esemesky dávajú inzeráty, v televízii sú preplnené inzerátmi, jak sa dá ľahko dostať k peniazom a, samozrejme, na toto oni skáču, bohužiaľ.
Ja chcem upozorniť na to, že keď sa neplatí faktúra napríklad za telefóny, plyn, elektrinu, vodu, tak rýchlo s vami zatočia, ale v bežnom podnikaní nemusíte platiť faktúry veľmi, veľmi dlho a nič sa nedeje vlastne. Nejaké promile, aj tie vám nikto nezaplatí. Ja viem, jak je to v knihovníctve, vo vydavateľstve, distribúcii kníh, proste tam sa nedočkáte zaplatenia faktúry a potom naraz firma skrachuje, stotisícové dlhy, stotisícové knihy na skladoch. Nedávno som bol v Pezinku, kde som proste videl, jak to tam, naozaj s vidlami môžte krásne knihy hrabať a hľadať si tam svoje. V tomto smere naozaj sme slabí na týchto lumpov a podvodníkov, no na druhej strane exekútori naozaj - alebo nie exekútori, ale tí ľudia, ktorým je niekto niečo dlžný - dlho, dlho čakajú. Ja viem, že v detských domovoch alebo v ústavoch, ktoré berú deti po detských domovoch, dostávajú tri druhy obálok - čiernu, červenú a zelenú, už neviem, ktorá znamená čo - ale jedna z nich je exekúcia, takže takíto mladí ľudia sa vlastne potom už nikdy nemôžu zamestnať, lebo keby sa zamestnali, okamžite, všetko jako sa im berie. Na druhej strane potom pracujú, samozrejme, asi načierno. Ale vtedy, mohlo sa tomu dávno predísť. Napríklad dopravný podnik čaká deväť rokov, kým potom sa vie prihlásiť, že z toho jedného alebo dvoch lístkov, ktoré ten človek nemal, naraz vznikli veľké sumy a exekúcie a stop a tak ďalej. Čiže toto je tiež, sú nekalé praktiky a s cieľom ľudí nejako poškodiť. No viackrát v novinách sme videli a čítali, že naozaj, dá sa povedať, desiatky euro alebo ešte menej a zase dlho sa čakalo, a keď tá suma začala byť zaujímavá, tak na to uderili a proste chudáka začali trápiť. Tých podvodov je všelikoľko a všelikde. Poslanci KDH navrhli napríklad ohľadom toho pretáčania tachometer, to je trestný čin, ale zároveň aj nebezpečné, aj, aj podvody, veľké percento, ale sa pretáča tachometer, ale bolo to opakovane už dvakrát zamietnuté, čakám, kedy príde vláda s niečím takýmto.
Alebo oznámenie o technických kontrolách. Týždeň po tom, ako to prešvihnete, vám dôjde pokuta 166 euro, za emisnú kontrolu takisto 166. Keby sa im dalo nejako do vyhlášky alebo zákona, že musia to oznámiť pred vypršaním, je to to isté, že pozor, sprav to a potom ti dám pokutu, tak, tak nič by sa nestalo. Tiež to bolo už dvakrát zamietnuté, no.
Vyplácanie subdodávateľov pri verejných obstarávaniach. Veľká firma dostane veľký balík peňazí a potom už svojich subdodávateľov, tí skrachujú a ich nezaplatí, ktorí to vlastne robili. Ohlasovanie korupcie bolo nedávno tuná už tiež opakovane a vlastne pán premiér povedal, že môžme mu zavolať na jeho mobil, ale proste treba to aj nejako systémove riešiť a toto bol taký pokus k tomu, nehovorím, že najlepší, ale aspoň jeden z nich, no.
A ešte záverom chcem upozorniť na jednu vec a to je internetové podvody, no. Keď si kliknete na bežné stránky, ktoré každodenne to otvárame, tak, samozrejme, vás znervózňujú tam, jak si môžte vrásky rýchle urobiť, kliknete, ale už vás chytia alebo môžete sa odtučniť krásne, máte veľké brucho, na ďalšom obrázku máte malé brucho, ste starý, na ďalšom obrázku ste mladý a skúste tam kliknúť, jak si vás chytia do pazúrov. Ja tu mám celú, celú takú a ešte som si to sem doniesol, lebo chcem to aj trocha prečítať, jak som aj ja skočil na udičku, starý tento. Chyť si jabĺčko, jaký si šikovný, tak som si ho chytil a vzápätí vyhráš mobil, tak si klikni, klikol som si a hneď mi začali prichádzať veličajzné správy o tom, je to zo 7640, ... 04, kde mi teda sťahujú hentaké hry, také hry, nikdy som ani jednu neotvoril v živote, nechcem to čítať, ale mám ich tu asi šesť, takých esemesiek (čítanie správ z mobilného telefónu), pripli sme vám na účet také hry a také kredity, hrajte, vyhrajte o ceny, prísun na účet iBrainer2, ďalšie kredity, tréningovať si svoj mozog, vyhrajte ceny - ale nikdy som na to nereagoval - pripisujú na účet ďalšie kredity, hrajte o naše ceny, ale to už som čítal a je to druhýkrát a tak ďalej. Na ôsmy deň mi došlo, že máte predplatenú službu iBrainer s automatickou obnovou, hrajte naše hry na tému mozgu, vyhrajte ceny. Cena sľúbi 6,4 eura za týždeň. Keď chcete zrušiť, pošlite stop iPlay. Tak som rýchlo poslal stop na iPlay na 7604 a hneď mi napísali, že úspešne ste sa odhlásili, hoci som sa nikdy neprihlásil, vaše predplatné, iBrainer bol úspešne zrušený, online účet je uzavretý. Hurá! Ale odvtedy mi už dvakrát došlo 6,60 platiť mesačne, takže uvidím, či príde ešte tretíkrát, a potom už zakričím. No, vidíte, práve mi prestalo, baterka, ešteže som si dobil. Čiže, vážení, toto sú tiež nekalé praktiky, možná len stoja 6,60 mesačne, ale tiež by sa malo proti tomu nejako ísť, nedovoliť toto. Už nehovoriac o rôznych inzerciách, rôznych iných veciach - stiahnite si hymny na majstrov sveta vo futbale na tejto adrese - a už ste chytený v pazúroch. Už mi ľudia hovorili, že čo s tým majú robiť, pretože už musia platiť za všeličo.
Takže, pán minister, bojujte naďalej, ale okrem tejto troška platonickej správy - dobre, že je - by sme čakali aj niečo naozaj také, čo do toho trocha sekne, aby sme sa potom nemuseli vytáčať, tak ako sa pred chvíľou pán poslanec Hlina vytáčal. Ale aj to je niekedy dôležité.
Ďakujem. A pán minister tu ani nebol. Je tu? Je tu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2014 16:44 - 16:46 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Využívam túto poznámku, aby som prípadne už nemusel potom ďalej hovoriť. Ale chcem upozorniť, že naozaj prekvapujúco množstvo nebývalých chorôb sa objavuje tuná v našej populácii. Keď na Slovensku máme 20-tisíc autistov, v Amerike 2 mil., keď autizmus bol prvý raz popísaný, myslím, v roku 1943, je to niečo nové, ktoré naozaj s niečím súvisí, čo tu v lufte máme. Ale takisto je aj s detskou cukrovkou, s detskou leukémiou, proste naraz je toho tu veľmi veľa. Prečo? Čiže na to málo odpovedáme, a teda aj v súvislosti s očkovaní naozaj tí odborníci mlčia, proste nehovorí sa o tom, proste negativizovať všetky tieto úsilia alebo názory sa mi nezdá správne.
Poznám ľudí veľmi vysoko postavených v medicíne, ktorí naozaj majú na očkovanie iný názor a nikdy sa nedali očkovať, sú zdraví, starí ľudia. Jeden mi tak povedal, nie všetky choroby sú nebezpečné, človek nimi získava imunitu na celý život a očkovanie ťa bude chrániť iba dočasne a musí sa preočkovať atď. To nechcem zovšeobecňovať.
200 mil. korún sme dali proti prasačej chrípke, tuším v 2009 to bolo, a 150-tisíc ľudí napriek veľkej, masívnej kampani sa nechalo zaočkovať, ostatné sme mohli zahodiť do smetiaku, všetkého. Čiže ten tlak a reklama na niečo naozaj nemusí byť rozumná, a teda aj z druhej strany treba zvažovať čo a ako. A potom vidíte, že niektoré, chrípka, hepatitída, kliešťová encefalitída, sú dobrovoľné, a teda uvažujeme, čo je, čo môže byť dobré, čo môže, lekárska veda sa rozvíja, a teda nemusí byť, "ako bolo na počiatku, tak nech je teraz a na veky vekov amen".
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2014 16:31 - 16:33 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani poslankyni chcem tu povedať, samozrejme, že tú odpoveď pani ministerky trojstranovú mám aj tuná, hneď som ju zverejnil na Facebooku, na stránke je a prečítal som ju skoro celú aj v tej Malej scéne, keď tam bolo 500 divákov, ktorí boli nie všetci ňou nadšení, čiže nechcem ju nejako skrývať, ale hovorím aj o rozhovoroch s pani ministerkou, ktoré boli aj v inom tóne.
Vy ste spomínali nejaké iné záujmy očkovaní, no, neviem, jaké teda môžu byť, ale keď spomeniem teda očkovanie proti chrípke, proti tzv. prasačej chrípke, vtáčej chrípke, AIDS a tak ďalej, čo sa tu nakúpili, obrovské peniaze sa dali na vakcíny, z ktorých sa malé percento, tie percentá ja mám, naozaj aplikovali, čiže ostalo to, celkom HBT, peniaze sa vyhodili a tie vakcíny respirovali, proste stratili svoju platnosť a tak ďalej. Čiže tam sa pýtam, kto to zapríčinil, preloboval, že sme nakúpili toľkoto všelijakých proti možno vymysleným chrípkam. Dobre.
Určite treba teda rozmýšľať, ako odškodniť ľudí, čiže odbaviť to tým, že je to konšpiračné tieto, sa, samozrejme, nedá.
Teším sa, že beriete ten fond, možnáže extra zákon by mohol byť, ktorý by hovoril o tom fonde a nejaká komisia alebo neviem, kto by mohol potom o tom rozhodovať.
To, že v Amerike 2,7 mld. dolárov dali na odškodnenie a že uznali 3 540 prípadov, tak to je pozoruhodné, aj keď vieme, aká je situácia v americkom zdravotníctve. BCG 1 406 hlásení od 2006 zlého účinku vakcín. A keď hovoríme, že len 3 % sa hlásia, tak to môže byť omnoho, omnoho viacej. A pozrime sa na Českú republiku, tam to je celkom iné. Tam napríklad aj skúmajú po pôrode pupočníkovú krv, hľadajú imunitno-deficientné deti a potom tie určite im neočkujú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2014 16:16 - 16:17 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak prvá interpelácia na pani ministerku sa týkala aj otázky dobrovoľnosti a povinnosti. Ale tá už bola dávno. A druhá sa týka len tej otázky tej komisie, pracovnej skupiny. Tak keď by ste si ju prečítali, keby ste prečítali dokumenty, jak s tým pánom doktorom Rosipalom všetci zametali a posielali, tak by vo vás musela ako krv vzkypieť.
A ja sa zase vám čudujem, že vy sa mi čudujete, lebo proste sa mi to zdá absurdné, keď ste len na jednej strane. Keď tieto tisícky ľudí, ktorí naozaj majú svoje trápenia, svoje ťažké choroby, ignorujeme a vôbec s nimi nechceme debatovať. Choďte medzi nich, pozhovárajte sa. Keď v tej malej sieni bola tá debata, to bola veľmi zaujímavá debata, veľmi zaujímavá, veľmi kultúrna, veľmi fundovaná a ten druhý tábor tam nebol, absolútne nikto. Neznášam televízne debaty, ani rozhlasové, viac som si ich vypočul, kde bola len jedna strana a nikoho nezobrali z tej druhej strany.
To, že sú tu farmafirmy a že je tu veľký biznis v súvislosti s liekami, na to sú veličajzné štatistiky, a teda som veľmi nedôverčivý voči všetkému, čo prichádza odtiaľto. Slovensko práve tých liekov veľmi veľa konzumuje, veľmi veľa hádzame do odpadkov a v tomto smere sme na prvom mieste, skoro na prvom mieste v Európe.
No, ten americký materiál, ktorý je niekoľko stránok, kde sa hovorí o všetkých tých poškodeniach a odškodneniach, neni bláznovstvo. To je extra oficiálny dokument, tu ho mám. Čiže prečo by sme nemohli aj my niečo podobné mať, keď to môžu robiť Spojené štáty americké?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.6.2014 15:59 - 16:10 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani podpredsedníčka, vážení kolegovia, kolegyne, pán navrhovateľ, ja som už teda v úvodnom slove všeličo povedal, takže, samozrejme, nebudem sa vôbec opakovať. Skôr troška reagovať na to, čo som tu počul, a ešte niekoľko poznámok dám, ktoré neodzneli.
Mnohí kritizujú tú vetu, že na uznanie poškodenia očkovaním postačuje pravdepodobnosť príčinnej súvislosti. Fakt, že to je vágne, ale fakt, že je to formulácia z iných štátov, najmä z Nemecka, kde veľmi trvali na tejto vete, a je kopu výkladov teoretických, jak túto vetu treba rozumieť. Takže je to prevzané odtiaľ.
Ja som hovoril s pani ministerkou minule tuná dosť dlho na túto tému. Som bol milo prekvapený, že vlastne nepovedala, že nevíta túto diskusiu, sama vie, že sú tam riziká s týmto spojené, a teda tak ako, ešte sa k tomu vrátim, mi aj odpovedala niečo na moje dve interpelácie, na druhú ešte nie, ale na tú prvú, tak niektoré jej formulácie použijem.
Treba si uvedomiť aj to, že vedecký rozvoj vo svete silno ide dopredu, fakt, už to tu bolo spomenuté, v mnohých internetových časopisoch behajú veľké štúdie, ktoré naši ľudia čítajú a sú informovaní a, samozrejme, púšťajú do ďalej do svojich novín. Veľmi iniciatívne v tomto časopis Dieťa postupuje. Myslím, že v každom čísle má jeden taký článok, ktorý hovorí o tomto. Aj časopis Lekárnik má veľmi zaujímavé články na túto tému, nehovoriac už o vedeckých štúdiách v cudzích jazykoch, ktorých je tiež dosť.
Tiež pripomínam, že toto neni iniciatíva absolútne nová, že pred piatimi rokmi pani poslankyňa Mušková navrhla veľmi podobný zákon, ktorý tesne neprešiel do druhého čítania. Vtedy o tom tu bola, je tomu päť rokov, dlhá diskusia a z rôznych dôvodov teda neprešiel do druhého čítania a tá téma sa nám bude vždy vracať.
Je zaujímavé, že sú také dva tábory medzi tými, čo chcú očkovať, tí, čo nechcú očkovať. Tuná vôbec nehovoríme, nespochybňujeme očkovanie, či je povinné, dobrovoľné. Aj keď je zaujímavé, že naozaj v štátoch Európskej únie, v trinástich, je očkovanie dobrovoľné a v dvoch, myslím, Nórsko a Island, ktoré nie sú v Európskej únii, je tiež dobrovoľné, no, hoci tam s tým nejaké problémy, zdá sa, že nemajú. Chcem povedať, že tie dva tábory, o ktorých som tu hovoril, skutočne veľmi medzi sebou nekomunikujú. Keď má jedna konferenciu, nepozve tých druhých, alebo pozve, a tí neprídu, aj opačne.
Minule som bol napríklad, tuším, v Novej alebo v Malej scéne tam pri Dostojevského, plná sála divadelná ľudí, veľmi kvalifikované panelové diskusie, naozaj tí ľudia veľa vedia. Kopu mladých ľudí, vyzeralo to zaujímavo v auditóriu, bolo to veľmi poučné a zaujímavé. A teda túto tému nemožno podceňovať a nemožno sa tváriť, že absolútne títo ľudia nemajú pravdu alebo že to len nejakí radikáli.
No, teraz pár slov, ktoré som ešte chcel dodať k vystúpeniam, ktoré tu odzneli. To, že u nás sa naozaj zdravotný stav detí zhoršuje, že je alarmujúci, že dneska aj deti majú choroby, ktoré sa v minulosti vyskytli v dospelosti, je pravda. Že je veľa alergií, astmí, oslabenia imunity, že počet autistických detí stúpa, ja sa nepamätám, že by v mladosti som také dieťa videl. Možnože sa to vtedy ináč volalo, že v USA je 2 mil. autistických detí. Samozrejme, že to má veľký vplyv aj na liečebné náklady. A je nemálo štúdií, to som už tu spomenul, ktoré hovoria, že zlý zdravotný stav detí súvisí aj s narastajúcim počtom vakcín pri očkovaní a tým aj s množstvom chemikálií, ktoré sa dostanú do organizmu, najmä veľmi malých detí.
Na Slovensku je zavedené povinné očkovanie, pričom voči odmietajúcim rodičom sú finančné sankcie. A je správna logika, že keď teda štát prikáže a aj udelí sankciu, tak potom by mal riešiť aj tie problémy, ktoré potom vzniknú. Podľa nedávneho článku, som čítal niekde, že iba 3 % rodičmi nahlásených reakcií na očkovanie lekári hlásia Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv. To by sa relatívne ľahko dalo zistiť aj nejakou interpeláciou. Isteže, farmakologické firmy nesmú diktovať medicíne, ale musí to byť naopak. Dneska, sa obávam, že nie je tak a že dneska tých reklám na lieky aj na vakcíny je všade veľmi veľa.
Je taký pán doktor, volá sa Rosipal, je z Poprad-Veľká, musí byť veľký bojovník, pretože mi dal celú korešpondenciu, ktorú má s ministerstvom zdravotníctva, so ŠÚKL-om, s mnohými ďalšími organizáciami, a pritom veľmi pokorne žiada iba vytvoriť komisiu, ktorá by sa venovala problematike, pracovnú skupinu k problematike sledovania a očkovania a postvakcinačných reakcií. A zaujímavé, keď to sledujete, ako jedna, každý hovorí, že je to výborné, dobré, treba to, ale posúva to na ďalšieho. Tak to ide dokola, až ten predposledný pošle znova na toho prvého.
Ja som dal interpeláciu nedávno pani ministerke, ešte na ňu odpoveď som nemohol dostať, je tomu snáď týždeň, kde som to celé vysvetlil a prosil som ju o odpoveď na tému zriadenia pracovnej skupiny, na tému, o ktorej som hovoril.
Pani ministerka v zaujímavej svojej odpovedi mi povedala, že očkovacie látky, tak ako ostatné lieky a liečivá, nie sú vždy stopercentne účinné a môžu spôsobiť nežiaduce reakcie, a teda po ich aplikácii sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Teda patria medzi liečivá a mali by byť rovnako posudzované ako nežiaduce účinky pri aplikovaní liekov. To sa nateraz nedeje. Príbalové letáky hovoria o nežiaducich účinkoch liekov, keď sa u pacienta vyskytnú, majú možnosť sa odvolať až na súd nakoniec, ale, myslím, ŠÚKL to rieši, ale v súvislosti s odškodnením alebo s prípadom očkovania a nežiaducimi aj vážnymi účinkami sa nič takéto nedeje.
Je zaujímavé, že aj súdy už existujú, v ktorom, napríklad náš Najvyšší súd, a to je modelový príklad, dal pravdu pani žalobkyne Beáte Jelínkovej z Košíc a rozhodol, že Úrad verejného zdravotníctva na jej apel musí zaplatiť náhradu trov konania 537 euro. To je zaujímavé, že na tento súd, Najvyšší súd, po viacerých odvolaniach by sa mohli ľudia aj odvolávať, lebo je to modelový príklad.
Takisto som našiel, ale to bolo len v tlači, teda prípad zo Štrasburgu, kde súd rozhodol zaplatiť 2 400 euro odškodnenému za nútené očkovanie. Bolo to v Ukrajine, ale, žiaľ, aj následné úmrtie tohto človeka, čiže tá spojitosť s tým očkovaním sa nedokázala, ale proste súd to tak formuloval, že Ukrajina musela zaplatiť 2 400 euro tomu poškodenému, resp. jeho rodine.
Že tých prípadov je veľa, pán poslanec Uhliarik hovoril o tom poslednom roku, ja mám štatistiku, že na BCG vakcínu bolo 1 406 prípadov za posledných, od roku 2006, čo je osem rokov, poškodenie na iné vakcíny bolo 323, z toho závažné 293. Aj na základe toho potom tá antituberkulózna vakcína BCG bola k 31. 12. 2011 stiahnutá z obehu alebo už nie je povinná, tak ako bola predtým.
Vážení, čo ešte snáď na záver povedať. Som presvedčený, že očkovať treba. Už aj dnes sú niektoré očkovania nepovinné, chrípka, AIDS, encefalitídy, ale že treba očkovať zdravé deti, deti od dvoch rokov, napríklad v Japonsku je to tak, a že nemajú to byť mnoho kombinácie, čo ja viem, šesť kombinácií naraz malému dieťaťu sa mi zdá mnoho. Viete, že existujú knižky Doba jedová a že maximálne trojkombinácia, ako laik by som povedal, mám to tiež z literatúry.
A často sa očkujú aj deti poškodené pri predchádzajúcich očkovaniach, to rodičia hlásia. Neberú sa do úvahy kontraindikácie, ktoré sú v letákoch, a potom často sa nehlásia nežiaduce účinky, o čom som už hovoril.
Takže myslím, že to bolo všetko. Ďakujem za pozornosť, a teda vyzývam vás aspoň k tomu, aby ste pochopili, že toto je téma hodná diskusie, a keď by prešla do druhého kola, čo verím, aj keď nie som presvedčený, tak máme možnosť to naozaj vylepšiť pozmeňovacími návrhmi.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.6.2014 11:48 - 11:56 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán predseda parlamentu, vážení kolegovia, kolegyne, tak už neviem, či to stihnem všetko do dvanástej, ale určite aspoň moje vstupné slovo by mohlo odznieť. A už som mal strach, že kávu, ktorú som si pred chvíľou dal, som nepotreboval, lebo nedôjdem do rozpravy.
Predkladáme tuná novelu zákona č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v súvislosti s odškodnením osôb poškodených očkovaním. Nie je to pre mňa nová téma, venujem sa jej relatívne dosť dlho, no, i stretnutí s ľuďmi z jednej aj z druhej strany, s občianskymi hnutiami, ale aj s lekármi. Dal som dve interpelácie pani ministerke zdravotníctva na túto tému, prvá sa týkala povinného očkovania a druhá sa týkala návrhu na zriadenie komisie pre sledovanie nežiaducich účinkov očkovania. Na tú prvú mi veľmi konštruktívne odpovedala a na tú druhú ešte len odpoveď čakám.
Chcel by som vám povedať, že náš námet vznikol z hromadnej pripomienky, ktorú viacerí odborníci aj občianske združenia dali k tomuto zákonu, spísali ho, a teda boli sme na rozpakoch, či spravíme nový zákon v súvislosti s týmto, alebo spravíme novelu k zákonu č. 355. Rozhodli sme sa pre tento druhý prípad.
Konštatujem, že v súčasnosti sa u nás odškodňuje z mnohých dôvodov, od meškania vlaku, lietadla cez choroby z povolania až po uhryznutie medveďom. Iba nežiaduce poškodenia zdravia po očkovaní sa neodškodňujú. Dohovor o ľudských právach a biomedicíne hovorí, citujem, že: "Osoba, ktorá utrpela neprimerané poškodenie ako výsledok zákroku, má nárok na spravodlivé odškodnenie podľa podmienok a postupov stanovených zákonom."
Takýto zákon však u nás chýba pri povinnom očkovaní, ktoré je nariadené a v prípade nepodrobenia sa je aj sankcionované. Občania odmietajúci povinné očkovanie sú sankcionovaní napriek tomu, že využili svoje právo informovaného súhlasu a so zákrokom nesúhlasili. Výnimky, v ktorých sa nevyžaduje informovaný súhlas, sú však len štyri príčiny. Napríklad neodkladná starostlivosť, ak nemožno včas získať informovaný súhlas, ale ho možno predpokladať. Za druhé ochranné liečenie uložené súdom podľa osobitného predpisu. Za tretie ústavná starostlivosť ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu, ktorá závažným spôsobom ohrozuje jej okolie. A za posledné, ak ide o ambulantnú starostlivosť alebo ústavnú starostlivosť o osobu, ktorá v dôsledku duševnej choroby ohrozuje seba a svoje okolie.
Pretože očkovanie nespadá pod žiadnu z týchto možností, je potrebné vyriešiť tento rozpor zákonom. Nastolená téma kriminalizovania občanov nie je správnou cestou, ako zabezpečiť očkovací program.
Súčasný právny poriadok Slovenskej republiky neumožňuje osobe poškodenej očkovaním účinne sa domôcť svojich práv. Dokazovanie, žaloba či znalecké posudky, ich cena je od 300 až do 500 eur, sú pre poškodeného človeka, ktorý zápasí so zdravotnými problémami vlastnými alebo svojho dieťaťa, finančne neúnosné. Za existencie Slovenska ešte nikto nevyhral takýto súdny spor a nebol odškodnený za poškodenie zdravia povinným očkovaním. Podaním informovaného súhlasu občan súhlasí so zdravotným zákrokom a prehlasuje, že bol poučený o prípadných rizikách a tým na seba preberá zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Nečudo, že počet rodičov, ktorí majú obavy z nežiaducich účinkov očkovania, stúpa.
Taký príklad takéhoto nebezpečného očkovania je napríklad BCG vakcína proti tuberkulóze, kedy na štvrtý deň života boli očkovaní novorodenci bez vedomosti o stave ich imunitného systému. Bolo bežnou praxou, že toto očkovanie prebehlo v pôrodnici bez poučenia a informovaného súhlasu rodičov. Jedných z dôvodov zrušenia povinného očkovania BCG vakcínou boli početné závažné nežiaduce účinky, ktoré poznačili zdravie tých najmenších aj doživotne. Je všeobecne známe, že len zlomok nežiaducich účinkov vakcíny je hlásený, a preto aj systém odškodňovania by mohol prispieť k väčšej bezpečnosti v dôvere vo vakcíny a zvýšenie povedomia odbornej a laickej verejnosti.
Od roku 2006 Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaregistroval pomerne veľké počty hlásení o nežiaducich účinkoch vakcín. Napríklad na vakcínu BCG, o ktorej som hovoril, je 1 406 prípadov, na iné vakcíny 323, z toho závažné dôsledky boli 293. BSG vakcína sa preto na Slovensku stala nepovinná, alebo povinná len do 31. decembra 2011.
Je zaujímavé, že v členských štátoch Európskej únie aj v Amerike majú prepracovaný systém odškodňovania po očkovaní. Napríklad v USA majú transparentný verejný systém odškodňovania. Finančné prostriedky použité na odškodnenie tzv. úrazov z očkovania sú čerpané z fondu, ktorý je napĺňaný zo spotrebnej dane na vakcínu, ktorá je vo výške 0,75 dolára za jednu chorobu vo vakcíne. V USA od roku ´89 do marca 2014 bolo riešených 15 096 prípadov poškodenia zdravia očkovaním, z toho bolo 3 540 prípadov odsúhlasených a 9 735 zamietnutých. Za toto obdobie bolo poškodeným vyplatené 2,6 mld. amerických dolárov.
Ten zoznam tých indikácií a tú tabuľku toho odškodnenia a presné časy, kedy môže nastať toto poškodenie atď., tuná mám pre zaujímavosť pri sebe. Vieme, že americké zdravotníctvo má svoje vážne problémy, ale tento problém je tam naozaj vyriešený v prospech občanov.
Záverom. Keďže negatívne dôsledky očkovania sú podľa vyjadrenia odborníkov ojedinelé, ale sú, zákon nepredpokladá vysoké nároky na verejné financie. Odhadovaná výška je asi 66-tisíc eur ročne. Je možnosťou zdroja financovania, ktoré by znížil alebo celkom zastavil nárok na štátny rozpočet, by bolo zriadenie fondu odškodnenia osobitným zákonom, do ktorého by sa, tak ako napríklad v USA, z ceny každej vakcíny výrobcom alebo distribútorom vakcíny odovzdávalo zákonom stanovené napríklad 1 % z ceny vakcíny bez DPH.
Ďakujem. A v druhom kole sa ešte nakrátko prihlasujem do rozpravy. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2014 12:02 - 12:04 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem za porozumenie, aby som nemusel čakať, kedy dôjdem na rad. Ja len tri kratučké poznámky. Jedna je tá, že tá kresťanka v Sudáne je, chvalabohu, už zrušili trest smrti a sľúbili, že ju prepustia v týchto dňoch. Fakt, že ja som mal nutkanie sem dať taký bod, ale videl som, že to asi neprejde, ale podpisovka bola medzinárodná, veľká. Keď som ju ja podpísal, bolo tam 300-tisíc ľudí už podpísaných. Čiže, chvalabohu, takýto tlak na ľudí, ktorí tentokrát bol z Bruselu aj organizovaný niektorými rozumnými ľuďmi, sa presadil, chvalabohu.
Druhá poznámočka je, že emigranti, azylanti. V tomto smere naozaj Slovensko je pomalé. Samozrejme, zvažuje, aby sme sem neposunuli teroristov a lumpov a tak ďalej. Dokonca niekto mi povedal, veľmi zodpovedný, že 90 % z tých ľudí, čo sem chodí, nemá dobré úmysly, ale to nechcem posudzovať, ale keď som včera videl aj, ja som v Taliansku dlho žil, že včera tam prišlo niekoľko tisíc emigrantov, za tento rok došlo do Talianska 30-tisíc ľudí a tí ľudia sú stále prijímaní, nejakým spôsobom sortírovaní, niektorí sú vracaní, ale je to obrovská úloha pre ten štát, ktorý má také široké prostredie, teda pobrežie.
A posledná vec je tí úžerníci a tak ďalej. Ty vystupuješ troška tvrdo, iste, máš k tomu isto dôvody, ale treba pochváliť pani Jankovskú, ktorá je štátna tajomníčka tiež ministra práce, sociálnych vecí, ktorá svojimi; ministerstva spravodlivosti, pardon; a ktorá svojimi materiálmi a ktorá svojimi školeniami a postojmi proti úžerníkom a v prospech ľudí, ktorí majú dlžoby a sú v pazúroch týchto ľudí, skutočne veľmi veľa robia. Ospravedlňujem sa, ja som si myslel, že ona je tiež zo sociálnych vecí.
Ďakujem.
Skryt prepis