Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.9.2013 o 11:26 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2013 10:32 - 10:33 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Janko, veľmi pekne ďakujem za tento prejav a pozmeňujúce, ktoré boli naozaj potrebné. Táto téma, podľa môjho názoru hodina a pol je, je málo, čiže skôr je tu uhol pohľadu, či je ten pohár poloprázdny alebo poloplný. Čiže o tomto diskutovať sa dá a malo by sa omnoho, omnoho viacej. Ja som rád, že ty ako lesný inžinier si aj ocenená biela vrana, ktorá, ktorá aktívne bojovala proti korupcii a určite má čo ponúknuť aj tomuto parlamentu, aj obyvateľom Slovenska. Nakoniec ukázal si to aj pri pánovi Žarnayovi, kedy si ho vyhľadal a zorganizoval si ocenenie za to, čo urobil, aktívny boj proti korupcii. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2013 11:26 - 11:27 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za tie dve reakcie. Takto by to asi malo vyzerať, že sa o tom diskutuje a že o tom diskutujú možnože aj vládni poslanci. Je škoda. že iba opoziční. Ja tie vaše argumenty, pán Sulík, aj pán Osuský, sú silné, ale predsa len nedá mi tam, že pri takomto rozložení, alebo pri jednom volebnom obvode, sa, čo sa mne teda javí ako dosť podstatné, je, že poslanci potom favorizujú témy, ktoré sú mediálne známe, aby oslovili čo najväčší rozsah voličov, a potom ustupuje do úzadia skutočný výkon politiky jeho voličov povedzme v tom regióne, kde ten poslanec je najviac poznateľný a známy, kde má aj akú-takú dôveru, a občania ho poznajú nielen z politiky možno, ale aj z osobného života.
Preto hovorím, že ja tendujem k tomu, aby sme mali viac volebných obvodov, a poslanci boli aj takto viac politicky zodpovední voči, voči svojmu regiónu, kde tá, kde reálna práca by mala byť najviac prejavená. Ale nehovorím, že váš argument je zlý. Áno, tiež je teda okej, ak ten poslanec zastupuje všetkých poslancov, čo, teda všetkých ľudí, čo teda je aj samozrejmé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.9.2013 11:11 - 11:22 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem. Dovoľte mi pokračovať a nadviazať, keď som hovoril o tej najdôležitejšej časti, a to je proces prijímania tohto zákona, ktorý sa javí ako správny, ako štandardný, ale z hľadiska toho, čo sme tu už mali, možno mám isté obavy, kedy sa kľudne môže stať to, že v druhom čítaní sa, ako som chcel povedať, celkom náhodné objaví nejaký pozmeňováčik, predpokladám, že už teraz je pripravený, ktorým sa celkom zásadne zmení to, čo sa tu navrhuje.
Ja by som chcel vystríhať pred takouto úpravou, ktorá keď už máme, pán minister, otvorenú náruč na akékoľvek pripomienky, aby sme naozaj o každej pripomienke podrobne diskutovali a nedostávali takéto pozmeňováky pár hodín pred hlasovaním v druhom čítaní, čo teda sa už opakovane stalo.
Na tomto mieste pripomínam, že nadstavujeme týmto pravidlá politickej súťaže, ktoré aj keď nemajú silu ústavného zákona, malo by na nej participovať čo najviac poslancov a čo najviac politických subjektov, ktoré sú zúčastnené na politickej súťaži. Áno, povedali ste, že bude vytvorená pracovná skupina. Dovoľte mi však vysloviť obavu nad touto pracovnou skupinou, jednak z toho dôvodu, že, čo som povedal, že už niečo môže byť pripravené, a tiež, že mali sme tu niekoľko pracovných skupín, či už pracovnú skupinu na zmenu ústavy, ktorá sa podľa mojich vedomostí zišla iba raz, pracovnú skupinu pre zmenu rokovacieho poriadku a neslávne-slávnu pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberala zákonom o ochrane verejného záujmu, ktorý je mediálne známy hlavne ako transparentnosť majetkových priznaní, okrem iných verejných činiteľov aj nás poslancov, ktorá sa zišla niekoľkokrát aj za účasti poslancov vládnej strany a v zásade neprijala žiadny výsledok, ktorý by bol prospešný. Zdalo sa, že sme už dohodnutí na všetkom, čo sa týka tohto zákona, ale ako keby niekto zatiahol ručnú brzdu, a tento zákon nepostúpil ďalej. A teraz sa vyhovárame na to, že nie je tu politická zhoda.
Čiže moje obavy ohľadne pracovnej skupiny na zmenu volebných kódexov sú vzhľadom na túto skúsenosť celkom oprávnené. Zjednodušene možno od pracovnej skupiny očakávať, ako býva zvykom, že niekoľko vopred pripravených ústupkov a niekoľko vopred pripravených zmien, ktoré pravidlá hry v podstate zmenia, budú prijaté. Ak ma vyvediete z omylu, pán minister, budem veľmi rád, pretože tento zákon považujem naozaj za veľmi dôležitý pre občanov, ale aj pre nás, volených zástupcov.
V tretej časti, ako som avizoval, vypichnem niektoré technické veci, ktoré by som ja osobne, hovorím za seba, nie za celý klub, videl vo volebných kódexoch. A to hlavne priblíženie sa k voličovi prostredníctvom elektronickej komunikácie. V tejto dobe, kedy naozaj je všetko elektronizované, sa mi zdá celkom nezmyselné, že nevyužívame tie výdobytky, ktoré máme. Môžte mi kľudne oponovať, že nemáme na to ešte technické zázemie. V poriadku, ale ja tu nevidím ani len zmienku o tom, že by takéto niečo mohlo byť v budúcnosti realizované. Zákon o e-Governmente bude, na jeho dokonalé fungovanie bude treba tri roky. Čo je v zákone aj vyjadrené. Prečo to neurobíme aj tu?
Okrem, táto elektronizácia okrem zvýšenej účasti voličov podľa môjho názoru môže zabezpečiť aj zníženie nákladov. Predsa, ak ľudia budú mať možnosť voliť, budú si mať možnosť vybrať medzi poštovým hlasovaním alebo hlasovaním elektronicky povedzme v nejakom termíne vopred, voľbami, vopred pred konaním volieb. Povedia, že ja chcem hlasovať iba elektronicky, tak nebudem kvôli nemu tlačiť leták, nebudem kvôli nemu vyhlásiť (Pozn. red.: správne má byť – „tlačiť“) hlasovací lístok, pretože viem, že tento volič bude voliť elektronicky.
Dovolím si poukázať na to, že v súčasnosti na Slovensku každodenne máme takmer 2,5 milióna unikátnych prístupov na internet. To znamená 2,5 milióna rôznych IP adries, alebo takmer dva a pol milióna ľudí, rôznych ľudí používa internet. Prečo to nevyužijeme? Veď nás každé voľby stoja plus-mínus 6 mil. euro.
Ďalšou pripomienkou, ako som už hovoril, je zrušenie jedného volebného obvodu a nahradenie viacerými a so súčasným znížením kvóra ohľadne prednostných hlasov z troch na jedno, prípadne na nulu. Bolo povedané, že, v úvodnom slove pána ministra, že v okrskových komisiách bude zabezpečená, že nie je pravda, že nebude zabezpečená účasť všetkých kandidujúcich subjektov, ale že subjekty, ktoré sú mimo parlamentu, respektíve mali v predchádzajúcich voľbách menej ako 3 %, budú môcť nominovať svojich kandidátov do volebných, do okrskových komisií. Toto nie je pravda. Aspoň v súčasnom znení zákona sa to nenachádza. Predpokladám, že to je práve obsahom už pripravených pozmeňujúcich návrhov, o ktorých som hovoril. Nachádza sa tam však jedna zaujíma vec, a to je istý druh pozorovateľov ktoréhokoľvek z občanov Slovenska. Avšak textácia zákona, ktorá presne znie, že tieto osoby, tých pozorovateľov, možno z volebnej miestnosti vylúčiť, len ak by bol ohrozený priebeh hlasovania a sčítavania hlasov, podľa mňa ide o tak širokú a vágnu formuláciu, že predseda volebnej komisie môže túto osobu kedykoľvek, ak to bude považovať za potrebné, z volebnej miestnosti vylúčiť. Osobne ešte počas štúdia som sa zúčastnil niekoľkých volieb a môžem vám povedať, že formálne pravidlá vo volebných komisiách sa mi nezdajú, že by sa dodržiavali.
Čo sa týka ešte volebných okrskových komisií, ja som rád, že bolo naznačené, najmä nepomer členov volebných komisií a počtu obyvateľov, preto môj osobný návrh je obmedziť počet členov volebnej komisie povedzme na päť a zo všetkých kandidujúcich strán žrebom vylosovať týchto päť členov. Zdá sa mi to efektívne a zdá sa mi to férové a kritérium transparentnosti bude nepochybne zabezpečené.
Vo volebnom kódexe mi chýba ešte trošku účasť Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Neviem, či plénum vie, ale v zahraničí v súčasnosti žije okolo dvestotisíc Slovákov. Podľa posledných štatistík bolo umožnené hlasovať, alebo podmienky na hlasovanie spĺňalo iba deväťtisíc z nich, čiže stále, pardon, niekoľko tisíc ľudí chýba a nemôže, alebo má také administratívne prekážky, že sa nemôžu zúčastňovať volieb, čo považujem za zásadné. A neriešiť túto dôležitú vec, túto skupinu stodeväťdesiat tisíc ľudí sa mi zdá neprípustné.
Rovnako tak kontrolný orgán, ktorý bude dohliadať na voľby, považujem za taký, o ktorom môžem mať pochybnosti, že bude rozhodovať nestranne. Preto tiež si myslím, že to bolo naznačené, bude, kreácia tohto orgánu bude iná, ako je teraz, to znamená, že to nebude mať v rukách iba pán minister vnútra Kaliňák a pán minister financií Kažimír, ale, ak som správne pochopil a dúfam, že áno, budú tam, budú tam figurovať aj osoby, ktoré nie sú naviazané na politickú súťaž a budú tak môcť transparentne posúdiť, či ide alebo nejde o porušenie pravidiel volebnej súťaže.
Ďalšou vecou, ktorá isto stojí za zamyslenie, pán minister, je úprava volebného kódexu tak, aby každá jeho zmena znamenala potvrdenie referendom napríklad. Alebo každá jedna zmena volebného kódexu bude znamenať to, že sa nemôže uplatniť na najbližšie volebné obdobie. Toto je vec, ktorá opäť môže zásadným spôsobom ukázať, či to pán minister myslí vážne, alebo nie, s tým, aby pravidlá politickej súťaže boli férové.
Diskutabilnou sa v predloženom návrhu zákona javí aj možnosť volebného práva odsúdeným za úmyselné alebo obzvlášť závažné zločiny, čo si myslím, že opäť, že to vypadne. Tiež sa mi zdá, že vypadlo aj z pôvodných volebných zákonov, možnosť byť, možnosť voliť osobám, ktoré sú pozbavené spôsobilosti na právne úkony, čo sa mi zdá, že je opäť nejaký preklep. Čiže podľa tohto návrhu môžu, môžu voliť aj tí, ktorí nemajú spôsobilosť na právne úkony.
O tom, že kampaň bude mať spätné účinky, snáď hovoriť ani nemusím. Predpokladám, že toto je tak zjavné a tak do očí bijúce, že toto odtiaľ proste vypadne. Ak nie ako prvé, tak minimálne ako posledné.
Ešte si dovolím, možno slovami pána Hrušovského pri jeho vystúpení k tomuto zákonu, že, ktorý povedal, že každou jednou, aj keď možno zdanlivo malou, zmenou sa vo volebnej súťaži môže výrazným spôsobom jednému významne pomôcť a druhému poškodiť. Preto tvrdím, že by sa na týchto volebných kódexoch alebo tomto volebnom kódexe malo podieľať čo najviac odborníkov. Nie politikov, ale odborníkov na túto oblasť, ktorí určite zohľadnia charakter Slovenska z pohľadu historického, kultúrneho, ale aj sociálneho. To znamená, aby bola účasť občanov a ich angažovanosť vo volebnom systéme čo najvyššia a aby to odzrkadľovalo čo najviac ich vôľu.
Preto si dovoľujem navrhnúť v zmysle § 73 ods. 3 písm. b), aby sme nepokračovali v rokovaní o tomto návrhu zákona a zároveň začali rokovať až vtedy, keď na to, keď po širokej diskusii, predpokladám, že to nestačí iba tri týždne alebo mesiac, dôjdeme k záverom takým, ako som hovoril, a to je, že volebný zákon bude slúžiť nám všetkým, teda nielen poslancom, ale aj občanom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.9.2013 10:49 - 10:59 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, hostia. V prvom rade vzhľadom k tomu, že podľa môjho názoru napĺňam podmienky čl. 6 ods. 1 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, chcem si splniť svoju povinnosť a pred tým, ako vystúpim k meritu veci, oznamujem môj osobný záujem na prerokovanej veci.
K veci teda, k meritu. S ohľadom na, na rozsah predloženého materiálu až na niekoľko technických veci podľa mňa minister neprináša nič nové, nič prevratné. Ide skôr o nevyhnutnú úpravu z dôvodu rozdrobenosti, rozdrobenosti a nejednotnosti už prijatých zákonov. Ak sa nemýlim, volebný kódex je vlastne vystavaný na, na pôvodných šiestich volebných zákonoch, teda plus, teda okrem toho referenda, a v zásade aj na tom, čo bolo pripravené za minulej vlády teda pri príprave volebného kódexu. Ja som si to porovnával a išlo takmer o totožnú, totožnú úpravu.
Vo svojom vystúpení ja sa zameriam na tri základné veci, ktorými budú hlavne popis dôležitosti a účelu volebných kódexov, procesu prijímania, ktorý je podľa mňa v tejto chvíli kľúčový, a zároveň poukážem na niektoré, niektoré technické veci, ktoré podľa mňa si zaslúžia viac ako diskusiu.
Účelom volebného zákona o volebných kódexoch je predovšetkým realizácia práv garantovaných ústavou, najmä čl. 2 a čl. 30, kde sa jasne hovorí o pôvode štátnej moci. Inými slovami, ak už nie je reálne možné vykonávať štátnu moc priamo, t. j. prostredníctvom referenda, čo ja aktuálnou ústavou znemožnené, volebný kódex musí upravovať transfer časti suverenity jednotlivých občanov alebo obyvateľov na ich volených zástupcov na reprezentantov. A to hlavne tak, aby bol dosiahnutý čo možno najefektívnejší výkon štátnej moci, ktorý zodpovedá v čo najväčšej miere vôli, vôli voličov. Respektíve, aby tento mandát, ktorý má poslanec od voličov, zohľadňoval jeho predvolebné sľuby. Dôležitosť každého volebného kódexu teda tkvie hlavne v tom, že jeho výsledkom má byť skutočnosť, že volení zástupcovia krajiny v čo najväčšej mier, krajiny, zodpovedajú vôli občanov v tej-ktorej krajine. Mali by byť odrazom spoločnosti, v ktorej žijeme.
To samozrejme predpokladá čo možno najvyššiu volebnú účasť a čo možno najväčšie premietnutie záujmov jednotlivých občanov medzi volenými zástupcami kvázi kádre - poslancami. Vyššia volebná účasť znamená vyššia legitimita mandátu. Tohto by sme si mali byť všetci vedomí. Mali by sme pracovať na tom, aby sme túto volebnú účasť aj premietnutie záujmov zvyšovali. Keďže absentuje hmotná zodpovednosť, je namieste hovoriť o politickej zodpovednosti volených zástupcov voči občanom, pretože nie je možné, aby, Bratislavčan bude asi ťažko vyvodzovať zodpovednosť voči Košičanovi, alebo Stropkovčan voči Hlohovčanovi. Tieto dva ukazovatele by mali mať, ako hovorím, stúpajúcu tendenciu. A podľa súčasného platného stavu aj stavu, ktorý je predkladaný, alebo ktorý sa navrhuje, sa tento stav nevylepší. Preto by sme mali spoločne, pán minister, pracovať na úprave takého volebného kódexu, aby tendencia angažovanosti občanov stále narastala. Ľudia prestávajú chodiť k voľbám, sú apatickí a je treba úprimne priznať, že veľkú mieru na tomto máme aj my sami, naša činnosť alebo naša nečinnosť. Ďalej nemeniaca sa, respektíve znižujúca sa životná úroveň občanov, ale aj prekážky výkonu aktívneho a pasívneho volebného práva, ako sú napríklad nemožnosť zvoliť prostredníctvom, v tejto modernej dobe prostredníctvom elektronických prostriedkov, alebo pomerne slabá, ak už nerovnaká, možnosť kandidovať nezávislým kandidátom.
Zvýšiť mieru angažovanosti sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi, o ktorých možno diskutovať. Áno, je to možné dosiahnuť napríklad povinnými voľbami, alebo aj tak súčasne aktuálnou, aktuálnou možnosťou vyhrať nejakú cenu, teda lotériou. Osobne však preferujem to, čo tu bolo viackrát spomenuté, a to je posilňovanie rozhodovania v regiónoch, teda rozdelenia volebného obvodu na viacero volebných obvodoch. Môžme sa sporiť, či ich bude osem alebo tri, šesť, je to naozaj na, na podľa mňa ani nie tak politickú ako odbornú diskusiu, ktorá má zohľadňovať kultúrne, historické aj sociálne faktory našej spoločnosti.
Okrem rozdelenia volebných obvodov ja považujem za, za podstatné, aby sa tzv. trojpercentné kvórum preferenčných hlasov, ktoré jednotlivých kandidátoch posúvajú vyššie na kandidátke, rapídne znížilo, rapídne znížilo. Napríklad na jedno percento. Oponenti môžu namietať, že ide o smer k väčšinovému systému. Posilniť regióny však možno jednoducho aj bez zavedenia väčšinového systému. Stačí vytvoriť niekoľko viacmandátových volebných obvodov, alebo doplniť pomerný volebný systém o systém personalizovanej voľby podobne ako v Nemecku. Myslím, že o tom hovoril aj kolega Procházka v predchádzajúcom vystúpení.
Nevhodnosť trojpercentného kvóra a jednomandátového obvodu, ktoré spôsobuje faktickú nezmeniteľnosť pozície na kandidátnej listine a teda aj účasť v parlamente, možno odôvodniť nasledovne: malou možnosťou voličov dostať sa, dostať kandidáta do parlamentu, t. j. jednotlivý kandidát má malú šancu, ak je na, na zlom mieste na kandidátnej listine, dostať sa a prekrúžkovať sa cez tých, ktorí sú, ktorí sú vyššie. Toto je zaujímavé najmä pre štandardné strany a pre kandidátov, ktorí sa nachádzajú, alebo sa nachádzajú na kandidátnej listine na vyššom mieste, ako je počet členov súčasného parlamentu. Títo kandidáti majú minimálnu šancu dostať sa do parlamentu. Toho by si mali byť vedomí všetci poslanci, ktorí nie sú až tak mediálne známi.
Ďalším dôvodom prečo hovorím, že má byť znížené trojpercentné kvórum, je takmer výlučná schopnosť voličov dostať kandidáta z parlamentu. Celoštátny obvod nevytvára silnejšie pohnútky pre rovnomerné geografické pokrytie kandidátmi. Vo výsledku majú v Národnej rade vysoký podiel poslanci z hlavného mesta Bratislavy. Ten podiel je, myslím, že pán kolega Procházka hovoril o jednej, jednej tretine, myslím, že je to o niečo menej, ale 40-ti je stále, stále pomerne dosť. Ako som naznačil, toto je možné zmeniť rozdelením volebných obvodov, alebo, kde vlastne strany nebudú podávať jednu kandidátnu listinu, ale toľko kandidátnych listín, koľko je volebných obvodov, kedy počet miest na týchto kandidátnych listinách spočítajú tak, aby bolo 150 poslancov. Takto bude podľa môjho názoru zabezpečená adresnosť a najširšia miera realizácie voličov v parlamente.
K mojej druhej časti, k procesu prijímania. Pán minister, ja oceňujem, že ste prišli s týmto zákonom takpovediac v strede volebného obdobia a nie tesne pred voľbami do Národnej rady, ale aj keď je tu jeden fakt, kedy tento zákon ovplyvňuje aj voľby najbližšie, teda voľby prezidentské. A ja nerozumiem, prečo tento zákon bude mať účinnosť od 1. 1. 2014, keď dokopy ide o takmer 250 paragrafov. Zdá sa mi to, legisvakancia na takýto zákon má byť podľa mňa oveľa, oveľa dlhšia.
Som tiež veľmi rád, že ste povedali, že ide o pracovnú verziu tohto návrhu, v ktorej sa bude ešte čo-to meniť. Presne na to tu je parlament, aj keď pripúšťam istú mieru zvykového práva v tomto parlamente, ktorá odôvodňuje, že vládny návrh zákona sa už nebude meniť, pretože je to realizácia programového vyhlásenia. Obavám sa však viacerých vecí, ktoré môžu nastať a ktoré aj nastali. A to napríklad, že v druhom čítaní celkom náhodne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte, pán poslanec, je 11.00 hod., budeme pokračovať hlasovaním. Predpokladám, že máte oveľa dlhšie vystúpenie, takže vyhlasujem prestávku. O 11.02 hod. budeme pokračovať hlasovaním.

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.9.2013 12:24 - 12:25 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Lojzo, ja pôjdem teda odzadu. Dve veci mám na teba.
Prvá poznámka je k tým uzavretým spolkom. No myslím si, že je na každom tom spolku, hnutí či politickej strane, či chce alebo nechce prijímať toho-ktorého člena. Myslím, že to sú tvoje idey, tvoje hodnoty, ako by to malo fungovať. Ja si myslím, že toto je naozaj na každom jednom subjekte, aké si dá pravidlá, či povolí alebo nepovolí vstup. A neviem, či vieš, možno vieš, ja nie som členom žiadnej politickej strany ani hnutia. A takto mi to vyhovuje a takto som tomu rád.
A druhá poznámka sa týka hlavne toho stredu tvojho vystúpenia, keď si hovoril o rovnosti príležitostí. Pomerne komplikovanú vec si povedal značne jednoducho, veľmi zrozumiteľne a pekne. A tomu som rád. Len ma trošku mrzí, že sme to počuli možno iba my z opozície a vládna strana, ktorá až pomaly teraz prichádza, tu nebola. A mne to potom sa javí, ako keby už bolo rozhodnuté, už mi netreba diskusiu, netreba počúvať argumenty. Preto tu nemusím byť, pretože je rozhodnuté o tom, ako bude vyzerať zákon. Je mi to trošku ľúto, že o takto dôležitom zákone diskutuje iba opozícia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 5.9.2013 15:25 - 15:30 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vystupujem k bodu 24, čo bola interpelácia na pani ministerku zdravotníctva vo veci neštátnych poisťovní a zavádzanie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. V prvom rade chcem povedať, že nemôžem byť spokojný s tým, ako mi bolo odpovedané, pretože mi nebolo odpovedané vôbec. Ani na jednu z otázok, ktoré som položil, aj keď som sa snažil nájsť tú odpoveď, odpoveď som nenašiel. V mojej pomerne rozsiahlej interpelácii som sa pýtal na také tri základné veci vo veci zavádzania unitárneho systému zdravotného poistenia, a to je na možné riziká ohľadne protiústavnosti, na možné medzinárodné žaloby a arbitráže, na opatrenia, aké boli prijaté, aké budú prijaté za účelom minimalizácie týchto rizík, a v neposlednom rade na zodpovednosť, čo ak toto všetko zlyhá a Slovensko bude povinné zaplatiť v arbitrážnych konaniach, prípadne v iných konaniach ujmu neštátnym poisťovniam. Zároveň som vo svojej pomerne rozsiahlej interpelácii poskytol argumenty, poskytol judikatúru, poskytol iné možnosti, ako zaviesť unitárny systém mimo vyvlastnenia.
Začnem tým, čo mi bolo odpísané. Veľmi v skratke. Na troch stranách mi bolo napísané alebo odpovedané. Dôvod, prečo sa prijíma unitárny zdravotný, unitárny systém zdravotného poistenia. Bolo mi citované rozhodnutie Ústavného súdu, na ktoré som poukázal aj sám. Bolo mi vysvetlené úprimné presvedčenie, že všetko bude v poriadku, že akékoľvek vyvlastnenie alebo, alebo zásahy do vlastníckych práv budú v poriadku, a tiež mi bolo vysvetlené, že naša pozícia sa v súdnych sporoch zlepší. To bolo, to bolo teda celkom komické, na to sa budem ešte určite pýtať. Ešte sa vrátim k tomu úprimnému presvedčeniu o tom, že všetko bude v poriadku a že k zásahu nedôjde. Len si dovolím pani ministerke pripomenúť, že bola to vláda alebo súčasná vláda, ktorá stála za rozhodnutím v spore s UNION zdravotnou poisťovňou, ako aj nálezom Ústavného súdu, na ktorý poukazujú. Čiže akékoľvek úprimné uistenia, bohužiaľ, mne nemôžu stačiť.
A čo som sa pýtal? Dovolím si to presne prečítať, aby to bolo jasné. Trošku to zostručním a vypichnem tie základné veci. Pýtal som sa pani ministerky: Aké opatrenia ste vykonali, prípadne vykonáte, aby ste riziká možnej protiústavnosti minimalizovali, respektíve aby ste im úplne predišli? Potom som sa pýtal: Kto nahradí prípadnú vzniknutú ujmu neštátnym poisťovniam, budete v tomto prípade niesť zodpovednosť za spôsobenú škodu, prípadne ju ponesie súčasná vláda?" Po tretie som sa pýtal: Kto bude niesť zodpovednosť voči poistencom v prípade, že by sa najmä v dôsledku zvýšených výdavkov zo štátneho rozpočtu, respektíve aj v dôsledku iných skutočností súvisiaceho zavedenia unitárneho systému zhoršilo postavenie poistencov, napríklad by bolo ohrozené či porušené ich právo na ochranu zdravia? Kto nahradí škodu týmto poistencom?
Moje otázky považujem naozaj za legitímne, keď sa vrátim k tomu, že už sme tu mali rozhodnutia aj Ústavného súdu, aj Arbitrážneho súdu za vládnej garnitúry, ktorá vládne teraz a pokúša sa zaviesť principiálne podobné kroky, akým, akých im už bolo povedané, že toto možné nie je. Preto opäť vyjadrujem svoju nespokojnosť s touto odpoveďou, žiadam, aby o nej bolo hlasované, a tieto otázky položím presne v tomto istom znení opäť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.9.2013 14:57 - 15:13 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predseda Národnej rady rozhodnutím č. 593 zo 16. júla 2013 pridelil predmetnú informáciu na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru. Vláda predkladá informáciu na základe ustanovenia § 4 zákona č. 19/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podmienky vydávania aproximačných nariadení vlády Slovenskej republiky, a to v polročných intervaloch. Súčasťou uvedeného zákona je povinnosť vlády informovať Národnú radu o vydaných aproximačných nariadeniach a o ďalšom zámere ich prijímania.
V hodnotenom období bolo prijatých 8 aproximačných nariadení vlády a je predpoklad, že v II. polroku tohto kalendárneho roka bude prijatých 48 návrhov aproximačných nariadení vlády tak, ako bolo prezentované navrhovateľom. Väčšina z nich bude v pôsobnosti ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. V závislosti na legislatívnych aktivitách orgánov Európskej únie sa môže stať, že bude nutné v tomto polroku pripraviť nové vnútroštátne predpisy aj nad rámec uvedeného počtu.
Ústavnoprávny výbor prerokoval informáciu 27. augusta 2013 na svojej 45. schôdzi a uznesením č. 277 odporúča Národnej rade Slovenskej republiky informáciu vziať na vedomie.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.9.2013 10:39 - 10:41 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážený pán minister, vážení kolegovia, keď som v predchádzajúcom, štyri body pred, poukazoval na niektoré faktické možnosti obchádzania zákona, bolo povedané, že som sklamal pána ministra, tak ja si dovolím možno na oplátku. Keď som na výbore hovoril o tom, že robia chybu pri novele zákona o advokácii, pragmatickú chybu, že zabudli prečíslovať niektoré paragrafy, paragraf 3, bolo mi povedané, že nie, to nie je chyba, tak to má byť. Čuduj sa svete, o pár mesiacov tu máme na stole novelu, kde bod 1 rieši tú chybu, na ktorú som poukazoval.
V tejto časti si dovolím teda tiež v krátkosti poukázať pánovi ministrovi na ostatné chyby podľa môjho názoru. Paragraf 7 ods. 3, zabudnuté prečíslovanie v tom istom zákone. Paragraf 14 ods. 8, kde sa zabudlo prečíslovať a zahrnúť pod spoločnosť s ručením obmedzeným, prezentácia výkonu advokátskeho povolania. Rovnako tak paragraf 15 ods. 8, kde opäť sa zabudlo prečíslovať tento základný zákon advokácie, čo teda... Takže poprosím o zapracovanie týchto faktických pripomienok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.9.2013 10:05 - 10:06 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No ja s väčšinou vystúpenia samozrejme musím súhlasiť a som veľmi rád, lebo proste malo to hlavu a pätu a boli zohľadnené tie trendy, ktoré sú momentálne aktuálne. Len aj to, čo hovoril pán poslanec, to, čo ste hovorili vy, že reálne sa nič nezmení, zmení sa. To, čo vy hovoríte, možno platí v ideálnom svete, že je pravda, že zákon je taký, že tie peniaze naozaj musíte mať k dispozícii, ale v reálnom svete väčšina tých malých a stredných podnikateľov, žiaľ, tie peniaze fakticky nemá. Ona ich vykáže účtovne a nemá ich, nedisponuje nimi. Ako toto je ten pálčivý problém, že ten malý podnikateľ bude si tie peniaze musieť niekde zohnať. A áno, je to garancia toho, že tá spoločnosť disponuje nejakým majetkom, len opäť, dobre viete, že tá vymožiteľnosť práva je aktuálna, až keď dôjde k nejakému rozhodnutiu, súdnemu napríklad, kedy tie peniaze sú z tej spoločnosti už dávno preč.
Preto ak nám vadí tých päť tisíc, tak to znížme, zrušme. Ja sa teším tendenciám, že budeme to znižovať na jedno euro, to je výborné. A prenesme to bremeno zodpovednosti na štatutárov, tých, ktorí konajú teda za určitých podmienok, a spoločníkov alebo tých shareholderov, ktorí naozaj disponujú rozhodovaním v tej spoločnosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.9.2013 9:51 - 9:52 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si dovolím nesúhlasiť s tým, že sa nič nezmení, že sa akurát zvýši administratívna záťaž. Možno zabúdame na tých naozaj jednoduchých podnikateľov, ktorí ešte pred podnikaním, 5 000 euro ešte v živote ani pokope nevideli. A neviem si predstaviť, kde ich títo podnikatelia zoberú, teda ak sa nenájde taký podnikateľ, ktorý bude poskytovať službu zakladania eseročiek s tým, že bude poskytovať týchto 5 000. Čiže podľa mňa to nie je zbytočná administratívna záťaž alebo ďalšia, je to naozaj prekážka pre malých a slušných podnikateľov, ktorí nemajú k dispozícii 5 000 euro.
A ešte jednu vec. Máte pravdu, pán Gál, dôvodová správa k tomuto zákonu, ja som z nej nevyčítal, čo je skutočným dôvodom pre prijatie takéhoto ustanovenia, ktoré vlastne tu máme od deväťdesiateho prvého, áno, tretieho, pardon, kedy bol prijatý zákon.
Skryt prepis