Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 18:21 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.4.2015 10:10 - 10:25 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V prvom rade myslím, že je dobré, že sme späť, späť pri vecných riešeniach, pretože situácia okolo Váhostavu, aj spôsob, akými sa k tejto situácii dopracovali, sú brutálne, vážne, my potrebujeme riešenia. Myslím si, že toto je tak dôležitá téma, že tie riešenia by mali ísť naprieč celým politickým spektrom či v opozícii alebo vo vláde a nájsť riešenie v prvom rade také, ktoré pomôže tým malým a stredným podnikateľom, ale zároveň také opatrenia, ktoré nedopustia, aby sa tá situácia opakovala. Ja verím, že k tomu dôjdeme. A aj keď sa to možno nesluší alebo nepatrí podporovať niekoho z iného tábora, ja vítam týchto deväť opatrení. V minimálne šiestich z nich, keď sa pozriem na ne, vidím myšlienku, ktorá má reálny základ a ktorá môže pomôcť. Preto za mňa väčšinu tých opatrení ja určite podporím, ak nie všetky. Čiže som rád, že v rámci opozície vznikajú tie nápady. A verím, že budú zohľadnené aj na strane pána ministra, prípadne v rámci vládnej strany.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2015 18:49 - 18:50 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky faktické poznámky. Prečo som nehlasoval za ten zákon, ktorý tu vtedy bol, kde tie dôvody boli v zásade dva. Jednak, Tony, my na výbore sme o tom pomerne dlho diskutovali. Ja som dokonca vyjadril, že by som rád ten zákon podporil, lebo z veľkej časti vôbec nebol zlý. Ak sa nemýlim, dokonca v prvom čítaní, som si takmer istý, som ho podporil, aby sme ho posunuli do druhého čítania, len bolo treba vylepšiť niektoré veci, ktoré tam proste chýbali. Chýbali tam.
A, pani Nachtmannová, ten zákon priamo neposilňoval práva veriteľov, skôr nepriamo, a to aby, ak sa domáhajú svojich peňazí, že tam nejaké peniaze ostanú, aby nebola tá firma vytunelovaná. To bol vtedy primárny účel toho zákona okrem registra diskvalifikácie osôb. Čiže zhutním to, zákon nebol zlý, ale bolo tam čo dopracovávať. Ak by sme v tomto parlamente išli konštruktívnou debatou, že návrhy opozície budú prechádzať, pozmeňujúce čo i len, a naozaj štandardne, ak sú dobré, ja by som za ten zákon zahlasoval. Len vy ste odmietali principiálne brať niektoré návrhy a to bola vec, kvôli ktorej so nemohol zahlasovať, boli tam nedostatky. Ten zákon je pomerne široký. To je v zásade všetko.
A ďakujem ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 16.4.2015 18:28 - 18:28 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Vážené dámy, vážení páni, vážení hostia na balkóne, dovoľte aj mne vystúpiť k tejto závažnej téme.
Ešte predtým. V domnení, že stredajšia schôdza alebo stredajšie schôdze neprinesú takmer nič, som na svojom facebookovom profile povedal, že, ľudia, veď to nepozerajte, nič tam neuvidíte, vzájomné obviňovanie, hádky a žiadne výsledky. Musím povedať, že som sa mýlil aspoň sčasti, pretože niektorí ukázali, že nemajú zábrany pred ničím. Keď majú moc, nič ich nezastaví. Takisto ako občanov počas troch rokov, tak aj teraz opozíciu stavajú do pozície štatistov. Nič nemôžte. Treba len počúvať. My si spravíme veci po svojom. Je jedno, že kričíte, je jedno, že sa vám to nepáči, je jedno, že občania na verejnosti nie sú spokojní. Vládni poslanci a vládna strana si to spraví po svojom. Musím povedať, že ma mrzí, že zatiaľ neodzneli reálne príčiny toho, čo sa stalo pri kauze Váhostav. Neodzneli. Neboli pomenovaní reálni vinníci a neboli pomenovaní tí, ktorí to napravia, ak nehovorím o tom, že škodu nahradia občania. Toto chýba. Chýba nám prevencia, chýba nám, chýba nám opatrenia, ktoré máme robiť do budúcna, aby sa podobné veci už nikdy neopakovali.
Povedzme si, ale kvôli čomu sme tu. Práve v tomto momente, kedy sa vládna strana pokúša odvolať podpredsedu parlamentu pána Jána Figeľa. Minimálne pre pamäť a pre záznam je treba povedať ten vývoj, tú genézu, ako sme došli až sem. A to, kedy v stredu, včera, bola zvolaná 50. schôdza ráno o 9.00 hod. Následne o 13.00 hod. bola zvolaná schôdza 49. Mne nevadia tie čísla, že to nie je, nie je to po poradí, ale tu už sa jasne ukazuje, že nešlo o obsah tých schôdzí, išlo o vykrytie mediálneho priestoru. Ja vám aj vysvetlím, ako to bolo a prečo.
Ranná schôdza o 9.00 hod bola o katastrofálnom stave zdravotníctva. O tom, že dnes zdravotníctvo nemá svetlú perspektívu, nikam sa nehýbe a dôkazom toho je aj rošáda na ministerstve, kedy pomerne vysoký štátny a výkonný úradník, štátny tajomník, ktorý je štátnym tajomníkom tri roky, sa stal ministrom. On bol predsa pri tom, pri tom, čo sa dialo v zdravotníctve, a zrazu je ministrom. Javí sa tu niekomu v tejto sále, že sa rezort zdravotníctva hýbe vpred? Javí sa to niekomu medzi občanmi? Ja si myslím, že nie. Všetci - od lekárov, sestričiek až po pacientov - vedia, že situácia v zdravotníctve je zlá. Sú možno balamutení, že však problémy majú všetky rezorty, veď nie sú peniaze. Rovnako ako učiteľky, súdni úradníci. Lenže práve preto, že sa im hovoria takéto reči, naozaj sú to reči, vnímajú akékoľvek drancovanie, rozkrádanie veľmi citlivo, a preto je rezort zdravotníctva veľmi citlivý. Vládna strana stále cíti, že to, čo sa stalo pri kauze CT, sa môže zopakovať. Toto nemôžu dopustiť. A práve preto bolo treba spraviť, treba tú kauzu niečím vykryť. Pretože ak táto vláda má nejaký problém, nejakú kauzu, buď to niečím prekryje, odvráti pozornosť, nahradí inou témou, prípadne zaútočí alebo rozdrobí tú tému na drobné, pospája, že sa v tom nikto. Kauza Váhostav alebo riešenie reštrukturalizácie Váhostavu v stredu, teda včera o 13.00 hod. bolo jasným príkladom prekrytia rezortu zdravotníctva. Vládna strana prišla s tým, že má, má riešenie pre malých a stredných podnikateľov, a dokonca povedala, že má aj vinníka, má vinníka v podobe bývalého ministra, prípadne celú Radičovej vládu. Ona je tá vinná. Za tých pätnásť mesiacov spôsobila tieto škody. Ja si, dámy a páni, dovolím nesúhlasiť, dokonca poviem opak.
Ešte predtým. Zdá sa mi zvrátené, ak niekto príde s tým, že on je dokonca záchranca. Že zachráni tým, že pomôže tým malým a stredným podnikateľom tým, že im vykryje buď všetky pohľadávky, alebo iba časť, pretože, zdá sa mi určite neúprimné, ak niekto, ten, kto niekoho hodí do bahna alebo sa iba prizerá na to, ako sa niekto borí v problémoch, mu nepodá pomocnú ruku. Pretože kauza Váhostav alebo podobné kauzy tu boli predtým, a pravda je taká, že veritelia, ktorí sú teraz, žiadali poslancov, žiadali vládu, o tom, aby im pomohla už ďaleko skôr. Bolo zrejmé, že vo Váhostave, Doprastave, TSS Grade boli problémy. Nikto to neriešil. Dôkazom toho, že vládna strana vedela o tom, že Váhostav má problémy alebo že celkovo zákon o konkurze a reštrukturalizácii je problémový, je, je úplne zrejmý a mali by to vedieť tí malí a strední, ktorí sa teraz snáď nebudú cítiť zachránení vládnou stranou.
Ja hovorím, treba im pomôcť, ale buďme úprimní. Vládna strana sem prišla so skráteným konaním, kde v materiáli strany SMER návrh na skrátené konanie sa hneď v prvom odseku, pardon, v druhom hovorí: "Účelom vládneho návrhu zákona je reagovať na dlhodobé problémy súvisiace s procesom konkurzu a reštrukturalizácie." Dlhodobé problémy. Prichádzajú v skrátenom konaní. Oni o tomto probléme vedeli a neriešili ho. Je mi ľúto, že to poviem, ale v tejto sále sa problémy riešia až vtedy, keď nadobudnú mediálny rozsah taký, že to môže mať dopad na preferencie. Jasný príklad je práve kauza Váhostav. Zároveň v tom odôvodnení, ktoré som spomínal, je aj, že za všetko vlastne môže Dzurindova vláda, ktorá prijala takúto úpravu. Lenže častokrát sa tu naprieč politickým spektrom poslanci oháňajú tým, a keď je niečo zlé, tak to potom upravíme, najprv to vyskúšame, prax ukáže. Dzurindova vláda tento zákon prijala v 2005. Od 2005. po 2015, to je desať rokov, boli pri moci vo vláde, bola to strana SMER. Mohli, naozaj mohli zmeniť tento vládny zákon. Mohli a neurobili to. Čo sa ale stalo? Keď už aj zrejme aj tí živnostníci a určite aj verejnosť pochopili, že kauza Váhostav nebude ľahko vysvetliteľná a že Figeľ nebude jediný vinný, vtedy to vyeskalovali. Jána Figeľa dali na popravisko. Ako pomstu či ako ukážku toho, ako výstrahu, nevyskakuj, lebo budeš odvolaný.
Pán podpredseda Národnej rady je v tejto chvíli odvolávaný a myslím, že to nie je úprimné a je to čisto alebo rýdzo, rýdzo politická vec. Nič iné. Bez vecného základu. To sem nepatrí. To nie je obrazom politickej kultúry, ktorú tu niektorí hlásajú. Ten dopyt po tej kultúre politickej tu je, lenže práve od tých, od ktorých to prichádza, že je tu, chceme kultúru, dávajú ranu tej politickej kultúre.
A popri tom všetkom vládni poslanci dávajú tú pomocnú ruku s tým, že preplatíme vám, vám časť faktúr alebo všetky, ale nehovoria, že tie peniaze v konečnom dôsledku zaplatia všetci ostatní. A ja musím povedať, že ja s týmto zásadný problém nemám. Stala sa chyba, dopustil to štát, treba tým ľuďom pomôcť, pretože podnikatelia sú tí ťahúni, ktorí ťahajú ekonomiku krajiny, ktorí zamestnávajú ľudí. Ak sú v problémoch, musíme im pomôcť.
Ale treba povedať alebo reagovať na to, čo tu bolo povedané, že práve vládni poslanci sú tí, vďaka ktorým tí ľudia dostanú peniaze. Ja si myslím alebo som presvedčený, keby tu časť vlády nebola, nebolo by treba riešiť takúto situáciu. Nikdy. Keby sa k výkonu svojho mandátu postavili zodpovedne a riešili problémy vtedy, kedy nastanú, vtedy, kedy sa o nich dozvedia. To platí aj pre povinnosť uhradiť DPH, až keď máte zaplatené. To nie je novinka. To je úplne elementárna vec, ktorú si podnikatelia vyžadujú už niekoľko rokov, ktorú opoziční poslanci navrhli. Až teraz to ideme meniť. Doteraz sme kašlali na všetkých poctivých podnikateľov.
Možno ešte väčšia zvrátenosť, dámy a páni, je, že Doprastav si bude uplatňovať vratku DPH, a to ten zákon, ktorý sem prišiel, to nerieši. Načo!? Načo!? On dostane späť zaplatenú DPH. Veď to je choré. Musím povedať ešte jednu vec na margo, ale k tomu sa vyjadrím možno pri tom zákone, ale len drobnú poznámku, že ak niektorí tu hovoria o tom, že my sme tu ten zákon už mali a my sme ho neprijali, dámy a páni, treba si uvedomiť, že ten zákon nebol taký istý. Keď tu bol ten zákon, ak sa nemýlim, v decembri, neobsahoval riešenie reštrukturalizácie tak, že by sa nebola stala kauza Váhostav. Neobsahoval.
Ale ak mi tvrdíte, že obsahoval, potom treba povedať, že zákon o rokovacom poriadku v § 96 ods. 3 jasne hovorí o tom, že my nemôžme podať návrh zákona skôr, ako uplynie šesť mesiacov od neschválenia, čo bolo v decembri. Najskôr teda v máji. Čiže ak tvrdíte, že sme to tu už mali a my sme to neschválili, čo je inak nezmysel, tak my porušujeme rokovací poriadok. Ale to nie je podstatné. Podstatné je naozaj pomôcť občanom tejto krajiny a v tomto prípade poctivým podnikateľom, ktorí odviedli svoju robotu a za ktorú nemali zaplatené. A z tohto celého, z tejto celej situácie, čo sa deje posledné dva dni, mi vyplýva to, že táto vláda nemá záujem, nemá úprimný záujem na riešení problémov. Nerieši ich vtedy, kedy sa vyskytnú. Rieši ich až vtedy, kedy sú mediálne citlivé.
A musím povedať, že dnes kedykoľvek viac ako inokedy, ak by v tomto pléne bol návrh na predčasné voľby, ja by som zaň úplne pokojne a veľmi rád zahlasoval, aby ľudia rozhodli, či táto vláda má alebo nemá legitimitu ďalej vládnuť. Táto krajina potrebuje zodpovedných správcov krajiny, a nie marketingových špecialistov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2015 18:21 - 18:23 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Paľo, takéto vystúpenie podľa mňa patria do parlamentu a najmä v ťažkých časoch a tie ťažké časy podľa mňa práve v týchto ostatných dňoch prežívame. To, čo sa tu deje, je netradičné a nezvyklé a podľa mňa nesprávne a nepatrí to na pôdu parlamentu, ktorý sa považuje za zákonodarný zbor v parlamentnej republike. Toto podľa mňa sem naozaj nepatrí.
Vystúpenie bolo podľa môjho názoru hodnotové a s osobným záujmom v tom dobrom zmysle, a preto si myslím, že by malo byť vypočuté. A keď sa pozriem na pravú stranu a vidím poslancov vládnej strany, ktorí budú hlasovať zrejme za odvolanie tvojho kolegu Jána Figeľa, verím, že ten zásah do ich svedomia, podľa ktorého by mali rozhodovať, bude značný, a že sa zamyslia nad tým, že to, čo robia, určite nie je správne, a že ten boj o charakter štátu, ako si ho pomenoval, nakoniec neskončí ani víťazstvom, ani porážkou, ale skončí možno priznaním chyby a stiahnutím toho návrhu a povedaním, že bol to omyl, bola to vypätá situácia, stáva sa.
Ja naozaj stále verím, že toto skončí zmierlivou cestou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2015 14:07 - 14:09 hod.

Miroslav Kadúc
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2015 10:51 - 10:53 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Vážený pán minister, pán premiér sa tvári, že chce transparentnú politiku, že chce čistotu verejného života, ale už roky rokúce sa ukazuje úplný opak. Všetci vedia, aký je stav zdravotníctva, počnúc lekármi, sestričkami a v neposlednom rade aj pacientmi. Je to bieda a je to dlhoročná bieda. To si proste musíme povedať. A bieda bez perspektívy zlepšenia. To je terajší status quo.
Ako nový minister alebo nový minister má byť tým, ktorý prinesie obrodu, prinesie nejakú novú víziu, ale rošáda, kedy sa z vás ako štátneho tajomníka, teda silného a výkonného úradníka na ministerstve, stal minister, dokazuje len to, že vládna strana to nemyslí so zdravotníctvom celkom vážne a úprimne.
Viete, aj to vaše rozhodnutie pri odvolaní riaditeľa žilinskej nemocnice, to vajatavé rozhodnutie odvolať niekoho, za kým takmer nikto nestojí, je viac ako priťažujúcou okolnosťou, že to nie je dobré, že vaša nominácia nebola dobrá.
A čo treba povedať, je, že, pán minister, takisto ako vy, aj každý vládny poslanec alebo ich rodiny môžu byť chorí. A musím povedať, že ma udivuje, že sa tvárime, že v zdravotníctve je všetko v poriadku, že neposkytujete návod na riešenie ani lepšiu perspektívu.
Viete, ono je naozaj žalostné, ak bežní ľudia dostávajú zdravotnú starostlivosť, akú majú, teda katastrofálnu, kupujú si drahé lieky, zatiaľ čo vyvolení majú nadštandard. To je žalostné a s tým sa ja teda odmietam zmieriť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2015 10:05 - 10:09 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážení hostia na balkóne, dovoľte mi, aby som predniesol návrh, ktorý sme pripravili s kolegom Jurajom Drobom a ktorý vychádza z čisto aplikačnej praxe, teda spomedzi ľudí, z ich podnetov, z ich problémov.
V prvom rade musím povedať, že nie som fanúšikom nejakej veľkej regulácie, ale keď niektoré subjekty, osoby, spoločnosti nemajú mieru, tak, žiaľ, treba ich regulovať a treba im dávať povinnosti, ktoré musia splniť k tomu, aby nezasahovali do súkromia občanov. S tým problémom sa stretávame podľa mňa všetci v tejto sále a týka sa nevyžiadaných telefonátov, telefonátov od spoločností, ktoré ponúkajú rôzne výrobky, služby, bambusové ponožky, hrnce, matrace, čokoľvek.
Neviem ako vám, ale mne sa to stalo opakovane, dokonca aj počas víkendu, že taká spoločnosť mi volala a ponúkala nejaký produkt. Na to som sa dopytoval, odkiaľ majú moje telefóne číslo, aby som v prípade nutnosti alebo potreby, a potreba tam už bola, vedel odvolať svoj súhlas s tým, že niekto spracúva moje telefónne číslo. Bolo mi odpovedané, takže nie je možné mi ho poskytnúť, prípadne ide o náhodnú generáciu čísla, a rôzne takéto výhovorky, lebo inak to proste nazvať neviem, pretože mne sa zdá, že patrím do kategórie, kedy som náhodne vybraný bol jeden deň dokonca trikrát, čo sa mi zdá nezmysel.
Preto naším návrhom zavádzame jednoduchú povinnosť, aby pred začatím hovoru volajúci alebo spoločnosť, ktorá poskytuje marketingové služby, povedala, ako získala telefónne číslo. Nič viac, nič menej. Telefónne číslo máme odtiaľ a odtiaľ. Za účelom, aby sme v prípade, že nás také hovory obťažujú, jednoducho povedali, nesúhlasíme a žiadame tento náš súhlas alebo ho odvolávame, prípadne kontaktovali toho, čo spracúva tieto údaje.
Druhou povinnosťou alebo druhá povinnosť vychádza, ktorú zavádzame, to je druhá a posledná pre tento prípad, je to, aby volajúci si vypýtal výslovný jasný a určitý súhlas s pokračovaním hovoru pred začatím hovoru. Ono sa to môže javiť ako nezmysel, ale my žijeme v krajine, kde je kopec ľudí veľmi dobrosrdečných, a teraz hovorím najmä o starších ľuďoch, ktorí nevedia povedať "nie". A dáte mi isto za pravdu, že tí volajúci sú častokrát veľmi presvedčiví a veľmi ľúbiví a ťažko sa im hovorí "už dosť, už ma s tým neotravujte". Ten volaný si to vypočuje a nakoniec si nezriedka aj niečo kúpi.
Preto s kolegom poslancom Drobom zavádzame, alebo chceme, aby volajúci mal povinnosť vypýtať si jasný a určitý súhlas, inými slovami: súhlasíte alebo nesúhlasíte s týmto hovorom? Áno, nie. Čiže takéto dve jednoduché povinnosti navrhujeme. Myslím si, že nemalo by to nikomu vadiť, minimálne v tejto sále, pretože si myslíme, že je to na prospech všetkých občanov.
A ešte možno zareagujem na včerajšiu výtku ministerstva hospodárstva, ktoré povedalo, že predsa veď je to "nadbytočná regulácia". No asi to nie je nadbytočná regulácia, nie asi, ale určite, keď sa to stále deje a keď niektorí volajúci, ako som povedal, nemajú mieru a častokrát idú za hranicu slušnosti so svojimi obťažujúcimi telefonátmi.
Páni a dámy, budem veľmi rád, ak tento návrh podporíte a dáme zadosť súkromiu občanov tejto krajiny.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 25.3.2015 10:02 - 10:04 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Predmetný návrh zákona spĺňa po formálno-právnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre sociálne veci a výbor pre obranu a bezpečnosť. Ako gestorský navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30. apríla 2015 a gestorský výbor do 4. mája 2015. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2015 16:48 - 16:49 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja si práve myslím, že tá podstata problému je úplne niekde inde, ako ste povedali vy. Tá podstata je podľa mňa hlavne v tom, sa nedostať do takej situácie, že niekto mi dĺži peniaze, pretože ak už mi dĺžite peniaze a je to môj obchodný partner a ja naňho dám po splatnosti návrh na vydanie platobného rozkazu, ten človek už so mnou nebude obchodovať. To sa proste stane. Preto som trpezlivý, zhovievavý, čakám, telefonujem, vyzývam, zasa čakám, zasa telefonujem, zasa vyzývam a plaťák ide po splatnosti v priemere tak tri mesiace. A nebudeme ani hovoriť o tom, že dnes ten plaťák ak nie je vydaný do pätnástich dní, v zásade tam ani nejaká sankcia nie je. Čiže nie vždy sa dodržuje tá lehota. Ale hovorím, podstata toho problému je práve tam, aby nevznikali dlhy. To je dôležité, lebo keď vzniknú, návrhom na plaťák si ja zatváram dvere u obchodného partnera.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.3.2015 16:40 - 16:44 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Predmetný ten návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a legislatívne pravidlá tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti. Ako gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby prerokovali návrh zákona výbory do 30. apríla 2015 a gestorský výbor do 4. mája 2015. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Tu mám ako spravodajca priestor na vlastnú úvahu a dovoľte mi povedať zhruba nasledovné.
Tento návrh podľa mojej mienky reaguje na aktuálnu prax obchodno-záväzkových vzťahov. Tá prax je taká, že dlžník si jednoducho vyberá, komu zaplatí a komu nezaplatí. Motivácia na úhradu faktúr nie je motivácia ísť do poradia, ale sila hráča. A či to chceme alebo nechceme, sú to často aj úplatky. Týmto zavedením takéhoto pravidla zúži sa priestor na korupciu a nie je možné sa vyhovárať na to, že ten silnejší hráč ma dotlačil do pozície, že musel som to zaplatiť skôr. Preto si myslím, že prvá časť tohto návrhu, zavedenie platenia faktúr do poradia je správnym krokom.
Druhá časť tohto návrhu je podľa môjho názoru dokonca ešte správnejším krokom. A to je celkovo otvorenie myšlienky black-listu. Verejný zoznam to je, kde sa budú uvádzať firmy, ktoré negatívne pôsobia na trh. Opäť je tu reakcia na prax. Už dnes platí, že v obchodných vzťahoch je ideálne platiť v hotovosti, nie cez faktúru. Máte tak istotu, že tie peniaze budete mať. Ten trh potom nie je flexibilný, točí sa tak menej peňazí. A ak už sa ten podnikateľ rozhodne, že to chce na faktúru, stáva sa, a nie je to zriedka, že vôbec uvažuje nad tým, či vstúpi do obchodného vzťahu, pretože vstúpiť do obchodného vzťahu s neznámou eseročkou je dnes veľmi rizikové. Ak bude zrejmé, že táto obchodná spoločnosť je spravidla v omeškaní nejaký čas, do toho obchodného vzťahu nevstúpim, prípadne doň vstúpim za nejakých podmienok, v prípade nejakého zabezpečenia alebo nejakého zálohu, proste niečoho. Platí, čím viac informácií mám o tej firme, tým viac zvažujem typ zmluvného vzťahu.
Čiže práve preto si myslím, že táto druhá časť je možno ďaleko podstatnejšia. A to je získanie viac informácií o svojom obchodnom partnerovi.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehôt na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch.
V zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady, pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis