Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2014 o 10:34 hod.

Ing. Mgr.

Peter Muránsky

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 26.6.2014 16:46 - 16:49 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Som sa bál, že nevyjde čas, ale, chvalabohu, o päť minút dvanásť, ale predsa prišla táto novela zákona banského. Ja som už na minulom prejednávaní geologického takisto upozorňoval, že pravdepodobne sa to nedá riešiť cez geologický zákon, a asi sa to aj potvrdilo. To nieže asi, ale sa to potvrdilo, že je potrebné otvoriť banský zákon. Takže chcem podporiť v tomto kolegov a samozrejme poďakovať im, že s touto iniciatívou prišli. Sú z toho istého regiónu, ako som ja a ja som sa tak isto stretával s touto problematikou, či v Kremnici, či v Detve, s obyvateľstvom, ktorí jednoducho nechceli, aby táto ťažba zlata touto metódou prebehla, samozrejme, alebo prebiehala, alebo bola schválená.
Treba si ale uvedomiť jednu vec, že samozrejme, že povrchová ťažba zlata zrejme inou ako kyanidovou metódou nie je, nie je možná. A preto tak isto predkladatelia alebo teda navrhovatelia tohto, tejto novely zákona správne postupujú v tom, že idú na technológiu ako-takú a nie na jednotlivé nerasty vyhradené, lebo vieme dobre, že teda vyhradené nerasty sú vo výhradnom vlastníctve štátu. A keďže sú vo výhradnom vlastníctve štátu, štát má samozrejme aj právo povedať, akým spôsobom tieto nerasty budú ťažené. Takže tento zákaz kyanidovej metódy ako takej je podľa mňa z hľadiska takého logického prístupu v tejto novele zákona správny.
Chcem ale tak isto upozorniť znova na to, čo som tu hovoril pri geologickom, pri novele geologického zákona, že toto má hlbšiu, hlbšie súvislosti. S tým, že vlastník pozemkov sa mnohokrát až neskôr dozvie, že banský úrad na jeho území vyhradil proste územie, na ktorom nejaká firma zistila nález vyhradených druhov nerastov, a stane sa to proste areálom, ktorý jednoducho dlhodobo potom tento vlastník nemôže v súlade so svojím vlastníckym právom, tak ako by chcel, využívať, ale musí čakať, či sa tu bude alebo nebude tento nerast ťažiť, alebo nebude sa ťažiť. Samozrejme, že nie je to tak jednoduché, ako si mnohé organizácie, aj treťosektorové, myslia, že, alebo občania si myslia, že keď už, keď je toto vyhradené, toto územie, cez banský úrad, že sa tam ťažiť bude. To tak nie je, to tak nie je. Musí to prebehnúť samozrejme dvadsať štvorkou o EJI, teda posudzovaní vplyvov na životné prostredie a tak ďalej a tak ďalej. Musia s tým nakoniec súhlasiť rôzne zložky a nakoniec aj samotní vlastníci. Ale naozaj my sme v tomto prípade konkrétne, aby som nebol rozvláčny, my nie sme štátom, v ktorom by sme mohli povrchovým spôsobom realizovať ťažby akýchkoľvek druhov takýchto nerastov takýmito prostriedkami, ako napríklad je kyanidová metóda. A rovnako ako v tom geologickom zákone alebo v novele geologického zákona nie sme štátom na to, aby sa u nás ťažil urán. Takže ide to presne v tej dikcii, ako sme to hovorili, alebo ako sme to navrhovali na minulej schôdzi. A preto si myslím, že je to dobrý návrh novely zákona a treba ho podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.6.2014 16:00 - 16:04 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Nebudem hovoriť dlho, len chcem podporiť tu tento zákon aj tuto pána predkladateľa. S tým, čo hovoril, úplne súhlasím. Pretože naozaj v dnešnom otvorenom svete aj z hľadiska nielen ľudských, ľudských pohybov, ale aj pohybov v rámci prírody, či je to už, živočíchy alebo sú to rastliny. v tomto prípade sa týka rastlín, dochádza naozaj k veľkému rozširovaniu invazívnych druhov, ktoré sú nežiaduce pre ekosystémy, ale aj pre poľnohospodárstvo jednotlivých krajín, až by som povedal, až jednotlivých svetadielov, kde nám prenikajú z iných kontinentov proste rastliny, s ktorými si na našom území potom nevieme, nevieme poradiť. Samozrejme, že tak ako hovoril predkladateľ, toto nie je schopné všetko riešiť štát. Všade na svete prvoradá zodpovednosť je kladená na vlastníka, vlastníka pozemku. Svoje vlastníctvo si musíte nielen užívať, ale musíte si ho aj chrániť, musíte si ho ošetrovať, starať sa o neho. Tak ako o svoj dom, tak aj o svoj, o svoje pozemky. Čím ich máte viac, tým náklady sú, samozrejme, samozrejme vyššie. A do toho prichádzajú aj tieto nečakané teda náklady s invazívnymi rastlinami. Takže ja sa plne pod tento zákon podpisujem, pod túto novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny.
Ja naozaj chcem povedať, že v správe spoločnej potom je niečo, čo samozrejme tu nebolo predkladateľom hovorené, a chcem na to upozorniť, aby, aby sme vedeli o tom, že sa tu jedná aj o inú vec. A teda neviem, či pán poslanec Huba to nazval reparát, myslím, ale v minulej novelizácii zákona o ochrane prírody a krajiny naozaj došlo k tomu, že sme rozšírili možnosť toho, aby obce mohli bez orgánu odboru životného prostredia samostatne rozhodovať už nielen do 40, ale do 80 tých centimetrov výrubu stromov. A toto, a toto dosiahlo až, by som povedal, rakovinotvorného rozmeru. A ja sám, kde bývam a kde mám chalupu a kde žijem a hlavne v tých oblastiach horských, podhorských, tá honba po palivovom dreve je tak neskutočná a ten záujem podnikateľskej sféry dodávať a dodávať a klčovať a klčovať je tak neuveriteľný, že nejako aj tí starostovia mnohí, sa ospravedlňujem tým, ktorí sú poctiví, ale tým, ktorí idú za honbou, za peniazmi, stratili určitú súdnosť, by som povedal, a rúbe sa všetko. A stromy, ktoré majú naozaj 80, a niekde to švihnú aj 90 centimetrov obvod, len tak idú na palivové, na palivové drevo.
Ja si myslím, že ten návrh, ktorý je v pozmeňujúcich teda v spoločnej správe k tomuto ,k tejto novele zákona je správny, hoc ide o reparát. Dobre, spamätali sa, tak treba to, treba to podporiť. A viem, že teda sa tam navracia ten obvod z tých 80 na 40 centimetrov. Všimnime si to, podporme to a podporme aj tento zákon.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2014 9:29 - 9:30 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani podpredsedníčka, viete, to, čo vy tu predvádzate, to je to neetické a to je to neúprimné, pretože vy ste sa ešte ani politicky nenarodili, keď KDH bojovalo za zrušenie Mečiarových amnestií. Ale to, čo tu robíte, je, vy podkladáte tento návrh kvôli tomu, aby neprešlo iné, aby neprešiel ten ústavný zákon o tom manželstve a ani reforma justície. Vy hľadáte všetky cesty, ako podporovať niečo, o čom dopredu viete, že neprejde, a ako nepodporiť to, o čom viete, že prejde. A to je neetické, až, by som povedal, prepáčte, nemorálne.
A o konzistentnosti KDH, prosím vás pekne, nepochybujte. My sme konzistentní, a preto sme tu vyše 20 rokov. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2014 9:57 - 10:02 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Ďakujem. V dvoch rovinách, kolegovia. Jedna vec, že či je - sa tu vystupovalo - zákon marketingovým ťahom. No je marketingovým ťahom. Na strane druhej, v druhej rovine, že aký má obsah, akú má dikciu tento zákon. Tak to druhé musím povedať, že dobrú. Marketingovým ťahom sú aj návrhy zákonov poslaneckých, ktoré sa tu často predkladajú, aj teatrálne vystupovania niektorých kolegov, aj časté vystupovania niektorých kolegov. Všetko je o marketingu, všetci ho tu nejakým spôsobom robíme. No tak aj tento zákon je, samozrejme, istým spôsobom spojený s tým, že sú niektorí ľudia, ktorí sú tu z Košíc, a táto téma sa týka a je citlivá pre Košice a môže mať nejaký kladný výsledok pre ovplyvnenie voličov. To je nespochybniteľné. Nespochybniteľné je aj to, že je zaujímavé, že náš výbor životného prostredia a poľnohospodárstva sa stal takým veľmi dôležitým v poslednom tom období. To nikdy za mojej histórie nebolo, a to tým, že strašne veľa zákonov je prijímaných cez skrátené legislatívne konanie, takže možnože tým aj naberáme na nejakej dôležitosti, lebo tu viacej naozaj zákonov bolo takýmto spôsobom prijatých.
Ale k veci, aby som povedal. Pozrite sa, táto otázka ťažby je dlhodobo pertraktovaná. Ja si myslím, že obsahovo je otázka ťažby, riešenia rádioaktívnych nerastov aktuálna a potrebná. A či je to v skrátenom, alebo nie je v skrátenom legislatívnom konaní, alebo takouto formou, tak to je podľa môjho názoru v danej chvíli nepodstatné. Jedno je jasné, že my nie sme krajinou, Slovensko, na svoju plochu, možnosti, vybavenosť a priestor, v ktorom sa geopolitickým spôsobom nachádzame, aby sa u nás ťažili rádioaktívne nerasty, a tak isto si myslím ani nie povrchové ťažby alebo kyanidové ťažby zlata, ktoré sa tu takisto hovoria. A preto z obsahovej stránky ja s týmto zákonom súhlasím, nemám s tým problém a, samozrejme, zaňho budem aj naďalej hlasovať tak ako doteraz.
Čo sa týka zlata, ja podporujem, samozrejme, návrhy kolegov, ktorí tu predkladajú pozmeňujúce návrhy. Na strane druhej, minimálne teda v prípade Detvy si takisto nie som si istý, že či by rovnako - ako to tu hovoril pán kolega Lebocký -, či by sa to dalo v rámci novelizácie tohto zákona riešiť, nakoľko je tento, je táto otázka už v procese, je už v procese a či to nebude potrebné riešiť inou, iným, novelizáciou novou a iného teda zákona, predovšetkým, samozrejme, zákona banského.
Tu chcem upozorniť na jednu takú zaujímavú vec. Veľmi treba rozlišovať nad dobývacím priestorom, ktorý, samozrejme, ide podľa banského zákona, ktorý ani nie je v intervencii ministra, ktorý tu sedí alebo teda nesedí teraz, ale teda ministra životného prostredia, a otázkou potom samotného povolenia ťažby. Pretože na to, aby mohla byť povolená ťažba, ale aj po prieskumnom konaní musí byť zabezpečený súhlas obcí, musí byť vykonaná EIA, musí byť, aj vlastnícke práva musia byť uplatnené. A jednoducho nie je to tak jednoduché, aby ťažba bola povolená aj napriek tomu, že dané územie je vyhlásené za dobývací priestor. Takže trošku tu aj niektoré veci zľahčujeme, že keď už je dobývací, dobývací priestor, že bude ťažba. No to tak ani spravidla, to tak nebýva, a to aj pri jednoduchších nerastoch, menej možno nebezpečných alebo škodlivých. Takže tu by sa bolo treba skôr zamyslieť nad tým, a to je ale otázka banského zákona, že je to tu tak, že niekto zacíti, že na vašom pozemku sa nachádza nejaký nerast, zvlášť keď ide o vyhradené nerasty, ktoré sú majetkom, samozrejme, štátu, na čo podlieha súhlas štátu, vybaví si u banského úradu dobývací priestor a vy sa následne až ako majiteľ týchto pozemkov dozviete, že firma xy alebo človek xy na vašom území, na vašej pôde má vyhradený dobývací priestor.
Samozrejme, že k tej ťažbe, tak ako som povedal, nemusí dôjsť, ale pokiaľ neprejdú všetky procesy a pokiaľ neprejdú tie lehoty podľa tohto banského zákona, tak vy máte obstavený majetok a ani ste predtým s týmto neboli, neboli konfrontovaní a neboli ste s týmto informovaní. Ale to je otázka možno pozretia si aj iných banských zákonov v iných štátoch, alebo ako je legislatíva v iných štátoch riešená. A je to otázka, samozrejme, nie geologického zákona, ale otázka zákona banského.
V zásade ale chcem povedať, že pre mňa nie je v súčasnosti dôležité, akým spôsobom tento zákon v tejto podobe sem prišiel. A ja tento zákon v záujme veci podporujem. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2014 11:44 - 11:46 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som si takto nedovolil tak expresívne vystúpiť ani to všetko porozprávať, čo porozprával pán kolega, ale predsa len by som ho rád podporil v jednej veci. Hon po palivovom dreve, to je strašná vec, ktorá sa rozmohla A v tom ho podporujem. Ale je to predmetom iného zákona, ktorý on sám tu predkladá. To, čo sa udialo, naozaj spôsobuje obrovský výrub drevín nad tých 45 cm, ktoré, sa to rozšírilo, a vyzerajú naše obce a okolie a cesty strašne. Ak by malo prejsť ešte aj to, o čom rozprával pán kolega, čo sa týka, v súvislosti s pánom ministrom Kaliňákom. Stromy okolo ciest patria, nieže okolo ciest nepatria. To je jednoducho nezmysel.
Ale k zákonu ako takému. Ja nepovažujem tento zákon za nejako zlý. Na rozdiel od iných zákonov, musím povedať, že mala možnosť, okrem týchto pozmeňujúcich návrhov, ktoré tu boli dané pánom spravodajcom, možnosť sa vyjadriť aj odborná verejnosť, aj lesnícka komora. A v tomto to kvitujem, teda, že tento zákon bol dlhodobejšie preberaný aj na pripomienkovom konaní na ministerstve. Aj tým, že bol odložený a bol čas sa k nemu vysporiadať, nemám problém tento zákon aj, aj podporiť.
Predsa len jedna vec, ktorá má tu trošku straší, naozaj, tak ako je hon po palivovom dreve, tak je aj hon po ďalšom dreve. A to, čo tu predložil aj pán Lebocký, hospodársky plán, les, áno, to treba prijať. Ale predsa len aj predčasné výruby, ktoré tu vidím v pozmeňujúcom návrhu pána Cicoňa a Lebockého, takisto vidím ako dosť nebezpečné, že nebude treba súhlas pri prečistkách, kde není predpísaný objem... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2014 10:34 - 10:36 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Pán kolega, hovorili ste vyše, vyše hodiny. Neviem, či to robíte naozaj schválne, ale až k záveru ste prišli k tým konkrétnym nejakým návrhom. Verte mi, že aj práve preto to, takéto dlhé vystupovanie, ktoré robíte, málokto vás počúva, málokto vie, čo ste vlastne v skutočnosti povedali.
Teraz k tomu, čo ste povedali. Ja vás tak isto chcem podporiť v tej veci, čo sa týka výberkového systému hospodárenia lesa, ako prírodovedec, len chcem upozorniť, že nie vždy a v každom type lesa je toto samozrejme možné. Takže akékoľvek striktné ukotvenie takéhoto spôsobu v zákone by nebolo reálne .
A druhá vec, ktorú som si tak povšimol, to je to, ten príklad s tými štvorkolkami. Viete, aj ja som za ochranu lesa. Ale aký je medzi nami dvomi rozdiel? A nielen medzi nami dvomi, ale aj všimol som si, aj u iných poslancoch z Obyčajných ľudí. Ja som za to, aby tie štvorkolky nechodili, mňa vyrušuje niekedy aj bicykel, ktorý chodí po lese a tak isto ruší určitým spôsobom, keď sa tam preháňajú tlupy bicyklistov po lesných cestách. Ale v žiadnom prípade nie som za obmedzenia alebo nebodaj prepadnutie vlastníctva. Spravte pokuty, zvýšte tie pokuty, pre mňa-za mňa aj na dvojnásobok, ale je neprípustné, aby bol občan potrestaný prepadom majetku. Rovnako je to aj v tom poľnohospodárskom, v tom nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy. Predsa ja som za ochranu poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ale nie takým spôsobom, že na 90 % obmedzím vlastníctvo tejto pôdy vlastníkovi, ktorý ju vlastní.
To je rozdiel medzi nami. A ochranári môžme byť ďalej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2014 15:15 - 15:18 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som už k tomuto hodne hovoril. Chcem ťa ubezpečiť, pán kolega, že tieto pozmeňujúce návrhy ti neprejdú, takže je zbytočné ich tu prednášať.
Tu treba odmietnuť, tak ako som povedal, celú filozofiu tohto zákona a zákon ako taký, pretože je to naozaj jeden z najhlbších útokov na vlastnícke práva, aké sme poznali od roku 1989. Predsa je nemysliteľné, aby takýmto spôsobom, ešte odstupňovaným od katastra obce až po celé Slovensko, sme limitovali možnosť odpredaja a možnosť nadobúdania poľnohospodárskej pôdy. Je to proste podľa môjho názoru nonsens.
Taktiež som zvyknutý, že keď treba niečo zlé urobiť, tak sa to robí v skrátenom legislatívnom konaní. Pripomínam vám Environmentálny fond, pripomínam vám Recyklačný fond. Pripomínam teraz tento zákon, ktorý treba rýchlo šiť proste horúcou ihlou.
Cieľom tohto zákona, tak ako som to povedal aj včera na výbore, lebo bola ešte dlhá diskusia, je, aby sa poľnohospodárska pôda dostala čo najrýchlejším spôsobom za čo najnižšiu cenu súčasným veľkopodnikateľom v poľnohospodárstve, ktorí na tejto pôde v súčasnosti hospodária, prípadne ju majú prenajatú, aby túto pôdu vykúpili. Toto je cieľ, nie cena, ako mnohí tu diskutujú, ale cieľom je proste získanie tejto poľnohospodárskej pôdy čo najbližšie podnikateľom, ktorí na nej v súčasnosti hospodária, a, samozrejme, za čo najvýhodnejšiu cenu, ale nie pre toho vlastníka, ale pre tých, ktorí ju chcú nadobudnúť.
Nechcem k tomu už ďalej hovoriť, myslím si, že treba, aby to bolo čo najrýchlejšie prijaté, aby sa to mohlo čo najrýchlejšie aj podať na Ústavný súd, lebo to vylepšíte do absolútne obludných rozmerov, tak ako bol včera donesený aj pozmeňujúci návrh, že už aj exekútor bude musieť postupovať vlastne podľa tohto zákona. Takže ten, ktorý má vyťažiť čo najrýchlejšie peniaze, tak ten bude musieť robiť tieto ponuky, najprv túto pôdu ponúkať poľnohospodárovi, ktorý pôsobí tri roky v obci, potom, keď nie, tak v susednej obci a potom, keď nie, tak na Slovensku, a potom, keď nie, tak bude to ponúkať štvrtej teda osobe, ktorá nemusí byť poľnohospodárom.
No proste ide to do obludných rozmerov a podľa môjho názoru jednoznačne narazíte na odpor iných legislatívnych noriem, ktoré platia v tomto štáte. Takže ja považujem tento zákon za zlý, protiľudový, proti našim ľuďom, proti našim dokonca podnikateľom v poľnohospodárstve, nechrániaci pôdu voči cudzincom, a preto treba tento zákon vrátiť na dopracovanie alebo treba ho jednoducho v takejto podobe zamietnuť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2014 17:29 - 17:42 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Ďakujem, kolegovia a kolegyne, nie vždy sa zhodneme a asi ani tu s pánom ministrom nie vždy, zákon o obchodných reťazcoch bolo niečo iné, toto je niečo iné a tu skutočne nedá sa s týmto súhlasiť. Mne bolo sympatické, keď pán minister nastupoval a povedal, že nie je nejaký najväčší odborník v oblasti poľnohospodárstva. Ja mám tiež vysokú školu poľnohospodársku, ale nemám prax, takže nie som odborník v poľnohospodárstve, ani sa tam nepasujem, len tu asi nám uteká jedna základná vec. Tu nejde len o poľnohospodársku politiku, tu ide, vážení, o základný útok na ústavné práva občanov o vlastníctve. Tu je problém, ktorý, ktorý principiálne je základnou osou celého tohoto, tohoto zákona. Proste takýto vstup do vlastníckych práv, takýchto obmedzení s nakladaním jedného druhu nehnuteľností, ktorý sa volá poľnohospodárska pôda, tak to sme tu nezažili, nehnevajte sa, od roku ´89. To je tak závažný vstup do vlastníckych práv, že pomaly len sa mi zdá, že táto diskusia ani nemala byť o poľnohospodárskej pôde, ale o vzťahu k vlastníctvu. Nie poľnohospodárstvu, ale problém s vydefinovaním si vlastníctva občanov podľa ústavy. To je problém rezortu tentokrát ministerstva pôdohospodárstva.
Dneska som sa na výbore dozvedel od predkladateľa, že pôda je spoločným vlastníctvom občanov štátu. No hádam nie! Hádam nie, tá súkromná pôda, ktorá je moja, vaša a tak ďalej, tak nemôže byť spoločným vlastníctvom štátu. Krajina je spoločným vlastníctvom štátu, príroda je spoločným vlastníctvom štátu, ale nehnevajte sa, čo je vaše, čo je moje, je moje a to, čo je vaše, je vaše a toto musí platiť aj na poľnohospodársku pôdu. A keď tu vystupoval pán kolega Chren, musím súhlasiť s ním, v zásade cieľom tohoto zákona je dotačná politika štátu. To ich zaujíma, preto chce dôjsť aj k skupovaniu, tak ako tu bolo hovorené, tejto pôdy takýmto prednostným spôsobom tými od prenajímateľov, tí, ktorí dneska tieto majetky obhospodarujú, a čo sa potom ako s právnickou osobou tohoto druhu stane v budúcnosti, no tak to už ani my nemusíme vedieť, ale garantujem vám, že Dáni a Holanďania čakajú a tento zákon, tento zákon takýmto spôsobom tomu nepomôže. Ja som tiež za určitú reguláciu, samozrejme, bolo treba pristupovať v minulosti k tomu, keď sa vyčleňovali pozemky aj štátne pre investorov, malo sa hodnotiť, aká bonita je pôdy, na ktorej sa tieto podniky stavajú. Je, neviem, kto čo robí, ale jednoducho nikto nenamieta, stále sa vyčleňujú nové a nové pozemky z poľnohospodárskeho, však, pôdneho fondu. Vo veľkom, každý, de facto každý, každý deň.
Ale cieľom tohto zákona nie je chrániť pôdu pred cudzími vlastníkmi. Cieľom tohto zákona je, bohužiaľ, to, čo som pomenoval. Cieľom tohto zákona je tak isto neuveriteľné teda obmedzenie vlastníckych práv, a to nielen predajcov, ktorí by chceli predať, ale aj nadobúdateľov. Veď predsa nie je možné, aby som ja parcelu nad dvetisíc metrov štvorcových musel odpredať alebo mal odpredať prednostne, prednostne tomu, kto podniká tri roky v poľnohospodárstve v mojej obci, v katastri mojej obce, keď nie tomu, tak vo vedľajšej obci, keď nie tomu, tak na celej Slovenskej republike, a potom, keď nikto sa z týchto neprihlási alebo s nikým nebudem nejakým spôsobom súhlasiť, tak potom si to môžem odpredať tomu, komu ja chcem. To je takýto, takéto základné obmedzenie, si myslím, s nakladaním s vlastníctvom tu ešte, tu ešte nebolo. Nakoniec v mnohých častiach zrejme tento zákon nielen že bude protiústavný, ale bude aj v rozpore s ďalšími zákonmi, ktoré sú platné v tomto štáte. Predsa aby mňa niekto nútil, že keď chcem odpredať svoj pozemok poľnohospodársky v extraviláne, že musím na tabuľu obecného alebo na obecný úrad nahlásiť všetky moje identifikačné údaje, musím, musím tam dať výmeru tej pôdy, ktorú chcem predať, musím dať cenu, musím dať všetko a keď je to dokonca nad 10-tisíc, tak to treba dať do okresných novín a keď okresné noviny neexistujú, tak to mám dať do celoštátneho denníka aj so všetkými, aj so všetkými nadobúdateľmi.
Ďalším problémom je to, že k tomuto sa veľmi zvláštnym spôsobom vyjadruje štát cez okresný úrad. Okresný úrad hodnotí, pokiaľ mi, pokiaľ mi nedá súhlas vlastný nadobúdateľ, ktorému som ja to odpredal, tak vlastne nemôže nadobudnúť tento, tento pozemok. Dokonca je to tak konštituované, že keď sa nevyjadrí, tak to znamená, že nesúhlasí. Že mi, že mi súhlas nedal. Ja by som teda rád videl ten súd, ktorý, tu sa hovorí, sa možno odvolať voči tomu na súd, ktorý by mne nedal za pravdu, že ak by som odpredal svoje vlastníctvo a ten okresný úrad by nesúhlasil a povedal by som, že som porušil ten postup, ktorý tu je napísaný, že by ten môj predaj bol neplatný. To by som rád videl taký, taký súd, ktorý by, ktorý by to potvrdil, a preto aj z tohto dôvodu tento zákon je nevykonateľný.
Ďalej tu je nadobúdateľ, že mladý, na mladého poľnohospodára sa nevzťahujú tieto povinnosti vykonávať a tak, a tak ďalej. No a keď by ten poľnohospodár po troch rokoch počkal a potom tu pôdu predal, to už je v poriadku podľa tohto zákona. A znova vám hovorím, že keby ju predal aj v lehote tých troch rokov, on nadobudol legálne toto vlastníctvo a takýto zákon mu nemôže obmedziť vlastníctvo, keby ho predal. Opätovne by mu musel ten okresný súd dať za pravdu, že mal právo, že mal právo to predať, ten pozemok.
Ďalej by ma zaujímalo, že keď niekto by skúpil tieto, tieto pozemky v katastri nejakej obce a potom tá firma skrachuje a prepadne do konkurzného konania a správca konkurznej podstaty akože on by mal postupovať podľa tohoto zákona? No nie, odpredá to tomu, kto, kde to najviac vyťaží, pokryje si, pokryje si pohľadávky a všetky svoje, svoje náležitosti. Proste ani toto napríklad tento zákon nerieši ako mnohé aj iné legislatívne, ako aj iné mnohé legislatívne veci, ktoré sú, ktoré sú s týmto spojené. Ale čo je podľa môjho názoru výrazným teda krivením práva na vlastníctvo v Slovenskej republike a čo je zdrcujúce v tomto zákone, je základný útok na vlastnícke práva občanov tohto štátu. Tu sú postihnutí skutočne aj nadobúdatelia. Prečo by, prečo by teda keď už nie nepoľnohospodár, ale poľnohospodár, ktorý pôsobí, dobre, nech tri roky pôsobí v poľnohospodárskom podnikaní, prečo by cez štyri katastre on nemohol prísť a nemohol nakupovať pôdu? Toto by ma strašne zaujímalo, na základe čoho tomuto, tomuto občanovi, ktorý podniká v poľnohospodárstve, by to tam nemohol nakupovať. Prečo by niekto z Bystrice nemohol prísť do Martina, podniká v poľnohospodárstve a nemôže kupovať pôdu. Respektíve môže, ak sa tam nenájde prednostný podnikateľ, ktorý v katastri Martina bude tú pôdu chcieť kúpiť. Tomu nerozumiem! Tak už keby aspoň ten zákon bol konštituovaný tak, že všetci tí, ktorí majú podnikanie a spĺňajú podmienky v poľnohospodárstve na celom území štátu, však štát sme predsa jeden, hádam sa neparcelujeme do katastrov, tak môžu nadobúdať poľnohospodársku pôdu, a nie, že najprv ten, čo je v katastri obce s firmou, potom až ten, čo je, čo je v susediacej obci, alebo v katastri susediacej obce, a až potom to môže kupovať ten, ktorý je podnikateľom v poľnohospodárstve na celom Slovensku. To je jednoducho, takýto, takýto prístup je nemysliteľný, je obmedzujúci a jednoducho podľa môjho názoru tu by bolo čo aj do činenia s krivením hospodárskej súťaže, pretože prečo by nejaká skupina obyvateľov mala mať prednostné právo, dokonca skupina podnikateľov v poľnohospodárstve, tí, ktorí majú trojročné podnikanie, tak tí majú mať prednostné právo na kúpu pozemkov, ktoré predávajú občania. To je jednoducho tento prístup, tento prístup tohto zákona je nonsensom, je, to je niečo nemysliteľné.
Tak isto vidno naozaj, že v tomto zákone už samotný predkladateľ sa obáva neústavnosti, pretože keď si prečítate dôvodovú správu, tak veľmi opatrne sa dotýka čl. 20 Ústavy Slovenskej republiky a nie si je predkladateľ istý alebo ten, kto tú dôvodovú teda správu písal, že či je to v súlade s ústavou. A ja vám hovorím, že keď sa logicky na to pozrieme, nechcem vykladať za Ústavný súd ústavu, lebo to môže Ústavný súd, tu veľmi často hocikto si ústavu vykladá a komentuje, ale predsa nemôže byť verejným záujmom to, že ak niekto ako súkromná osoba predá svoj súkromný pozemok poľnohospodárskej pôdy nad 2 000 metrov štvorcových inej súkromnej osobe, tak nemôže dôjsť k žiadnemu porušeniu výkonu verejného záujmu. Verejný záujem bol vzťahovaný v rámci ústavy trebárs na líniové stavby, na stavby vo verejnom záujme atď., atď., však vieme, o čom hovoríme, ale nie o predaji jednotlivých parciel súkromnej, od súkromnej, od jednej súkromnej osoby k druhej súkromnej osobe.
Podľa tohto zákona je, samozrejme, umožnené aj to, že na blízke osoby sa daný zákon nevzťahuje. Vzťahuje sa, samozrejme, na darovania, aj na darovania podielov. To znamená, zas by to musela byť osoba, ktorá pôsobí v poľnohospodárstve, ale na blízke osoby sa to nevzťahuje. Dobre, ale keď už máte bratranca a od neho chcete kúpiť, tak už by ste, pokiaľ nie ste poľnohospodárom tri roky v danom katastri, tak už od neho odkupovať pozemok, pozemok nemôžete. Z akého dôvodu? Pokiaľ by som si ja chcel napríklad celý pozemok okolo svojej chalupy, ktorú sme mali predtým spoločne, tak, a pokiaľ sa mi tam niekto prihlási iný, ktorý by ten pozemok chcel, tak už mám, tak už mám ako občan veľký problém, ale chalupy sú obyčajne alebo chaty nie sú, pán kolega, v intraviláne, ale v extraviláne. Aj môj príklad je taký. No takže ja musím vysloviť sklamanie teda nad predloženým návrhom zákona. Ja by som k tej zásade, k tej ochrane poľnohospodárskej pôdy sa nestaval macošsky, ja nie som za liberálny rozpredaj poľnohospodárskej pôdy, ale takto, ako je tento zákon postavený, tak skutočne, kolegyne, kolegovia, sa podporiť nedá a dokonca ho považujem za spoločensky nebezpečný.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

27.3.2014 18:45 - 18:47 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Chcem naozaj podporiť to, čo tu povedala kolegyňa Žitňanská, aj to, čo tu bolo povedané, samozrejme, predkladateľom. Toto nie je nič nového. Školské autobusy sú všeobecne známym riešením problematiky znižovania počtu detí a tým pádom aj potreby znižovania škôl. Bohužiaľ, je to viac niekedy o tej ekonomike, ako tu bolo povedané, ako aj o kvalite, aj keď treba vnímať aj to, že keď raz už sa škola zruší, už potom sa ťažko obnoví.
Ale predsa len aj tá nárokovateľnosť, ktorá tu bola hovorená, je veľmi dôležitá. Musím sa zastať trošku aj tej našej nešťastnej samosprávy. Ja si myslím, že v takejto podobe by to celkom nezvládla. A skôr ako investícia do nových autobusov a po uplynutí životnosti ďalších autobusov je najdôležitejšia tá prevádzka. Ja si myslím, že my sme tu mali aj v minulosti systém školských spojov, ktoré boli, samozrejme, obcami a mestami objednávané od existujúcich spoločností a prepravcov, ktorí sú na Slovensku. A ja si myslím, že skôr by som tie peniaze ako na zriadenie autobusov a kúpu autobusov a zodpovednosti za tieto autobusy na zriaďovateľa dal na prevádzku autobusov, ktoré by si obce za týmto účelom objednávali, vravím, od existujúcich dopravcov a prevádzkovateľov autobusovej dopravy, pretože s tým je spojená, samozrejme, licencia, doprava, opravy autobusov, zamestnávanie šoféra a tak ďalej a tak ďalej. Ja si myslím, že za takýchto okolností, ako dnes poznáme rozdrobenosť samosprávy, jednoducho toto samospráva nie je schopná sama realizovať. Takže skôr by som dal nárokovateľnosť od štátu smerom k samospráve na prevádzku takýchto školských autobusov. A môžu byť (S úsmevom povedané.) žlté bez akýchkoľvek problémov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2014 18:45 - 18:46 hod.

Peter Muránsky Zobrazit prepis
Pán kolega, musím ti povedať toľko, že je, samozrejme, záslužné, čo všetko si podporil a že podporíš ten ďalší, ten druhý ústavný zákon. Len má to, bohužiaľ, nulovú výpovednú hodnotu, lebo ten neprejde, ani by neprešiel bez tejto dohody, ktorá sa tu urobila. Takže ak nám ide skutočne o vecnú stránku veci, tak budeme hľadať dohodu. No, bohužiaľ, ty dohodu nehľadáš, pretože by niečo stála politicky, aj po každej proste politickej stránke. A preto si myslím, že je to také dosť falošné, keď budeme hlasovať za zákony, o ktorých aj tak vieme, že neprejdú, splnili sme si povinnosť, vyjadrili sme svoj názor, vystúpili sme, ale nič sme nedosiahli. No a myslím, že toto nie je proste cieľom. Cieľom je pri takýchto vážnych veciach, pokiaľ ide o zlomové veci a dôležité veci, sa vedieť dohodnúť.
Skryt prepis