Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2015 o 12:25 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2015 12:00 - 12:02 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Petrák, vždycky budem vykrikovať, a to je odkaz aj pre predsedu parlamentu, keď tu megaklamstvá budete používať. Megaklamstvá, ktoré vám niekto napísal na lístočky, a ani si to poriadne neviete naštudovať. V prvom rade, ak máte informáciu o tom, že u Jána Figeľa sa stretli podľa vášho vyjadrenia všetky stavebné firmy, kde ich Figeľ nútil dávať nejaké - podľa vás - nízke ceny, tak to je podľa mňa porušovanie zákona, marenie verejného obstarávania. To je trestný čin. Ak máte takéto informácie, preto som sa vás pýtal, že kedy sa tak udialo, tak podajte trestné oznámenie, buďte chlap a podajte trestné oznámenie, veď to je porušenie zákona, toto, čo tu hovoríte, tak preto je to podľa mňa megaklamstvo, ktoré používate, a keď chcete hovoriť o nejakých zľavách na diaľniciach, tak si naštudujte, o ktorom úseku hovoríte, a či hovoríte o zľave alebo vytendrovanej cene oproti štátnej expertíze. Predpokladám, že ste hovorili o 41 %, ale nie zľave, ako vy ste hovorili, ale 41 % vytendrovanej cene v serióznej súťaži na úsek pri Martine.
Pán kolega Petrák, na vedľajšom úseku minulého roku minister Počiatek podpísal zmluvu za 45 % oproti štátnej expertíze a povedal, že to je reálna cena, reálna zmluva. Idete aj jeho odvolávať, sa vás pýtam, ministra Počiatka? Tri roky tu sami vládnete, kauzy Váhostav, Doprastav, TTS Grade a ich okrádanie živnostníkov, je vaše maslo na hlave. Vy ste tu tri roky trestuhodne nič nerobili, všetky návrhy opozície ste odmietali. Tri roky tu mohol byť zákon o ochrane subdodávateľov. Šesťkrát ste to tu odmietli predniesť v Národnej rade, je to vaše maslo na hlave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2015 21:42 - 21:44 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, ktorí na mňa reagovali. Naozaj, niektorí ma pobavili veľmi dobre, ďakujem, pán kolega Viskupič, výborne.
Pán Jarjabek, naozaj mňa vaše vystúpenia, faktické poznámky vždycky pobavia. Naozaj sú zaujímavé, rétorické, hoci s vami politicky nesúhlasím.
Pán Petrák, naozaj som nebol štátny tajomník, ako zistite si to, ako nemá zmysel sa tu vypravdovať.
Pánovi kolegovi, teraz vás prekvapím, Cicoňovi sa chcem poďakovať. Ja som vo svojom vystúpení zabudol reagovať na pána Číža presne v tejto kauze Sitina. Skúste si aj s pánom kolegom Čížom, keď už o tom rozprávate, tento problém naštudovať. Dodatky na tuneli Sitina vznikli za vašej vlády, za vašej vlády boli podpísané. Za prvej vlády boli podpísané dodatky, ktoré boli tak právne nenapadnuteľné, alebo tak ťažko napadnuteľné, že slovenská arbitráž, slovenský obchodný súd rozhodol o tom, že na základe podpísaných dodatkov za vašej vlády sa musí firme Skanska vyplatiť a nielen 20 miliónov, ale už mali nároky aj na penále okolo 24 miliónov. A jediná možnosť bola ísť na medzinárodnú arbitráž do Paríža. Dva právne posudky hovorili o tom, že na medzinárodnej arbitráži, na obchodnom súde v Paríži Slovensko prehrá a bude to stáť Slovensko 50 až 70 miliónov eur. Čo sme mali urobiť? Mali sme roztrhať tie vaše dodatky, ktoré ste popodpisovali? Ísť na medzinárodnú arbitráž prehrať 50 až 70 miliónov?
Áno, firma Skanska nenárokovala si penále a ďalšie poplatky a pán minister Figeľ po niekoľkých rokoch po vás to musel upratať a vyplatiť 20 miliónov. Váš problém musel vyriešiť, inak by to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.4.2015 21:07 - 21:23 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán minister, dámy a páni, už tri roky máme na Slovensku vládu jednej strany, SMER-u – SD. Tri roky ste mohli chrániť subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Nevedeli ste to, ale hlavne nechceli ste to. Lebo ak by ste to chceli, tak by ste prijali návrh zákona z dielne KDH o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Mohli ste si ho osvojiť, vylepšiť a prísť s ním vy. Ale nestalo sa tak preto, lebo stačil jeden telefonát pána Širokého pánovi Ficovi, ktorý povedal, nič také ja nepotrebujem, ja nepotrebujem poriadok pri verejnom obstarávaní. Pri tom, aby peniaze, ktoré štát pravidelne platí vo verejnom obstarávaní aj firme Váhostav, aby to dostávali tí, ktorí skutočne tie stavebné práce vykonávajú. Drobní živnostníci a podnikatelia. Vy ste to odmietli, nechceli. Pán Široký má vo vláde svojich ministrov. V pléne Národnej rady strane SMER – SD svojich poslancov. Jeho dcéry sú asistentkami poslancov zo SMER-u a pán Fico je priateľ pána Širokého. Preto Fico a Široký, Váhostav a SMER je to isté. A preto som vám pripravil nové logo, ktoré sa volá Váhosmer – široká sociálna demokracia. (Rečník podržal na rečníckom pulte smerom k plénu hárok papiera s logom.) To ste vy.
A teraz, keď prišli problémy po dvoch firmách, ktoré prešli reštrukturalizáciou, prešiel Doprastav, prešlo TSS Grade, potichučky ste si mysleli, že prejde aj reštrukturalizácia Váhostavu a tých živnostníkov vyplatia 15 percentami. Ozvala sa opozícia, médiá, živnostníci sa prestali báť a odrazu máte problém. Odrazu podľa vašich interných prieskumov vám začínajú klesať percentá. A teraz čo s tým urobiť? Hodiť to na predchádzajúcu vládu, na ministra Figeľa, očierňovať, vymyslieť slogan, čo to je, čo to vymyslel premiér? Kultúra podvodu, lacné diaľnice? Myslíte si, že týmto marketingovými heslami ohlúpnete národ? Vymysleli ste kultúru ohlupovania. Robíte z ľudí na Slovensku hlupákov. Vy, SMER – sociálna demokracia a Váhostav ste to isté (rečník nadvihol hárok papiera s logom), a preto Váhosmer – široká sociálna demokracia.
Dámy a páni, dnešným dňom arogancia moci dosiahla u vás vrcholu. Opili ste sa z tej moci. Normálne ste sa z tej moci opili. Ale to sa stalo kedysi v noci dlhých nožov aj Vladimírovi Mečiarovi. Ste presne takí istí ako Vladimír Mečiar. Opili ste sa z moci.
Pán Blaha, keď budete hľadať nejakého mečiarovca v tejto sále, tak jediný poslanec za HZDS, ktorý tu ešte teraz sedí, je váš kolega, ktorý sedí po vašej pravici, pán Jarjabek. (Potlesk.) A ešte jeden ústavný činiteľ je za HZDS, a to je pán Jasovský, predseda Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý už tri roky presluhuje. A nie ste schopní zvoliť kandidáta opozície na tento post. Bojíte sa kontroly. Ste zúfalí, ste zbabelí, arogantní a po dnešku sa budete hanbiť, keď sa pozriete do zrkadla. Ste takí zbabelí a arogantní ako váš premiér, ktorý včera robil veľké ramená, čo všetko urobí a s čím všetkým príde. A večer nejaký návrh zákona aj stvoril. Dneska tu nebol schopný ani prísť. Hanbil sa tu prísť? Hanbil sa pozerať na fotky, na ktorých je s pánom Širokým? Váhosmer – široká sociálna demokracia. (Rečník nadvihol hárok papiera s logom a vzápätí ho položil na stôl.)
Dámy a páni, keby aspoň to odôvodnenie na odvolanie Figeľa ste vedeli poriadne napísať. Preto som pri pánovi Čížovi reagoval, lebo okrem toho, čo tu je napísané, a prečítal, spomenul ešte jednu záležitosť, o ktorej hovoril aj Robert Fico, ale ja sa im budem postupne venovať, ale pán Číž ani nevie, o akú kauzu sa jedná. Tak keď chce tu hovoriť o nejakej kauze, nech si to najprv naštuduje, lebo keď sa ho spýtam, o akú firmu sa jednalo, nevie to ani povedať.
V prvom rade ste napísali, to tu je napísané: "Ján Figeľ nesie priamu zodpovednosť za zrušenie PPP projektov pripravených predchádzajúcou vládou." Nieže pripravených. Boli podpísané PPP projekty. Prvá vláda Roberta Fica podpísala PPP projekty. Dokonca začali aj prípravné práce. Vie v tejto sále niekto, koľko sme ročne mali platiť za prvý, druhý a tretí balík? Druhý balík sa aj zrealizoval, to ste stihli. To sa už nedalo zastaviť. Za prvý, druhý a tretí balík, počúvajte dobre, sme mali platiť 30 rokov každý rok cez 700 miliónov eur, cez 700 miliónov eur ročne sme mali 30 rokov po sebe platiť, všetky vlády, ktoré by tu boli prišli. Pán Pellegrini bol ešte štátny tajomník na ministerstve financií, keď ministerstvo financií dalo vyhlásenie, že Slovenská republika nie je schopná splácať viacej ako 260 miliónov ročne za PPP projekty. Odpočítajte si od toho 130 miliónov, ktoré platíme za Pribinu a zostane 130 miliónov. Odkiaľ by sme nabrali 700 miliónov na splácanie tohto balíka? To sa už nikto z vás nepýta. Odkiaľ by sme zobrali? Rozvrátili by sme verejné financie? Skončili by sme ako Grécko?
A keď niečo píšete, tak to napíšte poriadne! Zrušil PPP projekty. Viete, na tých PPP projektoch sa začalo po vašom podpise aj pracovať. Ale tie PPP projekty exspirovali. Viete, čo to znamená? To znamená, že tie firmy mali do určitého termínu doniesť bankové záruky. Mali doniesť bankové záruky, aby to mohli robiť, a ony ich nedoniesli. Tie zmluvy samé vypršali. Áno, Ján Figeľ už touto cestou nepokračoval. Nepokračoval, ale ony exspirovali, tie, ak chcete byť presní, a je to parlamentná tlač, mali by ste byť presní, tak snažte sa to takto písať.
Ale kde je celý problém? Prečo taká nervozita, keď spomeniem koľkokrát, a to už aj v minulosti bolo, PPP, zrušené projekty. Nervozita obrovská poslancov SMER-u, ministrov, ktorí, predtým ministrami. Viete prečo? Pretože na tom jednom úseku na tuneli Višňové, kde sa vytendrovalo za 410 miliónov, štátna expertíza bola za 900, tak v PPP projekte len stavebné práce sme mali zaplatiť miliardu 150 miliónov. Ten rozdiel tých 700 miliónov niekomu veľmi chýba v kapse. Len za jeden úsek z toho PPP projektu bola úspora a je úspora po vytendrovaní 700 miliónov. To niekomu na účtoch chýba. Preto taká nervozita, keď to spomenieme. Preto ste si to tam dokonca dali. Preto má pravdu kolega Hlina, keď hovorí, že to dá zarámovať. Vy ste si to tam napísali, že predražené projekty, ktoré by nás priviedli na grécku cestu, rozvrátili by verejné financie. Figeľ v nich nepokračoval a vy ho za to idete odvolávať?
Mimochodom, na tom úseku na tuneli Višňové minulého roku váš minister Počiatek podpísal zmluvu za tých 410 miliónov. Za nás sa spustil tender. On ho ukončil minulého roku. Podpísal zmluvu s treťou najlacnejšou ponukou za 410 miliónov a na otázku novinárov, keďže ju podpísal za 45 % oproti štátnej expertíze, na otázku novinárov, nie je to náhodou lacné, lacný tento tunel, nie je to lacná diaľnica?, odpovedal: Toto sú reálne ceny, reálne zmluvy, reálny dodávateľ. Takže keď váš minister podpisuje za 45 % expertnej ceny, je to reálna cena. Keď podpísal na Dubnej Skale Figeľ za 41 %, tak toto je lacná diaľnica.
A ďalej píšete: "marketingovo tlačil na ich ceny, pričom podstatná časť pohľadávok vznikla na základe zle nastavených zmlúv". Ako sa dá marketingovo tlačiť? Ako sa dá marketingovo tlačiť na firmu, ktorá si vykalkuluje cenu a potom podpíše zmluvu? Ešte raz. Naozaj si myslíte, že Figeľ držal Širokému pištoľ pri hlave? Firma si to nakalkulovala, tak nech to láskavo zrealizuje. A zároveň, ak by platil zákon z dielne KDH o ochrane subdodávateľov, museli by tieto peniaze, ktoré štát pravidelne tejto firme, a platí jej 100 %, nie 15 %, 100 % z toho, čo si fakturuje, tak mala by platiť aj subdodávateľom. Peniaze a zdroje na to boli. Akurát že pravdepodobne tieto peniaze z Váhostavu kdesi odchádzali preč, sa kradli, tunelovali cez schránkové firmy a toto nech zistí prokuratúra a vyšetrovateľ. Pevne verím, že ešte na Slovensku aspoň oni dokážu nezávisle fungovať.
Dámy a páni, skúsim vám vysvetliť rozdiel, lebo aj pán premiér Fico, aj pán minister Kaliňák tu spomínali, že my sme si dovolili odvolávať ministra Richtera za kauzu, ktorú spôsobil ako generálny tajomník strany SMER, keď odporúčal starostom firmu Star EU, alebo že sme dokonca jeho odvolávali pre kauzu emisie. Tak preto aj treba odvolať Figeľa. No vysvetlím vám dosť podstatný rozdiel v týchto prípadoch. Keď my sme odvolávali Richtera, keď my sme odvolávali Fica, tak to bolo za podozrenie z defraudácie, korupcie, klientelizmu. Zjednodušene po slovensky, za zlodejiny, za predraženia, ktoré naše verejné financie odlievali.
A vy poviete, že idete odvolávať Figeľa za to, že usporil verejné financie? Veď to je čnosť. Veď keď sa mu podarilo v serióznej súťaži vytendrovať primeranú cenu, ktorá je porovnateľná s okolitými krajinami aj s krajinami v Európskej únii, dámy a páni, prečo sa má na Slovensku stavať dvojnásobne, trojnásobne drahšie ako v okolitých krajinách? Prečo obchvat Viedne stojí polovičku oproti tomu, ako to nachystalo ministerstvo dopravy, ako bude stáť obchvat Bratislavy? Máme tu hádam priemerné mzdy vyššie ako v Rakúsku? Máme priemerné mzdy vyššie ako v Nemecku? A tam sú diaľnice lacnejšie ako u nás na kilometer. Takže keď Figeľ sa snažil v serióznej súťaži vytendrovať primeranú cenu, porovnateľnú s európskymi peniazmi, tak to je čnosť, pretože tie ďalšie peniaze, ktoré usporil, mohli ísť na sociálne veci, dôchodcov, zdravotníctvo a ďalšie veci.
Ale my sme odvolávali vašich ministrov za to, čo konali v neprospech verejných financií. Ak firma Star EU vyhrala 60 projektov zo 60 účastí, tak to je čo? Čo to je? Ako to nazvete? Veď aj malé deti tomu rozumejú. Keď cez emisie, cez schránkovú firmu v Spojených štátoch bolo odliate 70, kolegovia, pomôžte mi, tuším, že 70 miliónov, čo to je? Veď to je korupcia, zlodejina ako bič. Preto sme ich odvolávali, preto sme vyvodzovali politickú zodpovednosť. Ale vy asi toto nedokážete pochopiť, že to je obrovský rozdiel správať sa hospodárne, efektívne. Verejné financie sú naše spoločné peniaze. Už to konečne raz pochopte! To nie je o tom, že poďme stavať draho, aby sme si nabalili cez percentá vrecká. Ak na PPP projektoch ste nervózni, tak preto, že vám chýbajú tie peniaze na účtoch a vo vreckách mecenášom, ale je veľké podozrenie, že aj niektorým členom SMER-u.
Dámy a páni, pán Juraj Široký, pán Výboh spolu s Robertom Ficom môžu odvolať Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady, ale ústa mu nezavrú. Zožerte si túto funkciu! Som veľmi rád, že okamžite klub KDH reagoval tým, že všetci funkcionári, ktorí sú zvolení v Národnej rade, položia túto funkciu. Chcem sa verejne poďakovať všetkým opozičným klubom, ktoré sa k nám pridali a stiahli svojich nominantov z parlamentných funkcií, takže ďakujem im veľmi pekne. Funkcia, post podpredsedu Národnej rady je na jednej strane výkonná, reprezentatívna. Som presvedčený, že Ján Figeľ v tejto funkcii bol excelentným podpredsedom Národnej rady, distingvovaným, diplomatickým. Robil túto funkciu najlepšie, ako vedel. Vzorne reprezentoval Národnú radu, ale aj Slovenskú republiku. Myslím si, že ste dneska urobili alebo urobíte jednu veľkú chybu, ktorú budete ešte ľutovať. Ale ešte raz. Arogancia moci. To, že ste sa opili z tej moci, dneska dosiahlo vrchol. Budete sa za to hanbiť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2015 17:21 - 17:23 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Pán minister, no tak konečne sme sa z vašich úst dozvedeli, že ako ten podvod teda Figeľ urobil, ako donútil toho riaditeľa Váhostavu podpísať tú strašne nevýhodnú zmluvu, ktorú si sami nakalkulovali, lebo inak by nemali prácu, inak by možno krachli. Pán minister, dennodenne na Slovensku tisíce podnikateľov – či na elektronickom trhovisku, alebo vo verejnom obstarávaní – sa takto rozhoduje. A musí sa rozhodnúť, či dá cenu nižšiu ako konkurencia, napríklad na elektronickom trhovisku to aj vidí, či dá nižšiu cenu a či to je schopný zvládnuť. Takéto rozhodovanie podstupujú manažéri firiem každý deň na Slovensku, tisíc rozhodnutí. Prosím vás, to je na rozhodnutí toho manažmentu, keď nerozumiete základom ekonomiky, tak sa radšej nevyjadrujte. To je ten podvod. Nútili ho, že keď nepodpíše zmluvu, nebude mať prácu. Aj malé decko tomu rozumie, že keď nepodpíše zmluvu, nebude mať prácu.
A že vraj sme sa pripravili o eurofondy, to hovoríte vy, keď ste tie diaľnice podpísali neskutočne draho za 9 miliárd cez PPP projekt. Čiže vaším riešením na čerpanie eurofondov je, že budeme obstarávať draho, aby sme ich vyčerpali? Veď preto máme korekcie v Európskej komisii za 230 miliónov, že viacerí tak, ako rozmýšľate vy, presne takto v SMER-e rozmýšľate. Tieto eurofondy obstarávajme draho, čím drahšie, tým lepšie. Ale Európska komisia nie je hlúpa, už 230 miliónov máme korekcie.
Nie pred trištvrte rokom KDH dávalo návrh zákona o ochrane subdodávateľov? Od roku 2012 od septembra to predkladáme štyrikrát, naštudujte si ten zákon, lebo to, čo ste povedali vo svojom vystúpení, tam vôbec ani nie je. Viete, aké sú vaše riešenia na problémy, keď tri roky vládnete? Hodiť to na predchádzajúcu vládu, toto sú vaše riešenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2015 16:53 - 16:55 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým, naozaj veľmi korektný bol kolega Daniš, tak mu skúsim odpovedať. Naozaj ste popísali ten postup, ako sa určuje cena, tak ako aj ja, akurát vám na konci vadilo, že neobvyklá, nízka cena v Dubnej Skale, lebo bola 41 % oproti štátnej expertíze. Nuž minulého roku podpísal minister Počiatek tunel Višňové s treťou najnižšou ponukou, ktorá bola na úrovni 45 % oproti štátnej expertíze. Čiže keď sme my podpísali za 41 %, tak to sú lacné diaľnice. Ak podpísal Počiatek za 45 %, tak dostal otázku od novinárov, či to teda nie je lacný tento tunel. On odpovedal, reálna cena, reálna zmluva, reálny dodávateľ, do piatich rokov bude tunel. Čiže v tom je rozdiel, keď niečo robíme my, tak je to podľa vás ako neobvyklá, nízka cena, lacné diaľnice. Keď to robíte vy, je to reálna.
Pán Jarjabek a Martvoň, nuž, chcel by som vám, pán Jarjabek, povedať, že teda nebol som pracovníkom NDS, bol som členom dozornej rady, kde som bol nominovaný jediným akcionárom – ministerstvom dopravy, mám vyštudované konštrukčné a dopravné stavby, mám určitú prax za sebou, mal som dôveru ministerstva, tak ma dali do dozornej rady, tak ako sedí v dozornej rade dneska predseda dozornej rady pán Igor Choma, ktorý zvláda byť zároveň primátorom, poslancom Národnej rady a ešte aj predsedom dozornej rady. Takže tak to funguje a snažil som sa v tej dozornej rade robiť čo najlepšie.
Súťaže majú byť a boli za našej vlády spustené férovo, boli vysúťažené ceny porovnateľné s okolitými krajinami, s krajinami v Európskej únii. Takto má postupovať rozumný... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.4.2015 16:06 - 16:37 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážení páni ministri, to, že máme na Slovensku vládu jednej strany, vládu strany SMER-u tri roky, o tom všetci vieme. O tom, že je to zlepenec oligarchov, sme už tu počuli tiež niekoľkokrát. Aby som bol presný, je to zlepenec oligarchov a finančných skupín, ktorí si dosadili jednotlivých ministrov. To, že Juraj Široký a Robert Fico sú jedno, svedčia nielen tieto fotky (rečník ukázal smerom na fotografie, ktoré mali na stoloch vystavené opoziční poslanci), nielen poslanci, ktorých si nominoval pán Juraj Široký, nielen ich asistenti, ktorí sú dcérami pána Širokého, on dosadil aj niektorých ministrov. Pred chvíľou tu sedel pán minister Jahnátek, pozdravujem ho týmto. Takže nielen na týchto fotkách, ktoré tu vidíme, SMER a Váhostav je to isté. Fico a Široký sú to isté. A preto ja som pre vás vytvoril nové logo, dámy a páni, (rečník ukázal plénu plagát s logom), a to je spojenie Váhostavu a SMER-u, volá sa to Váhosmer a pod tým je názov: široká sociálna demokracia. Odteraz si môžte kľudne používať toto logo, ktoré svedčí o tom, že vaša firma a firma Váhostav sú to jedno, široká sociálna demokracia Váhosmer.
Dámy a páni, odkedy nastúpila strana a vláda k moci, posledné tri roky sa výrazne, ale výrazne zhoršilo vyplácanie subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Problém s nevyplácaním subdodávateľov alebo s neplatením si faktúr na Slovensku existuje od roku ´89. Áno, je to pravda, súvisí to s vymáhateľnosťou práva, ktorá je veľmi nízka. Najväčšie eldorádo s neplatením faktúr bolo za vlády Vladimíra Mečiara. Potom prišli po roku ´98 vlády pána Dzurindu a výrazne sa toto zmenilo. Právny štát nadobudol vyššiu účinnosť. Tá vymáhateľnosť bola na vyššej úrovni. Súviselo to aj s tým, že sa výrazne rozkývala ekonomika na Slovensku a firmy, tie podvodné firmy, ktoré neplatili, s tými už nikto nechcel spolupracovať. Ale prišla v roku 2006 vláda Roberta Fica a znova sa tento národný šport – neplatenie faktúr – rozbehlo. Lebo aj v diskusiách som niekoľkokrát počul od pána Stromčeka, veď aj za vašej vlády povedal riaditeľ Slovenskej správy ciest, že počul o tom, že niekomu nevyplatili.
Dámy a páni, ide o tú mieru, ide o tú mieru, že či sa jednalo to o niektoré jednotlivosti, alebo či to je masovo, alebo či to je dokonca organizované. A popíšem to na príkladoch troch firiem. Všetky tri tieto firmy fungujú v slovenskom stavebníctve a stavajú infraštruktúru na Slovensku, lebo príklad týchto troch firiem je príkladom toho, ako mala dopadnúť aj reštrukturalizácia Váhostavu. Dámy a páni, celé to bolo organizované aj za pomoci vlády. Minimálne za trestuhodnej nečinnosti trojročnej vlády SMER-u.
Prvým príkladom je firma TSS Grade. Dámy a páni, na jeseň roku 2012 Ján Počiatek, minister dopravy, podpísal zmluvu na rekonštrukciu železničnej trate Trenčianska Teplá – Zlatovce v hodnote 243 miliónov s firmou TSS Grade. Firma predložila druhú ponuku v súťaži, druhú najnižšiu ponuku, nižšiu ponuku ponúkla firma Skanska za 201. Takže Ján Počiatek podpísal s druhou v poradí firmou, ktorá bola o 43 miliónov drahšia, podpísal s ňou zmluvu. A viete, čo sa stalo mesiac nato? Mesiac nato išla firma TSS Grade do reštrukturalizácie. Oligarchovia, ktorí stáli alebo majú blízko ku finančnej skupine J&T, na ktorej jachte kedysi pán Počiatek dojednával kurz slovenskej koruny voči euru, poslali túto firmu, nevyplatili subdodávateľov a vyplatili ich v reštrukturalizácii 15 percentami.
Dámy a páni, druhý príklad z minulého roku. Firma Doprastav. Viete, kto je majiteľom firmy Doprastav? Vie niekto z kolegov zo SMER-u, kto je majiteľ firmy Doprastav, keď jej posledný majiteľ sídli v schránke na Cypre? Ale po Slovensku sa hovorí, že to je pán Výboh. Veľmi dobrý priateľ pána Fica. Je majiteľom údajne tejto firmy. Je týmto majiteľom aj pán minister Počiatek? V slovenskom stavebníctve sa hovorí, že títo dvaja páni sú majiteľmi firmy Doprastav. A čo sa stalo s firmou Doprastav? Podpísala niekoľko stámiliónových zmlúv so štátom, napríklad úsek Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka na D1. Čuduj sa svete, dvaja uchádzači v súťaži, dvaja uchádzači v jednom konzorciu, lídrom konzorcia Doprastav. V druhom konzorciu, v tých firmách, ktoré tam boli, takisto Doprastav. V tej súťaži súťažil Doprastav s Doprastavom. A oni vysúťažili 80 % zo štátnej expertízy. Myslím si, že to bolo na úrovni 420 miliónov. Počúvajte dobre, páni zo SMER-u! Na jednej zákazke 420 miliónov. A má Doprastav, samozrejme, aj ďalšie zákazky, preto hovorím o niekoľko sto miliónov biznis so štátom. A čo urobil Doprastav? Poslal firmu do reštrukturalizácie. Nevyplatil subdodávateľov. A v reštrukturalizácii ich vyplatil 30 percentami. Vyšlo to pri TSS Grade, vyšlo to pri Doprastave, povedali Širokému, však nebuď blbec, veď ani ty nevyplácaj tých subdodávateľov a pošleš firmu do reštrukturalizácie.
Pripomínam a podotýkam, že všetky tieto firmy majú gro svojho biznisu so štátom. A predstavte si, že štát im pravidelne za tieto zákazky, ktoré si sami nakalkulovali, pravidelne im platí. A viete, koľko percent im platí? Pán minister, 100 % im platí. Toľko koľko fakturujú, štát im pravidelne podľa zmluvy, pravidelne im platí. A oni sa rozhodli, jedna firma vyplatiť 15 % v reštrukturalizácii. Oklamať a podviesť živnostníkov.
U mňa v kancelárii sedel, môžem to povedať, rómsky podnikateľ od nás z obce, ktorý dlhé roky robil na železnici a kládol koľajnice a mal zamestnaných niekoľko ľudí. Plakal, pretože keď dostane 15 % od firmy TSS Grade, tak ho to položilo. A takýchto prípadov sme spolu s kolegom Hudackým mali niekoľko desiatok, ktorí nám písali na stránku nezaplatilinamfakturu.sk. Pred rokom sme mali prípad dvoch živnostníkov, malých živnostníkov, ktorým dlhoval Váhostav, jednému, tuším, že 16-tisíc, druhému 18-tisíc. Váhostav im nezaplatil, pretože oni pravidelne pracovali len pre Váhostav. Váhostav im nezaplatil, oni nezaplatili dépeháčku. Viete, čo sa stalo? Daňový úrad na nich poslal exekúciu. Daňový úrad na nich poslal exekúciu.
My pod hrozbou toho, že s nami pôjdu na tlačovú konferenciu a toto všetko vykričia, oni to dali vedieť aj Váhostavu deň pred tlačovou konferenciou v lete minulého roku, to znamená asi mesiac a pol pred spustením reštrukturalizácie, ich Váhostav vyplatil.
Dámy a páni, hlúposti a klamstvá, ktoré programovo šíri Robert Fico, sú asi v tejto strategickej pozícii. Za všetko môže Ján Figeľ a jeho lacné diaľnice alebo vláda Ivety Radičovej. A včera sme počuli nový pojem, ktorý neustále aj jednotliví funkcionári SMER-u opakujú: "kultúra podvodu". A preto som dnes na začiatku schôdze, keď uvádzal minister Borec, búchal po stole s heslom Široký – Fico, pretože tieto megaklamstvá, tieto goebbelsovské klamstvá už nemôžme počúvať, pán minister. Že to šíri Robert Fico, ten, ktorý sa tu hanbil dneska prísť, bál sa, že sa tu zbadá na týchto fotkách (rečník ukázal prstom na fotky na laviciach poslancov opozície), že je priateľom Juraja Širokého? Že to šíri on, už sa ani nečudujeme, ale toto heslo Josepha Goebbelsa, že stokrát opakovaná lož, už na Slovensku neplatí. Na Slovensku už neplatí kultúra ohlupovania. Ľudia už sa nedajú naďalej ohlupovať. Preto sme boli viacerí radi, že keď 24. apríla Váhostav ohlásil reštrukturalizačný plán (pozn. red.: správne má byť "24. marca"), ktorým plánoval vyplatiť 15 %, tak viacerí sme, opoziční politici, to ostro kritizovali. Ešte v ten deň som vyzval generálneho prokurátora, nech začne, nech preskúma, či nedošlo k trestnému činu poškodzovania veriteľov Váhostavu a následne na ďalší deň sme aj navštívili generálneho prokurátora, ktorý nám sľúbil, že začne takéto trestné stíhanie. Pán Robert Fico sa k tomu pridal asi po týždni.
Dámy a páni, lacné diaľnice z éry Jána Figeľa. Nemám ani chuť už to vysvetľovať, ale ešte raz sa vám to pokúsim vysvetliť. Firmy dobrovoľne, slobodne kalkulujú ceny. Tak to funguje. Keď prídete niekde do obchodu, je tam nakalkulovaná cena. Ak si objednáte výmenu plastových okien, nakalkuluje vám ich firma. Ak máte trochu zdravého rozumu, necháte si vypracovať desať ponúk na výmenu plastových alebo drevených okien. Necháte si urobiť desať ponúk, stanovíte si svoje kritériá, parametre a keď to firma spĺňa, vyberiete si drahšiu ponuku? Všetci sa doma správame aj v súkromnom sektore tak, že si vyberieme pri stanovených kritériách a podmienkach najlacnejšiu ponuku. Prečo by sme naše domáce peniaze míňali na niečo, čo môžeme minúť na niečo iné? Takto sa má správať aj minister, aj každý jeden pracovník vo verejnom sektore. Keď sa stanovia kritériá, parametre, keď sa stanoví kvalita, potom musí byť férová súťaž, férová súťaž. Ján Figeľ spustil férové súťaže. Naozaj, v niektorých súťažiach bolo aj desať konzorcií. Čo je na tom zlé? Firmy si samé kalkulovali ceny.
A keď niekto nevie, ako sa kalkulujú v stavebníctve ceny, môžem tu držať aj dlhú prednášku. Ale pán Daniš by to mohol vedieť. (Reakcia z pléna.) V stavebníctve sa kalkulujú ceny nie tak, že sa niekto udrie po brušnej časti tela a povie, že kilometer stojí 9 miliónov, 10 miliónov, 15 miliónov, potom s pánom Stromčekom sa musíme hádať v relácii. To nie je tak, ceny sa kalkulujú. Sú na to počítačové programy a rozpočty majú niekoľko desiatok strán. A výberová komisia aj na Dubnej Skale, o ktorej vždycky tvrdíte, Dubná Skala – Turany, o ktorej tvrdíte, že bola nízka, lebo bola 41 % z štátnej expertízy, sa kalkulujú. A výberová komisia, teda pán riaditeľ Kato vtedy povedal, všetky oprávnené náklady, primeraný zisk a 10-percentná rezerva. Ale výberovej komisii nestačilo vyjadrenie pána Kata. Ona sa dotazovala na jednotlivé kalkulácie, ktoré boli v rozpočte, a firma to musela dokladovať tou kalkuláciou. To nie je vycucané z prsta. A na základe toho; a ešte musím povedať, málokto tu o tom vie a hovorí, že tento úsek diaľnice sa staval žltým FIDIC-om. Čo je také zvláštne na žltom FIDIC-u, čím sa líši od červeného FIDIC-a? Žltý FIDIC je o tom, že firma si sama aj projektuje túto stavbu a môže si naprojektovať túto stavbu tak, že prispôsobí tým technológiám, ktoré má, a môže využiť tie technológie, ktoré má, a tým pádom môže byť lacnejšia oproti konkurencii.
Po tretie, firma Váhostav tento úsek diaľnice pripravovala, začala s prípravnými prácami aj pri podpísaných PPP projektoch ešte za vlády Roberta Fica. Firma Váhostav určité stavebné práce na tomto úseku už zrealizovala v rámci PPP projektu. Vykúpila zemníky, pripravila si štrkovne, režijné náklady firmy Váhostav pri martinskej diaľnici sú, samozrejme, nižšie ako ostatných firiem, ktoré musia dochádzať. Bolo tu niekoľko dôvodov na to, že firma ponúkla cenu, ktorá, áno, bola 41 % zo štátnej expertízy.
Mohol by som vám tu znova vysvetľovať, ako sa robia štátne expertízy. Nechcem vás zdržiavať. Štátne expertízy ale naozaj sa robia v určitom čase pri určitej projektovej dokumentácii, čiže niekoľko rokov pred tou stavbou, a počítajú s cenami, ktoré boli v predchádzajúcom období, ktoré sa indexujú. Ak nemáte projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie, nemôžte urobiť presnú stavebnú expertízu, a preto ten, kto ju robí, ju, samozrejme, predpokladá radšej vyššiu ako nižšiu. Čiže reálna súťaž bola spustená, firma si sama nakalkulovala ceny a dobrovoľne podpísala zmluvu.
Ako marketingovo donútila Radičová s Ficom (pozn. red.: správne má byť "Figeľom"), donútila Váhostav podpísať zmluvu? Toto nech mi už konečne zo SMER-u niekto vysvetlí. Skúste mi to niekto vysvetliť. Nech mi to niekto vysvetlí, ako ste schopní donútiť firmu, aby podpísala zmluvu. Predstavujete si to tak, že pani Radičová navliekla pánovi Širokému kazajku a pán Figeľ držal pištoľ pri hlave a donútil ho podpísať zmluvu? Takéto hlúposti!
Ja som bol 18 rokov stavbár, kalkuloval som ceny, podpisoval som zmluvy. Mňa by nikto nedonútil podpísať pre mňa nevýhodnú zmluvu. A keď firma podpíše zmluvu, jej psou povinnosťou je tú zmluvu dodržať, tak ako je psou povinnosťou dodržiavať zmluvy voči subdodávateľom, ktoré podpíše. Preto odmietam demagógiu typu, ktorú spustil včera Robert Fico, "kultúra podvodu", lebo na to sa dá len odpovedať, že to je kultúra ohlupovania slovenských občanov.
Vláda SMER-u vládne tri roky. Od začiatku ich vládnutia masívny nárast nevyplácania subdodávateľov. Na troch príkladoch veľkých firiem som vám to ukázal, že tento proces, ktorý smeroval ku reštrukturalizácii, oklamaniu subdodávateľov, tu bol naplánovaný a minimálne koordinovaný s vládou Roberta Fica. Minimálne v tej miere, že vláda nekonala.
Pán minister spravodlivosti, ani vy, pretože aj vy ste vedeli o návrhoch KDH od augusta 2012 zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Ak by takýto zákon alebo vylepšený, možnože ste ho mohli vylepšiť, tu existoval na Slovensku tri roky, nemuselo dôjsť k tomu, že v reštrukturalizácii sú stovky a stovky živnostníkov a len Váhostav ich ide oklamať o 93 miliónov. Poslanci KDH štyrikrát predniesli tento návrh zákona o ochrane subdodávateľov. Vy ste ho šesťkrát odmietli, lebo dvakrát sme ho prednášali ako pozmeňujúci návrh. Boli tu ďalšie návrhy opozičných poslancov v oblasti konkurzu a reštrukturalizácie. Už pred rokom tu bol návrh zákona. Odmietli ste ho, ale aj ďalšie návrhy, ktoré boli z nedávneho obdobia. A bola tu aj výzva 50 poslancov z konca januára, začiatkom februára bola zverejnená, aby vláda v skrátenom legislatívnom konaní prijala zákon o verejnom obstarávaní, aby firmy, ktoré sú v reštrukturalizácii a nevyplatia aspoň 50 %, nemohli sa zúčastňovať na verejnom obstarávaní. Ale začiatkom februára vám to vaše interné prieskumy ešte neukazovali, že vás to ohrozuje. Ešte ste chceli potichu spláchnuť reštrukturalizáciu Váhostavu tak, ako sa to podarilo pri Doprastave, tak ako sa to podarilo pri TSS Grade. Preto ste boli ticho a nekonali ste.
Dámy a páni, je tu v skrátenom legislatívnom konaní návrh zákona, ktorý vláda včera večer schválila a ktorým chce cez Záručnú a rozvojovú banku vyplatiť 40 % nezabezpečených veriteľov. Juraj Široký a Robert Fico pripravovali tento návrh zákona. Mne z toho vychádza to takto. Chcú zalepiť ústa živnostníkom, aby nekričali, aby nie 15 %, ale vyplatí vám Záručná a rozvojová banka 40 % a potom z budúcich ziskov Váhostavu to Široký vráti. A keď Široký nebude robiť zisk? A či sa mu vôbec bude chcieť robiť zisk, keď teda aj tak o celý zisk aj tak príde, že mu ho zoberie Záručná a rozvojová banka? Veď si to cez náklady vytiahne z tejto firmy zisk inak, cez svoje dcérske spoločnosti, cez rôzne spôsoby. O čom sa tu bavíme? Ako bude Záručná a rozvojová banka manažovať túto firmu? Bude sedieť a čakať, že Široký bude robiť zisk, aby mohol platiť Záručnú a rozvojovú banku?
Vyplatiť 40 % živnostníkom považujeme, aj ja osobne, aj my v KDH, za nespravodlivé, za nespravodlivosť. Pretože štát platí 100 % Váhostavu za jeho zákazky.
Pán minister, viete za koľko má zákazky Váhostav momentálne podpísané v konzorciách alebo samostatne? Viete, pán minister? Za jeden a pol miliardy, za jeden a pol miliardy!
Áno, pán Martvoň, sú tam zákazky aj podpísané za nás vo férových súťažiach. Vo férových súťažiach, ktoré vy kritizujete. To je zvláštne. Hovoríte, že sme podpísali zmluvy s Váhostavom, a zároveň ich Robert Fico kritizuje, že teda boli lacné. Dobrý hospodár sa takto správa, pretože keď zadá si kritériá, podmienky, kvalitu, hľadá najnižšiu cenu, aby za tie ďalšie peniaze sme mali peniaze na školstvo, zdravotníctvo, pre dôchodcov, pre pracovníkov v súdnictve. A mohol by som takto pokračovať. Draho stavať vôbec nie je problém. Vôbec nie je problém rozhadzovať peniaze. Aj u seba doma v rodine to môžte takto robiť. Rozhádzať peniaze nie je problém, ale efektívne hospodáriť, to už chce trošku filipa. Takže firma Váhostav má zákazky za jeden a pol miliardy.
Včera som sa dopočul z úst teda generálneho riaditeľa Váhostavu, že sú stratoví aj na Bratislavskom hrade. Dámy a páni, tu mám všetky tieto zákazky vypísané. Takže oni sú stratoví na Bratislavskom hrade, samozrejme, na diaľniciach, ktoré podpísali za nás, stratoví sú asi aj na tých zákazkách, ktoré podpísali za tejto vlády, stratoví sú na nemocnici Rooseveltovej, stratoví sú na Vodohospodárskej výstavbe. Mimochodom, tam je pomerne dosť zákazok na Vodohospodárskej výstavbe. Stratoví sú na budovaní kanalizácií, tuším, že pri Považskej Bystrici. Všade je táto firma stratová. Načo mám v stavebnom sektore firmu, ktorá je stratová na všetkých zákazkách, ktoré robí? A má ich za jeden a pol miliardy. A väčšinou so štátom a štát mu za to platí. Načo je taká firma v tejto spoločnosti?
Sto percent živnostníkov má, samozrejme, zaplatiť Juraj Široký. Nech predá ten svoj hotel, ktorý postavil načierno pri zimnom štadióne, a nech vyplatí živnostníkov. Alebo nech predá to svoje sídlo kdesi na Bahamách. Aj o tom tu mám fotku. (Rečník ukázal plénu fotografiu.) Pekné sídlo aj s pánom Širokým. Nech ho predá a nech vyplatí živnostníkov. Vie tu niekto o tom, mimo pani Lucie Žitňanskej alebo pána Gála, že manažéri, členovia predstavenstva firmy, akciovej spoločnosti ručia svojím osobným majetkom za straty, ktoré spôsobia spoločnosti? Tak nech popredáva tieto majetky a nech vyplatí týchto živnostníkov, ale 100 percent.
Samozrejme, sú tu aj ďalšie riešenia na to, ako by štát mohol vstúpiť ešte do tejto reštrukturalizácie. Samozrejme, ak by bol prijatý zákon na ochranu subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, nemuselo k tomu dôjsť. Pretože keď je firma insolventná, keď je v konkurze, v reštrukturalizácii je veľmi ťažké nájsť ten spôsob uspokojiť veriteľov. Ale je tu aj ešte ďalší spôsob cez navýšenie kapitálu v tejto firme. Ale v takom prípade by štát cez svoju organizáciu musel aj majetkovo vstúpiť do tejto firmy, pán minister. Štát nemôže sa len pozerať, ako manažéri Váhostavu budú robiť stratu a myslieť si, že dostanú tieto peniaze späť. Inakšie to zaplatia občania Slovenskej republiky, ktorí cez bankové poplatky platia bankám a tie Slovenskej záručnej a rozvojovej banke. Ak tá vyplatí takto peniaze a Široký ich nevráti, slovenskí občania prídu o tieto peniaze. Preto my v druhom čítaní takéto riešenia buď predložíme, alebo spoločne po rokovaní opozičných poslancov pripravíme.
Ale za túto situáciu vo Váhostave môže jednoznačne vláda Roberta Fica a strany SMER – SD, slovenská demokracia. A preto som si pripravil, hoci v tomto, v tejto chaotickej schôdzi, keď schôdza bola zvolaná k aktuálnym problémom súvisiacim s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch, pripravil som, aby som svoje vystúpenie aj formálne ukončil, pripravil som si návrh na uznesenie, ktoré si dovolím prečítať a ktoré, poprosím, aby sa hlasovalo jednotlivo o jednotlivých bodoch.
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z 15. apríla 2015 k aktuálnym problémom súvisiacim s reštrukturalizáciou v Slovenskej republike a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch.
Národná rada Slovenskej republiky
A) vyjadruje vážne znepokojenie nad zhoršujúcim sa stavom podnikateľského prostredia na Slovensku, predovšetkým pretrvávajúcou nízkou vymožiteľnosťou práva, výsledkom čoho je nízka platobná disciplína, neplnenie finančných záväzkov hlavne veľkých spoločností voči malým podnikateľom a živnostníkom pri verejnom obstarávaní;
B) konštatuje, že za zhoršujúcim stavom podnikateľského prostredia na Slovensku, ktorý vyvrcholil škandalóznou reštrukturalizáciou Váhostavu Sk, a. s., nesie plnú zodpovednosť vláda Slovenskej republiky;
C) žiada vládu Slovenskej republiky
a) zabezpečiť dostatočnú ochranu subdodávateľov, ktorí sa podieľajú na zákazkách z verejného obstarávania;
b) zabezpečiť, aby úspešný uchádzač alebo iný podnikateľský subjekt v celom reťazci subdodávok, ktorý hrubo poruší zmluvné podmienky, predovšetkým týkajúce sa plnenia finančných záväzkov voči svojim subdodávateľom, sa nemohol zúčastňovať priamo alebo nepriamo verejného obstarávania.
V Bratislave 15. apríla 2015.
Som presvedčený, že v tejto vymožiteľnosti práva, ktorá na Slovensku je taká veľmi nízka, či chceme alebo nie, bude musieť štát pristúpiť k tomu, aby tie peniaze, ktoré dáva z verejných financií, pri verejnom obstarávaní išli na to, na čo majú ísť. To znamená, ak štát platí 100 % týmto firmám napríklad na diaľniciach, aby tí subdodávatelia, ktorí tam robia, aby mali zabezpečený vôbec systém toho, kto vôbec robí na týchto napríklad stavbách, a aby to štát, investor, Úrad pre verejné obstarávanie vedel a vedel zabezpečiť aj to, ak títo subdodávatelia nedostanú zaplatené, aby takýto obstarávateľ, teda dodávateľ, pardon, aby takýto dodávateľ bol na to minimálne upozornený, ak bude porušovať túto svoju povinnosť voči subdodávateľom, aby mu bolo zakázané zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní alebo dokonca mu bola odobratá takáto zmluva.
Ďakujem za pozornosť. Poslanci KDH skrátené legislatívne konanie nepodporia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2015 14:47 - 14:49 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Bugár, naozaj máte plnú pravdu, Váhostav je kauza SMER-u, lebo tri roky nekonali. Tri roky vládnu sami, mohli prijať návrh zákona o ochrane subdodávateľov, mohli prijať návrh zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Všetko odmietali. Robert Fico je obyčajný zbabelec. Dneska tu na schôdzu vôbec neprišiel. Čoho sa obával? Verejnej diskusie o tomto probléme, o kauze Váhostav, alebo sa bál týchto fotiek, že sa tu uvidí na týchto fotkách? (Rečník ukázal prstom smerom na fotky, ktoré mali vystavené na laviciach niektorí opoziční poslanci.)
Váhostav má momentálne zákazky za 1,5 miliardy. Sú tam niektoré zákazky, zmluvy podpísané ešte za našej vlády. Boli vysúťažené vo férových súťažiach. Keby to tak bolo aj pri ostatných súťažiach, vôbec by som neprotestoval. Ale presne ako ste spomínali zákazku na diaľnicu D1 Hubová – Ivachnová. Viete, ako bolo to? Ako to vyberala vládna strana SMER? Váhostav dal štvrtú najnižšiu ponuku. Štvrtú najnižšiu ponuku. Dva roky im trvalo, kým sa im podarilo tých troch najlacnejších vylúčiť zo súťaže, len aby to ten Váhostav dostal. A ten Váhostav neplatí subdodávateľom. Nuž prebehla reštrukturalizácia Doprastavu, TSS Grade. Ten scenár tu bol nachystaný už dávno. Veľké zákazky so štátom, nevyplatiť subdodávateľom, firmu poslať do reštrukturalizácie. TSS Grade to vyšlo. Doprastavu to vyšlo. Prečo by to neurobil aj Váhostav? Nuž ale na poslednú chvíľu, v poslednom možnom momente sa ozvali živnostníci, opozícia, médiá a odrazu tu Robert Fico ide toto riešiť. Prečo tu dneska neprišiel? Kde je ten zbabelec?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2015 13:57 - 13:59 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegom, ktorí na mňa reagovali. Hneď na začiatok poviem, že áno, napíše blog, že lacné diaľnice. Tri úseky pôjde tohto roku otvárať, lebo viete, blížia sa voľby. Tak tie lacné diaľnice toho roku pôjde otvárať a bude strihať pásky a bude ľuďom hovoriť, že tu máte diaľnice. No tak jeden úsek už rok mal fungovať. Ďalšie dve meškajú polroka. Preto je tá ich politika veľmi cynická.
Veľmi cynická, naozaj, pán kolega Viskupič, nielen živnostníci, podnikatelia, ale aj ich zamestnanci trpia tým, že nedostali zaplatené. Niektoré médiá predsa len prinášali príbehy ľudí, nielen podnikateľov, ale aj ich zamestnancov, ktorí nemajú vyplatenú výplatu, lebo firma, pre ktorú robia, pracuje zase pre Doprastav a ten tiež skončil v reštrukturalizácii. Poznám aj osobne viacerých z nich. S kolegom Hudackým sme niektorým pomohli určitú časť vyriešiť minulého roku. Ale odkedy prišla reštrukturalizácia aj na Váhostav, tak už sa riešiť, samozrejme, nedá nič. SMER tu vládne za posledných deväť rokov, sedem. On je zodpovedný za to, ako je aj táto politika na Slovensku nastavená. Ak my toto navrhujeme od augusta 2012, čo tu vláda robí tri roky, keď o tom vie? Prečo to nerieši premiér? Iné veci vie riešiť v skrátenom legislatívnom konaní za 2-3 dni. Aj toto mohlo prísť v skrátenom legislatívnom konaní. Preto sme ho 50 poslanci vyzvali, aby riešil zákon o reštrukturalizácii.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.3.2015 13:34 - 13:53 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené dámy a páni, piatok poobede o pol druhej, účasť jedného poslanca SMER-u. No niektorým sa to aj ťažko počúva, pán kolega Hlina. Vládnym poslancom za SMER sa to niektorým aj ťažko počúva, lebo predpokladám, aspoň niektorí z nich žijú v reálnom živote a stretávajú sa a tie maily dostávajú aj oni o tom, ako im píšu drobní živnostníci, podnikatelia, že nedostali zaplatené od Váhostavu, Doprastavu. Keď nám chodí toľko mailov, predpokladám, že im chodí dvakrát toľko mailov. A vedia o tomto probléme a vedia o ňom možno tak dlho, ako aj poslanci za KDH, ktorí od augusta 2012, pozrel som si to, dámy a páni, v auguste 2012 bol prvýkrát predkladaný tento návrh zákona o subdodávateľoch.
Áno, rozprávali ste sa tu pred chvíľou o spravodlivosti. Naozaj, ak by na Slovensku bola účinná spravodlivosť a aby bola účinná vymáhateľnosť práva, možno by sme nepotrebovali zákon o ochrane subdodávateľov. Možnože počet konkurzov a reštrukturalizácií by nebol niekoľkonásobne väčší, ako v okolitých krajinách. Ak by živnostník, ktorý by nemal zaplatenú faktúru po lehote splatnosti, by ju dal na súd a ten súd do dvoch, troch týždňov vydal rozhodnutie a on išiel za exekútorom a on exekvoval ten Váhostav, Doprastav, tak by si to nabudúce ten Váhostav, Doprastav rozmyslel, lebo každý mesiac by do konkurzu a reštrukturalizácie určite nevstupoval a živnostník by vedel, že ak mi nezaplatí, tak je tu účinná spravodlivosť, súdna moc, ktorá rozhodne a nemusím sa báť. Môžem robiť pre takúto firmu, ale na Slovensku to nefunguje. To je ten problém.
Súdne rozhodnutia prichádzajú po niekoľkých rokoch a exekútori voči občanom dôchodcom zasahujú okamžite, ale voči veľkým firmám z portfólia pána Širokého nezasahujú. Aj preto na tejto schôdzi a na predposlednej schôdzi, tuším, že päť návrhov zákonov o konkurze a reštrukturalizácii, všetko od opozičných poslancov, ktorí a snažia riešiť túto situáciu, veľmi zlú situáciu tisícov živnostníkov, Váhostav, tuším, tisíc dvesto živnostníkov, ktorí majú nezabezpečené pohľadávky. Stovky v Doprastave, ja k tomu pridávam aj firmu TSS GRADE, ktorá sa menej spomína, ale to je firma, ktorá robí momentálne zákazku za dvestoštyridsaťštyri miliónov rekonštrukciu trate medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou pri Trenčíne. Dvetisíc, alebo firmu Eurobuilding. Ale firma TSS GRADE, firma Doprastav, Váhostav, oni ešte dneska sa označujú za lídrov slovenského stavebníctva. Robiť zákazku za dvestoštyridsaťštyri miliónov pre štát, to už je niečo. Zaujímavé, že boli druhí v poradí, že prvého v poradí, ktorý bol o štyridsať miliónov lacnejšie, tak tých sa zo súťaže dalo preč. A firma TSS GRADE mesiac na to išla do reštrukturalizácie. To je zaujímavé, že?
Prečo hovorím o zákone, o konkurze a reštrukturalizácii, keď tu máme zákon o subdodávateľoch? O ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Prečo o tom hovorím? Nuž preto, lebo všade vo svete a aj na Slovensku, akurát, že na Slovensku v niekoľkonásobne väčšej miere je zákon o konkurze a reštrukturalizácii situáciou, keď sa dlžník dostáva do situácie, keď má viacej záväzkov, ako majetku, keď je v stave insolventnosti a musí sa to legislatívne nejako riešiť. A ten zákon o reštrukturalizácii má vo svete názov niekde reorganizácia a niekde sa to volá zákon o odpustení časti dlhov. Natvrdo sa to volá - zákon o odpustení dlhov - a tam musia veritelia tým, ktorým dlhuje, oni musia zvážiť tú situáciu, o ktorej napríklad hovoril aj kolega Hlina, že dlžník je naozaj v stave, že firma funguje, robí relatívne efektívne a z určitých dôvodov, možno aj geopolitických, nedostala zaplatené za svoju prácu a preto, preto dlhuje aj tým subdodávateľom a subdodávatelia, veritelia sa rozhodnú v tejto výnimočnej situácii, opakujem, výnimočnej, keď nedostal dlžník zaplatené, povedia, že dobre, časť dlhu ti odpustíme, funguješ ďalej, lebo my chceme s tebou spolupracovať ďalej. Ale to je výnimočná situácia, keď tá firma musí splniť veľmi prísne podmienky a konkurzný súd ju veľmi prísne kontroluje.
V Nemecku je tak, že ten konkurzný súd, keď toho dlžníka vyzve cez poštu, tak v priebehu niekoľko dní sa musí dostaviť a vysvetliť, ak sú s niečím veritelia nespokojní. Ak tak neurobí, okamžite ich dajú do konkurzu. No ako je to na Slovensku? Veľké množstvo reštrukturalizácií, lebo firmy, lídri slovenského stavebníctva zistili, že takto si môžu, aj keď majú zaplatené od štátu, pravidelné platby od štátu a toto tu zvýrazňujem, zopakujem, oni majú platené to, čo si nakalkulovali, to, čo podpísali zmluvu, dobrovoľne a slobodne podpísali zmluvu, dostávajú zaplatené a cez to všetko oni nevyplácajú svojich subdodávateľov a objavili kúzlo reštrukturalizácie. Idú do reštrukturalizácie, zabezpečené pohľadávky sú, musia cez ten veriteľský plán splniť a zostanú nezabezpečené pohľadávky, malí živnostníci, podnikatelia, ktorých nevyplatia. Toto je zvrátené. To je zvrátená predstava o reštrukturalizácii, ktorá na Slovensku je, lebo tá firma dostáva zaplatené.
A prečo o tom hovorím? Nuž preto, lebo táto situácia je samozrejme veľmi zlá a ja by som ju obrazne nazval, že mlieko je rozliate a treba ho poutierať, aby došlo čo ku najmenšej škode. Ale ak by platil zákon o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, vážený pán kolega zo SMER-u, od augusta 2012, na konci roku 2012 mohol byť účinný, od 1. 1. 2013 mohol byť účinný. Títo subdodávatelia by systémom, ktorý navrhujeme, boli do pomerne dosť veľkej miery ochraňovaní. Po prvé musel by ich ten hlavný dodávateľ všetkých nahlásiť aj Úradu pre verejné obstarávanie a akonáhle by nedostali zaplatené v určitej lehote, mohli by sa obrátiť na hlavného dodávateľa, ale aj na Úrad pre verejné obstarávanie a ten by dal príkaz hlavnému dodávateľovi, aby vysporiadal túto požiadavku. Ak nie, mohol by stratiť osobitné postavenie verejného obstarávateľa a dokonca by mohol o túto zákazku aj prísť. Zaviedol by sa aj určitý poriadok, ktorý v našej legislatíve nie je, keď my poznáme len hlavného dodávateľa a investor dneska vôbec subdodávateľov nemusí poznať. Žiadne oprávnenie legislatívne na to subdodávatelia nemajú.
Poznám prípady, ja som hovoril, ale zopakujem to tu znova, keď určitý subdodávateľ sa obrátil na hlavného investora a povedal: "Idem ti vymontovať na tú čističku odpadových vôd, idem ti vymontovať kompresory." On povedal: "Prečo mi ideš vymontovať kompresory, keď ja som zákazku vyplatil hlavnému dodávateľovi?" "Lebo nemám zaplatené." Dneska nie je ani v tom urobený poriadok, aby všetci museli povinne nahlásiť týchto subdodávateľov a v súkromnom sektore a my sme sa inšpirovali súkromným sektorom a investormi v súkromnom sektore, si takto strážia všetkých subdodávateľov a strážia si aj platby, lebo sú to ich peniaze. Sú to peniaze toho investora, ktorý púšťa tie peniaze a jeho zaujíma, či tie kompresory sú na konci vyplatené alebo svietidlá, aby subdodávateľ, malý živnostník neprišiel a nevymontoval to.
A preto pri verejných zákazkách, pri peniazoch zo štátneho rozpočtu, pri eurofondoch, o to zvlášť je dôležité, aby štát sledoval ten tok peňazí, tých verejných peňazí. Keď si to vedia súkromníci zariadiť, tak štát nevie urobiť si poriadok? Alebo nechce si urobiť poriadok?
Dámy a páni, aká bola odpoveď vládnej strany SMER, ministrov za SMER na náš návrh? Dve línie, boli dve línie. Prvá línia bola od ministra Počiatka, ktorý na nás reagoval, keď sme predkladali tento návrh zákona, že je to len štvorstranový návrh. Je to len štvorstranový návrh a toto nerieši nič a prečo niečo také prijať a oni niečo prijmú, vláda niečo prijme. Dobré ráno, vláda Roberta Fica! Dobré ráno, máme rok 2015, neprijali ste nič. A plne súhlasím, lebo už som to aj v médiách povedal, čaká sa na ukončenie reštrukturalizácie Váhostavu, lebo Doprastav už má tento plán urobený, TSS GRADE to už má za sebou. Čaká sa na ukončenie reštrukturalizácie Váhostavu a potom slávnostne prijme niečo vláda Roberta Fica? To je ignorancia a cynizmus od Roberta Fica, že takto sa vysmieva týmto živnostníkom a podnikateľom, ktorí sú od týchto lídrov slovenského stavebníctva takto oklamaní.
Dámy a páni, druhá línia, ktorú na naše návrhy hovorí sám Robert Fico, je, že problém, ktorý je najväčší samozrejme na výstavbe diaľnic, lebo títo lídri slovenského stavebníctva stavajú hlavne diaľnice, rýchlostné cesty, to znamená biznis majú so štátom, áno, Váhostav stavia aj garáže, podzemné, na Hrade, takže to je tiež štátna zákazka, takže väčšina ich biznisu je so štátom, tak Robert Fico hovorí, že problémy tieto firmy majú preto, lebo stavajú diaľnice, lacné diaľnice z éry Jána Figeľa alebo vlády Ivety Radičovej. To je obrovské klamstvo, ktoré používa Robert Fico mediálne opakovane. Pripomína mi ministra propagandy Josepha Goebbelsa, ktorý hovoril, že stokrát opakovaná lož je pravdou. Je to klamstvo Roberta Fica.
Firmy dobrovoľne a slobodne nakalkulovali ceny, ktoré dali do poctivej súťaže, ktoré boli spustené a dobrovoľne podpísali zmluvy na túto výstavbu. Tí z vás, ktorí ste nepracovali v stavebníctve a nevideli ste nikdy stavebný rozpočet, tak rozpočet na diaľnicu má niekoľko desiatok strán a je tam položkovite vypísaná každá jedna položka, každý kubík betónu, štrku, každý jeden klinec tam má svoju položku. Tieto firmy to neodhadujú. Tieto firmy to neodhadujú na kilometer, ako sa to bežne v médiách skratkovite používa. Tu sa kalkuluje, oni majú na to technikov, inžinierov, niekoľko desiatok majú na to softvérové programy. Softvérový program vám kubík betónu rozkalkuluje až do posledného litra vody, ktorý je tam používaný a takto vytvoria cenu, ktorú ponúknu do súťaže. A za nás tie súťaže bolo férové, nikto nechodil za tými firmami a nehovoril im, akú cenu majú nakalkulovať. A nikto ich nenútil s pištoľou pri hlave, ako povedal kolega Sulík, aby podpísali zmluvu. Veď oni to slobodne vykalkulovali a slobodne podpísali tú zmluvu.
Šéfovia Váhostavu povedali pri otázke na martinskú diaľnicu, že či tá teda cena nie je príliš nízka, odpovedali nie, máme to vykalkulované tak, že počítame aj s nie veľkým, ale s miernym, myslím si, že povedali s trojpercentným ziskom. To pri takomto objeme je ešte podnikateľsky prijateľné. Ale ak by aj napočítali s nulovým ziskom, je to slobodné ich rozhodnutie.
Dámy a páni, dovolím si použiť jeden príklad, ktorý je, by som povedal, aj zo slovenskej praxe, ale ja si ho vymyslím, samozrejme. Minister Kaliňák, minister vnútra bude objednávať, chce kúpiť autá, stovky, tisíce. Je to reálne, deje sa to raz za dva, tri roky napríklad pre políciu. Polícia potrebuje po určitých rokoch nové autá, tak on vypíše súťaž na autá. Zadefinuje, aké tie autá majú byť, aké majú mať parametre, a prihlásia sa s veľkým predpokladom slovenské automobilky, ktoré ich máme už niekoľko na Slovensku a oni, oni v tej súťaži ponúknu cenu za príslušný tovar, v tomto prípade za autá. Víťaz, vyjde z toho víťaz - slovenská automobilka, ona ich vyrobí, podpíše zmluvu, vyrobí ich, dodá tento tovar, dostane zaňho zaplatené a následne tá automobilka vyhlási na Slovensku: "Ja svojim subdodávateľom, tým, ktorí mi dodávajú súčiastky, pneumatiky nárazníky, svetlá, ja im nezaplatím, lebo som dal lacnú cenu za auto. Viete si túto situáciu predstaviť, čo by nastalo? Čo by urobili majitelia tej príslušnej automobilky s tým manažmentom, ako vy ste nakalkulovali tú cenu? Ako by si to obhájili? Ako by stratili renomé tie firmy? Mohli by si toto dovoliť?
Dámy a páni, ale to isté, samozrejme, nevieme si to predstaviť, to isté robia tieto stavebné firmy. Oni nakalkulovali, oni podpísali zmluvu, dodávajú tovar, za ktorý dostávajú zaplatené, ale subdodávateľom nevyplácajú. Je to zvrátené a preto potrebuje Slovensko v tejto situácii zákon o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Preto je to klamstvo Roberta Fica, že nevyplatení živnostníci, podnikatelia na Slovensku môžu, teda nie sú vyplatení preto, lebo tu boli nejaké lacné diaľnice. Diaľnice, na Slovensku za vlády Ivety Radičovej súťažili v súťaži, ktorá vygenerovala ceny, ktoré sú európske. Aj okolité krajiny - Česko, Poľsko, Nemecko - Nemecko má na kilometer diaľnice, keď to prepočítavalo české riaditeľstvo diaľnic a ciest, 286 úsekov diaľnic v Strednej Európe a vyšli im z toho priemerné ceny v nížine a v miernej pahorkatine, v Nemecku cena za kilometer vyšla nižšia. Je pravda, že v Nemecku niektoré časti diaľnic platia VÚC-ky, alebo vyššie územné celky, ale prečo by na Slovensku mal stáť kilometer diaľnice dvoj, trojnásobne viacej ako v Česku, Rakúsku, Maďarsku alebo Poľsku? Ak nás Robert Fico obviňuje z toho, že sme súťažili lacné diaľnice, chce on stavať drahé diaľnice? Chodil on za firmami a organizoval, aké ceny diaľnic majú ponúkať do súťaže? Lebo logicky to z toho vyplýva. My sme nechodili za firmami, aké ceny majú ponúkať, ani sme ich nenútili, aké ceny majú kalkulovať, ani akú zmluvu majú podpísať. Ak zmluvu podpísali, majú ju dodržať, ak je vymáhateľnosť práva na Slovensku, majú zaplatiť aj svojim subdodávateľom nielen podľa desatora, ale aj podľa Obchodného zákonníka. A preto by som chcel vládnych poslancov vyzvať, aby podporili tento návrh zákona, ak minister spravodlivosti povedal, že sa ním vie inšpirovať, v druhom čítaní vieme zapracovať doňho aj pripomienky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2015 12:25 - 12:27 hod.

Pavol Zajac Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, ktorí na mňa vlastne pozitívne reagovali. Naozaj, pán kolega Viskupič, dneska je to možnosť do 30-tich dní, čiže starosta môže aj na druhý, tretí deň zvolať nové zastupiteľstvo. Naozaj, má to enormne stúpajúcu tendenciu, že to starostovia, primátori, ako pán kolega Novotný povedal, ktorí neboli zvolení, ak využijú túto drobnú medzeru v zákone a posunú to ustanovujúce zastupiteľstvo o dva týždne a tým pádom sú aj dlhšie vo funkcii, nechcem povedať, že ešte aj plat za december plný zoberú. A tých prípadov je enormne veľa. Preto s tým prichádzame.
A naozaj, aj ja som bol na tom zastupiteľstve v Trebišove. Neskutočné vášne, emócie tam boli aj preto, že predchádzajúci primátor nezvolal do toho 15. decembra, ale až 2. januára a medzitým sa diali tie veci, o ktorých rozprával aj kolega Abrhan vo svojom návrhu zákona. Podpisujú sa zmluvy, pracovné zmluvy, zaťaží sa nový primátor, zastupiteľstvo zmluvami na štyri roky, podpíšu sa ešte stavebné zákazky, podpíšu sa zlaté padáky.
Takže preto chceme v tom urobiť poriadok. A presne, ako hovoril pán kolega Radošovský, malo by to platiť pre všetky úrovne, od komunálnej úrovne, cez vúckársku až po Národnú radu. Vie si niekto z vás predstaviť situáciu, že po voľbách do Národnej rady bude ešte schôdza predchádzajúcej Národnej rady, ktorá bude rozhodovať o tom, že sa zvolí rozpočet, napríklad? Viete si toto predstaviť, čo by sa dialo v celej republike? A toto sa deje na komunálnej úrovni. Preto prichádzame s týmto návrhom zákona do 30-tich kalendárnych dní a musí to byť ustanovujúce.
Skryt prepis