Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

20.6.2013 o 11:33 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2013 11:50 - 11:51 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Takže aby som to poopravil, áno, ide o vyššieho súdneho úradníka, pán spravodajca, nie je to sudca. (Hlas spravodajcu: Povedali ste sudca.) Ja viem, preto sa opravujem. Hovorím, ešte stále som neodslúžil plné volebné obdobie v ústavnoprávnom výbore, tak môžte zvážiť, že či už mám plné právnické vzdelanie, alebo nie. Takže opravujem sa, nejde o sudcu, ide o vyššieho súdneho úradníka. Pri nich, predpokladám, tie pravidlá, o ktorých ste hovorili, neplatia a môžu byť členmi politických strán. A tá štatistika hovorila o tom, že, že ten počet exekúcií, ktoré sa viažu k nebankovkám, proste nie je tak vysoký, ako spomínal pán kolega Hlina, čo ale stále neznamená, že ak tam dochádza k osobným tragédiám ľudí, tak tú situáciu netreba riešiť.
K osobným sporom blogera a Alojza Hlinu ja sa vyjadrovať nebudem. Koniec koncov internet je slobodné prostredie. To si môžu medzi sebou vyriešiť sami. Každopádne tá štatistika, o ktorej som hovoril, platí a ten počet prípadov je taký, ako som ho citoval.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2013 11:33 - 11:44 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, hostia, pán minister, berieme do úvahy, že, teda hovorím za klub SaS, že to nie je komplexná novela Exekučného poriadku, a preto sa vyjadrím iba k tým veciam, ktoré v tejto menšej novele sú.
Musím povedať, že SaS má taký ambivalentný pohľad na riešenia, ktoré ministerstvo prináša. Na jednej strane oceňujeme tri konkrétne body, ktoré sú súčasťou tejto novely, t. j. sprísnenie vykonávania dohľadu ministerstva spravodlivosti nad výkonom exekučnej činnosti, aj presnú úpravu toho, že vymožené peňažné prostriedky musí exekútor viesť oddelene, a zavádza sa lehota sedem dní, ak sa nedohodne inak, na poukázanie peňažných prostriedkov oprávnenému, a stanovenie, v akom rozsahu sa uspokoja nároky na trovy exekúcie pri čiastočnom vymožení pohľadávky.
Sme si vedomí toho, že presne v tejto veci boli hlavne v poslednej dobe problémy a exekútori zneužívali možnosť ponechávať prostriedky na svojich účtoch. Bohviečo s nimi robili, nebolo to ani vo verejnom záujme, ani v záujme účastníkov exekučného konania. A berieme preto túto úpravu za pozitívny krok.
Takisto podrobnú úpravu vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti komorou exekútorov berieme za pozitívum, pretože práve tie typy povolaní, ako sú exekútori, notári alebo advokáti, vyžadujú veľmi striktné dodržiavanie zákonov, lebo oni sami sú predstaviteľmi toho, čo zákon na Slovensku má znamenať, a čím menšia vôľa pre ich svojvôľu v prípade, že vymedzené pravidlá zneužívajú, tým lepšie pre právny štát ako taký.
Sú tu ale dve zmeny v zákone, ktoré musím povedať, že nie úplne chápeme. Už pri zákone o, keď sme sa bavili o advokátoch, tak sme sa bavili o tom, že ako by mala byť nastavená sloboda trhu, lebo aj toto je trh, na ktorom nejaké subjekty podnikajú, a pán Hrušovský síce tvrdí, že za každé volebné obdobie strávené v ústavnoprávnom výbore by mal človek, aj ktorý nie je právnik, dostať minimálne magisterskú úroveň právnického vzdelania, ale teda ja som ešte celé volebné neodslúžil, teda ešte nie som právnik, teda sa viacej budem pýtať ako konštatovať.
A moje otázky teda sú: ak porovnáme náročnosť advokátskeho povolania s exekútorským povolaním, potom nemá podľa nás opodstatnenie predlžovanie praxe exekútorského koncipienta, pretože advokát má oveľa širší záber, čo sa týka práva, ktoré má vykonávať, než exekútor. Ten v podstate sa musí naučiť právo, ktoré sa týka exekučného konania, a moc viacej toho nepotrebuje. Preto nie úplne chápeme predĺženie potreby praxe na päť rokov. Boli sme, doteraz teda sme v tom, že tri roky sú viac ako dosť na to, aby ten svoj obsah a rozsah znalostí zákona zvládol, plus to, že potrebuje úspešne zložiť skúšku. V prípade, že sa nájde koncipient, ktorý by nebol schopný ten rozsah práva zvládnuť, tak sa to na tej skúške ukáže a tá príprava sa mu predĺži automaticky bez toho, aby sme mu to museli dávať zákonom. To znamená, my tie tri roky považujeme za dostatočný čas a ocenili by sme oveľa poctivejšiu argumentáciu v prospech predĺženia, predĺženia tejto lehoty. Možno pani Kučerová ako človek z praxe by mohla vo faktickej poznámke objasniť viacej do hĺbky, či je problém s tým, že exekútorskí koncipienti nezvládajú počas troch rokov pripraviť sa svedomito na svoje budúce povolanie, alebo je to iba tlak komory na to, aby sa uzatváralo prostredie a nevpúšťali sa noví exekútori na trh.
Takisto argumentácia ministerstva pri zvyšovaní praxe advokátskych koncipientov je, že sudcom sa môže stať človek až po dosiahnutí veku 30 rokov, čo ale nedáva nám úplne zmysel, pretože málokto má v súčasnosti vo veku 30 rokov sedemročnú prax. Navyše, v porovnaní so sudcom alebo advokátom exekútor musí opäť zvládať menšiu časť právnej matérie, aj keď je orgánom verejnej moci nad exekučnou činnosťou prostredníctvom rozhodovania o poverení na vykonanie exekúcie, rozhodovania o námietkach vykonávajú, dohľad, súdy. Takže opäť nechápeme, prečo by bolo potrebné vlastne zrazu dávať tak veľký čas a tak prísne obmedzenia na vstup na trh v podstate s vykonávaním exekúcií ako takých.
Ďalšia vec, ktorá nás trošku vyrušila a vôbec nie je spomenutá v dôvodovej správe k tejto novele, je numerus clausus na počet exekútorov. Samotný oprávnený vyberá exekútora, ktorý, ktorý má vlastne zodpovedať za vymoženie jeho pohľadávky, a preto považujeme za prirodzené, že čím má väčší výber, tým vyššia je konkurencia a tým lepšie sa môže rozhodnúť o tom, kto bude v jeho záujme konať. Nie sme si vedomí toho, že by počet exekútorov nejakým brutálnym spôsobom jednak zvyšoval náklady štátu, alebo by vďaka počtu exekútorov sa nejakým spôsobom deformovalo to právnické prostredie. A preto by som ocenil, keď už to vysvetlenie nie je v dôvodovej správe, aby buď pán minister, alebo opäť pani kolegyňa Kučerová, ku ktorej teda mám rešpekt ako k človeku, ktorý v tejto oblasti dlhé roky pracuje, mohli vysvetliť, že prečo je potrebné obmedzovať, obmedzovať trh a reštriktívne stanoviť maximálny počet exekútorov, ktorí sú pridelení jednému súdu.
Máme totiž za to, že exekútorská činnosť je istý druh slobodného povolania a podnikania. Sú to ľudia, ktorí musia platiť daň z pridanej hodnoty. To znamená, že ak nie je jasný dôvod vo verejnom záujme, prečo by sme mali to prostredie... (Vystupujúci sa odmlčal, počúva predkladateľa.) Preto hovorím o istom druhu, že sa dá to pripodobniť. A preto ja chápem, že je to osobitý, osobitý druh možno podnikania, alebo ak hovoríte, že Ústavný súd rozhodol, že to podnikanie nie je, stále sa môžeme baviť o trhu. A trh ako taký má byť regulovaný iba vtedy, keď je tam verejný záujem. Ja hovorím, vysvetlenie ocením.
Vrátim sa ešte k téme, ktorú načrtol pán kolega Hlina. Ja som si vedomý toho, že v súvislosti s exekúciami, zvlášť pri nebankovkách, je povyk, že je to spoločensky horúca téma, ktorá vyžaduje nejaké riešenia. Nejaké riešenia už spomenula kolegyňa Žitňanská, ktoré sa netýkajú konkrétne tohto zákona, a je treba chápať teda problém exekúcií v širšom kontexte a možno na úrovni vyhlášok alebo na úrovni iných zákonov upraviť niektoré pravidlá tak, aby opäť exekútori jednak nezneužívali svoju pozíciu, ale aj na to, aby exekvovaný majetok nepresahoval v tak výraznej miere vlastne samotnú pohľadávku a neznamenal tragédie v ľudských životoch.
Keď sa ale pozrieme na to, že čo sa konkrétne na tých súdoch deje, môj kolega z SaS Ivan Novoroľník je sám sudcom a poslal mi, a koniec koncov ju aj zverejnil na svojom blogu (Reakcia z pléna.), vysvetlím neskôr, poslal mi štatistiku, koľko (Hlas spravodajcu.), koľko má samotných nápadov. Vysvetlím (Hlas spravodajcu.), vysvetlím neskôr (Hlas spravodajcu.). No dobre, tak vysvetlím ti to neskôr, keď ťa to zaujalo. Hovorím o tej štatistike samotnej teraz. (Hlas spravodajcu.) Zo Sociálnej poisťovne exekučných vecí má 30 od februára, zdravotná poisťovňa 45, pokuty 33, dopravný podnik 9 prípadov, mobilný operátor 23 prípadov, platby za bývanie 23, poistky deväťkrát, hypotéky, prečerpané kreditky a nesplácané úvery päťkrát, nemenovaná vymáhacia agentúra, ktorá robí štandardne pre Slovenskú sporiteľňu, hlavne staršie prípady, pätnásťkrát a nebankové subjekty trikrát. Z tých 212 vlastne exekučných konaní, ktoré on mal na starosti, len tri sa týkali nebankových subjektov. Čo áno, stále potvrdzuje, že ten problém môže byť horúci a je ho potrebné riešiť, len jeho rozsah nie je zďaleka taký, ako by na prvý pohľad mohlo sa zdať z toho, akým spôsobom sa o týchto veciach hovorí.
Takže som za to, aby sa pravidlá ohľadom exekúcie riešili, aby nedochádzalo k tragédiám na úrovni jednotlivých prípadov, ale zároveň je potrebné dbať na to, aby sme kvôli jednému alebo dvom percentám exekúcií celkových nedeformovali prostredie exekúcií ako takých.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2013 16:19 - 16:20 hod.

Martin Poliačik
Ďakujem, ďakujem kolegom za podporné stanoviská. Áno, pridávam sa k tomu, čo povedal pán kolega Viskupič. Skrutátori by mali byť v parlamente na to, aby dohliadali na legitímne voľby. Tým, že túto voľbu za legitímnu nepovažujeme, nemá zmysel na ňu dohliadať. Ona sa nemá diať. Ale tá voľba nemá byť. A preto ani ja ako skrutátor sa tejto voľby nezúčastním a chápem kolegov z opozície, že nebudú spolupracovať na takom niečom, ako sa tu ide páchať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.6.2013 16:07 - 16:14 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené dámy, vážení páni, vážení hostia, počuli sme od právnikov dôvody, prečo dnes generálny prokurátor nemá byť volený. Počuli sme celú genézu toho príbehu, počuli sme jasné pomenovanie tých bodov, kedy niekto zlyhal, počuli sme, ako sa pomaly a plíživo mení podstata právneho štátu na Slovensku.
A keď som tu dnes videl študentov a deti na balkóne, rozmýšľal som, akým obrazom, čím by sme mohli reálne zobraziť to, čo sa na Slovensku deje. A pozrel som sa na ten obrovský znak za nami, čo by na ňom malo byť po novom a napadol ma jeden tvor. Ten tvor by mal obrovské množstvo chápadiel, chápadlá, ktoré možno dočiahli až na pána poslanca Janiša, keď prišiel s Trnkom do parlamentu, možno dočiahli na pána poslanca vtedajšieho Sidora, ktorý neskôr vypovedal, že nemohol pri generálnom prokurátorovi hlasovať tak, ako chcel. Možno na ďalších poslancov, ktorí zahlasovali za pána Trnku napriek tomu, že verejne deklarovali niečo iné. Chápadlá, ktoré sa pomaly rozliezli do všetkých mocenských štruktúr tohto štátu. NKÚ, NBÚ, ešte nie sú, budú, Generálna prokuratúra, Najvyšší súd, Ústavný súd, vláda, polícia, všade. Hrubšie, tenšie, niektoré šteklia, niektoré škrtia, niektoré len držia za nohu, aby sa niekto nemohol pohnúť, ale rozlezené sú všade.
Ten tvor by mal mať krídla. Krídla, pod ktoré niektoré svoje chápadielka prikryje, aby sa stali nedotknuteľné, nepotrestateľné, nevystopovateľné. Ten tvor by mal byť slepý, ale nie tak ako spravodlivosť, ktorá má rozhodovať len podľa toho, čo je správne. On je slepý kvôli tomu, že on nepozerá, či je niekto dobrý, alebo zlý. Pozerá len na to, či niekto sa dotýka jedného z jeho chápadielok, alebo nie. Tento tvor, hydra okrídlená a slepá, by mala byť na tom znaku, lebo to je tvor, ktorý bude oddnes symbolizovať právny štát na Slovensku. Tento tvor bude ovládať životy všetkých občanov tohto štátu. Už nepôjde o to, či je niekto v práve, alebo nie, pretože rovnako ako v prípade, o ktorom hovoril pred chvíľkou pán kolega Lipšic, alebo v prípadoch, o ktorých svedčia Biele vrany, už nepôjde o to, či je niekto v práve, alebo nie, už pôjde iba o to, či je uviazaný na jednom z tých chápadielok, alebo nie.
Prezident tohto štátu sa stal jedným z tých chápadiel. Človek, ktorý má symbolizovať všetkých občanov a reprezentovať ich, sa stal jedným z chápadiel tejto hydry, okrídlenej a slepej. Prezident pošliapal to, na čo sme my všetci poslanci prisahali, sľubovali. Pošliapal najvyšší zákon tohto štátu a vy, páni kolegovia zo SMER-u, ste nedali možnosť Ústavnému súdu rozhodnúť o tom, či sa tak stalo, alebo nie. Preto môžem naďalej tvrdiť, že podľa mňa to tak bolo. Lebo vy ste jedinému orgánu, ktorý mohol povedať, či to tak bolo, alebo nie, znemožnili o tom rozhodnúť, keď ste neposunuli žalobu na prezidenta štátu na Ústavný súd.
Na Ústavný súd boli podávané účelové podania niekoľko mesiacov po udalostiach, ktoré mali šetriť len preto, aby sa o Čentéšovi rozhodlo čo najneskôr. A potom boli podávané účelové námietky proti jednotlivým sudcom, aby bol Ústavný súd zablokovaný. A účelovo sa nerozhodovalo o niektorých veciach len preto, aby sa mohol generálny prokurátor nakoniec nasilu ísť voliť v Národnej rade Slovenskej republiky.
Celá slovenská spoločnosť je prelezená touto hnilou hydrou s krídlami, a slepou, pri ktorej už nepôjde o to, čo je právo, pri ktorej najvyšším kritériom rozhodnutia bude len moc. Osemdesiaty deviaty rok znovu ostáva nepovšimnutý. Znovu zabúdame na to, prečo naši rodičia a starí rodičia a možno aj mnohí z vás stáli na námestiach. Stará komunistická klika sa dostáva naspäť k moci a definícia demokracie ako síce vlády väčšiny, ale tá, ktorá vždy má rešpektovať svoju vlastnú opozíciu a menšinu vo svojom štáte, je pošliapavaná. Je možné, že kolegovia zo SMER-u dnes nebudú musieť roztrhnúť jeden z týchto dvoch papierov, lebo ich predseda parlamentu vpustí do svojho traktu zadnými dverami. Je možné, že sa to stane, že si nakoniec generálneho prokurátora zvolia a budú si mädliť ručičky, ako to tomu Matovičovi ukázali, že obišli jeho transparenty. Ale to, že ostane znásilnený právny štát a že pre mnohých občanov tohto štátu sa symbolom stane slepá, okrídlená, mnohovrstevnatá hydra, ktorá škrtí právo v tomto štáte, ostane nezmeneným faktom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2013 15:31 - 15:32 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Alojz, len jedna vec by ma zaujímala. Pýtal si sa tých ľudí, tých tam vonku, či by im to náhodou neprekážalo, keby im politické strany autobusmi nazvážali štatistov do demonštrácie? Pretože mne sa stalo, že som len jednému z nich niekedy lajkol nejaký status na Facebooku a už mi písal, či by som to nemohol stiahnuť, lebo potom ho budú spájať s konkrétnou politickou stranou. Oni tam stoja sami za seba a my by sme mali byť ich hlasom tu vnútri. Nemám nič proti tomu, keď im niekto zanesie minerálku, ale určite by malo mať svoje hranice to, či si preberieme aktivity slobodných občanov a budeme na ne dávať politické nálepky.
A len, čo sa týka nás dvoch, tak sám vieš, že ja určite nemám strach, aj keď je to nepríjemné niekedy vystúpiť pred ľuďmi a povedať im, čo sa ide diať. Posledný večer pred voľbami sme boli spolu na poslednej demonštrácii Gorila, kde už bol veľmi rozzúrený dav. Ja som vtedy ľuďom povedal, že musia ísť na druhý deň k voľbám, lebo ak nepôjdu, tak sa stane presne to, čo sa nakoniec stalo. Čo si urobil ty na tej demonštrácii?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.6.2013 13:07 - 13:08 hod.

Martin Poliačik
Pán predseda, dávam procedurálny návrh, aby sme spojili rozpravu k bodom 7, 57 a 58, čísla tlačí 587, 569 a 571. Keďže všetky tri body sa týkajú toho istého zákona a v zásade riešia tú istú vec, tak efektívnejšie by bolo asi sa o nich porozprávať naraz, ako to rozdeliť na tri rôzne rozpravy. Ide o zákon o hlásení pobytu, ktorý vrátil pán prezident, a dve novely, ktoré navrhujú poslanci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 18:45 - 18:47 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Viete, pán Matejička, vy ste hovorili niečo o pozeraní sa do zrkadla. Podľa mňa by sa mal pozrieť určite do zrkadla človek, ktorý si potrebuje priniesť cudzí prejav, lebo z vlastnej hlavy by zrejme niečo tak sofistikované, ako sme to počuli v parlamente, nedal. To bola najdlhšia reč, ktorú som ja od vás v živote počul.
Do svedomia by si mal vstúpiť človek a do zrkadla sa pozerať človek, ktorého ešte komunistickí policajti stíhali za to, že pašoval elektroniku na Slovensko a chcel sa obohacovať na jej predaji. Do svedomia by si mal celkom určite vstúpiť človek, o ktorého, o ktorom teda veľa ľudí z jeho okolia vie, akým spôsobom sa správal k vlastnej žene a aký má vzťah s vlastnou dcérou.
Ak vy chcete ísť osobne na morálny profil jednotlivých ľudí v tejto sále, tak by ste mali byť v prvom rade čistý vy. A keď to tak nie je, tak potom, prosím vás, neočierňujte ľudí, ktorí sa snažia v prvom rade konať pre dobro spoločnosti a pre to, aby to v tomto štáte išlo k lepšiemu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 17:26 - 17:28 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Bol veru rozdiel medzi tým, čo si ty hovoril, Ľubo, a čo hovoril pán minister. Lebo kým pán minister len kydal a hovoril o nejakých neurčitých spojitostiach nejakého pána s nejakým iným pánom a vyťahoval veci, pre ktoré neexistuje žiadny dôkaz, lebo keby nejaký existoval, tak by ho zrejme doniesol. Tak ty si veľmi jasne poukázal na chronológiu celého problému a na to, aké boli vnútorné rozpory vo vyjadreniach jednotlivých aktérov. A myslím si, že je namieste povedať, že niekto klame, ak dokázateľne o tej istej veci povie tri rôzne veci. Tak minimálne v dvoch prípadoch klame, to je výroková logika. To nie je trúfalosť ho za klamára označiť.
A ešte jedna vec sa nám tu ukazuje v plnej nahote, a to je, že naozaj my nie že máme symbolickú kontrolu tajných služieb, my nemáme kontrolu tajných služieb. Tajné služby nemôže kontrolovať minister, tajné služby nemôže kontrolovať premiér, tajné služby nemôže kontrolovať prezident, tajné služby nemôže kontrolovať parlament. Tajné služby na Slovensku si môžu robiť, čo sa im spáči, zráči, "zamane" alebo prisnije. Čokoľvek. A nikto nemá právomoc vstúpiť do živých spisov, overovať jednotlivé fakty. A aj keď máme nejaký výbor, ktorý by ich mal kontrovať, tak sa tiež dostane iba k tomu, k čomu ho pustia. A toto je jedna z vecí, ktorú by určite bolo potrebné zmeniť, pretože tých káuz môže byť nespočetne veľa v budúcnosti a my sa o nich môžme rozprávať v parlamente, ale žiadne fakty sa k nim nikto nedozvie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 14:21 - 14:22 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Vážený pán minister, hovorili ste o strachu. Ja som tiež na niekoľkých tvárach v posledných dvoch alebo troch týždňoch videl strach. Videl som strach na tvárach poslancov SMER-u, keď púšťali to trápne video, z ktorého účelovo vystrihli to, čo tam bolo reálne povedané, a strápnili sa pred celou republikou tou nevydarenou tlačovkou. Tam bol strach.
Videl som strach na tvári predsedu parlamentu dnes ráno, keď protiprávne nepustil Ľuba Galka hovoriť za klub SaS, ktorý stále funguje, lebo podľa zákona máme právo vystupovať v jeho mene v Národnej rade. Doteraz nám to bolo vždy umožnené. Dnes chápem, že zo strachu pred tým, aby ste neboli konfrontovaní napriamo, nebolo umožnené, aby za klub SaS vystúpil, a musí vystúpiť v normálnej rozprave.
A strach vidím aj vo vašej tvári práve teraz. Lebo niektoré veci možno viete vy, niektoré možno vie Galko. Ja chápem, že sú tajné, ale predpokladám, že Ľubo Galko spáva dobre. Ale neverím tomu, že vy spávať dobre budete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2013 10:50 - 10:52 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Viskupičovi za vyjadrenú podporu.
A, Štefan, ja nemám slov. Naozaj. Lebo, lebo ty žiješ v tom prostredí, ty vieš ako tie rodiny vyzerajú. To sú, to, tá, tá rodinná bunka v ktorej sa to dieťa narodí, kde deti oplodňujú deti a rodia deti, nemá základný potenciál tomu decku základné návyky dať, lebo ich tam nikto nemá. V tej rodine sa to dieťa nemá od koho učiť. Ono nemá mať kde vzory. Pretože už tá jeho matka 15-ročná, ktorá ho porodila, nestihla sa tie veci naučiť poriadne. A stratené generácie v osadách nám z jedného roka na druhý pribúdajú práve preto, lebo sa rodia nové a nové deti, kde my sme nestihli vychovať ani ich rodičov. Ani ich starých rodičov. Čo ty tu, prosím ťa, rozprávaš o, o budovaní rodiny, v ktorej základné návyky chýbajú, a nie je v silách spoločnosti nejakým spôsobom do tej rodiny ich dodať. Ja si cením prácu každého jedného človeka, ako je tvoj brat, ktorí sa snažia pracovať priamo v tom prostredí, ktoré nikoho nezavrhnú, ktoré každého človeka berú ako, ako možný poklad, ktorý, ktorý sa z neho dá vykopať. Nech sa páči. Keď ich budú stovky, takýchto ľudí, keď pôjdu do tých rodín, keď tam vytvoria aspoň náznak prostredia, v ktorom to dieťa má šancu na normálny život, môžme prehodnotiť. Ale to sa teraz nedeje. A vidíme jednoznačne, že tie osady potrebujú na úrovni tých 3-ročných-štvorročných detí pomôcť.
A keď to nespravíme takto, ešte raz vyzývam, spravme to inak.
Skryt prepis