Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

15.10.2013 o 13:08 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2013 18:35 - 18:36 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja sa ospravedlňujem všetkým, že som to na chvíľku naozaj odviedol mimo, ale myslím si, že proste ten dôvod bol, že ten dôvod bol dobrý.
Pán kolega Blaha, ja si vás neprestanem vážiť ako odborníka ani ako intelektuála, ale ako človek strácate u mňa cenu. A ten dôvod je presne ten, že jednak v momentoch, keď sa máte reálne postaviť za to, čo je sociálna demokracia, tak hlasujete proti tomu, čo už ste niekoľkokrát urobili, a, druhá vec, v momente, keď máte oceniť sociálne prvky aj zo strany opozície, tak to neurobíte. A to je pre mňa vada charakteru. A to je pre mňa zbabelosť. Ja som nerád urobil to, čo som urobil, ale naozaj musel som to urobiť. A faulovali ste prvý, keď mám ostať pri tej hokejovej terminológii. Pekný deň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.10.2013 18:18 - 18:23 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Priznávam otvorene, toto nie je moja téma a väčšinou nechávam kolegu Mihála aj s kolegyňou Luciou Nicholsonovou sa jej venovať v prvom rade, ale jednu vec som sa naučil, keď pozerám hokej, že keď niekto z tých nižších hráčov, ktorí robia poctivú a dobrú hru, proste dostane šupu na mantineli, tak na toho blbca treba niekoho poslať. Tak som sa prihlásil do rozpravy.
Ono, viete, pán kolega Blaha, ja od začiatku som vám fandil, keď ste prišli do parlamentu. Vašu erudíciu nespochybňujem ani v najmenšom. Patríte určite k najsčítanejším ľuďom, ktorých poznám, dokonca dokážete myšlienky, ktoré ste si v živote načítali, dávať pomerne zmysluplne dohromady. A diskusia s vami na intelektuálnej úrovni je pomerne podnetná, to priznávam, túto skúsenosť mám. Ale to, že ste bezcharakterný človek, to dokazujete, bohužiaľ, každým dňom viacej. A ja to zopakujem, čo predniesla pani kolegyňa Nicholsonová. (Máme tu príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa vypláca z fondov Európskej únie na deti vo veku do troch rokov.) A s tým návrhom plne súhlasím. A dokonca o ňom dlhodobo komunikujeme aj s ministerstvom. Podstata toho návrhu je, aby aj rodičia detí vo veku od troch do šiestich rokov mali možnosť poberať tento príspevok a tým pádom sa zvýšila miera sociálneho štátu, za ktorý vy tu tak strašne brojíte. Ale ja chápem vaše reakcie na veci, ktoré vôbec neodzneli v diskusii a v rozprave v parlamente, pretože tá vaša faktická je potom vytrhnutá z kontextu, nikto nevie, čo za týmto rečníckym pultom odznelo, ale vy sa budete hrdiť a chlapiť na YouTube medzi vašimi marxistickými a ľavičiarskymi priateľmi na sociálnych sieťach, ako ste to tej Nicholsonovej nandali. A to, že ona tu predkladala vysoko sociálny návrh, ktorý má pomáhať rodičom detí vo veku od troch do šiestich rokov, vás nezaujíma. A toto urobí iba bezcharakterný človek. A vy sa usvedčujete z toho, že takým bezcharakterným človekom ste.
Druhá vec, najväčší zástanca nepodmieneného príjmu. Máme už v nasledujúcich bodoch návrh, ktorým SMER ide ďalej, ako ktorýkoľvek pravicový návrh, ktorý bol kedy v parlamente pridaný. Ja viem, že je to momentálne predčasná vec, ale tá téma sa nadniesla, teda reagujem na to, čo už bolo povedané v rozprave. Ako je možné, ak si chcete zachovať akú takú intelektuálnu poctivosť a konzistentnosť, že na jednej strane budete brojiť proti nadnárodným korporáciám, proti oligarchom a v tom istom momente zahlasujete za zákon, ktorý prihrá obrovský majetok J&T priamo do rúk, alebo teda zákon o SPP? Ako je možné, že môžete sedieť ako poslanec obhajujúci stranu, ktorá ako štátostrana...? (Reakcie z pléna.) Mňa pán Číž nemá ako vyrušiť, v anglickom parlamente je pravidlo, že kto má mikrofón, ten má miestnosť, takže ja budem rozprávať, čo ja potrebujem, a pán Číž nech sa štartuje, na čom chce. Takže ako je možné, že poslanec, ktorý bojuje akože proti korporáciám, akože proti oligarchom, podporuje zlodejskú politiku strany SMER v tomto parlamente? Ako je možné, že človek, ktorý sa proklamuje za ľavicového ideológa, nepodporí napríklad zákon o registrovaných partnerstvách? Toto môže urobiť len pokrytec a zbabelec. A tým ste, pán Blaha, z toho sa utvrdzujete.
Ja sa ospravedlňujem, že som išiel trošku mimo témy, ale aj v tom hokeji vždycky bitky prebiehajú mimo hracieho času. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.10.2013 11:17 - 11:33 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán minister, vážení hostia, k tomu školskému zákonu, čo sa týka úprav, ktoré sú predmetom tejto novely, už bolo povedané v zásade dosť a, myslím si, zo strany opozície takmer všetko, čo bolo potrebné. Prvé čítanie ale sa má venovať aj celkovému kontextu, do ktorého takáto novela má zapadnúť. Teda ja sa budem v prvom rade venovať jemu a potom sa vrátim aj k novele samotnej.
Po tom, čo ministerstvo školstva priložilo nôž na krk centrám voľného času a dopady, na ktoré sme upozorňovali niekoľkokrát a násobne, že prídu, prišli a reálne podľa súčasných čísel máme stovky, možno tisíce detí, ktoré predtým sa venovali zmysluplnej činnosti, teraz sa jej venovať nemôžu, máme krachujúce centrá voľného času a napriek tomu balíku peňazí, ktorý na mimočasové aktivity detí je rovnaký, tak peniaze presne podľa toho, ako sme na to upozorňovali na začiatku, končia presne v iných kapitolách, než na čo sú určené, máme peniaze, ktoré nám končia opäť vo verejných osvetleniach, v chodníkoch a deti sa môžu akurát tak tešiť z toho, že po ceste zo školy domov, lebo centrum voľného času už nefunguje, pôjdu možno po novšom chodníku a večer im na to zasvieti svetlo. Ja nevravím, že v mestečkách a dedinkách na Slovensku nemá byť chodník a nemá byť verejné osvetlenie, ale keď raz nejaký peniaz má ísť na voľnočasové aktivity detí, tak tie peniaze majú smerovať k deťom, a nie do iných rozpočtových kapitol samospráv. Takže to, že pán minister podľahol tlaku samospráv, že sa nechal zmanipulovať do situácie, keď boli peniaze prerozdelené nerozumne, prinieslo svoje ovocie. A presne podľa toho, ako sme ho na to varovali, dnes vidíme, že to bolo rozhodnutie mimoriadne nešťastné.
Druhý nôž na krku je nôž na krku osemročným gymnáziám. Napriek tomu, že dlhodobo vychovávajú naozaj elitných študentov, ktorí robia dobré meno svojim populačným ročníkom, je to označované ako chorý prvok školstva. A minimálne Bratislave spôsobuje súčasné správanie ministerstva školstva naozaj veľké problémy, kde osemročné gymnáziá, ktoré majú prijímať sedem detí na triedu, jednoducho nie sú schopné kapacitne takéto niečo utiahnuť. A môžeme po tom, čo pán minister zlikvidoval inú špičkovú školu v Martine, vidieť, čakať aj v Bratislave aj to, že osemročné gymnáziá v Bratislave, keďže sa dožili toho, že v očiach neonormalizátorov na ministerstve školstva sú niečo choré, musia bojovať s existenčnými problémami.
A pri tejto novele sa opäť potvrdzuje to, čo som za týmto pultom povedal už niekoľkokrát: Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude, štátny dirigizmus nadovšetko, odoberanie kompetencií ľuďom, ktorí sú naozaj pri výkone povolania, odoberanie kompetencií tým, ktorí majú najbližšie k tomu, čo sa na danej škole deje a zvláštna argumentácia za tými krokmi.
Pozrime sa teda na tie maximálne a minimálne počty žiakov v triede. Dnes je predsa situácia taká, že riaditeľ predkladá zriaďovateľovi na schválenie a rade školy na vyjadrenie návrhy na počty prijímaných žiakov. To znamená, už v tom reťazci rozhodovania sú relevantní hráči, ktorí by mali vedieť, aká je situácia, ktorí majú možnosť napríklad posúdiť, či vďaka tomu, že majú v triede deti so špeciálnymi potrebami, na ktoré je potrebné prihliadať pri, dajme tomu integrácii, ideálne pri inklúzii je potrebné na ne prihliadnuť a tým pádom niekedy počet žiakov v tej triede musí byť menší. Máme tu, samozrejme, školy, ktoré učia inak, než je predstava ministerstva. Máme tu školy, kde sú tri populačné ročníky spojené. A na ne prihliadať ako na triedu je opäť niečo, čo bude vyžadovať samostatný prístup. A máme tu snahu o realizáciu financovania škôl na triedu miesto toho, aby sa reálne prikročilo k ozajstnej subsidiarite. A to je posunutie rozhodovania o budúcnosti slovenského školstva na úroveň tých, koho sa to týka, teda detí, študentov a ich rodičov.
Som veľmi smutný z toho, že nie je stále dostatok hlasov na Slovensku, ktorý by povedal, že jednoducho myslenie zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia nevyrieši problémy, ktoré máme v školstve dnes, že nie je možné sa na problémy slovenského školstva pýtať bývalého eštebáka, ktorý je štátnym tajomníkom ministerstva školstva, že jednoducho to nie je mozog, ktorý má o tom rozhodovať. Je to tak? Je to tak. Nemôžeme predsa sa rozhodnúť, že keď niečo fungovalo v čase, keď neexistoval internet, keď niečo fungovalo v čase, keď takmer jediným zdrojom informácií bol učiteľ a škola, keď to fungovalo v časoch, kde postavenie štátu bolo oveľa silnejšie, ako je dnes, tak že niečo keď prenesieme z týchto časov na dnes, tak to bude fungovať. Nebude to tak. Jednak spoločnosť sa vyvíja oveľa rýchlejšie. To znamená, že dnes už nemáme zďaleka tak dobrú predstavu o tom, čo sa bude diať s dnešnými deťmi, keď tie školy vyjdú, a preto by sme mali viacej dbať na ich flexibilitu než na ich programovanie na budúce zamestnanie.
A takisto sa musíme prispôsobiť tomu, že stále viacej občianska spoločnosť chce spolurozhodovať o tom, ako má naša spoločnosť vyzerať. A v školstve to znamená to, že namiesto toho, aby sme odoberali kompetencie riaditeľom, aby sme odoberali kompetencie učiteľom, aby sme im dirigovali od rána do večera, čo majú učiť, akým spôsobom to majú učiť, len kvôli nejakým pofidérnym a zmýšľaným dôvodom o pár žiakoch, ktorí budú prestupovať z jednej školy na druhú, tak ešte aj tú slobodu, ktorú sme doteraz v školstve ako-tak mali, bolo jej málo, ale aspoň nejaká bola, ideme okresať. Doteraz učitelia na školách mali 30 % na to, aby si štátne vzdelávacie programy mohli vytvárať podľa seba. Aj to sa ide zrušiť. Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude.
Totalita, ako sme ju poznali, sa nám zavádza do školstva rovnakým metrom, rovnakými ľuďmi a rovnakým myslením, a pritom riešenie je presne na opačnej strane tej priamky, kde by sme sa mohli baviť o postavení štátu a postavení žiakov, študentov a ich rodičov. Ak by sme totiž urobili to, čo SaS navrhuje už od svojho vzniku, t. j. jednotlivé finančné toky, ktoré prichádzajú do škôl, zlúčili do jedného normatívu a ten normatív na žiaka by reálne pokrýval náklady na vzdelávanie tohto žiaka a tento normatív, rozhodovanie o tom, kam pôjde, dali do rúk jeho zákonného zástupcu, tak už nakoniec nemusí ani len štát skúmať kvalitu školy, na čo sa, ináč, mimochodom, úplne vykašlal, a nie je nijakým spôsobom kvalita školy zakomponovaná do toho rozhodovacieho procesu, ktorý máme dnes, stále sa bavíme len o číslach, počte žiakov, počte škôl, počte tried a tak ďalej, kvalitu by zabezpečilo rozhodovanie ľudí, ktorí tie svoje vlastné deti na tie školy zapisujú. Ak by každý rodič mal v ruke plnú sumu peňazí, ktorá je určená na vzdelávanie jeho dieťaťa, a dal by ju takej škole, ktorej dôveruje, že je schopná ju využiť tým spôsobom, že jeho dieťa vzdelá najbližšie k jeho vlastným predstavám, tak nemusíme pomeriavať až tak dôkladne kvalitu škôl, lebo by to urobili koneční zákazníci, spotrebitelia, užívatelia, tí, pre ktorých má štát poskytovať službu. A to sú deti, študenti a ich zákonní zástupcovia. Namiesto toho dneska touto novelou robíme, respektíve ministerstvo robí z riaditeľov škôl ľudí, u ktorých už naozaj jediné, čo budú riešiť, je, podobne ako povedal pán kolega Fronc, rozvrh hodín a ani len v spolupráci so svojimi vlastnými pedagógmi nebudú môcť upravovať spôsob, akým deti budú učiť, lebo všetko im bude nadirigované zvrchu.
Čo sa týka jazykových certifikátov, opäť sa musíme pozrieť na to, koho záujem by sme mali v prvom rade sledovať. Je to záujem štatistík, záujem štátu pri vykazovaní nejakých dát alebo záujem študentov a detí? A druhá otázka potom je, k čomu máme tie decká motivovať na tých školách. A ja som presvedčený o tom, že deti máme v prvom rade motivovať k tomu, aby robili niečo nad rámec školských osnov, aby robili niečo, čo im v spoločnosti dá konkurenčnú výhodu. A ja som presvedčený o tom, že jazykové vzdelávanie, ktoré býva ukončené medzinárodne uznávanými certifikátmi, je presne to, čo by sme mali podporovať u každého jedného študenta. Mimochodom, ministerstvo dnes ak nemá prehľad o tom, ako certifikáty vyzerajú, tak potom si niekto nerobí poriadne svoju prácu, pretože my máme predsa na Slovensku licenčné centrá, pre skúšky Cambridgeu je ich šesť, pre skúšky Goetheho inštitútu je ich sedem, pre štátne jazykové skúšky je ich jedenásť, pre TOEFL je ich päť a tak ďalej, ktoré preskúmavajú, aká je kvalita tých certifikátov. A tým pádom ministerstvo má mať relevantné dáta v ruke, aby vedelo povedať: Áno, tento certifikát zodpovedá niečomu, čo my si predstavujeme, že to má byť kvalita ovládania cudzieho jazyka. A jediné, čo teda potrebujeme pri tej maturite urobiť na základe rozhodnutia riaditeľa, ako to je dnes, je povedať, okej, tento certifikát v tej maturite zohľadníme takto.“ A myslím si, že urobiť pre štatistiku, pre vyhodnotenie úspešnosti týchto študentov jednu kolónku v tej štatistike tak, ako to navrhovala kolegyňa Žitňanská, je oveľa lepší prístup k veci, ako teraz opäť zobrať motorovú pílu a proste zrezať to celé hlava-nehlava, hlavne nech to má pekný zarovnaný okraj. Takže cesta je tam, kde je ťažšia, pán minister. To znamená posudzovať každý certifikát zvlášť, vyhodnotiť kvalitu certifikátov, spraviť zoznam tých, ktoré majú byť štátom uznané, a potom nejakým spôsobom prispôsobiť vyhodnocovanie maturít takýchto žiakov tak, aby škola, ktorá, dajme tomu, 50 % populačného ročníka aktívne podporuje k tomu, aby získala TOEFL certifikát, bola uznaná ako tá, ktorá podporuje kvalitu a robenie vecí nad rámec, ak by náhodou sme išli vyhodnocovať teda kvalitu a bol to relevantný údaj.
Veľmi ma mrzí súčasný stav, pretože posledný rok to začalo vyzerať tak, že školstvo sa v spoločnosti dostáva do pozície, že začína byť predmetom verejnej diskusie a na základe tejto verejnej diskusie by mali byť prijaté nejaké opatrenia, ktoré by ho mohli posunúť bližšie k civilizovanému svetu. Ak však ale naďalej ministerstvo zotrvá v pozíciách, že čo je dobré, osvedčené, bez ohľadu na kontext, tak to vyskúšame znovu, tak sa obávam, že ďalší ministri školstva budú dlhé roky najprv naprávať chyby, ktoré toto ministerstvo spraví, než sa dostaneme k tomu, že môžeme začať pomaly progresovať k niečomu lepšiemu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2013 10:12 - 10:14 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Pán kolega Beblavý Miro, ja nie som úplne presvedčený o tom, že zachovávanie toho prudkého oddelenia, resp. striktného oddelenia všeobecného stredného vzdelávania a odborného stredného vzdelávania je stále tak namieste. Podľa mňa by bolo veľmi užitočné skúmanie ciest, ako prekrývať tie dve oblasti nejakým spôsobom. Napríklad systém high schools v Spojených štátoch, kde naozaj sa takmer celý generačný ročník prijíma a postupom sa triedi a naozaj tí najlepší sa stávajú ako keby gymnazistami na konci a tí menej kvalitní alebo tí, ktorí nie úplne stíhajú, skôr sa venujú tým odborným veciam a pomaličky sa to štiepi počas tej strednej školy, si myslím, na Slovensku by bolo niečo, čo by nám mohlo pomôcť, zvlášť keď dnes vidíme, že gymnáziá berú naozaj ľudí, ktorých by kedysi neboli bývali brali, čo sa týka kvality ich vzdelávania, a na druhej strane máme veľa odchovancov gymnázií alebo všeobecných škôl, ktorí by možno chceli ísť tie dva-tri kroky naspäť a spraviť si aj nejaké remeslo, dajme tomu, a tým pádom si zvýšiť šance na trhu práce. A myslím si, že keby sme nachádzali nejaký prekryv tých dvoch oblastí, ktorý jednak by zvyšoval možnosti pre uplatnenie toho človeka po skončení strednej školy a takisto by rátal s väčšími možnosťami vývinu toho trhu samotného, tak by to tým deckám mohlo iba prospieť, lebo naozaj situácia sa mení v päťročniciach. Dneska to, čo sa kedysi robilo v 20 rokoch, to znamená, my vôbec nevieme, ako bude ten trh práce vlastne vyzerať v momente, keď ten človek vyjde zo školy. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2013 18:05 - 18:06 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Pán kolega, ja som veľmi rád, Jozef, že v čase, keď celá téma náhradných rodičov v spoločnosti je zanášaná obrovskou, obrovským množstvom niekedy až ideologického balastu, prichádzajú návrhy, ktoré sa reálne zaoberajú situáciou náhradných rodičov, ktoré skúmajú, akým spôsobom sa dá uľahčiť život jednak pre nich a jednak pre deti, ktoré si do starostlivosti berú. Som rád, že v tejto veci aj s ministerstvom prebieha konštruktívny dialóg, a verím, že v budúcnosti sa budú naďalej pravidlá nastavovať tak, aby deti, ktoré nemajú to šťastie, že môžu žiť so svojou biologickou rodinou, a, naopak, majú to šťastie, že sa nájde pár, ktorý je ochotný a má dostatok lásky a starostlivosti, aby sa takýchto detí ujal, aby bola podpora zo spoločnosti pre nich čo najväčšia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2013 13:24 - 13:26 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem za tento pozmeňovací návrh. Je škoda, že je to vec, ktorá prichádza až teraz, tesne predtým, ako sa bude hlasovať o zákone ako celku. Je to úplne nová vec, ktorá v tom zákone nebola. Ale je pravda, že napriek tomu, že osobne schvaľujem čipovanie najmä psov, prax, ktorá sa rozvinula na Slovensku je, bohužiaľ, tragická. To, že sú zverolekári, ktorí zneužívajú to, že sú napríklad v nejakej spádovej oblasti jediní a pýtajú naozaj nekresťanské peniaze za tie čipy, nie je správne. A škoda, že sa to rieši predĺžením lehoty. Možno by bolo lepšie spraviť systematickejší prístup a naozaj zabezpečiť, aby čipy stáli len toľko, koľko majú, aby nebol priestor na tak obrovské zvyšovanie cien čipovania, ako sme svedkom v týchto dňoch.
Druhú vec, ktorú by som ocenil, by bolo zamyslieť sa naozaj nad čipovaním mačiek a fretiek, pretože mačky, ktoré žijú v domácnosti, nikdy z toho bytu takmer nevyjdú a tam tá čipovaná mačka je úplne nanič. A mačka, ktorá žije na dvore, už teraz je zákonom postihovaná ako, respektíve definovaná ako mačka, ktorá nemá majiteľa, takže ten čip nepotrebuje a tým pádom sa jej to netýka. A fretka už tobôž. Na dvore ľudia fretky nemajú, nebehajú nám okolo domov a fretky, ktoré máme doma v klietkach, nepotrebujú čipy, ak ich nenosíme na výstavy, alebo ak nie sú naozaj predmetom obchodu. To znamená, ja by som bol oveľa radšej, keby sa čipovanie pre mačky a fretky úplne zrušilo a pri psoch ostalo, ale tak, aby sa čipy nepredražovali a naozaj plnili tú funkciu, ktorú im zákon predpisuje.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.10.2013 9:27 - 9:29 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Prepáčte, prosím vás. Vážená pani podpredsedkyňa, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vás informoval o výsledku prerokovania návrhu na urobenie vyhlásení Slovenskej republiky podľa čl. 52 ods. 1 Dohovoru o právomoci, o rozhodnom súde (pozn. red.: správne má byť "práve"), uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996 (ozn. č. 344/2002 Z. z.), tlač 697, v ústavnoprávnom výbore.
Predmetný návrh na urobenie vyhlásení Slovenskej republiky pridelil predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 675 z 12. septembra 2013 na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor určil ústavnoprávny výbor. Výbory, ktorým bol návrh na urobenie vyhlásení Slovenskej republiky pridelený, ho v určenom termíne prerokovali, oba výbory odporúčali Národnej rade podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s tým, aby Slovenská republika urobila uvedené vyhlásenie; ústavnoprávny výbor uznesením č. 291 z 8. októbra 2013 a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny uznesením č. 97 z 10. októbra 2013. Gestorský výbor na základe stanovísk príslušných výborov k tomuto návrhu odporúča Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s tým, aby Slovenská republika urobila predmetné vyhlásenia. Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní uvedeného návrhu (tlač 697a) vrátane návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 332 z 15. októbra 2013.
Pani podpredsedníčka, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu. Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2013 9:18 - 9:20 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Ja tiež prichádzam iba s jedným pozmeňujúcim návrhom, ktorý podávam spolu s kolegom Kadúcom.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Martina Poliačika a Martina Kadúca (pozn. red.: správne má byť "Miroslava Kadúca") k vládnemu návrhu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov a v znení neskorších predpisov.
Za bod 3 sa vkladá nový bod 4, ktorý znie:
"4. V § 62a sa vypúšťa odsek 3."
Doterajšie odseky 4 až 6 sa označujú ako odseky 3 až 5.
Nasledujúce novelizačné body sa primerane prečíslujú.
Prečo tento pozmeňujúci návrh? Ja som presvedčený o tom, že vôbec celé to výkazníctvo okolo práce advokátskych koncipientov by malo byť zrušené, ale ak už nie je možné urobiť toto, tak minimálne treba zásadne zúžiť rozsah, ktorý bol doteraz v tom zákone napísaný. Všetci veľmi dobre vieme, že papier znesie veľa a na Slovensku znesie ešte viacej a, bohužiaľ, dnešná prax je taká, že za situácie, keď advokát má svojmu koncipientovi každý deň dávať úlohy zo všetkých oblastí práva, tak toto sa naozaj dá dodržať iba formálne. Preto tú, preto práve tú najhoršiu vec vo vytváraní výkazov - a to je dennodenné vypracovávanie úloh zo všetkých oblastí práva - týmto pozmeňujúcim návrhom sa snažím odstrániť. Dúfam, že nielen hlasmi právnikov, ale hlasmi celej Národnej rady tento pozmeňujúci návrh prejde.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.10.2013 13:08 - 13:08 hod.

Martin Poliačik
Pán predseda, dajte, prosím, hlasovať o tom, že spojíme rozpravy k bodom tlač 724, bod 43 a tlač 731 bod 72, je to ten istý zákon a riešia sa tam tie isté veci. Myslím, že v rámci zefektívnenia rokovania parlamentu by bolo dobré hovoriť to v spojenej rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2013 16:24 - 16:26 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja som čakal, kedy to zaznie. Imperatívny mandát tu šteklí mnohých. Chvalabohu, nikto nemá tú odvahu o tom hovoriť nahlas, pán Jánoš sa teraz uriekol na chvíľku. Treba si uvedomiť, že sme tu stále v prvom rade zvolení demokraticky a nie partokraticky. Napríklad všetci poslanci SaS sa vykrúžkovali do parlamentu. Všetci, ktorí sa dostali do parlamentu, všetkých 11, sa dostali cez 3 % hlasov pre stranu a každý sa sem dostal cez svoje osobné krúžky. Koľko poslancov SMER-u, ja viem, že tam sú iné počty, ale dosiahlo aspoň tie krúžky ako posledný z vykrúžkovaných SaS-károv. To je prvá vec.
Druhá vec, ja som iba pomenúval skutočnosť, páni kolegovia, to, že opozícia mala byť rozdelená na štandardnú a neštandardnú, pán Jánoš, povedal váš predseda parlamentu na tlačovke, že nie je ochotný sa baviť s tzv. neštandardnými stranami o tom, ako dosiahnuť poriadok na rokovaní parlamentu. Vy tu nehovorte, že ja vás z niečoho, úbohú drvivú väčšinu obviňujem, to jednoducho bolo povedané ústami prvého z rovných, predsedu parlamentu, ktorý povedal, že na tom, aby sme sa dohodli, ako spraviť v parlamente poriadok, budeme rokovať so štandardnými stranami. Čo je neštandardné napríklad na SaS? Nedostali sme sa sem cez voľby? Nemáme snáď normálne stanovy? Nefungujeme podľa zákona o politických stranách? Kde je právo určovať zrazu na strane opozície, ktorá strana je štandardná, ktorá nie?
Takže ak mi vyčítate, že tu pomenúvam fakty, tak prestaňte robiť tie fakty, a ak by ste všeobecne skončili s tým, tak vôbec nepotrebujeme meniť rokovák.
Skryt prepis