Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

11.12.2014 o 12:22 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 27.1.2015 18:04 - 18:20 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, pán minister, pán spravodajca, ten pocit v našej spoločnosti, že by bolo dobré sa vrátiť ako keby k starým zabehnutým spôsobom vzdelávania, bol prítomný posledných niekoľko rokov. Myslím si, že v rétorike prvého ministra školstva tejto vlády bol prítomný ešte viac, a myslím si, že je premietnutý aj do tohto návrhu zákona. Ako keby k tomu starému dobrému svetu učňov a starému dobrému svetu, kde sa viacej približuje vzdelávanie reálnej práci, z tohto základu sa dá vydedukovať, že môžeme prísť aj k takémuto návrhu zákona o odbornom vzdelávaní, to znamená... – a ja, ja to, ja to ani nejdem, ja to nejdem kritizovať v zmysle, že to je celé zle – iba hovorím, že možnože svet sa medzitým zmenil. Možnože svet sa medzitým zmenil.
Je super, že sa vytvára priestor na viacej, na zavádzanie viacej praxe do stredoškolského vzdelávania. To je, to je výborné. My sme chodievali ako školský výbor medzi rokmi 2010 - 2012 po celom Slovensku, kde sme videli tie najlepšie ako keby spojené pracoviská firiem a škôl, a súhlasím, tam, kde stredoškoláci majú možnosť ísť priamo k tej najlepšej súčasnej technológii a pracovať na tých strojoch, na ktorých by jedného dňa mali pracovať ako zamestnanci danej firmy, takéto niečo určite prispieva ku kvalite ich vzdelávania a treba to podporiť.
Ja by som skôr hľadal tú podporu v iných ako priamo zásahoch do legislatívy, ale ak to ideme urobiť takto, tak budiž. Len ja úplne nechápem, že prečo a na základe čoho štát ide rozhodovať v takomto zákone, že vlastne, ktoré sú tie džoby, ktoré budeme o desať alebo pätnásť rokov potrebovať, lebo keď si pozrieme svet pred pätnástimi rokmi, kto vedel, že budeme potrebovať ľudí, ktorí budú musieť vedieť poskladať a opraviť dotykový telefón. No nikto. Možno, hej, v Star Treku ich mali už vtedy a niekto, kto ho pozeral, čakal, že sa niečo také môže, môže dostať na svet, ale myslím si, že pri súčasnej úrovni vývoja sveta aj politickej, aj ekonomickej predpokladať, aké druhy džobov budeme potrebovať o desať alebo pätnásť rokov, je, je minimálne naivné. Je minimálne naivné.
Predpokladať, že ten starý svet, kde sa chlapec prišiel k majstrovi vyučiť, naučil sa remeslo a potom to celý život robil, je tiež podľa mňa trochu naivné. Skôr si myslím, že ľudia, ktorí budú vychádzať aj z týchto stredných škôl, ale aj z iných typoch škôl, sa budú venovať viacerým ako jednej veci vo svojom živote. A ten svet, kde ako keby jedno zameranie bolo a ešte potom sa dedilo z otca na syna, na jeho syna, tak ten svet už neexistuje. Skôr si myslím, že rozhodujú o tom, ako sa človek uplatní, jeho flexibilita, jeho schopnosť sa učiť a prispôsobovať sa tomu, čo sa okolo neho na svete deje.
Ale v tomto návrhu zákona ako keby štát v určitom zmysle vedel, že ako ten svet bude vyzerať, a potom normatívy 10 % zvyšuje pre odbory ako podlahár, strechár, poľnohospodár, chovateľ oviec alebo čalúnnik, takže predpokladám, že chovateľov oviec o tých päť alebo desať – no tak, Alojz sa smeje, samozrejme – ale, ale nie som si úplne istý. Nie som si úplne istý, či chovatelia... Ale ono jako už tie eurofondy smrdeli tými chovateľmi oviec za posledné tri roky, tam sme videli tie príručky. A teraz tu máme 10 % zvýšenie normatívu pre chovateľov oviec, akože beriem, že to je na Slovensku tradícia, beriem, že je to možno niečo v rámci ekoturizmu, k čomu sa budeme, k čomu by sme sa chceli vrátiť, ale, ale nerozumiem tomu, na základe čoho štát ide povedať, že toto je to, čo budeme podporovať teraz o 10 % viacej, a, naopak, normatív sa znižuje mechanikom počítačových sietí, operátorom ekologických zariadení, grafikom digitálnych médií alebo webdizajnérom. Čakáme, že niekto vypne elektriku v tomto svete? Alebo že internet prestane existovať? Ja si myslím, že zvlášť v krajine, ktorá... Niekde som pozeral mapu, že v ktorej krajine je najviac čoho. A na Slovensku údajne je najviac ľudí, ktorí dokážu obsluhovať roboty, okrem toho, že je najväčším producentom áut, tak údajne na jedného obyvateľa, nemám to potvrdené z nejakých tvrdých dát, ale na tej mapke Slovensko bolo, ako vynikalo tým, že údajne je tu najviac ľudí na obyvateľa, ktorí dokážu obsluhovať roboty. A tam mne nejde úplne do hlavy, že prečo práve mechanik počítačových sietí alebo operátor ekologických zariadení pri tom, ako sa nám špiní planéta čoraz viacej, grafik digitálnych médií či webdizajnér budú mať znížené tie normatívy, a prečo podlahári, strechári, poľnohospodári, chovatelia oviec a čalúnnici budú mať zvýšené? A jeden by možno si chvíľku myslel, že tam boli nejaké lobistické vplyvy. A jeden by možno mal pravdu. Aj druhý. Viem ja? A možno, že nám to pán minister vysvetlí.
Ďalšia vec, ktorá podľa mňa je tu nedostatočná a v tomto zákone nedostatočná a bolo by dobre ju trošku potiahnuť ďalej, je púšťanie nepedagogicky vzdelaných ľudí do vzdelávania na stredných školách. Ono sa tu zavádza ten tzv. inštitút inštruktora, kde sa nekladú až také prísne podmienky na pedagogické vzdelanie ako pri pedagogických pracovníkoch, ale ja si myslím, že tá prax nás učí, že častokrát ľudia, ktorí dajme tomu 10 alebo 15 rokov v tom fachu pracovali, viedli tím ľudí, mali pod sebou zamestnancov a boli schopní motivovať, udržať si zamestnancov a vytvoriť aký-taký kolektív, sú zároveň ľudia, ktorí dokážu to remeslo alebo znalosť tiež prenášať na študentov. A podľa mňa akákoľvek prekážka, ktorá by im v tom bránila, je proste škodlivá. Častokrát jeden takýto človek, ktorého by sme do tej školy pustili, môže urobiť viacej ako celá tá vybavená miestnosť tými zariadeniami, kde nebudú mať tie decká motiváciu, motiváciu proste niečo so svojím vlastným životom urobiť. A ja si myslím, že odpichnúť sa od tej súčasnej definície inštruktora a ešte zmäkčiť tie podmienky, aby naozaj človek, ktorý je praxou overený, ten majster mohol bez nejakých zbytočných byrokratických náležitostí prejsť priamo na tú strednú školu a učiť, by bolo tiež niečo, čo by nám v tejto veci pomohlo.
Keď sa pôjdete pýtať zamestnávateľov, že prečo vlastne nemajú ľudí, ktorí by im na určité špecifické druhy práce prišli do tej firmy robiť, tak na prvom stretnutí vám povedia, že školy vychovávajú málo detí, na druhom stretnutí vám povedia, že školy vychovávajú málo detí, ale keď prídete na tretie a zotrváte dve-tri hodinky, vypijete kávu, dve, tak nakoniec priznajú, že ono tých detí je celkom aj dosť, ale všetky nám odchádzajú do zahraničia. Tí najschopnejší nám odídu do zahraničia, lebo tam ich dokážu zaplatiť, a nám tu jednoducho ostávajú jednak tí horší a jednak nie dosť, aby sme ich mohli zamestnať. A podľa mňa opäť mal by byť vytváraný tlak na tých zamestnávateľov, aby motivovali aj napríklad vyšším platom absolventov takýchto škôl. Samozrejme, že v rámci kapitalizmu nemôžeme tlačiť nijakým spôsobom na neho, a keď by niekto tlačil, tak to bude zrejme sociálnodemokratická vláda, ale, ale udržiavať to tým, že my teda budeme chrliť viacej tých absolventov a necháme ešte viacej z nich prejsť do toho zahraničia, aj tak tu možno nakoniec zostane tá istá skupina, tiež nemyslím si, že je tak rozumné, lebo my sa rozlúčme s myšlienkou, že my tu vychovávame proste daný počet odborníkov na danú vec pre nejaký uzavretý trh. V dnešnej dobe vychovávame rovnako mechanikov a zváračov a stavbárov a podlahárov a čalúnnikov pre trh v Maďarsku, v Poľsku, v Rakúsku, v Nemecku, v Austrálii, na Novom Zélande. Keď sa to tu raz dobre naučí, tak mu nič nemôže zabrániť v tom, aby odišiel. A my si ich môžeme vychovať desaťnásobok toho, čo potrebujeme, a keď budú dobrí, aj tak nám odídu.
Takže opäť, podľa mňa tá hra s číslami jednoducho nebude dosahovať ciele akokoľvek ušľachtilé, ktoré by si ministerstvo pred seba mohlo dať. A otázka teda je, že čo by sme mali robiť. Ja v tejto sále rozprávam o vzdelávaní orientovanom na dieťa od roku 2010, odkedy som sem prišiel. A tento zákon opäť neodpovedá na tú základnú otázku, pre koho vlastne vzdelávanie v štáte je. Je pre spoločnosť, je pre trh práce, je pre zamestnávateľov alebo je pre decká? Je pre tých študentov, je pre ich rodičov a tých študentov? Pre koho je? A tento zákon nám odpovedá, že O. K., pre spoločnosť je určitým spôsobom, že my ako štát si povieme, že toto potrebujeme viacej, toto menej a tamto podporíme a tomuto zaberieme. Pre zamestnávateľov dáva nejaké možnosti, ako si do budúcnosti zaviazať možno najšikovnejšie deti z tej školy na nejaký úväzok a oplátkou im skvalitniť výučbu. Ale akým, akým spôsobom odpovedá, akým spôsobom je orientované na potreby toho samotného decka, tak to sa tu, možnože zákon o odbornom vzdelávaní nie je ten pravý, ale v celkovom filozofickom kontexte by som toto od ministerstva potreboval počuť, akým spôsobom sa v malom, v tom tzv. malom školstve – to máme základné, stredné školy – orientujeme na potreby samotných detí? Lebo to, čo vidíme v západnom svete, je, že child-centered education začína byť dôležitou témou chápanou a základné školy, aj stredné školy sú robené tak, aby sa na začiatku najprv pýtali, čo tie deti vlastne potrebujú, a potom podľa toho upravujú svoj prístup, svoje osnovy a podľa toho učia. Lebo škola, ktorá bola jediným, jedinou nalievárňou vedomostí, už neexistuje. Dnes na tie deti informácie predsa padajú z každej strany. Mnohé decká na to, aby sa niečo naučili, do školy vôbec nemusia prísť. Majú to na internete, majú to v online kurzoch, môžu sa to naučiť prakticky kdekoľvek.
Ale vnútorná motivácia dieťaťa učiť sa, jeho prirodzená zvedavosť, nastavenie učebného prostredia na jeho jednotlivé senzitívne obdobia, aby sa učilo práve vtedy, v tom období to, čo je pre neho najzaujímavejšie, to nikto neštuduje. A školy, ktoré to študujú, ešte stále nazývame alternatívnymi napriek tomu, že ako takmer jediné majú vyše sto rokov overených postupov, ako deti vzdelať. Možno keby sme sa zamysleli nad tým, že aké sú cieľové kompetencie tých detí, ktoré chceme, aby vychádzali so stredných škôl, akým spôsobom sa k nim máme správať, aby sa z nich nestávali zamestnanci, ale samostatne pracujúci ľudia, ktorí poznajú svoje vlastné schopnosti, vedia začať podnikať, vedia možnože aj v tom, čo sa naučili, začať ísť po vlastných nohách, možnože by sme nakoniec boli na tom lepšie, ako keď si povieme, že tu potrebujeme mať 15-tisíc sústružníkov, a my ich vychováme a niekto ich zamestná. Takže nechcem priamo oponovať myšlienke toho zákona, lebo si myslím, že pre tento typ vzdelávania priblížiť prax a tú, a tú akademickú časť toho vzdelávania, je veľmi užitočné.
Ale na druhej strane sa obávam, že základné problémy slovenského školstva jednak základného, ale aj stredného takýmto niečím jednoducho riešené nebudú. Pred nami je svet, ktorý nepoznáme, s výzvami, ktoré nepoznáme, a akokoľvek sa budeme odvolávať na veci, ktoré mohli fungovať pred 50, 60 alebo 100 rokmi, taký svet už sa nikdy nevráti. A ak nezačneme prispôsobovať školstvo tomu, že máme pred sebou nové výzvy a úplne iný typ spoločnosti, tak môžme vychovať 15-tisíc sústružníkov, ale je možné, že o 15 rokov nebudú sústruhy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.1.2015 17:19 - 17:22 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja, samozrejme, nepôjdem teraz so siahodlhou analýzou predloženého materiálu, myslím, že na to sú tu kompetentnejší kolegovia.
Ale mám tú výhodu, mám tú výhodu, že už od roku 2010, odkedy sedím v tomto parlamente, som členom ústavnoprávneho výboru, tak sa mi ten kontext, sa mi ten kontext ako keby súvislostí v justícii dostáva viacej pod kožu možno niekedy, aj než by som sám chcel, a jedna vec podľa mňa je veľmi záslužným činom pri tejto rekodifikácii a to je obrovský tlak na generačnú obmenu medzi sudcami.
Myslím, že mnoho vecí, ktoré sa nám, alebo ľudí pred nami, nepodarili doteraz, mnoho rôznych projektov alebo snáh o hodnotenie sudcov, alebo zavedenia nejakého systému pravidelného dovzdelávania, myslím si, že samotná táto rekodifikácia nám spôsobí tak rapídny úpadok sudcov možno už blízko k dôchodkovému veku, že minimálne preto, ja nevravím, že to poďme urýchliť. Božechráň! To určite nie! Ale a určite súhlasím aj s pani kolegyňou Vittekovou, aj s pánom kolegom Lipšicom v tom, že nechať si ten priestor – porozprávať sa ešte cez leto o veciach a druhé čítanie posunúť až na jeseň – je dobrý nápad. Len hovorím, že samotná táto rekodifikácia, keď vojde do platnosti, si myslím, že pre mnohých sudcov bude pomerne silnou motiváciou už to zabaliť, že už sa im proste nebude chcieť vstupovať do úplne, do úplne nového systému práce, že na tie dva, tri alebo štyri roky, čo budú mať pred sebou do dôchodku, už si povedia, že im to za to nestojí.
A myslím si, že, že keď sa máme pozerať na veci zo širšieho kontextu, toto je jedna vec, ktorá stojí za ocenenie, a možno keby sme ešte dva-tri kódexíky pridali, tak by nám to preredlo pri tých vyšších ročníkoch ešte viacej. Preto napríklad apelujem na to, aby sme s Trestným zákonom, tým veľkým balíkom, na ktorý tu tak dlho čakáme, plus tou mojou obľúbenou časťou sa pohli dopredu, lebo čím viacej nových vecí na tých súčasných sudcov hodíme, podľa mňa tým viac sa vytvorí prirodzené sito, aby tam naozaj ostali len tí, ktorí sa chcú vzdelávať, ktorí majú vedomosť aj o kontexte, kontexte európskeho práva, aby boli to ľudia, ktorí budú ochotní sa naučiť aj tento nový systém práce a takým spôsobom v podstate môžeme nepriamo prispieť ku generačnej obmene v sudcovských stavoch.
Toľko odo mňa, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2015 13:57 - 13:58 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, ja nestihol som sa prihlásiť do rozpravy, tak len doplním. Oceňujem tento návrh hlavne z toho dôvodu, že ja si myslím, že bola veľmi jemne napísaná ešte tá dôvodová správa, lebo tam bolo napísané, že súčasné zaradenia na výkon väzby neplnia svoju resocializačnú funkciu.
Ja si myslím, že oni častokrát robia presný opak, že nám človek, ktorý bol prichytený s trochou trávy, vojde do basy a dobre zaradený organizovaný zločinec z nej potom vyjde, pretože sa tam síce veľa naučí, ale nenaučí sa to, čo by spoločnosť po jeho východe z basy ocenila, a do času, kým niektoré trestné činy neprestanú byť trestané, čo je tiež novelka, na ktorú tu čakáme nejaký ten mesiac alebo rok, tak minimálne možnosť alternatívnych trestov je lepším riešením ako, ako zatváranie mladých ľudí do basy za trochu trávy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2014 9:25 - 9:25 hod.

Martin Poliačik
Ďakujem. V mene poslancov za stranu SaS by som veľmi rád všetkým zaželal krásne sviatky, pekné Vianoce. A občanom Slovenskej republiky, aby sme počas sviatkov aj možno v budúcom roku hľadali viacej ciest k sebe ako od seba a aby všetci občania Slovenskej republiky bez ohľadu na národnosť, rasu, vierovyznanie alebo sexuálnu orientáciu sa cítili vítaní a aby boli súčasťou veľkej rodiny, ktorou všetci sme. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 11.12.2014 16:07 - 16:08 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Nie som si úplne istý procedúrou, ale keď už mám tú možnosť, rád by som pripomenul, že veľmi obdobná situácia sa stala aj v meste Púchov, kde starý primátor takisto zvoláva ešte v starom zložení zastupiteľstvo, na ktorom takisto veľmi dôležité veci sa snaží pretlačiť do VZN-ka, a teda možno by naozaj bolo dobré, keby v rámci takejto odpovede pán minister jednak povedal, čo si myslí o tejto situácii, a jednak dal nejaké usmernenie, poprípade by sme mohli prijať buď my v parlamente legislatívu, ktorá by takémuto niečomu zamedzila, alebo v rámci smerníc, ktoré vydáva samotné ministerstvo, to upresniť. Myslím si, že je nelegitímne, aby novozvolení jednak zástupcovia ľudí a jednak starostovia miest a obcí nemohli v tom medzičase nejakým spôsobom už ovplyvňovať chod v obci, a takisto je nesprávne a neférové, aby staré zastupiteľstvo a starí primátori a starostovia podmínovávali svojou činnosťou činnosť nového zastupiteľstva a nových zvolených zástupcov občanov. Takže, pani Hufková, ak už máte túto otázku, možno pán minister by sa vedel vyjadriť plošne k situácii na Slovensku ako takom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2014 12:37 - 12:39 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tri veci. Prvá, nie úplne súhlasím s definíciou tých takzvaných bojových plemien, že to, áno, americký staford napríklad bol šľachtený vyslovene na psie zápasy v začiatkoch. Ale tá šľachtiteľská línia za posledných 50, 60 rokov sa výrazne zmenila a napríklad tento typ psov je vyslovene vhodný k deťom do rodiny, ak je zvládnutý. Ten pes má v sebe síce prirodzenú agresivitu k iným psom, ale tá nie je k ľuďom a on to veľmi dobre rozlišuje a mnohí chovatelia by vám to potvrdili. Ja osobne by som k dieťaťu nedal psa, ktorý je schopný ho zabiť, ale určite by som za to niekoho neodsudzoval.
Čo sa týka druhej veci, nie som si úplne istý, že chovanie psov a iných zvierat je to isté, lebo napríklad náklady na čistenie verejného priestranstva po venčení psov, bohužiaľ, sú vyššie ako pri akomkoľvek inom zvierati, hlavne kvôli tomu, že tých psov je toľko. A zatiaľ čo väčšina mačiek sídliskových nikdy neopustí byt svojho majiteľa a tie, ktoré sú vonku, zase majiteľa nemajú, tak pri psoch je priama linka medzi tým, ako znečistí ten verejný priestor, a jeho chovateľom. A ja napríklad nemám problém za svojich teraz už dvoch psov zaplatiť daň, ak budem mať pred domom kôš a sáčky, vďaka ktorým sa mi zlepšuje možnosť upratať po nich na tých verejných priestranstvách.
A posledná vec, mohli sme to posunúť do druhého čítania, ak išlo iba o technické detaily. Ja veľmi rád sa o nich poradím. Bohužiaľ, teraz musíme čakať pol roka, kým prídeme s novým návrhom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.12.2014 12:24 - 12:31 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Budem veľmi stručný, keďže k tomuto istému návrhu už som v minulosti vystupoval. Myslím, že problém nám je všetkým jasný a s každým jedným prípadom, ktorý sa medializuje, je jasnejší. Mali sme tu niekoľko pokusov – či už zo strany ministerstva, alebo v podobe poslaneckých návrhov – nejakým spôsobom predchádzať útokom zo strany psov tým, že spravíme tú čiaru, že tak takýto pes útočí a tento nie. Chvalabohu, všetky odtiaľto boli stiahnuté z parlamentu.
Už len keď sa pozrieme na štatistiky, najčastejšie útočiacim plemenom psa na Slovensku je nemecký ovčiak, pracovný pes. Nie je to kvôli tomu, že by bol najagresívnejší, že by bol najzúrivejší, je to kvôli tomu, že je tak populárny, že je ich tak veľa a tým pádom, a tým pádom v tých štatistikách vychádza ako ten, ktorý zaútočí najčastejšie. Ďalším faktorom je, samozrejme, to, že nemecký ovčiak ako pes, ktorý sa často využíva na stráženie, je presne tým, ktorý je poslednou inštanciou pri vniku nejakého človeka do nejakého areálu a v prípade, že si koná svoju prácu, tak do štatistiky aj toto ide ako istý druh útoku na človeka.
Tí, ktorí trošku sledujete trendy vo výcviku psov, viete, že dobre vycvičený pes v podstate buď nechá človeka vojsť, ale nepustí ho von, alebo zadrží človeka do chvíle, kým nepríde psovod. To znamená, ak je pes naozaj so správnym výcvikom, tak k vážnejšiemu poraneniu ako nejaké povrchové poranenie ruky, ak sa ten človek príliš nemetá, by tam nemalo dôjsť. Pretože ten pes ho jednoducho zaľahne a bude štekať, alebo bude na ňom ležať kľudne dve-tri hodiny, až kým nepríde psovod, ktorý by ho odvolal.
Ja som dával návrhy aj pozmeňujúce návrhy k tým návrhom, ktoré tu boli, a mám napísaný aj návrh, ktorý by definoval podmienky pre psov, ktorí strážia objekty bez psovodov. To znamená, ak máme psa, ktorý stráži nejaký priemyselný areál alebo väčšiu záhradu alebo väčší areál okolo rodinného domu, tak by tam museli byť zadefinované podmienky pre výcvik takéhoto psa. Pretože ak tam psovod nemá možnosť zasiahnuť, aby sa predchádzalo zbytočným vážnym zraneniam alebo úmrtiam na strane takých ľudí, ktorí by buď náhodou alebo úmyselne do takéhoto areálu vošli. Sú nechválne známe aj také prípady, že deti liezli na stromoch, ktoré boli ponad plot a náhodou takéto dieťa padlo do oploteného pozemku a bolo usmrtené strážnym psom, takémuto niečomu by sa dalo predísť, ak by ten pes mal naozaj dobrý výcvik.
Tento konkrétny návrh, samozrejme, podporujem. Myslím si, že je potrebné posilovať zodpovednosť majiteľa psa v prípade, že ten pes urobí čokoľvek. Tí, ktorí každé ráno venčíme svojich psov na sídliskách slovenských obcí a miest, tak vieme, že niektorí ľudia by naozaj psa nemali mať. Niektorí ľudia vôbec netušia, čo to starostlivosť o psa je a čo to obnáša. Nevedia so psom komunikovať, nepoznajú jeho signály, nepoznajú jeho správanie. Buď to máme tak ten typ večne vodítkových psov, ktorí v postate sa s vodítkom narodia a s ním aj umrú a v živote nikdy nie sú z neho pustení, lebo by neprišli naspäť a ani základný výcvik typu "ku mne" takýto pes neovláda. V momente, keď pani väčšinou zbadá nejakého iného psa, tak si toho svojho chytá na ruky a s ťažkým krikom uteká po chodníku od neho preč. Toto je jeden z tých symptómov, ktorý spôsobuje, že ľudia jednoducho nevedia, ako psov chovať a častokrát aj takíto psi potom môžu spôsobiť problém.
Ďalší typ problému sú, samozrejme, také tie oretiazkované hlavohrude, ktoré si nedostatky vlastného ega kompenzujú silným psom na silnej reťazi. Tam tak isto z dôvodu zanedbania výcviku a výchovy potom častokrát dochádza aj k úplne neprirodzenému správaniu. Lebo normálny pes, ktorý je psom, napríklad na fenu väčšinou nezaútočí. Takíto psi útočia na všetko, čo sa hýbe, práve kvôli tomu, že sú huckaní majiteľom a že nie sú správnym spôsobom vedení vo výcviku. Ale tam je úplne jedno, že či je to staford, či je to pitbull, či je to rotvajler, vlčiak. Samozrejme, že skôr takýto typ človeka inklinuje k tým aspoň na pohľad agresívnejším plemenám a môže spôsobiť problém.
To, aby sa zvýšila trestnoprávna zodpovednosť majiteľa takéhoto psa, je určite dobrým krokom. Pretože čokoľvek ten pes urobí, ak sa nejedná o nejaký skrat z dôvodu dajme tomu zápalu, ja sám poznám jeden prípad, kde inak úplný mazel staford, ktorý v tom danom momente trpel zápalom ucha, vďaka tomu, že tá majiteľka naňho siahla zboku, tak ako väčšinou to robí, ale zasiahla práve tú zapálenú časť, tak jej ten pes zahryzol to tváre. Samozrejme, takýto skrat je možný kedykoľvek. Keď šáhnete chorému psovi na chorú časť tela, tak aj taký pes, ktorý má inokedy znížený prach citlivosti, tak môže aj vlastnému majiteľovi ublížiť, ale to je minimum prípadov. Ale v prípade, že je pes nezvládnutý, nevychovaný, tak je úplne správne, aby za akékoľvek jeho konanie zodpovedal jeho majiteľ. Preto by som bol rád, keby takýto návrh bol minimálne posunutý do druhého čítania, aby sme na úrovni výborov mohli o ňom hovoriť viacej, dajme tomu aj na neoficiálnych rokovaniach, neoficiálnych stretnutiach. Aj toto by mohol byť jeden z kúskov mozaiky, aby sa situácia okolo chovu zvierat na Slovensku zlepšila. Preto ho podporím a dúfam, že ho podporíte aj vy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.12.2014 12:22 - 12:23 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka, panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona. Predmetný návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre obranu a bezpečnosť. Ako gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania v Národnej rade v prvom čítaní. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výbore v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pani podpredsedníčka, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2014 11:35 - 11:37 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Pán kolega Brocka, bolo to vaše typické vystúpenie. Na začiatku založené na nie úplnej znalosti problému, keďže ten, ktorý sa má snažiť o zmier, je sudca a nie advokát. A v prípade, že by naozaj nastala situácia, že iba jeden z toho páru sa chce rozviesť a druhý nie, tak pre neho tento návrh zákona neplatí, lebo ten je postavený na vzájomnej dohode. Bol tiež založený na nedostatku logiky, pretože tie tvrdenia, ktoré ste prezentovali, že logicky musí stúpnuť počet rozvodov, sú vyvrátené štatistikami zo všetkých ostatných krajín. Takže nielenže logika mu chýbala, ešte aj neznalosť faktov, pretože keď sa pozrieme na štatistiky z celej Európy, tak rozvodovosť nie je ovplyvnená tým, akým spôsobom sa dá rozvádzať. Je ovplyvnená úplne inými socioekonomickými faktormi.
A takisto bol klasický, plný ideológie, kde miesto riešenia konkrétnych vecí a konkrétnych problémov stále nastupuje iba svoje vlastné videnie sveta a presvedčenie o tom, že je jediné správne. Mýlite sa v tom, keď tvrdíte, že liberálom nezáleží na tom, koľko je rozvodov. Samozrejme, že záleží, pretože základným princípom liberálnej politiky je vytváranie čo najširšieho priestoru pre hľadanie individuálneho šťastia každého občana. To znamená, aj keď je občan v situácii, že potrebuje riešiť takú ťažkú životnú situáciu, ako je rozvod, tak liberálny politik hľadá také riešenia, aby mu pritom spôsoboval čo najmenej traumy. A ak sa dvaja mladí ľudia alebo akíkoľvek ľudia, manželia, dohodnú v bezdetnom manželstve, že chcú toto manželstvo rozviesť, ak tam nie je ani na jednej strane pochybnosť, že je to dobré rozhodnutie, tak nevidím, prečo by mal dôvody skúmať sudca a radšej by som to nechal... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.12.2014 10:38 - 10:41 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Vážená pani podpredsedníčka, kolegyne, kolegovia, pán predkladateľ, dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom. Predmetný návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre sociálne veci a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Ako gestorský navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ja osobne tento návrh plne podporujem, keďže som bol pri jeho tvorbe, keď sa predkladal do Národnej rady prvýkrát. Myslím si, že pri tomto návrhu zákona naozaj neexistuje ideologický spor, tá štatistika hovorí úplne jasne, 95 až 98 percent všetkých návrhov na rozvod nakoniec končí rozvodom, to znamená, že aj keď súdy skúmajú podmienky na rozvod, väčšinou súd pristúpi k tomu, že v takomto prípade manželstvo má byť ukončené, a tým pádom celá tá procedúra skúmania dôvodov na rozvody je podľa mňa zbytočná, zvlášť keď si uvedomíme, že tie, ktoré rozvedené nie sú, nie sú častokrát rozvedené na základe súdu, ale z dôvodu, že daní manželia stiahnu tento návrh a od rozvodu upustia.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že tento návrh prerokuje v druhom čítaní, odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výbore v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pani podpredsedníčka, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis