Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.10.2012 o 18:17 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2012 15:38 - 15:40 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Janko, ďakujem veľmi pekne za tvoju reč. Je možné, že ja niekedy idem naozaj trošku do extrému a budem potrebovať ešte možno dostať sa do tvojho veku, aby bol môj prejav umiernenejší. Ale myslím, že v zásade sme sledovali tú istú líniu, a to je, aby práve ľudom, ktorí aj v tomto druhu zväzku hľadajú práve tú romantiku a hľadajú lásku a hľadajú stabilný vzťah a hľadajú klasické poňatie života páru, sme takýmto spôsobom vytvorili jednoduchšiu cestu. Lebo presne takisto, ako môže byť pre mnohých ľudí neprijateľná promiskuita a necnostné správanie v heterosexuálnych zväzkoch, tak môže byť rovnako neprijateľné v tých homosexuálnych, ale stále je potrebné práveže vytvárať prostredie, aby to cnostné správanie, tá romantika, to úplne existenciálne prežívanie toho vzťahu malo čo najlepšie podmienky. Ja si myslím, že vytvorením inštitútu registrovaných partnerstiev presne k tomuto smeruje, že sa posilujú tie zdravé, tie dlhodobé zväzky a uberá sa práve z tých promiskuitných, ktoré sú predsa len prejavom nejakej nevyváženosti na strane toho človeka, ktorý takým, ako hovorí kolega Kvasnička, nezriadeným spôsobom žije. A preto si myslím, že práve by mali smerovať k podpore tohto zákona, pretože čím viacej spoločnosť ho berie ako niečo svoje, ako niečo, čo neostrakizuje, čo nevytláča, tak tým viacej sa vytvára práve priestor pre to, aby takéto páry mohli existovať, boli spoločensky prijaté a brali sme ich za svoje, aby sa necítili vo vlastnej krajine ako cudzí. Takže, Janko, ďakujem veľmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2012 15:01 - 15:03 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja sa skúsim teda vyhnúť, ale musím ešte zareagovať. Ja popravde tomu nerozumiem, lebo ono v Spojených štátoch napríklad sú veľmi populárne tie prstene a tričká, že "What would Jesus do?". Hej, že v podstate odpovedaním si na túto otázku, že "Čo by urobil Ježiš?", sa ľudia riadia v svojom každodennom živote. No a tak ja som sa snažil normálne, poctivo, na základe logickej argumentácie si na tú otázku odpovedať, ale nebránim sa tomu, že niekto môže odpovedať inak. Ale ja si myslím, že to bola proste, že to bola doteraz diskusia pomerne kultivovaná, kým sme nezačali rozprávať o "nevymáchaných papuľách" a biči.
Čo sa týka poslancov SMER-u, Alojz, tak ja neviem, že čo viacej môžem pre nich urobiť. Oni povedali teda ústami predsedkyne poslaneckého klubu, že sú tu iné veci, ktoré treba riešiť, a že toto nie je tá dôležitá téma. No tak ja som si teda dal ten čas a sadol som si s tretím sektorom. Dal som si ten čas a spolu s kolegami sme pripravili paragrafové znenie a dávam si ten čas a obhajujem to paragrafové znenie tu v parlamente. Jediné, čo musia urobiť, prísť sem na tri minúty a zahlasovať za. Ak to pre nich nie je naozaj iba z nedostatku času dôležitá téma, tak stačí tri minúty, aby tomu venovali a prihlásili sa k politickej tradícii sociálnej demokracie, tak ako ju v Európe poznáme.
Ja neviem si predstaviť, čo viacej mám pre nich urobiť? Ja kľudne im to odovzdám na papieri, nech to predložia sami a ešte im aj sľúbim, že k tomu nepoviem jediné slovo, len zahlasujem, ak sa to stane. Neviem, čo viac mám spraviť?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2012 14:33 - 14:35 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Jofo, ďakujem v prvom rade za podporu tohto zákona. A k obsahu, mňa mrzí, ak som sa niekoho dotkol, ale ja myslím, že som dosť poctivo pristúpil vo svojom vystúpení k tej téme. Ja som povedal, že naformulujem nejakú tézu na začiatku a budem sa snažiť ju obhájiť. Ak sa niekto nestotožnil s obsahom tej obhajoby, tak, samozrejme, preňho tá téza platiť nemusí. Ale ja som venoval 20 minút tomu, aby som učenie, ktoré nejakým spôsobom chápem a vnútorne sa s ním vyrovnávam posledných dvadsať rokov, postavil do určitého kontrastu s názormi iných a na základe toho vyvodil nejaký logický záver.
V prípade, že sa niekto nestotožní s tým, že to učenie by malo byť učením lásky, tak, samozrejme, ten záver prijať nemusí. Samozrejme, v tom istom sa ospravedlňujem každému, koho sa to osobne dotklo. To nemal byť žiadny osobný útok. A musím povedať aj na základe reakcií, ktoré mi chodia, ja mám to učenie, ktoré je v Novom zákone, vo veľkej úcte a ako absolvent univerzity s hlbokým kresťanským základom v Trnave s ním dlhé, dlhé roky komunikujem a koniec koncov aj tá moja diplomová práca je založená na kresťanskom ponímaní sveta, aj keď sám sa medzi kresťanov nerátam.
To, že niekto to môže brať ako nabúranie svojej viery, skôr tomu rozumiem tak, že nepočúval, čo som chcel povedať, lebo ja som žiadnym spôsobom to učenie ani nezosmiešňoval, ani som ho nedegradoval, len som sa snažil z neho, tak ako ho chápem, vyvodiť jeden konkrétny záver a na základe tých šiestich téz ho aj logicky dokázať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2012 11:32 - 11:34 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja som pôvodne myslel, že nebudem, nebudem reagovať, ale toľko, toľko neprávd na jednom mieste, jednoducho nemôžem ostať, nemôžem ostať ticho.
Prvá nepravda sa týka toho, jak bolo povedané, že v ostatných krajinách, kde sa k tomuto dopracovali, sa k tomu dopracovali salámovou metódou, kde pomaličky dávali jeden plátok salámky za druhým. No nie je to pravda. Keď si zoberieme Španielsko, tak tam v podstate celá zmena sa udiala výmenou jednoho, jedného riadku v zákone o rodine. V zákone o rodine prepísali formuláciu, že rodina je zväzok muža a ženy na formuláciu, že rodina je zväzok dvoch partnerov. Basta! Žiadna salámová metóda. Katolícke, kresťanské Španielsko urobilo túto jednu zmenu a odvtedy boli a odvtedy sú v podstate páry rovnakého pohlavia úplne rovnocenné s manželstvami heterosexuálov.
Čo sa týka rečí o deťoch vychovávaných v homosexuálnych rodinách, no, ak by platilo to, čo tu, čo tu pán kolega prezentoval, tak potom by sme vlastne homosexuálov žiadnych nemali, lebo všetci homosexuáli sa rodia v heterosexuálnych rodinách. Ak teda sa obtláča správanie rodiča na správanie dieťaťa, tak v podstate homosexuáli tu nežijú, pretože každý, kto sa narodí v heterosexuálnej rodine, by sa heterosexuálom mal stať tiež. A v prípade, že neplatí táto téza, tak potom všetko, čo tu hovoril pán kolega Matovič, je hlúposť.
A ďalšia, posledná vec, my sa tu predsa o adopciách detí ani o tom, že či majú žiť s homosexuálnymi pármi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2012 10:59 - 11:01 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Rád by som začal pánom Bugárom. Škoda, že, ba ešte tu je.
Viete čo, pán Bugár, ja som zase smutný z druhej veci. MOST - HÍD ako strana, ktorá od začiatku sa profiluje ako strana, ktorá stojí na strane menšín, čakal by som, že bude v prvom rade na frontovej línii aj za práva menšín, čo sa týka sexuálnej orientácie. Keď išlo, keď išlo o výučbu, keď išlo o výučbu slovenčiny na maďarských slovách, ja som s vami v tom prvom rade stál, na maďarských školách. Keď išlo o obhajobu národnostných menšín na Slovensku, aj napriek tomu, že som za to zožal neskutočnú kritiku, ja som s vami v tom prvom rade na tej frontovej línii stál. Mrzí ma, že mi neoplácate rovnakou mincou. To je jedna vec.
Čo sa týka, čo sa týka toho, čo som tu povedal. To nebola teologická prednáška, ako to zle interpretoval kolega. Ja som sa iba snažil ísť do hĺbky iného kresťanského myslenia a ukázať, že tá otázka jednoducho nie je jednoznačne rozhodnutá tak, ako je nám to tu prezentované. Ja som neprišiel zjaviť zjavenú pravdu ako absolútnu pravdu. Nie. Ja nechcem teologicky obhájiť, že takto sa pravda má. Ja som chcel len naštrbiť, áno, relativizovať tú, tie reči o absolútnych pravdách, pretože si myslím, že aj v kresťanskom európskom myslení sú významné prúdy, ktoré by mohli napríklad takýto návrh podporiť.
A že prečo hovorím iba týmto smerom? Posledná vec. Ja som presvedčený o tom, že aj kolegovia zo SMER-u... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.10.2012 10:04 - 10:38 hod.

Martin Poliačik
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.10.2012 18:37 - 18:39 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem ti, Juraj, za ten prejav, aj to, čo ho sprevádzalo. Popravde, som dosť prekvapený, musím povedať, lebo už sme videli teda všeličo v tejto sále, videli sme transparenty, videli sme fotky, ja som sám sem doniesol fotky zranených zvierat, keď sme mali poľovnícky zákon... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, ale, prosím vás, nekomentujte to, čo bolo v sále. Nech sa páči, hovorte k rozprave.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
To je súčasťou rozpravy. Takže myslím, že nechceným dôsledkom toho tvojho príspevku bolo, že namiesto toho, aby sme reálne počúvali dôvody a reálne počúvali fakty a reálne vyhodnocovali dáta, tak sa naozaj zaoberáme symbolikou. A on symbol má svoju silu, ale je zlé keď, k takejto téme súboje symbolov prehlušia súboje faktov a prehlušia súboje argumentov. A namiesto toho, aby kolegovia si vypočuli mnohé z tej ľudskoprávnej agendy, ktoré si prezentoval vo svojom príspevku, tak z nich mnohí len z toho jediného dôvodu, že sa nedokážu pozerať na dúhovú vlajku, jednoducho zdupkali z rokovacej sály. Ja bez ohľadu na to, ako veľmi môžem nesúhlasiť s názormi iných, tak ich symboliku často uznávam. Včera som strávil hodinu a pol na svätej omši v Bazilike svätého Petra v Ríme. A veľmi sa mi páčila. A tá symbolika všade naokolo ma zaujala a je impozantná. Nebudem kvôli tomu odsudzovať názory ľudí, ktorí na tej omši sedeli, ktoré možno prezentujú. Takže by sme mali asi odlišovať symboly od faktov a vyhodnocovať na základe toho, čo je správne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.10.2012 18:17 - 18:19 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Braňo, ja vystúpim v rozprave s reakciou na tvoj príhovor, lebo dve minúty sú na to naozaj veľmi málo.
Ale podľa mňa ty máš niekde vnútri jeden základný metodologický rozpor. A ten sa vinul úplne celým tvojím príhovorom. A to je rozpor medzi tým čo ty prezentuješ ako absolútnu pravdu, a interpretáciou tejto pravdy, pretože aj tzv. Božie slovo, ktoré máš napísané v Biblii má interpretácií niekoľko. Toto slovo treba interpretovať v súvislosti s jeho historickým kontextom, v súvislosti s autorom, ktorý toto slovo napísal. A treba sa k nemu stavať tak, že to je predsa len text, ktorý bol platný v nejakej dobe, že ho napísal nejaký človek a že ten človek vychádzal z nejakého svojho vlastného poznania. A aj keby bol osvietený Bohom, čo ja teda úplne nepopieram, ja s osvietením všeobecne mám celkom dobré skúsenosti, tak stále je tam ten dekodér, stále je tam ten pisateľ, ktorý to dáva na ten papier. A ten vychádza tiež z nejakého svojho vlastného obmedzeného poznania. Dám si tú prácu. A aj preto som sa pýtal na zdroje tých tvojich textov, tak budem ti zajtra prezentovať iný pohľad aj na tieto texty , iný pohľad na ich možnú interpretáciu a snáď vás presvedčím o tom, že vôbec nie je také jasné, že všetci kresťania si na túto tému myslia to isté. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.10.2012 16:08 - 16:10 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Pán predseda, ja si ťa veľmi vážim ako zhmotnenú súčasť tradície tohto parlamentu, ale popravde, tiež som čakal viac. Čakal som viac hlavne v tej vecnej rovine. A bohužiaľ, som sa toho nedočkal. My tu totiž nie sme izolovaný ostrov.
A keď hovoríš o tom, že ideme kompletne prekopávať a narúšať právny systém, tak by som čakal, akým spôsobom boli prekopané a narušené právne systémy vyslovene aj krajín založených na silnej kresťanskej tradícii, ako je Španielsko, ako je Nemecko.
Chýba mi doloženie tej strašnej hrozby, ktorú si formuloval vo svojom príhovore nejakými konkrétnymi dátami, pretože aj napriek tomu, že si povedal, že to nie je podložené len ideológiou, tak ja som nič iné ako planú ideológiu nepočul.
Celé tvoje vystúpenie bolo založené na konštatovaniach nejakých večných právd, ktoré ale nie sú večné. Takisto ako sa spoločnosť vyvíja, tak sa vyvíja jej koncept rodiny, tak sa vyvíja jej koncept trestu, tak sa vyvíja jej koncept ľudského práva. A ako vidíme okolo seba vo svete, tak vidno, že aj rodinné právo sa liberalizuje. A ja by som teda čakal, že sa poukáže v tvojom príhovore na to, v čom je tá škodlivosť. A, bohužiaľ, ničoho takého sme sa nedotkli.
A predpokladám teda, že ak sa mi podarí v nasledujúcej rozprave aspoň naškrbiť to ideologické hľadisko, tak by som sa mohol dočkať aj toho, že poslanci KDH tento zákon podporia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.10.2012 15:41 - 15:53 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani podpredsedníčka. Som rád, že je nás tu toľko, nálada je dobrá a priestor pre hľadanie riešení je otvorený. Niekoľko posledných mesiacov okrem iného, všetkej ostatnej práce, ktorá súvisí s výkonom práce poslanca, som venoval aj tomu, aby som naplnil jeden zo sľubov, ktorý som ja osobne dal pred voľbami v roku 2012, ale aj literu nášho programu už od roku 2009, ktorý bol prezentovaný pri voľbách v rokoch 2010 aj 2012, a to pripraviť a predložiť legislatívu v oblasti uzákonenia štatútu registrovaných partnerstiev.
Takže predmetný návrh zákona predkladáme s cieľom upraviť možnosť pre páry rovnakého pohlavia deklarovať medzi sebou a pred spoločnosťou svoj trvalý zväzok. Dôvodov na takéto predloženie zákona je hneď niekoľko. V súčasnosti neexistuje pre takéto páry žiadna právne upravená forma spolužitia so stanovenými vzájomnými právami a povinnosťami, a to napriek tomu, že vykazuje znaky a plní podobné funkcie ako dlhodobé partnerstvá osôb rôzneho pohlavia.
Jedným zo základných dôvodov pre predloženie tohto návrhu je odstránenie diskriminácie párov na základe iného postavenia v rozpore s čl. 12 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré chcú spolu tvoriť trvalé partnerstvá dvoch osôb rovnakého pohlavia, pretože ich faktické partnerstvá bez formálneho zázemia nepožívajú právnu ochranu, ktorú si zaslúžia a ktorú párom rôzneho pohlavia právna úprava manželstva priznáva. Rozhodnutie osôb rovnakého pohlavia žiť v registrovanom partnerstve považujeme za prejav osobnej slobody a rovnosti v súlade s čl. 12 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, čl. 13 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a čl. 21 Charty základných práv Európskej únie. Podľa týchto dokumentov sú všetci ľudia slobodní a rovní v dôstojnosti i právach. Takže ten úplne základný legálny rámec je v zásade jednoduchý. Máme ratifikovaných niekoľko dokumentov, ktoré uznávame v rámci Ústavy Slovenskej republiky, ktoré hovoria o tom, že vo výkone svojich práv sme si rovní. A my sme presvedčení o tom, že inštitút registrovaných partnerstiev kým neexistuje na Slovensku, tak jednoducho je to voči týmto párom diskriminačné a treba s tým niečo robiť. Nie je to vec, s ktorou by sme išli, ako sa hovorí, objavovať Ameriku. Registrované partnerstvá v súčasnosti v Európskej únii má Dánsko, Švédsko, Fínsko, Slovinsko. Veľká Británia má tzv. občianske partnerstvo. Vo Francúzsku existuje taký originálny celkom model tzv. paktu občianskej solidarity, kde pod širšiu skupinu osôb v jednej domácnosti patria aj páry rovnakého pohlavia. Maďarsko má registrované partnerstvá, ale pomaly ich možnosti pod vládou pána Orbána obmedzuje, naposledy sme to videli v novom znení ústavy. Belgicko má právne spolužitie. Holandsko má dohodu o spolužití a takisto civilné sobáše, dokonca niektoré aj pred predstaviteľmi aj kresťanských cirkví. Španielsko, Nemecko majú životné partnerstvo. Česká republika má registrované partnerstvá už nejaký ten rôčik. A Slovensko registrované partnerstvá ešte nemá, ale dúfame, že ich mať bude.
Návrh zákona je určený osobám, ktoré si formu spolužitia s osobou opačného pohlavia nemôžu alebo nechcú zvoliť vzhľadom na svoje osobné dispozície a charakteristiky, čo teda je sexuálna preferencia alebo preferencia životného partnera. Predkladaný návrh zákona teda nemôže ohroziť spolužitie párov rôzneho pohlavia alebo ich ochotu vstupovať do manželského zväzku. Naopak, môže posilniť rodinné väzby a vzájomnú starostlivosť pre páry rovnakého pohlavia a ich rodinných príslušníkov. Tým, že v tomto zákone sa vlastne partneri stávajú príbuznými osobami, tak aj vo vzťahu k ostatným členom rodiny to môže fungovať ako stmeľujúci prvok. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že v spoločnosti prítomnosť práve párov rovnakého pohlavia prispieva k lepšej sociálnej atmosfére v širších komunitách, tak práve zavedením tohto inštitútu by sa takéto zlepšenie mohlo dosiahnuť. Práve vďaka prijatiu zákona o registrovanom partnerstve sa posilní vzájomná zodpovednosť partnerov a tiež rodinné väzby medzi príbuznými partnerov, čím sa im v spoločnosti a ich okolí vytvorí stabilné prostredie pre život podobne, ako je to v prípade párov osôb pohlavia rôzneho.
Priznanie určitých práv, ale aj stanovenie určitých povinností registrovaným partnerom rovnakého pohlavia v rámci registrovaného partnerstva posilní nielen ich občianske a ľudské práva ako jednotlivcov, ale predovšetkým ich motiváciu zotrvať v dlhodobom partnerstve založenom na vzájomnej láske, úcte, starostlivosti a podpore, čo sú hodnoty, ktoré by sme v spoločnosti určite mali podporovať.
Návrh, ktorý predkladáme, predovšetkým upravuje vznik a zánik registrovaného partnerstva, vzájomné práva a povinnosti partnerov. Je založený na tom, že partneri sú osoby navzájom blízke so všetkými dôsledkami vrátane možnosti odoprieť výpoveď pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Registrované partnerstvo bude osobným stavom, čím sa mu priznáva oficiálny status v úradnom styku. Partneri budú mať vzájomnú vyživovaciu povinnosť, ktorá bude trvať v obmedzenej miere aj po zániku partnerstva, čím na seba preberajú úlohu štátu. Kým v niektorých prípadoch človek napríklad v hmotnej núdzi je odkázaný na pomoc štátu, tak v prípade, že bude v registrovanom partnerstve, tak je povinnosť partnera vyrovnávať rozdiely v životnej úrovni ich dvoch a tým pádom partner supluje úlohu štátu v takomto prípade. Registrovaný partner bude dediť v prvej dedičskej skupine podobne ako manžel alebo manželka a bude mať nárok na sociálne zabezpečenie a daňové úľavy v prípade úmrtia registrovaného partnera, podobne ako v prípade smrti manžela alebo manželky. Partneri budú mať možnosť nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie druhého partnera.
Registrované partnerstvo nebude možné uzavrieť pred dovŕšením 18. roku veku. Medzi partnermi nevznikne bezpodielové spoluvlastníctvo ani spoločný nájom bytu ako v prípade manželov, ale v bežných veciach sa budú môcť navzájom zastupovať. Už len z tohto, čo som doteraz povedal, myslím, je jasné, že padá jeden z mýtov, ktorý bol tradovaný v slovenskej spoločnosti, a to, že osoby rovnakého pohlavia si väčšinu vecí toho dennodenného života môžu vyriešiť nejakou zmluvou alebo notárskou zápisnicou, alebo inou dohodou v rámci súčasnej legislatívy. No nie je to pravda. Našli sme 22 zákonov, ktoré je potrebné zmeniť, napríklad na to, aby tam bola vzájomná vyživovacia povinnosť, napríklad kvôli dedeniu, napríklad kvôli vdovcovským príspevkom v prípade smrti partnera. A žiadna z týchto vecí sa nedá nejakou klasickou zmluvou ošetriť. No môžeš sa pozerať koľko chceš, Miro, ale vzájomnú vyživovaciu povinnosť nespravíš ničím iným, len zákonom. Návrh neobsahuje právnu úpravu, ktorá by umožňovala spoločné osvojenie dieťaťa registrovanými partnermi, rieši len zachovanie rodičovských práv osoby, ktorá žije v registrovanom partnerstve. Návrhom sa neuľahčuje získanie štátneho občianstva Slovenskej republiky pre osoby uzatvárajúce registrované partnerstvo, aj keď je možné uzavrieť registrované partnerstvo i v prípade, že jeden z partnerov nie je občanom Slovenskej republiky.
Predložený návrh nemá vplyv na rozpočty obcí a vyšších územných celkov, na životné prostredie, na zamestnanosť, podnikateľské prostredie ani informatizáciu spoločnosti. Vplyv na rozpočet verejnej správy, na sociálnu inklúziu, rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť je uvedený v doložke vybraných vplyvov, ktorú si môžete kľudne pozrieť na internete.
Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a inými všeobecne záväznými právnymi predpismi i medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
A v podstate dobiehame vyjadrenie Rady Európy, ktorá sa prvýkrát vyslovila proti diskriminácii homosexuálne orientovaných osôb v rezolúcii a odporúčaní už v roku 1981. Európsky parlament v roku 1994 členské štáty Európskej únie vyzval, aby ukončili nerovnaké zaobchádzanie s osobami homosexuálne orientovanými v právnom a administratívnom poskytovaní sociálneho zabezpečenia, sociálnych výhod, dedičských práv, trestného práva a všetkých nadväzujúcich právnych úprav, ktorých sa toto týka.
Toľko k formálnej časti.
Myslím si, že účel tohto zákona je po všetkom, čo som povedal, úplne jasný. A sú to dve základné veci, prvá vec, spoločenský status, druhá vec, riešenie naozaj každodenného života. Už len priznanie spoločenského statusu registrovaných partnerov významne pomôže k postupnému odbúravaniu šikany zo strany spoločnosti, pomôže k akceptácii existencie homosexuálnych párov na Slovensku a významnou mierou môže pomôcť k zvýšeniu životnej úrovne ľudí, ktorí v týchto pároch žijú. Všetky tie ostatné technické záležitosti im umožnia každodenný život. A som presvedčený o tom, že to je úloha štátu. Štát je tu na to, aby svojim občanom uľahčoval život v čo najväčšej možnej miere v prípade, že tým neškodí niekomu inému. A ja si naozaj neviem predstaviť, akým spôsobom je možné niekomu škodiť tým, že dvaja ľudia sa rozhodnú láskyplne stráviť život spolu. Myslím si, že bez ohľadu na pohlavie niečo takéto by malo byť podporené. A tým pádom aj z vašej strany si viem predstaviť, že by sme takýto návrh schválili. Ďakujem.
Skryt prepis