Vážené dámy a páni, v podstate ja už som vystupoval k tomuto zákonu v prvom čítaní, takže zopakujem niektoré skutočnosti a ja tento zákon považujem za dobrý až na to, že sa sem vpašovala jedna vec, ktorá podľa mňa je nepripravená ešte, nepremyslená a mala by sa spraviť, keď už by sa mala spraviť, po dôkladnom audite. A jedná sa o to, že v tomto zákone je skryté aj zlučovanie Štátnej energetickej inšpekcie a Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Chcem len pripomenúť, že Štátna energetická inšpekcia je špecializovaný orgán štátnej správy, ktorý od svojho vzniku v roku 1952 vykonáva dozor nad dodržiavaním energetickej legislatívy fyzickými a právnickými osobami. V súčasnosti je orgánom dozoru pre osem špecializovaných zákonov, ktoré upravujú podmienky podnikania v energetike, plynárenstve, tepelnej energetike, povinnosti účastníkov trhu v energetických odvetviach, riešia energetickú efektívnosť, podporu obnoviteľných zdrojov a KVET-u, energetickú hospodárnosť budov, pravidelnú kontrolu vykurovacích a klimatizačných systémov a prítomnosť polychlórovaných bifenylov v zariadeniach elektrizačnej sústavy. Okrem uvedených špecializovaných noriem vykonáva dozor nad dodržiavaním ustanovení všeobecne záväzných právnych predpisov súvisiacich s týmito normami. Tá uvedená kontrolná činnosť je vo všeobecnosti zameraná na kontrolu plnenia povinností účastníkov trhov s energetickými komoditami a plnenia súvisiacich povinností vyplývajúcich im z ich podnikateľskej činnosti. Štátna energetická inšpekcia je jediný špecializovaný orgán štátneho dozoru v uvedených odvetviach.
To navrhované zlúčenie ŠEI-ky a Slovenskej obchodnej inšpekcie je podľa môjho názoru, to som hovoril aj minule, narýchlo pripravené riešenie, nemá žiadny racionálny základ, pretože okrem toho, že tieto dva subjekty sú orgánmi dozoru v zriaďovacej pôsobnosti ministerstva hospodárstva, nemajú nič, nič spoločné. Chcem zdôrazniť, že žiadna legislatívna norma ani všeobecne záväzný právny predpis, ktorý je dozorovaný ŠEI-kou neobsahuje ustanovenia o ochrane spotrebiteľa. Pre objektívnosť a úplnosť ale tiež musím podotknúť, že ustanovenie § 17 zákona 251/2012 o energetike a o zmene niektorých zákonov definuje ochranu odberateľa elektriny v domácnosti, ochranu odberateľa plynu v domácnosti, ale tieto sú od nadobudnutia účinnosti predmetného zákona, od 1. 9. 2012, v pôsobnosti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, nie ŠEI-ky.
Vzhľadom na závažnosť problematiky, ktorá spočíva v dopade navrhovaného riešenia pre celú spoločnosť, som presvedčený, že jednoducho keď toto chcete robiť, spravte to po dôkladnej analýze, premyslene, samostatným zákonom. To zlúčenie SOI-ky a ŠEI-ky, tak ako ho predpokladáte, a tento proces sa ukazuje, že bude mať taký koniec, že jednoducho výkon štátneho dozoru v energetike nebude mať samostatné riadenie v novej organizácii, ale má byť len infiltrovaný do odborov ochrany spotrebiteľa krajských inšpektorátov, s ktorých činnosťou nemá nič spoločné, je z pohľadu zabezpečenia výkonu štátneho dozoru s akcentom na tú skutočnosť, že energetické odvetvia zabezpečujú celý chod hospodárstva alebo národného hospodárstva, od ktorých existencia bezpečnej, spoľahlivej prevádzky bytostne závisí, celé fungovanie krajiny ako takej a ľudí v nej žijúcich, je nedocenením obrovského významu energetiky v kontexte zabezpečovania najzákladnejších funkcií štátu. Tieto skutočnosti môžu mať za následok ohrozenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky energetických zariadení všetkých energetických odvetví vrátane nestability dodávok energetických komodít. Nebudem rozvíjať teda tie dôsledky. Chcem zopakovať, že toto rozhodnutie naozaj nebolo pripravené na základe žiadneho auditu ani iného podrobného analytického rozboru a jeho finančný efekt s ohľadom na náklady a prevádzku ŠEI-ky je prakticky tak malý, že vôbec vám nepomôže a tie dôsledky, ktoré hrozia, sú veľké.
Chcem ešte pripomenúť, že Štátna energetická inšpekcia, tak ako je teraz, ako existuje, úzko spolupracuje aj s orgánmi štátnej správy, ako je ministerstvo obrany, ministerstvo životného prostredia, ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, zo zákona zabezpečuje pre organizácie zabezpečujúci dozor v energetických zariadeniach slúžiacich na zabezpečenie bezpečnosti štátu, ako Ozbrojené sily, Policajný zbor, Zbor väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, železníc, Slovenskej informačnej služby, školenia a skúšky inšpektorov pre splnenie kvalifikačných predpokladov inšpektorov uvedených organizácií.
Neviem, prečo to robíte takto bez analýzy, narýchlo, čo tým sledujete. Osobne som presvedčený, že šéfka, ktorá je teraz šéfkou Slovenskej obchodnej inšpekcie, chce mať pod sebou viacej ľudí a že to nebude dobré. Preto prednesiem krátky pozmeňujúci návrh a to taký, že:
V čl. 5 sa vypúšťa bod 1.
Ostatné body sa primerane prečíslujú.
A druhý bod pozmeňujúceho návrhu: Vypúšťa sa celý čl. 11.
Ostatné články sa primerane prečíslujú.
Týmto teda zabránime vytvoreniu legislatívnych predpokladov na delimitáciu výkonu štátneho dozoru v energetike. To celé odôvodnenie nebudem čítať. Vyplýva to aj z toho, čo som povedal.
Ďakujem za pozornosť. Nech sa páči.
Skryt prepis