Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

18.6.2015 o 14:59 hod.

JUDr.

Ján Richter

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

24.6.2015 18:27 - 18:33 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis

96.
Ďakujem pekne za slovo.
Návrh zákona o komisárovi pre deti a o komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a o zmene a doplnení niektorých zákonov bol viac ako pred mesiacom prerokovaný v prvom čítaní. Máme po jeho prerokovaní aj vo výboroch a dovolím si povedať, že priebeh doterajšieho prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky potvrdzuje, že sme sa vydali dobrým smerom. Iste, prebieha diskusia tak v prvom čítaní, ako aj vo výboroch. Osobitne v prvom čítaní odzneli dve zásadnejšie výhrady, či skôr možno pochybnosti. Hneď v úvode sa k nim chcem venovať.
Pochybnosti odzneli k efektivite riešenia presadzovania ochrany práv detí a osôb so zdravotným postihnutím prostredníctvom dvoch samostatných inštitútov. Ak to zhrniem, v zásade odznela úvaha, prečo neriešiť špecializovanú verejnú ochranu práv detí a práv osôb so zdravotným postihnutím v rámci inštitútu verejného ochrancu práv alebo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Odpoviem otázkou, ktorú si kládla spoločná pracovná skupina výboru pre deti a výboru pre práva osôb so zdravotným postihnutím. Ak máme možnosť, ja by som skôr povedal aj povinnosť, riešiť túto problematiku, prečo ju nevyužiť jednoznačne a neriešiť ten problém komplexne? Prečo sa uspokojiť s nejakým náhradným riešením? Nemali by sme tiež zabúdať ani na to, že aj jedna, aj druhá cesta stojí peniaze, ak tu bolo argumentované finančnou otázkou, a jedna aj druhá cesta vyžaduje svoju zákonnú úpravu a nových ľudí, ktorí by sa touto problematikou jednoducho zaoberali.
Naším cieľom je zlepšiť verejnú ochranu osobitne zaručených práv detí a osobitne zaručených práv osôb so zdravotným postihnutím na Slovensku nezávislým špecializovaným inštitútom. V súlade s týmto cieľom návrh právnej úpravy utvára podmienky na nezávislé, cielené pôsobenie komisárov, napríklad oddeleným výkonom oprávnení od iných orgánov a kompetenciami v oblasti ľudských práv, voľbou komisára Národnou radou Slovenskej republiky, nezlučiteľnosťou funkcií, spôsobom financovania a tiež podmienkou akceptácie komisára zo strany reprezentatívnych organizácií.
Pripomínam, že ide o vskutku výnimočný prvok vo forme vyjadrenia akceptácie minimálne piatimi reprezentatívnymi organizáciami k osobe kandidáta na komisára ešte pred samotnou voľbou tu v Národnej rade. Prečo by sme od toho mali ustúpiť a zahodiť takú šancu vytvoriť inštitúty, ktoré bez ohľadu ďalšieho vysvetľovania môžu splniť aj náročné parížske kritériá nezávislosti, špecializácie, profesionality či otvorenosti?
Druhá časť pochybností sa týka kompetencií komisára. Pripomeniem, že navrhované kompetencie a oprávnenie komisára alebo komisárov utvárajú podmienky na ich špecializáciu, ako aj cielenú odbornú verejnú ochranu práv detí a osôb so zdravotným postihnutím. Špecializácia spočíva najmä v tom, že komisár pre deti sa bude zaoberať výlučne právami detí, no a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím výlučne právami tejto skupiny. V tom je rozdiel oproti ostatným orgánom ochrany práv.
Navrhované riešenie preto ponecháva rozsah pôsobnosti verejného ochrancu práv aj Slovenského národného strediska pre ľudské práva nedotknutý a paralelne upravuje kompetencie komisárov v tých presných špecifických oblastiach. Navrhujú sa zároveň vskutku silné oprávnenia komisárov sledovať, monitorovať a preverovať, ako si my všetci plníme záväzky smerom k deťom, k zdravotne postihnutým, vydávať vyjadrenia o konkrétnych prípadoch, zaujímať verejné stanoviská, dokonca v prípade, že vnútroštátne orgány budú vážnym spôsobom porušovať práva detí a práva osôb so zdravotným postihnutím, aj podávať oznámenia príslušnému výboru Organizácie Spojených národov na ďalšie preverovanie. Očakávame tiež, že komisár pre deti aj komisár pre osoby so zdravotným postihnutím sa stanú niečo ako hlasom detí, resp. osôb so zdravotným postihnutím v spoločnosti.
Verím, že pochybnosti ku kompetenciám komisárov sa nám podarilo rozptýliť aj v priebehu rokovania jednotlivých parlamentných výborov. Ďakujem paniam poslankyniam a pánom poslancom za konštruktívnu diskusiu, ako aj pripomienky a návrhy vo výboroch, ktoré pomohli upraviť návrh zákona do predloženej podoby.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, otázka ochrany, podpory a presadzovania práv detí a práv osôb so zdravotným postihnutím je kľúčová pre Slovenskú republiku a najmä pre samotné deti a zdravotne postihnutých, a preto verím, že aj dnešné rokovanie prebehne v rovnako konštruktívnom duchu, ako prebiehalo rokovanie v prvom čítaní a na parlamentných výboroch Národnej rady.
Ďakujem, skončil som.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2015 18:18 - 18:26 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis

94.
Ďakujem pekne za slovo.
Vzhľadom na to, že rokovanie o týchto zákonoch malo byť od rána, mal som priestor si prečítať priebeh diskusie pred rokom. Vystúpenia pána Mihála a pána Hlinu opakujú mnohé tie isté pripomienky ako aj pred rokom, i keď rád budem reagovať hlavne na pána Mihála, pretože to, čo ponúkol, alebo na čo upozornil, sú isté veci, ktoré si zaslúžia, aby som sa im možno hlbšie venoval, i keď v tom ďalšom vystúpení v rozprave pán poslanec vysvetlil, aký je rozdiel medzi jednorazovým príspevkom, sociálnou dávkou a aký je rozdiel medzi minimálnym dôchodkom, ktorý je systémovou dôchodkovou dávkou. Môže mať charakter, absolútne sa nesporím, ale je to jednoznačne systémovou dôchodkovou dávkou, čo sú dve úplne odlišné veci od seba.
Ale veľmi veľa totožného, veľmi veľa spoločného, i keď použijem expresívny výraz, možnože pred rokom pán poslanec Hlina toľko nepľuval smerom na mňa ako teraz. No, pán poslanec, veľmi ste za ten rok ako nepokročil z hľadiska kultúry vystúpenia v tomto parlamente, ale dobre, rešpektujem. A už nebudem používať expresívne výrazy ďalej smerom k vám.
K pánovi poslancovi Mihálovi: Čo sa zmenilo za ten rok? No zmenilo sa to, že my sme ohlásili a ja už dnes mám v hlbokom rozpracovaní, idú do medzirezortných pripomienkových konaní zákony, ktoré sa týkajú aj mladých rodín. My sme už aj individuálne na tú tému debatovali, viete, ako je to, materská, je to príspevok, ktorý riešime, náklady súvisiace s jasľami, je tu druhá várka investícií na budovanie jasieľ, predškolských zariadení, myslím, že tu sa zhodneme, že sú to absolútne investície, ktoré slúžia na zlepšenie postavenia mladých rodín. Áno, ja by som vedel pomenovávať ďalšie sociálne skupiny, ktoré by asi prijali akékoľvek zvýšenie, či už sociálnych dávok, príspevkov, ale sú tu isté možnosti a možno by som postavil otázku, keď tu tak horkokrvne, 12,70. To nie je 12,70, pán poslanec! To je cez 80 miliónov! O koľko sa za tie dva roky, čo ste vy boli pri moci, zvýšil príspevok pre, myslím vianočný príspevok ako taký? Možno takto treba postaviť otázku. Nie vykrikovať v čase, keď ste v opozícii, keď nenesiete žiadnu zodpovednosť.
My sme to riešili v prvom, druhom roku a opätovne riešime aj teraz. A som presvedčený, že robíme veľmi dobre. 132-tisíc dôchodcov, ktorých sa dotkne suma 100 eur, to znamená, že sú na hrane životného minima, pre nich je tých 100 eur strašne veľa. Vôbec by som to, pán poslanec Hlina, nepodceňoval. 100 eur pre tých dôchodcov, 132-tisíc dôchodcov je veľmi veľa. (Reakcia z pléna.)
Ja hovorím o 100 eurách, ktoré dostane na základe tejto novely zákona 132-tisíc dôchodcov. A to je dôležité.
To znamená, že, viete, robiť tu nejakú medzigeneračnú vojnu, že či si viac zaslúžia dôchodcovia alebo deti alebo matky, riešime alebo máme ambíciu riešiť veškeré veci, ktoré sa týkajú jednotlivých sociálnych skupín. Ale akákoľvek medzigeneračná solidarita by nemala byť narúšaná, pretože pri riešení a smerom k mladým rodinám som rokoval a máme veľmi vysokú podporu aj Jednoty dôchodcov, aj kresťanských dôchodcov. Je to úplne logické. To znamená, že tým som v podstate aj reagoval na ten rozdiel, ktorý sa týka vianočného a minimálneho dôchodku.
No, pán poslanec Mihál, stále sa vraciate k minimálnemu dôchodku. V podstate aj to vystúpenie smerovalo k tomu. Rešpektujem. Rešpektujem aj to, že zajtra idete ohlásiť podanie na Ústavný súd a budem rešpektovať aj rozhodnutie Ústavného súdu. Nebudem spochybňovať a nebudem tvrdiť, že je akási nočná mora alebo doba temna na Ústavnom súde, ako niektorí ústavní činitelia si dovolili komentovať niektoré rozhodnutia posledné, ktoré sa týkali hmotnej núdze, Ústavného súdu. Viete, vy ste veľmi vehementne, presvedčivo aj v tom období, keď ste podávali návrh ohľadom hmotnej núdze a povinnej aktivácie tvrdili, robili ste vyšetrovateľa, sudcu aj kata, ako je to protiústavné. No tí, čo na tom majú zodpovednosť, povedali iný názor. Preto hovorím, rešpektujem, máte právo, keď podávate a budem rešpektovať aj rozhodnutie. Stále si tvrdím v tomto prípade, že máme pravdu ohľadom znenia zákona, ktoré sme postavili aj smerom k sporiteľom v druhom pilieri, čo sa týka minimálneho dôchodku.
K pánovi poslancovi Hlinovi: No, vy ste používal príklady z rezortu dopravy aj pred rokom. Znova ste si vybral dopravu ako takú. Ja neriešim dopravu, ani vám neviem na to odpovedať. Obráťte sa so všetkou dôverou na pána ministra ohľadom tendrov a neviem akých vecí. Nechápem prečo, čo to malo súvislosť s dôchodcami.
Ale jedna poznámka veľmi dôležitá. To, ako ste vystúpili, je aj vaša osobná vizitka, ale – a to pripomínam – je to aj vizitka poslaneckého klubu, ktorý vy reprezentujete. (Potlesk.) Opýtajte sa pána poslanca Mikloška, ktorý je predseda kresťanských dôchodcov, aký má na tento zákon pohľad. Úplne opačný ako vy. Zjednoťte si postup aj v klube. Ja som presvedčený, že viac ako milión dôchodcov si to zaslúži, lebo aj tých, ktorí sú v kresťanských senioroch, sa to týka. My to neselektujeme, že jedni alebo druhí. (Potlesk.) A zaslúžia si to rovnako ako všetci ostatní. (Reakcia z pléna.)
Úplne na záver. Minimálny dôchodok mal jeden jediný cieľ. Tí, ktorí minimálne 30 rokov robili, si zaslúžia iný dôchodok, ako tí, ktorí boli len na sociálnych dávkach. (Reakcia z pléna.) To je odpoveď.
Druhá vec. Vianočný príspevok pomáha dôchodcom, samozrejme, od tých sociálne najslabších z hľadiska príjmu dôchodkového. Ja sa vôbec netajím tým a v tomto prípade som zajedno aj s pani poslankyňou Tomanovou a viackrát som to povedal, bol by som rád, aby v istom časovom období vianočný príspevok sa preformuloval na trinásty dôchodok, možnože do výšky minima, možno potom 50 % a v tom prípade to už nebude len o tých najslabších, ale bude to o všetkých. Áno, to je istý cieľ a perspektíva za predpokladu, že to niekto nezmení, dajme tomu po voľbách. Ale som presvedčený, že nebude mať tú šancu, lebo ľudia majú pamäť a vnímajú mnohé veci, ktoré ponúkame (reakcia z pléna), ktoré ponúkame, a vedia si toho vážiť, minimálne tí, ktorých sa toto bezprostredne dotýka.
Ďakujem pekne, skončil som. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2015 17:18 - 17:22 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis

60.
Ďakujem pekne za slovo.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, chcem vám poželať príjemný podvečer a ak môžem, s tými, s ktorými som nebol osobne, všetkým Jánom srdečne blahoželám k meninám. (Potlesk, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán minister, aj my sa pripájame v mene celej Národnej rady a želáme vám všetko dobré k vaším meninám.

Richter, Ján, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ďakujem veľmi pekne. Ale poďme pracovať.
Jednou z významných sociálnych výziev, ktoré vyplývajú aj z programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2012 – 2016, je zvyšovanie kvality života staršej generácie. Po vykonaní významných opatrení v dôchodkovom systéme na podporu jeho dlhodobej stability a finančnej udržateľnosti sa v súčasnosti zameriavame najmä na sociálne najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, medzi ktorých patria aj nízkopríjmoví poberatelia dôchodkov.
Obdobie vianočných sviatkov je spojené s vyššími finančnými výdavkami, čo má osobitný dopad na nízkopríjmových poberateľov dôchodku. V snahe aspoň čiastočne zlepšiť v uvedenom období ich finančnú situáciu, navrhujeme aj v roku 2015 jednorazovo zvýšiť sumu vianočného príspevku o 12,74 eura pre poberateľov vianočného príspevku s dôchodkom, resp. úhrnom súm dôchodku do výšky dvojnásobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Uvedené opatrenie sa pozitívne dotkne približne 761 590 poberateľov dôchodkov, ktorých dôchodok alebo úhrn súm dôchodkov je najviac 396,18 eura. Predkladaným návrhom sa maximálna suma samotného vianočného príspevku, to znamená bez jeho zvýšenia o jednorazový vianočný príspevok, v porovnaní s rokom 2014 nemení. Zostáva na úrovni 87,26 eura, avšak z dôvodu zvýšenia priemernej mzdy v roku 2014 sa predpokladá o cirka 80-tisíc viac poberateľov dôchodkov, ktorí budú mať nárok na vianočný dôchodok, pretože v roku 2015 dosiahne vianočný príspevok dôchodca s úhrnom dôchodkov do sumy 514,80 eura. So stúpajúcou výškou dôchodku, resp. úhrnu súm dôchodkov najviac do sumy 514,8 eura sa bude výška vianočného príspevku lineárne znižovať.
Navrhovaná úprava bude v praxi znamenať, že maximálna suma vianočného príspevku vrátane jednorazového zvýšenia v roku 2015 pre dôchodky nepresahujúce sumu životného minima, to znamená v roku 2015 je to naďalej 198,09 eura, bude presne 100 eur. Predpokladáme, že nárok na maximálnu sumu vianočného príspevku vrátane jednorazového zvýšenia bude mať 135 200 dôchodcov.
Ďakujem pekne. Pán predseda, skončil som.

Skryt prepis
 

18.6.2015 15:00 - 15:01 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Myslím, že máte na mysli asi rezervný fond solidarity, to znamená 4,75 % z vymeriavacieho základu, čo ide do rezervného fondu solidarity. No treba povedať jednu vec. Takto nastavil zákon jeho predkladateľ v roku 2005, odkedy bol zavedený takzvaný II. kapitalizačný pilier. Bol teda takto nastavený vtedajšou pravicovou vládou, pánom vtedajším ministrom Kaníkom. A môžem vám povedať, že len za takto nastavený zákon hlasoval aj poslanecký klub KDH.
Pre informáciu, v súčasnosti je podanie na Ústavnom súde, ktoré sa týka tejto problematiky. Ak Ústavný súd o tom rozhodne, budem rešpektovať jeho rozhodnutie a podľa toho prispôsobím aj legislatívu, i keď v tejto chvíli som presvedčený, že ako je to nastavené, tak je to v súlade so základným vstupom ľudí do I. piliera, respektíve II. piliera. Tu sa nič nemenilo. Opakujem ešte raz, eto delo pána poslanca, vtedy ministra Kaníka. (Potlesk.) Skončil som. (Reakcia z pléna.) Povedal som, že budem rešpektovať uznesenie Ústavného súdu a podľa toho sa zariadim. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 18.6.2015 14:59 - 15:00 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka Národnej rady. Vážený pán poslanec, vôbec nie je zrejmé, aká diskriminácia, nespravodlivosť je spôsobená použitím iného princípu pri výpočte dôchodku z I. piliera pre sporiteľov. Spôsob, respektíve princípy výpočtu sumy starobného dôchodku z I. piliera sú rovnaké pre všetkých poistencov bez ohľadu na to, či sporiteľmi sú alebo nie sú. Pre všetkých sa pri výpočte dôchodku uplatňuje rovnako princíp zásluhovosti, ako aj princíp solidarity, pričom dôchodok závisí od zárobkov počas celej pracovnej kariéry obdobia dôchodkového poistenia, samozrejme, rastu priemernej mzdy, ktorým sa valorizujú nadobudnuté dôchodkové nároky v I. pilieri. V prípade, že ide o sporiteľa dôchodku, výška starobného dôchodku sa mu len primerane kráti o obdobie účasti v II. pilieri, a to primerane tomu, že do I. piliera odvádza nižšie percentuálne poistenie než poistenec nesporiteľ. Skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 18.6.2015 14:51 - 14:52 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Pani podpredsedníčka, ubezpečujem vás, že máme jeden a ten spoločný záujem, ale som presvedčený, že ho má aj ministerstvo dopravy. Rozdiel je v tom, že sú tu dve normy. Z nich jedna je zákon a druhá je vyhláška, ktorá konkretizuje veci, na ktoré asi vy poukazujete. A to je ešte len pred nami, resp. v štádiu nejakého medzirezortného pripomienkového konania. Ubezpečujem vás, že bude záujmom aj ministerstva práce a, som presvedčený, aj ministerstva dopravy do tej vyhlášky dostať všetky záležitosti, ktoré súvisia s naplnením uvedeného dohovoru ako takého. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 18.6.2015 14:41 - 14:50 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka Národnej rady. Tak ako ste uviedli, ja sa pokúsim odpovedať na všetky tri otázky, lebo veľmi úzko spolu súvisia, dotýkajú sa problematiky stavebného zákona, resp. kontroly napĺňania Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Problematika bezbariérovosti stavieb sa okrem Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky celkom iste týka i Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky ako ústredného orgánu štátnej správy pre podporu sociálneho začlenenia fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky je súčasne na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 103 z 20. februára 2013 hlavným kontaktným miestom pre problematiku vykonávania Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Implementácia Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím bola v Slovenskej republike premietnutá do strategického materiálu. A to je Národný program rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 až 2020, ktorý bol schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 25/2014, presne 15. januára 2014. A je vyhodnocovaný každé dva roky vo vláde Slovenskej republiky.
Na príprave tohto národného programu sa podieľali aj reprezentatívne organizácie osôb so zdravotným postihnutím, tak ako to ukladá čl. 4 ods. 3 tohto dohovoru.
Základným cieľom tohto materiálu je prostredníctvom definovaných úloh a opatrení zabezpečiť dosahovanie pokroku v oblasti ochrany práv a osôb so zdravotným postihnutím uznaným Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a pokroku pri ich používaní.
Uvedený národný program obsahuje aj opatrenie, zabezpečenie prístupnosti nových stavieb a územia určených na používanie verejnosťou, ktorým sa ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja ukladá nasledovná úloha, zabezpečiť prístupnosť nových stavieb a územia určeného na používanie verejnosťou, spôsob plnenia, v stavebnom zákone zakotviť podmienky na aplikovanie princípov tvorby bezbariérového prostredia metódou univerzálneho navrhovania tak, ako sa uvádza v príslušných európskych dokumentoch. Tu je časový harmonogram plnenia rok 2015, zodpovedný gestor je ministerstvo dopravy, navrhovateľom je Národná rada osôb so zdravotným postihnutím v Slovenskej republike.
Uznesenie výboru pre osoby so zdravotným postihnutím č. 38 z 28. januára 2014, ktorého som predsedom, takisto zaviazalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, aby do pracovných skupín na dopracovanie nového stavebného zákona, ako aj niektorých nových vyhlášok prizvalo odborníkov z organizácií zastupujúcich záujmy osôb so zdravotným postihnutím.
K uvedenému opatreniu ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zaslalo ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny odpočet plnenia časovo aktuálnych opatrení Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 až 2020, konkrétne v októbri minulého roku v znení: „Spôsob plnenia. Ministerstvo dopravy pripravilo nový stavebný zákon, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, a v termíne do 30. apríla 2015 bude predložený na rokovanie vlády Slovenskej republiky.“ Môžem informovať, že na poslednú vládu v tomto týždni, menovite včera, bol tento návrh predložený.
V medzirezortnom pripomienkovom konaní boli uplatnené aj pripomienky týkajúce sa zabezpečenia bezbariérového užívania stavieb, resp. tie, ktoré v zmysle čl. 9 ods. 1 Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím zabezpečia osobám so zdravotným postihnutím prístup k fyzickému prostrediu.
Navrhované opatrenia smerujú do dvoch oblastí, po prvé, zabezpečenia bezbariérového využitia územia v územnom plánovaní a, po ďalšie, zabezpečenia stavebno-technického riešenia stavieb tak, aby boli bezbariérové.
Uvedené opatrenia budú podrobnejšie upravené vo vykonávacích predpisoch k stavebnému zákonu.
A to je najmä, po prvé, vyhláška o všeobecných požiadavkách na priestorové usporiadanie a funkčné využitie územia, o požiadavkách na bezbariérové využitie územia. V tejto vyhláške budú stanovené všeobecné územnotechnické požiadavky zabezpečujúce bezbariérové využitie územia pozemku vo vzťahu k obstarávaniu územných plánov obcí a územných plánov zón. Tieto požiadavky sa vzťahujú na plochy dopravnej infraštruktúry, ďalej, plochy verejných priestorov, obytné územia, územia občianskej vybavenosti, územia rekreácie a výrobné územia a zmiešané výrobné územia, na ktorých je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko. Tieto požiadavky budú stanovené tak, aby bolo zabezpečené využívanie územia aj osobami s pohybovým, zrakovým, sluchovým a mentálnym postihnutím, osobami pokročilého veku, tehotnými ženami, osobami sprevádzajúcimi dieťa v kočíku alebo dieťa vo veku do troch rokov.
Druhá tu je vyhláška, ktorá stanoví podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a osobitných technických požiadavkách na bezbariérové užívanie stavieb (tzv. bezbariérový prístup) z hľadiska ich stavebno-technického usporiadania a využitia.
Návrhy týchto vyhlášok ministerstva dopravy budú koncipované všeobecne a budú sa vzťahovať na všetky nové stavby, resp. zmeny stavieb a neriešia špecifickú problematiku bezbariérovosti pre riadne skolaudované existujúce stavby, ktoré sú zvyčajne v gescii iných rezortov, napríklad ubytovacie, stravovacie zariadenia, ktoré sú v gescii ministerstva hospodárstva, resp. ministerstva zdravotníctva, divadlá, galérie, múzeá a tak ďalej a sú v súčasnosti čiastočne rozpracované a ich dopracovanie bude bezprostredne nadväzovať na nový stavebný zákon po jeho schválení. Uvedené vyhlášky neboli ešte predložené na medzirezortné pripomienkové konanie. Z toho dôvodu k nim súčasnosti sa ešte nevieme vyjadriť.
Okrem uvedeného opatrenia obsahuje Národný program rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 – 2020 aj opatrenie zabezpečiť bezbariérovosť budov štátnej správy, samosprávy a verejnoprospešných inštitúcií, ktoré do tohto opatrenia ukladá všetkým ústredným orgánom verejnej správy, ako aj samosprávy do roku 2020.
Vzhľadom na pôsobnosť ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v záujme presadzovania podpory sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti v zmysle úloh vyplývajúcich z Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím ministerstvo práce v rámci medzirezortného pripomienkového konania k tomuto návrhu zákona o územnom plánovaní, výstavbe a zmene niektorých zákonov uplatnilo celkove 55 pripomienok, z čoho bolo 36 pripomienok akceptovaných. Medzi uvedenými pripomienkami boli aj všeobecné pripomienky k materiálu, ktoré sa týkali problematiky odporúčaní a dodržiavaní Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Obe tieto všeobecné pripomienky boli zo strany ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozprava akceptované.
Zavedenie kontrolných mechanizmov na zabezpečenie bezbariérovosti je priamo v kompetencii Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky ako vecného gestora návrhu zákona.
Pre úplnosť uvádzam, že aj novovznikajúci Inštitút komisára pre osoby so zdravotným postihnutím bude mať kompetencie aj v oblasti príslušnosti Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Skončil som, pani podpredsedníčka.
Skryt prepis
 

18.6.2015 14:25 - 14:25 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Odpoveď veľmi jednoduchá. Nebýva obvyklé, pani poslankyňa, a ja ako opozičný poslanec si nepamätám, keby ma vládna zostava prizvala do pracovnej skupiny na prípravu zákona. Ja som vyšiel v ústrety vám z jedného jediného dôvodu, aby ste priamo na mieste pri tvorbe mali možnosť aj vzhľadom na bohaté skúsenosti, ktoré v tejto oblasti máte, veci pripomienkovať. To, čo som čítal, je súčasťou toho materiálu.
Samozrejmá vec, to nie je legislatívny plán úloh. To je akčný plán, z ktorého vychádzajú a kde do konkrétneho časového sa formulujú jednotlivé legislatívne úlohy.
Ja viem, že som o tejto problematike vtedy na otázku pani podpredsedníčke Jurinovej, myslím, že to bolo 19. 3., podrobne hovoril o rozdiele, o zákone, kde sa vlastne jedná o transpozíciu smernice Európskeho parlamentu ohľadom podpory a ochrany obetí, ktorú realizuje ministerstvo spravodlivosti, a tejto legislatívnej normy. Ja vás chcem len ubezpečiť, že táto legislatívna norma je veľmi očakávaná, ale aj veľmi sa o nej diskutuje a je veľmi polemická. Ja mám záujem dospieť k väčšinovej dohode. Pokiaľ nebude väčšinová dohoda, hlavne občianskych spoločností, s tým zákonom nepôjdem ďalej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 18.6.2015 14:23 - 14:24 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka Národnej rady. Pani poslankyňa, vám ďakujem za otázku.
Odpoveď. Uznesením vlády č. 730 z 18. decembra 2013 bol vládou Slovenskej republiky schválený Národný akčný plán na prevenciu a elimináciu násilia na ženách na roky 2014 až 2019. Predmetným uznesením vlády bolo zároveň uložené príslušným ministrom plniť úlohy národného akčného plánu. Jednou z úloh pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti a s ministerstvom vnútra v realizačnej časti národného akčného plánu Právny a strategický rámec je úloha pripraviť a predložiť do legislatívneho procesu zákon o domácom násilí zohľadňujúci rodové hľadisko a špecifiká násilia na ženách. Skončil som.
Skryt prepis
 

28.5.2015 14:56 - 15:02 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ja si myslím, že som v značnej miere zodpovedal, pani poslankyňa.
Čo sa týka zákona o štátnej službe, platí to, čo som povedal, od roku 2013 je to v gescii úradu vlády. Áno, v tej pracovnej komisii, ktorá tam pôsobí, máme aj my od nás z rezortu svojich ľudí, do akej miery stihnú ešte v tomto volebnom období pripraviť návrhy na špecifikáciu a riešenie štátnej a verejnej služby, samozrejmá vec, ja nezodpovedám.
Čo sa týka tej antidiskriminácie, celkom iste sa dá nájsť formulácia a použiť tak, aby sme vedeli tento problém riešiť. Ja som to konkrétne pomenoval, že v minulom roku som do vlády predložil návrh, ktorý mal podobný cieľ, s tým, že sme ho však postavili v rovine dobrovoľnosti smerom k zamestnávateľom, nie v rovine povinnosti, pretože je veľmi veľa dôvodov, ktoré nás k tomu viedli, a vyjadrenia mojich kolegov, napr. vtedy ešte pani ministerky zdravotníctva, že tých obvodných lekárov a stomatológov jednoducho nemá kým nahradiť, mladí nemajú o tie posty a miesta záujem. Akonáhle by tam tí terajší dôchodcovia odišli, ostali by tie ordinácie voľné. To bol jeden z argumentov. To znamená, skôr pripraviť podmienky pre to, aby mladí ľudia o to mali záujem, to znamená aj z hľadiska možno širšej sociálnej podpory, no a hlavne v malotriedkach na tých vidieckych školách je tiež taká skupina ľudí, ktorá by sa ťažko týmto spôsobom nahrádzala.
A argumentáciu smerom k samospráve, k ZMOS-u, ako nahradiť tie účtovníčky, ktoré robia na tretinový alebo na polovičný úväzok, asi netreba veľa hovoriť, je to dosť objektívne dané, je to prirodzené. Tí, čo žijú na vidieku, asi vnímajú ten problém. To znamená, že áno, vnímame ten problém. Ja by som bol jeden z tých prvých, ktorí by mali záujem, aby tí mladí ľudia čím skôr pracovali, a to nielen kvôli nejakým štatistikám, ale hlavne kvôli ich zlepšeniu sociálno-ekonomického stavu. Čím skôr nadobudnú pracovné návyky, tým sa skôr budú vedieť reálne zaradiť do života.
Každopádne si myslím, že to problém je, ktorý nie je jednorazový, a každopádne musí ostať vo veľmi konkrétnom sledovaní každej jednej vlády. Aj tejto, aj tá, ktorá vzíde z volieb v marci budúceho roku.
Ďakujem.
Skryt prepis