Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.9.2015 o 17:09 hod.

JUDr.

Ján Richter

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 17.9.2015 18:03 - 18:05 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vláda Slovenskej republiky predloženým návrhom zákona sleduje vytvorenie priaznivých podmienok pre možnosť zosúladenia rodinného a pracovného života rodičov, udržanie si zamestnania a uľahčenie vstupu na pracovný trh rodičom starajúcim sa o malé deti, a tým aj zvýšenie životnej úrovne rodín s deťmi po troch, respektíve šiestich rokoch veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.
Poskytnutím tohto príspevku sa taktiež nepriamo vytvára priestor na vznik a rozvoj flexibilnejších služieb starostlivosti o dieťa v domácom prostredí alebo mimo neho v zariadeniach zriaďovaných fyzickými alebo právnickými osobami.
Týmto vládnym návrhom zákona sa zvyšuje hranica, do ktorej sa príspevok na starostlivosť o dieťa poskytuje, a to z doterajších 230 eur na 280 eur. Ak je táto starostlivosť dieťaťu poskytovaná materskou školou zriadenou obcou, hranica príspevku bude 80 eur. Táto suma predstavuje náklady rodiča na zabezpečenie starostlivosti o dieťa v takomto zariadení, pričom rozhodujúce sú sumy úhrady určené všeobecne záväzným nariadením obce.
Tiež sa tu odbúrava administratívne náročné preukazovanie skutočných nákladov na starostlivosť o dieťa, keď na preukazovanie nákladov bude postačovať písomná dohoda o jej poskytovaní, respektíve jej zmena v materskej škole zriadenej obcou, nebude musieť rodič preukazovať náklady vôbec, pretože potom úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sám overí výšku úhrady prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia konkrétnej obce alebo mesta. Zároveň pokiaľ ide o materské školy, ktorých zriaďovateľom je orgán miestnej štátnej správy v školstve, bude rodič preukazovať náklady na starostlivosť o dieťa rozhodnutím, respektíve potvrdením riaditeľa materskej školy. To je toľko úvodom, ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.9.2015 17:49 - 18:02 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Relatívne stručne sa vyjadrím k rozprave, pretože v tých vystúpeniach bola podporená základná filozofia, sme v prvom čítaní, čo sa týka novely zákona o službách zamestnanosti, nepokladám za potrebné možno detailne odpovedať na všetky otázky alebo otázky, ktoré tu zazneli, na to je priestor v druhom čítaní, ale k niektorým z nich zaujmem veľmi konkrétne stanovisko.
Pán Brocka, otázka administratívy, respektíve byrokracie, že u ju odstraňujeme a tu ju zavádzame a že čo sa zmenilo. Zmenilo sa tu, že jednotlivé štátne inštitúcie zriadili svoje informačné systémy tak, že dnes z úradov práce sa vedia napojiť na viaceré inštitúcie a nepotrebujú od nich potvrdenia, ktoré sú nevyhnutné pri získavaní nejakej tej podpory, ktorá súvisí s jednotlivými nástrojmi aktívnych opatrení trhu práce. To sa zmenilo, preto vychádzame veľmi v ústrety, aby sme zbytočne nepreháňali ľudí za predpokladu, že sú prepojené tie informačné systémy. Myslím, že tá odpoveď je veľmi konkrétna a jasná, prečo a z akých dôvodov to je. Nie, neboli to v tomto prípade zamestnávatelia, my sme aktívne prišli aj na Hospodársku radu s týmto návrhom. Samozrejmá vec, všetci sociálni partneri privítali, podporili toto úsilie. To je jasná odpoveď, myslím si, veľmi konkrétna.
Čo sa týka mobility za prácou, myslím, že nikto nespochybňuje jej potrebu, pretože nie do každej hladovej doliny môže prísť investor. A práve preto treba hľadať možnosť a formy, aby sme podporili ľudí, ktorí majú záujem pracovať a vedeli by financovať nejaké náklady s tým spojené. Preto ten jednorazový meníme na pravidelný príspevok, preto ideme systémovejšie na tých, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, až dvanásť mesiacov.
Čo sa týka tej administratívy s tým spojenej, zamestnanec len raz predloží veci, ktoré súvisia so zamestnávateľom, to, čo predkladá, je vlastne mesačné potvrdenie o trvaní zamestnania, aby mal nárok v zmysle tohto nástoja, no a, samozrejmá vec, užíva byt a s tým spojené náklady. Toto je potrebné doložiť pravidelne, aby nebol obídený účel tohto nástoja ako taký.
To znamená, toto sú veci, ktoré sa nedajú nahradiť informačnými systémami, ani ničím iným, o čom hovorím v súvislosti s tým predchádzajúcim odbúraním tej administratívy. Myslím, že to je veľmi konkrétne a jasné.
Čo sa týka pána Mihála. No, pán poslanec, vy vždy otvoríte aj tú otázku Zákonníka práce a ja vám vždy budem hovoriť, máme výsledky pod naším socialistickým Zákonníkom práce, i keď ja tvrdím, on je vyvážený, to nie je prevaha jedného, druhého, ale vyvážené štandardné európske pomery medzi zamestnancami a zamestnávateľom. Sa u nás o 65-tisíc ľudí znížil stav z hľadiska evidovanej nezamestnanosti. A vytvorili sme 110-tisíc nových pracovných miest. Keď bol liberálny Zákonník práce, stúpala nezamestnanosť, klesala zamestnanosť, a to aj pri lepších parametroch ekonomiky z hľadiska rastu DPH.
Otázka odpovede, ktorá sa týka zamestnávania cudzincov. No tu je absolútne nepochopenie, vôbec to navzájom nesúvisí. Ja, a dal som striktný príkaz, mám dnes strašne veľa žiadostí z Ukrajiny, z Mongolska, z Vietnamu o povolenie vydania pracovných povolení, kde už sa javia aj vážne problémy, lebo tu je 30-tisíc voľných pracovných miest, z ktorých niektoré sa nám nedarí celkom efektívne obsadzovať, pretože medzi evidovanými nezamestnanými sú aj takí, ktorí objektívne nemajú záujem pracovať. To v plnej miere priznávam. Ale ten náš spôsob a hľadanie je dať šancu a priestor tým, ktorí pracovať záujem majú. To znamená, že cudzinecká polícia nevydá rozhodnutie o pobyte cudzinca za predpokladu, že nepredloží z úradu práce potvrdenie o tom, že povoľuje tento mechanizmus a ten spôsob. V tejto chvíli jednoznačne, samozrejme, úplne iná vec je Európska únia, pretože to je otvorený pracovný trh. Áno, Rumunov tu relatívne dosť robí, ale tomu sa zabrániť nedá, je to prirodzené, lebo sú súčasťou Európskej únie.
Toto, čo predlžujeme, aj za vás už platilo. Platili na dva roky tie medzinárodné zmluvy, ktoré uzatváralo ministerstvo zahraničných vecí. Prípadne mohlo ísť o výmenu diplomatických nót, kde my len predlžujeme to obdobie z dvoch na päť rokov, to nemá žiaden iný súvis. Napríklad ideme to predĺžiť aj Spojeným štátom americkým, aby to nebolo len na dva roky, aby sme zabránili byrokracii, pretože sú tu podniky, ktoré majú manažment, odkiaľ pochádza investor ako taký, minimálne ten vrcholový manažment. To sa im nedá prikázať, že to je alebo nie je možné. To sa týka napríklad kórejskej automobilky a to sa týka viacerých firiem, mimo investora z Európskej únie. Takže vôbec to nesúvisí.
Áno, ja nevylučujem, že ak budú definitívne potvrdené a urobené dohody aj o príchode investora Land Rover a Jaguar, že možno si nejaký vrcholový manažment dosadia z Anglicka. Ale to je výsostné právo investora. Na toto celkom sa istým spôsobom rezignovať nedá. Na druhej strane ak k tomu dôjde, prvé diskusie budú také, že by sme budúci rok poslali nejakých ľudí na zapracovanie tam, pre manažment možno stredného alebo aj iného stupňa. Ale je predčasné o týchto veciach dneska hovoriť.
Takže, opakujem, je to podmienené medzinárodnou zmluvou. To nie je klasický štandard, ale je to jednoducho len predĺženie zaužívaného spôsobu na základe týchto vecí.
No a čo sa týka toho roku 2013, čo pán Brocka naznačil, bombastického. No, dobre, hovorme aspoň o efektívnosti, pán poslanec, pretože konkrétne čísla nás nepustia. My keď sme urobili v roku 2013 tie zmeny, 50 % nástrojov sme znížili. Vytvorili sme tak veľmi kritizované tripartitné výbory, ktoré rozhodujú o pridelení nástrojov v rámci aktívne politiky trhu práce na jednotlivých úradoch. Viete, aký je tu výsledok? Dávalo sa na aktívnu politiku trhu práce 186 mil. v roku 2010,162 mil. v roku 2011. No a vytvorilo sa tak 126-tisíc nových pracovných miest v roku 2010 alebo teda umiestnilo sa toľko ľudí na trhu práce, aby som použil tento výraz, a 124-tisíc to bolo v roku 2011. V roku 2013 po prijatí tohto zákona a v roku 2014, pritom môžem hovoriť už aj o prvej polovici roku 2015, išlo na aktívnu politiku trhu práce 127 mil. v roku 2013, 129 mil. v roku 2014 roku a za prvý polrok tohto roku je to 56 mil. Toho v roku 2013 sme umiestnili 200-tisíc, v roku 2014 to bolo 196-tisíc a za prvý polrok tohto roku to bolo za 56 mil. nákladov cez aktívnu politiku trhu práce 106-tisíc. To je výsledok, to je efektívnosť. A preto si dovolím povedať bombastické, lebo my sme dokázali raz toľko, ja použijem taký výraz, za málo peňazí relatívne veľa muziky v porovnaní s tým obdobím, keď tu bola predchádzajúca vláda. To znamená, stojím si za tým, čo som tam uviedol. Možno by som mohol hovoriť o ďaleko lepšej efektívnosti použitia tých prostriedkov, áno, správnom rozhodnutí a novele zákona o službách zamestnanosti v roku 2013, keď sme znížili počet tých jednotlivých nástrojov a sústredili sme sa na to, aby sa objektívne každá tá požiadavka posúdila tam, kde ona vzniká, v konkrétnom regióne, pretože tam sa ľudia ďaleko viacej poznajú.
Čo sa týka toho zákona, okolo ktorého tu vznikla dosť veľká polemika, viete, prečo otvárame tie kompenzácie? Je to z jedného jednoduchého dôvodu. Áno, je to nepriama novela, ale taká, ktorá veľmi úzko súvisí aj s aktívnou politikou trhu práce, pretože lekárska posudková činnosť je nevyhnutná v súvislosti s posudzovaním obsadzovania pracovných miest, predkladania tých dokladov, či samostatne zárobkovo činných osôb v niektorých oblastiach alebo zamestnancov. Jednoducho je prijaté uznesenie, že do konca tohto kalendárneho roka si každý jeden terajší posudkový lekár má doplniť vzdelanie, aby mal atestáciu z posudkového lekárstva. Situácia je v tom taká, že 131 teraz vykonávajúcich lekárov túto činnosť, nemá to ešte zatiaľ absolvované. Nedá sa nič iné v tomto prípade robiť, len predĺžiť to obdobie, dokedy majú šancu títo lekári si doplniť to vzdelanie. Hovorím to veľmi otvorene. O toto ide. Preto otvárame tento zákon, on má priamy súvis s aktívnou politikou trhu práce, ale týka sa len kvalifikácie posudkových lekárov ako takých.
Posledná téza, pani podpredsedníčka, obecné služby a ZMOS. Samozrejme, veľmi často hovoríme, že je to super zaujímavý nástroj pre každú jednu obec a mesto. Ja použijem výraz, že sú to bývalé VPP, možno trošku v inej podobe. Nie je jednoduché vôbec vybaviť v Bruseli, aby takýto nástroj a vôbec opatrenie mohli byť ďalej ponúkané. Sú, chvalabohu, realizujú sa, len základný cieľ, ktorý sme v súvislosti s týmto pri obhajobe v Bruseli ponúkli, je obdobie počas obecnej služby získať pracovné návyky, lebo tam pozývame a šancu dostanú ľudia, ktorí relatívne dlhé obdobie boli úplne mimo práce, opakujem ešte raz, získať pracovné návyky a potom sa, samozrejmá vec, uchádzať o štandardné zamestnanie vzhľadom na to, že my tu máme 30-tisíc voľných pracovných miest, ktoré eviduje Ústredie práce ako také. Tieto služby sa nekončia, my v nich pokračujeme ďalej, ale takúto šancu je potrebné v tom ďalšom období dať ďalšiemu, ktorý je dlhodobo bez práce, aby mal šancu získať pracovné návyky za toto obdobie a mal šancu sa potom uchádzať o štandardné a riadne zamestnanie. To znamená, že ja rozumiem ZMOS-u ako takému, ale treba vnímať aj tú základnú filozofiu a princíp, ktorý má ponúknuť tento nástroj alebo tieto projekty ako také. A opakujem ešte raz, je to o získaní pracovných návykov, ideme ďalej, budeme to ponúkať, ale nie je možné po sebe ponúknuť takúto prácu jednému a tomu istému človeku, čo je jediná zásada ktorú bolo potrebné akceptovať pri tvorbe toho projektu.
Ďakujem pekne za tú diskusiu, samozrejmá vec, som pripravený, pokiaľ budú podnety v druhom čítaní, na výbore o veciach diskutovať, a, samozrejme, uchádzam sa o podporu tohto návrhu v prvom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2015 17:09 - 17:16 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda Národnej rady. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony, sa predkladá ako iniciatívny návrh.
Hlavným cieľom návrhu zákona je upraviť legislatívne prostredie v oblasti služieb zamestnanosti tak, aby podpora zamestnanosti poskytovaná zo strany štátu mohla byť pre príjemcov dostupnejšia a menej zaťažujúca. Preto návrh zákona obsahuje výrazné zjednodušenie administratívnej záťaže pri preukazovaní splnenia podmienok na poskytovanie príspevkov v rámci aktívnych opatrení trhu práce.
Návrh zákona reaguje aj na odporúčanie Rady Európskej únie, aby Slovensko prijalo opatrenia s cieľom účinnejšie riešiť dlhodobú nezamestnanosť, okrem iného aj prostredníctvom tzv. druhej šance na vzdelávanie a individuálne prispôsobenie ďalšieho odborného vzdelávania.
Navrhuje sa rozšíriť možnosti vzdelávania a prípravy pre trh práce uchádzačov o zamestnanie a zamestnancov aj o kurzy a programy vzdelávania, ktoré nie sú akreditované, ale poskytujú odborné vedomosti, zručnosti a schopnosti, ktoré sú podľa osobitných predpisov potrebné na vykonávanie príslušných pracovných činností.
Tento návrh taktiež reaguje na pozitívne výsledky aplikačnej praxe konkrétne projektu REPAS, ktorý sa realizuje od konca októbra minulého roku. A už od tohto obdobia sa prostredníctvom tohto projektu podporila rekvalifikácia takmer 7-tisíc uchádzačov o zamestnanie.
Súčasne sa navrhuje vytvoriť nový legislatívny rámec na podporu mobility za prácou zmenou nastavenia príspevku na presťahovanie za prácou, ktorý v súčasnosti patrí medzi najmenej využívané aktívne opatrenia na trhu práce. Preto sa navrhuje nielen jeho poskytovanie viazať iba na zmenu trvalého pobytu, ale umožniť toto poskytovanie aj v prípade nahlásenia prechodného pobytu v súvislosti s presťahovaním a v nadväznosti na získanie zamestnania. Zároveň sa navrhuje zmena spôsobu jeho poskytovania z paušálneho jednorazového príspevku na mesačný príspevok poskytovaný počas šiestich mesiacov a v prípade znevýhodnených to znamená dlhodobo evidovaných uchádzačov o zamestnanie až počas dvanástich mesiacov.
V súvislosti so zamestnávaním cudzincov za účelom zabezpečenia recipročného prístupu tretích krajín sa navrhuje možnosť predĺžiť obdobie, na ktoré sa vydáva potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta a povolenie na zamestnanie, zo súčasných dvoch rokov najviac na 5 rokov, ak to však ustanoví medzinárodná zmluva alebo ak bude zaručená vzájomnosť, to znamená, že v praxi pôjde o výmenu diplomatických nót.
Nadväzne na túto úpravu sa v článku III. navrhuje v zákone č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov predĺžiť obdobie, na ktoré sa udeľuje prechodný pobyt alebo obnovuje prechodný pobyt na účel zamestnania z dvoch rokov na päť rokov.
Súčasne sa v článku II. navrhuje upraviť zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia za účelom predĺženia prechodného obdobia týkajúceho sa kvalifikačných predpokladov na výkon posudkovej činnosti posudkovými lekármi.
Ďakujem, pán predseda, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.7.2015 14:55 - 14:57 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis

15.
Pán poslanec, pripúšťam, že rozhodnutie posudkového lekára môže mať, nazvem to, individuálny, osobný charakter, možno subjektívno-objektívny. Čo však pokladám v tejto situácii za najdôležitejšie a na čom sa už aj pripravuje nová legislatíva, je sústrediť všetkých posudkových lekárov do jednej inštitúcie. Sú veľmi rozdrobení na viacerých pracoviskách, na viacerých inštitúciách a spôsobuje to problém. Oni potrebujú jednotnú metodiku, jednotné riadenie.
Áno, pripúšťam, možno sa baviť aj o tom, čo hovoríte vy. Takže áno, je tu už dosť dlho systémová príprava na vytvorenie jednej inštitúcie, ktorá by celú túto časť posudkových lekárov riešila, pretože tu je treba vidieť, že ten posudkový lekár, to nie je obyčajný lekár. To sú dvojatestovaní lekári, ktorí majú veľmi vysokú zodpovednosť a najmä potrebu odbornej praxe na to, aby vedeli tak dôležité a zásadné rozhodnutia prijímať.
Ja som osobne presvedčený, že vytvorenie takejto inštitúcie s vlastným zákonom vrátane konkrétnej zodpovednosti by malo z hľadiska budúcnosti týmto problémom v značnej miere pomôcť. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.7.2015 14:47 - 14:54 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis

12.
Ďakujem za slovo, pán podpredseda Národnej rady. Vážený pán poslanec, aj podľa našej osobnej dohody rozšírim ten okruh tej odpovede k otázke č. 2, aj o tých posudkových lekárov, čomu sa vlastne venuje tá vaša ďalšia otázka.
K uvedenému otvorenému listu sa uskutočnili dve pracovné stretnutia so zástupcami predkladateľov listu, konkrétne 18. júna t. r. na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny na úrovni generálnej riaditeľky sociálnej a rodinnej politiky, ktorá riadi aj odbor kompenzácií, to znamená, priamych tvorcov tejto legislatívy, a generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, pretože jednotlivé úrady práce zase vyplácajú túto dávku.
Druhé sa uskutočnilo na pôde Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 23. júna t. r. Tohto stretnutia sa zúčastnili poslanci – páni Podmanický, Gibalová, Šedivcová, Tomanová, Jurinová, Pavlovičová, Baštrnák, ďalej zástupkyne otvoreného listu – pani Klára Denisová, Mária Trenčíková, Anna Fórová, ako aj zástupcovia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, menovite riaditeľ odboru kompenzácie.
Viaceré požiadavky uvedené v predmetnom liste predstavovali návrhy na prijatie legislatívnych zmien, predovšetkým v zákone č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného poistenia, to znamená, výšky príspevkov, odstránenie niektorých podmienok nároku na peňažné príspevky, prípadne nový druh príspevku. Ale poukazovali aj na problémy, ktoré sa týkajú aplikácie zákona v praxi samotnej.
V rámci oboch stretnutí bol kladený najmä dôraz na peňažný príspevok na opatrovanie. V súčasnosti Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky hľadá možné riešenia ako stabilizovať najmä poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie v produktívnom veku, ktorí opatrujú fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, poberajúcu dôchodkovú dávku. Jedná sa o skupinu opatrovateľov, ktorým sa z dôvodu valorizácie dôchodkovej dávky a nevalorizácie súm životného minima znižuje peňažný príspevok na opatrovanie o sumu, o ktorú dôchodková dávka opatrovaného presahuje 1,4-násobok sumy životného minima.
Pre informáciu, počet poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie, ktorí opatrujú fyzickú osobu poberajúcu dôchodkovú dávku, bol v minulom roku 22 239 osôb.
Niektoré požiadavky obsiahnuté v liste menili systém poskytovania peňažných príspevkov ako takých, nielen čo sa týka ich výšky, ale aj podmienok ich nároku, prípadne návrh nového typu príspevku. V prípade návrhu na prijatie takýchto rozsiahlych legislatívnych zmien si ich práva vyžaduje jednak dostatočný časový priestor nielen na ich analýzu, riešenie finančných dopadov, ale aj na ich prípravu.
Pri tvorbe legislatívy, ktorá sa dotýka aj osôb so zdravotným postihnutím, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už v štádiu prípravy spolupracuje s osobami zdravotne postihnutých prostredníctvom ich reprezentatívnych organizácií, tak ako to ukladá Dohovor Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím v čl. 4. Oni sú obsiahnutí a zastúpení najmä vo Výbore pre zdravotne postihnutých, takisto v Rade pre ľudské práva, no a bezprostredne po schválení zákona sa im bude venovať aj komisár, verejný ochranca pre zdravotne postihnutých.
Podnety nelegislatívnej povahy týkajúce sa podozrenia na pochybenie pri aplikácii zákona v praxi prešetrí Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Záverom by som sa chcel pisateľom tohto otvoreného listu poďakovať za spätnú väzbu ohľadom aplikačnej praxe a s ich zástupcami sme pripravení ďalej spolupracovať pri tvorbe legislatívy podľa dohody, ktorá na tomto stretnutí bola prijatá.
K tej problematike, ktorá sa týka posudkových lekárov, dodávam, že podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia lekársku posudkovú činnosť vykonáva posudkový lekár úradu alebo Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Posudkový lekár spolupracuje s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ako je napríklad ošetrujúci lekár alebo odborní lekári, a vychádza z aktuálneho lekárskeho nálezu na účely kompenzácie vyhotoveného poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Kompetencie posudzovať sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia v oblasti kompenzácie na jednotlivé druhy odkázanosti fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím majú len posudkoví lekári úradu alebo Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, a nie ošetrujúci lekári, ani odborní lekári. Hovorím o zákonných náležitostiach. V prípade nezohľadnenia alebo ignorancie lekárskych správ, nejde o nedostatok právnej úpravy, ak došlo k takémuto konaniu, išlo by o individuálne prípady, vždy tam jestvuje možnosť opravného mechanizmu a odvolania sa.
Jedným zo záverov týchto pracovných stretnutí bola aj vzájomná dohoda, že zástupcovia pisateľov otvoreného listu na základe individuálnych prípadov, možno vlastnej skúsenosti, identifikujú problémové oblasti, na ktoré Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zameria kontrolnú činnosť, prípadne preverí ich informácie, ktoré sa tohto charakteru dotýkajú.
Ďakujem. Skončil som.

Skryt prepis
 

25.6.2015 14:59 - 15:02 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ak sa dohodneme, pani poslankyňa, vlastne vaša otázka smeruje aj k otázke číslo 11, tým by som zároveň aj vyčerpal ten obsah tej jedenástej otázky.
Áno, len sú to dve veci. Jedna vec je možnosť a záujem Slovenskej republiky a druhá vec je súhlas, vzhľadom na to, že drvivá väčšina prostriedkov, 85 % sú prostriedky Európskeho sociálneho fondu, je aj otázka Brusela. Takže áno, my vzhľadom na úspešnosť tohto projektu ho ideme predĺžiť. To znamená, že bude zaradený a pripravujeme už výzvu aj v novom operačnom programe. Zatiaľ máme dohodnutých, a podľa všetkého s týmto aj pôjdeme, predĺženie obdobia do deviatich mesiacov. Väčšiu podporu sme zo strany Bruselu nezískali. Ale myslím si, že deväť mesiacov je veľmi zaujímavá doba, lebo vlastne vystihuje kalendárny rok mimo nejakého zimného obdobia, kedy tie verejnoprospešné práce sa relatívne vo všetkých oblastiach nedajú realizovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2015 14:50 - 14:52 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, asi by som sa mal ospravedlniť, že preruším ten tvoj monológ. Samozrejmá vec, že chcem poďakovať pani poslankyni za otázku.
Ja by som rád hovoril aj širšie, pretože je tu obdobie, s ktorým je hodno sa pochváliť, čo sa týka vývoja nezamestnanosti, aj opačne, vývoja zamestnanosti. Prekonali sme 6-ročné obdobie z hľadiska minima výšky, 65-tisíc ubudlo nezamestnaných a čo je dôležitejšie, 104-tisíc nových pracovných miest. Ale vzhľadom na to, že otázka smeruje k verejnému zamestnávaniu, tu je moja odpoveď.
V tomto roku ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny začalo s realizáciou projektu v rámci Slovenskej republiky bez Bratislavského samosprávneho kraja podpora zamestnávania uchádzačov o zamestnanie, v rámci ktorého sa realizuje aktivita č. 2, a to je podpora vytvárania pracovných miest u verejných zamestnávateľov. Finančná pomoc pozostáva z príspevku z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vzájomný pomer medzi prostriedkami spolufinancovania zo štátneho rozpočtu a prostriedkami z Európskeho sociálneho fondu je 85 % ku 15 percent. Cieľovou skupinou sú znevýhodnení uchádzači o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace.
Hlavnou aktivitou je podpora vytvárania pracovných miest pre znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie s osobitným zreteľom na dlhodobo evidovaných uchádzačov u verejných zamestnávateľov vo vymedzených oblastiach verejného zamestnávania z oprávnenej cieľovej skupiny prijatých do pracovného pomeru na dobu najmenej tri mesiace a najviac na šesť mesiacov. Vymedzenými oblasťami verejného zamestnávania sú tvorba, ochrana, udržiavanie, zlepšovanie životného prostredia, ochrana pred povodňami, starostlivosť o ochranu zdravia, poskytovanie sociálnych služieb alebo ďalšie činnosti v sociálnej oblasti, starostlivosť o odkázané osoby vrátane detí, starostlivosť o domácnosť, podpora ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva historických pamiatok, rozvoj a ochrana duchovných a kultúrnych hodnôt, doplnkové vzdelávanie, rozvoj športových aktivít, kultúrne a zbierkové charitatívne akcie, podpora ochrany verejného poriadku a oblasť komunitnej práce.
Oprávneným žiadateľom, to znamená, verejným zamestnávateľom je obec alebo samosprávny kraj, za ďalšie, rozpočtová alebo príspevková organizácia, ktorej zakladateľom alebo zriaďovateľom je obec alebo samosprávny kraj, rozpočtová alebo príspevková organizácia pôsobiaca v oblasti vodohospodárstva, meliorácií, lesného hospodárstva a spravovania národných parkov, ďalej občianske združenie, nadácia, nezisková organizácia poskytujúca verejnoprospešné služby, neinvestičný fond, zdravotnícke zariadenia a zariadenia sociálnych služieb, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti alebo Červený kríž, iná právnická osoba, ktorá vykonáva oprávnené činnosti vo vymedzenej oblasti verejného zamestnávania.
Príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta sa poskytne verejnému zamestnávateľovi, ktorý na vytvorené pracovné miesto vo vymedzenej oblasti verejného zamestnávania prijme do pracovného pomeru znevýhodneného uchádzača o zamestnanie z oprávnenej cieľovej skupiny na plný alebo polovičný pracovný úväzok na dobu najmenej tri mesiace.
Výška príspevku. Príspevok na úhradu časti celkovej ceny práce na jedno vytvorené pracovné miesto na jeden mesiac je najviac vo výške minimálnej celkovej ceny práce. Na rok 2015 to predstavuje čiastku 513,76 eura. Mesačná výška príspevku je najviac vo výške 95 % celkovej ceny práce zamestnanca, z toho najviac vo výške minimálnej ceny práce na rok 2015, ako som povedal, 513,76 eura. V prípade polovičného pracovného úväzku sa príspevok na podporu vytvárania pracovného miesta pomerne kráti. Mesačná výška príspevku dosiahne maximálne 256,88 eura.
Jednorazový príspevok na úhradu časti nevyhnutných nákladov súvisiacich s výkonom verejného zamestnávania, ako sú napríklad osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovný odev, pomôcky, náradie, je vo výške najviac 5 % celkovej ceny práce. Na rok 2015 to predstavuje čiastku 56,65 eura na jedno vytvorené nové pracovné miesto.
Čo sa týka prehľadu týchto aktivít k 18. 5., čo sa týka evidencie, bolo dohodnutých spolu 6 779 takýchto pracovných miest. Z toho subjekty samosprávy, či už obec, mesto alebo vyšší územný celok, majú čiastku 5 602 a ostatné zapojené subjekty, hlavne tretí sektor, 1 177.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2015 18:49 - 18:51 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis

108.
Ospravedlňujem sa, že to trošku komplikujem, ale chcem zareagovať veľmi pragmaticky na ten návrh, pretože je tu nejaké riešenie.
V súčasnom období vládny návrh novely zákona 5 o službách zamestnanosti je otvorený. Prebieha medzirezortné pripomienkové konanie. K čomu smeruje novela? Na základe požiadavky zamestnávateľov máme záujem znížiť administratívu u viacerých nástrojov, ktoré sú predmetom alebo možnosťou uplatnenia cez zákon päťku, to znamená, je to na základe požiadavky jedného vážneho sociálneho partnera. Súčasťou tej novely je aj zmena podmienok, ktoré sa týkajú príspevku za presťahovaním. Áno, zvyšujeme z 200 na 250 eur, podmienka nebude zmena trvalého pobytu, ale prechodného pobytu, takže, jednoducho by som to povedal, tu klopete na otvorené dvere. Je to súčasťou vládnej novely.
Čo sa týka tých ostatných návrhov, ja by som bol rád, aby ste využili tento priestor, pre mňa je dôležité, aby sa k takýmto návrhom vyjadrili všetci sociálni partneri. To pri štandardnom postupe a medzirezortnom pripomienkovom konaní, samozrejmá vec, je možné. Takže sčasti odpovedám, že áno, to, čo navrhujete, my v tej vládnej novele riešime, tú ďalšiu časť by som odporúčal, keby ste dal k dispozícii vzhľadom na to, že je otvorená táto novela, a môžem vám garantovať, že sa s tým budeme zaoberať a že to predložím aj sociálnym partnerom na vyjadrenie.
Všetko. Ďakujem.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2015 18:36 - 18:37 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pôsobnosť dozornej rady, členstvo v dozornej rade, ako aj práva a povinnosti jej členov ustanovuje § 123 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Členov dozornej rady s výnimkou predsedu volí a odvoláva Národná rada. Za člena dozornej rady môže byť navrhovaná a zvolená fyzická osoba, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a je bezúhonná a má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Bezúhonná fyzická osoba je fyzická osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za trestný čin. Funkčné obdobie člena dozornej rady je päťročné.
Predložený materiál obsahuje návrh na opätovnú voľbu pána Jána Mikulíka, zástupcu navrhovaného vládou Slovenskej republiky, v tomto prípade za ministerstvo financií, do Dozornej rady Sociálnej poisťovne. Navrhnutý kandidát preukázal bezúhonnosť výpisom z registra trestov z 20. mája tohto roku. Vzhľadom na ochranu osobnosti a osobných údajov v súlade s § 9 zákona č. 211 o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa navrhuje nesprístupňovať časť tohto materiálu.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2015 18:35 - 18:35 hod.

Ján Richter
Ak môžem, len jednu vetu, chcem veľmi úprimne poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave zákona, jednak mojim kolegom z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, pracovným skupinám, ktoré sa na tom podieľali, ale aj všetkým mimovládnym organizáciám, reprezentatívnym organizáciám, či už ktoré reprezentujú práva detí, resp. zdravotne postihnutých.
Ďakujem pekne a uchádzam sa o podporu tohto zákona.
Skryt prepis