Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

2.8.2012 o 14:43 hod.

JUDr.

Ján Richter

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

9.8.2012 8:55 - 9:08 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som veľmi stručne pred druhým čítaním odôvodnil návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 141).
Predmetný návrh zákona, ktorý predkladám, mení v sociálnom poistení základný charakter, ktorý súvisí s tým, že v súlade s Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na roky 2012 až 2016 máme záujem realizovať jednu z priorít vlády ako takú, ktorou je zabezpečenie dlhodobej finančnej udržateľnosti dôchodkového systému. V súlade s týmto predkladám návrh zákona, v rámci ktorého sa navrhujú novelizovať nasledovné zmeny: začlenenie dohodárov do okruhu sociálne poistených osôb s osobitnou úpravou pre študentov, poberateľov starobného dôchodku a invalidného dôchodku, po ďalšie, prehĺbenie miery solidarity v 1. pilieri, priebežne financovanom dôchodkovom pilieri, vytvorenie mechanizmu postupnej automatickej úpravy dôchodkového veku v závislosti od dynamiky vývoja priemernej strednej doby dĺžky života spoločnej pre mužov aj ženy v aktuálnom dôchodkovom veku, a to od 1. januára 2017, úprava spôsobu a zvyšovania dôchodkových dávok v prechodnom období od roku 2013 až do roku 2017 o pevnú čiastku s účinnosťou od 1. januára 2018, percento medziročného rastu dôchodcovskej inflácie, po ďalšie, zmeny vymeriavacieho základu a zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby na platenie poistného a sociálne poistenie, po ďalšie, zjednotenie maximálnych vymeriavacích základov pre platenie poistného na sociálne poistenie na úroveň 5-násobku priemernej mesačnej mzdy.
V ďalších častiach novely zákona navrhujeme upraviť Zákonník práce v súvislosti s obmedzením uzatvárania dohôd o brigádnickej práci študentov. Novelizujeme aj zákon o dani z príjmov, ktorý zavádza daňové zvýhodnenie dobrovoľných príspevkov, a to najmä vzhľadom na zmeny zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Menia sa príslušné ustanovenia zákona o starobnom dôchodkovom sporení upravujúce sadzby príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a zavádzajú sa aj ďalšie zmeny, medzi ktoré patrí zavedenie zásady úplnej dobrovoľnosti pre vstup do 2. piliera, zreálnenie výšky niektorých odplát a liberalizácia právneho prostredia pre štruktúru dôchodkových fondov pri zachovaní možnosti rozčlenenia dôchodkových úspor medzi jednotlivé dôchodkové fondy.
V článku V navrhovanou novelou zákona novelizujeme aj zákon o zdravotnom poistení, kde sa spresňuje definícia zamestnanca v súvislosti so zavedením platenia poistného na verejné zdravotné poistenie pre dohodárov. Okrem poberateľov starobného a invalidného dôchodku a študentov sa zjednocuje aj maximálne vymeriavací základ pre platenie poistného na sociálne poistenie a verejné zdravotné poistenie.
V článku VI sa navrhuje novelizovať zákon o štátnej službe v súvislosti so stanovením zásad zvyšovania príplatku za štátnu službu k dôchodku za obdobie rokov 2013 až 2017.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, chcem v úvode opäť potvrdiť, že predkladateľ je pripravený vecne sa zaoberať návrhmi, pripomienkami, ktoré v druhom čítaní v rozprave odznejú, ktoré budú mať účinok vylepšenia vecnej stránky zákona ako takej. Som pevne presvedčený, že tento časový priestor, ktorý máme pred sebou, efektívne využijeme pre to, aby sme eventuálne vylepšili alebo potvrdili predložený návrh novely zákona. Uchádzam sa o podporu v druhom čítaní zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Skončil som, pani podpredsedníčka.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 8.8.2012 18:11 - 18:20 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Budem relatívne veľmi stručný, ale príliš si vážim kolegov, všetkých, ktorí tu sedia, aby som sa k nim neprihovoril a aby som sa vzdal záverečného slova.
Ale zas na druhej strane chcem povedať, že nechcem opakovať mnohých poslancov, ktorí tu desať razy hovorili jedno a to isté. V žiadnom prípade nebudem hovoriť to, čo som použil vo svojom včerajšom vystúpení v rozprave, ale zas na druhej strane niektoré čísla ako si dovolím zopakovať, pretože tu boli v maximálnej miere spochybnené. A na druhej strane si myslím, že je veľmi ťažko aj reagovať k vystúpeniam - Katka B. z Košíc, Jano A. z Malej, Veľkej Lehoty, tam asi vlastne nie je k tomu, čo hovoriť. Možno v závere k tomu zaujmem stanovisko.
Ale zároveň by bolo z mojej strany neúctivé, aby som sa nepoďakoval všetkým, ktorí v rozprave vystúpili a vystúpili vecne. Registroval som aj takýchto vystúpení viacej, takže toto oceňujem.
Ak dovolíte, možno štyri krátke poznámky, prečo vlastne dôchodková reforma a možno, ja si dovolím povedať, prečo máme záujem na záchrane dôchodkového systému. Lebo tá otázka stojí až takto.
Po prvé, zopakujem, upravujeme nielen druhý pilier, ale aj prvý. A pripravujeme aj tretí pilier. Do pol roka tu bude na stole aj novela zákona, ktorá sa týka tretieho piliara, respektíve inštitútu zavedenia minimálneho dôchodku. Chcem zopakovať, že nie sme prví, ktorí pristúpili aj k takým opatreniam, ako je zmena percenta. A tu ma trošku prekvapuje to vystúpenie, vysoko ideologické, pána poslanca Freša. Veď sú to vaši najbližší politickí partneri, Poliaci, Česi, ktorí pristúpili k tomu, čo my len teraz opakujeme. A vy tu spomínate socialistov, politikov z Južnej Ameriky, z Afriky. A to nehovorím o Orbanovi, ktorý je podpredseda vašej európskej strany, ktorý niečo urobil úplne zásadne iné. (Potlesk.) Odmietam tieto veci, to nie je socialistický prístup. (Potlesk.) To je nevyhnutná pragmatická politika, ktorá je, musí vstúpiť do tejto problematiky, pretože inak by sme na to doplatili všetci, praví, ľaví a hlavne tí ľudia, ktorí v konkrétnom veku svojho života budú odkázaní na dôchodky, a tam sa, ak dožijeme, raz dostaneme všetci.
Druhá poznámka, a to chcem podčiarknuť, nastavujeme dôchodkový systém tak, aby bol nielen finančne udržateľný, ale stabilný z celospoločenského efektu. To sa tu málo táto otázka možno hovorila, ale ja to dávam do pozornosti.
Tretia poznámka. Pozrime sa na vašu politickú rétoriku z čias zavádzania druhého piliera. Áno, kolega poslanec Petrák tu jasne povedal, čo ste sľubovali. Áno, sľubovali ste výnosy 5 až 6 percent. A možno sa to nepočúva dobre, ale ja to zopakujem, toto je holý fakt: po siedmich rokoch ročný geometrický priemer, valorizácia v prvom pilieri - 5,29, ďalej inflácia, z ktorej by sa asi všetko malo ostatné odrážať, geometrický ročný priemer za tých sedem rokov - 3,01 percenta, no a zhodnotenie v druhom pilieri - 1,22 percenta.
Potrebuje to ďalší komentár? Mám prečítať tie isté čísla, ktoré tu boli? To je realita, to je holý fakt. A tu ako, ako vyhovárať sa na Madejovu novelu, veď som vám jasne dokázal a čísla to hovoria, mínus 6,35 zhodnotenie v roku 2008, keď ešte Madejova novela nebola ani na svete. Veď bola zavedená do účinnosti v lete 2009.
Štvrtá poznámka a s tou možno možno skončím, len pár poznámok potom k niektorým diskusným príspevkom. No, tá sa týka toho, že spoločne sme sa dohodli na tom, že sme podporili nejaký ústavný zákon, ktorý sa týka dlhovej služby ako takej, a zaviazali sme sa, že ju budeme strážiť. A my sme ešte k tomu pridali aj náš záujem dosiahnuť deficit taký, ako sme sa zaviazali, 4,6 tohto roku a budúci rok máme záujem ísť pod 3 percentá. Preto, pán poslanec Frešo, pán predseda, ako, čo očakávate od fiškálnej rady?! Snáď fiškálna rada by nemala podporiť, aby sme požičiavali na vykrytie dlhu v druhom pilieri za 4 alebo 5 percent a výnos tam bol percento?! Veď však to je proti priamym zámerom a cieľom, ktoré tá fiškálna rada má. Však tá má strážiť, aby nenarástol dlh. A vy priamo ponúkate, ako ho prehĺbiť! Veď to je proti záujmom, ktoré s tým súvisia. Veď realita je taká, ten sporiteľ tam uložil euro a dnes má zhodnotených 80 centov. Taká je realita. Ale ja nehovorím len pre kamery, ja si veľmi vážim aj vás, pán poslanec, a hovorím aj smerom k vám. A ja som vás počúval desať razy predtým. (Potlesk.)
Ak dovolíte, dve-tri poznámky k tomu, čo tu odznelo. Áno, jednoznačne potvrdzujem, totiž dohodári a vôbec dohody, treba si uvedomiť, že tých dohôd je viac. Je dohoda o vykonaní práce a je dohoda aj o pracovnej činnosti. Jedna je skôr jednorazová, druhá je na niekoľko desiatok, prípadne aj viac hodín. Je celkom prirodzené, že keď zrovnoprávnime odvodové veci, že celkom prirodzene tí, ktorí budú na tie dohody pracovať, budú mať aj isté výhody a by som povedal pracovno-právne náležitosti, ktoré z toho vyplývajú. Hovorím áno, a nie je to nič nové, my to len, v podstate preberáme mnohé veci, ktoré v Čechách fungujú už dlhú dobu. Tak hovorím áno, a práve preto si je treba uvedomiť, že toto riešenie je cez dva zákony. V tomto zákone riešime odvody. A v septembri predkladám novelu Zákonníka práce, kde bude riešená vecná stránka veci, ktorá sa týka dohôd ako takých.
Živnostníci. No, znova sa obrátim k vám, pán predseda Frešo, ak ste prebral funkciu predsedu SDKÚ - DS, trikrát ste sa im ospravedlnili. Opakujem, trikrát ste sa im ospravedlnili. Ja to veľmi kvitujem, že ste urobil, ale to ste urobili preto, že ste mali k nim, v čase, keď ste boli pri vláde, nejaký konkrétny prístup. Pán Mihál vám to tu pomenoval. To znamená, skúste rozmýšľať aj nad týmto. Veď ste neobjavili dnes nový svet! Máte konkrétnu zodpovednosť aj z toho obdobia a tá je vyjadrená tým, že ste sa trikrát ospravedlnili. My sa nepotrebujeme ospravedlniť, my sme sa dohodli. (Potlesk.) My sme sa dohodli a toto je spoločný výsledok dohody.
No a teraz, aby som, nechcel som byť emotívny a trošku som sa nechal zviesť. Chcem to odľahčiť. Dve volebné obdobia som tu, predtým, než som prešiel na to veľké ministerstvo, sedel aj ja. Áno, robili sme aj my mnohé veci, ale treba povedať, že snáď sme sa nedostali do problematiky, že keď nám skončila nejaká argumentácia, že sme sa znížili na takú trápnu demagógiu, ako je Anička P. z Košíc a František K. z Malej, Veľkej Lehoty. (Potlesk.) To je, z toho, čo vás poznám, pán poslanec Štefanec, to je pod vašu úroveň. (Potlesk.) Veď vy ste boli nejaký veľký manažér, to je pod vašu úroveň. (Potlesk.)
No a ešte taká jedna poznámočka, viete mal som ten dojem, že my sme tu tiež robili, aj v čase opozície mnohé obštrukčné kroky, ale dovolím si povedať, že sme boli ďaleko kreatívnejší. Možno, že až takí nonšalantní v porovnaní s vami. Vy len opakujete niektoré veci, aj s tou plachtou. Viete ja, jeden český komik povedal, že ak sa dva razy opakuje jeden a ten istý vtip, prestáva byť vtipom a stáva sa niečim iným. A tí, ktorí ho vykonávajú, sú potom... Ale to už radšej nedopoviem. Pokúsil som sa to takto trošku odľahčiť. Samozrejmá vec, že po dlhej debate ďakujem ešte raz všetkým vystupujúcim a prirodzene, že sa uchádzam o vašu podporu v prvom čítaní tohto zákona.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.8.2012 12:04 - 12:06 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nevyužijem ani tie dve minúty, ale pokladám za slušnosť na niektoré veci ako trošku reagovať. V prvom rade tá, ktorá bola veľmi diskutovaná tu. Som absolútne presvedčený o tom, že z hľadiska legislatívneho procesu som neporušil zákon. Za tým stojím. Môžme sa baviť o pravidlách, ale ešte raz, neporušil som zákon!
Výsledkom rokovaní so sociálnymi partnermi nie je, ani nemôže byť vždy absolútna zhoda. Ja budem v septembri predkladať do parlamentu novelu Zákonníka práce. Obávam sa, že môže byť nedohoda odborárov, zamestnávateľov, lebo v piatich prípadoch im vyjdem v ústrety, ale na šiestom sa nezhodneme. Ale to je proces. Len dôležité je s nimi komunikovať. Mať ambíciu hľadať nejaký prienik. A ja som sa len to snažil ponúknuť, že pri tomto návrhu zákona je veľmi veľa prienikov. Opakujem, to boli veľmi ťažké rozhovory s tými živnostníkmi. Oni mali svoju pravdu. My sme museli dospieť k nejakej objektívnej realite. A čo je podstatné pre mňa, že nakoniec pochopili to, že nechcejú byť odkázaní na tie štátne sociálne dávky.
Čo sa týka výkonnosti prvého piliera a druhého piliera, ja som ako, ako nehovoril o výkonnosti, aby sme sa pochopili, lebo pán Sulík, pán Chren a viaceré tie faktické tu zazneli. Hovoril som o porovnaní valorizácie dôchodkov, pozor, porovnaní valorizácie dôchodkov v prvom pilieri so zhodnotením v druhom pilieri. To znamená, vychádzal som klasicky z pohľadu toho sporiteľa, budúceho dôchodcu. No ale taká je realita, teraz, práve preto robíme zmeny aj v prvom, aj v druhom pilieri. My si uvedomujeme, že ten prvý pilier je neudržateľný v takomto stave, ako je teraz. To je absolútna zhoda. A práve preto hovorím, nie je to populárne, ale je to nutné. A riešime aj prvý, aj druhý pilier. Takže toľko odpoveď.
K pánovi Miklošovi, no, pán poslanec, viete čo, zásadne sa líšime v jednej veci. Ja som osobne presvedčený, keby sme tento zákon nepredložili, keby sme tieto veci neriešili, tak máme problémy s tými dvomi faktormi, ktoré ste vy pomenoval. To je deficit a dlh... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.8.2012 11:18 - 11:48 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, odzneli viaceré vystúpenia či v tejto rozprave, či v tých predchádzajúcich dňoch, mám ten dojem, že som si už mal možnosť vypočuť vystúpenia jednotlivých predstaviteľov poslaneckých klubov, preto mi dovoľte, aby som zareagoval, samozrejme, v rámci prvého čítania, pretože vnímam v prvom čítaní rozpravu skôr ako všeobecno politickú. Chcem poďakovať viacerým diskutujúcim, ktorí šli vecne k problému, a veľmi rád by som zaujal stanovisko aj k viacerým polopravdám, nepravdám, doslova k lžiam, ktoré tu boli použité a budem sa snažiť argumentovať niekde aj veľmi konkrétne. Ale aj napriek tomu mi dovoľte, aby som začal pozitívne, pretože vždy som bol v živote tak vedený skôr hľadať na všetkom to pozitívum a to negatívum snažiť sa riešiť.
Prvé pozitívum aj napriek tej zložitosti aj tomu divadlu aj tým obštrukciám, ktoré tu zaznievajú, ktoré by som chcel zhodnotiť a zhodnotiť ho veľmi pozitívne. Chcem zvýrazniť skutočnosť, že nezazneli kritické výhrady k tomu, že je nevyhnutné riešiť problém, a to je zabezpečenie trvalej udržateľnosti dôchodkového systému.
Myslím, že na tom sa zhodujeme aj s tými, ktorí, ktorí môžu mať kritické výhrady k niektorým obsahovým záležitostiam. To je veľké pozitívum a mňa to ubezpečuje, že aj po tých štyroch mesiacoch tvrdej roboty, tým, čo som prebral rezort, je nevyhnutné tento problém riešiť. Možno skôr postavím otázku, prečo naši predchodcovia aj napriek tomu, že tú ambíciu mali, neboli schopní predložiť návrh na riešenie do tohto parlamentu. Lebo sa neboli schopní dohodnúť vnútropoliticky, z tohto titulu neboli schopní predložiť a presadiť. Nedá mi však zareagovať k jednej inštitúcie, k poradnému orgánu vlády, pretože vo svojom vystúpení, myslím, že to bola poslankyňa Žitňanská, veľmi tvrdo reagovala na Radu solidarity a rozvoja. Ja ak dovolíte, to vnímam ako veľké pozitívum a tento zákon môže mať akékoľvek legislatívne nedostatky, prešiel mnohými bilaterálnymi, ale aj širšími diskusiami, ktoré súvisia s obsahom zákona ako takého. Mimochodom, začnem práve tým poradným orgánom vlády, lebo vystúpenie pani Žitňanskej ma prekvapilo, ale zároveň aj potvrdilo, že jednoducho vy, priatelia z opozície, neviete pochopiť, že sú aj ľudia politici, ústavní činitelia, ktorí vedia zjednocovať.
Robert Fico to dokázal v prvej svojej vláde, keď vytvoril krízovú radu, ktorá mala svoj efekt a účinnosť, a to aj napriek tomu, že po týchto voľbách SMER - sociálna demokracia má dostatok percent, dostatok hlasov tu v parlamente, vytvoril ďalší poradný orgán, pretože vieme zjednocovať a máme záujem sa aj radiť. Preto odmietam akúkoľvek kritiku na tento poradný orgán, a skôr by som sa vrátil niekde do minulosti, pretože tu v tomto parlamente boli ponúknuté aj také rozmery, že list koaličnej rady, to znamená, napr. predsedovi Najvyššiemu súdu odišiel list na základe rozhodnutia koaličnej rady, vám ukladám, odporúčam, no toto nie je o tom. Toto je o poradení sa, to je o hľadaní celkovej celospoločenského konsenzu. A ja to vnímam ako veľmi dôležitý faktor. (Potlesk.) Rada solidarity a rozvoja, milí priatelia, je niečo úplne iné. Je to zastúpenie spoločenských autorít Slovenskej republiky, zástupcov komôr, združení, vedeckých inštitúcií, sú tam predstavitelia cirkví, akademickej obce, odborov, dôchodcov. Ja by som to nazval malým obrazom Slovenska možno nie politickým, ale celkom iste spoločenským.
Preto len z politickej závislosti závisti, že vy ste neboli schopní zjednocovať, nespochybňujte našu ambíciu načúvať a radiť sa. Budeme celkom iste aj v tom ďalšom období v tejto politike pokračovať a čo sa týka práce teda samotného postupu a prístupu pri každej jednej novele z rezortu práce a sociálnych vecí, je ambícia je načúvať hlasu sociálnych partnerov na prvom mieste.
Z doterajšej diskusie som vyrozumel, že v podstate nie je nejaký zásadný problém s novelou prvého piliera. Myslím si, že na obsah ani nejaké veľké reakcie ako neboli, skôr boli výhrady k časovej účinnosti jednotlivých opatrení. No moja odpoveď - vychádzame z reálnych potrieb účinnosti, podrobných štatistických analýz a samozrejmá vec, že aj dohôd so sociálnymi partnermi. Treba povedať, že mnohé opatrenia nie sú s okamžitou účinnosťou, majú prechodné obdobia, vychádzajúc z toho, aby mnohé opatrenia nezačali platiť sekove ale postupnou metódou. Nie je to nič prekvapujúce, vo viacerých prípadoch ste to uplatnili aj vy v predchádzajúcom období. Mimochodom, čo sa týka tej časovej účinnosti, bolo to už povedané, ja len dávam do pozornosti, že aj vy ste predpokladali zmenu odchodu do dôchodku od roku 2016. Zmena valorizácie s tzv. Švajčiara na dôchodcovské ceny bol aj váš zámer, tak potom nechápem kritiku, ktorá tu bola hlavne v predchádzajúcom období, že ideme okrádať, ožobračovať dôchodcov ako takých. Som rád, že vo včerajšom vystúpení pán Mihál to dal na správnu mieru.
V prvom pilieri jednoducho riešime budúcnosť. Účinnosť a postupnosť je rozložená v čase a v obsahu, v mnohých prípadoch riešime vlastne veci, ktoré sa dotknú ďalšej generácie. Áno, zohľadňujeme aj demografický vývoj obyvateľstva, a preto nastavujeme novým spôsobom aj odchod do dôchodku. Na rozdiel od vás, priatelia z opozície, my to riešime, vy ste o tom tiež vedeli, ale neboli ste to schopní riešiť. Ak dovolíte, jedna poznámka k tomu, čo tu často zaznelo, kritika voči mojim kolegom, že v období, keď ste vy tento návrh predkladali do parlamentu, boli proti týmto riešeniam. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Predkladali ste len parciálny problém. Chýbal vám zásadný prístup a reforma aj prvého a druhého piliera, preto je celkom logické, že sa viacerí postavili odmietavo len k riešeniu problémov, ktoré sa týkajú prvého pilieru. Slovensko potrebuje reformovať aj prvý aj druhý pilier. V tom je tá zásadná zmena a ja celkom logicky chápem postup, vtedajšie hodnotenie obsahu návrhu a terajšie zmeny vzhľadom na to, že predkladáme ucelenú novelu. To, čo je podstatné, je skutočnosť, že nie je možné hovoriť o systémovej zmene z dlhodobej udržateľnosti bez zmien v prvom aj v druhom pilieri. A na tom trvám. Svedčí o tom deficit, a ten je 900 miliónov v prvom pilieri a treba povedať, že v takom to istom objeme aj v druhom pilieri. Áno, pán Mihál vypočítal, že sa to môže celá tá problematika, ktorú ponúkame do parlamentu, týkať až 3 miliónov ľudí. Nespochybňujem, ale vážené panie poslankyne, páni poslanci, len zodpovedná vláda môže mať ambície ísť riešiť problémy, možno nie vždy populárne, ktoré sa týkajú toľkých ľudí. To nie je populistická téma, to je, opakujem, naša zodpovednosť. Áno, potvrdzuje to slová, ktoré som aj predtým povedal a ktoré chcem aj teraz zvýrazniť, my nevnímame novelu tohto zákona absolútne politicky, a preto chcem dať prísľub, pripomienky, návrhy, ktoré vzídu a budú mať opodstatnenie vylepšovať tento zákon, budem pripravený prehodnocovať a prípadne aj podporiť. Ak nájde samozrejmá vec, takýto návrh podporu ctenej snemovni. Áno, potvrdzujem aj slová pána premiéra, sme pripravení po prijatí tejto novely spolupracovať aj na ústavnom zákone. Záleží nám na stabilite, ale na dlhodobej stabilite, a preto po prijatí tohto zákona chcem vyzvať všetky politické strany a požiadať ich, či sa chcejú na príprave ústavného zákonu podieľať.
Čo je však dôležité a čo by som chcel z tejto tribúny vyvrátiť, sú mnohé tvrdenia, ako som ich nazval, polopravdy a nepravdy, ktoré tu zazneli. Tvrdenie, že ľudia sa idú obrať o peniaze, že im berieme nasporených 5 miliárd z druhého piliera, pán Kaník, pán Štefanec, sú tvrdo zavádzajúce. Milí priatelia, veď vy sami tomu neveríte. My nejdeme riešiť nejakú retroaktivitu, my nejdeme brať peniaze, tie tam jednoducho ostávajú. Nikto sa nebude nasporených prostriedkov dotýkať. Toto chcem absolútne odmietnuť a treba povedať, že tu je veľmi zavádzaná aj verejnosť a práve preto dávam na to taký apel. To znamená, neberieme nasporené investície sporiteľom a neriešime v rámci tohto zákona retroaktivitu. Jednoznačne tvrdíme, že výpočet dôchodku je súčtom percent prvého aj druhého piliera, to znamená, že zmena pomerov nemá vplyv na celkový výpočet dôchodku, i keď, a to pripúšťam, že sú tu vplyvy z pohľadu miery solidarity, môžeme sa baviť o použití prostriedkov z rezervného fondu a ďalších vplyvov v prospech prvého piliera, ale čo by som rád chcel zvýrazniť, my neriešime a nechceme stavať otázku pri novele tohto zákona, akýsi súboj medzi prvým a druhým pilierom. Naopak, tvrdo odmietam akékoľvek úvahy o nejakých pyramídových hrách. Ja si osobne myslím, že si nezaslúžia ľudia, ktorí sú teraz na dôchodku a predtým 40 rokov tvrdo pracovali a odvádzali prostriedky, aby dnes boli pomenovaní za hráčov pyramídovej hry. (Potlesk.)
Druhý dôchodkový pilier, treba povedať a zopakovať, čo tu vo viacerých vystúpeniach bolo pomenované, bol zavedený ako kapitalizačný a príspevkovo definovaný s účinnosťou od 1. januára 2005 a za dobu účinnosti sa nevyvíja výkonnostne priaznivo. Bol zle nastavený, má nevhodnú skladbu sporiteľov a čistý pokles hodnoty majetku sa dá vyčísliť možno až vo výške 268 mil. eur. Jeho výnosnosť v porovnaní s dôchodkami v prvom pilieri za obdobie 2005 - 15 sa dá predpokladať nižšia o 18 až 20 %. Často tu zaznievali argumenty, že tá zlá výkonnosť bola spôsobená tzv. Madejovou novelou. Milí priatelia, mám tu konkrétne čísla, tzv. Madejova novela nadobudla účinnosť v lete v roku 2009. Aké sú čísla z hľadiska výnosnosti jednotlivých rokov? Najhoršie výsledky a treba povedať, že najhoršie investované prostriedky boli v roku 2008 - mínus 6,36 %, za sedem rokov je ročný geometrický priemer nasledovný. Valorizácia, to znamená zhodnotenie tzv. švajčiarskou metódou, to znamená 50 % vývoj miezd, 50 % vývoj cien, predstavuje ročný geometrický priemer 5,29 %. Druhý pilier v geometrickom ročnom priemere za tých 7 rokov fungovania predstavuje výnosnosť 1,22 %, hlavne tým, že v roku 2008 bol totálne zle zhodnotený. Len pripomínam, inflácia z hľadiska tých siedmich rokov ročného geometrického priemeru je vo výške 3,07 %. Toto sú konkrétne čísla. (Potlesk.)Porovnanie valorizácie dôchodkov v prvom pilieri so zhodnotením v druhom pilieri za roky 2005 - 2011, to nie sú "hausnumerá", to sú konkrétne čísla zo Sociálnej poisťovne. Výnosnosť druhého piliera za týchto sedem rokov je mínus 11,68 %, výnosnosť prvého piliera za týchto sedem rokov je plus 16,62 %. Priatelia, kto koho okráda?
Áno, tvrdím, druhý pilier bol zle nastavený, aj zle zavedený, jednoduchá odpoveď, nezodpovedá možnostiam výkonnosti našej ekonomiky, ale myslím si, že o tom vedeli aj jeho nastavovatelia v čase, keď pripravovali a keď navrhovali percento odvodu pre druhý pilier. Áno, urobil sa nábor, urobila sa kampaň, pán poslanec Kaník, veď dobre vieme, že aj za štátne peniaze, z úveru zo Svetovej banky sa robila 30-miliónová kampaň v tom čase, treba povedať, že mnohých ľudí ste získali, presvedčili, ja si dovolím povedať, že možno aj zaviedli, nedovolím si hovoriť o klamaní.
Priznám sa, že na poslednej 101. konferencii Medzinárodnej organizácie práce, ktorá sa uskutočnila v tomto roku, som mal záujem sa stretnúť so svojimi viacerými kolegami a hovoriť na tému ich skúseností, ktoré sa týkajú fungovania druhého, resp. prvého piliera. Chcem povedať jednu vec, že som si nevyberal partnerov, podľa toho do ktorého kostola chodia a ktorú politickú stranu vo voľbách volia. Mal som záujem získať objektívne, odborné informácie, rokoval som s poľským kolegom, chorvátskym, v poslednej miere, v neposlednej miere aj s českým kolegom, pretože oni pripravujú isté veci a treba povedať, že v tomto prípade sa mi zdá, že tí Česi boli v dostatočnej miere opatrní v niektorých veciach, čo možno že ocení budúcnosť. Ale treba povedať jednu vec, každý jeden mi argumentoval s tým, že bolo dôležité objektívne vysvetliť ľuďom, pre koho je výhodné a pre koho je nevýhodné vstupovať do druhého piliera. Odpovede: do 30 rokov sme povedali vtedy všetci povinne, lebo máte dostatok časového priestoru pred sebou, aby ste si vedeli nasporiť. Od 30 do 50 rokov bolo povedané dobrovoľne, zhodnoťte si každý jeden podľa svojho príjmu a možností, do akej miery to pre vás bude výnosné a výhodné. Ale nad 50 rokov hore bolo povedané unissimo: zo zákona nesmiete, pre vás to je nevýhodné, oklamali by ste sa. Pýtam sa, ako sme postupovali na Slovensku? Práve preto si dovolím povedať, že sme mnohých ľudí zaviedli.
Každopádne, čo však chcem povedať aj po týchto stretnutiach, vo všetkých krajinách Európy zostáva základný dôchodkový pilier priebežný a tak tomu bude ešte dlhšie obdobie aj na Slovensku, a to bez ohľadu na to, že aké modifikácie toho priebežného piliera v jednotlivých krajinách Európy sú nastavené.
Zaujal ma argument pána poslanca Kaníka, povedzte mi, pán poslanec, ako prispieva druhý pilier podľa vás k rozvoju zamestnanosti a ekonomiky. Prepáčte, ale moja odpoveď je, že nijako. Veď druhým pilierom ste neprispeli vôbec ani k rozvoju finančného trhu, ako to urobili Poliaci, i keď si uvedomujem, že poľský trh je úplne iný, ako je slovenský, to zas treba objektívne povedať. Druhý pilier mal prispieť k rozvoju burzy na Slovensku, máte pocit, že po siedmich rokoch jeho fungovania je táto burza rozvinutá? No určite nie. Pán Kaník, zarážajú ma vaše argumenty o potrebe riešenia demografie druhým pilierom. Moja odpoveď, druhý pilier nikdy neriešil demografiu, len diverzifikuje riziko, to tvrdia všetci renomovaní ekonómovia a v tomto prípade sa s nimi absolútne stotožňujem.
Prosím, nekritizujte nás, a to sa dotknem veľmi citlivej témy, ktorá sa týka úpravy odplát v druhom pilieri. Poďme trošku do histórie, nami navrhovaná úprava je ďaleko, ďaleko nižšia, hlavne v tých negarantovaných dôchodkových fondoch, ako bola nastavená u vás. To je jeden z dôležitých argumentov, my sme ju mali ambíciu nastaviť tak, aby bola motivačná, aby motivovala správcovské spoločnosti mať lepšiu výnosnosť, ktorá by mala byť v prospech sporiteľov ako takých. Našim prioritným cieľom je, aby príspevky sporiteľov boli čo najlepšie zhodnotené, len pripomínam, čo tu doteraz nebolo celkom povedané, že znižujeme aj poplatok za transfer a administráciu odvodov do druhého piliera, to znamená, že ľudia si v tomto prípade ušetria až 30 %. A na margo toho výpočtu, ktorý ponúkal pán Mihál, no treba povedať, že bral isté argumenty preňho z hľadiska spôsobu výkladu čo najvhodnejšie, pretože ten rozdiel v garantovaných a negarantovaných je tam veľmi vysoký. Ale čo je podstatné, a to chcem s plnou vážnosťou povedať, napriek tomu som pripravený akceptovať zmeny v odplatách pre dôchodcovské správcovské spoločnosti (potlesk) tak, aby celkový súčet prostriedkov správcov nebol vyšší, ako je doteraz. Áno, má byť vyšší jedine tam, čo som pomenoval, ak sa týka o vyššie výnosy a zhodnotenie prostriedkov, myslím si, že tam si to tie správcovské spoločnosti zaslúžia, lebo je to v prospech sporiteľov. Žiadne dohody s DSS-kami nemáme, môžem povedať, že som slobodný, čo sa týka možnosti rozhodovania, bez záväzkov k správcovským spoločnostiam, ak, samozrejme, rozhodneme, v tomto prípade, ctená snemovňa, budem to v plnej miere akceptovať.
Súčasťou môjho úvodného vystúpenia boli aj otázky, ktoré sa týkali návrhu novely zákona o sociálnom poistení, áno, je tam aj zmena vymeriavacieho základu ohľadom zvýšenia minimálneho vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby na platenie sociálneho poistenia. Cieľom týchto zmien, a to chcem zvýrazniť a štyrikrát podčiarknuť, je zámer dosiahnuť stav, aby živnostníci neboli na dôchodku odkázaní na sociálne dávky. Priatelia, čo sa týka počtu živnostníkov z hľadiska reálneho fungovania podľa Sociálnej poisťovne, je ich cez 300-tisíc, iná vec je evidencia, evidencia vzhľadom na vydanie živnostenského oprávnenia. 87 % všetkých živnostníkov doteraz platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, sú to všetko potenciálne na dôchodku odkázaní ľudia na štátne sociálne dávky.
Pýtam sa vás, je lepšie neriešiť teraz tento problém, hoci to vôbec nie je populárne, a budeme sa potom všetci alebo generácie po nás skladať na týchto živnostníkov na štátne sociálne dávky, aby mali z čoho žiť alebo aspoň prežiť? Nie je to potrebné teraz systémove riešiť? (Potlesk.) I keď, opakujem, nie je to populárne, ale je to zodpovedné! Chcem sa vás popýtať, za koho priatelia hovoríte? Dva mesiace som rokoval so živnostenskou komorou a so živnostenským zväzom. Pán Mihál, s kým ste rokoval aj vy, keď ste riešili otázku živnostníkov? Asi to boli len títo istí partneri. Áno, k nim si prizvali, bol tam pán Sirotka, malé a stredné podniky, boli tam zástupcovia, ktorí zastupovali živnostenskú obec tzv. slobodných umeleckých povolaní, jednoducho boli tam ľudia, ktorých si títo páni prizvali, a my sme ich akceptovali. To neboli jednoduché rokovania, to boli dvojmesačné vzájomné počúvania sa, predkladania argumentov a hľadanie východísk. My sme dospeli s nimi k zhode. Prezident živnostenského zväzu na Rade a solidarity vystúpil pred všetkými a povedal: "Ďakujem ministrovi, že nás počúval, nastáva nové obdobie, istý nový začiatok z hľadiska budúcnosti živnostníkov, lebo, chvalabohu, nebudeme musieť stáť v nejakých radoch a byť odkázaní na štátne sociálne dávky. Chceme mať dôstojnú starobu, dôstojný dôchodok." Ja som rád, že to akceptovali, a aj z toho miesta im chcem veľmi úprimne poďakovať.
Oceňujem, že sa po viacerých rokovaniach sme našli zhodu, hovorím ešte raz aj s komorou, aj so živnostenským zväzom. Otázka začlenenia dohodárov do okruhu sociálne poistených osôb s osobitnou úpravou pre študentov a poberateľov starobného a invalidného dôchodku má za cieľ štandardizovať a zrovnoprávniť podmienky v pracovnom procese. V návrhu zákona zjednocujeme aj obsah maximálne vymeriavacích základov pre platenie poistného na sociálne poistenie na úroveň 5-násobku priemernej mesačnej mzdy. Len chcem pripomenúť v Čechách je 6-násobok, máme veľa spoločného, to znamená, ako neponúkame riešenia, ktoré by boli neobvyklé v Európe, opakujem, ponúkam ešte rozmer, skúsenosť z Čiech, kde je 6-násobok.
No k dohodárom, po prvé za rok 2011 evidovala Sociálna poisťovňa celkom 532-tisíc dohodárov. Samozrejmá vec, to sa nedá povedať, že či to bolo 532 fyzických, ale to bolo 532 dohôd uzavretých, z toho bolo 320-tisíc bez súbehu a 212-tisíc v súbehu. Celkovo bolo týmto spôsobom vyplatených 795 mil. eur. Uvedomujem si, že táto oblasť má istú tradíciu v podmienkach bývalého Česko-Slovenska a po rozpade federálneho štátu aj v Čechách a na Slovensku. Dohody Európa ako taká nepozná. Sú riešené čiastkovými pracovnými úväzkami, to znamená úväzkami jedno, dvoj, jedna pätina, jedna desatina a podobnými, to je štandard, ktorý v Európe bežne beží. Áno, priznám sa, že som navrhoval úplne zrušiť dohody, vychádzajúc z postojov sociálnych partnerov na Rade solidarity a rozvoja som mal záujem prijať kompromis, a preto sme ponúkli iné riešenie. To riešenie súvisí s tým, že štandardizujeme odvody aj z dohôd mimo skupín sociálnych, a to sú študenti a dôchodcovia, dôchodcovia starobní a invalidní. Dá sa polemizovať o tom, do akej miery tých
25 rokov vystihuje tú problematiku, tú akoby som celkom viedol, tú odbornú debatu aj napríklad s pánom Mihálom, ale predsa len treba povedať jednu vec. Tretí stupeň vysokoškolského vzdelania ako nie je úplne zadarmo. Obligatórnu nárokovateľnosť doktorandi na verejných, to tu bolo povedané, 500, myslím, že po zložení nejakej skúšky až 600, 600, prosím? 600 eur ako majú. To znamená, že tu predsa len treba zohľadňovať aj tento faktor, ale treba povedať, že tu som pripravený na debatu a môžeme o tom polemizovať, do akej miery to všetkých postihuje. Treba povedať jednu vec. Ten klasický denný študent či už prvého, alebo druhého stupňa univerzitného vzdelania nemá obligatórnu nárokovateľnosť na nejaké štipendium, vieme všetci dobre, že to je skôr, buď je to z hľadiska vzdelania, alebo sociálnych aspektov, ale to tu nie je momentálne predmetom debaty. Ja len chcem pripomenúť jednu vec. Vedieme momentálne tvrdé tripartitné rokovania ohľadom prípravy novely Zákonníka práce. Odborári doteraz trvajú na tom, že dohody sa majú úplne vypustiť zo Zákonníka práce. To znamená, že ja musím vnímať aj faktor kompletne sociálnych partnerov ako takých, a preto si myslím, že toto, čo sme navrhli, je istý stupeň dohody, kompromisu, ktorý by mal čiastočne riešiť problematiku aj sociálnych, sociálnych partnerov.
Vážené páni, panie poslankyne, páni poslanci, treba povedať, že skutočne ma niekedy z niektorých tých vašich vystúpení dojíma záujem o chudobných ľudí alebo našich voličov v kontexte tohto zákona. Chcem vás ubezpečiť, my si ten kríž na tú kalváriu vynesieme sami a zodpovieme našim voličom, prečo sme to robili. Možno, že nás tam niektorí aj ukrižujú, ale o zodpovednosti je to. V tomto prípade je to zodpovednosti, nie o populizme. (Potlesk.) Nielen pred voľbami, my počas celého volebného obdobia jednoducho so svojimi voličmi komunikujeme, budeme komunikovať aj teraz. Som presvedčený, že ich budeme vedieť presvedčiť o potrebe týchto riešení, ktorých ponúkame, i keď pripomínam, že nie sú príliš populárne.
No a teraz smerom k vám, pani poslankyne, páni poslanci z opozície, pýtam sa, kto je zlodej dôchodcov? Alebo dôchodkov. Ten, kto ich systémovo rieši, alebo ten, čo populisticky zneužíva? (Potlesk.) Ten, čo vytvoril systém, ktorý znehodnocuje úspory sporiteľov? (Potlesk.) Áno, o 20 % okrádate a ten, kto okráda a podporuje toho, kto okráda, by sa mal cítiť spoluzodpovedný a spoluvinný. Opozícia na Slovensku potvrdzuje pravidlo - zlodej kričí, chyťte zlodeja. Zodpovednosť, nie populizmus, to je politiky druhej vlády Roberta Fica.
Dôchodkový systém je v dnešnej podobe neudržateľný, prispieva k prehlbovaniu dlhu, a to najmä zle nastaveným druhým pilierom, preto robíme zmeny a preto vás chcem poprosiť o podporu tohto návrhu zákona. Ďakujem pekne, že ste si ma vypočuli. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.8.2012 17:32 - 17:34 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým a menia a dopĺňajú niektoré zákony, vláda Slovenskej republiky v súlade so svojím programovým vyhlásením na roky '12 až '16 realizuje jednu zo svojich dôležitých úloh, a to je zabezpečenie dlhodobej finančnej udržateľnosti dôchodkového systému. Navrhnuté stabilizačné opatrenia nie sú len úzkou straníckou iniciatívou, ale sú prienikom názorov veľkej časti subjektov, sociálnych partnerov združených v Rade solidarity a rozvoja. Našli sme podporu aj v širších odborných kruhoch. Navrhované zmeny sa týkajú úprav v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri. Nie je možné oddeľovať opatrenia zabezpečujúce dlhodobú finančnú udržateľnosť dôchodkového systému bezo zmien v oboch pilieroch. Bezo zmien prvého priebežného piliera sa nedá zabezpečiť dlhodobá udržateľnosť, ďalší dôvod je demografický vývoj Slovenska.
Chcem zvýrazniť, že výpočet dôchodku je súčasťou percent prvého aj druhého piliera, preto zmena pomeru odvodov v prospech prvého piliera nemá vplyv na budúci dôchodok. Dôchodkový systém v dnešnej podobe prispieva k prehlbovaniu deficitu verejných financií a zvyšovaniu dlhu Slovenskej republiky. Ak tento systém nezmeníme, vyplácanie dôchodkov môže byť ohrozené.
Preto sa uchádzam o podporu k predloženému návrhu zákona o sociálnom poistení.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.8.2012 17:20 - 17:24 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, hneď úvodom by som chcel veľmi úprimne poďakovať všetkým tým, ktorí vystúpili v rozprave a vystúpili k veci. Vystúpili k veci, to znamená, že mali záujem diskutovať o tom, do akej miery sú splnené podmienky pre skrátené legislatívne konanie. Ja by som chcel ubezpečiť všetkých poslancov, že k vecným pripomienkam, ktoré v rozprave zazneli, budem mať záujem vystúpiť v rámci prvého, respektíve druhého čítania. Podrobne som si robil zápis a budem mať záujem k relevantným veciam, ktoré tu odzneli, zaujať stanovisko z pohľadu, z pohľadu predkladateľa vecného zákona, to znamená zákona o novele sociálneho poistenia. Čo sa týka veci ako takej, to znamená, k skrátenému legislatívnemu konaniu si dovolím skonštatovať, že sú splnené podmienky zo zákona o skrátené konanie. Chcel by som pripomenúť váženým poslancom, najmä z opozície, že veľmi málo vo svojich vystúpeniach hovorili k predmetu a dôvodu, ktorý viedol vládu k návrhu na skrátené konanie. A to súvisí najmä s makroekonomickým vývojom za prvý polrok tohto roku, na ktorý má veľmi konkrétny podiel aj terajšia opozícia, najmä čo sa týka kolapsu daňovej správy. Viaceré údaje, ktoré boli uvedené z hľadiska makroekonomických výsledkov, najmä štvrť miliardy výpadok z daňových príjmov je toho, toho konkrétnym svedectvom. Preto mi dovoľte, aby som na záver mohol konštatovať, že predmetný návrh zákona spĺňa zákonné požiadavky na skrátené legislatívne konanie. Vzhľadom na to, že hrozia hospodárske škody, mesačný posun účinnosti tohto zákona prinesie, nie do štátu alebo do štátnej pokladne, ale do Sociálnej poisťovne 40 mil. eur. Nie je to zanedbateľné pri terajšom vývoji makroekonomických výsledkov a pri schodku, ktorý je takmer 500 mil. eur. Pretože tieto prostriedky budú potrebné menej na požičiavanie, na vyrovnanie schodku pre Sociálnu poisťovňu vzhľadom na deficit prvého aj druhého piliera. Tento podiel má svoj bezprostredný vplyv aj na riešenie deficitu HDP, a čo je dôležité a čo by som rád podčiarkol a v kontexte tohto som očakával, že budú viaceré vystúpenia znieť aj na dlh Slovenskej republiky, pretože tu sme sa spoločne zaviazali ústavným zákonom o dlhovej službe, že dlh Slovenskej republiky nebudeme mať spoločne záujem prehlbovať.
Preto vás žiadam, vážené poslankyne, vážení poslanci, o podporu tohto návrhu zákona.
Skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 3.8.2012 9:37 - 9:40 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vám poprial príjemný deň. Z poverenia vlády Slovenskej republiky predkladám návrh vlády Slovenskej republiky na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona predkladáme vzhľadom na nepriaznivý vývoj daňových príjmov ako aj niektoré nekryté výdavky štátneho rozpočtu. Súčasný stav verejných financií je vážny a je nevyhnutné vykonať čím skôr opatrenia na zabránenie ďalšieho rastu jeho negatívneho vplyvu. Podľa aktuálnej prognózy, najmä daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku oproti rozpočtu nižšie o štvrť miliardy eur. Pri takomto rastúcom deficite je nevyhnutné prijať urýchlené potrebné korekčné opatrenia, ktoré sa dotknú už nastávajúcich mesiacov tohto roku.
Vláda Slovenskej republiky v materiáli Správa o makroekonomickom vývoji a vývoji verejných financií za prvý polrok 2012 a predikcii vývoja do konca roka deklarovala záväzok dodržať hlavný fiškálny cieľ vlády na rok 2012 stanovený v rámci rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 14 v podobe deficitu verejnej správy vo výške 4,6 % HDP. Zároveň sa zaviazala prijať dodatočné opatrenia v objeme 498,2 milióna eur.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 461/2003 Zb. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, obsahuje niekoľko konsolidačných opatrení, ktorých urýchlenou realizáciou sa prispeje k naplneniu deklarovaného záväzku. Vzhľadom na uvedené skutočnosti hrozia štátu značné hospodárske škody, čím je naplnený dôvod na skrátené legislatívne konanie uvedené v § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Skončil som, pani podpredsedníčka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.8.2012 15:08 - 15:09 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Len zopakujem to, čo som tu už dva- či trikrát v pléne hovoril. Na septembrovú schôdzu Národnej rady je navrhnutá informácia, ktorá sa týka celého komplexu vývoja makroekonomických výsledkov za prvý polrok vrátane celého komplexu návrhu opatrení. Bude to samostatný bod rokovania tejto Národnej rady. To nie je nič nové, čo hovorím, táto skutočnosť je známa poslancom Národnej rady.
Ale podstatné, čo je treba povedať, pán poslanec, a povedal som včera, že by som očakával od vás ďaleko väčšiu sebareflexiu, je skutočnosť, že vy a váš stranícky kolega ste zlikvidovali finančnú správu. Otázka je, bola to náhoda? Bol to účel? To asi zistia orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa touto problematikou budú následne zaoberať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.8.2012 14:59 - 15:03 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, v prvom rade mi dovoľte, aby som poďakoval za vašu otázku. Na úvod mi dovoľte krátku poznámku.
Domnievam sa, že v prípade, ak mi kladiete otázku, ktorej podstata je vysvetlenie môjho predchádzajúceho výroku, tak je nevyhnutné, aby ste môj výrok citovali korektne. Žiaľ, interpretácia môjho vyjadrenia z minulého týždňa je natoľko nepresná, až demagogická, že to hádam ani nemôže byť náhoda, pán poslanec.
Ako iste viete, minulý týždeň som na otázku médií, či plánujem návrh na skrátené legislatívne konanie, jednoznačne odpovedal, že nie. Neplánujem predložiť na rokovanie vlády takýto návrh. Keďže toto moje vyjadrenie následne potvrdili už aj dnes známe skutočnosti, považoval som a doteraz považujem za samozrejmé, že o zmene môjho názoru nemôže byť ani reč. Včera pri rozprave o návrhu na skrátené legislatívne konanie som na túto tému dvakrát sa vyjadril v rozprave a pomenoval jasné skutočnosti.
Pán poslanec, viete, že som predložil do parlamentu návrh novely zákona v riadnych termínoch, ktoré určuje rokovací poriadok. Dokonca bolo to približne dva týždne predtým ako prvé čítanie, presne 6. júla, to znamená pred otvorením konkrétnej, teraz prebiehajúcej schôdze Národnej rady.
Takže dovoľte mi ešte raz tu v pléne informovať tých, korí ešte nie sú ani po dvoch dňoch prerokovávania témy skráteného legislatívneho konania plne informovaní, že som ako predkladateľ iniciatívne nežiadal o skrátené legislatívne konanie.
V nadväznosti na skutočnosť, že v pondelok 30. júla bola na mimoriadnom rokovaní vlády predložená Správa o negatívnom vývoji štátneho rozpočtu a makroekonomických výsledkoch za prvý polrok, z ktorých vyplýva výpadok pol miliardy eur, najmä z výpadku daňových príjmov, ako aj ďalších negatívnych a vami - a to podčiarknem a zdôrazňujem - spôsobených ekonomických skutočnostiach, vláda okamžite na základe týchto skutočností prijala celý komplex mimoriadnych a nevyhnutných opatrení.
Ak sa chcete pýtať na konkrétne dôvody výpadku v daňových príjmoch, odporúčam vám vycestovať za vaším kolegom pánom Miklošom na Kanárske ostrovy, možno na Hawai, možno na olympiádu, kde trávi svoj aktívny čas, zatiaľ čo vy tu kladiete otázky, na ktoré by vám mal odpovedať on.
Vláda prijala celý komplex opatrení na elimináciu zlého vývoja deficitu štátneho rozpočtu, opatrenia sa týkali všetkých rezortov, Fondu národného majetku vrátane odporúčaní pre obce a mestá. Jedným z mnohých prijatých opatrení bol aj návrh na skrátené legislatívne konanie zákona 461, ktorého urýchlené, urýchlením účinnosti máme šancu znížiť tento veľmi vysoký výpadok a deficit cca o 40 mil. eur.
Ja som súčasťou tejto vlády, plne rešpektujem toto konsolidačné rozhodnutie, podporil som ho vrátane svojej osobnej zodpovednosti. Myslím si, že všetci máme spoločný záujem, ktorým je neprehlbovať, ale, naopak, znižovať deficit verejných financií a dlh Slovenskej republiky. Pripomínam vám, že sme len nedávno spoločne prijali ústavný zákon o dlhovej brzde, resp. rozpočtovej zodpovednosti. Vzhľadom k tomu, že ste zlikvidovali finančnú správu, musíme prijímať aj takéto rozhodnutia.
Skončil som, pani podpredsedníčka. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.8.2012 14:43 - 14:44 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som osobne toho názoru, že Zákonník práce by sa nemal často novelizovať. Preto osobne predpokladám, že ak prijmeme túto novelu, ktorá svojím obsahom nie je až tak rozsiahla - opakujem ešte raz, hlavný cieľ je vyrovnať tú nerovnováhu, ktorá je v neprospech zamestnancov, a ja osobne vnímam Zákonník práce ako základný pracovnoprávny kódex na ochranu zamestnanca, ak tento cieľ dosiahneme teraz, tak nepokladám za potrebné, aby sme v priebehu tohto volebného obdobia opätovne tento zákon novelizovali. Pretože si myslím, že bude zabezpečovať regulárne podnikateľské prostredie, nebude brániť konkurencieschopnosti v rámci podnikania. Bude to štandardný európsky zákonník.
Skryt prepis