Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.12.2012 o 14:26 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.2.2013 10:56 - 10:57 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Dámy a páni, dovoľte mi, aby som predniesol spravodajskú informáciu k tomuto zákonu.
Uvedený poslanecký návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady v stanovenej lehote, čím boli splnené podmienky určené § 72 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku, teda doručenie návrhu najmenej 15 dní pred schôdzou Národnej rady, na ktorej sa uskutočňuje jeho prvé čítanie.
Konštatujem, že uvedený poslanecký návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky všetky náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada sa uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený poslanecký návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady z 9. novembra 2012 č. 293 a podľa § 71 rokovacieho poriadku navrhujem, aby poslanecký návrh zákona prerokovali tieto výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby určené výbory predmetný poslanecký návrh zákona prerokovali v termíne do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 7.2.2013 15:42 - 15:46 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Ctené dámy, vážení páni, mám štyri interpelácie.
Prvá je pre pána ministra hospodárstva, ktorého interpelujem ohľadom podozrení z neefektívneho nakladania s finančnými prostriedkami Fondu národného majetku. Podľa zverejnených údajov v médiách vzniká totiž podozrenie, že tento úrad, ktorý má čoskoro zaniknúť, plytvá peňažnými prostriedkami na nákup softvéru aj hardvéru, ktorých využitie je otázne. Z pôvodnej sumy 10 000 eur sa vyšplhali investície do informačných technológii až skoro na pol milióna eur. Na jedného pracovníka vychádzajú investície v prepočte až na 40 000 eur.
Ďalej sa podľa zverejnených informácií javí, že Fond národného majetku vynaložil na nákup softvérových licencií až štvornásobne viac, ako je potrebné. Fond národného majetku tak isto nevedel hodnoverne preukázať takzvané zlepšenie počítačového systému za 190 000 eur.
Uvedené informácie vyvolávajú obavy, že vo Fonde národného majetku sa narába s finančnými prostriedkami vysoko nehospodárne, a preto touto interpeláciou žiadam ministra hospodárstva o odpoveď.
Druhá interpelácia je pre pána ministra financií, ktorého interpelujem ohľadom podozrení z neefektívneho nakladania s finančnými prostriedkami pri obstarávaní služby aplikačnej podpory pre štátnu pokladnicu za 1 061 000 eur od vopred určeného dodávateľa. Týmto žiadam o odpoveď, či bola urobená štúdia ekonomickej výhodnosti zvoleného postupu a či by nebolo ekonomicky výhodnejšie vytvorenie nového softvéru, ako aj zverejnenie alternatív nákladov možných postupov. Odvolávanie sa na autorský zákon a nezverejnenie ďalších možností vyvolávajú totiž podozrenie z neekonomického nakladania s finančnými prostriedkami.
Ďalšie dve interpelácie sú rovnakého znenia. Interpelujem pána ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, pána Richtera a pána ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Lajčáka, keďže uvedená záležitosť sa pohybuje medzi týmito ministrami, ministerstvami, a zatiaľ sa, nedošlo k riešeniu.
Takže prvá interpelácia na pána ministra Richtera. Interpelujem ohľadom vzájomného bezvízového pracovného styku pre mladých ľudí s Taiwanom. Takýmto spôsobom môžu mladí ľudia zo Slovenska získať nové pracovné i životné skúsenosti a rozvíjať tak svoju osobnosť. Zavedenie takéhoto bezvízového pracovného styku pre mladých ľudí má aj pozitívny efekt na ekonomiku, podporu cestovania a tvorbu pracovných miest.
Preto si dovoľujem požiadať pána ministra o odpoveď, v akom stave je predmetná záležitosť a požiadať o podporu realizácie tejto idey.
Rovnakého znenia mám interpeláciu na pána Miroslava Lajčáka, podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí. Pre poriadok ju tiež prečítam.
Pán minister, interpelujem ohľadom vzájomného bezvízového pracovného styku pre mladých ľudí s Taiwanom. Takýmto spôsobom môžu mladí ľudia zo Slovenska získať nové pracovné i životné skúsenosti a rozvíjať tak svoju osobnosť. Zavedenie takéhoto bezvízového pracovného styku pre mladých ľudí má aj pozitívny efekt na ekonomiku, podporu cestovania a tvorbu pracovných miest.
Žiadam o odpoveď, v akom stave je predmetná záležitosť, a požiadať chcem o podporu realizácie tejto idey.
Čiže interpelácia rovnakého znenia. Verím, že uvedená záležitosť sa pohne dopredu a bude úspešne vyriešená. Viem, že sa netýka len tejto jednej krajiny, ale viacerých krajín, s ktorými podobné záležitosti riešime.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2013 14:06 - 14:07 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Ďakujem aj pánovi poslancovi za faktickú. Nuž stav zamestnanosti sa nezlepší, pán poslanec, keď sa budú predkladať také zákony, ktoré presadzuje vaša vládna strana. Presadili ste zrušenie rovnej dane, zvýšenie daní odvodov, zhoršenie Zákonníka práce a logickým výsledkom je nárast nezamestnaných. Veď len za december, za posledný mesiac, keď boli zverejnené čísla, odišlo zo Slovenska 13 500 pracovných miest. To je, ako keby jedno stredne veľké mesto odišlo zo Slovenska. Ten stav je skutočne zarážajúci. Treba riešiť nezamestnanosť. My sme to viackrát navrhovali, aby o nezamestnanosti sa hovorilo. Ale nezamestnanosť nevyriešime tak, že vytvoríte nový štátny úrad a budete hádzať krabičkami z jednej strany na druhú. Bohužiaľ, práve neefektívnosť vo verejnej správe podporovaná takýmito úradmi znižuje dôveryhodnosť vlády a je výsmechom slušným ľuďom, ktorí platia vyššie dane, odvody, poplatky a musia sa skladať stále väčšími a väčšími čiastkami na túto vládu.
Ja si dokonca myslím, že výsmechom je aj nominácia pána vicepremiéra Vážneho, ktorý má priamu zodpovednosť za neslávne predražený tender elektronického mýta, že nielen táto funkcia, ale aj nominácia pána Ľubomíra Vážneho je niečo, čo sa vám skutočne nevydarilo. A na vašom mieste by som na to naozaj nebol hrdý. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.1.2013 14:01 - 14:05 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Dáma a páni, dnes tu veľa kolegov nevidím teraz, pán minister aj všetci milí hostia, čo sú na balkóne, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k predloženému návrhu zákona.
Nežijeme v jednoduchej situácii na Slovensku, rastie nezamestnanosť, ktorá je najvyššia od mája 2004, mesiaca, keď sme vstúpili do Európskej únie. Vláda zaviedla ozdravný balíček, ktorým zvyšuje dane, odvody, poplatky, tento rok o vyše 1,137 mld. eur. Na každého občana Slovenska to znamená, že bude doplácať na vládu tento rok 210 eur. V tejto situácii vznikol nový úrad, úrad, ktorý nepotrebujeme. Úrad, ktorý samotný podpredseda vlády, ktorý obsadil pozíciu šéfa tohto úradu, nazval, že je úradom, ktorý mu vymyslel predseda vlády. Budem citovať slová pána vicepremiéra Vážneho. Doslova povedal, že pán Fico mu povedal nasledovné: „Vymyslel som ti post podpredsedu vlády.“ Je zarážajúce, že v situácii, keď všetci musia šetriť, či sú to domácnosti, či sú to firmy, či sú to mestá a obce, tak vláda nešetrí, práve, naopak, zvyšuje si počet svojich nominantov, počet svojich teplých miest. A začala tým, že vytvorila 6 nových štátnych tajomníkov, pokračuje tým, že vytvorila post ďalšieho člena vlády, dokonca na úrovni vicepremiéra. Teraz mu presúva kompetencie z ministerstva dopravy.
Stojí za takisto povšimnutie, že v jednom z rozhovorov pán vicepremiér Vážny na otázku, či sa môže stať, že počas svojho pôsobenia nerozbehne ani jeden projekt, tak pripustil, že, áno, môže sa to stať. Čiže sám podpredseda vlády hovorí, že tento úrad vlastne je zbytočný. Hovoria o akýchsi kvázi stratégiách, kvázi investíciách, ale, bohužiaľ, bez výsledkov, bez žiadnej zodpovednosti za narábanie s verejnými zdrojmi, bez akejkoľvek zodpovednosti za veci verejné. Nie je to veselé konštatovanie, ale je to konštatovanie, ktoré je určite namieste, o tom som presvedčený, totiž že vláda, aj keď jej predseda obdivuje údajne Jánošíka, ku ktorému sa hlási, tak sa správa antijánošíkovský, pretože chudobným berie a bohatým, najmä tým svojim, rozdáva, rozdáva teplé miesta, rozdáva napríklad dotácie na udržanie pracovných miest, čo sme tu v minulosti nemali za žiadnej vlády. Preto považujem tento zákona za zbytočný lebo už funkcia vicepremiéra vlády je zbytočná.
Dovolím si preto, dámy a páni, navrhnúť podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku, aby sa nepokračovalo v rokovaní o tomto návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.1.2013 13:08 - 13:09 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem pekne, pán predseda. Keďže sme znepokojení nielen rapídne rastúcou nezamestnanosťou, ale aj úvahami kľúčových investorov o odchode zo Slovenska, žiadam, aby do programu bol zaradený bod Informácia predsedu vlády o stave rokovaní s U.S. Steel. Taktiež žiadam, aby predseda vlády predložil písomnú správu s tým istým obsahom.
Ďakujem
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.12.2012 17:25 - 17:25 hod.

Ivan Štefanec
Ďakujem, pán predseda, milé kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som vám, ako aj všetkým ľuďom dobrej vôle na Slovensku poprial požehnané Vianoce a do nového roku pevné zdravie, veľa úspechov a spokojnosti. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2012 14:53 - 14:54 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán podpredseda Figeľ hovoril o tom, komu zákony Ficovej vlády pomáhajú, komu nie. Na jednej strane na Slovensku máme stále viac a viac nezamestnaných, ktorí doplácajú na politiku vlády jednej strany. Máme stále viac ľudí, ktorí cítia zvýšené dane, odvody, poplatky. A na druhej strane pár vyvolených, ktorým vláda dáva darčeky. Vlastne predseda vlády mal pravdu, keď hovoril o tom, že jeho zákony dopadnú len najbohatších. Vtedy sme si mysleli, že to bude zvýšenými daňami. Dnes vieme, že jeho zákony dopadnú na najbohatších tým, že ich odmení. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2012 14:26 - 14:26 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán poslanec Přidal to vyjadril veľmi presne. Mňa napadá v tejto súvislosti veľmi zaujímavý výrok Roberta Fica, ktorý tvrdil, že jeho súčasná vláda je bez škandálov. Pritom škandálmi sú jeho zákony, ktoré predkladá do tejto Národnej rady. Je až zarážajúce, že posledný deň rokovania Národnej rady sa venujeme takémuto škandalóznemu zákonu. Tento návrh zákona je dôkazom, že SMER nevládne, ale SMER poslúcha svojich sponzorov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2012 17:23 - 17:25 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Ďakujem všetkým kolegom za faktické poznámky. K pánovi poslancovi Brockovi, nuž to riešenie bude možno v diskusii o jednej zdravotnej poisťovni.
Verím, že aj na tú tému sa strhne diskusia, ktorá je tak isto potrebná.
K pánovi poslancovi Madejovi, ktorý teraz nepočúva, ale rád mu to vysvetlím. Spomínali ste, pán poslanec, index globálnej konkurencieschopnosti. A hovorili ste aj o zbere údajov. Sám ste použili termín apríl tohto roka. Od februára boli posielané dotazníky, zber bol po voľbách, 10. marca boli voľby. Index globálnej konkurencieschopnosti meria percepciu vnímania toho, čo sa deje okolo. Čiže zmeral v stave súdnictva to, čo čaká od tejto vlády. Index globálnej konkurencieschopnosti sa pozerá dopredu. Či budeme mať lepšie školstvo, lepšie dane, pracovné právo, lepšie súdnictvo. A index globálnej konkurencieschopnosti, najmä čo sa týka nezávislého súdnictva, meria aj to, či sa udejú nejaké zmeny za vašej vlády a za šéfovania Štefana Harabina na Najvyššom súde.
Pán poslanec, keď hovoríme o tomto indexe, za šesť rokov sme klesli z 37. na 71. miesto. To viete sami najlepšie. Z tých šiestich rokov to bola z drvivej väčšiny vaša vláda, keby ste sa chceli pozerať dozadu. Ale ja by som stále viac a viac uvítal vaše riešenia, ktoré by posúvali súdnictvo aj ďalšie dôležité oblasti na Slovensku dopredu. A tie riešenia zatiaľ, bohužiaľ, nevidím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.12.2012 17:10 - 17:19 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Ctené dámy, vážení páni, pán minister nám trošku opeknel, tak pani ministerka, rád vás tu vítam. Dovoľte mi, aby som povedal pár slov na tému justícia. Justícia do veľkej miery ovplyvňuje stav podnikateľského prostredia, stav toho, koľko budeme mať na Slovensku pracovných miest, či bude práca odchádzať, alebo prichádzať na Slovensko. Pán spravodajca vo svojom vystúpení hovoril, že diskusia na túto tému je rozvírenie akejsi pokojnej hladiny. Nuž dovolím si nesúhlasiť s tým, pretože vieme, že v súčasnosti máme na Slovensku najvyššiu nezamestnanosť od roku 2004. Od júla 2004 máme najvyššiu nezamestnanosť. Musíme hovoriť o tých príčinách, hľadať, prečo to tak je, a prinášať riešenia práve, aby sme zlepšili tento neradostný stav. Samozrejme, že je to aj kvôli daniam, odvodom. Samozrejme, že je to kvôli zlému pracovnému právu, ale je to aj kvôli zlej situácii v súdnictve, kvôli zlej vymožiteľnosti práva, kvôli situácii s nezávislosťou súdnictva, ktorá je až kritická.
Pomôžem si niekoľkými štatistikami, dámy a páni. Už viackrát spomínaný index globálnej konkurencieschopnosti nás zaradil na 71. miesto na svete v tomto roku, mimochodom, pred šiestimi rokmi sme boli 37. Jednou z položiek, ktorá nás ťahá dolu, je práve nezávislosť súdnictva. V poslednom hodnotení sme boli najhoršie v Európskej únii hodnotení v tomto porovnaní. Čo sa týka nezávislosti súdnictva, sme najhorší v Únii! A keby len to, pri pohľade na túto tabuľku nás predbehli nielen kandidáti do Únie, ale aj rozvojové krajiny. Za všetkých menujem Ugandu, Tanzániu, Zimbabwe, Mali, Mauretániu. Podľa nezávislých hodnotení, podľa svetového pohľadu v týchto krajinách je lepšie súdnictvo ako na Slovensku. Skutočne aj to dokazuje fakt, že niečo je tu zlé, situácia je kritická. A treba sa dívať dopredu, namiesto neustálych osočovaní, kto za to môže. Je realitou, že za posledných dvadsať rokov veľa zmien nenastalo s výnimkou poslednej vlády Ivety Radičovej, keď pani ministerka, teraz exministerka Žitňanská predkladala sériu zákonov, ktoré mali spoločného menovateľa, tlak na súdnictvo cez verejnú kontrolu.
Osobne si myslím, že práve to je spôsob, ako zlepšiť tento stav. Ďalší index, index podnikateľského prostredia hovorí o tom, či sa na Slovensku podniká lepšie alebo horšie, a od roku 2001 sa každého štvrť roka pýtajú tých, ktorí tvoria pracovné miesta, podnikateľov, manažérov, čo sa na Slovensku zlepšilo a čo zhoršilo? Tento index sa skladá z tridsiatich položiek, z ktorých jedna položka je vymožiteľnosť práva a funkčnosť súdnictva.
Dámy a páni, toto je najhoršie hodnotená položka, ktorá má najnižší stav za posledných už teraz jedenásť rokov. Realitou je aj skutočnosť, že index podnikateľského prostredia v skutočnosti dnes je na najnižšej úrovni od roku 2001, čiže inými slovami percepcia podnikateľov je, že dnes sa najťažšie podniká na Slovensku od roku 2001. A jedným z dôvodov, mimochodom, tým najhoršie hodnoteným dôvodom, je zlá vymožiteľnosť práva a nefunkčnosť súdnictva. Aj to bol zrejme dôvod, prečo v tzv. wishliste pred poslednými parlamentnými voľbami sa na poprednom mieste objavila požiadavka od tvorcov pracovných miest, aby vymožiteľnosťou práva a funkčnosťou súdnictva, zlepšením v tejto oblasti sa zaoberali všetky parlamentné strany.
V poslednom období sme boli svedkami skutočne škandalóznych rozhodnutí, ktoré nenechávajú chladným žiadneho slušného človeka, ktoré evokujú dozvuky mečiarizmu. Je dobrou správou, že mečiarizmus odmietli občania v parlamentných voľbách ešte v roku 2010, ale je realitou, že najmä v súdnictve sa toho veľa nezmenilo. Považujem za dozvuk mečiarizmu, keď sa dozvedám, že pán exprezident Kováč sa má ospravedlniť Ivanovi Lexovi, aj keď všetci vieme, že čo bolo spôsobené Mečiarovými amnestiami.
Považujem za dozvuk mečiarizmu, keď Mečiarov nominant Štefan Harabin si sťažuje na svoju údajne zlú povesť a všetci sa mu máme skladať. Popritom, ako už viacerí rečníci povedali, je evidentne dokázané, že existuje dokonca v spise nahrávka jeho rozhovoru s Bakim Sadikim. A je do neba volajúce, že už takmer rok a pol nemáme generálneho prokurátora a že pán prezident ignoruje rozhodnutie tejto snemovne, ktorá legitímne zvolila generálneho prokurátora. Aj to prispieva k neistote, aj to prispieva k stavu na Slovensku, ktorý vytvára pocit neistoty. Aj keď boli sľubované istoty v posledných parlamentných voľbách a súčasná vládna strana práve s touto filozofiou uspela.
Je smutným faktom, že na čele Najvyššieho súdu za 24 hodín sme mali menovaného expolitika, ktorý bol ministrom spravodlivosti, a takmer rok a pol nemáme generálneho prokurátora, a teda že pánovi prezidentovi akosi vyschlo pero.
Nezávislosť súdnictva neznamená nekontrolovateľnosť. Preto je potrebné hovoriť o stave súdnictva aj na pôde parlamentu, preto je potrebné prichádzať s návrhmi riešení.
Ako som spomenul, užitočnou cestou je tlak verejnou kontrolou. Ešte pred desiatimi rokmi sme si nevedeli predstaviť, že budeme mať zákon o slobodnom prístupe k informáciám, cez ktorý sa dozvedáme mnohé informácie a vytvárame tlak na verejných predstaviteľov. Ešte pred tromi rokmi sme si nevedeli predstaviť, že budeme mať zmluvy na internete. A dnes máme omnoho viac informácií, ako sa narába s verejnými zdrojmi, ako sa narába s peniazmi občanov. To boli dôležité kroky na to, aby tu bol verejný tlak na politikov správať sa slušne, správať sa korektne. Som presvedčený, že práve tento tlak chýba stále v súdnictve, a preto sme svedkami takých rozhodnutí, ako to bolo v tomto roku.
Preto očakávam zo strany ministra spravodlivosti aj celej vlády takéto konania, ktoré pomôžu zlepšiť stav súdnictva. Očakávam, že reformy, ktoré začala pani Lucia Žitňanská, budú pokračovať, a nie, že ministerstvo spravodlivosti bude prešľapovať na mieste.
Je deväť mesiacov po voľbách, vláda, bohužiaľ, v tejto oblasti nebola aktívna. Je to oblasť, ktorá - či chceme, alebo nechceme - je veľmi citlivo vnímaná občanmi, úplne právom, ale ešte raz to poviem, je to oblasť, ktorá priamo vplýva na stav zamestnanosti, respektíve nezamestnanosti na Slovensku.
Preto budeme veľmi pozorne sledovať kroky vlády a budeme kontrolovať vládu aj v tejto oblasti nielen preto, aby sa zlepšili služby súdnictva pre občanov, ale aj preto, aby na Slovensku situácia, čo sa týka pracovných miest, bola stále lepšia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis