Ďakujem, pani predsedajúca. Vážený pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, pár poznámok k tomu, čo sa rozvírila nebývala debata nad zákonom, ktorý mnohí označujú za zlodejstvo desaťročia, pätnásťročia, storočia. Rozmýšľal som, keďže sa tu dejú rôzne strategické manévre o tom, akým spôsobom má prebehnúť táto posledná schôdza tohto roku, a medzičasom sme mali dve poslanecké grémia a poslanecké grémia podľa mňa nemali byť o tom, ako...
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážený pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, pár poznámok k tomu, čo sa rozvírila nebývala debata nad zákonom, ktorý mnohí označujú za zlodejstvo desaťročia, pätnásťročia, storočia. Rozmýšľal som, keďže sa tu dejú rôzne strategické manévre o tom, akým spôsobom má prebehnúť táto posledná schôdza tohto roku, a medzičasom sme mali dve poslanecké grémia a poslanecké grémia podľa mňa nemali byť o tom, ako bude prebiehať ďalej táto schôdza, ale či tento vládny návrh v skrátenom legislatívnom konaní bude stiahnutý, alebo stiahnutý nebude. Mám pocit, že všetci opoziční poslanci zúčastnení na poslaneckom grémiu trvali na tom, aby tento návrh zákona skrátený bol a potom sme sa mohli baviť o parametroch časovej následnosti a či skončíme v stredu, alebo skončíme v nejaký iný deň. Nestalo sa tak. Dostali sme jediné stanovisko a to bolo, že máme legitímne právo rozprávať tuná v pléne.
Ja sa teda zamýšľam, či legitímny nástroj filibusteringu by sa možno teraz na 2.05 hod. nehodil a nerozprávať o tomto návrhu zákona až do konca tohto rokovacieho dňa do 3. hodiny. Pretože skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu zákona je podľa mňa, a nič osobné, pán minister, reálna drzosť. Čo sa nám stalo a vývojom, ako sme sa dostali na koniec roka 2012? Ja mám skutočne v čerstvej pamäti, ako som tento rok začínal. Bolo 1. 1. 2012, a je taká ľudová múdrosť, "ako na Nový rok, tak po celý rok", a organizovali sme spolu s Dodom Hlinom, alebo s pánom poslancom Hlinom a ďalšími jeden z prvých protestov proti Gorile. Hovorí sa, "ako na Nový rok, tak po celý rok" a Gorila sa nám celkom elegantne vrátila do "na biele dňa", ako sa hovorí, a to dokonca priamo do parlamentu, priamo do tejto siene zákonnosti.
Ja by som sa skutočne pripojil k tomu a všetkým tým výzvam a dúfam, že vyčerpávajúca záverečná reč pána ministra obháji predmetné sporné body, ktoré sú v odseku 6 a 9 tohoto návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní, a čo teda naozaj vedie vládu predkladať pod rôznymi rúškami a pod rôznym - rôznym -, pod jednoduchým úmyslom zlacnieť cenu elektrickej energie alebo urobiť nejaký poriadok s obnoviteľnými zdrojmi, prináša návrh zákona, ktorý hovorí o tom, že dostane jedna finančná skupina 27 mil. eur počas pätnástich rokov, jednu miliardu rok po roku.
Opakovali to tu všetci rečníci a ja som skutočne rád, že to neprebehlo potichu a že táto drzosť, ktorá prišla, sa zastavila počas piatkového rokovania tohto pléna. Nevieme z opozície tento návrh zákona zastaviť. Dokonca predseda parlamentu na grémiu povedal, že nevie to urobiť ani on.
Je to vládny návrh zákona, a teda sa obraciam na jediného zástupcu vlády, či existuje teda reálna možnosť, aby ste tento návrh zákona stiahli.
Ja dávam a pripájam sa k procedurálnemu návrhu pán spravodajca, aby tento návrh zákona bol stiahnutý z rokovania parlamentu. Myslím si, že neznesie ani opravu a nebudem dávať procedurálny návrh na to, aby bol vrátený ministerstvu na prepracovanie, pretože tu vystúpil okrem tejto agendy, ktorú tu spomínal pán poslanec Hlina, alebo pán poslanec Lipšic, ktorý otvorili tento problém, aj pán poslanec Huba a ten z úplne iných príčin vysvetlil, prečo je návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní problematický.
Počas tejto diskusie som sa dopočul od poslancov vládnej strany, bohužiaľ, iba vo faktických poznámkach, o histórii Paroplynového cyklu, o tom, kto, čo rozkradol, a zahrabaní v histórii do nemoty opakovať jednu mantru, kto, čo sprivatizoval. Ja vám teda poviem, páni poslanci SMER-u, kto, čo sprivatizoval, už nie je téma, tu už nie je čo sprivatizovať! Ale viete, čo privatizujete? Viete, čo zostalo? Zdroje, ktoré vám každoročne platia daňoví poplatníci. A daňoví poplatníci tieto zdroje platia s dobrým úmyslom, že budú reálne použité na obhajobu ich záujmov a nie obhajobu záujmov Penty! Vy privatizujete týmto zákonom to, čo vám tu tí občania Slovenskej republiky, ktorí vám dali obrovskú dôveru, a toto privatizujete týmto krokom! Vy sa nemôžete už zakrývať ani pod témou SPP, kedy predávate jedinú ziskovú hodnotu J&T, inej finančnej skupine, a nechávate to stratové Slovenskej republike. A keď to bude stratové, kto to bude dotovať? No budú to zase dotovať len tí istí daňoví poplatníci.
To isté robíte tu. Čo sa tu dá sprivatizovať, keď je všetko sprivatizované? No dá sa tu sprivatizovať iba to, čo každoročne vyberieme na daniach a odvodoch od ľudí. Privatizácia pod vládou Roberta Fica sa deje na privatizácii rozpočtu! Už nie je čo privatizovať, tak sa láskavo spamätajme, pretože toto kričí do neba. Nazval som to drzosťou a veľa poslancov SMER-u mi hovorí, prečo tu chodím ako nahnevaný lev. No preto tu chodím ako nahnevaný lev, lebo sa druhýkrát, najprv na výbore, kde absolútne pošliapajúc všetky reálne a slušné metódy prijímania zákonov v legislatívnom procese, predložíte pred dvomi mesiacmi niečo, našťastie to legislatívne dobabrete, tak sa to teda na výbore v tajnosti, však, pán Kondrót, nedostane na rokovanie pléna. No tak teda príde iná drzosť! Príde drzosť, že s nulovými nákladmi, s nulovým dopadom na verejné financie, sami to v tej dôvodovej správe máte napísané, tu predkladáte skrátené legislatívne konanie, predkladáte ho v časovej tiesni. Táto schôdza má, všetci poslanci aj poslankyne majú legitímne právo prežiť dvadsiateho štvrtého v rodinnom kruhu, takže na nás tu cez grémia tlačia, že aby sme teda skončili v stredu. Táto debata je legitímnou agendou opozície, lenže toto není opozičná agenda. Nedávajme jej nálepky opozičnej, pravicovej, ľavicovej, akej! Táto agenda je bez nálepiek, táto agenda je reálna, táto agenda je o ľuďoch, o 27 mil. eur, o miliarde ročne, ktorú dostane Penta, môže písať čokoľvek. Toto otváranie a robenie lživého obrazu, mediálneho obrazu o tom, že pomáhame ľuďom a na druhej strane im vyťahujeme z vrecka miliardu pre Pentu? Penta neskrachuje! Ten Paroplynový cyklus bude fungovať ďalej, pôjde, len menej zarobia. Končí im zmluva. Končí im zmluva, tak my teraz si tu ideme nohy a krk dolámať, aby sme im nabehli a obhájili ich záujmy.
Mne sa tu v tomto parlamente ani nechce sedieť, pretože 1. 1. sme na námestí hovorili, že volič nie je hovno. A pán Haščák, ktorý toto povedal, a je to napísané, tak teraz mu toto idete spraviť a každým jedným hlasovaním a možno nestiahnutím tohoto návrhu zákona im toto presne odkážete. A viete čo? Či už to mal vo volebnom programe Dodo Hlina, alebo každý jeden individuálny poslanec z nášho klubu a každá jedna strana, ktorá v parlamente je, či už vaša, alebo akákoľvek iná pravicová, alebo ako ich budeme volať, tak hovorili o obhajobe verejného záujmu. Nato tu sedíme. Kde je verejný záujem? Kde je verejný záujem teraz?! Vy stále kričíte, že niekto sprivatizoval niečo a není čo. Vy privatizujete jediné a riskujete, že fakt ten plynový hrniec vybuchne. Hovorí to tu často Dodo, myslím, Hlina, že tlakujete, tlakujete a zvyšujete tlak na všetkých ľudí.
Aký sociálny zmier?! Aký sociálny zmier pri tomto zákone?!
Históriou privatizácie a nekonečným vykrikovaním, kto, čo tu sprivatizoval, a obráťte sa na právu stranu a obráťte sa na ľavú stranu. Kde je pán Blaha? Kde? V boji proti korporáciám, v boji proti kapitálu. Teraz tu máme návrh zákona, ktorý nič iné nerobí, len nabieha presne na tému toho, proti čomu, si myslím, že akýkoľvek sociálny demokrat by mal bojovať. Preboha, v tomto sme mali záruku. Ja, hovoril to tu pán poslanec Procházka, čo boli tie, tie parametre toho, že budeme veriť, že budeme veriť tomu, že 83-členný mančaft, -členný tím nebude už musieť po štyroch rokoch, nechcem povedať šafárenia a neefektivity, že už teda bolo toho dosť a teraz máme možnosť pri tak bohatom mandáte čosi s tou krajinou urobiť. Nastaviť tie pravidlá tak, že za mnou niečo zostane. Lenže je tu reálny strach, že toto celé má vydržať do apríla 2014, kedy budú prezidentské voľby. Apríl 2014, všetky parametre rozpočtu, hovorili sme tu mnohí, smerujú len tam. Rozpočet, ktorý niekto označil, že je rozpočtom päť D. Päť D, možno šesť.
Ja vás chcem teda vyzvať aj teraz v piatok poobede a nechcem vás zdržovať, nerobte to, pre živého boha, nerobte to! Veď "ako na Nový rok, tak po celý rok" tá Penta proste nemá právo zarábať viac, ako zarába. Načo? Načo? Načo zo štátnych peňazí dotovať čosi, čo dotovať nie je treba.
Je jedno, kto to sprivatizoval. Ja som to nebol! Ťažko sa mi to počúva. Obviňujú vás, že sme s vami v koalícii, lebo im to pripomíname úplne rovnako. Obviňujú nás z toho, že, že chceme nejaké ľavicové riešenia, pravicové riešenia. Viete, čo len chceme? Rozumné riešenia! (Potlesk.) Chceme riešenia, ktoré prichádzajú k tomu, načo sme tu všetci: obhajoba verejného záujmu. Kde tu nájdete obhajobu verejného záujmu? V akom bode?
Čo sa teda stane, keď neurobíte to, že to prijmete v skrátenom legislatívnom konaní? Vysvetľujte a povedzte, lebo toto otvára nieže otázniky, toto kričí! Za týmito vetami sú proste výkričníky.
Myslím si, že každý jeden, ktorý v pléne parlamentu vystúpi, by mohol vniesť sem, či už je to z vládnej legislatívnej iniciatívy, alebo akejkoľvek inej, poslaneckej, návrh, ktorý má v sebe podtitul, ak teda neodporuje nejakým európskym normám a ak má nejaké stanoviská z rozpočtových dopadov, aby obhajoval v nejakých bodoch verejný záujem. K tejto správe by sme mali predsa len doplniť čosi a to je záujem Penty! Akým spôsobom toto ovplyvní financovanie tejto finančnej skupiny. Potom by možno svietilo až do neba, čo sa tu teraz chystá.
Mám pocit, že o tomto sa dá z tohto miesta hovoriť hocikoľko. Odtiaľto, prenášajúc kamerami, sa to dostane možno medzi pár voličov. Stojíme v mediokratickej alebo médiami formovanej spoločnosti a tam teda prichádzajú dôležité marketingové nástroje. Ich prejavom je tlačová správa Penty. Vyvolávať umelý spor. Vyvolávať umelý spor medzi Pentou a vládou. Hovoril to tu Igor Matovič. Veď my teraz bojujeme proti Pente. Včera ešte nie. Včera išli v rovnakom, v rovnakom tomto súzvuku, aby náhodou si to niekto nevšimol. Vďaka poslancom ako Dodo Hlina a ako Daniel Lipšic, všetka česť, ktorí toto otvorili a ne-do-vo-li-li, aby toto prešlo dnes počas prvej hodiny, o deviatej, po nočnom rokovaní o školstve - a toto je nebezpečné, toto je tá stratégia. Stratégia toho, že keď nám tak na grémiu oznamovali v utorok, tiež som sa zamýšľal, že načo dávajú rokovanie o tretej po hodine otázok? Veď tam je skrytý záujem! Veď tam je čosi, aby sme mohli pustiť nočné rokovanie. Koľko tu bolo poslancov? Sme sa prihlásili úplne všetci do rozpravy. Bolo tu deväť poslancov a ani nikto zo SMER-u. Spravodajca a pani predsedajúca Zmajkovičová. Koniec, dosť.
Nechcete sa náhodou k tomuto vyjadriť? Váš inštitút skráteného legislatívneho konania, ktorý je ohnutý a zneužitý, vážení páni poslanci, aby sme, aby sa toto prijalo rýchlo a možno bez debaty? Viete, čo je aj záverom toho poslaneckého grémia? Že možno druhé čítanie bude o 30 dní. Tak načo potom skrátené legislatívne konanie?! A prečo sme spravili to, že to bude možno o 30 dní? No lebo tu vznikla táto debata.
Mám, mám pocit, že by ste mohli skutočne v rámci apelu o tom, nie do nemoty sa hrabať v privatizačných kšeftoch mečiarovských, prvej, druhej vašej vlády, prvej, druhej Dzurindovej, vašej vlády. To už nikoho nezaujíma, všetko je privatizované! Jediné, čo ľudí zaujíma, ako bude naložené s prostriedkami, ktoré platia z každého jedného nákupu, ktoré platia zo svojich miezd, čiže tvoria štátny rozpočet. To ste ešte nikto z politikov nesprivatizovali, štátny rozpočet sa tvorí vždy v roku. Toto chcete vy teraz privatizovať.
Mňa nezaujíma debata ani jedného občana Slovenskej republiky nezaujíma debata o tom, kto Pentu sprivatizoval. Ja som to nebol, náš politický subjekt to nebol. A je falošná! Je falošná, lebo je falošná preto, že sa nezaoberá tým, čo idete urobiť s prostriedkami, ktoré vyberiete od ľudí. To ešte privatizovať môžte. To hovoria ľudia, že na toto by sme mali dohliadať. (Reakcia z pléna.)
Dobre, do nemoty. Kto to bol? Čo sa stalo v minulosti? Ja sa pýtam, čo teda bude do budúcna? Vy máte mandát, ste tu osem mesiacov, aj to už je minulosť, by the way.
A chcel by som skončiť na záver tým, že v Trnave, v mojom rodnom meste, sa uskutočnil váš kongres a tam išli mediálne vyjadrenia. Jedno z najdôležitejších, z ktorých sme sa stretli, bolo, že ste vláda bez káuz. Neviem, či ste vláda bez káuz doteraz, ale odvolávali ste generálnu riaditeľku RTVS s úmyslom politicky ovplyvniť médiá verejnej služby. V bode rôzne na výbore pre médiá a kultúru. Ale nechajme to tak. Keď aj do toho kongresu by sme skutočne uverili tomuto, tomuto konštruktu, tak ste to museli povedať týždeň dopredu, lebo dnes ste vláda s kauzou lex sused alebo lex nájomník. Však? Alebo neviem, ako to nazveme, neviem, ako to médiá nazvú. Neviem, ako ten mediálny diskurz o tomto pôjde a ani ma to nezaujíma v súčasnej podobe. Či sa už zakrývate tým, že tárajte si, čo chcete, do volieb ďaleko a naši voliči vedia a poznajú a nejako im to vysvetlíme. No ja si myslím, tak ako tu často rozpráva Dodo Hlina, netlakujte ten hrnec, lebo pukne a on sa, on sa vezie aj na nás.
Preto tu kričíme, lebo viete, čo sa stane, keď vy tu schválite rozpočet? Nejde informácia poslanci SMER-u schválili rozpočet. Ide informácia, poslanci schválili rozpočet, parlament schválil rozpočet. Ten, s ktorým my nesúhlasíme. To je mediálny diskurz. S týmto robíte a robíte to veľmi obratne.
A myslím si, že mali by sme sa zamyslieť nad tým, aby odtiaľto neišla správa, že parlament nabieha Gorile. Tu mrzli ľudia na námestiach po dvadsiatich rokoch v masovejších počtoch o tom, že tu je finančná skupina, ktorá bola v byte vypočutá, kanadský novinár dva roky chodil s prosíkom, aby niekto uverejnil a aby sa niekto tým zaoberal, až to vybuchlo. A vybuchlo to a dostali to medzi oči politické reprezentácie krížom-krážom.
A tu sa často bavíme po chodbách o úrovni a výške poslaneckého mandátu v spoločnosti. No ale keď tu my budeme nosiť alebo brať od lobistov ich tašky, kde majú paragrafové znenia, tuším pán Lipšic sa pýtal, poslanec Lipšic, na to, že či trestné oznámenie naňho a tento zákon písal ten istý právnik. No ak je tu takéto podozrenie, tak potom sa teda pýtam, aká je úroveň a výška poslaneckého mandátu? Žiadne slová ako, ako chrapúni, ako to, že tu niekto si teda dal o jeden pohárik viacej a menej, neublížia poslaneckému mandátu tak ako toto.
Veď kto iný má už stáť za tými voličmi, keď sú tu korporácie, tí sú není volené, tie fungujú na iných parametroch, kto má stáť ako ten volený zástupca? No ale keď sa títo spoja, korporácia a volený zástupca, je ich tu 83 a zahlasujú, ako hovoril Dodo, pozor, pohov, zraziť opätky, hlasujeme, no tak potom fakt stráca akúkoľvek dôveru. Parlament je inštitúcia s najmenšou dôverou. A toto jej tú dôveru teda nezvyšuje. Ani nezvýši. A dúfam, že do budúcna vám garantujem, ak tento zákon prejde a prejde aj prvým čítaním, už debata, či sa to druhé čítanie bude o 30 dní, je, je, je mimo tému, ak tento zákon prejde, tak si dám tú robotu a na každom jednom stretnutí s občanmi, nie SPP, nie privatizácia a hentí privatizovali a títo, ale toto. Toto vás usvedčuje, tak ako hovoril Igor Matovič, ja veľmi neverím mediálnemu obrazu, lebo dávno neplatí to, že čo je v novinách, je aj Písmo sväté.
Ale čakal som na konkrétne činy. Keď ste nastupovali, pán minister, fakt vás často obviňovali kvôli nejakým vašim bytovým pomerom z toho, že môže prísť k problému s Pentou. Ale ak k nemu má prísť a ak máme tomuto uveriť, musia prísť činy. A toto je čin. Ten návrh zákona je čin a nie je v tom nič osobné. Proste zaujíma ma prečo. Pre boha živého, v čase konsolidácie a tlačení a otáčaní každého eura, suma, ktorá je takmer polovičná na to, aby mohli dostať tí učitelia to 10-percentné požadované zvýšenie, sa dáva na Paroplynový cyklus Pente. Je to tak a som zvedavý na konštrukty a mediálne obrazy a budem sa snažiť tento lživý mediálny obraz, ak to naozaj pôjde v duchu sporu medzi Pentou, ktorá akože to nechce, a vládou, ktorá napriek tomu to teda presadila, tak budem všetko robiť, aby som tie lživé okamihy tohoto odhalil. A myslím si, že u nás v klube Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti to bude robiť každý jeden do nohy.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis