Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2016 o 14:22 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2016 16:19 - 16:21 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Viskupič, rozprával si takmer 45 minút a veľmi si sa nadýchol, keď vošiel predseda vašej strany, rozdal pokyny pánovi Baránikovi a vám, aby ste ťahali čas a rozprávali už zo zúfalstva o niečom, čomu ste ani sám nemohol rozumieť. Stalo sa už opakovane, že vojde Igor Matovič, rozdá lístky, aby ste ťahali čas v diskusiách a rozprávali niečo, čo už dávno nemáte pripravené, a vyzývali na veci, ktoré sami robíte. Tak ako je tu opakované, to, čo ste robili, zabúdate, ako ste sa správali. Mňa ste opakovane vyzvali na slušnosť. Počul ste dnes len reakciu na to, ako sa správal váš predseda. A ešte raz vám hovorím, že ja nie som žiaden skunk a svojho otca milujem. A nie ja som začal urážať, ale vy. A viete, stále vnášate tú istú taktiku. Vydráždite nás, rozdávate facky, potom dostanete a trasie sa vám spodná sánka.
Chcem vám povedať, že áno, dali sme sa dokopy normálni ľudia v koalícii a budeme presadzovať normálne veci. Nie bláznovstvo, hystériu, škaredé slová, urážky. Viete, ste jeden z tých štyroch, ktorí politický systém využívajú, aby zarábali milióny. Vy sa bojíte, aby náhodou niekoho v tej strane neodvolali, a presne tak isto vystupujete v parlamente. Charizma, osobnosť. Chcel by som vidieť, keby v tej vašej strane bolo 600 ľudí. Aspoň 600. Ako by ste vy štyria obhájili svoje posty. Nie, vy tam ostanete. Budete si deliť peniaze, zneužívať, klamať verejnosť a urobíte z toho, čo je strana, len sektu. To je presne vaša komunikácia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2016 14:22 - 14:24 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Takže ešte raz, ďakujem za reakcie. Pán Dostál, nemusíte ma vyzývať. Dole neboli žiadne prístupové listiny, boli to umelo vytvorené listiny kvôli tomu, aby boli dané do vitrínky. Práve som dal taký pokyn, že nájde sa miesto aj na listiny, ktoré túto udalosť deklarujú, ale tie listiny, ktoré boli dole, nimi neboli.
Po druhé. Viete, Igor Matovič dosiahol dnes svoj znova mediálny výstup, kde využil svojho otca. Ja neviem, či jeho oco žije, či nežije, ani neviem, či zomrel na rakovinu, ale ja som desať dní tŕpol, že či ju nemám. Ale nikdy by som mediálne neotočil tú vec spôsobom. V tejto sále pán Matovič povedal niekoľkokrát, že som špina, skunk, zlodej. Skunk povedal opakovane vo svojom prejave. A ešte mimo môjho otca spomenul aj sestru, aj mamu. Ešte tú jednu výhodu mám, že ešte vždy som oproti nemu lepší. A tak sa zamyslite, keď mňa vyzývate, pani poslankyňa, na slušnosť.
A čo som urobil? Pomohol som vo veľa technických zabezpečeniach, aj vám konkrétne. To som urobil. Áno, sledujem tu aj nájazdové plošiny, technické veci, pomoci, starám sa aj o lustre, aj o vaše nové stoličky, starám sa o všetko. O to, čo by sa predseda Národnej rady starať mal. Snažím sa každú polhodinu prijímať veľvyslancov a pracovať, aj zaskakovať kolegyňu, ktorá je na materskej. To všetko sa snažím, popri tom cestovať do Poľska, do Rumunska a všade inde. Nie som tu naveky, ani sa netrasiem o to, či som tu alebo nie. Ale keď budem mať mandát a dôveru ľudí, budem to robiť s najlepším vedomím a svedomím. To, že urážal niekto mňa v tejto sále osobne?
A prepáč, pán poslanec Kollár, statusy, aký som trapko, ty sa za mňa nemusíš ospravedlňovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2016 11:19 - 11:35 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Tak na úvod poviem jednu vetu za nás všetkých koaličných poslancov a poviem ju preto, aby ste vedeli, že sme jednotní. Pretože my dokážeme prekonať aj rozdiely, napriek tomu, že sme v koalícii, sme sa nezlúčili. Spája nás jedno, to je rozum, racionalita, jeden cieľ, aby Slovensko nemalo hanbu na európskej politickej scéne. Rozdiel slovníkov, aké používate vy, od skunka cez šťal, ale uvedomte si, a máte malé deti, videl som ich na bilborde, čo povedia, keď uvidia svoju mamu tak rozprávať (potlesk). A v mene nás, poslancov Národnej rady (potlesk), v mene nás, poslancov Národnej rady, koalície dávam odkaz všetkým tým vyvrheľom v tom ústave, ak sa to dialo, že im sľubujeme, že budú potrestaní. (Potlesk.)
Často zneužívate deti, témy. Vaše mítingy spôsobili skrvavenie ľudí. Jeden z vás vyfackal človeka, nech je, aký chce. Čo by ste robili, keby Robert Fico vyfackal novinára?! Čo by ste povedali Andrejovi Dankovi, keby po jeho mítingu v Terchovej ostala skrvavená žena?! To je vaša politika. Urážať, z 27 minút vystúpenia človeka, ktorý má plné ústa našich sloganov, ktorý svojou exhibíciou zakrýva to, že si vytvoril stranu, ktorú používa na cucanie štátnych peňazí, urážky, ktorému nejde o nič iné (ruch v sále), ktorému nejde o nič iné, len o urážky, ktorý mi zatelefonuje, že mi poradí, ako môžem byť premiér a chce sa so mnou cez víkend stretnúť. (Potlesk.)
Ja, predseda SNS, najstaršej politickej strany, sa snažím SNS znovu dostať tam, kde je. Pretože keď SNS bola v parlamente a štandardné strany, ktoré urobili chyby, priznávam, a zhoršili štát, tak také zhluky náhodných ľudí, ktoré vy ste dali dokopy, ktorí často nevedia, čo je poslanecké grémium, tak také dostali parlament, kde sú. Začalo to SaS-kou, pokračovalo vami. Vy neviete, čo je politická zodpovednosť. Vy neviete, čo je to sadnúť si za stôl. Vy viete po voľbách povedať: "No veď ten Danko, s ním by sa dalo, poďme vytvoriť vládu." Ale za chrbtom budete bodať dýku. Budete urážať. Ja neviem, kto je váš otec, ani či vás bil, ani ma to nezaujíma. (Potlesk. Reakcie z pléna.)
A ešte jednu vec. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim. Reakcie a krik z pléna.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Páni poslanci! (Krik v sále.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Ešte jednu vec. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Ukľudnite sa! (Krik v sále.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Dovolím si teraz povedať nahlas... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Ukľudnite sa! (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Dovolím si... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim. Reakcie z pléna.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán Matovič! (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Dovolím si... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matovič! (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
... pokračovať, pán poslanec.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Vás musíme tiež koľkokrát počúvať, tak zneste slová aj iného! (Reakcie a krik z pléna.) Ukľudnite sa! Ukľudnite sa!

Danko, Andrej, predseda NR SR
A viete, čo vám poviem? (Vyslovené s pobavením.) To som chcel vyvolať, lebo vy ste rozprával o mojom.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matovič! Upozorňujem vás niekoľkýkrát. (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Takže poďme, poďme k rokovaciemu poriadku. Všetci tí, ktorí chceme, aby štát fungoval, všetci tí sa musíme spojiť, aby sme ľudí, ktorí tak urážajú druhého človeka, vyvolávajú emócie a sami ich nezvládajú a potom sú takí hulváti v pléne, tak sa správajú za, pred nami, vyhrážajú sa kolegom, ako ich to bude mrzieť, vyhrážajú sa vyšetrovateľom, policajtom (potlesk), to má zmeniť rokovací poriadok! (Doznievanie potlesku.)
A poviem verejne, mám toho plné zuby, tých urážok, tlačoviek každého poslanca ku všetkému, k ústavu, k téme, ktorú zneužívate. Áno, nech konajú orgány činné v trestnom konaní, nech koná systém, ale na to musí nejaký systém fungovať. (Reakcie z pléna.) Skúste, skúste naozaj, aby sme racionálne rozprávali o rokovacom poriadku.
Rokovací poriadok vznikol na základe iniciatívy, áno, priznávam sa, mojej a z poverenia pracovnej skupiny ľudí, ktorí tu dvadsať rokov pracujú a ktorí dnes s úžasom niektorí pozerajú, kam sa Národná rada dostala. Dal som vyšpecifikovať všetky oblasti, ktoré Národná rada so svojimi problémami a život priniesol. Dal som urobiť naozaj komparatistiku, ak sa to niekomu ťažko vyslovuje (reakcia z pléna), komparatistika je porovnávacie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec!

Danko, Andrej, predseda NR SR
... áno, a poprosím vás ešte raz, aby som mohol dopovedať svoju vec, pretože sami hovoríte, že my nie sme hrdí, odborní, slušní, ale pozrite sa potom zo záznamu, ako vy reagujete dnes na moje vystúpenie.
Chcem povedať nahlas, nie je žiadnym porušením demokracie, ak sa stanoví limit na vystúpenie. A zaznelo to niekoľkokrát, že poznajú rokovacie poriadky štátov taký limit. Tá demagógia, že opozícia nebude mať zastúpenie vo vedení Národnej rady. Dnes koalícia za to nemôže, že nemáte zastúpenie vo vedení Národnej rady. A spôsobujete si ho sami. Keď niečo sa snažíme vysvetliť, okamžite to pretáčate do emocionálnych vystúpení, do urážok. Zneužívate deti, zneužívate kauzy, veci na to, aby ste zúfalo upútavali politické body.
Dnes, v čase, kedy Národná rada potrebuje naozaj prijímať zákony, a ja chápem, že vás ide v SaS-ke roztrhnúť, že SNS zruší daňové licencie, že SNS zvýši paušálne výdavky, že SNS pomôže kúpeľníctvu, že SNS sa dohodne so SMER-om aj vo veciach strategických firiem a ďalších vecí. Vy sa nemusíte báť o program Slovenskej národnej strany. A ja na rozdiel od vás sa nebojím o to, či som tu, alebo nie. O tom rozhodnú voliči, o tom rozhodnú ľudia. A ja som len rád a dávam na to silu po tých ťažkých veciach, ktoré som zažil, že ľudia nás povzbudzujú, že nám dávajú podporu aj v týchto zmenách. Prepáčte, nebudem už tie slová opakovať, ale skúste sa naozaj niekedy zamyslieť nad tým, že či je dobré v prvej šore mať horalku v ústach. Aj keď sa to stalo fenoménom, horalka, tričká, tu nie je problém rokovania Národnej rady, problém je to, že nám nedovolíte pracovať. Problém je to, že blokujete naše iniciatívy svojimi exhibíciami, teátrami, ktoré naozaj sa s jediným cieľom tu dejú, že vás zaujíma rokovanie Národnej rady len do druhej, kým majú médiá uzávierku. Potom sa stratíte. (Potlesk.)
Robíte tlačové besedy, exhibície, prenosy online. Vy tu nie ste kameramani, vy ste poslanci Národnej rady. Médiá robia prenosy, nie vy. Ale jednu vec, ktorú vás naozaj chcem poprosiť, ja vás chcem jednu vec poprosiť, neurážajte kolegov osobne. Ide z vás zlo, z vás dvoch ide zlo. Zlo. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matovič, niekoľkýkrát vás upozorňujem, neskáčte, hej?

Danko, Andrej, predseda NR SR
Hej? No. Je to ťažké nemať dostatok lásky v detstve, no. (Smiech v sále. Potlesk. Reakcia z pléna.) Je, teraz je.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Galko, na vás sme tu čakali, môžte sa ukľudniť?

Danko, Andrej, predseda NR SR
Aspoň niekedy nástroj svätí prostriedky a aspoň sme videli pravú tvár. Tú, ktorú skrýva Igor Matovič pred novinármi.
Dovoľte mi, aby som pokračoval v ustanoveniach, ktoré dnes oceňuje predseda českého parlamentu. Ustanovenia, s ktorými sa dnes zaoberajú predsedovia parlamentov, ktorí sa sem chystajú na návštevu.
Tak ja poviem, čo robievam, prečo to nemôžem počúvať, keď ma osobne uráža. Od jednej mám každú polhodinu prijatie veľvyslancov. Pripravujem a pozval som sem a chcem mať poriadny rokovací poriadok, predsedov všetkých parlamentov. Vypočul som si svoje o silných národných parlamentoch, čo si to dovoľujeme, počas neformálnej schôdze. Minulý týždeň som preto obehával, predtým Rumunsko, Poľsko a kontaktoval všetkých predsedov parlamentov. Pretože čo im chcem povedať? Že dokážeme nájsť cestu národných parlamentov k Európskemu parlamentu a ako jeden z prvých parlamentov v tomto ustanovení rokovacieho poriadku budeme mať možnosť priamo, aby v pléne Národnej rady vystúpili europoslanci. Aby sme si vypočuli a priblížili sa ich iniciatívam, práci. A keď sa o tých krokoch, ktoré priblížia a zjednotia Európu vo veciach, ako je Schengen, vo veciach, ktoré je treba spojiť, bavím, prepáčte, vidím nadšenie. Naposledy pána predsedu Ramačku, ktorý povedal, že je to dobrý, my sa o to tiež pokúsime. A to je niečo, čo mi za to stojí. Z hľadiska rokovacieho poriadku teda máte ustanovenie, ktoré umožní jasne a taxatívne vystúpiť. Dokonca z úst podpredsedníčky SaS zaznela veta, je to fantastické. Škoda, že to nepovie pred kamerou.
Z hľadiska podávania pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov často zaznievajú návrhy pri rokovaniach, ktoré ani sám, kto ich prednáša, nevie presne špecifikovať obsahovo, textovo. Z hľadiska iných ustanovení, možností zrátania účasti poslancov sme sa snažili, aj niektoré veci z hľadiska registrácie, zjednodušiť. Ale, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, sme v prvom čítaní. Ešte je možnosť a ja ešte raz prosím opozíciu, ktorú ani raz som nevidel pri návrhu paragrafového znenia, ktoré aj ju trápi. Ešte vždy je možnosť. A ja prosím opozíciu, aby osobne neurážala vo svojich vystúpeniach politickú stranu, najmä moju, SNS, kvôli tomu, že sa snažím robiť poriadok a sa za to nehanbím. Takým istým správaním som urobil poriadok s ľuďmi podobným vám, ako bol Slota. V SNS. Také isté správanie, také isté hulvátstvo, taký istý štýl. A bojoval som s tým, zmenila sa strana a ja verím, že tak zmením aj niektoré správanie spoločnosti a že tento rokovací poriadok zabezpečí minimálne disciplínu spôsobom, akým je možný. Niektorým pánom poslancom by nepomohli žiadne represné nástroje. Niektorým pánom poslancom aj keby sme dali putá, zapchali ústa, nepomôže nič. Ale nech tých pánov poslancov hodnotí verejnosť. Nech tých pánov poslancov pri voľbách, tak ako nás všetkých, zhodnotí volič.
Prial by som si, ale možno len v tom najhoršom sne, aby niektorí z vás aspoň skúšobne 5 minút v tom rýchlom sne boli premiérmi, ako by ste sa správali k ľuďom. Keby ste mali moc. Vy po nej túžite, ale boli by ste zlí, pretože ste útoční, agresívni, osobní, pretože nič iné neviete. Ženie vás nenávisť. A ja chápem, že nie sú ľudia v spoločnosti, ktorí inklinujú k takému stavu. Sám som išiel do politiky, pretože som mal plné zuby určitého správania, arogancie moci štátu, ale v každom prípade som prišiel a niektoré veci sa mi darí meniť. A rozdiel medzi tým, čo vy rozprávate, a medzi tým, čo my robíme, je, že my sme si dokázali potlačiť svoje niektoré programové veci, aj svoje egá na to, aby sme si sadli. To vy nedokážete. Vy nedokážete si sadnúť ako lídri. A ja vždy hovorím, že ťažko je dnes hovoriť o opozícii, pretože opozícia neexistuje. Je to exhibícia jednotlivcov. Celý ten stav atakov, útokov je k tomu, aby sa človek dostal na vašu úroveň.
Nikdy v živote nebudem už niektorých poslancov vyslovovať meno, pretože tie osobné veci a tým spôsobom, ako to chcem deklarovať, je to, že sa netreba správať ako oni.
Bavme sa o veciach praktických. Je tu dnes rokovací poriadok, ktorý zabezpečí rovnaké práva opozičným aj koaličným poslancom, a kto rozpráva niečo iné, tak klame. Je tu rokovací poriadok, ktorý nie je v rozpore so žiadnymi ustanoveniami a je ešte oveľa benevolentnejší ako rokovacie poriadky iných štátov. Nevznikal na zelenej lúke, je podložený prácou právnikov, odborníkov, konzultácií. Konzultácií o právnom systéme, porovnávaním. Je to rokovací poriadok, ktorý môže vniesť poriadok, ale nevyrieši všetky problémy. Nevyrieši myslenie niektorých poslancov, nevyrieši to, že niekto tu môže povedať, ešte raz, skunk, šťať. Pani poslankyňa, krásne slovo, krásne slovo. Opakujem ho len preto, aby ste si uvedomila nabudúce, že to slovo patrí niekde inde. (Potlesk.)
Vážení poslanci, ja veľa z vás si vás ctím, aj v opozícii. Ináč rozprávate v kuloároch, ináč štyri oči, ale je medzi vami aj veľa slušných ľudí. Veľa slušných ľudí, medzi ktorých považujem aj Richarda Vašečku. Ale aj Richard Vašečka povie, že nesúhlasí s prejavmi Igora Matoviča. A Richard Vašečka, jeho poslanec, to povie v rozhovore a verím, že to nepoprie (rečník sa obracia na osloveného), že má problém so správaním svojho poslanca a predsedu. O mne to moji poslanci nepovedia. O mne moji poslanci nepovedia nič také za mojím chrbtom.
Pán Vašečka, pán Vašečka, vracali sme sa z návštevy Svätého otca, mali ste 15-minútový monológ o tom, aký Igor Matovič je neslušný človek. (Potlesk.) Takže poprosím vás, rozprávajte to, čo rozprávate, verejne. A to nebol osobný rozhovor, tam sedelo viac ľudí, takže si dovolím povedať, lebo ja esemesky, rozhovory, nahrávania, udávania, trestné oznámenia, ja tak nežijem. A bolo by na čo dávať. Takže vás poprosím, keď niečo rozprávate, pozrite sa aj vy do zrkadla, urážajte vtedy, keď ste schopní prijať urážku, a bojujte zbraňami, ktoré naozaj, ako sa hovorí, kto akými zbraňami bojuje, takými môže zhynúť. Ja bojujem férovo, slušne, stojím si za rokovacím poriadkom a verím, že prinesie zmenu. A verím ešte jednej veci, že niektorých vás z opozície naša politika, slušná politika vytlačí z parlamentu a že ďalšie obdobie tu nebudete. A o tom rozhodnú voliči.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.6.2016 13:58 - 13:58 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Ďakujem spoločnému spravodajcovi.
Otváram rozpravu o tomto bode programu. Ako prvý je prihlásený predseda vlády Robert Fico, ktorý požiadal o možnosť vystúpenia so stanoviskom vlády. A v zozname poslancov rečníkov prihlásených do rozpravy písomne je pán poslanec Rajtár, pani poslankyňa Kiššová, Galek, Baránik, Číž, Jurinová, Blahová, Poliačik, Blaha, Cigániková, Mihál, Krajniak, Sloboda, Verešová, Vašečka, Heger, Budaj, Suchánek, Viskupič, Kollár, Zemanová.
Poprosím, pán predseda vlády, máte slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2016 11:59 - 12:01 hod.

Andrej Danko
Ďakujem.
Poprosím vás vzhľadom na čas, chcel by som pozdraviť v mene pána poslanca Fecka pani učiteľku a žiakov zo Základnej školy z Fintíc z okresu Prešov (potlesk).
Súčasne prerušujem schôdzu Národnej rady do 14.00 hodiny. Ďakujem vám.

(Prerušenie rokovania o 12.05 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 14.00 hodine.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.5.2016 11:30 - 11:31 hod.

Andrej Danko
Ďakujem.
Pán poslanec Martin Fecko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2016 12:39 - 12:41 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Ďakujem. V prvom rade krátka poznámka. Áno, Slováci aj národnostné menšiny tu žijúce sú skromné a stačia im prefarbené vlaky aj menej kvalitné potraviny v obchodných domoch. A o tom som rozprával.

Po druhé, čo sa týka parlamentu, ja rozumiem, pán Dostál, že tu je diskusia, ale musíte uznať sám, že tu nie je priestor, aby sme si tu čítali spisy alebo aby sme sa tu urážali a používali emočné slová, a mám veľkú úctu aj k odbornej časti prejavu, ktorú dajú rôzni poslanci.

Nedá mi ešte jednu vetu nepovedať pánovi Galkovi. Samozrejme, reálne činy môžte napĺňať, len pokiaľ ste vo vláde, preto som poukázal na to, že v tom momente, pokiaľ sú vyhlásené voľby, prichádza dôležité rozhodnutie politika a prehltnutie boja. A tie politické rany bolia. To viete všetci tí, ktorí ste v tejto sále, ako je ťažké politicky bojovať, hájiť, ako je ťažké napĺňať ideály, hľadať kompromisy a prehltnúť niektoré rany. Aj ja som dostal v politickom boji rany, aj ja som dostal vyhlásenia a nájdete veľa vyhlásení z môjho raného politického pôsobenia časového, kedy som sa dotkol osôb aj pána Fica, aj Bugára, aj Procházku aj Lipšica, aj Matoviča, ale po voľbách je zodpovednosť politika, aby si sadol a urobil koaličnú dohodu, aby si možno vedel štrngnúť, dohodnúť sa na tom. Poďme napĺňať každý to svoje, tak ako pán Bugár, tak ako ja, to neznamená, že pri ďalších parlamentných voľbách sa zlúčime alebo budeme spolupracovať.A na záver mi nedá nepovedať jednu vec. Prial by som vám ten pohľad odtiaľto. Iba jeden politik s rafinovaným úsmevom za vami vám zatlieskal. Tým politikom, ktorý sa tešil z toho, že znova ste sa pokúsil dať tŕň medzi mňa a pána Bugára, bol pán Kotleba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.4.2016 11:52 - 12:16 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Vážení poslanci, vážené poslankyne, dovoľte mi, aby som sa ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyjadril k programovému vyhláseniu vlády, ktoré sme obdržali a ktoré si žiada naše prerokovanie, ktoré si žiada vyjadrenie našej dôvery, vyjadrenie názorov, postojov, to, čo prináleží Národnej rade. Každý z nás, ktorý je poslancom Národnej rady, má právo k prerokovaniu dokumentu, ktorý bol predložený.

Nedá mi však na úvod nepovedať, že ma veľmi mrzí ako predsedu Národnej rady, že v rámci rozpráv, ktoré by mali byť odborné, mali by viesť k zákonom, prebiehali i politické útoky, osobné útoky, ktoré nepatria do Národnej rady. Slová, ktoré sa použijú za slová, ktoré sa používajú, vždy zodpovedá človek, ktorý ich používa, je to jeho vizitka, ale útočiť slovami, akými sú podvodník, zlodeji, zneužívanie priestoru v rozprave na osobné PR, to si vyžaduje naozaj veľkú odvahu. Dovoľte mi, aby som zaželal rýchle uzdravenie v mene vás, a dúfam, že to mi odpustíte aj vy, opoziční poslanci, ktorí máte v sebe len nenávisť, zaželal v prvom rade človeku, ktorý stál za spísaním tohto dokumentu, a človeku, ktorý ešte vždy, či sa to niekomu páči alebo nepáči, je líder s najvyššími percentami a dôverou, poprosím, aby ste pustili čas, ďakujem, človeku, ktorému, si myslím, by mala Národná rada bez ohľadu na to, kto je z akého politického zoskupenia, zaželať rýchle uzdravenie. Veľkosť ľudí sa ukazuje nie vtedy, keď niekto kľačí a zotínate mu hlavu, ale veľkosť ľudí a charakteru sa ukazuje, keď treba niekomu pomôcť, povzbudiť ho a ísť ďalej. To je jediná cesta, ktorá Slovensko posunie. Ak tu budeme v Národnej rade znova šíriť nenávisť, prenesie sa to do ulíc a potom všetci, ktorí tu šírite síru a zlobu, všetci tí, ktorí tu používate slová, ktoré sem nepatria, zodpovedáte za nárast extrémizmu. Všetci tí, ktorí sa urážate, ktorí používate slovníky, ktoré patria inde, ste zodpovední za stav v spoločnosti.

Poviem to ako predseda Slovenskej národnej strany. Vadí vám, že v dokumente je napísané, že to je historický kompromis. Hádam si nemyslíte, že aj predsedovia politických strán pred voľbami mali vysnenú a vytúženú koalíciu, kedy naozaj bude musieť dôjsť ku kompromisom, ktoré jednotlivé programy a politické línie a myslenia nemali, ale poviem, že ďakujem Bohu za to, že som mohol poznať aj človeka, ktorý dokáže byť predsedom strany, dokáže viesť stranu, dokáže sa usmiať a je aj inej národnosti. Možno sú niekomu smiešne niekedy fotky priateľstva, gestá, povzbudenia, možno bude niekomu smiešne mierne zakoktanie, zneužitie mena, ale nech mu je smiešne to, ako sa on k tomu stavia. Dovoľte mi, aby som teda povedal, že, áno, považujem tento program za kompromis, za prejav toho, že sú tu myšlienky, že sú tu idey, ktoré je možné naplniť. A ďakujem všetkým vám opozičným, ktorí ste v tom našli aj množstvo dobrých vecí a často ste sa dostali v úvahách k tomu, je otázka, ako to bude naplnené. Ale na to, aby to bolo naplnené, nestačí len po sebe kričať, urážať sa. Na to treba vytvoriť koalíciu, treba byť človek, ktorý dokáže spísať koaličnú zmluvu, sadnúť si aj s niekým, kto je inej národnosti, niekedy aj farby pleti, a nájsť politickú silu, aby svoje myšlienky, ktoré netreba mať len spísané v programe, ste vedeli presadiť. A v tomto programe nájdete prienik ideí, ústupkov. Áno, ďakujem za to, že som mohol bližšie spoznať v tejto koalícii človeka, s ktorým som v živote si nedal kávu, ako je pán Bugár, človeka, ktorého som videl trikrát v živote, ako je pán Fico, a človeka, s ktorým som si občas zahral futbal, ako je Rado Procházka. Ale vieme, čo je to byť predsedami politických strán, nielen kričať, ale aj niesť zodpovednosť, aj sa obetovať. Nikto nie je veštec a nevie, ako dopadnú voľby, a ja ako predseda Slovenskej národnej strany, áno, sadol som si, a som na to hrdý, s predsedom politickej strany MOST – HÍD. A pokiaľ sa raz s niekým dohodnem, budem s ním zaňho bojovať, kým sa nenaplní jedno, a to je program, ktorý nás spojil, kým sa nenaplní to, že môžeme pomôcť ľuďom, ľuďom, ktorí žijú život, pracujú od rána do večera a začali nenávidieť politikov, začali nenávidieť tých, ktorí by im mali byť príkladom správania a komunikácie. Život nie je ideálny a každý má chyby vrátane mňa aj slabosti, ja sa za ne nehanbím.

Pokiaľ sa pozrieme na programové vyhlásenie vlády hovoríme tam o kontinuite vzťahov. To, že podporujeme reformné procesy Európskej únie, to, že sa nám podarilo presadiť znova posilnenie a snahu posilnenia kompetencií a zachovanie sily národných parlamentov, je predsa náš spoločný cieľ. Čo chceme, aby sme tu boli raz parlament, o ktorom budú rozhodovať v Bruseli, kde budú rozhodovať len o tom, koľko a kde akých finančných prostriedkov na Slovensko pošlú?

V oblasti bezpečnostnej politiky je tŕňom v oku posilnenie spravodajských služieb a kompetencií. Prichádza obdobie terorizmu, útokov. A myslím, že každého z nás sa to hlboko dotýka. Čo je naším spoločným cieľom, je zreformovať postupy Vojenského spravodajstva, Slovenskej informačnej služby tak, aby nedochádzalo k zneužívaniu informačno-technických prostriedkov, aby sa na trhu neobjavovali nahrávky, aby boli jednotné postupy a garancia toho, že aj opozícia bude mať možnosť nahliadať k veciam, aby sa nenakupovali odpočúvacie zariadenia pre políciu, ale pre špeciálny orgán alebo orgán, ktorý bude dokazovať mieru kontroly, systémovej kontroly, a nie zneužitia akejkoľvek zložky alebo akéhokoľvek politika, ktorý v rámci svojich výkonnej funkcie dá odpočúvať svojich kolegov, aby sa také veci nediali.

V oblasti medzinárodnej ekonomickej politiky hovoríme o proexportne orientovanom hospodárstve, ale hovoríme aj o posilnení a ochrane našich výrobcov, kedy naozaj často na území Slovenska produkujeme motorové vozidlá, ktoré sú často pod hodnotou exportované na úkor príjmov štátneho rozpočtu.

V hospodárskej politike niekomu vadí, že chceme nové znenie o strategických podnikoch a že sme povedali, že počas týchto štyroch rokov nebude predaný ani jeden strategický podnik, že chceme urobiť poriadok s tými, ktorí do strategických podnikov vošli, že chceme urobiť postupy, ako do budúcna nakladať so strategickými spoločnosťami, že chceme urobiť systém v tom a audit toho, v akom stave sú podiely v týchto strategických spoločnostiach, aby nám znova do nich nevnikali spoločnosti, ktorých jediným cieľom je ich vyberať, odlievať zisk, neinvestovať do energetických sietí, plynových sietí a naozaj si užívať len benefity.
Hovoríme o znižovaní administratívneho zaťaženia pri podnikaní, napríklad zrušení zdravotnej služby, hovoríme o iných stimuloch a pomoci ako živnostníkom.

Hovoríme o veciach, ktoré sa nachádzajú aj v programoch iných politických strán, v programe politickej strany Sloboda a Solidarita, lebo tá ako jedna z mála má vôbec politický program. Ale nehanbím sa opýtať, že prečo by sme sa nepozreli v niektorých veciach po veciach, ktoré poslúžia všetkým? Je však dôležité, že na rozdiel od tých, ktorí nevedia prekonať svoje ego, my sme súčasť koalície a išli sme do dohôd, aby sme tieto veci naplnili, ale o tom je politika.

V oblasti cestovného ruchu, prepáčte som na to hrdý, sa prvýkrát na Slovensku znova hovorí o kúpeľníctve, sa hovorí o tom, čo nám tu tečie do potokov, ako sú minerálne pramene, termálne vrty. Ale, znova, len za všetkým sa hľadá priateľstvo, spojitosti a nezamýšľame sa nad tým prečo by sem naozaj nemohli chodiť Chorváti v zime, nezamýšľali sme sa nad tým, ako nevyužívame tieto zdroje. Ja som veľmi rád, že minister financií súhlasil napríklad so zrýchleným odpisovaním hotelových zariadení, investícií do týchto zariadení a nehnuteľností. Ja som tomu veľmi rád a môžem vás ubezpečiť, že investičné stimuly nemajú súvisieť s tým, že budú niekomu dávané peniaze zo štátnej kasy, ale budú hľadané mechanizmy, ako sa pomôže týmto podnikateľom v tejto oblasti.

V oblasti cestnej dopravy hovoríme o dopravnej infraštruktúre, o dobudovaní R2, R3, R4, R7, áno, môžu tam byť aj iné R-ká, ale veľmi dôležité je to, aby sa konečne dostavali ťahy do Košíc, aby sme naozaj rozprávali o dostavbe infraštruktúry a dočerpaní zdrojov. Je to večný evergreen. A ja viem, keďže na rozdiel od niektorých politikov po Slovensku cestujem, ako veľmi a zle sa po Slovensku cestuje.

V železničnej doprave chceme prehodnotiť osobného prepravcu. Ja vítam návrh vlády, ktorý predložila nám na prerokovanie, že sa znova zamýšľa na obnovení osobnej prepravy. Áno pustili sme si sem spoločnosti, ktoré doniesli repasované vlaky, nafarbili ich nažlto, a naše staré vlaky, ktoré neboli obnovované, nestíhali im konkurovať. Keď štát prestal robiť dopravu, títo investori dokázali okamžite zdvihnúť cenu lístkov. A preto ja veľmi vítam, že má znova štát záujem vstúpiť do tohto sektoru, pretože je tu, nebojím sa povedať, až hrozba vydierateľnosti pár prepravcami, ktorí sa v rámci veľmi zlej liberalizácie dráh na trh dostali.
Čo sa mi páči osobitne, je obnovenie myšlienky leteckého dopravcu. Máme letiská, ktoré financujeme, a im pomáhame rôznym spôsobom a sme jeden jediný štát, jediný štát v Európskej únii, ktorý nemá aspoň základné spojenie nielen InterCity vlakmi, ale i leteckým prepravcom.

Ešte vždy sme štát, a poprosím, zdôrazním, štát, nie krajina, ako niektorí rozprávate, ktorý má znaky, znaky funkčnosti a mal by v týchto veciach fungovať. Mám za sebou návštevu v Poľsku a možno by som tým, ktorí nehovoria o silnom štáte, takú návštevu zaželal, aby videli, ako sa štát sfunkčňuje, ako sa nastavujú modely, aby občania boli hrdší na svoj štát. A, samozrejme, ruka v ruke s tým musí ísť aj hrdosť ľudí, ktorí ich zastupujú, ktorí zastupujú ich záujmy.

V oblasti finančnej politiky hovoríme o vyrovnanosti štátneho rozpočtu v roku 2020. Ako ináč ako oddialením toho ambiciózneho projektu, pokiaľ máme naplniť všetky ambície, ako ináč ako odložením, a nebojím sa povedať, ambiciózneho projektu vyrovnaného štátneho rozpočtu sa to dá dosiahnuť? Napriek tomu Slovensko je jeden z mála štátov, ktorý má veľmi dobré výkony a ktorý má veľmi dobrý pomer zadlženia a hrubého domáceho produktu.

Boj proti daňovým a colným únikom je osobitným bodom na zamyslenie. Keď ste politikom a známym človekom, nemôžte niektorým ľuďom, ktorí sa naučili, že všetko sa dá kúpiť zapchať ústa, nemôžte im v tom zabrániť. A uznáte aj tí, ktorí máte skúsenosti s ministrami, že sa často stane, že niekto zneužije vaše meno, že niekto sa snaží dostať k veciam, funkciám, pozíciám. Ale našou veľkou ambíciou je, aby sme vytvárali systém, aby ľudia, ktorí si myslia, že si niekedy kúpia hádam aj tento parlament a potom ho budú prenajímať štátu, aby títo vedeli, že je dosť. Preto ja niekedy tak odvážne pomenovávam postoj toho, akú hranicu treba určiť finančným skupinám a ľuďom, ktorí si za 25 rokov urobili na Slovensku jeden veľký raj. Preto je veľmi dôležité, aby sme urobili poriadok so schránkovými spoločnosťami, ako je tu navrhované, aby sa vytvoril centrálny register, ako je navrhované, na Okresnom súde Bratislava I, aby sa vytvorili iné mechanizmy, ktoré budú viesť k zodpovednosti ľudí, ktorí konajú na území Slovenska, odlievajú zisky.

A znova poviem, sú aj dobré nápady v opozícii a chcel by som byť ako predseda Národnej rady tým hlasom, ktorý otvorí dvere aj iným politickým stranám, ktoré sú tu s presadením ich myšlienok, pretože ja som do tej koalície išiel, pretože nie som v niektorých veciach alibista, a preto, že ešte vždy možno naivne verím, že sa niektoré veci meniť dajú. Ale aspoň sa o to dnes idem pokúsiť.
Pri politike podpory pracovných miest sa hovorí o podpore hospodárskeho rastu s cieľom vytvorenia ďalších 100-tisíc pracovných miest a znížení nezamestnanosti pod hranicou 10 %. Nie je dôležité, a tu si dovolím povedať mierne zaoponovanie, pretože nie som zástanca čísiel, aké percento bude nezamestnanosti, ale je dôležité, aké nástroje na zníženie nezamestnanosti vytvoríme, ako si budeme všímať regióny, ktorých voliči často zo zúfalstva buď nevolili, alebo volili subjekty, ktoré im nedokážu zmeniť ich život, len im dávajú nádej. Je veľmi dôležité, aby strany, ktoré vedia byť v koalícii, ktoré dokážu prekonať svoje egá, aby tieto strany vedeli napĺňať veci, aby sa práve týmto ľuďom dala nádej.

V oblasti školskej politiky hovoríme o vnútornej zmene systému školstva. A nedá sa mi nedotknúť a neinformovať vás, že po mojich stretnutiach s pochodujúcimi učiteľmi som nadobudol presvedčenie, že učiteľský zbor je vo veľkej časti zneužívaný politicky. Keď som viedol dialóg, opýtal som sa, koľko percent z pohľadu odborového zväzu je v programovom vyhlásení. Bolo mi povedaných 80 %. Spýtal som sa iných zástupcov, čo nevidia v programovom vyhlásení. Dospeli sme k tomu, že najväčší problém je len to, že nevidíme 25 %, 10 % a 10 % navýšenia miezd. Keď som sa opýtal, koľko to je peňazí, je to asi miliarda, asi miliarda mzdových prostriedkov, peniaz, ktorý je nekonečne veľký a šialený. Ale napriek tomu už v tomto programovom vyhlásení vlády je garantovaný nárast v priemere až o 26 % počas štyroch rokov pri zachovaní a dodržaní zadlženosti štátu. To je záväzok, ktorý tam bude bez ohľadu na to, či dôjde alebo nedôjde k dohode. Ale môžem vás informovať, že aj po rokovaní v Národnej rade, a veľmi ma mrzelo, keď sa tu vystúpilo, že nikto nikoho neprijal, že sa ani nevyšlo k učiteľom, len ma mrzelo, že došlo k zneužitiu aj tohto pochodu. Keď sedeli u mňa a videli u pár poslancov svoje relikvie a svoje šály a zástavy, mali otvorené ústa. Títo zástupcovia učiteľov, prepáčte, aj ja mám šál štrajkujúcich učiteľov ešte z roku 2012, ale nebudem zneužívať žiadnu profesiu ani žiaden zdravotný stav poslanca, aby som politicky vynikal.

V oblasti športu a mládeže sa hovorí o nových zdrojoch financovania, o prehodnotení zdrojov financovania, osobitne sa mi páčia nástroje, ktoré budú umožňovať podnikateľom priame finančné výdavky zarátané do základu dane pre športové kluby, pre oblasť kultúry.
V oblasti zdravotnej politiky sa hovorí o skrátení čakacích lehôt na zdravotné ošetrovateľské výkony.

V oblasti kultúrnej politiky prijmeme zákon o vytvorení Fondu pre financovanie menšinových kultúr. Tu sa osobitne zastavím, pretože sa čakalo, že znova aj na tejto téme vznikne x problémov Národnej rady. Musím povedať, že vláda veľmi šikovne hľadá nástroj, ako zabezpečiť financovanie menšín pod kontrolou štátu s mierou zachovania samostatného rozhodovania menšín. A ja sa veľmi teším, že maďarská, rusínska a každá iná menšina bude môcť jasne a adresne hovoriť o financiách, o ich použití.
V oblasti spravodlivosti a súdnictva sa hovorí o zvýšení kontrolnej moci justície, zachovaní nestrannosti justície, o zavedení opatrení na zvýšenie efektívnosti súdov.

Mohol by som prejsť každý bod navrhovaného vládneho programu a povedať svoj názor, mohli by sme tu sedieť niekoľko týždňov, mohli by sme sa hádať a diskutovať, ale je dôležité, aby vláda mala materiál, z ktorého môže začať konečne pracovať. Z toho, ako sa tu diskutuje, niekedy háda a uráža, sa ľudia nenajedia.Prepáčte, všetci tí, čo hovoríte o slohových prácach, o zdrapoch papiera, urobte takú slohovú prácu. Všetkým tým, ktorí sa vyjadrujete, prepáčte, niekedy bez skúseností, bez vzdelania k veciam, ktoré ste videli z vrtuľníka, a pokiaľ by ste mali zasadnúť k výkonnej moci, vy ste okrem útokov, arogancie a zloby nedokázali nič, tak vám prajem, aby ste možno raz mali tú skúsenosť, mali taký nástroj, ako je koalícia a možnosť vládnutia, v rukách, aby ste cítili tú zodpovednosť, aby ste cítili, čo je to tlak ľudí, čo je to nielen kričať, ale čo je to aj konať. My na rozdiel od opozičných poslancov ideme do rizika. Nič netrvá večne, ani moja funkcia, pozícia, ani účasť v Národnej rade, nič netrvá večne. Večne trvá len to, čo urobíte, čo urobíte pre ľudí a čo im necháte v srdci.
Ja vás ešte raz poprosím z pozície predsedu Národnej rady, aby sme naozaj v diskusiách viedli pri predkladaní návrhov odborný dialóg, aby sme sa dostali k tomu, že či je naozaj lepšie zrušiť daňovú licenciu, ako sa nám podarilo vybaviť, alebo sa tu hádať, či to bude o rok skôr alebo pozdejšie. Aj ja mám iné predstavy, aj ja by som sa ináč správal, keby som mal 44 %, a ináč konal. Ale o tom je život, život je o dohodách, o ústupkoch, o kompromisoch, o veľkosti, o odpustení, o pomoci slabším, o nezneužívaní vecí a tém.
Nedalo mi, aby som nepovedal aj pár vecí, a dovoľte mi, aby som na záver apeloval na jednu vec, pokiaľ sú aj poslanci prihlásení do rozpravy, aby zachovali svoj pragmatizmus. Ak, páni poslanci, nenájdete v programovom vyhlásení vlády to, čo vás napĺňa, môžem vám povedať za seba, myslím, aj za koaličných partnerov, ktorí sa účastnili prípravy, ktorá predchádzala prerokovaniu programového vyhlásenia vlády, že máte dvere otvorené. Ak sa chce pán poslanec Viskupič baviť o digitalizačnej komisii, v pohode, zamerajte sa však vo svojich vystúpeniach na odbornosť. A pokiaľ nebudete počuť vypočutie svojich názorov a naozaj mienite vážne pomôcť ľuďom, ktorým pomáhať chcete, nejde vám len o osobné PR, navštívte ministrov, bombardujte, kontrolujte ich. Všetci, ako sme tu, musíme absolvovať ďalšie voľby, nikto nevie, ako dopadnú. A ja sám som išiel aj v koaličných dohodách, aj v priestore svojho vystupovania, aj do funkcie, ktorú zodpovedne sa budem snažiť vykonávať, v riziku toho, že možno raz v politike nebudem. Možno mi to nedovolia iné súvislosti, možno mi to nedovolia voliči, ale v každom prípade za jedným si budem stáť, vždy som tie slová, ktoré som adresoval, myslel úprimne a taká je i snaha a moja výzva na podporenie tohto programového vyhlásenia, pretože kto nič nerobí, nič nepokazí, ale často sú najväčší krikľúni tí, ktorí sú neschopní. Prajem vám, aby sme naozaj bezbolestne a rýchlo, ale aj s praktickými pripomienkami prejednali toto programové vyhlásenie, aby naozaj mohlo pomôcť ľuďom, pretože ľuďom naše vykrikovanie nepomôže. Ďakujem vám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 15:22 - 15:24 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Beblavý, ja ďakujem vám za teraz praktický a pragmatický prístup a prejav a racionálny návrh a myslím si, že tak sme mohli rokovať aj na prvej schôdzi, kedy už von popri tom, ako tu bežala ustanovujúca schôdza, vonku za záujmu kamier vystupoval pán poslanec Lipšic s vami a hovoril už o noci dlhých nožov, o zlej energii, o klamstvách. Mne sa to ešte umocnilo oslovením ako podvod a podvody a emócie sme nevyvolali my. Ja sa znova snažím racionálne konať a racionálne postupovať, preto naozaj, aj keď mi to ustanovuje, keď mi to hovorí rokovací poriadok, samozrejme, že musím, zvolám poslanecké grémium a znova aj tam za tou plentou, ktorú nebudú vidieť televízni diváci, budem takisto slušne s vami rozprávať, ako som rozprával ráno, ako som rozprával, keď som s vami sedel. Ja nemám Arabelin prsteň, ako to tu zaznie, aby som teda mohol dať každému poslancovi ten vysnený výbor, ktorý mu splní to, čo si v svojej detskej izbe, ak ju mal, vysníval, ale v každom prípade to zlo, ktoré šírite tu, možno pramení z nejakej osobnej nespokojnosti. Demokracia je o rešpektovaní väčšiny. My sme vyšli v ústrety, opätovne poviem, pomere výborov, keď vám dáme prst, dostáva sa to do odtrhnutia ruky a v každom prípade som veľmi rád, že teraz ste tie emócie schladili a na druhej strane spájať výbory s vyšetrovacími úkonmi, rozprávať, že pre preobsadenie výborov nebude zadosťučinené spravodlivosti, považujem za účelové, emotívne, zneužívajúce rozpravu k veciam, ktoré by tu zaznievať nemali. Ďakujem vám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.3.2016 16:49 - 16:51 hod.

Andrej Danko Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, je pravda, že Národná rada má svoje mechanizmy, a myslím si, že zvolanie predsedov politických strán bývalým predsedom Národnej rady je procesne tak, ako káže zákon. Myslím si, že preto pozná ustanovenie zákona proces, pretože napriek všetkému, že nemáme imperatívny mandát, každý poslanec je zvolený za nejakú politickú stranu. Ak by sme mali na rokovanie byť pozvaní 150 poslancov a každý uspokojiť to, čo mu Boh dal a čo sa naučil, nebolo by možné zostaviť Národnú radu. Preto zákon pozná určité mechanizmy, procesy. Ja môžem uviesť veľa našich poslancov, ktorí takisto ako napríklad aj pán poslanec Jančula v kultúrnom výbore neuspokojí to, čo sa naučil a čo by chcel dať tomuto zákonodarnému zboru.
Preto by som si dovolil navrhnúť, keďže je nesporné, že nemáme imperatívny mandát, a došla životná situácia k stavu, kedy nie je možné štandardným procesom vytvoriť obsadenie klubov, a keďže tu máme dvoch poslancov Národnej rady, ktorí vzniesli svoju relevantnú požiadavku, uplatnené vzdelanie a stupeň dosiahnutého vzdelania uspokojiť v klube a dostalo sa to do stavu rozporu so stranou, za ktorú kandidovali do Národnej rady, ja navrhujem a zvolávam poslanecké grémium. A poprosím pána predsedajúceho, aby k tomuto vzniknutému stavu, situácii pristupovali citlivo vzhľadom na to, že je záujem naozaj nikomu neublížiť, nepoškodzovať práva, a aby sa táto situácia doriešila aj za účasti predsedu poslaneckého klubu, ktorý do tejto situácie vstúpil v rozpore s nomináciou, ktorá bola daná politickou stranou, ktorá do Národnej rady pána poslanca nominovala.
Je to môj návrh a naozaj jediný cieľ je to, že je to ustanovujúca schôdza Národnej rady. My by sme mali dať signál, že základné mechanizmy, politická kultúra, obyčaj na Slovensku platia. Dnes túto Národnú radu sledujú aj iní novinári, ktorí nie sú len zo Slovenska, a mala by byť výkvetom tolerancie, demokracie, slušnosti, a preto by som chcel povedať, aby sme sa nevracali k obdobiam, ktoré boli, a nepoužívali mená, ktoré sú dnes na politickom dôchodku. Je to môj procesný návrh.
Ďakujem vám. Verím, že to pomôže vyriešiť vzniknutú situáciu. (Potlesk.)
Skryt prepis