Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

18.9.2019 o 15:05 hod.

Ing.

Eva Antošová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2019 15:05 - 15:09 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Poviem vám pravdu, že som ani nepočítala s tým, že do tretice vystúpim, ale táto debata ma k tomu pomkla. Poviem zopár slov. Taká som nejaká zostala smutná z tohoto celého čo som tu teraz počula, pretože áno, pán Dostál, viete čo, máte pravdu, mentálne sme každý niekde inde, to je pravda. Ja si vážim každého človeka a by som si želala, aby to aj tá druhá strana robila, aby si vážila tiež ľudí. A byť slabšej povahy, tak sa možno aj rozplačem, pretože tak zosmiešňovať počiny a kroky a snahu nejakej inej politickej strany ako je práve tá vaša, ja si myslím, že vážne to nie je dôstojné pre poslanca Národnej rady.
Čo sa týka tých výziev alebo otázok, odišiel teda predrečník pán Simon, ale napriek tomu čo sme spravili, čo sme nespravili a prečo teda riešime teraz tento problém. Áno, naše ministerstvo spravilo kus roboty. Naša Slovenská národná strana čo sa týka v oblasti poľnohospodárstva spravila kus roboty. A viete čo vás štve, milá opozícia? No, vás štve to, že my tým ľuďom neberieme, neškrtíme, ale my im dávame, pomáhame a snažíme sa na každom kroku.
A teraz len urobím sumár veľmi rýchly. Či sú to farmári, prostredníctvom zelenej nafty, či sú to včelári, ktorým sme pomohli napríklad pri tej legalizácii destilácii medu, či sú to lesníci, či sú to živnostníci, ktorým sme zvýšili paušálne výdavky, alebo dôchodcom áno, zrušili sme pred dňom koncesionárske poplatky.
Ale viete čo vás štve? Vás štvú aj tie rekreačné poukazy. Aj tam sa vyčíslovalo akú strašnú škodu to narobí všetkým na okolo a nášmu štátnemu rozpočtu. Opak je pravdou. Toto sú veci, ktoré vás nekonečne štvú a preto ste takí zlí. Ja som si to takto vysvetlila a podľa mňa je to tak.
Znižujeme dane pre podnikateľov a ďalšie, ďalšie opatrenia, ktoré sme urobili, teraz ich ani nespomeniem, čo sa za 20 rokov v rezorte pôdohospodárstva neurobilo. A boli sme to práve my poslanci, ktorí tu pracujeme a bolo to naše ministerstvo. A ja by som chcela povedať takú poslednú vec a to je skôr také poďakovanie. A práve poďakovanie tým, ktorí mi pomáhali pri tomto návrhu, mojim kolegom, ktorí aj dnes v rozprave vystúpili veľmi pragmaticky, fakticky a nie populisticky, a nie politicky, aby sme naozaj začali zosmiešňovať zahraničnú politiku alebo dávať ju dohromady s jablkami a hruškami, a to by som povedala aj pánovi Grendelovi, pri všetkej úcte, pri všetkej úcte, viete ja sa vás opýtam. Zaujíma ľudí denno-denne to čo robí NATO, alebo ich zaujíma to, čo budú jesť, vážení. A tak ako to povedal aj pán kolega Paška. Tento zákon, zníženie cien potravín sa týka mladých, starých, veľkých, malých, jednoducho vás, vašich rodín, našich rodín a všetkých obyvateľov a občanov Slovenska. A preto nám na tom záleží, aby sme im pomohli bez ohľadu na to, čo si vy o tom myslíte. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

18.9.2019 14:40 - 14:40 hod.

Eva Antošová
A motáte tu mäso a tak ďalej. Prvá veta moja bola, podporujeme zdravé potraviny. Prosím vás a nie teraz momentálne mäso zo svine a slaninu. Takže tiež to tu ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 14:37 - 14:39 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
No ja by som chcela zareagovať, no básniť viete, pán kolega, však to je v poriadku, to je pekné, ale nesúhlasím vôbec s vami a znova by sme mohli o tom osobitnom odvode hovoriť ešte ďalšie hodiny, ale to nie je pravda, že Európska komisia niečo zastavila. Zastavil to predseda so Slovenskou národnou stranou, hej. A tam bol len podnet na komisii, nám nikto z Bruselu nepovedal, že my nemôžeme osobitný odvod uviesť do praxe. Pozor na to! Ale viete prečo sa toto celé udialo? No lebo obchodníci presne, ešte ani sa nedočkali toho, že by prišla nejaká búrka a už stavali tie strechy, ale stavali ich na úkor našich obyvateľov, našich občanov. To znamená, že na úkor našich občanov, obchodníci zvyšovali ceny a ešte nemali na to žiadny dôvod. Prečo nezvýšili ceny potom, keď už by dôvod prišiel? Oni už ich zvýšili, samozrejme, kto by rád si nezvýšil ceny, a preto toto opatrenie prišlo a bolo to veľmi dôležité opatrenie a boli sme strašne zvedaví na to, ako tí obchodníci zareagujú. A vidíte, zareagovali tak, že ceny idú ešte ďalej hore.
A čo sa týka pána Dostála, asi ste ma na začiatku, neviem či ste tu neboli, alebo nepočúvali. Ja som hneď v prvých dvoch vetách povedala, že ku každému, ku každému tomu riadku, skupiny potravín soľného sadzobníka, je aj finančné vyčíslenie a dohromady sumár, to robí 65 mil., ktoré teda sú dopadom na štátny rozpočet. Ja som to povedala na začiatku. Áno, áno a čo je na tom zlé? Veď ja som povedala pravdu, ja viete, keď tu človek povie niečo úprimne, tu sa neoplatí potom povedať pravdu úplne otvorene, pravdivo som pomenovala veci.
Chceli sme znížiť DPH na potraviny všetky, bolo by to viac ako 150 mil.,nevyšiel tento náš pokus, z toho dôvodu, že máme koaličných partnerov, tak sme to museli sa zmestiť do 65 mil. A motáte tu mäso, atď., prvá veta moja bola, podporujeme zdravé potraviny. Prosím vás a nie teraz momentálne, mäso zo svíň a slaninu. Takže tiež to tu...
Skryt prepis
 

18.9.2019 14:26 - 14:32 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja si myslím, že sa veľmi stručne a jasne vyjadrím voči vyjadreniam, alebo teda na rozpravu pána kolegu Simona. Vlastne ja vám dávam aj za pravdu, pán kolega. Naozaj, ste to napočítali dobre, správne. Keby, že chceme znížiť DPH na 10 % na všetky potraviny a verte nám, že sme tento návrh mysleli úprimne, a v tom prvom čítaní ste si to mohli všimnúť, pretože to tak bolo, tak nám práve ministerstvo financiií vyčíslilo, tú sumu 150, viac ako 150 mil. eur. Išli sme s touto ambíciou a chceli vybojovať všetko to, čo sme v podstate v tom prvom návrhu podali. Ale sami vidíte, že ako sa situácia zmenila a ešte raz opakujem a potvrdím aj slová pána kolegu Bernaťáka. Nie sme vo vláde sami, Slovenská národná strana má vo vláde 8,5 %. Má dvoch koaličných partnerov, všetko je to o prioritách. Museli sme niekde ustúpiť, aby sme zase niekde dosiahli a vyrokovali veci. To znamená, že na áno, museli sme siahnuť na určité škrtanie, museli sme s tým súhlasiť, aby sme sa dopracovali k výsledku 65 mil. euro. Mali sme ambíciu, presne ako ste povedali aj vy, pán Simon, napr. zlacniť párky. Mali sme ambíciu zlacnieť potraviny, ktoré tu boli spomínané ako je tvaroh, ale vrátim sa k tomu, čo ste povedali na začiatku. Tuto vôbec nie je žiadny chaos. Prečo hovoríte ľuďom, že je tu chaos? Veď je jasne zaznamenané a bežne v normálnej praxi používané, že 10 %, znížená daň na 10 % na potraviny, platí už dva roky a presne som povedala, že je to na potraviny, mäso z hovädzích zvierat, zo svíň, z oviec, z kôz, z hydiny, z králikov, sladkovodné ryby, mlieko, maslo a čerstvý chlieb.
Toto, tieto posledné dva roky ľudia kupujú alebo mali by kupovať lacnejšie. Ešte sa vrátim samozrejme aj k tým cenám. A k nim sme teraz pridali potraviny a znova, pán kolega, nie chaoticky. Ja som povedala úplne na začiatku, ak ste dobre počúvali, že naším cieľom a ambíciou bolo znížiť ceny zdravých potravín, a to preto, že si vážime zdravie ľudí, dávame ho na prvé miesto v hodnotovom rebríčku a chceme, aby ľudia aj zo sociálne slabších vrstiev, mali možnosť kupovať si práve zdravé potraviny. Mňa sa novinári pýtali, prečo sme zdraželi cukrovinky. My sme cukrovinky nezdraželi, vážení, my sme cukrovinky nechali na 20-percentnej DPH-čke ako bola. My sme na curkovinky nesiahali ani na alkohol, to nám napr. na destiláty nedovoľuje ani právo Európskej únie. Áno, ale snažili sme sa vybrať tie potraviny tak, aby sme sa na jednej strane zmestili do požadovanej sumy, ktorú nám stanovilo ministerstvo financií, a tu je odpoveď na to, že my máme na každú jednu položku, na každú jednu potravinu alebo ten balíček potravín, stanovenú finančnú položku, koľto to stojí. A teraz prídem k tej mrkve. Mrkva, hej, vami toľko spomínaná mrkva, no predstavte si, na jednej strane mrkva nepatrí medzi drahé potraviny, povedzme si úprimne, že sú tam teda cenovo drahšie, zdravé potraviny ako je mrkva, preto mali sme ju aj napísanú aj zapísanú, ale predstavte si, že na koniec, na konci dňa by nám zasiahla rozpočet a dopad na rozpočet, keby sme tam momentálne dali mrkvu, by nás to stálo 6 mil. euro, dosť.
Museli sme tú mrkvu napr. z tohto prípadu alebo z tohto zoznamu, vylúčiť. Ale opakujem, a teda to by som povedala ako na záver pre pána Simona, že naozaj je naším cieľom znížiť DPH na všetky potraviny a ja verím, že sme neni na konci v tomto našom procese a že budeme, ak budeme mať tú možnosť a ľudia nám dajú svoju dôveru, tak naozaj z tohto miesta môžem prisľúbiť, že pôjdeme zlacňovať potraviny ďalšie.
A čo sa týka pána Dostála, ale povedal to aj pán Simon, ale viac to zdôraznil pán Dostál. Pán Dostál, ja už si raz a navždy vyprosujem, aby ste znevažovali, alebo aby ste urážali Slovenskú národnú stranu tým vaším ohŕkaným, že my sme spôsobili zvýšenie cien potravín. To je hlúposť, to je nehorázna hlúposť. Kvôli čomu? My sme osobitný odvod, o ktorom ste tvrdili, a o ktorom teda reťazce tvrdili, že budú musieť zvýšiť ceny potravín, my sme tento osobitný odvod zrušili a on ani nezačal platiť. Obchodníci nemali najmenší dôvod zvýšiť ceny potravín ani o 1 cent, napriek tomu to urobili. My sme chodili na kontroly a správne, pán Dostál, ste teraz podotkli, že osobitný odvod sa zrušil, alebo ste to naznačili, ale ceny potravín sa neznížili. Naopak, ceny potravín stále idú hore. My sa pýtame, prečo, my tiež nevieme prečo, ale jedným z možných opatrení je práve to, čo sme dnes spravili, a to je zníženie DPH na 10 %. Aspoň takýmto spôsobom sa snažíme tie potraviny, tie ceny potravín znižovať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2019 14:09 - 14:13 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Som dnes nejaká dopletená, asi som sa poponáhľala trošička s tým pozmeňujúcim návrhom. Takže dovoľte, aby som ho teraz predložila. Ten úvod a to odôvodnenie som vám povedala ako predkladateľka alebo za predkladateľov v tom úvode na začiatku.
Takže predkladám vám, vážení prítomní, pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Antošovej k návrhu, k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Evy Antošovej, Jaroslava Pašku, Štefana Zelníka, Juraja Soboňu a Stanislava Kmeca na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh.
Bod č. 1. V čl. I prvý bod znie:
1. V prílohe č. 7 sa vypúšťa číselný kód spoločného colného sadzobníka...
===== z roku 1996 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh.
Bod. 1. V čl. I 1. bod znie:
1. V prílohe č. 7 sa vypúšťa číselný kód Spoločného colného sadzobníka "ex 1905 90 30 - Chlieb, neobsahujúci pridaný med, vajcia, syr alebo ovocie a obsahujúci v sušine najviac 5 % hmotnosti cukrov a najviac 5 % hmotnosti tuku - len čerstvý chlieb podľa osobitného predpisu 2)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 2 sa vypúšťa.
Bod 2. V čl. I, 2. bod znie :
2. V prílohe č. 7 sa za číselný kód Spoločného colného sadzobníka "ex 0405 10 - Maslo vkladajú číselné kódy Spoločného colného sadzobníka 0403 - Cmar, kyslé mlieko a smotana, jogurt, kefír a ostatné fermentované alebo acidofilné mlieko a smotana, tiež zahustené alebo obsahujúce pridaný cukor alebo ostatné sladidlá alebo ochutené alebo obsahujúce pridané ovocie, orechy alebo kakao, 0406 - Syry a tvaroh - len ovčia bryndza podľa osobitného predpisu2), 0409 00 00 - Prírodný med, 0701 - Zemiaky, čerstvé alebo chladené, 0702 - Rajčiaky, čerstvé alebo chladené, 0703 - Cibuľa, šalotka, cesnak, pór a ostatná cibuľová zelenina, čerstvá alebo chladená, 0704 - Kapusta, karfiol, kaleráb, kel a podobná jedlá hlúbovitá zelenina, čerstvé alebo chladené, 0705 -Hlávkový šalát a čakanka, čerstvé alebo chladené, 0707 00 - Uhorky šalátové a uhorky nakladačky, čerstvé alebo chladené, 0708 - Strukoviny, lúpané alebo nelúpané, čerstvé alebo chladené, 0709 - Ostatná zelenina, čerstvá alebo chladená, 0808 - Jablká, hrušky a duly, čerstvé, 1905 - Chlieb, sladké pečivo, koláče, sušienky a ostatné pekárske výrobky, tiež
obsahujúce kakao; hostie, prázdne oblátky druhu vhodného na farmaceutické účely, oblátky na pečenie, ryžový papier a podobné výrobky - len čerstvý chlieb podľa osobitného predpisu a len čerstvé pečivo podľa osobitného predpisu v hmotnosti 40 g až 50 g a ex2009- Šťavy ovocné vrátane hroznového muštu a šťavy zeleninové, nekvasené a neobsahujúce pridaný alkohol, tiež obsahujúce pridaný cukor alebo ostatné sladidlá - len šťavy bez pridaného cukru alebo šťavy s pridaným cukrom maximálne 5 g na 100 ml.
Prosím, tu nastáva formálna zmena, poznámky pod čiarou k odkazom nie 2 až 5, ale 2 až 4 znejú:
2) § 9 ods. 8 písm. a) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 343/2016 Z. z. o niektorých výrobkoch z mlieka.
3) § 2 písm. c) a i) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 24/2014 Z. z. o pekárskych výrobkoch, cukrárskych výrobkoch a cestovinách.
4) § 2 písm. e) a i) vyhlášky č. 24/2014.
Ďakujem pekne a teda budem veľmi rada, keď nám preukážete podporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2019 14:09 - 14:13 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Som dnes nejaká dopletená, asi som sa poponáhľala trošička s tým pozmeňujúcim návrhom. Takže dovoľte, aby som ho teraz predložila. Ten úvod a to odôvodnenie som vám povedala ako predkladateľka alebo za predkladateľov v tom úvode na začiatku.
Takže predkladám vám, vážení prítomní, pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Antošovej k návrhu, k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Evy Antošovej, Jaroslava Pašku, Štefana Zelníka, Juraja Soboňu a Stanislava Kmeca na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh.
Bod č. 1. V čl. I prvý bod znie:
1. V prílohe č. 7 sa vypúšťa číselný kód spoločného colného sadzobníka...
===== z roku 1996 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh.
Bod. 1. V čl. I 1. bod znie:
1. V prílohe č. 7 sa vypúšťa číselný kód Spoločného colného sadzobníka "ex 1905 90 30 - Chlieb, neobsahujúci pridaný med, vajcia, syr alebo ovocie a obsahujúci v sušine najviac 5 % hmotnosti cukrov a najviac 5 % hmotnosti tuku - len čerstvý chlieb podľa osobitného predpisu 2)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 2 sa vypúšťa.
Bod 2. V čl. I, 2. bod znie :
2. V prílohe č. 7 sa za číselný kód Spoločného colného sadzobníka "ex 0405 10 - Maslo vkladajú číselné kódy Spoločného colného sadzobníka 0403 - Cmar, kyslé mlieko a smotana, jogurt, kefír a ostatné fermentované alebo acidofilné mlieko a smotana, tiež zahustené alebo obsahujúce pridaný cukor alebo ostatné sladidlá alebo ochutené alebo obsahujúce pridané ovocie, orechy alebo kakao, 0406 - Syry a tvaroh - len ovčia bryndza podľa osobitného predpisu2), 0409 00 00 - Prírodný med, 0701 - Zemiaky, čerstvé alebo chladené, 0702 - Rajčiaky, čerstvé alebo chladené, 0703 - Cibuľa, šalotka, cesnak, pór a ostatná cibuľová zelenina, čerstvá alebo chladená, 0704 - Kapusta, karfiol, kaleráb, kel a podobná jedlá hlúbovitá zelenina, čerstvé alebo chladené, 0705 -Hlávkový šalát a čakanka, čerstvé alebo chladené, 0707 00 - Uhorky šalátové a uhorky nakladačky, čerstvé alebo chladené, 0708 - Strukoviny, lúpané alebo nelúpané, čerstvé alebo chladené, 0709 - Ostatná zelenina, čerstvá alebo chladená, 0808 - Jablká, hrušky a duly, čerstvé, 1905 - Chlieb, sladké pečivo, koláče, sušienky a ostatné pekárske výrobky, tiež
obsahujúce kakao; hostie, prázdne oblátky druhu vhodného na farmaceutické účely, oblátky na pečenie, ryžový papier a podobné výrobky - len čerstvý chlieb podľa osobitného predpisu a len čerstvé pečivo podľa osobitného predpisu v hmotnosti 40 g až 50 g a ex2009- Šťavy ovocné vrátane hroznového muštu a šťavy zeleninové, nekvasené a neobsahujúce pridaný alkohol, tiež obsahujúce pridaný cukor alebo ostatné sladidlá - len šťavy bez pridaného cukru alebo šťavy s pridaným cukrom maximálne 5 g na 100 ml.
Prosím, tu nastáva formálna zmena, poznámky pod čiarou k odkazom nie 2 až 5, ale 2 až 4 znejú:
2) § 9 ods. 8 písm. a) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 343/2016 Z. z. o niektorých výrobkoch z mlieka.
3) § 2 písm. c) a i) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 24/2014 Z. z. o pekárskych výrobkoch, cukrárskych výrobkoch a cestovinách.
4) § 2 písm. e) a i) vyhlášky č. 24/2014.
Ďakujem pekne a teda budem veľmi rada, keď nám preukážete podporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.9.2019 14:00 - 14:06 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dobrý deň prajem.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som najskôr zdôvodnila, prečo podávame pozmeňujúci návrh k tomuto uvedenému zákonu. Je to úplne jednoduché. Už v prvom čítaní sme skupina poslancov predložili návrh zákona na zníženie dane z pridanej hodnoty na potraviny na 10 %. Mali sme ambíciu znížiť DPH na všetky potraviny, s výnimkou cukroviniek a sladených nápojov a alkoholu. Tu by zostala DPH rovnaká. Dopad na štátny rozpočet by bol viac ako 100 miliónov eur v tomto prípade. V zmysle koaličných dohovorov sme pristúpili ku, myslím si, že slušnému kompromisu a vybrali sme podľa nás tie najdôležitejšie a hlavne zdravé potraviny, pretože sme presvedčení, že zdravie ľudí je na prvom mieste. Tak sme teda znížili, alebo podarilo sa nám znížiť dopad na štátny rozpočet na 65 miliónov eur, pretože hovorím to na začiatku, túto informáciu, pretože našich kolegov, čo je úplne v poriadku, to vždy prioritne zaujíma a, ako hovorím, je to v poriadku.
Okrem ambície znižovať ceny potravín, ktoré mimochodom neustále v našich obchodoch rastú a naozaj za to nemôže Slovenská národná strana, ktorá je často týmto napádaná a upodozrievaná, našou ambíciou bolo, ako som povedala, ušetriť peniaze našim občanom a náš návrh na zníženie DPH na potraviny má ambíciu aj podporiť domácich producentov a potravinárov. Pretože ak sa bližšie pozrieme na zoznam potravín, ktorý o chvíľočku vám predložím, na ktoré navrhujeme zníženú DPH, ide práve o naše a u nás dopestovateľné komodity.
Od roku, chcem len upozorniť, že od roku 2016 už máme zníženú DPH na potraviny, ako je mäso z hovädzích zvierat, zo svíň, oviec, z kôz, hydiny, z králikov. Potom sú to sladkovodné ryby, mlieko, maslo a čerstvý chlieb.
Samozrejme, ako som povedala, že našou, naším cieľom do budúcna, cieľom Slovenskej národnej strany je mať desaťpercentnú daň na všetky potraviny. No ako vieme všetci, Slovenská národná strana nevládne sama a teda musela sa prispôsobiť aj koaličným rozhovorom, koaličným dohovorom, aj súčasným podmienkam, týkajúcich sa štátneho rozpočtu.
Preto, ako som povedala, vybrali sme pre nás tie najdôležitejšie a prioritne zdravé potraviny. A ak dovolíte, tak ich stručne prečítam a predstavím. Takže týka sa to potravín: cmar, kyslé mlieko, smotana, jogurt, kefír a ostatné fermentované alebo acidofilné mlieka a smotany. Ďalej sú to 100 % ovčia bryndza, ovocné a zeleninové šťavy, zelenina a ovocie mierneho pásma, zemiaky, rajčiaky, cibuľa, cesnak, pór, kapusta, karfiol, kaleráb, napríklad hlávkový šalát, uhorky šalátové aj nakladačky, strukoviny, lúpané, nelúpané, jablká, hrušky, duly atď. Zaujímavé je, alebo teda veľmi som rada, že sa nám do tohto zoznamu alebo že sa mi do tohto zoznamu podarilo zaradiť aj prírodný med a takisto čerstvý chlieb a čerstvé pečivo, rožok, ale za predpokladu, že nebudú pripravené dopečením alebo rozmrazením.
Ako som povedala napríklad aj o tom mede, tu je ten príklad, že napríklad aj týmto spôsobom vieme podporiť alebo chceme podporiť našich včelárov, ale aj pestovateľov a slovenských potravinárov. Ako som povedala, štátny rozpočet bude stáť toto opatrenie cca 65 miliónov euro.
Samozrejme, že očakávam od opozície otázky a týkajúce sa teda hlavne vyrovnaného štátneho rozpočtu. Myslím si, že už tu bolo viackrát povedané, že glorifikovať vyrovnaný štátny rozpočet nie je celkom na mieste, ale mojím názorom je aj to, že netreba míňať. Treba sa prikrývať takou perinou, na akú máme, ale tieto dve veci sa navzájom nevylučujú.
Našou ambíciou Slovenskej národnej strany je pomôcť občanom žiť slušný život a myslím si, že keď ináč nevieme znižovať ceny potravín v našich obchodných reťazcoch, tak teda skúšame to aj touto formou a verím, že bude úspešná a že predstavitelia obchodných reťazcov si zoberú naše opatrenie k srdcu a myslím si, že ešte aj nájdeme spolu s ministerstvom pôdohospodárstva určité podnety a procesy, aby sme ich zaviazali, aby naozaj sa zníženie DPH na potraviny na 10 % prejavilo aj teda v znížení cien na pultoch pre našich obyvateľov.
Teraz, ak dovolíte, by som prečítala pozmeňujúci a doplňujúci návrh... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, až v rozprave.

Antošová, Eva, poslankyňa NR SR
Jaj, prepáčte. Pardon, prepáčte. Prosím, otvorte rozpravu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.9.2019 17:01 - 17:02 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som predniesla procedurálny návrh. (Zaznievanie gongu.) V súlade s § 95 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku Národnej rady beriem späť aj za spolupredkladateľa predložený návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky o potravinách, tlač 1584, bod 75 schváleného programu, nakoľko dnes o 11.00 hod. bol schválený zákon o potravinách aj s pozmeňujúcim návrhom, čiže prerokovanie tohto zákona je bezpredmetné.
Druhý návrh, ak dovolíte, podávam procedurálny návrh na termínovanie bodu č. 58 schváleného programu, a to tlač 1347, návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty, na stredu 18. septembra o 14.00 hod. a bodu 74. tlač 1583, návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti, na stredu 25. septembra tiež o 14.00 hodine.
Ďakujem za pochopenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.9.2019 18:52 - 18:55 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, poniektorí ma už budú neznášať, ako vidím, prepáčte, naozaj len odpoviem pánovi kolegovi Dostálovi. A som si uvedomila teraz, že koľko je hodín, takže už nebudem otravná s týmto mojím návrhom.
Áno, hovorili sme so Združením reštaurácií a hotelov, hovorili sme ale aj s malými podnikateľmi a hovorili sme aj s napríklad, pán Dostál, s ľuďmi, osobne som s nimi hovorila, ktorí boli aj trocha vyľakaní. Veď povedzme si pravdu. Každá úprava v zákone, alebo každý zákon, ktorý parlament prijím,a má svojich podporcov a má aj svojich odporcov. A vždy je to na tej, vždy je to na tej miske váh, že čo spraviť a ako viac pomôcť a menej uškodiť. To je teda taká moja filozofia. No a keď hovorím o tých vystrašených, to boli napríklad majitelia fast foodov, ktorí teraz nevedeli, že čo teraz máme, ako to bude, kde to budeme vešať, ako to budeme oznamovať. Vy ste tu na začiatku neboli, ja som, to vôbec nevadí, ja len teda chcem povedať, že táto úprava, ktorú navrhujeme, sa týka surového mäsa a vyrátala som, vyratúvala som, že z akého mäsa, hej? Napríklad netýka sa to hotdogov, ako párok v rožku, áno? Pretože párok už nie je surové mäso, je to už polotovar alebo surovina, kde vlastne sa tento výrobok skladá z viacerých komponentov a teda už sa neradí medzi samozrejme surové mäso a teda nespadá do tohto nášho pozmeňujúceho návrhu a teda tým pádom aj do nariadenia alebo vyhlášky, ktorá príde z ministerstva po schválení teda tejto novely zákona. (Reakcia z pléna.) Nie. Len to, ako som povedala, surové mäso, ktoré potom pripravia v reštaurácii, v zariadeniach, v školských jedálňach, jednoducho v zariadeniach, kde sa stravujeme bežne a pripravia z neho pokrm, ktorý teda dostanete vy už v upravenom stave na tanieri, aby ste vedeli, z čoho sa, odkiaľ bolo dovezené, odkiaľ bolo toto mäso bolo dovezené, tak teda si predstavujeme, že by zákazník bol informovaný skôr ako si sadne za ten stôl, objedná si nejaké, nejakú minerálku a čaká na ten obed.
Takže to som chcela povedať, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2019 18:49 - 18:51 hod.

Eva Antošová Zobrazit prepis
Áno, ďakujem veľmi pekne. Ďakujem za faktické poznámky od všetkých kolegov. Je to veľmi potešujúce a povzbudzujúce, keď si myslím, že zákonodarcovia by si mali uvedomovať zodpovednosť, ktorá začína pri prevencii. Keď sme už chorí, ako to povedala aj moja predrečníčka, pani doktorka Kuciaňová, vtedy už je neskoro a hľadáme všetky možné pomoci. A myslím si, že je to aj isté, že prevencia je lacnejšia ako už potom následné behanie po lekároch a samotné liečby tých nepríjemných ochorení. Preto som aj ja veľmi rada, že v tomto zákone sa rieši napríklad aj teda tá implementácia z, ktorá prišla z Európskeho parlamentu, z Európskej komisie ohľadom pomenovania výrobkov pre malé detičky, potom tiež pre športovcov, výživové doplnky a tak ďalej. Veď si všimnime, že už v tých obchodoch, v tých predajniach je tak neskutočný chaos, že vlastne ani neviete, vy chcete kúpiť dobrú kvalitnú, dobrý kvalitný výživový doplnok a nakoniec zistíte, že, s prepáčením, máte v tej krabičke nejaký elaborát, ktorý vám môže uškodiť ako pomôcť. A toto tá Európska komisia nám odporučila zjednotiť, spolu teda s názvami, ktoré platia v celej Európskej únii, čo si myslím, že je tiež dobré a ja to vítam.
No a potom na otázku pána Dostála, ja by som sa ešte prihlásila do ústnej rozpravy a tam by som sa mu snažila teda odpovedať aspoň pár slovami. Ďakujem veľmi pekne zatiaľ.
Skryt prepis